Bisdom Breda profiteerde het meest van 'Bovendonk' Kerk Samenleving Bisschoppen blij met zendtijd Lumen 2000 op RTL 5 Bidden op de veerboot tussen Hoek van Holland en Harwich Gospelfestival VRIJDAG 22 OKTOBER 1993 HET WEER ROB GROENLAND Te koucl Hoofdschuldige aan het uitermate buiige weer van gisteren was een uit het hoge noorden afzakkende bel koude lucht. Deze 'koudeput' manifesteerde zich vooral in de ho gere luchtlagen van de atmosfeer. Zo daalde de temperatuur op vijf kilometer boven ons land tot min 31 graden. Dit is een erg lage waarde voor onze breedtegraad; vergelijkbare bovenluchttempera- turen werden tegelijkertijd ook ter hoogte van Spitsbergen gemeten '~0gr. N.B.). j een zeewatertemperatuur van plus 13 graden voor onze kust ont stond er een scherp verticaal verval n temperatuur en die maakte de atmosfeer rijp voor grote stijgbewe- gingen. We zeggen dan dat de lucht onstabiel van opbouw is. Rond het middaguur, toen de be wolking begon te breken, werden de forse zuilen opstijgende vochti- 3 lucht zichtbaar in de vorm van iassieve buienwolken. Vrachten regenwater werden boven de wes telijke kustgebieden geloosd. Tussen de buien klaarde het steeds fel op en vielen de aambeeldvormi- ge wolken op met kleuren, die vari eerden van hagelwit tot donker grijs. Vooral in de vooravond na- n de buien nog in activiteit toe. soms begeleid door een flinke don- derklap. Vanmorgen kon de regenbalans worden opgemaakt, waarbij de westelijke provincies de hoogste score noteerden in de afgelopen 36 uur. De meeste stations tapten 25 tot 30 millimeter af. In oktober is er tot dusver al ca. 90 millimeter gevallen; alweer een te natte maand dus. Inmiddels is het flink opgeklaard bij stijgende barometer. Tussen een krachtig hoog van 1040 milli bar met centrum bij Oslo en een depressie boven Noord-ltalië blijft het gehele weekeinde een noord oostenwind koude lucht aanvoeren. Frontale bewolking van de Zuid- Europese depressie komt morgen uit het zuiden opzetten. Onzekere factor is de reikwijdte van het bij behorend neerslaggebied. De grootste regenkans is voor de zuid oostelijke helft van het land. De maxima variëren tussen 6 en 10 graden, ongeveer 5 graden te koud voor de tijd van het jaar. Maandag arriveert er een nieuwe hogedrukcel boven de Britse Eilan den. Wind en neerslagkansen ne men dan af, maar het blijft nog al tijd aan de frisse kant. UIT DE KERKBLADEN Dikke muren Dominee I). T iclkemeijer in de Samen op Weg-maand- brief van de Hervormde en Gereformeerde Kerk Kou dekerk aan den Rijn/Ha- zerswoude-Rijndijk. ,,lk zie om me heen dat de kerk op veel plaatsen zich terugtrekt achter de dikke muren van een harde orthodoxie. Ik zie een sterke verrechtsing van de kerk in allerlei opzicht. Daar word ik niet vrolijk van. Maar ik zie ook dat een ander gedeelte van de kerk voortdurend in een kramp- toestand verkeert om dan te vinden, die de mensen wel aanspreekt." Tevredenheid (1) De hervormde predikant J.F. Tanghé geeft in Her vormd Katwijk aan den Rijn naar Israël en Egypte. Dat laatste land heeft de inkom sten uit het toerisme vrijwel zien opdrogen nadat - 'vol gens verschillende zegslie den een klein stelletje dwaze' - activistische mos lim-fundamentalisten en kele aanslagen op toeristen hebben gepleegd. Tanghé: „Voor de reisbegeleider van onze groep betekende het wegblijven van de toeristen een halvering van zijn sala ris, en slechts om de andere maand had hij werk. In feite was zijn salariskorting dus 75 procent en dat terwijl er geen vangnet is van sociale voorzieningen, zoals in ons land. En dan te bedenken: hij had nog werk maar zeer vele anderen niet en ook geen uitkering." Tevredenheid (2) De dominee trekt een ver gelijking naar de situatie in ons land. „En dan klagen wij steen en been als we in 1994 twee procent moeten inleveren van onze koop kracht. Dan hoor je, als het om de loonruimte voor vol gend jaar gaat: het water staat ons tot aan de lippen! Ik moet eerlijk zeggen, dat elke keer als ik in een arm land kom (dit jaar Roeme nië en Egypte) ik nog weer meer onder de indnik raak van