Leiden Winkeliers Doezastraat dreigen met acties Aannemers gedupeerd door diefstal van gereedschap voor een t Voorrang grote gemeenten kost Leiden half miljoen Ook deze minibestel huur je bij CHTERGROND Petroleumkachel van schoenlapper ontploft if feintrrrtuin TER WR VRIJDAG 22 OKTOBER 1993 Veilig q Een zwembadentest I O van de ANWB valt gunstig uit voor het Tiki- bad in Wassenaar, de glij banen zijn veilig. Rattenvanger A Q De rattenvangers I 2/ van Oude Wetering zijn druk bezig deze dorps kern te verlossen van het 'smerige ongedierte'. Zakkenrollers actief in trein leiden» Een 74-jarige inwoner van Voorschoten is gisteren be roofd van zijn portefeuille met bankpasjes in de trein naar Leiden. Vlak voor aankomst liep iemand tegen de man aan. Na het uitstappen bleek hij te zijn beroofd. Een 44-jarige in woonster van Leiden werd, terwijl ze in de drukte rond de perrons rondliep, ontdaan van een portefeuille met 550 gul den, rijbewijs en bankpasjes. Vijf inbraken kelderboxen Horsten leiden» Dieven hebben gisteren vijf kelderboxen opengebro ken in de Sperwerhorst en de Condorhorst in de Merenwijk. De deuren van de boxen werden ingetrapt of met een schroe- vedraaier opengewerkt. Uit enkele bergingen werden fietsen gestolen, in andere bergingen bevond zich voor de inbrekers niets van waarde. Ook provincie krijgt minder geld Het kabinetsbeleid om voorrang te geven aan de stadsvernieu wing in de grote steden kost Leiden volgend jaar ruim een half miljoen gulden. Aanvanke lijk zou Leiden in 1994 iets meer dan veertien miljoen gulden krijgen. Na de herverdeling blijft daar een bedrag van 13,53 mil joen gulden van over. De herverdeling is het gevolg van een actie van de Tweede Kamer. Die aanvaardde een motie van het D66-kamerlid Versnel, waarin voor de vier grote gemeenten een extra be drag van 20,28 miljoen gulden werd gereserveerd. Dit bedrag moest komen uit het totaal voor de stadsvernieuwing beschikba re bedrag in 1994. De herschikking heeft ook ge volgen voor de provincie. In plaats van 15,9 miljoen ont vangt zij volgend jaar 14,9 mil joen gulden. Tegelijkertijd heeft staatsse cretaris Heerma van VROM be sloten een tegoed voor de ge meenten eerder uit te betalen. Wegens een tekort op de begro ting besloot VROM in 1991 een bedrag van 125 miljoen gulden pas in 1995 uit te betalen. Dankzij de verbeterde finan ciële situatie binnen het stads vernieuwingsfonds heeft Heer.- ma besloten het achterstallige geld, plus een vergoeding voor gemaakte onkosten, al dit jaar uit te keren. Daardoor kan Lei den binnenkort een bedrag van 1.945.500 gulden tegemoet zien. Ook Alphen aan den Rijn krijgt het tegoed van 162.000 gulden binnenkort overgemaakt. Jaarlijks 400 miljoen schade door criminaliteit in de bouw leiden peter te lintel hekkert Gestolen: complete elektrische gereedschapset. Locatie: Hooi gracht. Schadepost: ruim 10.000 gulden. Gedupeerde: een Leidse aannemer. Ja, ik blijf liever anoniem, anders weten ze meteen dat er bij ons makkelijk wat te halen valt." Onlangs liet het ministerie van Justitie een onderzoek ver richten naar de criminaliteit in het bedrijfsleven in 1991. De onderzoekers kwamen tot de conclusie, dat er in de bouw voor gemiddeld 400 miljoen gulden per jaar gestolen, ge mold en in de brand wordt ge stoken. De laatste jaren worden gere geld bouwmaterialen bij bouw en aannemingsbedrijven gesto len, van handboren tot cv-ke- tels. Hoewel de cijfers van 1992 geen stijging vertonen ten op zichte van het jaar daarvoor, krijgt de Leidse politie toch minstens twee keer per maand