Jeltsin sluit 6 partijen uit van verkiezingen Buitenland Rusland komt Georgië alsnog beperkt te hulp Deense kinderen vinden ^waarden uit bronstijd Rainer Rupp, alias Topaz, was DDR-spion uit overtuiging Langst gedetineerde Palestijn vrijgelaten Zegening der zieken Militante aborigines tegen akkoord over landrechten Hongersnood dreigt voor bijna 3 miljoen Bosniërs Elitetroepen VS op korte termijn weg uit Somalia Kenyaanse prostituées geven hoop op anti-AIDS-vaccin WOENSDAG 20 OKTOBER 1993 e Presse ANP Algemeen Nederlands Persbureau AP Associated Press DPA Deutsche Presse Agentur GPD Gemeenschappelijke Persdienst Ind The Independent IPS Inter Press Service RTR Reuter UPI United Press I Niet-blanke burgemeester geeft het op kaapstad Frank Arendse, de eerste niet-blanke burgemeester in Zuid-Afrika. houdt het voor gezien. Hij is niet meer opgewassen tegen de bedreigingen die rechtse blanken tegen hem uiten. Blanke extremisten in Franschoek, het stadje waar Arendse bur gemeester was, hebben verheugd gereageerd op zijn aftreden. Ampullen met HTV-virus gestolen kopenhagen De Deense politie is op zoek naar 75 kleine ampul len met HIV, het virus dat AIDS veroorzaakt. De ampullen zijn het afgelopen weekeinde gestolen uit een ziekenhuislaboratori um in een voorstad van Kopenhagen. Een politiewoordvoerder verklaarde gisteren dat de diefstal mogelijk het werk is van een verslaafde die de ampullen aanzag voor drugs. Paus rehabiliteert Copernicus ferrara Paus Johannes Paulus II heeft na Galileo Galilei nu ook de Poolse astronoom Nicolaus Copernicus (1473-1543) gereha biliteerd. Copernicus beweerde als eerste dat de aarde om de zon draait en niet andersom. Zijn boek werd in 1616 door de rooms-katholieke kerk op de Index (lijst van verboden boeken) geplaatst. Oekraïne wil 46 kernraketten houden kiev» Oekraïne zal het START-I verdrag tekenen, maar 46 SS-24 raketten bewaren omdat die volgens de Oekraïense regering niet onder het verdrag vallen. Dat heeft de Oekraïense president Kravtsjoek gisteren gezegd. Oekraïne heeft na het uiteenvallen van de Sovjetunie 176 kernraketten in handen gekregen, maar heeft met de Russen afgesproken de wapens aan Moskou over te dragen in ruil voor kwijtschelding van de Oekraïense schuld. Mijnwerkers gered, redder omgekomen Johannesburg De laatsten van 150 mijnwerkers die sinds vorige week woensdag in de Zuidafrikaanse Kloof-goudmijn bij Carle- tonville, 50 kilometer ten zuidwesten van Johannesburg, diep onder de grond vastzaten, zijn gisteren bevrijd. Daarbij is een van de reddingswerkers omgekomen. Vakbondsleiders hebben de mijndirectie van nalatigheid beschuldigd. Afgevaardigde wil ontslag Christopher Washington De Democratische afgevaardigde Frank McCloskey vindt dat minister Christopher (buitenlandse zaken) moet aftre den omdat hij het Amerikaanse beleid in Bosnië, Somalia, Rus land en Haïti heeft verknald. Het ministerie van buitenlandse zaken heeft nog niet gereageerd op de kritiek van McCloskey. Britten vast in Sierra Leone Freetown in een gevangenis in het Westafrikaanse Sierra Leone worden vier Britten vastgehouden op verdenking van samen zwering tegen het bewind van dictator Strasser. Dat is gisteren bevestigd door de Britse diplomate June Martlew. De mannen zijn gearresteerd nadat op hun hotelkamer kaarten waren ge vonden van Strassers residentie en andere strategische gebou wen. De 29-jarige Strasser greep vorig jaar de macht. moskou AFP-Rtr Rusland is van plan om de Ge orgische president Sjevardnad- fe alsnog militair te hulp te ko pen in zijn conflict met de af gezette president Gamsachoer- aia. De hulp zal zich echter be- >erken tot het beschermen van le strategisch belangrijke weg ussen de hoofdstad Tbilisi en le havenstad Poti aan de Zwar- e Zee. Rusland voelt nog steeds liets voor direct ingrijpen in de lorlog zelf. Dat bleek gisteren uit uitlatin- ;en van de Russische ministers (ozyrev (buitenlandse zaken) in Gratsjov (defensie). De val psteren