Beller kan nummer zelf herkennen Met miljoen aan vreemde valuta in de kofferbak naar België „Voor 6% zet ik m'n spaargeld op de Kapitaalrekening." Binnenland Open grens 'Van der Linden niet afgeluisterd' Werkgevers droegen hun steentje bij aan vorming werkloosheid ANP Algemeen Nederlands Persbureau GPD Gemeenschappeli|We Persdienst Snel invoering automatisch systeem PTT De PTT verwacht begin 1995 een automatische nummer herkenning voor telefoons te kunnen invoeren. Met dit systeem kan iedereen door een druk op de knop het nummer achterhalen van degene die hem of haar belt. WOENSDAG 20 OKTOBER 1993 Senaat akkoord met nieuwe AOW den haag Het CDA heeft gisteren 'met gemengde gevoelens' het regeringsplan voor een nieuwe AOW in de Eerste Kamer aan een meerderheid geholpen. De grootste fractie had moeite met het voorstel van staatssecretaris Wallage. Volgens woordvoerster Van Gijzen werkt de nieuwe opzet van de oudedagsvoorziening fraude in de hand. Iedere Nederlander die na 31 januari 1994 65 jaar wordt en een jongere partner heeft, ontvangt vijftig procent van het netto minimumloon aan AOW. Als de levensgezel geen baan heeft of weinig verdient, krijgt de gepensioneerde het dub bele. Voor mensen die nu al AOW ontvangen, verandert niets. Geen banen weg in werkvoorziening den haag De bezuiniging op de sociale werkvoorzieningen mag geen arbeidsplaatsten kosten. Blijkt dat onmogelijk, dan is staatssecretaris Wallage (sociale zaken) bereid minder te korten op de sociale werkplaatsen. De sociale werkplaatsen krijgen vol gend jaar 67 miljoen gulden minder van het rijk als gevolg van het overhevelen van taken naar de gemeenten. Het kabinet denkt dat gemeenten, verantwoordelijk voor de uitvoering van de sociale werkvoorziening, in staat zijn die taken goedkoper uit te voeren. Daarnaast wil het kabinet dat de werkplaatsen tien miljoen reserveren voor calamiteiten. 'Ex-gevangene ook in dienst overheid' den haag De overheid moet bereid zijn ex-gedetineerden in dienst te nemen. Werkervaringsprojecten tijdens de gevangen schap hebben geen zin als daarna niet voor goede opvang wordt gezorgd. Dat verklaarde PvdA-kamerlid Kalsbeek gisteren tijdens de behandeling van de begroting van Justitie in de Tweede Ka mer. Kalsbeek vroeg staatssecretaris Kosto te onderzoeken of de eis van de verklaring van goed gedrag voor een baan bij de over heid in de toekomst achterwege kan blijven. „Het is toch te gek dat iemand die zeven jaar geleden uit de gevangenis is ontslagen en vervolgens in het bedrijfsleven heeft gewerkt, niet bij de over heid in dienst kan treden". Pronk: Geen conflict met Suriname den haag De Nederlandse regering ziet geen enkele noodzaak tot het instellen van een commissie van goede diensten om het geschil met Suriname uit de wereld te helpen. Minister Pronk van ontwikkelingssamenwerking zei dat gisteren in de Tweede Kamer tijdens een debatje over het probleem rond het stopzet ten van de hulp aan Suriname. Volgens de bewindsman is geen sprake van een conflict met Suriname over het besluit afgelopen zomer om de betalingsbalanssteun op te schorten. Pronk: ,,AJ zijn er natuurlijk mensen die het niet eens zijn met dat besluit". 