een aangifte van gestolen bouwmateriaal. Politievoorlichter T. Stuifber gen merkt, dat er bij kortlopen de bouwprojecten vaker spullen 'verdwijnen', dan bij lang du rende ondernemingen. ,,Voor die korte opdrachten doen ze geen moeite om bewaking te re gelen. Dat is sowieso al een kostbare zaak", aldus de woord voerder. ,,Bij grote bedrijven, die met een nieuwbouwwijk be zig zijn, kom je vaker bewaking of beveiliging tegen. Extern Aannemersmij. De Raad bv. uit Katwijk opereert regelmatig in Leiden. De Raad krijgt zo'n twee keer per jaar te maken met in braak. Meestal verdwijnen er handgereedschappen, zoals schaven en boren. Ooit is laser- apparatuur meegenomen, ter waarde van 15.000 gulden. Vol gens materiaalbeheerder J. Kuy- verihoven gebeurt het vrijwel al tijd door niet-werknemers. ,,Als we ontdekken dat iemand van het personeel dingen mee neemt, wordt hij op staande voet ontslagen." Bij Meyer bv is vooral het ge reedschap enorm in trek. Het Leidse bedrijf raakt elk jaar ge middeld twintig stuks machi naal gereedschap kwijt. Dat zijn meestal handapparaten van ze ker 500 gulden per stuk. De ver zekering dekt de schade niet, omdat Meyer een eigen risico van 2000 gulden heeft. ,,Het is niet normaal meer. Als mensen van ons in de Breestraat in een deuropening bezig zijn, even hun boor in het gangetje neer leggen en koffie halen, dan is het ding bij terugkomst verdwe nen", aldus W. Meyer. ,,Ze ne men soms zelfs van die kleine aluminium steigertjes mee en het komt voor dat gloednieuwe Makita-boormachines van het bedrijf omgeruild worden voor oudere." Meyer maakt wel gebruik'van containers: ,,We zetten er een paar stevige, speciale sloten op en slaan er dan nog een stalen pen doorheen. Maar dan krijgen dieven ze vaak nog open. Met snijbranders, enzo." „Wij stellen ons personeel te genwoordig aansprakelijk voor hun eigen gereedschap. Ze heb ben een grote stalen koffer op wielen, waar ze het in doen. Die nemen ze met zich mee over het werkterrein", aldus Meyer. „Ook la^en we alles graveren. Het is natuurlijk niet erg aan trekkelijk als onze naam heel groot op je gestolen boor staat en je buurman komt hem even van je lenen. Om diezelfde re den maken we nieuwe machi nes vaak lelijk, dan nemen ze die minder gauw mee." Een woordvoerder van bevei ligingsbedrijf Huschka adviseert bouwbedrijven om regelmatig te surveilleren bij hun werkter reinen. Maar Huschka is het er mee eens, dat persoonlijke be waking niet goedkoop is. „In verhouding tot datgene wat ge stolen wordt, is het erg duur om iemand neer te zetten. We mo gen ook niet teveel met honden werken. Dat is aan een heel aantal regels verbonden. Eigen lijk doen we dat alleen als het bewaken voor onszelf te riskant Van grote bouwprojecten (op de foto aan de Lammermarkt) wordt geregeld voor duizenden gulden aan gereedschap gestolen. FOTO HIELCO KUIPERS •exd. btw Auto- en Motorverhuur Ai MultiRent (cben&Jty farvn yocf iu&rwn 'Parkeerplaatsen zijn van levensbelang' De winkeliers aan*de Doezastraat kunnen de parkeer plaatsen voor hun deur niet missen. Als de gemeente het plan doorzet die plaatsen te bestemmen voor vergun-' ninghouders komen zij in actie, waarschuwt de winke liersvereniging in een brief aan B en W. Dat plan zal ,,met alle ons ten dienste staande middelen worden verhin derd." De gemeente wil automobilis ten met een parkeervergunning toestemming geven in de Doe zastraat te parkeren. Dat staat in de nota 'Binnenstad Leiden: bereikbare kwaliteit'. De winke liersvereniging ziet die ontwik keling met angst en beven tege