PvdA Alphen wil wij k-wethouders Provincie neemt geen genoegen met ten Prooi vallen aan tekorten- rapport over vervuiling Leimuiden Rattenvangers willen klus in drie weken klaren Rijn- en Veenstreek Clowns vermaken Alkemadese jeugd CDA'er plotseling weg uit raad Jacobswoude Rijnwoude teert verder in op algemene reserves 18 VRIJDAG 22 OKTOBER 1993 Partij wil band tussen burger en bestuur versterken Als het aan de PvdA Alphen ligt, krijgt het volgende colle ge niet alleen maar wethouders van financiën, welzijn en volkshuisvesting. Naast een specifieke taak moeten de wethouders ook een wijk in hun portefeuille krijgen. Zo kan een wethouder na de verkiezingen naast bijvoor beeld milieu ook Ridderveld I of Aarlanderveen en Zwammerdam toebedeeld krijgen. Op deze manier hoopt de PvdA de band tussen burger en bestuur te ver sterken. niet herhalen, wil de PvdA toe naar een andere manier om het college van burgemeester en wethouders te vormen. Het mag niet meer zo zijn dat een paar partijen besluiten samen een college te vormen om pas daar na een collegeprogramma op te stellen. Eerst moeten alle partij en om de tafel gaan zitten en een programma opstellen. Daarna kunnen partijen of indi viduele raadsleden zich al dan niet achter het programma scharen. De 'wijk-wethouder' is nog maar één van de nieuwe ideeën die de Alphense sociaal-demo craten in hun de algemene be schouwingen presenteren. De partij heeft lering getrokken uit de afgelopen raadsperiode waarin de Alphense politici ge regeld met elkaar over straat rolden. Volgens de PvdA, die op dit moment twee wethouders in het college heeft, is er in de af gelopen vier jaar ondanks alle spanningen nog heel wat be reikt. Maar „het is evident dat bij het ontbreken van die span ningen het resultaat beter had kunnen zijn", aldus de partij. Om ervoor te zorgen dat de mzies van de afgelopen vier jaar zich in de komenden periode Uiteindelijk geschikte raadsleden de wet- houdersposten bekleden. Vol gens de PvdA kunnen raadsle den ook wethouder worden wanneer hun partij het college programma niet ondersteunt. „Uiteindelijk gaat het om het bestuur van de gemeente. Dan mag kwaliteit best het belang rijkste criterium zijn." Door op deze manier de band tussen burgemeester en wet houders en de raadsfracties los ser te maken, hopen de PvdA'ers de Alphense politiek meer openheid te geven. De fractiediscipline moet naar de achtergrond verdwijnen, de dis cussies moeten opener en le vendiger. De PvdA-ideologen beseffen dat de politieke partijen steeds minder de instanties zijn die mensen kiezen om de besluit vorming te beïnvloeden. Men sen gaan zelf op pad. „Iedereen is tegenwoordig politicus", heet het in de algemene beschou wingen. Als iedereen politicus is, moet ook iedereen de kans krijgen om zijn zegje te doen. En meer dan dat. „Binnen af te spreken regels en kaders moe ten ze mee kunnen beslissen. Het woord 'inspraak' kan dan ook maar beter de prullenmand in. Dat doet te veel denken aan 'je woordje doen, terwijl de be stuurder toch weer iets anders beslist'." Twee gewonden bij aanrijding roelofarendsveen Bij een aanrijding op de rijksweg A4 (Rotter dam-Amsterdam) zijn gisteren een 21-jarige automobilist en zijn passagier gewond geraakt. De brandweer van Alkemade moest de twee slachtoffers, die bekneld zaten, uit het wrak be vrijden. Zij werden naar het AZL overgebracht. Daar bleek het letsel mee te vallen. De Winterswijker botste met zijn personen auto tegen een voor hem rijdende auto die volgens de politie door nog onbekende oorzaak onverwacht remde. Vervolgens week de Winterswijker naar links uit en reed in volle vaart tegen een auto van een 29-jarige Hagenaar. Letsel Alphenaren bij kettingbotsing alphen aan den run Een 59-jarige man en een 24-jarige vrouw uit Alphen hebben gisteren rond half twaalf nek- en rugletsel opge lopen bij een kettingbotsing op de Hoorn in Alphen, waarbij vier auto's waren betrokken. Zij zijn naar het Rijnoord-ziekenhuis in hun woonplaats overgebracht. Het ongeluk werd veroorzaakt door een 55-jarige Alphenaar, die volgens de politie niet in de gaten had dat er drie auto's