Rijkaard heeft nog 'gif in z'n lijf Stanley Franker blij met België Feyenoorders wacht forse premie m BOLLEN Sport Den Bosch zet toekomst op het spel Toronto neemt voorsprong WOENSDAG 20 OKTOBER 1993 chef ad van kaam. 071 -356464. plv -chef rob onderwater. 071-356463 Leiden biedt FC Lisse goed partij lisse Leiden deed het gister avond uitstekend tegen za terdageersteklasser FC Lisse. Weliswaar verloor de Leidse derdeklasser dit duel om de LD-Cup met 1-0, het spel gaf duidelijk weer hoop voor de nabije toekomst. Het vrijwel volledig aantredende Lisse zette de in de competitie zo tobbende roodwitten al na tien minuten op een 1-0 achterstand. Richard Mulder scoorde. Hoewel beide ploe gen in de resterende tachtig minuten nog goede moge lijkheden kregen, bleef het bij die ene treffer. Ook Woubrugge en TAW speelden gisteravond in Cup-verband om des Keizers baard. Alkmania had zich in deze poule al van verder be keren verzekerd. Na een doelpuntloze eerste helft was het Fred van der Weiden die thuisclub Woubrugge aan de overwinning hielp: 1-0. Roodenburg trekt stijgende lijn door leiden Roodenburg trok in de strijd om de Zilveren Molen de in de competitie ingezette stijgende lijn door. Zaterdag eersteklas ser Rijnsburgse Boys moest er in deze eerste ronde met 2-1 aan geloven. De Rijnsburgers lieten in de eerste helft nogal wat kan sen liggen. Alleen Peter van Duyn scoorde. De teams gingen des ondanks met 1-1 rusten. Richard van Iterson tekende die gelijk maker aan. Tien minuten na de pauze kwam Roodenburg defi nitief op voorsprong. Rini Blankespoor had te veel moeite met een poeier van afstand van Rob Pret. Baart start in basis korfbalteam leiden De korfballer Steven Baart is geselecteerd voor het Ne derlands jeugdteam, dat zaterdag in Dendermonde speelt tegen België. De Leiderdorper, die speelt voor het Sassenheimse TOP, maakt deel uit van de basis. Baart maakt, met ploeggenoot Jan Tromp, deel uit van de eerste aanval. Kasparov heeft nog een halfje nodig londen Gari Kasparov heeft nog een half puntje nodig om de tweekamp met Nigel Short om de wereldtitel schaken van de PCA in winst om te zetten. Kasparov heeft daar nog vijf partijen voor. Gisteravond haalde Kasparov met remise na 26 zetten in de negentiende partij zijn twaalfde punt, een totaal dat Short nog kan bereiken, maar nooit meer passeren. De overwinning levert Kasparov dan vijf-achtste van de prijzenpot van 4,7 mil joen gulden op, bijna drie miljoen gulden. Comeback van Seles nog onzeker Boca Raton Het is nog altijd uiferst onzeker wanneer Monica Seles het tennisracket weer ter hand zal nemen. Sinds 30 april, de dag dat zij in Hamburg door een fan van Steffi Graf met een mes in de rug werd gestoken, heeft ze geen wedstrijd meer ge speeld en is ze haar eerste plaats op de wereldranglijst kwijtge raakt. De in Servië geboren tennisspeelster zou haar comeback maken bij een demonstratietoernooi, dat over anderhalve maand in Dublin wordt gehouden. Gisteren kwam echter het bericht, dat zij zich terugtrekt. hilversum rob van der zanden Bondscoach Stanley Franker is blij met Bel gië als tegenstander voor Nederland in de eerste ronde van de Davis Cup. ,,Het had ook een uitwedstrijd tegen Rusland of India kunnen worden en dat is toch minder pret tig," aldus de directeur sportif die op dit moment in Wenen verblijft waar een ATP- toernooi aan de gang is. Nederland speelt op 25, 26 