Sleutels wil bouwplan Vijf Meilaan doorzetten m Lot Katwijker in handen van Amerikaanse getuige Liefde maakt Voorschotense medeplichtig aan overval F Fokker vraagt om ruimte voor Estec Leiden Regio LEfDEN JÉ VRIJDAG 22 OKTOBER 1993 5r katwijk peter van der hulst De rechtbank in Den Haag wil eerst een Amerikaanse getuige I horen voordat ze uitspraak doet in de zaak tegen een van moord verdachte 64-jarige Katwijker. I Dat bepaalde rechter Timmer mans r:sieren in een tussen- n vonnis. De twee weken geleden (gevoerde rechtszaak tegen de Katwijker, die op 1 juni 1980 in Santa Fe Springs (VS) zijn vrien din met een pistool dodelijk door het hoofd schoot, wordt op 13 januari voortgezet. Het openbaar ministerie krijgt in de j tussenliggende periode de gele genheid om de getuige te zoe- ken: een Amerikaanse detective i- die in 1980 onderzoek heeft ge- daan naar de moord, i In het tussenvonnis bepaalde de rechtbank wel dat het Open- baar Ministerie bevoegd is om j de Katwijker te vervolgen. - Raadsman J. Sjöcrona verklaar de twee weken geleden tijdens de rechtszaak dat de Ameri kaanse justitie te lang stil heeft gezeten. Dat kan het Neder landse Openbaar Ministerie worden aangerekend, meende de raadsman. Die heeft de ver volging van de Katwijker im mers overgenomen nadat de rechter twee jaar geleden be paalde dat de man niet mocht worden uitgeleverd, zo stelde hij. De Haagse rechtbank denkt daar anders over. De vervol gingstermijn is niet overschre den. In een toelichting zei rech ter Timmermans dat de ver dachte zichzelf langdurig heeft onttrokken aan berechting. Na dat hij in Amerika op borgtocht vrij kwam vertrok hij in 1980 naar Nederland. Pas tien jaar la ter slaagden de Amerikanen er in de verblijfplaats van de man te achterhalen. Ook de ernst van het delict en het feit dat het voor de VS pas in 1988 mogelijk was om uitlevering te vragen van Nederlandse verdachten, noemde de rechtbank van be- lang. Rechtmatig De rechter vindt ook dat het be wijs tegen de verdachte recht matig is verkregen. De raads man vocht dat twee weken gele den aan omdat de Amerikaanse agenten die de Katwijker op spoorden volgens hem zonder toestemming 'undercover' in Nederland hebben gewerkt. Slechts op één punt werd de aangeklaagde partij in het gelijk gesteld. In Nederland mag vol gens het strafrecht namelijk niet meer waarde aan bewijs wor den toegekend dan gebruikelijk is in het land waar de misdaad is gepleegd. In Amerika kan ie mand niet louter op grond van schriftelijke verklaringen wor den veroordeeld. Een getuige moet voor de rechtbank de juistheid van de verklaringen onderschrijven. ,,Het onderzoek van de rechtbank is daarom niet volledig geweest", aldus Tim mermans. „Wij dragen het openbaar ministerie dan ook op de detective op te sporen die in 1980 in Amerika met het onder zoek was belast." Pas nadat deze politieman op 13 januari van het volgend jaar door de strafkamer is gehoord zal een definitieve uitspraak volgen. De officier van justitie eiste tijdens de rechtszaak een gevangenisstraf van drie jaar. den haag/noordwuk paul de vlieger Een 21-jarige Voorschotense zal het uitlenen van haar brommer aan de jongen op wie ze tot over haar oren verliefd was nog lang heugen. De jon geman gebruikte de bromfiets op 15 januari van dit jaar bij de geweldadige beroving van een geld- loper in Noordwijk. Een kleine 60.000 gulden werd daarbij buitgemaakt, de opbrengst van een - drankenhandel. Het meisje wist van de plannen i af, waarmee ze medeplichtig werd. Gisteren stond ze voor de rechtbank. „Ik was toen zo verliefd op hem, ik kon hem 3 eenvoudig niets weigeren", gaf de Voorschotense 3 voor de rechtbank als verklaring voor haar daad. 3 Ze zei er erg veel spijt van te hebben en liet ook weten dat de verkering met de jongeman, die nog tot het einde van het jaar een