'Vrees voor blijvend geldtekort onterecht' SGP en CDA willen groot bos tegenhouden Biologen steunen Hortus Boek over 'vergeten' slag om Schiphol Randstad BEGROTING PROVINCIE ZUID-HOLLAND Geen gedwongen ontslagen bij Bols WV's gaan samenwerken Amsterdam: 35 procent minder auto's in centrum VRIJDAG 22 OKTOBER 1993 DEN HAAG MONICA Er mogen nu nog geen plannen worden gemaakt voor een Bent woud groter dan 1000 hectare. Tot het jaar 2005 is er in elk ge val geen behoefte aan een gro ter bos en dus mag tot die tijd alleen over een bos van 1000 hectare worden gepraat. Steeds weer plannen voor een heel groot bosgebied aan de orde stellen, geeft veel te veel onrust in de streek. Dat vinden de fracties van CDA en SGP van Zuid-Holland. Een motie met die strekking, ondertekend door de twee par tijen, is gisteren ingediend tij dens de behandeling van de be groting van Zuid-Holland. De aanleg van een groot bos nabij Zoetermeer ligt binnen de provinciale politiek voorzichtig uitgedrukt 'gevoelig'. CDA en WD vinden een bos van 1000 hectare groot genoeg. De SGP wil eigenlijk niet verder gaan dan 300 hectare. D66, RPF/GPV, PvdA en GroenLinks bepleiten een groot bos v Besloten is oi te maken vo hectare. In er dan nog e kunnen komen. Het bos brengt in de streek grote beroering teweeg. Boeren in 2100 hectare. i alvast een plan een bos van 1000 tweede fase zou >1100 hectare bij zien in gedachten hun gronden al verdwijnen om plaats te ma ken voor de bomen, gemeenten weten niet wat ze met hun ruimtelijke plannen aanmoeten. De onrust is nog groter gewor den doordat de ambtenaren die de plannen voor het bos voor bereiden, de afgelopen weken de streek zijn ingetrokken met tekeningen voor een bos van in totaal 2100 hectare. SGP'er M. Houtman wil dat aan de onduidelijkheid over de grootte van het Bentwoud en de fases waarin het wordt aange legd snel een einde komt. Als de motie van SGP en CDA wordt aangenomen, kan er op geen enkele manier verder worden gewerkt aan de plannen voor een bos dat groter is dan 1000 hectare. De motie komt volgende week pas in stemming. Als alle leden van het provinciaal be stuur aanwezig zijn, zal er waar schijnlijk een zeer krappe meer derheid zijn voor een klein bos. Staatssecretaris bang voor brave onderzoekers Gedeputeerde wijst aantijgingen van de hand Een systeem van beoordeling van wetenschappelijk onder zoek mag er niet toe leiden dal iedereen zich braaf gaat richten op de wensen van de beoorde laars. Zo'n systeem moet vendien eigenlijk niet op zich zelf staan, maar verbonden worden met de kwaliteitsbeoor- deling van het onderwijs a Het financieel beleid van de provincie is helemaal niet zo wankel als de RPF/GPV en het CDA willen doen geloven. Er zijn incidentele tegenvallers en die kunnen met tijde lijke maatregelen worden opgevangen. De vrees voor sle pende tekorten op de begroting in de toekomst is onte recht: de provincie mag wettelijk veel meer belasting hef fen dan ze nu al doet en heeft dus altijd nog iets achter de hand. Tijdelijk dichten is niet alleen zonder gevaar én eenvoudig, maar bovendien volgens Van der Vlist eigenlijk noodzakelijk. Zuid-Holland staat aan de voor avond van ingrijpende verande ringen. De provincie wordt waarschijnlijk opgesplitst in ten minste twee delen (Zuid-Hol land en Rotterdam) en de rijks uitkering wordt flink gekort. Het opzetten van een goede lange termijn-begroting kost daar door meer tijd en Van der Vlist wil hiermee pas in 1994 komen. De aantijgingen van het CDA DEN HAAG MONICA WESSELING Dat zei gedeputeerde H. van der Vlist gisteren bij de behandeling van de begroting van de provin cie. Hij heeft geen problemen met de manier waarop het te kort op de begroting voor 1994, in totaal 4,1 miljoen gulden, wordt gedekt. Het