Hoe houdt u uw spaargeld in de buurt? Allochtonenwet gekraakt Binnenland Kinderen schilderen racistische leuzen over Hirsch Ballin: 'Illegaal in naaiateliers wordt gewoon land uitgezet' Opnieuw aangifte in Epese incestaffaire Vervuiling Maas wordt aangepakt Geen brief naar huis bezoeker prostituées Bespaar op uw deodorant. Piekautomaten straks verboden Acht weken voor ex-adjunct De Dreef WOENSDAG 20 OKTOBER 1993 Aanslagen op politiebureaus opgelost enschede De politie heeft deze week twee inwoners van Ensche de aangehouden die hebben toegegeven vier aanslagen op poli tiebureaus te hebben uitgevoerd. De mannen, 21 en 26 jaar, ga ven als motief'sensatiezucht' op. Bij de politiepost in Enschede- Zuid werd drie keer brand gesticht met een molotov-cocktail. Het afgelopen weekeinde werd op dezelfde manier een aanslag gepleegd op het bureau in Glanerbrug. Opvang asielzoekers is verdubbeld den haag Het aantal opvangplaatsen voor asielzoekers is in één jaar tijd verdubbeld. Vorig jaar september kregen negenduizend asielzoekers in Nederland onderdak, dit jaar heeft de Centrale Opvang Asielzoekers 18.500 mensen opgevangen. In juli ont stond grote nood, toen asielzoekers in opvangcentra werden ge weigerd wegens ruimtegebrek. Ze moesten op straat slapen. COA heeft nu de beschikking over extra plaatsen in hotels en pensions. Dreigen met gif in baby-eten beboet den haag Een 37-jarige man uit Zundert is gisteren door de Haagse rechtbank veroordeeld tot zes maanden voorwaardelijke celstraf en een boete van 10.000 gulden. De man dreigde baby- voedsel van Nutricia te vergiftigen als hij geen vijf miljoen gul den kreeg. Tegen de dader was twee jaar cel geëist. De man heeft, om zijn dreigement kracht bij te zetten, een potje Olvarit gevuld met bestrijdingsmiddel en naar Nutricia gestuurd. Twee andere verdachten in de zaak komen in december voor. Forse straf geëist voor cokesmokkel alkmaar Voor het aan land brengen van vijfhonderd kilo cocaï ne op Texel heeft de officier van justitie gisteren voor de recht bank in Alkmaar acht jaar celstraf geëist tegen een 37-jarige Amerikaan. De partij drugs had een straatwaarde van ruim hon derd miljoen gulden en was daarmee de op drie na grootste vangst ooit in Nederland gedaan. De man en een 41-jarige land genoot strandden met hun rubberboot me| cocaïne op een zandplaat bij Texel. De coke zou zijn bestemd voor Amsterdam se coffeeshops. De rechtbank houdt de zaak tot 28 december aan, omdat er nog een getuige moet worden verhoord. Waddenvereniging tegen oefening De Waddenvereniging heeft in een telegram aan mi nister Ter Beek (defensie) geprotesteerd tegen een oefening van de luchtmacht. De vereniging is bang dat F-16's die laag boven de Waddenzee vliegen de rust van zeker 100.000 trekvogels ver storen. De oefening is donderdag en vrijdag en volgende week. Er wordt daarbij een schijnaanval uitgevoerd op de marineha ven van Den Helder. De F-16's scheren op een hoogte van 150 meter boven de Waddenzee. Vijftig chauffeurs te lang achter stuur driebergen Bij een grote landelijke controle op naleving van de rijtijdenwet zijn gisteren 295 vrachtwagens uit het verkeer ge haald. Tegen 41 chauffeurs is proces-verbaal opgemaakt. Tien van hen moesten de wagen stilzetten en verplicht rust nemen. De controle werd in meerdere provincies uitgevoerd door het korps in Driebergen in samenwerking met de Rijksverkeersin spectie. Bij buitenlandse chauffeurs werd boetes geïnd van 9.250 gulden. Rotterdam Van de racistische leuzen en Keltenkruizen die vorige week overal in de Rotterdamse Tarwewijk opdoken, is niets meer te zien: deze kinderen hebben er vrolijke poppetjes van gemaakt. De actie is een initiatief van de buurtbewoners. Een groot deel van de leuzen was vorige week al door de gemeente Rotterdam weggehaald. De mensen die de leuzen heb ben neergekalkt, zijn niet gevonden. De politie heeft wel aanwijzingen. In de Tarwewijk is namelijk een 'tag', een handtekening van een kladderaar, gevonden die eerder is gebruikt door