'Shirtreclame' koeien leidt tot klacht arnhem Ongepast en lomp. Dit vindt de Stichting Dokumenta- tiecentrum Arnhem (DOCA) van een reclamecampagne waarin koeien worden uitgedost met 'shirtreclame'. De Stichting Doca heeft een klacht ingediend bij de Reclame Codecommissie. De campagne is van een kledingzaak uit Duiven. Voor de reclame worden koeien gebruikt in weilanden langs de A12. De Duivense kledingzaak Pronto greep de opening van het winkelcentrum De Elshof in Duiven aan om een stuntje te bedenken. Een aantal koeien werd voorzien van dekkleden met Reclameteksten. „Van het toebrengen van leed aan de koeien is weliswaar niet direct sprake maar we vinden dat de dierert met rust gelaten moeten worden", aldus DOCA. „We vinden de gehanteerde methode ronduit lomp." kerkrade In Kerkrade is gisteren begonnen met het slopen van een muurtje dat jarenlang de grens heeft gevormd tussen de Nederlandse Nieuw- straat en de Neustrasse van het Duitse Herzogenrath. Zo wordt het Akkoord van Schengen letterlijk nageleefd. De straat zal overigens twee ver schillende namen houden. foto anp hans steinmeier den haag gpd Oud-CDA-staatssecretaris Van der Linden van Buitenlandse Zaken, nu lid van de Tweede Ka mer, is ten tijde van de paspoortaffaire niet afge luisterd. Er heeft destijds geen justitieel of ander onderzoek tegen de ex-staatssecretaris en zijn te lefoongesprekken zijn dus ook niet afgeluisterd.' Dat antwoorden de ministers Hirsch Ballin van Justitie en Dales van Binnenlandse Zaken op schriftelijke vragen van de CDA-kamerleden Van der Heijden en Krajenbrink. Van der Linden zegt dat hij het een nietszeg gend antwoord vindt. „Er waren destijds veel praktijken buiten de regels om, praktijken die niet door de beugel konden. Er waren partijen die er belang bij hadden het paspoortproject te schaden en daartoe geen middel schuwden." Van der Heijden en Krajenbrink hadden hun vragen gesteld naar aanleiding van beweringen van een oud-werknemer van de PTT. Die zei dat in 1988 de telefoongesprekken tussen Van der Linden en de beoogde paspoortfabrikant KEP werden zijn afgeluisterd. Een onderzoek naar aanleiding van de Kamer vragen heeft geen nieuwe aanwijzingen opgele verd, schrijft het kabinet. Een Kamercommissie waarin de fractievoorzitters van alle grote partijen zitten, krijgt later nog nadere, vertrouwelijke in lichtingen over het onderzoek. Toen KEP er eind jaren tachtig niet in slaagde met een goede nieuwe pas te komen, leidde dat tot de val van Van der Linden als staatssecretaris. De Postbank Kapitaalrekening met U kunt er namelijk elk willekeurig een eerste minimum inleg van f25.000,- bedrag zonder kosten van opnemen. Zelfs biedt de ideale combinatie van zeer hoge een bedrag boven de f25.000.-, als u dit rente (nu 6%*) én alle opnamevrijheid. een maand van tevoren reserveert. Sparen doe je gewoon bij de P 'Rentevergoeding per 22 september 1993. Felle kritiek dr. Van der Zwan: den haag anp Werkgevers hebben voor een belangrijk deel bijgedragen aan de werkloosheid in Europa. Zonder zich daadwerkelijk te verzetten, namen ze genoegen met loonsverhogingen waarvan de economische gevolgen niet waren te voorzien. Elke botsing met de vakbeweging die een kans op staking inhield, wilden ze vermijden. Werkgevers draalden vervolgens echter niet om bedrijven die door die loonsverhogingen onrendabel werden, te verplaatsen naar landen met lage lonen. Dr. A. van der Zwan zei dat vandaag in zijn oratie in Utrecht waarmee hij bijzonder hoogleraar van de ontwikkeling van de verzorgingsstaat is geworden. Hij geeft de „nationale beleidselites" (werkgevers, ambtenaren en politici) in Europa en de Verenigde Staten de schuld van „onzekerheid en richtingloosheid", waardoor ingrijpende herschikkingen niet kunnen worden doorgevoerd. Van der Zwan pleit voor grootscheepse herinschakeling