gevangenisstraf uit- i zit, inmiddels uit is. Officier van justitie F. Slits nam de zaak niette min hoog op. Hij wees op het feit dat het meisje ook een valse aangifte had gedaan bij de politie, die ze aanvankelijk had gemeld dat haar brom mer was gestolen. Ook had hij zo zijn twijfels bij het verhaal dat zij 'niets durfde te weigeren'. „Vol- gens mij is dit namelijk een pienter meisje dat heel goed weet wat ze doet." Slits eiste een gevangenisstraf van een jaar waarvan zes maanden voorwaardelijk. Omdat de Voorschotense nog een blanco strafblad had, mocht wat hem betreft het onvoorwaardelijke deel van de celstraf wel worden omgezet in 240 uur 'dienstverlening ten algemene nutte'. Somber De advocaat van de vrouw bepleitte een geheel voorwaardelijke straf. Volgens hem verwarde de officier pienterheid met gemoedstoestand, die ten tijde van de overval door allerlei omstandigheden erg somber was geweest. Ook wees hij op de moeilijke jeugd die de Voorschotense had gehad en het feit dat ze eigenlijk al flink was gestraft om dat ze 'al maanden in de rats zat voor deze rechts zaak'. De rechtbank doet over twee weken uitspraak. leiden De meeste van de 17 vrije sektorwoningen die de Leidse aan nemer Du Prie bouwt op het voormalig sportveld van hockeyclub Roomburg zijn al verkocht. Nog twee van de huizen zijn te koop. Goedkoop zijn de herenhuizen, villa's en bungalows allerminst. De goedkoopste kost meer dan een half miljoen gulden. „Maar het zijn ook riante woonhuizen", aldus de aannemer. „En met een flinke hoe veelheid grond er omheen. Er is er zelfs een die op 1100 vierkante meter grond staat. Dat vind je nergens meer in de stad." FOTO JAN HOLVAST Ondanks tegenstand van leden VRIJE TIJD Vliegvissen De Leidse Vliegvisvereniging de Hackleplayers houdt zaterdag 23 oktober de eerste Leidse 'Fly- inn' in het clubgebouw aan de Voorschoterweg 8a. Het nieuw ste materiaal (hengels en vlieg- binders) is te zien en er wordt een video vertoond. Openings- 1 tijden: 10-16.30 uur en 19-22.30 Studiekring i Er zijn nog enkele plaatsen vrij in de studiekring die in het Leids Volkshuis (Apothekersdijk 33a) binnenkort van start gaat. De studiekring is bedoeld voor mensen die actuele onderwer pen met leeftijdgenoten willen bespreken. De bijeenkomsten, onder deskundige begeleiding, zijn om de veertien dagen. In lichtingen tel. 149180. Postzegelbeurs De Postzegelvrienden houden op zondag 24 oktober de derde grote najaars postzegelbeurs in het Vijfhovenhuis, Hoflaan 169, Leiden. Op 45 tafels zal een rijk gevarieerd aanbod zegels aan wezig zijn. Het duurt van 11-16 uur en toegang is voor iedereen Rommelmarkt Drumfanfare F.B.L. (Franciscus- band Leiden) organiseert zon dag 24 oktober een groots opge zette ropimelmarkt voor het he le gezin, die van 10-16 uur in het F.B.L.-clubhuis aan de Ha- zewindsteeg (naast de Leidse schouwburg) wordt gehouden. De opbrengst is bestemd voor de aanschaf van nieuwe instru menten. Directeur A.P. Lepelaar van woningbouwvereniging De Sleutels heeft een week uitgetrokken om samen met de gemeente een besluit te nemen over woningbouw aan de Vijf Meilaan. „Begin volgende week trekken we een lijn: of we gaan links, of we gaan rechts. Het is niet zo dat we het plan nu affluiten. Als wij dat alsnog doen zal zeker een andere woningbouwvereniging daar gaan bouwen." leiden erna straatsma De corporatie hoopt nog voor het eind een ledenvergadering te beleggen waarin voor de tweede keer het groene licht wordt gevraagd voor woning bouw aan de Vijf Meilaan. Begin deze week gaven de leden hier voor geen toestemming. Het bestuur van de corporatie kreeg de opdracht om eerst met om wonenden om de tafel te gaan zitten: zij hebben grote bezwa ren tegen de voorgenomen bouw van 120 woningen. Het gaat om vier flats van zeven ver diepingen, waarvan 60 huur- en 60- koopwoningen. De