Magiër Magor jaagt vooral de kleintjes angst aan Vrije tijd Droge smeren Voor- en nadelen diverse laksoorten VW-rol Space-Swatch Crystal Memories VRIJDAG 22 OKTOBER 1993 REDACTIE HENRIETTE VAN DER HOEVEN DINGEN DOE-HET-ZELF In en rond het huis valt er regelmatig wel iets te smeren. Een moderne en praktische methode is het droog smeren. CFS brengt hiervoor een teflon spray in de handel. Teflon is de handelsnaam voor een kunst stof die voluit polyfluortetraethyleen (PTFE) heet. De spray is een op basis van dit pro- dukt samengesteld smeer- en glijmiddel. Teflon spray moet dun en gelijkmatig wor den opgespoten. Het laagje is in een oog wenk droog en hard. Het te behandelen op pervlak moet goed schoon en droog zijn. De uitgeharde laag is hard. superglad en antis- tatisch. De slijtvastheid is groot, zodat de noodzaak van een volgende 'smeerbeurt' zich pas veel later zal aandienen. Het pro- dukt is o.m. te koop in dhz-zaken en bouw markten. Een busje van 300 ml kost rond de ƒ16. Al in de oudheid kende men manieren om hout een fraaie, sterke afwerking te geven. Begrippen als China- en Japanlak zijn bij af- werkers van meubels e.a. nog altijd beken de begrippen. Ook logen, oliën, harsen en wassen werden voor afwerking van hout ge bruikt. Wat jonger zijn de schellak en spiri- tuslak, net als drogende oliën. Toen, in een weer later stadium, alkydharsen en polyu- rethanen werden ontwikkeld, kwamen er goed verwerkbare en kwalitatief hoogwaar dige transparante en blanke lakken voor in terieurafwerking. De zorg voor het milieu heeft geleid tot de ontwikkeling van oplosmiddelvrije produk- ten. Deze zijn intussen net zo goed als de traditionele lakken. Wel vereisen ze een aangepaste werkwijze, omdat water nu een maal trager verdampt dan een oplosmiddel. Ook de reactie van het watergedragen pro- dukt op hout is anders. Blank Voor blanke afwerking van hout kan de consument kiezen uit een breed pakket van lakken: cellulose-, alkydhars-, polvuret- haan-, eencomponentige zuurhoudende. waterafdunbare acrylaatlak en combinaties hiervan. De oplosmiddelhoudende lakken verwer ken allemaal goed en zijn ook van goede kwaliteit. Als de keus op waterafdunbare lakken valt, zijn de met polyurethaan ver sterkte acrylaatlakken aan te bevelen. Beide laksoorten kunnen op vrijwel alle onbehan delde ondergronden worden toegepast, zonder speciale voorbehandeling en meestal ook op oude laklagen die dan na tuurlijk wel eerst ontvet en opgeschuurd moeten worden. Transparant Van oorsprong blanke, maar ingekleurde lakken hebben gewoonlijk een basis van oplosmiddelhoudendepolyurethaan/alkyd- harsen, of waterafdunbare acrylaatdisper- sies. Daarmee kun je wit hout. zoals vuren en grenen, het uiterlijk van tropisch hard hout geven. Of modekleuren als wit en grijs, waarbij dan toch de nerfstructuur van het hout zichtbaar blijft. Als het om onbehandeld, of terdege van ou de lagen ontdaan hout gaat, bestaan er bij transparante afwerking twee mogelijkhe den: beitsen met bij voorbeeld waterbeits en vervolgens blank aflakken of direct met een transparant ingekleurde lak afwerken. Beide methoden hebben voor- en nadelen. Beits plus blanke aflak geeft geen aanzetten en kwaststrepen en 'zakkers' zijn vrijwel on zichtbaar. Nadeel is dat het extra werk kost en iets duurder is. Transparant ingekleurde lak geeft in één ar- beidsgang zowel kleur als bescherming. Het nadeel: kans op kwastaanzetten of -strepen, en misschien zichtbare zakkers. Als de laag verslijt of beschadiging oploopt, verdwijnt bij reparatie ook de kleur. Wil je een al ge lakte ondergrond van een ander, donkerder kleurtje voorzien, dan kan dat uitsluitend met ingekleurde lakken, want beits hecht niet op oude laklagen. Werkmethode Bij het verwerken van zowel blanke als transparant ingekleurde lakken gelden be paalde regels om tot een goed resultaat te komen: Schuur de ondergrond met korrel 240 of nog iets fijner. De ondergrond moet droog, stof- en vet vrij zijn. Gebruik een platte kwast en werk in de nerfrichting van het hout. Verdun de eerste laklaag eventueel met maximaal 10 procent. Laat de opvolgende lagen voldoende dro gen. Breng voldoende lak aan: op onbehan deld hout bij voorkeur 200 tot 250 ml per