voor hem stilstonden. Hij reed met volle vaart op de wagens in. Jongen geschept door auto ter aar Bij een aanrijding op het Kerkpad in Ter Aar is gister middag een 9-jarige jongen uit Alphen licht gewond geraakt. De knaap werd op een voetgangersoversteekplaats aangereden door een auto, die werd bestuurd door een 49-jarige Aarlander- vener. Het slachtoffer is ter plaatse aan het letsel behandeld. Roelofarendsvener breekt sleutelbeen i den run» Met een gebroken sleutelbeen en pijnlijke i armen is gistermiddag een 26-jarige inwoner van r het Rijnoord-ziekenhuis in Alphen c alphen a ribben e Roelofarendsveen r gebracht. De man reed op zijn fiets vanaf de Eikenlaan de Rijn havenkade in en kreeg daarbij geen doorgang van een tege moetkomende personenauto. Echt v i buiten te spelen was het niet gistermiddag. Dat was duidelijk te merken in sporthal De Twee sprong in Roelofarendsveen waar een kinder middag op het programma stond. Als hoogte punt was er een optreden van clown Kees en tante Trees, die de kinderen met hun grappen en goocheltoeren bezighielden. Ook v georganiseerd door het comité Vakantiespe- len Alkemade (VAK). Om zoveel mogelijk r de jeugd van vier tot en met veertien jaar kinderen naar de sporthal te krijgen reed e een heuse houseparty, waar prijzen konden worden verdiend voor onder meer de beste houser van de middag. Het evenement werd i speciale VAK-bus door de kernen Alkemade, die de jeugd naar de Veen bracht. FOTO BEN DE BRUYN Rijnwoude heeft nog negen mille voor zwembad Het wordt steeds onwaarschijn lijker dat Rijnwoude in de na bije toekomst een nieuw zwem bad krijgt. Deze zomer bleek een nieuw bad financieel al bij zonder moeilijk te liggen, en vo rige maand begonnen er ook bij de politieke partijen twijfels te rijzen over de haalbaarheid. Nu blijkt bovendien dat het geld dat de gemeente apart had ge zet voor een nieuw zwembad al bijna op is. Vorig jaar stootte de gemeen te het openluchtbad De Haze laar in Hazerswoude-Dorp af. Het geld dat hiermee werd be spaard - 120.000 gulden - werd gestort in een reserve voor een nieuw bad. Maar op dat potje werd het afgelopen jaar meer dan eens een beroep gedaan. Wat nagekomen rekeningen van De Hazelaar werden er uit betaald en hogere perso neelslasten bij het Prins Willem- Alexanderbad in Koudekerk Nu het aantal bezoekers in het Koudekerkse zwembad het afgelopen seizoen lager was dan verwacht en het afstoten van De Hazelaar toch nog het een en ander blijkt te kosten, wordt er weer een beroep gedaan op de zwembad-reserve. De nieuwste tegenvallers zijn goed voor een bedrag van bijna 23.000 gulden. In het potje voor de bouw van een nieuw zwembad zit nu nog iets minder dan 9.000 gulden. Aanvullend onderzoek in Meerewijck 'Rijnoord ziekenhuis mag niet haag/alphen a loman leefmans Luttele dagen voordat het on derzoeksrapport over de bo demvervuiling in de Leimui- dense buurt Meerewijck open baar zou worden, heeft het pro vinciebestuur de nota naar de makers teruggestuurd. Er ston den te veel onduidelijkheden in. Dat deelde wethouder L. Bruins gisteravond mee tijdens de ge meenteraadsvergadering van Jacobswoude. Vorige maand werd bekend dat de grond in Meerewijck II waar nieuwe, luxe woningen zijn gebouwd, vervuild is. In de jaren dertig is er huisvuil ge stort. De provincie liet door het bureau Van der Straat een on derzoek uitvoeren. De wijkbewoners lieten vrij wel zonder uitzondering weten geen nacht wakker te liggen van het vuil onder hun woningen, maar uit het onderzoek kwam vast te staan dat in de grond resten van koper, lood, zink, pak's en olie zitten. „Toch ble- jacobswoude De Meerewijck in Leimuiden. Het rapport over de aard van de v uilingii ken er nog te veel onduidelijk heden bestaan, bijvoorbeeld waar de vervuiling zich precies bevindt en waar de grens loopt. Zit het alleen in Meerewijck II of ook elders? Verder weten niet of er maatregelen worden genomen", aldus Bruins. Volgens de wethouder is het niet bekend i de wijk laat nog op zich wachten. FOTO BEN DE BRUYN onderzoeksbureau het aanvul lende rapport weer aan provin cie en gemeente Jacobswoude terugstuurt en