en 27 maart 1994 thuis en ook dat ziet de coach als een leuke bijkomstigheid. Franker: „Al met al ben ik tevreden." Over de ondergrond, die het thuisland altijd zelf mag kiezen, laat Franker zich nog niet uit. De Belgen plaatsten zich voor de wereld- groep van zestien landen door vorige maand in een promotie/degradatieduel thuis tegen Brazilië te winnen. Dat was óp gravel. Het lijkt uitgesloten dat Oranje op deze trage baansoort gaat spelen. De afgang tegen de Zweden, in de 'zandbak' op het Haagse Malieveld, ligt nog vers in het ge heugen. Een snelle indoorbaan ligt voor de hand. Houtrust Sport in Den Haag is op nieuw irr beeld als thuishaven van Oranje. Eerder werd daar al tegen Zwitserland en Uruguay gespeeld. De KNLTB wacht eerst nog op andere gemeenten die zich kandi daat stellen, alvorens een keuze te maken. België heeft in Filip De Wulf en Bart Wuyts de beste spelers. Zij staan respectie velijk 153 en 154 op de wereldranglijst. Vooral Wuyts is een gravelspecialist. België en Nederland speelden in 1975 voor het laatst tegen elkaar. Oranje - met Tom Okker in de gelederen - verloor met 4- 1. Alleen Louk Sanders wist een enkelspel te winnen. In '59 ging Nederland ook onderuit met 4-1. Voor een overwinning moet Ne derland terug naar '26, toen werd gewon nen, vooral door toedoen van Henk Tipi- mer. Als Nederland in maart de underdog verslaat, mag het de volgende wedstrijd op nieuw thuis spelen. De winnaar van Hol- land-België speelt tegen de winnaar van Verenigde Staten - India. Aan het Davis Cup-toernooi doet volgend jaar een record-aantal van 109 landen mee. De Internationale Tennis Federatie, die gis teren in Londen de loting verrichte, be groette acht nieuwe landen. In de wereld- groep werden de volgende landen aan el kaar gekoppeld: Verenigde Staten - India, Nederland - België, Zweden - Denemarken. Frankrijk - Hongarije, Israel - Tsjechië, Rus land - Australië, Italië - Spanje en Oosten rijk - Duitsland. porto cpd De spelers van Feyenoord heb ben in Portugal van het bestuur te horen gekregen dat zij een premie van meer dan tiendui zend gulden de man kunnen verdienen als zij erin slagen zich te kwalificeren voor de Cham pions League. Het bereiken van de laatste acht in het meest prestigieuze en aantrekkelijkste Europa Cup-toernooi, betekent voor Feyenoord de grootste fi nanciële injectie in de geschie denis van de club. De UEFA heeft het bonusstel sel voor de acht deelnemers aan de Champions League, die vol gende maand al van start gaat, dit jaar nog verhoogd. De ge plaatste kampioenen krijgen di rect al een premie van 3,6 mil joen gulden (tv- eb reclame rechten). Daarbovenop wordt voor elk behaald punt 650.000 gulden uitgekeerd. Drie thuiswedstrijden zullen, grof geschat, goed zijn voor een recette van 4,5 miljoen gulden. Dat houdt in dat Feyenoord bij slechts drie gelijke spelen al een bedrag in de kas ziet vloeien dat dicht tegen de tien miljoen gul den ligt. Feyenoord heeft in zijn be groting, die 16,5 mijoen gulden bedraagt, rekening gehouden met inkomsten uit slechts één ronde Europa Cup. Voorzitter Jorien van den Herik: )fAls, ,en ik zeg met na druk als, we de Champions Lea gue zouden halen, zullen we de revenuen daaruit nooit in de Gaston Taument weet pas vanavond zorgt hier de gekwetste enkel. begroting opnemen. We zullen ook niet opeens peperdure spe lers gaan aantrekken. Wat dat betreft hebben wij geleerd