leiderdorp Zoeterwoude wil Utopia meer huur laten betalen Regio Tikibad heeft snelste en veiligste glijbaan Meerburg blijft spelen op versleten kunstgras Voorlichters vergeten belangrijke vergadering Jelgersma tot mooi raadhuis ombouwen' 'Dierendag' op Duinrell 'Sommigen durven niet eens meer te winkelen' Kooreman en Linea Italiana KOOREMAN VRIJDAG 22 OKTOBER 1993 973 Oud-burgemeester overleden wassenaar De oud-burgemeester van Warmond, F.K. Lange- meijer, is op 16 oktober op 70-jarige leeftijd in Zeist overleden. Langemeijer was burgemeester van 1961 tot 1972 in Warmond, waar hij zich heeft ingezet voor de ontwikkeling van het recrea tie-eiland Koudenhoorn. In 1972 werd hij burgemeester van Wa teringen. Ook is hij nog een tijd waarnemend burgemeester van IJsselstein geweest. Inbraak bij slijter wassenaar Een slijterij aan de Van Hogendorpstraat in Wasse naar is afgelopen nacht bezocht door inbrekers. Dieven gooiden een ruit in. Waarschijnlijk werden zij bij hun kraak gestoord, want er worden slechts enkele flessen drank vermist. Bovendien werd even verderop een kapotgevallen fles cognac gevonden. Sieraden en geld gestolen voorschoten Uit een woning aan de Wijngaardenlaan is gister middag een nog onbekende hoeveelheid sieraden gestolen. Daarnaast werden CD's, paspoorten en contant geld meegeno men. De dieven kwamen binnen door een balkondeur te force- den haag/wassenaar De medewerkers van het Tiki bad bij Duinrell zijn in hun sas met een zwembaden- en zwem- paradijzentesl van de ANWB. Onderzoeker J. Dijkman is te vreden over de glijbanen in het Tikibad. Ze zijn niet alleen het snelst maar ook het veiligst. An dere bezochte zwembaden ko men er vaak slechter van af. „De snelle banen zijn goed be veiligd", aldus Dijkman. „Er is speciaal iemand aangesteld om via monitoren in de galen te houden wat er op de glijbanen gebeurt. Bovendien is de snelste baan direct ook het smalst zo dat de mensen maar op één manier naar beneden kunnen. Men kan er dus niet bijvoor beeld op de knieën vanaf, waar door er niet gauw sprake is van snelheidsverschillen." C. Schoenmakers, adjunct-di- NIEUW! openingstijden gemeentehuis Leiderdorp: 8.30-12.30 uur 's middags op afspraak De openstelling van Bevolking en Voorlichting blijft ongewijzigd: woensdag 18.30 - 20.00 uur. telefoonnummers gemeentehuis: receptie: 458500 bevolking: 454869 voorlichting: 458729 belastingen: 458769 Gemeente is 80 mille meer kwijt aan verbouwing zoeterwoude De verbouwing van het voormalige binnenbad Haas broek tot een onderkomen voor jongerenvereniging Uto pia kost de gemeente Zoeterwoude bijna 80.000 gulden meer dan aanvankelijk was berekend. Het gaat om kos ten voor extra geluidsisolatie en het aanpassen van het gebouw voor gehandicapten. Hiermee komt de verbou wing in totaal op 286.000 gulden. B en W sluiten een huurverhoging niet uit. recteur van het Tikibad van Duinrell in Wassenaar vindt dat het onderzoek de kwaliteit van de zwemparadijzen verhoogt. „Door zo'n onderzoek blijft ie dereen tenminste attent. Bij ons waren alleen de tegels te glad. Maar we waren toch al van plan ze binnenkort weer te etsen." De ANWB controleerde in to taal negentien zwemparadijzen door het hele land, variërend van een plaatselijk zwembad met glijbaan tot het ware zwemwalhalla met alles erop en eraan. Volgens Dijkman schuilt het gevaar voor de zwemmers vooral in gebrekkig toezicht. „Er zijn niet genoeg badmeesters en de badmeesters die er zijn, let ten niet goed op. Als de toe zichthouders wat attenter zou den reageren, zou veel onnodig leed voorkomen kunnen wor den." zoeterwoude judy nihof De gemeenteraad