corpora tie moet van haar leden de be slissing over woningbouw af la ten hangen van de mening van buurtbewoners. Lepelaar: „In de ledenverga dering heeft het bestuur van de Sleutels niet zozeer een negatie ve reactie gekregen, maar was men ontevreden over de ge meentelijke inspraakprocedure. Er is enorm veel ongenoegen; men voelt zich overruled." Dupe Woningzoekenden kunnen mo gelijk de dupe worden van het meningsverschil tussen buurt bewoners, gemeente en wo ningbouwvereniging. Door het oponthoud in de besluitvor ming kan De Sleutels een hoge subsidie mislopen. In 1994 zal de rijksbijdrage een stuk lager zijn. Lepelaar: „Hoe ongelukkig de inspraakprocedure van de ge meente misschien ook is, de be slissing van onze leden heeft een enorm negatief effect op de woningbouw, die volgend jaar CHEF GERT VISSER, 071-356430. PLV -CHEF HANS KOENEKOOP. 071 -356429 BURGERLIJKE STAND LEIDEN Geboren Esra dv. Y. Temizisier en E. Temizisler Katmka Liane dv. F. Zorge en A G E Hanekui|k Adrianus Jan zv. E. Plug en A. Lam Merel Maria dv. L.F.R. Koopman en A. Hakker Thomas Gerard Ewout zv, C.G.M. van 't Klooster en A.E.M. Pepers»Tanjadv. H.I.J. Wil- lems en I.A. Arnold Robert Gernt zv. B. Heine en G.J. Lebbink Issam zv. M. Mizab en R. Mizab Cigdem dv. 0. Ak- tas en Y. Aktas Koen Willem zv W.G. Grimbergenen M. Krug» Joyce dv. M.J- B.H.N. Peeters en A. Bouwman Anne Nofille Maria dv L.G.H. Geerlings en J.J.H.M. Augustinus» Sophia Marga- retha dv. F.J. Michielsen en J.J. Aalde- rink Jonathan av. C.G. van der Bent en A.F. Boere Gillian zv. H.W. Hooijmans en E.H.M. van den Brand Bastiaan Jo hannes zv. R .J.T. Vissers en M. Bernard Femke Leonne dv. J.C. Marijt en J.C van Roon Gabriélla dv. R. Lasander en C E de Wit Sioerd zv. A.G. Bergman en J. Porcelijn Jelmer zv. I N, Kouijzer en I.H. Rietdijk Bruce Casey zv. C.J. Plug en M.F. Imthorn Veronique Machteld Catharma dv. C.J. van Vliet en C E. Brugmans Rolinda Jolinedv. J.G. Zwaan en J. van Veen Pjotr Boris zv. P. Krens en C.E. Buijtendijk Ploon Bette dv. A. de Boer en B.J.M. Timmer Car men Pascale dv. C.L. Schoon en R.N.A.M. Loms» Sarah dv. B Maachou en R. Hsaini Femke dv. A. Bosscha en E. van Tellingen Sander lan zv W.M.W. Put en L.A. Tolman Iris José Johanna Maria dv. D.J. Ten Haken en M.L.B.M. Manssen Sidney Joey zv. J.M. van Griensven Danny zv E P. Kooien en A. Brussee Sara dv. A. Badawi en S. Fouad Christ laan Jeroen zv. H.G.J. Alders en M.J A. van Di|k Serina dv. C. Filippo en H. Zirkzee Mi- key Petrus zv. P.C.J. van den Berg en J.M.C. Zonneveld Tiara Pilou dv. J, Ringers en I.H.M. Garmes Rederik Ni cozv. A. Heeneman en M.E. van Dijk Maarten Peter zv. M.W. Krijger en R.G.M. Jordaan Lars Jonathan zv. P.C.J.M. de Bruin en PJ. Slabber. Overleden D.C. Brugmans (1897) geh gew met P.P. Jansen D.L. Hughan (1919) geh. gew. met B B. Lucardie» M. Hogervorst (1919) echtgen. van H.J. Phihpse W A. Does (1930) man »C.W, Overmeer (1926) man P. Barnhoorn (1918) man A A. de Vroege (1925) geh. gew. met A. Vink J.J. Vermeer (1921) man G.F. van Arkel (1913) man J.H.G. van der Bruggen (1960) man J. Koopman (1929) man J. Hartman (1921) man H.J. Geerling (1919) echtgen. van M.C. Laman J.P. Abdala (1917) man D H. Sloterdijk (1921) man H.J. van Kampen (1917) man P C. van Schie (1932) man T Bootsgezel 1902) gehgew met JH Smit«P.LKuijt 1915) man *W Kort (1916) man. J.G. Roel (1922) geh. gew. met A. van Spronsen M. Minder houd (1905) vrouw P.C.M. Schölvinck (1938) vrouw» J.P. van der Hulst (1929) man. Gehuwd W P.B. Zuijderduijn en J.G. Siebert R.K.J Sandor en C.A.M. Valks A. Wendt en E K. Hugenholtz C.S.M Olsthoorn en J.P. Niekus A. van Driel en F. Hui|ing J. Ram en E.A.M. Her mans A.J. Lock en E.L.A. Cornehsse A.C.F. de Wit en J.M. Takken J.F. van Eek en S.S.R. de Boer. BELOOND De Sasscnhcimse speeltuinvereniging DW heeft een