moet. Zij hebben geen zin om het parkeerprobleem van de be woners van de binnenstad op hun bordje geschoven te krij gen. De parkeerplaatsen zijn voor de winkeliers van 'levensbe lang', aldus de vereniging. Want hun klanten, weten de midden standers in de Doezastraat, ko men niet om recreatief te win kelen maar om snel inkopen te doen. En dus willen ze hun auto even kwijt bij een parkeermeter voor de deur van de winkel. „Als de consumenten de mogelijk heid wordt ontnomen van par keren bij de winkels zal de om zet angstaanjagend kelderen." Het aanwijzen van de Doeza straat voor mensen met een parkeervergunning is volgens de winkeliersvereniging ook volstrekt overbodig. De vereni ging wijst er op, dat er in de buurt van de straat tal van par keerplaatsen voor vergunning houders zijn. De plaatsen aan de Raamsteeg en de Molensteeg en aan de Boisotkade en aan de Jan van Houtkade staan volgens de winkeliers heel dikwijls leeg. Advocaat De nota over de Leidse binnen stad is nog een 'praatplan'. „Maar wij vermoeden toch dat er meer achter zit", zegt voor zitter J. Dickhof van de winke liersvereniging. „Als de ge meente het plan doorzet nemen wij een advocaat in de arm. Want volgens dit plan krijgen wij alle langparkëerders van de binnenstad voor de deur. Ter wijl de Doezastraat te boek staat als winkelstraat. Het is een van de laatste waar je nog normaal kunt parkeren." Dickhof vindt dat de gemeen te de Doezastraat stiefmoeder lijk behandeld. „Kijk, op de Breestraat en de Haarlemmer straat zijn of worden ook maat regelen genomen. Maar daar wordt de automobilist ten min ste nog een alternatief in de buurt geboden. Bij ons gebeurt dat niet." De winkeliers houden bin nenkort onder hun klanten een enquête over het plan. De resul taten daarvan zullen zij aanbie den aan burgemeester en wet houders. Joor: Erna Straatsma Toekomst betoncentrale ziet er somber uit De bouw van een nieuwe fabriek staat nog niet vast, zegt een woordvoerder van het moederbedrijf van de LBC, Cementbouw bv uit Heemstede. De directeur van Wernink- beton bevestigt dit: „Er wordt gesproken over de bouw van een nieuwe centrale op ons terrein, maar er staat nog helemaal niets vast." De directie van Cementbouw zou zich pas over die vraag buigen als alle vereiste vergunningen binnen zijn. Als gevolg van de economische recessie is de vraag naar betonmortel de laatste tijd flink gedaald. Het bedrijf zit in een 'neerwaartse spiraal', zegt een Heemsteedse woordvoerder. De concurrentie in de regio is groot. In de naaste omgeving zijn vijf concurrerende bedrijven werkzaam. De gedwongen sluiting kan onder deze omstandigheden het bedrijf de das omdoen. De provincie heeft de directie gelast de poorten voor 20 december te sluiten omdat de buurt al jaren last heeft van stof en herrie. Het bedrijf zelfheeft onlangs toegegeven dat de situatie ter plekke onaanvaardbaar is. De gemeente is al zes jaar bezig om een verhuizing naar het Wernink-terrein te bespoedigen. Maar de Haagweg-bewoners kunnen verhuizing naar het Wernink-terrein nog lang tegenhouden. Zij vrezen in dezelfde situatie te komen als de bewoners van de De directie van de Leidse Betonmortel Centrale (LBC) ziet de toekomst somber in. De vraag naar betonmortel loopt sterk terug en het bedrijf moet nog voor het eind van dit jaar haar poorten sluiten, op last van de provincie. De voorgenomen verhuizing naar het Wernink-terrein kan, door protesten van omwonenden, nog lang op zich laten wachten. De vraag is of het onder deze omstandigheden wel verstandig is om een nieuwe fabriek