jongeren in Usselmonde. foto anp paul stolk Iedere maand komen er 8.000 werklozen bij Elke maand komen er in Nederland achtduizend werklozen bij. De werkloos heid neemt vooral toe bij mensen met een hogere op leiding zoals WVO, HBO en universiteit. In vergelijking met vorig jaar zijn er dit jaar 100.000 werklozen bij gekomen. De gemiddelde werkloosheid in het derde kwartaal bedroeg 381.000, het hoogste cijfer in vier jaar. Dat blijkt uit cijfers die het CBS gisteren bekend maakte. De werkloosheid stijgt sinds medio vorig jaar. Het tempo van achtduizend per maand blijft gelijk. Hoe wel er geen sprake is van een snellere stijging, is vol gens het CBS het einde er van nog niet in zicht. De werkloosheid neemt geveer in dezelfde mate toe. De werkloosheid stijgt in al le leeftijdsgroepen. De situ atie van lager opgeleiden verslechtert niet verder. Net als vorig jaar en het jaar daarvoor is elf procent van mensen met alleen lagere school zonder baan (op de totale beroepsbevolking is dat vier procent). Het werk loosheidspercentage van mensen met MAVO/LBO nam toe van vijf naar zes procent, voor HA VO/WVO/MBO en HBO en wetenschappelijk onderwijs van drie naar vier procent. Reactie op uitspraak hoofdofficier A 'dam Registratie werknemers deugt volgens Senaat niet Een van de twee slachtoffers in de geruchtmakende Epese in- cestaffaire, heeft gisteren op het politiebureau in Heerde aangif te gedaan van seksueel mis bruik van haar dochtertje.' Het kind was tijdens het misbruik twee jaar oud. Ook heeft de vrouw aangifte gedaan van nog een nieuw geval van geweldda dige zwangerschapsonderbre king door haar ouders. Dat hebben de advocate van het slachtoffer en de officier van justitie gisteren bevestigd. De nu achtjarige dochter zou mis- Nederland en Wallonië gaan in december in Parijs met de ove rige Maasoever staten overleg gen hoe de vervuiling van de Maas kan worden aangepakt. Dat maakten premier Lubbers en de Waalse minister-presi dent G. Spitaels gisteren be kend. Lubbers heeft goede hoop dat het probleem nu snel wordt opgelost. Nederland en België proberen al 25 jaar vergeefs tot overeen stemming te komen over de vraag hoe de vervuiling van de Maas kan worden aangepakt. Tot vorig jaar was de schoon maak van de rivier nog gekop peld aan afspraken voor verdie ping van de Schelde. Minister Maij van verkeer en waterstaat, moe van de tegenstand van de Walen, maakte daar een eind aan door toen alleen met de Vlaamse deelregering te onder handelen over de Schelde. Exploitatie van studentenkaart naar IB-Groep De OV-studentenkaart BV wordt opgeheven. De taken van deze vennootschap worden op 1 november 1994 overgenomen door de nog op te richten Infor matie Beheer Groep (1BG). Die ontstaat door de verzelfstandi ging van de Informatiserings bank in Groningen. Voor de werkgelegenheid van het perso neel van de BV heeft de wijzi ging geen gevolgen. bruikt zijn door haar twee ooms. De ooms zouden ook de kinderen van de andere zus, Jo- landa, hebben misbruikt. In de omvangrijke incestzaak zouden ten minste zes illegale abortussen zijn uitgevoerd. Er zouden ook zes uit incest gebo ren baby's zijn vermoord. Stof felijke resten van deze baby's zijn ondanks aanwijzingen van getuigen niet gevonden. Een inval in een woning in Zoe- termeer, waarbij vijfhonderd il legale pomobanden in beslag werden genomen, leverde ook geen bewijsmateriaal op. Er is geen sprake van dat illega len die in naaiateliers werken, worden gedoogd. Ze worden gewoon het land uitgezet. Dat heeft minister Hirsch Ballin van jusitie gisteren geantwoord op vragen van de WD. Eerder had de Amsterdamse hoofdofficier van justitie Vrakking gezegd dat illegalen uit naaiateliers niet massaal het land worden uitge- Vrakking zei vorige week in NRC-Handelsblad geen massale invallen in naaiateliers in de hoofdstad te willen. Het justi tieel beleid in Amsterdam richt zich volgens hem allereerst op illegale ateliers die overlast be zorgen. Ook ateliers waar de be huizing niet deugt, moeten slui