van het verleden. In Europees ver band is Feyenoord gedoemd om een 'kleine jongen' te blij ven. Het is verleidelijk om aan 'de gevolgen van plaatsing voor de Champions League te den ken. Kom je in een poule met AC Milan, Manchester IJnited en Barcelona terecht, dan hoef je niet eens passe-partouts te verkopen. Dan is het stadion so- of hij tegen FC Porto in actie komt. Fysiotherapeut Ruud Daniëls ver- wieso voor elke wedstrijd tot de laatste plaats uitverkocht. Maar voorlopig wacht ons eerst een klus tegen Porto." Taunient Feyenoord weet vanavond pas tijdens de warming-up of het kan beschikken over Gaston Taument. De aanvaller liep de afgelopen dagen in Portugal rond met een stevig ingepakte enkel, nadat hij tegen Willem II een schop had moeten incasse- 8 druk als, we de Champions Lea- en Barcelona terecht, dan hoef rond met een stevig ingepakte gue zouden halen, zullen we de je niet eens passe-partouts te enkel, nadat hij tegen Willem II revenuen daaruit nooit in de verkopen. Dan is het stadion so- een schop had moeten incasse- De grote beer wordt bijna nooit boos. Bij Ajax probe- 1 ren ze het wel eens. Als de 1 jfifl kleine Marc Overmars P De grote beer wordt bijna nooit boos. Bij Ajax probe ren ze het wel eens. Als de kleine Mare Overmars wordt aangemoedigd om hem te plagen. Frank Rijk aard (31) reageert er niet op. Hij trekt hooguit een mondhoek een centimeter op. Het teken dat-ie zich amuseert. Maar soms wordt het zelfs de goedaar- beer te kwaad. De af gelopen week zelfs twee Ongebruikelijk, „maar", vindt hij, „niks bij zonders. Kan gebeuren." egmond aan zee ype minkema gpd-verslaggever Op het strand van Egmond aan Zee probeert Louis van Gaal zijn vedette uit de tent te lok ken. 'Pak-em, Frank, pak-em'. De grote beer reageert niet. Hij laat zich niet pakken, niet opja- De eigenaar van twee Europacups, één Europese titel, zes landskampioenschappen en een handvol nationale bekers maakt zich - voor de buitenwe reld - nergens druk meer om. Ajax zou willen dat hij dat wel deed. De Amsterdammers wil len Rijkaard zo graag in een voortrekkersrol. Pratend, wij zend, docerend. Rijkaard blijft stoicijns. De woorden worden zorgvuldig uitgekozen en in een vlakke, monotone rij uitgespro ken. Emotie Maar af en toe valt hij even uit zijn rol. Dan zijn er zelfs sporen van emotie te zien. Zoals hij het WK in 1990, toen hij de Duitser Rudi Voller spuugde. Of zoals de afgelopen week. Twee keer zelfs. In het shirt van Oranje kreeg hij een gele kaart na een overtreding tegen de Engels man Ince, zondag zag hij tegen Twente dezelfde print nadat hij de arbiter een duw had gege ven. 'Dom', vond Van Gaal. Zo iets mag een speler die zo veel prijzen in de kast heeft staan niet gebeuren. „Het komt voort uit emotie", analyseert de tech nisch directeur. „Op het mo ment dat-ie die overtreding maakt, denkt hij echt niet dat hij Ajax effe zal naaien, of een weekje vakantie wil. Het is ook uit frustratie om een mislukte Frank Rijkaard en Mare Overmars vieren een Ajax-treffer. Rijkaard wil met de Amsterdammers nog een echte prijs pakken. actie. Dat is niet goed te praten, maar het is wel een teken dat er nog gif in het lijf zit." FOTO'ARCHIEF „Het komt voort uit emotie, niet uit frustratie. Waar zou ik dan gefrustreerd over moeten zijn?" - Je zou je draai niet zo kun nen vinden in Amsterdam. „Ik heb mijn draai meteen Het was voor mij de eerste wed