vierkante meter, in 3 4 lagen. Tijdens verwerking èn drogen is de beste omgevingstemperatuur 18 20 graden, in elk geval niet beneden de 10 graden. Bij verwerking van satijn- of eiglans. half- mat of matte lakken op onbehandelde, zui gende ondergronden dient eén eerste laag in de glans/ briljantversie te worden aange bracht. Het spreekt vanzelf dat altijd de verwer kingsvoorschriften van de fabrikant moeten worden opgevolgd. NIEUWE CD'S Wim Koevoet Ken Vos Paul Korenhof Olympische Robby Valentine The magic infinity Poly- dor. Voortaan, belooft Robby Valentine (25), zal hij de bom bast in zijn muziek beteugelen. Toch gaat ook zijn tweede album, The magie infinityvoïïedig ten onder aan een stort vloed van holle klanken. Op de titelsong, waarmee deze afschuwelij ke plaat opent, wordt de luisteraar bescho ten. De explosies zijn prachtig op de ge luidsband gezet, de timing is dik in orde maar het waarom blijft volstrekt onduide lijk. En zo is het een beetje met alles wat hij maakt. Valentine en zijn drie begeleiders doen hun uiterste best als Queen te klinken. Valentine's zang doet steeds meer denken aan het afgeknepen stemgeluid van Mi chael Jackson maar voor het overige is Joe Satriani Time Machine Relativity/Sony. Voor het eerst heeft de sublieme Ameri kaanse gitarist Joe Satriani een kapstok ge vonden waaraan hij ook z'n meest extreme werk kan ophangen. Time Machine is een vergaarbak van nieuw materiaal, live-opna mes en overblijfsels geworden. Vandaar dat we nu dan eindelijk kennis kunnen nemen van de zestien minuten lange Woodstock Jam uit 1990 met medewerking van bassist Doug Wimbish en drummer Simon Phillips. Eindelijk is nu dan ook z'n eerste in een zeer beperkte oplage verschenen mini- elpee uit 1984 op CD gezet. Satriani had in die tijd geen geld voor begeleiders en haalt daarom maar bas- en drumgeluiden uit zijn gitaar. Time Machine is het beste gitaaral bum dat ooit is verschenen. bril Na de Olympische zonne bril Barcelona '92 en Albert - ville '92 komt Bausch en Lomb nu met de Ray-Ban zonnebril Lillehammer '94, net als de twee voorgangers afgeleid van het model Wayfarer van het merk. Het bruine montuur ziet er door zijn nerfachtige structuur uit alsof het van hout is ge maakt, op de veren zijn blauwe sneeuwkristallen verwerkt. In de rechterveer staan het Olympische logo en de naam Lillehammer '94; in de linkerveer ziet men een serie op oude Scandinavische rotstekenin gen gebaseerde pictogram men, die wintersporten voorstellen. De bril is uitge rust met grijs G-15-glas, dat voor natuurgetrouwe kleu ren zorgt en 85 procent van het licht blokkeert. Op het glas zijn de Olympische rin gen te zien. JAZZ Kevin Eubanks Spirit Talk Blue Note/EMI Music. Gitarist Kevin Eubanks is op deze CD in een serieuze stemming. Dat betekent in dit ge val veel gebruik van de akoestische variant en veel ruimte voorverstilde klanken. Eu banks heeft gekozen voor religieus aan doende titels als Contact. Union, Earth Par tyen Inside. Mensen die allergisch zijn voor enigszins zoete klanken hoeven echter niet bang te zijn om dit album eens te beluiste ren, want Eubanks kan af en toe onver wacht fel te keer gaan op het Spaanse mo del. En dat is dan geen haastig gerammel, zoals we dat van vele fusion-gitaristen ken nen. Eubanks articuleert met een doelma tigheid die zeldzaam lijkt te zijn geworden. Een andere reden om naar Spirit Talk te luisteren is de uitstekende, gevarieerde rit mische begeleiding van Dave Holland (con trabas) en Mark Mondezir of Marvin 'Smit- ty' Smith op slagwerk. Dit is een CD die on danks de hoge artistieke kwaliteit een groot publiek zal aanspreken. Ken Valitsky Species Incompatibility Knitting Factory Works/Rough Trade Zij die belangstellen in de nog altijd snel veranderende wereld van de nieuwe New Yorkse muziek kunnen vanaf nu nog een serieuze geluidensmid op hun lijstje zetten. Ken Valitsky ge bruikt de typi sche handels merken van deze muzieksoort: een bijzonder groot vocabulair en haast neurotische afkeer van het statische. Collages maken kan iedereen, maar deze gitarist annex computerpro grammeur weet daar ondanks veel gebruik van onder meer industriële omgevingsge luiden en soms irritante synthesizerklanken