overgrote deel wordt gehaald uit de reser ves van 1993 en die van 1992. Omdat er van incidentele mee vallers wordt geprofiteerd, is een dergelijke oplossing niet ja ren achtereen te gebruiken. Als de nood aan de man komt, kunnen volgens Van der Vlist altijd nog de opcenten op de motorrijtuigenbelasting wor den verhoogd. Vooralsnog wil len gedeputeerde staten dat overigens nog niet doen: met bezuinigingen en de eenmalige greep in de reserves wordt de begroting sluitend gemaakt. Politie treedt harder op tegen drugsverslaafden in Zuidoost AMSTERDAM Dealers en verslaafden die voor overlast zorgen in en rondom het winkelcentrum Ganzenhoef in Amsterdam-Zuidoost, krijgen met ingang van 1 november een zogenaamd 14-daags-verwijde- ringsbevel opgelegd. Dat bete kent dat ze zich 14 dagen lang niet in het gebied mogen verto nen. De maatregel is nodig om de overlast van dealers en drug gebruikers effectiever te kunnen bestrijden én het gebied veiliger te maken, zo blijkt uit een be kendmaking van de gemeente Amsterdam. Sinds 1989 wordt het 14-da- gen-verbod al toegepast in een deel van de Amsterdamse bin nenstad. In 1992 werden 204 14-dagen-bevelen uitgevaar digd. Dit jaar waren dat er tot over de slechte begroting noemde Van der Vlist nogal vreemd. ,,De christen-democra ten constateren een tekort en dringen vervolgens aan op extra geld voor het monumenten fonds. Bovendien vragen ze om een half miljoen gulden om de innovatie in het midden- en kleinbedrijf te stimuleren. Op zijn minst wat vreemd." CDA-fractievoorzitter J. Heij- koop bleek echter de financiële toekomst van de provincie ui terst rooskleurig in te schatten. „Het wagenpark groeit, dus krij gen we meer geld uit de motor rijtuigenbelasting en de rente wordt ook steeds gunstiger dus staan ons tal van rentemeeval lers te wachten." Volgende week donderdag vergaderen provinciale staten verder over de begroting. Dan moet deze ook definitief wor den vastgesteld. Gedeputeerde H. van der Vlist maakt zich geen zorgen ARCHIEFFOTO WIM DIJKMAN Het voorstel om te bezuinigen op het Rijksher barium en de Hortus in Leiden is in strijd met landelijke afspraken die in 1986 zijn gemaakt. De stelt de beroepsvereniging Nederlands Insti tuut van Biologen (NIBI) in een brief aan de Leidse universiteit. Dat het Rijksherbarium (plantenarchief) en de Hortus Botanicus (uni- versiteitstuin> aan het Rapenburg) 75 procent moeten bezuinigen noemt het instituut 'ab surd'. In de brief zetten de biologen uiteen dat in 1986 landelijke afspraken zijn gemaakt dat het Rijksherbarium als enig grote instituut in de plantensystematiek in stand zou blijven. Inmid dels zijn vergelijkbare instituten aan de andere universiteiten sterk verkleind of opgeheven. De nieuwe voorstellen zijn volkomen in strijd met het nationale en internationale belang van het Rijksherbarium, zo stelt het NIBI. Onlangs is bovendien een onderzoeksinsti tuut Biodiversiteit (voor studie naar de verschei denheid van levende wezens) opgericht waarin het Rijksherbarium en de Hortus Botanicus een zeer belangrijke plaats innemen. Over de bezui nigingsplannen van de Leidse universiteit schrijft NIBI-voorzitter Eric Roubos: „Deze ont wikkeling is volkomen in strijd met de huidige bewustwording van het feit dat kennis op ge bied van biodiversiteit onmisbaar is voor het natuurbeheer en -behoud, en voor het onder zoek gericht op duurzame ontwikkeling. Dit geldt in het bijzonder voor hel natuurbehoud in de tropen, waarop een groot deel van het I^eids biodiversiteitsonderzoek is gericht." VERVOLG VAN VOORPAGINA Bols hoopt volgens woordvoer der Ingenhoven via vervroegd uittreden voor ouderen, her plaatsing intern en bij andere bedrijven, en via natuurlijk ver loop gedwongen ontslagen te kunnen