strijd sinds lange tijd. Boven dien was het tactisch natuurlijk - Dat had je dus niet mogen overkomen? Rijkaard: „Nee, maar het ge beurt gewoon. Overtredingen worden nu eenmaal bestraft en vonden. In de stad. Ajax kwam een gele kaart is inherent aan iets later. Daar begon ik met het spel." een conditionele achterstand. Maar inmiddels heb ik dat weg- - Het is wel twee keer binnen gewerkt. Ik voel me goed, ik zit een week. Dat is niet des lekker in mijn vel. Niets aan de Rijkaards'. hand, dus." „Klopt. Normaal kan ik me ook heel goed inhouden. Want - - Je voelt je ook op je plaats daar gaat het eigenlijk om, jezelf aan de rechterkant van het veld? zo goed mogelijk beheersen. „Ik doe wat het beste is voor Tijdens een wedstrijd hou je je zelf al voor 95 procent in. Dan komt er één moment. Je laat je eventjes gaan, misschien iets te nadrukkelijk, en je hebt een kaart. Jammer." - Van Gaal had het over frus tratie als oorzaak van de over tredingen. het elftal. Ik heb geen moeite met die plaats." - Maar er zijn plaatsen waar je liever speelt. „Er zijneh, daar laat ik me niet over uit." - Je begon als libero. „Dat was de eerste wedstrijd. even wennen voor me. - Emoties. Je toont ze niet, je toont ze eigenlijk nooit. „Daar heeft de buitenwereld ook niks mee te maken. Ik doe mijn werk, geef antwoord op al le vragen. Maar verder ga ik niet. Niet omdat ik dat niet kan, maar omdat ik dat niet wil. Sommige mensen denken leuk te moeten zijn. Nou, dan doe ik leuk terug, maar dan op mijn manier." - Er zit nog 'gif in je lijf, zegt Van Gaal. Sommige Amster dammers denken dat Ajax een afbouwende vedette in huis heeft gehaald. „Dat njoeten die mensen dan zelf weten. Voetballers krijgen zo veel stempels opgedrukt. Ik ook. Maar die stempels druk ik er echt niet bij mezelf op. Ik maak me er ook niet druk om. Ik heb me er nooit iets van aan getrokken. Die verhalen over af bouwen krijg je natuurlijk al snel. Zeker omdat ik heb aange kondigd dat ik over twee jaar wil stoppen. Natuurlijk ben ik niet meer de jongste. Maar ik wil met Ajax nog een prijs pak ken." - Daar ben je nog voldoende voor gemotiveerd? Voor de eer of voor de cen ten hoef je het niet meer te doen. „Iedereen heeft een andere drijfveer. De mijne komt van binnenuit. Eerzucht, de wil om ondanks alle successen iets te bereiken met de club waar ik begonnen ben. En wat altijd blijft is de liefde voor het spel." - Ajax heeft behoefte aan een leider, iemand die zijn mond open doet. „Ik ben een onderdeel van het elftal. Meer niet. De rest moet iedereen zelf maar invul len." FOTO ANP ren. Behalve de aanvaller tob den ook Rob Witschge, Peter Bosz (beiden lies) en John de Wolf nog met blessures. Om verdere problemen te voorkomen besloten Geert Meijer en Willem van Hanegem gisteren de ochtendtraining te laten vervallen. Verwacht wordt dat het Witschge, Bosz en De Wojf. wel zullen spelen. De laatste heeft al besloten op nieuw 'de spuit' in zijn voet te zetten. den bosch gpd Basketbalkampioen Den Bosch heeft zijn voortbestaan als top club op het spel gezet. Nu de club officieel heeft geweigerd op 2 november in Split voor de Eu ropa Cup 2 tegen Croatia Insu rance te spelen, hangt de Ne derlandse titelhouder een forse boete en langdurige uitsluiting van het Europese toneel boven het hoofd. De reglementen van de FIBA, de wereld basketbalbond, schrijven in dergelijke gevallen een boete voor van 25.000 