van de strategisch be- angrijke stad Lantsjchoeti, (OPENHAGEN AP ij het rooien van een aardap- >elveld hebben twee Deense anderen op het schiereiland utland acht bronzen zwaar den gevonden die naar schat ting 3.600 jaar oud zijn. Ar cheologen spraken gisteren Van een voor noord-Europa unieke vondst. „Het is een zeldzame ont dekking omdat het er zoveel zijn en ze zo goed bewaard zijn jebleven", zei Niels Axel Boas, ïoofd van het onderzoeksteam dat de bij Grenaar gevonden zwaarden heeft bekeken. „Het CDU-fractie achter Heitmanri BONN Rtr-DPA DUSSELDORF AFP-Rtr Rainer Rupp, een voormalige hoge functionaris bij de NAVO, leverde als spion alles waarvan hij dacht dat het zijn bazen in Oost-Berlijn zou inte resseren. De 48-jarige Duitser, die gedurende tien jaar voor de voormalige DDR spioneerde en daarmee wellicht de Westerse defensie meer schade heeft berokkend dan enige andere spion tijdens de Koude Oorlog, kwam gisteren in de rechtszaal met een reeks onthullingen over zijn activiteiten. Rupp, die van zijn meesters in het Oostduitse ministerie voor staatsveiligheid (Stasi) de code naam 'Topaz' had gekregen, zei uit overtuiging voor de DDR te hebben gespioneerd. Voor zijn werk had hij nooit geld gevraagd. De Duitser werd in augustus aangehouden op verdenking van het verraden van talrijke geheimen van het Westerse bondgenootschap. Hij trad gisteren op als getuige tijdens het proces tegen de legendari sche Oostduitse topspion Markus Wolf. In de ja ren dat Wolf de Oostduitse geheime dienst leid de, gaf Rupp geheimen door aan Oost-Berlijn. Topaz werkte als economische expert bij het NAVO-hoofdkwartier in Brussel. Hij bekende tussen 1979 en 1989 documenten aan de Oost duitsers te hebben doorgespeeld. Ook speelde hij de 'landen-hoofdstukken' van de jaarlijkse overzichten van het NAVO Defensie Plannings comité aan de DDR door. In deze rapporten staat informatie over de defensieplannen van de NAVO-lidstaten en de beoordeling van die plan nen door het Atlantisch bondgenootschap. De spion gaf ook toe de NAVO-analyse van de defensie en de politieke en economische situatie van de Sovjetunie te hebben verraden. Dit docu ment werd waarschijnlijk onmiddellijk via Oost- Berlijn aan Moskou doorgegeven. De spion werkte soms in opdracht. Zo vertelde hij bijvoor beeld op verzoek van de Russen dat de Duitser Manfred Wömer in de race was om de Brit Lord Carrington als de hoogste baas bij de NAVO op te volgen. Rupp werkte samen met zijn Britse echtgenote Christine-Ann. Ook zij heeft voor de NAVO ge werkt; ze is samen met haar man in Duitsland aangehouden. De zaak tegen Rupp wordt ge voerd op basis van dossiers die de Stasi tijdens ineenstorting van het Oostduitse communisti sche bewind in 1989 niet tijdig wist te vernieti gen. De gegevens kwamen na de Duitse eenwor ding boven tafel. Rupp vertelde hoe hij in 1968 door de DDR werd gerecruteerd toen hij een van de samenle ving vervreemde student met linkse sympathie- en was. Een man die vaderlijk optrad en later zijn Stasi-instructeur zou worden, benaderde hem na een studentenbetoging in een restaurant in Mainz. De man, 'Kurt', bood de student soep aan. „Die goulashsoep heeft mijn leven veran derd. Mijn leven nam een andere wending, kreeg een nieuwe betekenis zei Rupp. Zijn ac tiviteiten voor de Stasi werden in 1972 in een contract vastgelegd. Zeven jaar later kreeg hij zijn functie bij de NAVO. 