de onvoorstelbare ma te, waarin wij bevoorrecht zijn vergeleken met vele, vele andere mensen in Oost-Europa en de Derde Wereld en schaam ik mij voor uitspraken van het ka liber zoals boven vermeld. Vergeleken bij de finan- cieel-economische proble men van landen als Roeme nië en Egypte zijn onze pro blemen kinderspel. Het kan, denk ik, nooit geen kwaad om ons dat eens goed te realiseren en tevre den te zijn met datgene wat wij bereikt hebben. Maar helaas is tevredenheid een schaars goed in ons land, ondanks het hoge wel vaartspeil" Zadel De hervormde gemeente van l.isse heeft in E.S. Klein Kranenburg een nieuwe predikant. Hij zit nog mid denin zijn 'inwerkperiode', zo blijkt uit zijn bijdrage aan het blad Hervormd Lis- se. „Inmiddels hebben we de omgeving enigszins ver kend en ik heb ook een po ging gedaan om het stra tenplan van l.isse in 't hoofd 'te zetten, maar dat viel nog niet mee. Ik zoek fietsend (veelal in de regen) mijn weg, met de kaart van Lisse wapperend in mijn linkerhand. Ik ben blij dat iedereen me hartelijk ont vangt op huisbezoek en be reid is met een handdoek m'n zadel af te drogen." HET WEER IN EUROPA Priesteropleiding voor 'rijpere studentenbestaat tien jaar De priesteropleiding Bovendonk in het Westbrabantse Hoeven staat open voor 'rijpere' studenten uit heel Ne derland. Maar het bisdom Breda heeft er het meeste pro fijt van gehad. Van de dertig mannen die de afgelopen tien jaar hun studie aan Bovendonk hebben voltooid, zijn er elf priester van dat bisdom geworden. Bovendonk, gevestigd in het voormalige grootseminarie van het bisdom Breda, bestaat deze week tien jaar. Dat wordt mor gen herdacht tijdens een plech tige eucharistieviering, waarin bisschop Ernst van Breda voor gaat. In november wordt een symposium gehouden waarin een discussienota over de toe komst van de rooms-katholieke priesteropleidingen centraal De opleiding in Bovendonk, die op dit moment 51 studenten kent, is bestemd voor mannen die zich op 'rijpere leeftijd' ge roepen voelen tot het priester ambt. De zogenaamde late roe pingen volgen de eerste vier jaar van hun zesjarige studie een part-time opleiding in het weekeinde. De laatste twee jaar zijn gericht op de pastorale praktijk. Bovendonk begon in 1983 met zeventien studenten tussen 24 en 54 jaar. De commissie die in opdracht van het kapittel (belangrijkste adviesorgaan) van het bisdom Breda Bo vendonk opzette, liet zich inspi reren door het Centrum voor Priesteropleiding op Rijpere Leeftijd in Antwerpen. Bovendonk heeft priesters voortgebracht waarmee de bis dommen 'redelijk content' zijn, zoals de woordvoerder van het bisdom Breda het uitdrukt. Bo vendien hebben de studenten maandelijks contact met de stu denten van het centrum voor pastorale bedieningen van het bisdom Breda, waar vooral niet- priesters voor een pastorale functie worden opgeleid. Behalve de elf priesters van het bisdom Breda die in Bo vendonk zijn opgeleid, zijn acht religieuzen na hun opleiding daar priester gewijd. De bis dommen Den Bosch, Rotter dam en Utrecht hebben elk drie priesters die in Hoeven hun op leiding hebben genoten. Het bisdom Haarlem mag zich ver heugen in twee Bovendonkers en het bisdom Groningen mag aan het eind van dit studiejaar de eerste afgestudeerde van de priesteropleidingverwachten. BEROEPINGSWERK NEDERLANDSE HERVORMDE KERK Beroepen: te Emmen: B. Elenga te Huizen (dg. De Goede Herder). CHR.GEREF. KERKEN Beroepen: te Damwoude: J. Brons te Urk (Maranathakerk). Bedankt: voor Aarlanderveen: H Peet te Klundert GEREFORMEERDE GEMEENTEN Bedankt: voor Leerdam: P. Melis te Nieuw Beijerland. Ex-voodoo dokter te gast bij 'Nieuw Leven' alphen aan den run De voormalige voodoo-dokter Billy Brashuis uit Suriname legt komende zondag getuigenis af tijdens een bijeenkomst van de Nieuw Leven Evangelie Ge meenschap in Alphen aan den Rijn. De bijeenkomst begint om 10.00 uur in de aula van het ge bouw op de hoek Verlengde Marnixstraat/Jongkind Co- ninckstraat 102. De toegang is gratis. De Nederlandse bisschoppen zijn blij met Lumen 2000, het programma van de