van werklozen. Die kan alleen slagen als de bedrijfsinvesteringen belangrijk worden vergroot, de hiervoor noodzakelijke arbeid ook beschikbaar komt en de hoge arbeidskosten worden teruggebracht. De prijs van arbeid moet weer concurrerend zijn, zonder dat de koopkracht van werkenden ernstig wordt aangetast. Wat Nederland betreft is een eenzijdige herijking van de verzorgingsstaat met daaraan verbonden sociale conflicten volgens Van der Zwan geen uitweg. Er moet gelijktijdig een moderniseringsproces van de Nederlandse industrie en dienstverlening in gang worden gezet, teneinde ook op die wijze meer mensen in te schakelen. Hij acht een jaarlijkse groei van drie vier procent nodig, aanzienlijk meer dan de groeikracht die onze economie de laatste jaren te zien heeft gegeven. 'Therapeut' had seks met vier van z'n patiëntes zwolle anp De officier van justitie heeft gis teren voor de rechtbank in Zwolle een gevangenisstraf van zes jaar en TBS met verpleging geëist tegen een hulpverlener die verdacht wordt van ver krachting van vier patiëntes. Het gaat om een 51-jarige man uit Elburg, die zonder de vereis te opleiding een christelijke hulpverleningspraktijk voor psychotherapie was begonnen. De verkrachtingen zijn vol gens officier van justitie mr. W. Toekoen gepleegd tussen eind 1991 en februari van dit jaar. De man erkent dat hij seks had met zijn patiëntes, maar volgens hem was er geen sprake van dwang. Toekoen denkt daar an ders over. „Hij heeft van zijn i hulpverleningspraktijk een sekspraktijk gemaakt. Hij heeft zijn eigen behoeften bevredigd j en een spoor van ellende ge trokken." De vier vrouwen zeggen in hun verklaringen dat de man geweld heeft gebruikt en dat hij dwang heeft uitgeoefend. Twee van de vrouwen hadden de the rapeut bij aanvang van de be handeling laten weten dat zij niet tegen aanrakingen konden. Desondanks dwong hij hen daartoe. De Elburger opende zijn praktijk voor psychotherapie in 1991. Hij adverteerde in christe lijke bladen, waaronder het Re formatorisch Dagblad. Ook ver wezen kerkelijke instanties en instellingen voor maatschappe lijk werk patiënten naar hem door. Nadat verhalen over zijn j 'behandelwijze' de ronde be- gonnen te doen, dwong een di- recteur van een gereformeerde instelling voor ambulante gees telijke gezondheidszorg hem zichzelf bij de politie aan te ge ven. Rechtbankpresident mr. R. van den Heuvel hield de man voor dat hij met nog drie pa tiëntes een relatie had en dat hij in de jaren zeventig ook zijn dochters had misbruikt. Een psychiater en een psycholoog die de man hebben onderzocht, zijn tot de conclusie gekomen dat hij verminderd toereke ningsvatbaar moet worden ge acht. Advocaat mr. F. Klemann vindt dat de man moet worden vrijgesproken. „Hij was een ver leider, geen verkrachter. Het ging om drang, geen dwang", zei de raadsman. Uitspraak op 2 november. amsterdam thea van beek „Astronomische bedragen gaan er over de toonbanken van die wisselkantoortjes. Dit keer hebben we ons beperkt tot vijf van de in totaal 106 die zich in Amsterdam bevinden. Als je dat omrekent, kom je jaarlijks op enkele miljarden guldens die daar in omloop zijn. Het is dan ook absolute noodzaak dat de wisselkan toortjes onder controle en re glementering komen van De Nederlandsche Bank. Als dit niet gebeurt, blijft er een basis voor verdere ondermijning van onze samenleving." Dat zegt de Amsterdamse poli- tie-commissaris B. Weiten naar aanleiding van de gezamenlijke actie van de Fiscale Inlichtingen en Opsporings