buigt zich donderdag 28 oktober over het extra benodigde bedrag. „Als de raad akkoord gaat, kan de ver bouwing de volgende dag be ginnen", zegt gemeente-ambte naar J. Harland. Hij verwacht dat de 'ruwbouw' binnen drie maanden klaar is. Daarna zor gen de jongeren zelf voor de af werking van de ruimte, de in richting en het bouwen van een bar. Volgens Harland kan het jongerencentrum in april of mei zijn poorten openen. leiderdorp «judy nihof „Net nu het om zo'n belangrijke vergadering gaat. Ja, dat is wel een beetje ongelukkig." De ex tra raadsvergadering van dins dag 26 oktober in Leiderdorp werd deze week niet vermeld in een plaatselijk weekblad. De af deling voorlichting van de ge meente Leiderdorp vergat de aankondiging aan de redactie door te geven. Terwijl juist op de agenda van deze openbare vergadering een belangrijk punt prijkt: het rapport van VB-ac- countants over de omstreden grondtransacties in de wijk Bui tenhof. Het ziet ernaar uit dat het een spannende vergadering wordt, waarvoor vele inwoners van Leiderdorp belangstelling hebben. Normaal worden alle raads- en commissievergaderingen in het blad vermeld. Dat deze ver gadering niet in de gemeentelij ke agenda staat is toeval: „Er zit absoluut geen opzet achter, we zijn het gewoon vergeten. Dat komt doordat de vergadering niet op de normale dag wordt gehouden", zegt voorlichter H. Scheurleer. „We lossen het nu op door zaterdag en maandag te adverteren in het Leidsch Dagblad. Ook hebben we aan Radio Leiderdorp gevraagd om de vergadering aan te kondi gen." Toen de raad in mei vorig jaar 206.000 gulden beschikbaar stelde voor de verbouwing van het zwembad, was geen reke ning gehouden met aanvullen de voorzieningen. Een onlangs gehouden onderzoek wees uit dat de muziek buiten het ge bouw net zo goed te horen zal zijn als binnen. Om de overlast voor omwonenden tot een mi- te beperken, is het no- de muren te voorzien n extra stuclaag van drie dik. Ook komen er dubbele ramen. Verder moeten de 'geluidslekken' in het ge bouw worden dichtgemaakt. „Er moeten speciale kasten om de afzuiginstallaties, die naar buiten uitsteken, heen worden gebouwd. Die kasten zijn heel erg duur", aldus Harland. De geluidsisolerende voorzie ningen kosten 80.000 gulden. Daar gaat ongeveer 35.000 gul den vanaf, doordat de jongeren van Utopia zelf een aantal werkzaamheden doen. Ook is de Zoeterwoudse aannemer be reid om enkele duizenden gul dens minder voor de klus te re kenen. Daarnaast wil het college van B en W nog voorzieningen aan brengen voor gehandicapte jon geren. Hier kan de gemeente volgens ambtenaar Harland ge woon niet omheen. „We heb ben een subsidie-verordening, waarin als doelstelling staat dat het gebouw voor alle jongeren bereikbaar moet zijn en dus ook voor gehandicapten." Het is de bedoeling dat er een invalidentoilet en e entree worden gebouwd. „De vloer van het gebouw is te hoog ten opzichte van het buitenter rein. Daarom moet er een hel- lingbaan komen", aldus Har land. Met deze voorzieningen is een bedrag gemoeid van onge veer 35.000 gulden. Momenteel zitten de jonge ren min of meer op de schopstoel in hun huidige on derkomen: de Klaverhal in nieuwbouwwijk Bloemenweide, waar de bebouwing steeds ver der oprukt. Steeds meer omwo nenden klagen over overlast van de disco-avonden. Tijdens de vergadering van de gemeenteraad op 28 oktober komt een mogelijke huurverho ging voor Utopia aan de orde. Het bestuur van de jongeren vereniging is ondanks de hoger uitvallende kosten niet bereid om meer te gaan betalen. Het college wil de mogelijkheid van huurverhoging wel openlaten. loman leefmans