behoudende stichting Getuige nis van Gods Liefde dal sinds 3 oktober elke zondag ochtend op RTL 5 te zien is. „Een groter aanbod van programma's voor de gehele katholieke geloofsge meenschap is zonder meer welkom." De bisschoppen verwachten dat het programma ook in de toekomst 'niet strijdig zal zijn met de bedoelingen van de kerkelijke zendtijd', bericht het blad 'Een-twee een' van de rk kerkprovincie. Zij nemen aan dat Lumen 2000 zich op de hele geloofsgemeenschap zal richten, net zoals gebeurt in de eigen zendtijd van het Rooms- Katholiek Kerkgenootschap, die is toevertrouwd aan de KRO. De kerkleiding is blij met het particulier initiatief van Piet Derksen, de vermogende ex-eigenaar van Centre Pares, omdat hun eigen zendtijd op televisie beperkt is tot 72 uur per jaar. Een deel van deze zendtijd wordt benut voor het uitzenden van eucharistievieringen, waardoor er weinig ruimte overblijft voor andere pro gramma's. HEINZ WEERRAPPORTEN De Volle Evangelie Gemeente in Den Haag houdt begin november een speciale gebedscon ferentie op de veerboot tussen Hoek van Hol land en Harwich. Onderwerp van gebed zal zijn een spoedige 'exodus' van de met vervolging be dreigde joden in Rusland. De evangelische gemeente heeft juist voor de lijn tussen Nederland en Engeland gekozen om dat ze er heilig van overtuigd is dat deze twee landen een cruciale rol spelen bij de naderende terugkeer van joden naar Israël. Veel mensen binnen, maar ook buiten de gemeente hebben deze boodschap 'op hun hart gekregen', zegt medewerkster R. van der Veen. De gebedsconferentie wordt georganiseerd in samenwerking met een evangelische gemeente in Harwich. De conferentie begint op 5 novem ber in deze Engelse stad en eindigt twee dagen later in Noordwijkerhout. Voor 6 november is een zaal gehuurd op de veerboot Stena Brittan- nica, waar de ongeveer honderd deelnemers in gebed zullen gaan. Van der Veen ziet de bijeenkomst als een voorbereiding op de uittocht van joden uit Rus land: „Wij proberen deze weg als het ware dóór te bidden." De vervolging van de joden eri hun terugkeer naar Israël is volgens haar door de bij bel voorspeld als teken van de eindtijd. Christe nen kunnen naar dit einde der tijden uitzien omdat daardoor tevens de wederkomst van Je zus in het verschiet komt. In evangelisch Nederland wordt de laatste ja ren inventief gebeden. Zo zijn in enkele grote steden inmiddels gebedsmarsen (Marsen voor Jezus) gehouden en was er vorig jaar maart een gebed in de auto, op de ringweg rond Amster dam. Georganiseerd bidden op de boot is, in ie der geval in Nederland, nog niet eerder ver toond. Dorpskerk Ter Aar jubileert Voor nog geen 12.000 gulden kreeg de hervormde gemeente van T er Aar in 1843 een nieuw onderkomen: een echt protes tants kerkje, langwerpig met af geschuinde hoeken en een mar kant torentje. Het 150-jarig ju bileum van het gebouw wordt in het weekeinde van 30 en 31 oktober gevierd met onder meer een open huis en een her denkingsdienst. De kerk staat op de plek waar ook in het verleden al Godshui zen hebben gestaan. De voor laatste dateert uit 1568 en werd aanvankelijk nog in gebruik ge nomen door de rooms-katholie ke parochie. Toen enkele jaren later de hervorming ook Ter Aar bereikte, werd het gebouw over genomen door de protestanten. De kerk moest in 1843 worden afgebroken omdat ze in bouw vallige staat verkeerde. Het open huis op zaterdag 30 oktober wordt gehouden vanaf 11.00 uur. In het kerkje is onder meer een dia- en fotopresenta tie te zien. Op zondag 31 okto ber wordt om 17.00 uur een herdenkingsdienst gehouden. door Jan Krult COLOFON DIRECTIE BM Essenberg, J de Vries, G.P Arnold (adj), HOOFDREDACTIE: Jan-Geert Majoor, Frans Nypels, Henk van der Post (adj). HOOFDKANTOOR eveltstraat 82,2321 BM Leiden Telefoon 071-356356 REGIOKANTOOR Kanaalstraat 26a Lisse oon 02521-19353, Fax 02521-19610 POSTADRES waddinxveen Twee regionale gospelkoren en een mime-groep nemen op vrijdag 29 oktober deel aan een festival in de Ont- moetingskerk van Waddinxveen. Het evenement begint om 20.00 uur. De optredende koren zijn 