prijs gekregen voor een speeltoestel in de vorm van een kasteel dat de vereniging zelf ontworpen en gebouwd heeft. De prijs, een beeldje van de lan delijke organisatie voor speel tuinwerk, wordt toegekend voor vernieuwende ideeën. zo'n vijftien procent duurder wordt. Dat betekent dat de uit eindelijke huur honderd gulden duurder zal uitvallen." Mocht de ledenvergadering over een maand alsnog haar fiat geven dan is er nog een kans dat de Sleutels op tijd subsidie kan aanvragen bij het ministerie van volkshuisvesting. Lepelaar; „We hebben de vorige leden vergadering geschorst en dat betekent dat we de vergadering zo weer bij elkaar kunnen roe pen. Maar met die vier weken verlies die we zeker oplopen wordt het wel erg kort dag om voor 31 december het bouw plan uit te werken en subsidie aan te vragen." De gemeenteraad heeft in 1988 ingestemd met de bouw van woningen aan de Vijf Meil- JBk „We zijn er jl eigenlijk wat laat y mee begonnen", zegt WV-directeur Cees Hugens. „De herdenking j van het feit dat het hier in Leiden is begonnen met de tulp in 1594 is natuurlijk de aanleiding bij uitstek om van Leiden'Tulip Town'in 1994 te maken. Eigenlijk moet je zoiets veel langer van tevoren plannen, maar we zijn nu hard bezig om de schade in te halen. We zijn als een gek dingen bij elkaar gaan sprokkelen. Ie holt daardoor wel een beetje achter jezelf aan." Toen het Nationaal Bureau voor Toerisme met de tulp als beeldmerk in het kader van een toeristische campagne op de proppen kwam greep de Leidse VW direct in. „We hebben meteen een prominente plaats geclaimd, als 'geboortestad' van de tulp. Je moet voorkomen dat andere steden daar mee weg gaan lopen." Inmiddels is het Leidse tulplogo ontstaan: een afbeelding van de naam Lerden waarin de plaats van de 'I' wordt ingenomen door de tulp. Het beeldmerk zal consequent worden gebruikt en onder meer op borden langs rijkswegen Leiden, museumstad. Leiden, stad van vluchtelingen. Daar kan nog wel een kwalificatie bij: Leiden, tulpenstad, naar aanleiding van het feit dat Clusius bijna 400 jaar geleden begon met de wetenschappelijke studie van Nederlands bekendste bolbloem in de Hortus Botanicus. tulip1town 3594 -1994 gaan prijken. De Stichting Leiden Promotie, die zich richt op de versterking van het imago van de stad speelt ook een belangrijke rol bij het duidelijk maken aan de toerist dat Leiden de enige echte Tulip Town van Nederland is en dat je daarvoor niet, zoals bepaalde liedjes doen vermoeden, bijvoorbeeld in Amsterdam moet zijn. De Leidse Hortus Botanicus staat vanzelfsprekend centraal in 1994. Er kom een nationale manifestatie, Tulp 400 geheten, er worden bollen verkocht in de weekeinden en er worden rondleidingen gehouden die in het teken van de tulp staan. En er worden Flora concerten gehouden. De VW is bezig met een speciaal tulpenpromotiepakket. In samenwerking met de VW's in de Bollenstreek zal een dagtocht worden opgezet waarbij de toerist in stad en regio alle aspecten van de tulpenkweek kan aanschouwen. En verder worden de Leidse burgers opgeroepen om dit najaar zoveel mogelijk tulpenbollen in hun tuin te zetten. Of deze actie zal aanslaan is nog de vraag. Veel Nederlanders en dus ook Leidenaars willen eigenlijk niet meer worden geïdentificeerd 'Uitbreiding van essentieel belang' De Kerstverlichting hangt al weer enige tijd in de Haarlemmerstraat. Wel wat vroeg, maar niet vroeger dan anders, zegt L. Palm van de winkeliers vereniging. De technici die de feestversiering ophangen hebben het gewoon erg druk en Leiden stond blijkbaar bovenaan hun lijst. De verlichting gaat overigens pas aan bij de intocht van Sinterklaas, in november. Palm: „Dat is traditie." - met tulpen, windmolens en kaasmeisjes. Nederland en Leiden hebben natuurlijk meer te bieden. Maar daar staat tegenover dat de toeristen in