Voetbalvereniging Meerburg hoeft niet bang te zijn dat er binnenkort geen wedstrijden meer op haar kunstgrasveld mogen worden gespeeld. Vooral de vering van het in 1987 aan gelegde veld. (kosten: acht ton) is aan slijtage onderhevig. Maar vanuit het hoofdkantoor van de voetbalbond KNVB in Zeist laat velddeskundige De Jong weten dat de bond simpelweg geen mogelijkheid heeft om het spe len op kunstgras te verbieden. De Rijndijkclub was een van de eerste in Nederland met een kunst gras veld. In totaal zijn er 38 voetbalverenigingen die over 'plastic gras' beschikken. Meer burg is een van de weinige die daar ook officiële wedstrijden op speelt (behalve het eerste team). De meeste van de 38 clubs gebruiken hun kunstgras- mat alleen voor trainingen. Nu, na zes jaar intensief ge bruik, is het veld voor een deel versleten, constateerde een col lega van De Jong die vorige week op werkbezoek bij Meer burg was. „Het veld ligt er voor zijn leeftijd goed bij. Maar de ondergrond is in de loop der tijd harder geworden en het is on bekend of die hardheid onder een voor voetbal kritiek punt is oegstgeest „De oude Jelgersmakliniek is een fascinerend gebouw dat is omgeven door een soort romantiek. Ik kan me voorstellen dat het minder i« moet toch wat rr ik wethouder wé wel weten: ik zo maken." Dat z r te werken, maar er i te maken zijn. Als t zou ik het i gemeentehuis i de Leidse wethouder S. de Vreeze (links) gistermiddag bij de opening i de nieuwbouw van de Jelgersmakliniek. De laatste stafleden van de Jelgersmakli niek kregen gisteren hun eigen gebouw, na dat De Vreeze en H. Rooymans (rechts), hoofd van de kliniek, een lintje hadden door geknipt. „Er is vanaf 1950 ieder jaar geklaagd over hoe slecht het was gesteld met de Jel gersmakliniek, hoe weinig onderhoud eraan werd gepleegd. En wat er wel werd gedaan, werd vaak uitgevoerd door patiënten", herin nerde Rooymans zich. De oorspronkelijke kli niek, die in gerenoveerde of herbouwde staat dependance van het Oegstgeester raadhuis wordt, staat nu geheel leeg. Binnenkort wordt het gebouw overgedragen aan de ge meente Oegstgeest. foto hielco kuipers beland", aldus De Jong. De KNVB is echter niet plan om antwoord te geve de vraag of het spelen van wed strijden bij Meerburg nog wel verantwoord is. Die verant woordelijkheid ligt niet bij de KNVB, maar bij de Nederlandse Sportfederatie (NSF). En KNVB ziet geen reden om NSF op Meerburg af te sturen. „Dat is meer een zaak vot gemeente Zoeterwoude of van Meerburg zelf, als er bijvoor beeld klachten komen", zegt De Jong. Dat de voetbalbond zich niet met kunstgrasvelden bezig houdt, komt omdat het feno meen 'kunstgras' voor de KNVB een gepasseerd station is. „Na enkele experimentele jaren nu duidelijk gebleken: kunst gras is niét de oplossing van c' veldenproblematiek in het voe bal in tegenstelling tot tennis e hockey aldus De Jong. Door de houding van de KNVB i: eventuele vrees bij Meerburgers dat hun dure veld onbruikbaar wordt, weggenomen. Over drie jaar komt er een nieuwe to[ die 2,5 ton kost. Tot die tijd moet de voetbalclub met klein onderhoud zoals het regelmatig 'slepen' van het veld proberen 'de mat' zo optimaal mogelijk te houden zodat blessures tot een worden beperkt. Open huis bij filatelisten Voorschoten voorschoten De Nederlandse Vereniging van Postzegelverzamelaars, afdeling Voorschoten, houdt maandag 25 oktober open huis. Naast de gangbare ruil- en koopactivitei ten wordt op deze avond een veiling gehouden. Een aantal le den toont een verzameling met een thema. Zo is er een verza meling 'vogels' en 'motorfiet sen'. De bijeenkomst wordt ge houden in