er meer inzicht komt. Gifpijpen moeten einde maken aan plaag in Oude Wetering oude wetering De grijze rat liet zich gisteren zien in de 'botenwijk' in Oude Wetering. Dat de dieren r toch zijn laten de gemeente ambtenaren P. Bartels en W. van der Meer zien als zij wijzen op enkele holen in de slootkan- en ook onder het struikge was dat op enkele meters af stand van de sloot staat. „In dat hoekje hebben we woensdag nog een hut laten af breken. Onder de planken en de takken zat ook een hol", vertelt Bartels. „De moeders wareïi ons dankbaar, maar die jongens vonden het niet zo leuk. Die waren kwaad. Maar het risico is dan te groot. Een grijze rat is niet gevaarlijk, maar als hij in het nauw zit wel. Dus moest de boel daar weg." Bartels en Van der Meer - in het dagelijkse leven zijn zij on derhoudsmonteur en magazijn meester - begonnen gisteren in de stromende regen met de be strijding van het door omwo nenden gesignaleerde ongedier te. Deskundigen van de provin- hadden eerder deze week al een kijkje genomen in de wijk en bevestigden de aanwezig heid van de ratten. Volgens de twee ambtenaren komen de ratten af op het brood dat is bestemd voor een den en vogels. „Veel voedsel blijft liggen en daar komen de ratten op af. In deze periode van het jaar hoef je niet te voe ren. Zowel de eenden als de vo gels komen toch wel aan hun kostje. Wacht daar maar mee tot de winter als het echt nodig is", is hun raad. Van der Meer (rechts) Op ongeveer twintig plekken in de wijk werden 'gifpijpen' neergelegd. Daarbij werden alle voorzorgen genomen om te voorkomen dat kinderen of an dere dieren bij het gif kunnen komen. „Alles is keurig veran- het werk in de 'botenwijk' in Oude Wetering. „Binnen twee tot drie weken moet de rattenplaag voorbij zijn." FOTO BEN DE BRUYN den. „Als de ratten van het gif gesnoept hebben, gaan zij na een dag of wat dood", legt Van der Meer uit. „Door het gif dro gen de ratten uit en heb je ook geen last van rottende kadavers. Want dat zou een volgend pro- kerd en goed afgesloten. Dat is maar die zijn erg duur. Dat is uiteraard onze eerste zorg", zonde, vandaar dat we zelf merken beide inmiddels al maar iets bedacht hebben. Een druipnatte ambtenaren op. De heel stuk goedkoper. gifpijp is door Bartels ontwor- In de pijpen zit Super Caïd, pen en ook gemaakt. „Er zijn met gif bewerkte haverkorrels, speciale kasten in de handel, die een speciale geur versprei- bleem zijn geweest. Het is de bedoeling dat na twee of drie dagen het 'voer' in de pijpen weer wordt ververst. „Als er voedsel is weggehaald, kun je zien dat het werkt. Dan kun je ook zien hoe groot de populatie is. Na twee of drie we ken moet de plaag afgelopen zijn, is onze ervaring", merkt Bartels op. Brief Voordat de twee ambtenaren gisteren begonnen met het plaatsen van de gifpijpen had den alle wijkbewoners een brief ontvangen waarin de actie werd aangekondigd. „Er moeten ook pijpen bij sommige bewoners in de tuin worden gelegd, dat kan je niet onaangekondigd doen. Bovendien is het ook plezierig dat de mensen weten waar wij mee bezig zijn." Overigens trof fen Bartels en Van der Meer het gisteren niet. Veel bewoners waren kennelijk op herfstvakan tie, want de meeste deuren ble ven gesloten. „Daar moeten we later dan maar naar toe." Voor sommige bewoners was de gemeentelijke brief een com plete verrassing. „Wij hebben er niets van gemerkt", vertelt me vrouw Van Ruiten. „Niet zo leuk om te weten." Mevrouw El Good en mevrouw Castelein zijn wel op de hoogte van de rattenplaag. „Ik heb ze twee keer zien zwemmen. Een sme rig idee. Prima dat de gemeente er wat aan doet", aldus Caste lein. Buurvrouw El Good merkt op dat ze het jammer vindt dat het voeren van de vogels en eenden als oorzaak wordt ge noemd. „Dat is juist zo leuk voorde kinderen." De financiële problemen van het Rijnland ziekenhuis staan los van de toekomst van het Alphense Rijnoord ziekenhuis. De problemen op de korte termijn mogen daarom niet van invloed zijn op de keu ze voor de lange termijn. Dat vinden de PvdA-statenleden E. Smit en Th. Roes. De twee willen precies van Gedeputeerde Staten - het dagelijks