eerste instantie door de onvermijdelijke tulp worden aangelokt, waarna ze kennis kunnen nemen van al dat andere genot dat de Tulip City in het zomerseizoen heeft te bieden. Joop Wie dacht dpt het Waardeiland, de Leidse goudkust, al lang was volgebouwd, kwam onlangs be drogen uit. Een projectontwik kelaar, geinspireerd door de handige plannen van de Leidse wethouders, vond een leeg hoekje waar nog 40 luxe wonin gen konden worden neergezet. Een aangezien sommige straten op het Waardeiland genoemd zijn naar socialistische voor mannen, zoals Troelstra en Do- mela Nieuwenhuis, lag hel voor de hand om hier een Joop den Uyllaan neer te leggen. Zijn kleindochter, de 13-jarige Mar- lèn Noorman, sloeg de eerste - paal. Zij is de dochter van Sas- kia Noorman, sectorhoofd soci ale en economische zaken bij de gemeente Leiden. Het blijft toch wat gek om het FOTO HIELCO KUIPERS duurste plekje van Leiden te noemen naar een man die zich heeft ingezet voor de mensen met de laagste inkomens. Je kan je afvragen of het Hans Wiegel- plein, de Molly Geertsemadreef of het Bolkensteinpad hier niet beter op hun plaats waren ge weest. Maar dat kun je tussen al die socialistische voorvechters, die de trend al hadden gezet, natuurlijk niet maken. noordwuk paul de vlieger Fokker Space Systems bv, de ruimtcvaarttak van de vliegtuig fabrikant, vindt dat Estec vol doende ruimte moet worden geboden om in de toekomst uit te breiden. Dat schrijft het be drijf aan B en W van Noordwijk. „Uitbreidingsmogelijkheden zijn essentieel voor de continuï teit van Estec in Nederland", al dus de directie van het Amster damse bedrijf. Fokker snijdt met de brief een heikele kwestie aan. Over het al dan niet beschikbaar houden van grond waarop het ESA- ruimtevaartcentrum Estec kan uitbreiden, wordt immers al ge ruime tijd 'strijd' geleverd tus sen de gemeenten Noordwijk en Katwijk en gedeputeerde sta ten van Zuid-Holland. Noordwijk wil Estec alle ge wenste ruimte geven en aan sluitend op een groter ruimte vaartcentrum een eigen lokaal bedrijventerrein aanleggen. De zelfde grond, rond de 's Graven- dijkseweg, heeft Katwijk echter op het oog om de woonwijk Rijnsoever in noordelijke rich ting uit te breiden. De provincie moet de knoop doorhakken, maar besloot onlangs een defi nitieve beslissing tien jaar voor zich uit te schuiven. Zolang moet als het aan GS ligt het ge bied openblijven. In de brief aan B en W van Noordwijk maakt Fokker Space Systems (FSS) duidelijk dat het bedrijf een nauwe relatie met F.stcc heeft. ESA, de moe derorganisatie van Estec, is de grootste opdrachtgever van FSS. Bovendien maakt FSS gebruik van satelliet-testfaciliteiten van Estec. Fokker verwacht dat de relatie met Estec nog wordt ver sterkt als het bedrijf volgende maand van Amsterdam naar Leiden verhuist. Ondersteuning Voor Fokker Space Systems is het derhalve heel belangrijk dat Estec op zijn huidige plek blijft. En voor de continuïteit van Es tec is het weer van groot belang dat voldoende ruimte voor uit breiding worden geboden, zo meent Fokker. „Dat deze conti nuïteit niet vanzelfsprekend is, blijkt regelmatig uit de interesse van andere ESA-lidstaten om dergelijke prestigieuze instellin gen als Estec een thuisbasis te bieden, indien Nederland on voldoende zekerheid kan bie den aan zijn gastheerschap op langere termijn", aldus FSS in de brief. Burgemeester en wethouders van Noordwijk hebben de brief doorgestuurd naar het provin ciebestuur. Het Noordwijkse college ziet de brief als een forse ondersteuning van zijn eigen vi sie op het zogenoemde 'tussen- gebied'. Al eerder lieten het ministerie van economische zaken en de Kamer van Koophandel en Fa brieken voor Rijnland weten dat Estec vanwege het grote econo mische belang alle ruimte moet worden geboden om uit te brei den.

Leidsch Dagblad | 1993 | | pagina 17