smakelijke, samenhangende stukken van te bouwen. Het doseert de tempi, geluidstapij ten, klankwisselingen en natuurlijk elemen ten uit de meest diverse muziekhoeken met overleg: van Balinese gamelan m synthesi zer omgezet tot loopjes uit de barokmuziek. Ook akoestisch gezien is er het een en an der te beleven, zoals het haast hysterische altsaxspel van Thomas Chapin in het titel stuk of het soms simplistische gitaarwerk van de leider in Certificate of Existence. KV KLASSIEK Sarasate Carmen-Fantasie Zigeunerwei- sen. Tartini Sonate in g (Duivelstriller). Ravel Tzigane. Wieniawski Légende. Massenet Méditation. Fauré Berceuse Anne-Sophie Mutter (viool), Wiener Philhar- moniker o.l.v. James Levine DG Nog steeds halen mensen hun neus op voor zo'n verzameling populaire werkjes, alsof het louter om oppervlakkige virtuositeit zou gaan. De violiste Anne-Sophie Mutter be wijst echter dat dit wel degelijk muziek is die op zichzelf kan staan, en die niet alleen maar geschikt is als 'toegift'. Essentieel is wel dat de uitvoerenden hun werk serieus nemen, maar daaraan is hier geen gebrek. Ongeacht of het een bravoure- werk van Sarasate betreft of de veel ingeto gener Berceuse van Fauré, Mutter ontplooit een allure de grootste vioolconcerten waar dig en bewijst daarnaast ook weer eens haar enorme technisch kunnen met vioolvuur werk van de eerste orde. Ook dirigent James Levine en de Wiener Philharmoniker weten er trouwens mee om te gaan en de opname (volgens het nieuwe 4D-systeem van DG) klinkt beeldschoon. Crusell Klarinetconcerten nr. 1-3 Antony Pay (klarinet), Orchestra of the Age of Enligh tenment - Virgin In de barok-actie met kortingsbonnen van de Nederlandse platenhandel ook aandacht voor de Finse klarinettist en componist Bemhard Crusell (1775-1838). Zijn compo sities mogen zich verheugen op een groei ende aandacht van de kant van hedendaag se klarinettisten, zowel met oude als met nieuwe instrumenten. Antony Pay bespeelt een kopie van een klarinet van Heinrich Grenser uit 1810 en doet dat even virtuoos als aanstekelijk met een uiterst fraaie toon- vorming. Dat het orkestspel een fractie minder alert klinkt, doet aan de charme van het geheel weinig af. PK SPELLETJES Swatch heeft al heel wat bekende namen weten te strikken om een horloge te ont werpen. Dit seizoen is het de Franse desig ner Jean-Charles de Castelbajac. Zijn inspi- Tovenaar Magor is aan het kokkerellen en krijgt daarbij assistentie van twee tot vier koksmaatjes. Zij dragen de verschillende ingrediënten aan, maar proberen zonder dat de tovenaar het ziet kleefspinnen in de dampende brij te gooien. Die zorgen er voor dat de toverdrank stroperig wordt en dus onbruikbaar. Ogenschijnlijk is er niet veel aan de hand, maar Magor is achterdochtig en vertrouwt zijn assistenten voor geen cent. Hij houdt alles nauwlettend in de gaten. De assisten ten daarentegen dreigen nogal onvoorzich tig te werk te gaan omdat ze allemaal als eerste van hun ingrediënten af willen. Dat laatste is dan ook meteen het doel van Magor. de eerste die zijn ingrediënten kwijt is, wint. In de doos vinden we een grote tovenaar, een speelbord, 32 ingrediënten en een spel regelboekje. De spelregels staan duidelijk omschreven, dus je kunt meteen aan de slag. Helaas, helaas, we hebben geen 1,5 batterijen (micro LR 03) bij de hand en moeten dus wachten tot de winkels weer open zijn. Die batterijen zijn broodnodig, want an ders verzet Magor geen poot. En juist dat is de essentie van het spel. Het ontbreken van batterijen is een van de hinderlijkste dingen die je kunt aantref fen bij een gezelschapsspel. Het spel mag dan nog zo fraai en gedetailleerd zijn uitge voerd, het ontbreken van batterijen irriteert mateloos. Maar tot de spelfabrikanten wil dit maar niet doordringen. De kartonnen schijfjes met afbeeldingen van ingrediënten hebben op de achterzijde verschillende kleuren. Voor elke speler zijn er acht in één kleur. Elke speler kiest een kleur en gaat zo aan het speelbord zitten dat hij voor de ronde aflegvelden in dezelf- Vertrouwt Magor zijn koksmaatjes of wil hij de ingrediënten controleren? de kleur zit. Magor beweegt zich rond de toverketel op de zwarte velden. Daar vandaan zal hij bezweringen