te bouwen. Zoeterwoudseweg. „Ik heb me flink achter de oren gekrabt toen ik hoorde dat de omwonenden van de Haagweg de bouw van een nieuwe betoncentrale flink kunnen opschorten", zegt juridisch medewerker van de LBC, Van der Velden. „Dat kan enorm veel vertraging opleveren. En de kans zit er ook in dat de Raad van State de bouw definitief stillegi. We moeten uitrekenen hoeveel ons dat kan gaan kosten en onderzoeken wat de risico's zijn." Adjunct-directeur van de betonmortel - divisie van Cementbouw, H. Hiemstra, zegt dat het bedrijf 'op zeker gaat'. „We zullen zeker geen gokje wagen, want met de nieuwbouw is zo'n 5 tot 8 miljoen gulden gemoeid." Onlangs diende het Comité Haagweg Groen een bezwaarschrift in tegen de door de gemeente verstrekte bouwvergunning. Het comité kondigde tegelijkertijd 'nadere acties' aan. De bewoners zijn bereid om tot het uiterste te gaan om te voorkomen dat het bedrijf in hun woonwijk wordt gehuisvest. De directie van Cementbouw wil binnen twee weken een besluit nemen over de toekomst van het LBC-pcrsoneel. Een woordvoerder verwacht dat de vier produktiemedewerkers worden ontslagen. Voor een aantal administratieve krachten kan wellicht via inschakeling van het arbeidsbureau ander werk worden gevonden. De zes chauffeurs die overblijven zouden de LBC, tot aan de verhuizing naar het Wernink-terrein, 'overeind' moeten houden. De directie onderzoekt de mogelijkheden om tijdelijk elders betonmortel te halen om geen klanten te verliezicn. Maar het ligt voor de hand dat concurrerende bedrijven in de l-eidse regio er weinig voor voelen om deze betonmortel te leveren. Adjunct - direceur H. Hiemstra: „Of ze leveren wel maar vragen er een hele hoge prijs voor." De overlevingskansen van het bedrijf lijken klein als de poorten na 20 december dicht gaan. In combinatie met de slechte economische resultaten is de kans groot dat Cementbouw er uiteindelijk voor kiest om van nieuwbouw af te zien. Bijna zag Ginus Nusteling zijn droom - een eigen zaak als schoenlapper - gistermiddag in rook opgaan. De petrole umkachel in het winkeltje aan de Leidse Bakkersteeg, voor heen van schoenmaker Zierik- zee, ontplofte. Het lukte Nus teling niet de brand, die met een enorme rookontwikkeling gepaard ging, te blussen. De brandweer had het karwei snel geklaard. De schoenlapper schrok zich een ongeluk toen de oude petroleumkachel in zijn pas kort geleden verworven werk plaats ontplofte. Maar even la ter kon hij er alweer om la chen. „Die kachel is even voor zichzelf begonnen. Die zag mij natuurlijk achter die werkbank zitten en dacht: wat hij kan. kan ik ook. Hij liep vol met pe troleum terwijl 'ie op een zacht vlammetje brandde. En na een tijdje was het 'boem' en stond de hele kachel in de fik." Nusteling probeerde hét vuur te doven, maar dat was vruchteloos. „Ik heb de deur maar achter mij dicht getrok ken en de brandweer gebeld." De schoenlapper liet zijn win kel de rest van de dag dicht. „Het was er niet om te harden, want het rook er niet. Dus heb ik maar een briefje op de deur gehangen: 'sorry, morgen ben ik er weer." Jazeker, hij staat al voor u klaar: sneeuwbal of Viburnum tinus. Zet hem op een licht maar windvrij plekje in uw tuin en u heeft tot in het vroege voorjaar prachtige sneeuwwitte bloemen aan een wintergroen struikje. Van 13,95 voor t VOORSCHOTEN Leidseweg 518, tel. 071-763748 \AAAA Veldweg Kingang Kerkweg), De winkeliers in de Doezastraat zeggen dat ze het moeten hebben van klanten die met een auto komen. FOTO HIELCO KUIPERS

Leidsch Dagblad | 1993 | | pagina 15