voorkomen. Het perso neel is gisteren door de directie ingelicht over de reorganisatie die de komende drie jaar gestal te moet krijgen. De plannen zijn voorgelegd aan de onderne mingsraad en de vakbonden, waarmee binnenkort overleg wordt gepleegd. Bols moet volgend jaar de im portdrank 'Bacardi Rum' aan Martini Rossi Nederland af staan. Dat kost het bedrijf 'een significant bedrag', aldus een woordvoerder van Bols. Eerder raakte Bols al enkele grote mer ken kwijt zoals Vat 69 en Cinza- De produktie van Nieuw-Ven- nep wil Bols overbrengen naar de fabriek in Zoetermeer. Tege lijk wordt de totale produktieca- paciteit verminderd. Op die wij ze hoopt het bedrijf zijn concur rentiepositie te verbeteren. En de continuïteit van het drank enconcern op lange termijn te waarborgen. De netto-omzet daalde vorig jaar tot 1,28 miljard gulden (1991: 1,33 miljard). De lagere omzet resulteerde overigens in een beter bedrijfsresultaat en een hogere nettowinst. Bols sloot 1992 af met een netto winst van 116 miljoen gulden. (1991: 105 miljoen). De perso neelskosten stegen vorig jaar tot 161,5 miljoen gulden (1991: 152,7 miljoen). Het concern zag de markt voor gedistilleerd in Nederland de afgelopen jaren steeds verder dalen. Daardoor kampten de fa brieken in Nieuw-Vennep en Zoetermeer met overcapaciteit. Bols Benelux is voor de helft eigendom van BolsWessanen. De andere aandelen zijn in han den van Heineken dat al heeft al laten weten dat de problemen bij Bols geen gevolgen zullen hebben voor de winstverwach ting van de bierbrouwer. de Dat zei staatssecretaris Cohen (onderwijs) donderdag tijdens een congres van de vereniging van universiteiten VSNU ter ge legenheid van de introductie van een nieuw systeem van kwaliteitsbewaking in het uni versitair onderzoek. Cohen, die een jaar geleden als rector van de Limburgse universiteit nog betrokken was bij de opzet van het systeem, vindt wel dat de nieuwe manier waarop de universiteiten de be oordeling willen regelen veel beter is dan de oude. Maar ide aal is het nog niet. Zo keerde de staatssecretaris zich ook in voorzichtige termen tegen de beslissing van de VS NU om het management buiten de beoordeling te houden. Al leen als een faculteit er uitdruk kelijk om vraagt, besteedt de beoordelingscommissie ook aandacht aan de manier waar op het onderzoek georganiseerd en geleid wordt. Het oordeel daarover is dan niet openbaar. Cohen vindt dat jammer en vol gens hem horen in elk geval as pecten als personeelsbeleid, fi nancieel beheer en appara- tuuraankoop bij de verplichte en openbare beoordeling. Het nieuwe systeem van be oordeling moet er toe leiden dat in de komende vier jaar al hei Nederlandse wetenschappelijk onderzoek op zijn kwaliteit be oordeeld wordt door commis sies van buitenlandse toponder zoekers. Het systeem wijkt op een aantal wezenlijke punten af van het oude. Zo wordt voort aan elk onderzoek bekeken en niet alleen de vastomlijnde pro gramma's. De beoordelaars mo gen als oordeel naast 'goed' of 'niet goed' ook 'uitstekend' ge ven en ze zullen niet alleen de geproduceerde boeken en arti kelen bekijken, maar ook ter plaatse gesprekken voeren met de onderzoekers. Het nieuwe systeem is deze maand begonnen met proef-be- oordelingen bij psychologie, biologie, geschiedenis, werk tuigbouwkunde en geneeskun de. De gebruikte methode wordt eerst geëvalueerd voordat de eerste echte beoordelingen plaatshebben. De uitgebreide manier waarop in Nederland onderwijs en nu ook onderzoek aan de universiteiten beoor deeld wordt is volgens de VSNU uniek in de wereld. rtu t 152. Voor Ganzenhoef geldt al een zogenaamd 8-uurs-verbod. Wie zich na 1 november voor de vierde keer schuldig maakt aan ordeverstorend gedrag wordt door de politie gehoord en ge waarschuwd