'HisRevelation' en 'Be Glad'. De mimegroep is 'New Creation'. Kaarten voor het gospelfestival zijn in Waddinxveen verkrijgbaar bij Bloemsierkunst Mia en Wim Rip aan de Dorpsstraat 48, de VVV in Boskoop en boek- en muziekhandel Het Anker in Al phen aan den Rijn. FOTO PR KNMI Weersvooruitzicht Geldig tot en met zaterdag. Engeland, Schotland, Wales en Ierland: Vandaag vooral langs de Engelse oostkust enkele regen- of hagelbuien Ver der vrijwel overal droog en flink wat zon. Morgen in Ierland en Schotland meer bewolking en toenemende kans op regen. Middag- temperatuur rond 10 gra- België en Luxemburg: droog. Vooral morgen waait er een koude noord oostenwind. Middagtem- peratuur van 5 graden in Luxemburg tot 10 aan de Noord- en Midden-Frank- Half tot zwaar bewolkt en van tijd tot tijd regen of buien, in de Jura en Voge zen mogelijk sneeuw. Middagtempera- tuur rond 8 graden, langs de kust iets hoger, in de omgeving van Clermont- Ferrand lager. Portugal en Madeira: Portugal: Droog en overwegend zonnig. Middagtemperatuur uiteenlopend van 19 graden rond Porto tot 22 graden in de Algarve. Madeira: Wisselend bewolkt en droog. Maximumtemperatuur onge veer 22 graden Spanje en de Canarische Eilanden: Spanje- Perioden met zon en droog. In het noordoosten wolkenvelden en een enkele regen- of onweersbui. Middag- temperaturen in de noordelijke helft rond 15 graden, aan de Costa's in het zuidoosten en zuiden ongeveer 23 gra den. Canarische Eilanden: Perioden met zon, ook enkele wolkenvelden en droog. Maxima aan de zuidstranden ongeveer 26 graden. Marokko en Tunesië: Marokko: Perioden met zon, van tijd tot tijd ook kans -op wolkenvelden. Droog. Middagtemperatuur ongeveer 25 gra den. Tunesië: Wolkenvelden en op beide dagen kans op enkele regen- of onweers buien. Middagtemperatuur van 21 gra den in het noorden tot circa 25 graden rond Sousse. Zuid-Frankrijk: Irj het algemeen veel wolken en nu en dan regen of buien. Vandaag blijft het in Les Landes en de Dordogne droog. In de Alpen, Pyreneeën en op het Centraal Massief boven 800 meter hoogte sneeuwkansen. Vooral vandaag waait er een stevige noordelijke wind. Koud weer met op morgen maxima tussen de 5 en 10 graden, aan de Cóte d'Azur enkele graden hoger. Mallorca en Ibiza: Tamelijk wisselvallig weer met vrij veel wolkenvelden en op beide dagen enkele regen- of onweersbuien. Maximumtem peratuur ongeveer 19 graden. Italië, Corsica en Sardinië: Italië: Half tot zwaar bewolkt en enkele forse regen- of onweersbuien. In de Al pen en Dolomieten sneeuwgrens tijde lijk dalend tot 1000 meter Maximum temperatuur in het noorden variërend tussen 8 en 14 graden, ten zuiden van Rome rond 21 graden. Corsica en Sardi nië: Wisselvallig weer met enkele regen- vandaag plaatselijk veel wind. Maxima tussen de 14 en 18 graden. Griekenland en Kreta: Griekenland vandaag eerst nog zon, maar geleidelijk toenemende kans op enkele regen- of onweersbuien. Maxima meest tussen de 22 en 25 graden. Kre ta: Aanhoudend droog, wel geleidelijk iets minder zonnig. Middagtemperatuur ongeveer 27 graden. Turkije en Cyprus: Langs'de Turkse westkust geleidelijk wat meer wolkenvelden. Langs de zuid kust en op Cyprus zonnig. Maxima van 22 graden rond de Dardanellen tot ruim 30 op Cyprus. Duitsland: In het algemeen veel bewolking. Van daag op de meeste plaatsen droog, mor gen in het oosten en zuiden van tijd tot tijd regen, in de middelgebergten plaat selijk eerst sneeuw. Er waait een koude noordoostelijke wind. Middagtempera tuur rond 6 graden. Zwitserland: Veel bewolking en buiige regen. In het noorden daalt de sneeuwgrens waar schijnlijk tot in de dalen, in het zuiden valt de neerslag boven 1000 meter als sneeuw. Vooral vandaag plaatselijk veel Oostenrijk: Veel bewolking en buiige regen. Plaatse lijk kan veel neerslag vallen en kan het hard waaien. ZATERDAG 23 OKTOBER 1993 Zon- en maanstanden Zon op 07.18 Zon onder 17.26 Maan op 14.33 Maan onder23.44 Waterstanden Katwijk Hoogwater09.19 21.59 Laag water 04.51 17.01 De hervormde Dorpskerk van Ter Aar. r-v/ 1.

Leidsch Dagblad | 1993 | | pagina 16