'Verschil tussen oppositie en terrorisme uit het oog verloren De Russische president Jeltsin heeft gisteren zes politieke partijen die in zijn ogen te ver zijn gegaan in hun verzet tegen zijn gezag, verboden aan de verkiezingen van 12 december mee te doen. Jeltsin zei dat die groeperingen „hebben laten blijken dat ze het verschil tussen oppositie en terrorisme uit het oog hebben verloren". MOSKOU AP De president verbood ook de deelname van iedereen die ge rechtelijk wordt vervolgd in ver band met 'de gewapende op stand van 3 en 4 oktober' in Moskou of met een eerdere aanval op het hoofdkwartier van het Gemenebest van Onaf hankelijke Staten (GOS). Het verbod geldt met name het Front van Nationale Redding, de Russisch Communistische Arbeiderspartij, de Russisch Communistische Jeugdbond, de Russisch Nationale Eenheid, de Officierenbond en Schild. De le den van deze partijen mogen zich wel bij een legitieme partij aansluiten, mits er geen aan klacht tegen hen loopt. Vrij Rusland, de partij die werd opgericht door een van de gearresteerde leiders van de op stand, voormalig vice-president Aleksandr Roetskoj, ontkwam aan het verbod. De partij wordt als gematigder beschouwd dan haar oprichter en telt onder haar leden vooraanstaande in dustriëlen en zakenlieden. Ook de Communistische Partij van de Russische Federatie, opge richt na de ineenstorting van de Sovjetunie in 1991, mag aan de verldezingen deelnemen. In het presidentiële decreet over het verbod wordt aange voerd „dat een volk dat pro beert zich te organiseren op grond van democratische be ginselen niet kan toestaan dat verkiezingen worden misbruikt door mensen met bloed aan hun handen". De botsing tussen Jeltsin en de Opperste Sovjet begin okto ber, die uitmondde in een tank- aanval op het parlementsge bouw, heeft volgens de autori teiten 187 levens gekost. Krach tens de noodtoestand die op 3 oktober in Moskou werd inge steld, waren op voorlopige basis al enkele partijen van de zoge heten 'rood-bruine coalitie' bui tenspel gezet. Aan de noodtoe stand kwam maandag een ein de, zodat Jeltsin een definitief besluit moest nemen over hun status. De Palestijn Salim Hussein Zerai wordt thuis in de bezette Gaza-strook onthaald na 23 jaar gevangenschap. foto »ap» nati harnik JERUZALEM AP-GPP heeft er waarschijnlijk aan bij gedragen dat Moskou eerdere aarzelingen liet varen en be sloot alsnog beperkt in actie te komen. Kozyrev sprak zich gisteren uit voor het eventueel met mili tair geweld heropenen van de weg Tbilisi-Poti, die momenteel door aanhangers van Gamsa- choerdia wordt gecontroleerd. „Deze weg is een levenslijn voor Tbilisi en de Russische leger eenheden in Georgië." Kozyrev wees er met nadruk op dat de weg ook voor de Azerbajdzjaan- se en Armeense hoofdsteden Bakoe en Jeravan van levensbe lang is, omdat hij de kortste ver binding vormt met de Zwarte Zee. is de eerste keer dat we zwaar den uit de vroege bronstijd hebben gevonden die waar schijnlijk in Denemarken zijn gegoten." De 45 centimeter lange zwaarden waren in hui den gewikkeld en bleken nog vrijwel gaaf. De 14-jarige Line Hougaard en haar 11 jaar oude broertje Torben zagen vorige week tij dens het aardappelrooien een deel van een zwaard uit de grond steken en waarschuw den het museum in Grenaar. Maandag haalden archeologen nog zeven zwaarden naar bo ven. De Israëlische autoriteiten heb ben gisteren de langst gedeti neerde Palestijn, de 50-jarige Salim Hussein Zerai, vrijgelaten. Zerai heeft 23 jaar vastgezeten. Premier Rabin verklaarde dat hij is vrijgelaten omdat de PLO sinds de ondertekening van het autonomie-akkoord met Israël op 13 september geen aansla gen meer heeft gepleegd. Rabins woordvoerder Oded Ben-Ami zei dat er meer vrijla tingen te verwachten zijn naar mate de onderhandelingen tus sen Israël en de PLO vorderen. Zerai, de zogeheten 'leider van de gedetineerde Palestijnen', was veroordeeld tot vijf maal le venslang wegens zijn rol bij een aantal aanslagen op Israëli's. De PLO heeft de vrijlating ge- eist van de ongeveer 12.000 Pa lestijnen die verdacht worden van of veroordeeld zijn wegens anti-Israëlische activiteiten, en de terugkeer van ongeveer 1.500 gedeporteerde Palestijnen. PLO-voorzitter Arafat komt volgende maand naar Neder land voor de ondertekening van een havenorder. Dat zegt de Is raëlische zakenman Boaz Ap- pelbaum in een vraaggesprek met het dagblad Ma'ariv. Ap- pelbaum is coördinator van een industrieel consortium dat met steun van de Nederlandse over heid een drijvende haven wil aanleggen in Gaza-stad. Moeder