dat bij herhaling een verbod van 14 dagen wordt opgelegd. De politie gaat de samen scholingen van verslaafden ver der op dezelfde manier aanpak ken als destijd op de Zeedijk en omgeving is gebeurd. Dat bete kent een voordurend optreden tegen groepen verlaafden of dealers. De Provinciale VW Haarlem gaat samenwerken met de WV's van Amsterdam en Zuid- Holland. Het ligt in de bedoe ling dat de drie organisaties op beurzen samen het 'Holland - produkt' gaan verkopen. Ook zullen Noord-Holland en Zuid- I lolland in 1994 naar buiten tre den met dezelfde brochure waarin korte vakanties worden aangeboden. Uit het marketing activiteitenplan voor de komen de jaren blijkt tevens dat de Provinciale VW de opleiding van eigen personeel meer wil aanpassen aan de behoeften en wensen van de markt. Er zal een nieuw cursus-programma wor den opgesteld. De opvolging van VW-direc- teur Marijke van Bodegraven, die per 1 september in dienst trad als manager externe en in terne betrekkingen van Kema in Arnhem, is op een haar na gere geld. Van de 240 sollicitanten zijn nog vijf kandidaten in de race. De benoeming van de nieuwe functionaris wordt in november verwacht. Hillegommer Rob van den Nieuwendijk was een jochie van tien, elf jaar toen hij hoorde van de zware luchtgevechten die tij dens de Tweede Wereldoorloog boven Zandvoort werden uitge vochten. Hij raakte gefasci neerd, begon navraag te doen over de gebeurtenissen, rond te snuffelen in archieven en alle informatie te verzamelen die er over te vinden was. Volgende maand, vijftig jaar na dato, ver schijnt zijn boek 'Doelwit Schiphol', waarin hij een licht werpt op de luchtgevechten bo ven deze streken. Toen Van den Nieuwendijk - inmiddels 26 - aan zijn speur tocht naar de feiten begon, was hij allereerst geïnteresseerd in crashes van toestellen. Hij ver wachtte dat er tussen Haarlem en Leiden enkele tientallen toe stellen waren neergestort, uit eindelijk bleken het er meer dan honderd te zijn. Het onderzoek naar het ge beurtenissen rond de nationale luchthaven verliep niet al te ge makkelijk. Piloten en andere ge tuigen bleken vaak al te zijn overleden of waren te oud om zich nog veel te kunnen herin neren. Anderen waren zelfs niet bereid om daarover iets los te laten. Een ander probleem was dat bijna alle Duitse archieven zijn vernietigd, verbrand door terugtrekkende Duitse troepen. Volgens Van den Nieuwendijk was Schiphol een van de groot ste, modernste en zwaarst be waakte luchthavens van bezet Europa. Het vliegveld had vijf betonnen startbanen - op de plaats waar nu Schiphol-Oost ligt - en bood onderdak aan meer dan honderd Duitse toe stellen. In het begin van de oor log waren dat vooral bommen werpers voor bombardementen op Groot-Brittannië. Later kwa men er meer dagjagers, om Amerikaanse en Britse bom menwerpers te onderscheppen op weg r r Duitsland. Voor de geallieerden, die ook nog eens veel toestellen verlo ren boven Nederland, was het kortom van het grootste belang om Schiphol uit te schakelen. De Britse bombardementen in de jaren 1940-1942 haalden weinig uit. De Duitsers op Schiphol kregen het volgens Van den Nieuwenhuis pas zwaar te verduren toen de Ame rikanen eind 1942 naar Europa kwamen. Na drie pogingen in 1943 van de Amerikanen om Schiphol te 'neutraliseren', besloten zij sa men te werken met de Britten en het grootscheeps aan te pak ken. Op 13 december van dat zelfde jaar kozen 216 Marauders en 192 Spitfires het luchtruim voor een beslissende aanval. De Duitsers waren kansloos en Schiphol werd volledig vernie tigd. Nadat 1500 burgers ge dwongen waren de bomkraters te vullen, bracht de Luftwaffe haar toestellen over naar veili gere bases in Frankrijk en Duitsland. Wat rest zijn honderden niet ontplofte driehonderd-, vijfhon