Dienst (FIOD) en politie in vijf wisselkantoren in het centrum van Amsterdam, waarbij 31 mensen werden ge arresteerd. Volgens Weiten opereren in de hoofdstad zeven groeperingen die 37 wisselkantoren in han den hebben. Zij worden ver dacht van betrokkenheid bij het witwassen van geld afkomstig uit criminele activiteiten. Het gaat om groeperingen uit Israël. Pakistan, India, de Verenigde Staten, Suriname en Colombia. Weiten: „We hebben ons nu be perkt tot de Israëlische groepe ring. Zolang de rest niet onder nadrukkelijke controle wordt gesteld, zullen wij genoodzaakt zijn verdere acties te onderne men". Afgelopen maandag werd de ke ten van vijf Amsterdamse wis selkantoortjes opgerold, net aan het hoofd een Israëlische familie. Volgens de politie vormde deze keten een belang rijke schakel in het op grote schaal witwassen van crimineel geld, voornamelijk afkomstig van handel in drugs. Alleen al het afgelopen halfjaar ging bij de Israëlische wisselke ten voor ruim 170 miljoen gul den over de toonbank, zonder dat daar een kwitantie aan te pas kwam. C. van der Linden, teamhoofd van de FIOD-belas- tingdienst: „De geschatte jaar omzet van de Israëlische familie hebben we theoretisch bere kend op 250 miljoen gulden. Daarvan kunnen we zeker 110 miljoen aan wisseltransacties hard maken". De Fiscus heeft inmiddels een belastingaanslag opgelegd van elf miljoen gul den. Omdat Nederlandse banken de laatste tijd weigeren nog geld van wisselkantoren te accepte ren, werd het geïncasseerde buitenlandse geld in België om- En wii weten, bel het numrr (020)591 gewisseld voor Nederlandse guldens en Amerikaanse dol lars. Drie keer per week liet de dubieuze firma daarvoor een waardetransportauto naar Ant werpen of Brussel rijden. Wekelijks ging zo voor enige miljoenen naar België en keerde in andere valuta weer terug. Soms was de aanvoer zo groot dat de Belgische contacten niet eens aan de vraag naar Neder lands geld konden voldoen. Werd de Nederlandse geldvoor raad te klein, dan reed de fami lie regelmatig zelf even met een slordige miljoen in de kofferbak naar België. Na een half jaar van voorberei ding begorvmaandagmiddag de operatie 'Gouden KalF, ge noemd naar een gouden beeld dat de joden in de bijbel vereer den tijdens de uittocht uit Egyp te. Een van de eerste doelen van de politie was het onderschep pen van een geldtransportauto van de wisselketen, die op te rugweg was van Brussel naar Amsterdam. Er werden geldcas- Hetzelfde principe geldt ook Dr de Leeuwrekening, waarbij minimum inlegbedrag op 3.000,- ligt en de rente nu 5,4°/o* Girorekeninghouders die een pitaal- of Leeuwrekening willen enen, kunnen dat vandaag nog lis doen. Gewoon via hun er eerst nog wat meer over wil nu even Klantenservice Sparen: r is JsÉfik) 20 POSTBANK settes in beslag genomen met een inhoud van 1,6 miljoen gul den en 400.000 dollar. Tot diep in de nacht waren een 150 man sterk politieteam en vijftig FIOD-medewerkers ver volgens bezig met invallen in de keten van vijf wisselkantoren, veertien woningen en een res taurant. Bij vier banken in Am sterdam en Leiden vorderde de FIOD onderzoeksmateriaal. In België deed de politie huiszoe king bij een Brussels bedrijf en in Israël werd beslag gelegd op vier riante villa's. Tot de arrestanten behoorden de drie hoofdverdachten (twee broers en een neef) die evenals de meeste werknemers uit Is raël komen. Een aantal ver dachten was van Egyptische af komst. De meesten verbleven il legaal in het land. Drie verdach ten hebben de