Theresa zegent een ziek kind tijdens het bezoek dat zij gisteren bracht aan het klooster van de Missionarissen van de Liefdadigheid in Singapore. De religieuze vertrekt vrijdag naar China waar zij in Shanghai een tehuis voor gehandicapte kinderen zal openen. foto reuter jonathan drake SYDNEY Rtr Militante aborigines, de oor spronkelijke bevolking van Australië, hebben het gisteren met de regering gesloten ak koord over landrechten verwor pen. Zij zijn het er niet mee eens dat zij geen vetorecht heb ben over de economische ont wikkelingvan hun land. Volgens het akkoord zal de re gering de etnische rechten van de aborigines beschermen als zij kunnen aantonen dat zij een onafgebroken band hebben met hun traditionele grondgebie den. Het etnisch eigendoms recht vervalt echter automa tisch voor land dat tussen 1975 en 1993 als weidegebied is gepacht. De regering zal tribunalen op zetten om geschillen over grond te beslechten. Alleen de deelsta ten kunnen besluiten nemen over het economisch gebruik van het land. In de regeling wordt verder het begrip terra nullins ge schrapt. Dat begrip houdt in dat het continent onbewoond was toen de eerste Britten daar in 1788 voet aan land zetten. In werkelijkheid woonden de abo rigines er echter al enkele eeu wen. De meeste landbouw- en mijnbouworganisaties hebben positief gereageerd op de over eenkomst. Alleen premier Ri chard Court van de deelstaat West-Australië heeft laten we ten het akkoord te zullen aan vechten. Op grond van de nieu we regeling kan de oorspronke lijke bevolking aanspraak ma ken op 40 procent van West- Australië. washington Rtr Meer dan 2,7 miljoen mensen, van wie de meesten belegerde moslims zijn, lopen het risico van honger en kou te sterven in de tweede oorlogswinter in cen- traal-Bosnië. Dat heeft een Amerikaanse hulpverlener gis teren gezegd. Timothy Knight van de Ame rikaanse Dienst voor Internatio nale Ontwikkeling (Usaid) zei tegen verslaggevers dat de ko mende winter waarschijnlijk zwaarder wordt dan de vorige. De omstandigheden zijn slech ter omdat de aanhoudende strijd heeft verhinderd dat goe deren centraal-Bosnië bereik ten. De bewoners hebben inge teerd op hun voorraden. „Bij el kaar opgeteld kunnen die al die factoren makkelijk leiden tot een humanitaire ramp", aldus Knight. De meest bedreigde gebieden zijn de door Serviërs belegerde moslim-enclaves Mostar, Maglaj, Gorazde en Srebrenica. NAIROBI FRANS VAN DEN HOUDT CORRESPONDENT De sloppenwijk Majengo ligt op een steenworp afstand van het bruisende zakencentrum van de Kenyaanse hoofdstad Nairobi. Dicht op elkaar ge pakte onderkomens van hout, modder, karton en plastic. Bij gebrek aan gede gen sanitaire voorzieningen, verdwij nen behoeften in her en der achter de huizen gegraven open gaten. Het is moeilijk voor te stellen dat dit wel eens de bakermat zou kunnen zijn van een anti-AIDS-vaccin. Toch zijn Westerse en Kenyaanse wetenschappers ervan overtuigd in deze wijk een doorbraak te hebben bereikt. „Als je onderzoek naar AIDS wilt doen, heeft het natuurlijk weinig zin in een nonnenklooster te gaan rondlopen. Je moet juist een groep mensen nemen die veel risico lopen, zoals prostituées. En Majengo is de hoerenbuurt van Nai robi", luidt de verklaring van de Neder lander Nico Nagelkerke, die als statisti cus is verbonden aan het onder de vleu gels van de WHO (Wereld Gezondheids Organisatie) opgezette AIDS- en ge- slachtsziektenproject in Nairobi. In 1985 werd in Majengo een speciale kliniek opgezet om in eerste instantie onderzoek naar geslachtsziekten te doen. Toen AIDS razendsnel om zich heen begon te grijpen, besloten de be trokken wetenschappers zich vooral op die ziekte te gaan richten. Iedere mor gen komen hier zo'n zestig prostituées voor gratis onderzoek, behandeling, ad vies en condooms. Vrouwen met weinig of geen scholing, die iedere dag vijf tot tien verschillende seksuele contacten hebben en HIV-positief of niet niet van plan zijn hun levenswijze