ten. Van atelier-houders wordt geëist dat zij belastingen en premies voldoen en geen illega len in dienst hebben. Volgens Hirsch Ballin moeten illegalen die in de ateliers wer ken wel degelijk het land uit. De uitspraken van Vrakking moe ten volgens Hirsch Ballin wor den gezien als onderdeel van het Amsterdamse beleid om de sector stap voor stap uit 4e ille galiteit te halen. Er zijn al 110 naaiateliers in Amsterdam gecontroleerd, daarvan zijn er 68 goedgekeurd omdat premies en belastingen werden afgedragen. Volgens schattingen van Justitie zit meer dan de helft van de ongeveer 1.000 illegale ateliers die Neder land kent, in Amsterdam. Er werken 10.000 mensen in de il legale confectie, van wie het merendeel illegaal is. Er wordt zo'n 420 miljoen gulden per jaar omgezet, in de legale naaisector is dat 1,4 miljard gulden. De Eerste Kamer heeft forse kritiek op het wetsvoorstel dat werkgevers verplicht bekend te maken hoeveel al lochtonen zij in dienst hebben. De Senaat denkt dat deze verplichte registratie in strijd is met de privacy-wetgeving en heeft de Registratiekamer om advies gevraagd. den haag gpdDe Senaat is het er wel mee eens dat meer allochtonen aan een baan moeten worden ge holpen, zo bleek gisteren tijdens de eerste bespreking van het wetsvoorstel, maar er zijn veel vragen over de verplichte regi stratie en de uitvoerbaarheid van de wet. Alleen PvdA en D66 in de Senaat steunen het wets voorstel, CDA, WD en klein rechts hebben grote twijfels. Volgens CDA-woordvoerder In de dernemers met meer dan 35 personeelsleden ieder jaar bij de Kamer van Koophandel mel den hoeveel allochtonen ze in dienst hebben. Doel is daardoor meer allochtonen aan werk te helpen. Het wetsvoorstel is een initiatief van GroenLinks, D66 en WD in de Tweede Kamer en wordt gesteund door de PvdA. Bot-Van Gijzen „lijkt het erop dat het middel tot doel is verhe ven". Ze twijfelt sterk aan de doelmatigheid van het wets voorstel. Werkgevers zouden zich wel eens weinig kunnen aantrekken van de negatieve re acties op hun verslag. Daar naast wijzen CDA en klein rechts erop dat als de werkgever onder druk een allochtoon in dienst neemt, dit tot problemen kan leiden bij de andere werk nemers. „Je verplaatst het pro bleem naar de werkvloer", al dus Bot-Van Gijzen. Daarnaast vraagt de Senaat zich af wie onder de doelgroep 'allochtonen' vallen. Ook wil de Eerste Kamer opheldering over •Ike de controle op de jifistheid de informatie die de werkge- verstrekt en wil hij sancties er zijn als de werkgevei weigert een verslag bij de Ka mer van Koophandel in te leve De Senaat deelt de kritiek van de werkgeversorganisatie VNO op de hoge kosten van de regi stratie voor de werkgever. Vol gens het Bureau voor Economi sche Argumentatie kost het wetsvoorstel de werkgevers een malig ruim 230 miljoen gulden, en vervolgens ieder jaar nog eens 140 miljoen. De Senaat be handelt het wetsvoorstel waar schijnlijk nog dit jaar. De gemeente Groningen zal au tomobilisten die langs tippel- prostituées in die stad rijden, niet 'verrassen' met een brief thuis over de overlast die ze ver oorzaken. Dat besluit heeft de gemeente genomen naar aanleiding van een uitspraak van de Registra tiekamer die zegt dat het note ren van kentekens teneinde de identiteit van de automobilisten te achterhalen, niet netjes is. Groningen kwam in novem ber 1992 met het voorstel kente kens te registreren van automo bilisten die langs tippelprostitu- ées rijden. De automobilisten zouden vervolgens thuis een brief krijgen waarin hen wordt gewezen op de overlast die ze veroorzaken. De Registratiekamer in Rijks- wijk, een onafhankelijke instel ling die is opgericht om de pri vacy van burgers te bescher men, zegt dat de maatregel weliswaar niet strijdig is met de wet, maar dat het wel zou gaan om een 'disproportionele' maatregel. Burgemeester Ouwerkerk on derzoekt nu wat Groningen ver der aan de overlast kan doen. Hij blijft erbij dht er principieel niets op de maatregel is aan te merken. „Waarom zou de