Nederlandse na tionaliteit. Hun wordt onder meer deelname aan een crimi nele organisatie ten laste ge legd, overtreding van de Opi umwet, oplichting, heling, vals- CDA krabbelt terug in zaak onderzoek OM den haag anp-gpd Het CDA-kamerlid Koffeman deelt weliswaar de kritiek van de PvdA op het functioneren van het Openbaar Ministerie, maar trekt zijn steun aan een onderzoek voorlopig in. Dat bleek gistermiddag tijdens de behandeling van de justitiebe groting in de Tweede Kamer. Het PvdA-kamerlid Kalsbeek wil dat externe onderzoekers het functioneren van het Open baar Ministerie onder de loep nemen. Daags voor het debat liet Koffeman nog weten posi tief tegenover dat voorstel te staan, maar na beraad met zijn fractie zwakte hij dat af. Hij zei zijn steun te laten afhangen van het antwoord van minister Hirsch Ballin op de kritiek. D66, PvdA en WD waar schuwden de minister ervoor dat zijn beleid om de criminal) teit te bestrijden niet te ver moet doorschieten en niet te harde en vergaande maatrege len mag opleveren. Kalsbeek: „De toon waarop om maatrege len wordt geroepen is de laatste jaren wel eens wat schril gewor den. Een roep om een betere rechtshandhaving mag niet ont aarden in een roep om repressie alleen. Aan een reactionair kli maat heeft de PvdA geen be hoefte." D66-woordvoerder Wolffens- perger trok fel van leer tegen Hirsch Ballin. Hij noemde de eenzijdigheid van de minister 'gevaarlijk'. Naar aanleiding van diens recente uitlatingen dat Nederland moet oppassen voor Zuidamerikaanse toestanden zei Wolffensperger: „Ook ik wil de criminaliteit van die landen niet. Maar ik wil ook het rechts systeem van die landen niet, met de machtsmiddelen die daar aan politie, justitie en zelfs leger zijn gegeven heid in geschrifte en belasting ontduiking. Bij de wisselkantoren werden de administraties en het aanwezige geld in beslag genomen. De Ne derlandsche Bank had gisteren de handen vol aan het tellen van het geld. Bij de huiszoekin gen werden ook wapens aange troffen. Uit eerder onderzoek was al ge bleken dat in Amsterdam spra ke was van een explosieve stij ging van het aantal wisselkanto ren. Om vestigingsproblemen te voorkomen, zijn de meeste ge vestigd in een pizzeria, snack bar of telefaxbedrijfje. Alleen al op de toeristische routes in dc hoofdstad werden negentig kantoortjes geteld die zich uit sluitend bezighouden met het wisselen van buitenlands geld. Ze worden meestal gedreven en bemand door mensen van bui tenlandse origine. Fraudere chercheurs telden 23 verschil lende nationaliteiten binnen het wisselcircuit. Volgens commissaris Weiten is in Amsterdam plaats voor hoog uit drie tot vijf kantoren om te voorzien in de behoefte aan het wisselen van geld door buiten landse toeristen. Het werkelijke aantal van 106, waarvan er vele tot diep in de nacht open zijn, stemde dan ook tot nadenken. Bovendien voert de wissclbran UTRECHT «GPD De methode is bij de bestrijding van het misbruik van het 06-11 - nummer in de regio Amsterda- m/Amstelland heel succesvol gebleken. De PTT overweegt nu het systeem algemeen in te voe ren om het misbruik door lasti ge bellers terug te dringen. Gisteren maakte het Centraal Bureau voor de Statistiek (CBS) bekend dat ongeveer een mil joen Nederlanders vorig jaar herhaaldelijk telefonisch zijn lastig gevallen. Eén op de drie lastiggevallen vrouwen zegt zich zorgen te maken. Bij de PTT ko men jaarlijks vijftigduizend meldingen binnen, in Lijftien duizend gevallen stelt de PTT een onderzoek in. Volgens de PTT