Duit se marken plus een internatio nale schorsing van twee jaar. Als de FIBA die straf daadwerkelijk hanteert, vrezen ze in Den Bosch dat de sponsors hun geld niet langer in de club willen ste ken. Een leegloop van de spe lersgroep is dan onvermijdelijk. „Toch", vindt voorzitter Jules Spijkers, „hebben we geen al ternatief. Het is uitgesloten dat Den Bosch in een oorlogsgebied als Split gaat spelen. De per soonlijke belangen van onze spelers wegen in dit geval veel zwaarder dan de mogelijke con sequenties voor de club." Acht van de tien selectiespe lers hebben tijdens een spoed beraad laten weten onder geen beding naar Kroatië te willen. Aanvoerder Jos Kuipers vindt het te dol voor woorden dat er over de kwestie moet worden gediscussieerd. Den Bosch wordt van alle kanten gesteund. Het ministerie van buitenlandse zaken ver strekte een negatief reisadvies. De Europarlementariërs Jim Janssen van Raay en Arie Oost- lander kunnen zich het stand punt van de Bossche club even eens indenken. Oostlander, waarnemer in het oorlogsge bied, was onlangs nog in Split. Hij noemde de sfeer 'onvoor spelbaar'. Treffendste voorbeeld vond Oostlander was dat kinde ren gewapend over straat lie pen. IE SI! OPMERKELIJKE ACHTERGRONDEN VAN DE SPORT De verbale eruptie die de mond van Har Meijer op donderdagavond 2 september ontviel, heeft bij de tennisclub Unicum een complete chaos aangericht. Een aantal leden nam het voorzitter, tevens de bekendste dokter van Leiden en omstreken, hoogst kwalijk dat hij tijdens een partijtje mixed (met dochter Fleur) voor de Onderlinge 1993 een tegenstandster een scheld woord toevoegde en met een racket stond te zwaaien. Taal en gedrag die niet op een ten nisbaan thuishoren. Vindt ook Har Meijer, die zich prompt excuseerde. Dat was een grote vergissing. Maar ik ben nu eenmaal een emotioneel mens, verklaart Meijer zijn uitspat ting. Maar met het excuus van Meijer was de kous niet af. Er ger, de rapen waren gaar. De bewuste tennispartij werd ga degeslagen door Floor Koele- wijn. Het lid van Unicum er gerde zich groen en geel aan het gedrag van de eerste man van 'zijn' vereniging. Hij stuur de een ingezonden brief onder de kop 'Mag ik mij even scha men'aan de redactie van het clubblad. „Mag ik dan nu onze voorzitter een advies geven? Dat mag toch wel? Tenslotte moeten wij samen verder. Stop dat racket nu gewoon in een kast en haal het er nooit meer uit. Zelden heb ik mij zo geschaamd. Mag ik?" Zo, dat liegt er niet om. Maar daarbij blijft het niet. Verderop in het clubblad schiet Boris Bokma (een pseudoniem) zijn pijlen af op Meijer: Har Meijer. FOTO ARCHIEF „Zo zag ik een respectabele heer, lang. keurig gekleed, met zon pul lovertje aan zoals veel gerenommeerde tennissers dat dragen, brilletje op alsof hij toch ook ergens voor gestu deerd had. zich op een kinder lijke manier kwaad maken over de bekende in dan wel uit kwestie, niet normaal meer! Hij sprong over het net, liep naar de achterlijn en probeerde zijn gelijk te halen door de dame (of eigenlijk was het nog maar een meisje) van de tegenpartij allerlei voor zijn stand onge bruikelijke verwensingen naar zijn hoofd te slingeren. Dus zó gaan tennissers met el kaar om. En alsof dat allemaal niet genoeg was, wordt Meijer er in het clubblad er nog even fijntjes op gewezen dat hij z'n gebruikelijke mededelingen niet op tijd had ingeleverd. De redactie 'plaatste' een