mompelend rond de tover drank schuifelen. Het spel kan beginnen. Elke speler legt een van zijn ingrediëntenkaarten, met de afbeelding naar beneden, op zijn eerste af- legveld. Welk ingrediënt dat is, mag ieder voor zich bepalen. Je mag alleen niet begin nen met het schijfje met de twee kleefspin nen. FOTO PR De jongste speler zet Magor een veld vooruit. Hij moet dat met een gecontroleer de klap doen, want dan wordt het elektro nische contact in werking gezet. Magor be gint opgewonden te flitsen en te bliepen. Hij vraagt zich namelijk af of hij zijn assis tenten zomaar kan vertrodwen of moet controleren welk ingrediënt zij aan het to- verbrouwsel hebben toegevoegd. Als zijn toverhoed blijft branden nadat de pieptoon is opgehouden, wil Magor de in grediënten controleren. Iedereen moet zijn laatst afgelegd schijfje omkeren. Degene die stiekem een schijfje met een kleefspin heeft afgelegd, moet de schijf te rugnemen. Degene die het schijfje met de twee spinnen heeft neergelegd, moet zelfs zijn laatste twee schijfjes terugnemen. Nadat alle schijfjes door Magor aan een uitgebreid onderzoek zijn onderworpen, gaat het spel verder. Iedereen legt weer tegelijkertijd een nieuw ingrediënt af en de volgende speler verzet Magor. Wanneer het lampje met de pieptoon uitgaat, ver trouwt de magiër zijn assistenten en mag het volgende ingrediënt worden afgelegd. Zo gaat het spel verder totdat de tover drank is voltooid en een van de spelers al zijn schijfjes is kwijtgeraakt. Maar nadat Magor ook het allerlaatste schijfje heeft ge controleerd, blijkt pas of die speler ook daadwerkelijk de winnaar is. De andere spelers gaan net zo lang door totdat ook zij al hun ingrediënten kwijt zijn. Magor is een leuk spel maar dan wel voor spelertjes van 5 tot pakweg 10 jaar. Dat heeft te maken met de verbeeldingskracht die een tovenaar uitoefent op de jonge ziel tjes. Ze kijken echt met spanning uit naar het moment dat Magor de schijfjes weer wil controleren. Degene die stiekem een kleefspin heeft afgelegd, zweet bijkans peentjes. Het spel zit gedegen in elkaar, de karton nen schijfjes zijn stevig genoeg voor de soms wat hardhandige kinderknuistjes. Magors lampje deed het na enkele ronden nog steeds, maar het is de vraag of het net zo lang meegaat als de rest van het spel. Zorg er wel voor dat met Magor niet wordt gegooid of gesmeten. Magor van Ravenburger. Richtprijs: 35 gulden. Deze golftas is een van de 24 miniatuurtjes (ongeveer anderhalve centimeter hoog) uit de nieuwe Swarovski-serie Crystal Memo ries. Leuk om cadeau te geven, de prijs ligt tussen de 23 en 68 gulden, ook leuk om per thema te verzamelen. Er zijn 6 thema's: Oost. West Thuis Best (huishoudelijke voor werpjes): In de ban van muziek; Pure Passie (sport); Kinderjaren; Fantasiewereld en Ac cessoires (tasjes enz.) Meer informatie: tel. 02230 - 60500. Keukenrolhouder nieuwe-stijl ratiebron was de ruimte. Vaak sieren UFO'S en hemellichamen de banden. Op de kunstzinnige wijzerplaat voeren primaire kleuren de boventoon. De wijzers creëen elk uur een geheel ander gezicht. De swatches zijn er vapaf 85,-. Meer informa tie: tel: 043 - 252550. Nooit meer getob om aluminium- of vers- houdfolie uit de gleuf van de houder te wur men: in de nieuwe Roll-O-Mobil van Bra- bantia liggen de rollen niet los, maar wor den stevig tussen twee conussen geklemd. Daardoor kan de folie niet in de houder te rugrollen. Bovendien kunnen de rolhouders zowel in een frame van metaaldraad vvor den opgehangen als afzonderlijk in een la worden weggeborgen. Een complete set (op- hangframe, twee rol houders met snijmes en keukenrolhouder) kost 69,50), maar de rolhouders voor kunststof en almumi- niumfolies zijn ook af zonderlijk te koop 27,50). Meer infor matie: tel: 04904 - 82222. Wie 'alles' spaart op het gebied van Volkswagens, is vast blij te maken met deze houder, be stemd voor het kleinste kamer tje van het huis. De op de foto afgebeelde closetrolhouder is van plastic en is (met rol) te koop in de kleuren mint, roze, rood en zwart. Hij kost 37,50. Er is ook een stenen uitvoering (zonder rol) in de kleuren zwart en blauw. Die komt op 18,50. Meer informatie: Pin-Up tel. 058 - 155966.

Leidsch Dagblad | 1993 | | pagina 11