vallen de las tige bellers onder de noemers: zwijgers, hijgers en dreigers. Voor de klachten heeft de PTT een speciale afdeling: de afde ling plagerijen. Bij aanhouden de klachten is het onderzoek van de PTT erop gericht de identiteit van de dader te ach- che nauwelijks een administra tie en werken de kantoortjes bij voorkeur niet met bonnen. Eni ge gunstige uitzondering vormt het Grens Wissel Kantoor, dat onder toezicht staat van De Ne derlandsche Bank. Voor het onderzoek naar de Is raëlische groepering werd geko zen omdat er in februari dit jaar sterke aanwijzingen waren dat deze was betrokken bij de fi nanciering van een groot cocaï netransport. De Russische poli tie onderschepte toen 1.090 kilo cocaïne dat vanuit Zuid-Ameri- ka via Finland en Rusland op weg was naar West-Europa. De afgelopen weken werden daar voor arrestaties verricht in Is raël, Colombia en Amsterdam. Het door commissaris Weiten bepleite toezicht op de wissel kantoren. laat voorlopig nog wel even op zich wachten. Eerder dit jaar pleitte minister Kok van financiën al voor een centrale registratie bij het wisselen van geld. Volgens een woordvoerder van het ministerie is de Wet Re gistratie Wisselkantoren in een vergevorderd stadium. Naar verwachting wordt het wets voorstel binnen enkele weken voor goedkeuring gezonden naar de Raad van State. Het ka binet moet zich eerst over de behandelingervan buigen. terhalen. Dat lukt in negentig procent van de gevallen. Heeft de PIT het nummer achterhaald, dan kan de plager een brief tegemoet zien. „Negen van de tien keer is dat voldoen de om hem of haar tot stoppen te bewegen", aldus een woord voerster. In het enkele geval dat de plager niet ophoudt, ver strekt de PTT de naam en het adres aan de klager, zodat die de politie kan inschakelen of een civiele procedure kan be ginnen. De automatische nummer herkenning zou de PTT veel werk schelen omdat de geplaag de dan zelf het nummer van de beller kan achterhalen. Over de vraag hoe het systeem zal wor den ingevoerd, onderhandelt de PTT nog met verschillende in stanties. waaronder de stichting Waakzaamheid Persoonsregi stratie. Er wordt onder andere nog gestudeerd op de mogelijk heid een nummer te bescher men als het gaat om mensen die anoniem willen blijven, zoals bij de Kindertelefoon. Stuivers gingen door voor munt van vijf gulden amsterdam gpd De vijf wisselkantoortjes die maandag werden opgerold door de Amsterdamse politie, bleken ook met grote regelmaat toeris ten op te lichten. De kassiers beschikten volgens de politie over de vingervlugheid van een goochelaar. Opgepoetste stuivers gingen door voor muntstukken van vijf gulden. Uit te keren geld werd uitgeteld onder de balie, waar door de klant slechts de armbe wegingen van de kassier kon tellen. Ook werd regelmatig uit betaald in kleine coupures Hoe meer telbewegingen, des te meer gelegenheid een biljet over te slaan. Een andere truc was het geld vlak voor uitbetalen 'per onge luk' te laten vallen. Rij het opra pen van de bankbiljetten bleef dan wel eens een biljet liggen Ook bleken in vijf maanden tijd de wisselkoersen slechts één keer aangepast. En dit terwijl er de afgelopen tijd op het wissel front vrijwel dagelijks sprake was van grote koerswisselingcn. Het meest extreme geval be trof een toerist die voor zijn zes honderd dollars slechts 810 gul den kreeg uitbetaald. Bij een bonafide bank had hem dit 1123 gulden opgeleverd. 'Controle De Nederlandsche Bank is absolute noodzaak

Leidsch Dagblad | 1993 | | pagina 3