bestuur van de provincie - weten hoe het Rijnland ziekenhuis, waaronder het Rijnoord in Alphen en het Elisabeth in Leiderdorp vallen, er voor staat. Verder willen zij weten wat er waar is van de geruchten dat de Leidse ziekenhuizen uitbreiding van het Rijnoord inde weg staan. Klein stapt op wegens 'onverkiesbare' plaats gemeente. Met zijn plotselinge vertrek loopt Klein ook vooruit op de uitslag van de aanstaande verkiezingen, komend voorjaar. Door de achtste stek niet te ac cepteren, gaat hij er vanuit dat zijn partij bij de komende ver kiezingen stemmenverlies lijdt en de absolute meerderheid van acht zetels kwijtraakt. Het WD- raadslid H. Dambrink-Van Wijngaarden kon het in haar af scheidswoord aan Klein niet na laten te zeggen dat zij hoopte dat Kleins verkiezingsprognose bewaarheid zou worden. Klein werd in april 1986 geko zen in de gemeenteraad van Leimuiden. Na de gemeentelij ke herindeling maakte hij deel uit van het gemeentebestuur van Jacobswoude waar hij zich vooral liet gelden op het gebied van welzijn en financiën. „U heeft altijd een grote inzet en betrokkenheid getoond en u al tijd kritsch maar positief uitge laten", merkte burgemeester W. van Beek op. „Ik blijf altijd een enthousiast CDA'er en wil de fractie blijven ondersteunen, mocht ik daar voor worden gevraagd", aldus Klein. Gezien de snelheid waar mee Klein zijn vertrek aankon digde, is het nog niet bekend wie hem in de raad opvolgt. loman leefmans W. Klein is met onmiddellijke ingang uit de gemeenteraad van Jacobswoude gestapt. De CDA'er is het niet eens met de voorlopige achtste plaats op de kandidatenlijst voor de komen de gemeenteraadsverkiezingen die hem door het plaatselijke bestuur is toebedeeld. Klein is het zesde raadslid dat in het korte bestaan van Ja cobswoude uit de raad, die vijf tien leden telt, verdwijnt. Zijn vertrek komt zelfs voor insiders in Jacobswoude volslagen on verwacht. Zijn collega-raadsle den ontvingen pas gisteroch tend een brief van Klein waarin stond dat de vergadering van gisteravond zijn laatste zou zijn. De Leimuidenaar wacht de ledenvergadering van de Ja- cobswoudese CDA-afdeling niet af. Daar wordt begin volgende maand pas de definitieve kandi datenlijst vastgesteld. In het verleden werd de door het be stuur voorgestelde volgorde van plaatsing regelmatig veranderd. Het CDA heeft acht zetels in de raad en daarmee de absolute meerderheid in de uit Hoogma- de, Woubrugge, Rijnsaterwoude en Leimuiden samengestelde runwoude beleid van de gemeente is er op gericht de reserve in ieder gaval niet onder de twee miljoen te laten zakken. Een bijkomend nadeel is dat Rijnwoude door de lagere reserve structureel zo'n anderhalve ton minder aan ren te vangt. Desondanks hebben burge meester en wethouders ervoor gekozen ook de laatste tegen valler ten laste te laten komen van de algemene reserves. Ten eerste omdat het bijna onmoge lijk was om het bedrag op een andere manier op tafel te krij gen, ten tweede omdat het hier om een fout in de begroting gaat. .Als we hiermee bij het opstellen van de begroting reke ning hadden gehouden, had ik de grootste moeite gehad om de begroting sluitend te krijgen. Misschien had ik de raad dan wel een niet sluitende begroting moeten voorleggen", aldus de Rijnwoudse burgemeester M. Boelen. Rijnwoude moet opnieuw een beroep doen op de algemene reserves. De gemeente neemt bijna 300.000 gulden op van haar spaarbankboekje-voor- moeilijke-tijden. Rijnwoude heeft het geld nodig om de zo veelste tegenvaller op te van gen. De gemeente krijgt dit jaar drie ton minder van het minste- rie van onderwijs dan waarop vorig jaar bij het opstellen van de begroting was gerekend. De afgelopen jaren heeft Rijn woude verschillende malen geld uit de algemene reserves ge haald. Na de nieuwste greep in de kas heeft de gemeente nog ongeveer 2.6 miljoen gulden op de bank staan. Een kleine drie jaar geleden had Rijnwoude nog zo'n vijf miljoen in kas. Nu de algemene reserve in een paar jaar bijna is gehal veerd, kan Rijnwoude in de toe komst bijna geen tegenslagen meer verwerken. Het financiële

Leidsch Dagblad | 1993 | | pagina 19