Verenigingsgebouw De Werf aan de Schoolstraat De zaal is open om 19.45 i Wie van dieren houdt, kan z dag 24 oktober zijn hart opha len op de speciale informatie markt in attractiepark Duinrell in Wassenaar. Alle facetten het werk van dierenbescher mers komen aan de orde bij de kraampjes van onder r Dierenzorg Wassenaar en Stichting Anti-Vivisectie. De dieren-EHBO en hondentrai ners houden demonstraties. Verder kunnen de bezoekers een kijkje nemen in een dieren ambulance. De informatiemarkt is open van 10.00 tot 17.00 u Cursus blaastraining voor vrouwen met incontinentie-klachten warmond liesbeth buitink Rechtop zitten met een holle rug en de voeten plat op de vloer: de ideale piashouding. Met een goede lichaamshou ding kunnen vrouwen leren om hun plas op te houden. Op 28 oktober begint in het War- mondse kruisgebouw aan de Herenweg een zogenoemde 'blaastraining' voor vrouwen met incontinentie-klachten. Volgens de fysiotherapeute en cursusleidster Elsa Tolenaar heeft zeventig procent van de vrouwen die aan de training deelneemt, daarna minder last van incontinentie. Oudere mensen die hun sluit spieren niet meer beheersen, zijn incontinent. Maar ook mensen die bij het lachen, hoesten of niezen urine verlie zen, hebben er last van. „Men sen houden hun mond erover, want we hebben van kinds af aan geleerd dat het vies is en niet mag", weet Tolenaar. „Daardoor gaan veel mensen met incontinentieproblemen steeds minder naar buiten. En als ze een keer gaan, kijken ze eerst waar het dichtstbijzijnde toilet is. Winkelen doen ze niet graag. Door de zenuwen -gaan ze steeds vaker plassen en de blaas kan daardoor steeds min der hebben", zegt Tolenaar. „Die mensen leer ik om weer vertrouwen te hebben." Maar liefst 800.000 Nederlan ders hebben volgens Tolenaar vaker dan gebruikelijk aan drang. „Dat is één op de vijf één op de tien mannen." De training leert de vrouwen steeds minder vaak naar het toilet te gaan en steeds dunner incontinentiemateriaal te gebruiken. „Ik leer ze welke factoren meespelen. Hormona le, bijvoorbeeld. Of als je net griep hebt gehad. Maar ook als je bier drinkt, of moe bent, of bij stress." Tolenaar bouwt het uit houdingsvermogen van de cur sisten op. „Ze tellen bijvoor beeld eerst tot vijf als ze op het toilet zitten voordat ze plassen. Behalve oefeningen en de uit wisseling van ervaringen, pra ten de cursisten ook over seksu aliteit en komt een diëtiste, om dat een zwaar lichaam de druk op de blaas alleen maar ver groot. Niet iedereen voelt er wat voor in groepsverband over plasproblemen te praten. „In een groep merken ze dat niet de enige zijn. Maar je moet over de schaamte heen voordat je in een groep gaat zitten." Tolenaar en andere fysiotherapeuten be- Elsa Tolenaar: „In een groep merken de deelnemers dat ze niet de enigen zijn met klachten over incontinentie. foto hielco kuipers handelen daarom ook apart. De training begint op 28 oktober en duurt acht donder dagavonden van 20.00 tot 22.00 uur. Informatie bij de Kruiswerk Gezondheids Service Rijn en Duin, telefoon 01718 - 54500. Deelname kost voor leden 100 gulden en voor niet-leden 150 gulden. Het Italiaanse huismerk van Kooreman 'Linea Italiana', krijgt ruim schoots de aandacht binnen onze leder afdeling. Een geheel nieuwe serie zitcorn- binaties met een temperament waarvan de afkomst direct is te herkennen. Afgewerkt in de stijl en het niveau die kenmerkend zijn voor de Italiaanse j- norm en daarom per- t fect passen in onze n huisselectie. Typisch Kooreman dus! WOONADVISEURS CD MEUBELPLEIN LEIDERDORP TELEFOON 071-894300 P I— P 3 JU

Leidsch Dagblad | 1993 | | pagina 18