derd- en duizendponders, die men in de haast om na de oor log Schiphol weer op te bouwen maar gemakshalve onder de grond heeft laten liggen. Eind jaren tachtig stuitte men bij de nieuwbouw van KLM en Trans- avia op Schiphol-Oost op deze 'vergeten bommen'. Het opsporen en onschadelijk maken van tien blindgangers heeft inmiddels 22 miljoen gul den gekost. Volgens conserva tieve schattingen liggen er nog honderden meer en het oprui men daarvan zou naar schatting 300 miljoen gulden kosten. Om dat de luchthaven zoveel geld niet heeft, is vorige week beslo ten om voortaan alleen nog op de meest risicovolle plaatsen naar blindgangers te zoeken. Doelwit Schiphol. Uitgeverij Van Soeren en Co. 42,50. Het resultaat na de bombardementen op oude Schiphol. Boven op de foto zijn de stationsgebouwen van de luchthaven nabij de Ringvaart te zien. De witte vlekken zijn de gedichte bominslagen. FOTO AEROPHOTO SCHIPHOL BV AMSTERDAM Zeshonderdduizend Amster dammers krijgen minder au to's voor hun deur langs en een schonere woonomgeving. Voor honderdduizend inwo ners blijft de situatie hetzelfde als nu, of wordt die beroerder. Dat is volgens verkeerswet houder R. ten Have het voor naamste gevolg van het ver- keers- en inrichtingsplan waarover hij woensdag rap porteerde. Het plan is een uitwerking van de referendumuitslag die vorig jaar maart duidelijk maakte dat het grootste deel van de stadsbewoners wil dat het verkeer in de binnenstad drastisch wordt teruggedron gen. 'Drastisch' wordt 35 pro cent. „Ik geef toe dat dat in 'groene' ogen een beetje grijs is", aldus de wethouder. „Maar het aantal auto's met de helft terugdringen heeft grote consequenties voor het bedrijfsleven en het is niet mijn bedoeling om deze stad economisch te gronde te rich ten." Volgens wethouder P. Jon ker (PvdA) van economische zaken is dat echter precies waarmee Ten Have wel bezig is. Zowel Jonker als de Kamer van Koophandel is van me ning dat het terugdringen van het autoverkeer met 35 pro cent arbeidsplaatsen kost. Het meningsverschil wordt be sproken op 8 november. „Mis schien vergis ik me. Dan pas sen we het plan toch aan", al dus Ten Have. Zeker is dat zevenhonderd duizend Amsterdammers 31 procent meer autokilometers te verstouwen krijgen als er in de komende jaren niets wordt gedaan, zegt de wethouder. En dat is strijdig met de uitslag van het referendum, hoe v nig mensen er ook kwamen opdagen om hun stem uit te brengen. Het voorstel om een rij- strbok van de IJtunnel in de noord-zuid richting (stadin- waarts) in de avondspits te re serveren voor het openbaar vervoer, is van de baan. Uit verkeersveiligheidsoverwegin- gen mag niet de helft van een tunnelbuis worden gebruikt door uitsluitend bussen of fiet sers. „Die laatste groep vindt het bovendien niet leuk door de tunnel te rijden, hellingen zijn te lang." Op straat worden 6.700 par keerplaatsen opgeheven. De gemeente wil parkeergarages van bedrijven voor een deel door bewoners van het c trum laten gebruiken in nachtelijke uren en verder moeten er openbare garages komen onder bij voorbeeld het Weteringciruit (bij de Neder- landsche Bank), het Rokin en de Plantage Muidergracht (bij Artis). Het wordt automobilisten verder onaantrekkelijker ge maakt de binnenstad te be zoeken door de invoering van eenrichtingsverkeer op en het versmallen van diverse door gaande wegen. Volgens de Milieudienst hebben de maatregelen tot sultaat dat de nonnen voor benzeen en stikstofdioxide i 2005 niet meer worden ove schreden in het grootste deel van de binnenstad, uitgezon derd de doorgaande routes. Op 25 november wordt er het stadhuis een hoorzitting gehouden over de plannen, waarna de gemeenteraad in februari een beslissing neemt.

Leidsch Dagblad | 1993 | | pagina 20