maag delijk wit vel papier als uiting van groot ongenoegen. Niet iedereen bij Unicum is blij met de voor Meijer vernie tigende inhoud van het club blad. Secretaris Jan de Wolf: „Iedereen maakt fouten, dus ook Har Meijer. Dat je je onge noegen daarover uit in het clubblad, is niet mijn manier. Dan toon je aan over weinig ruggegraat te beschikken, want de beste weg is de rechtstreekse weg. Die mensen die zich aan Har ergeren, moeten hem per soonlijk aanspreken. Maar wat had ik er verder aan moeten doen? Censuur toepassen? Daar schiet je helemaal niets mee op. We leven in een land met persvrijheid. Har Meijer staat voor een groot dilemma: „Ik wil er mee stoppen. Ik wil me niet meer inzetten voor mensen die zo over mij denken. Het is allemaal kinnesinne. Het is voor negentig procent zeker dat ik er mee kap. roept Meijer, die duidelijk is aangeslagen door de aantijgin gen in het clubblad. „Ik vind het verschrikkelijk wat er op die baan is gebeurd. Maar het is triest dat je zo met elkaar omgaat. Natuurlijk had ik als voorzitter een stukje voor het clubblad moeten maken, maar er wordt kennelijk over het hoofd gezien dat ik het vanwege mijn inzet voor de 3 October Vereen iging wel wat anders aan m 'n hoofd had. Daar ben ik heel verdrietig over. Ik ben emotioneel, ja. maar dat heeft de i>ereniging aan de andere kant veel voor delen opgeleverd. Ik heb bij voorbeeld sponsors binnenge haald. Die slappen ook op als ik het bij Unicum voorgezien houd. Voor mij is dat de enige belemmering, want ik wil niet dat de boel in elkaar stort. Hans van der Plas verschijnt deze week niet op de training bij Quick Boys. Hij gaat zijn geluk een paar keer beproeven bij IJsselmeervo- gels. Ziet de linksback het niet meer zitten op Nieuw Zuid? Wil hij eens wat anders en lonkt hij naar een plaatsje in de achter hoede van de Vogels? Niets van dit alles. De routi nier is een weekje op vakantie in Garderen en wil graag de conditie op peil houden. Daar om regelde trainer Hans van der Zee - een paar jaar geleden nog werkzaam bij de Spaken burgers - dat zijn verdediger een paar keer kon meetrainen bij die andere eersteklasser. „Ik ben van plan om twee keer mee te doen, zegt Hans van der Plas. „Aan de ene kant is het om niet stil te zitten en aan de andere kant vind ik het wel grappig om de boel daar een beetje op te jutten. IJsselmeervogels won afgelo pen weekeinde met 5-2, maar staat nog steeds te laag op de ranglijst (derde van onderen) met slechts vier punten uit zes wedstrijden. Twee weken gele den zette de vereniging trainer Piet Hamberg buiten de poor ten vanwege de tegenvallende prestaties. Van der Plas: „Als ik daar kom. ga ik eerst ef fe de kantine in. Dan ga ik voor het standenbord staan en zeg: wat staan jullie laag, heeft iemand soms dat bord onder steboven opgehangen? En ais ik dan op het trainingsveld kom, loop ik even.naar de trai ner. .Hallo meneer Hamberg, ik ben Hans van der Plas halm, zie je het \>oor je?" Dat wordt lachen daar in Spa kenburg. Of niet natuurlijk. Misschien moet de aanvoerder maar scheenbeschermers meenemen, ook al is het dan een training. PHILADELPHIA Reutw De Toronto Blue Jays hebben in de strijd om de Amerikaanse honkbaltitel de leiding genomen. De Blue Jays wonnen gisteren de derde wedstrijd tegen de Philadelphia Phillies met 10-3. De stand in de best-of-seven is 2-1 voor Toronto.

Leidsch Dagblad | 1993 | | pagina 25