aan te passen. In totaal zijn 1700 prostituées betrok ken bij het onderzoek. Vierhonderd van hen zijn inmiddels aan AIDS overleden. De onderzoekers, onder leiding van de Canadees Frank Plummer, hebben be keken hoe lang het duurt voordat be paalde verschijnselen optreden bij prostituées die HrV-positief zijn, hoe die verschijnselen eruit zien en hoe lang het duurt voordat ze full blown AIDS krijgen. Plummer: „Uit het onderzoek is geble ken dat vrouwen hier veel sneller aan de ziekte overlijden dan in het Westen. Zitten daar gemiddeld tussen de acht en tien jaar tussen het besmet raken en aan AIDS doodgaan, hier is dat maar vier of vijf jaar. Maar veel opzienbaren der was dat tegelijkertijd bleek dat niet alle vrouwen besmet raakten met HIV, terwijl dat statistisch gezien wel zou moeten. Daar willen we ons nu verder in verdiepen". In totaal bleken 25 vrouwen geen HIV- besmetting te hebben opgelopen, ter wijl ze toch zeven jaar lang vanwege hun werk aan het virus hadden blootge staan. Uit dit opmerkelijke feit conclu deren de onderzoekers voorzichtig dat er dus zoiets als een natuurlijke weer stand tegen AIDS moet bestaan, die van cruciaal belang kan zijn voor de ontwik keling van een anti-AIDS-vaccin. Plummer: „Ik wil er om wedden dat al die vrouwen een zogenaamde cellulaire immuniteit bezitten die hen tegen het AIDS-virus beschermt. We zullen het de komende maanden door middel van verder onderzoek alleen nog moeten bevestigen en er redenen voor zien te vinden. Als ons dat lukt, wat ik zeker verwacht, is er inderdaad sprake van een grote doorbraak. Onderzoeken el ders in de wereld hebben namelijk nim mer een duidelijk bewijs kunnen leve ren dat er een natuurlijke resistentie te gen HIV bestaat." De onderzoekers willen voorkomen dat er al te hoge verwachtingen worden ge wekt wat de ontwikkeling van een vac cin gebaseerd op genetische over eenkomsten tussen de vrouwen be treft. „Het is zeker gemakkelijker om een dergelijk vaccin te vinden, nu we weten Vvaar we naar moeten zoeken. Dat betekent dat de ontwikkelingspe riode korter kan zijn, maar of die nou één of tien jaar zal duren weet ik echt niet", benadrukt Frank Plummer. WASHINGTON AFP-DPA-Rtr De Amerikaanse president Clin ton heeft gisteren ingestemd met de terugtrekking van de Rangers, een elite-eenheid van het leger, uit Somalia. De een heid was naar het Oostafrikaan- se land gestuurd om jacht te maken op de Somalische krijgs heer Aideed. De tussen c^e 600 en 700 Rangers zullen Somalia binnen enkele dagen verlaten. Aanhangers van Aideed wor den verantwoordelijk gehouden voor aanslagen op militairen van de Verenigde Naties in de hoofdstad Muqdisho. Van offi ciële zijde is tegengesproken dat de terugtrekking van de Rangers te maken heeft met een ak koord dat Aideed en de speciale Amerikaanse afgezant Oakley onlangs zouden hebben geslo ten. Oakley werd door Clinton naar Somalia gestuurd om met de clan van Aideed te onder handelen. Volgens de verklaring van het Witte Huis zijn de Rangers niet langer nodig omdat 3.600 mari niers voor de kust van Somalia zijn gearriveerd. Deze mariniers kunnen evenals de Rangers als commando's optreden. ROME EELCO V Hoge Italiaanse rechters verdacht van maffiabanden de al vijf rechters ervan vonnis sen van mafiosi te hebben 'aan gepast' naar de wensen van de misdaad-clans. De magistraten die gisteren een dagvaarding ontvingen, zijn de ex-procureur van Palermo en de ex-voorzitter van het Hof van Beroep van Pa lermo. De eerste was de grote tegenstrever van Falcone. Hij werd kort na de moord op Fal cone en Borsellino vervangen door Giancarlo Caselli. CORRESPONDENT I let Openbaar Ministerie van de Siciliaanse stad Caltanisetta heeft gisteren opnieuw twee ho ge rechters uit Palermo be schuldigd van banden met de maffia. Het OM. dat sinds de moord vorig jaar op anti-maffi- arechters Falcone en Borsellino het gedrag van andere magi straten onderzoekt, beschuldig-

Leidsch Dagblad | 1993 | | pagina 7