pri vacy van de prostituant be schermd moeten worden en de privacy van buurtbewoners die door deze mannen worden las tiggevallen niet?" Tijdelijk gratis stuurbekrachtiging op de Mitsubishi Colt 1.3 GLi Kleine meerderheid Kamer eens met voorstel lagere uitbetalingen een deel van de op te heffen automaten in het illegale circuit terechtko- Wie wil sparen én toch zijn geld binnen handbereik wil hebben, is bij ons aan het juiste adres. Want de Rabobank zit ook bij u in de buurt. Dat is wel zo makkelijk en wel zo ver trouwd. U krijgt bij de grootste spaarbank van Nederland niet Rabobank. Gemakkelijk en vertrouwd. alleen een hoge rente, u kunt ook direct over uw spaargeld beschikken. Gemakkelijk aan de balie, zonder romp slomp. En voor een goed advies, loopt u gewoon even binnen. Dan ver tellen we u graag hoe u meer uit uw spaargeld haalt. Rabobank Q Gokkasten met een grillig uitbe talingspatroon worden verbo den. Een kleine meerderheid in .de Tweede Kamer gaat akkoord met een verbod op deze 'piek automaten', nu minister An- driessen (economische zaken) zijn voorstel daartoe enigszins heeft bijgesteld. Door het voor stel verdwijnen er 12.500 piek automaten. een kwart van het totaal aantal kansspelautoma- Het gemiddelde verlies per uur op een speelautomaat wordt beperkt tot 130 gulden, dat is nu soms driehonderd gul den per uur. De gemiddelde winst bedraagt zestig gulden per uur. Piekautomaten zijn zo afge steld dat ze pas flink uitbetalen als de kast eerst is volgegooid. Andriessen wil deze elektroni sche geldslurpers uit de markt halen, omdat het onregelmatige patroon van de jackpot versla ving in de hand werkt. Kasten die een gelijkmatiger winst- en verlie.sbeeld geven, mogen van hem in gokhal, café en snackbar worden geplaatst. Volgens de minister is niet aangetoond dat scherpere re gels ook leiden tot minder gok verslaving. Hij vreest dat bij nog goed CDA en WD. samei voor een meerderheid Tweede Kamer, kunnen zich vinden in het gewijzigde voor stel van. Andriessen. Wel wil de WD zo snel mogelijk overleg met de gemeenten en automa tenhandelaren over verdere aanscherping van de uitbeta- lingsnormen. De maatregelen zijn een reac tie op het steeds grotere pro bleem van de gokverslaving. Rabobank. Aangenaam. zwolle anpvier stonden samen met drie ex-collega's t weken geleden terecht voor mishandeling pupillen. Tegen hen waren gedeeltelijk voorw delijke straffen van vijf tot twaalf weken en boetes van 1.000 en 2.000 gulden geëist. De zaken tegen drie andere groepsleiders van De Dreef, die nog steeds bij het internaat werken, zijn niet-ontvan kelijk verklaard. De ex-directeur van De Dreef werd anderhalve week geleden vrijgesproken. De voormalige adjunct-directeur van het justitieel jongensinternaat De Dreef in Zetten, een 50-jari- ge man uit Heerde. is gisteren door de Zwolse rechtbank veroordeeld tot een celstraf van acht weken, waarvan de helft voorwaardelijk. De man heeft pupillen mishandeld. Drie voormalige groepsleiders kregen voor waardelijke celstraffen van vier en acht weken. De PvdA verdedigt ex-lijfwachten van Bou terse Justitie moet negen voormalige militairen van ex-legerleider Bouterse niet zomaar terugstu ren naar Suriname, maar eerst onderzoeken of er geen gevaar voor hen is. De negen hebben gevraagd om politiek asiel en zeggen dat ze hun leven in hun vaderland niet zeker zijn. Dn vraagt da PvdA aan staatssecretaris Kosto van justi tie. Onder de militairen bevin den zich vroegere lijfwachten van Bouterse en mannen die zijn overgelopen naar het jungle Commando van Ronnie Brunswijk. Volgens Kosto kun nen de negen wel terug omdat het niet meer gevaarlijk is in Su riname en Bouterse geen rol ,iu betekenis meer heeft. De Surinamcrs vrezen echter dat ze worden vermoord zodra ze in Paramaribo aankomen. Ze zijn ondergedoken in Neder land. De oud lijfwachten zeg gen dat ze destijd* de Binnen landse Veiligheids Dienst (BVD) hebben voorzien van informatie over Bouterse en zijn handel in

Leidsch Dagblad | 1993 | | pagina 5