Er komt heel wat kijken voor een vers broodje Spaanse peper en zoete paprika zijn familie Smaak Wijting niet voor de poes ""WOENSDAG 21 OKTOBER 1993 MENU VAN DE DAG voorlichtingsbureau voor de voeding FRANSE AUBERGINESCHOTEL (zie onderstaand recept) PERZIKEN hi) 500 gram aardappelen en snijd ze in lunne plakken. Was 500 gram aubergine, ;nijd hem in plakken en halveer die. Snijd klein. Schik de aardappelen, de au- iergine en de ui in een ovenvaste schaal, 'oeg 1 1/2 dl kruidenbouillon, 1 theelepel troensap, 1 laurierblad, wat tijm en enkele leingesneden olijven toe. Verkruimel 50 am pittige geitekaas en meng er 150 gram :ottage cheese door. Schep dit op het ge recht en dek de schaal af. Laat het gerecht in 40 minuten in een matig hete oven (175 graden celsius) gaar worden, 'er persoon: 1800 kilojoules, 430 kilocalo- le^ieën, 26 g eiwit, 12 g vet, 55 g koolhydra ten. GEVULDE KARBONADE (zie onderstaand recept) ANDIJVIE AARDAPPELEN GRIESMEELVLA )ntpit 4 gedroogde dadels en snijd ze klein. »nijd een stukje prei klein en meng het met ten mespunt kerrie, wat peper en zout door de dadels. Snijd twee ribkarbonades aan ren kant open en vul ze met het mengsel, iteek het vlees met een cocktailprikker dicht en bestrooi het met peper en zout. 5ak de karbonades in 30 gram (dieet)marg- /boter in 15 min. gaar en bruin. Per persoon: 1400 kilojoules, 330 kilocalo rieën, 30 g eiwit, 20 g vet,8 g koolhydra ten. MINESTRONESOEP PRUIMENTOSTI (zie onderstaand recept) ds Besmeer 2 sneetjes wit casinobrood dun met zure room. Snijd 1 gewassen pruim Uein en meng er 1 eetlepel gestampte piuisjes of jam door. Verdeel dit over 1 snee brood en leg de andere er op. Bak het brood jn een tosti-ijzer of in een koekepan met anti-aanbak bodem bruin. Snijd de tos ti schuin in tweeën. }er persoon: 530 kilojoules, 130 kilocalo rieën, 3 g eiwitten, 3 g vet, 23 g koolhydra ten. LIEVELINGSRECEPT Nan MEVROUW VAN LEEUWEN-VISSCH uit VELSERBROEK een lekker idee voor de lunch. RAGOLJTSTOKBROOD •nijd de paprika's en uien heel fijn. Smelt in Ie koekepan een kleine hoeveelheid boter :n fruit hierin de uien; doe er na het fruiten i- |de paprika's bij. Laat het geheel even smo ren. Voeg dan de in reepjes gesneden cerve- laatworst toe en zet lodig: 1 stokbrood; icelboter; 1 rode en groene paprika; 2 linke uien; 250 gram indergehakt; 50 am cervelaatworst; !00 gram geraspte ts; peper; zout; e paprikapoeder; even- 5. tueel 2 teentjes knof look. het gas iets hoger. Doe nu gehakt er bij. Maak het geheel op smaak met pe per, zout en papri kapoeder. Doe er, als je er van houdt, 2 teentjes knoflook bij. Zet dit flink ge fruite mengsel een uurtje weg om op te stijven. Snijd het stokbrood n de lengte open. Het vlees/groentemeng- >el royaal op de beide helften smeren en er le geraspte kaas overheen strooien. De telften weer op elkaar leggen. Brood met ets boter besmeren en even in de oven of gewoon in de koekepan warm laten wor- len. Hebt u ook een lievelingsrecept stuur dit dan aan Damiate Dagbladen, Postbus 507,2003 PA Haarlem, t.a.v. redactie 'Smaak'. De inzender van het geplaatste recept krijgt een VW-cadeaubon van 25,- toegezonden. REDACTIE MENRlETTE VAN DER HOEVEN 'Er zijn geen slechte bakkers, dus is er ook geen slecht brood' Na het afschaffen van de minimumprijs voor brood heeft zich even een slag om de broodprijzen voltrokken, waarbij een enkeling bevreesd was voor de toekomst van de ambachtelijke bakker. Henk Boers kreeg gelijk met zijn opmerking dat het allemaal zo'n vaart niet zal lopen. De bakkerszoon en algemeen directeur van de industriële bakkerij A.A. den Boer in Rotterdam is er namelijk van overtuigd dat niet de prijs, maar de kwaliteit het steeds weer zal winnen. „En juist wat de kwaliteit betreft heeft de indu strie de ambachtelijke bakker nodig". HENRIËTTE VERBEEM Wie in de industriële bakkerij van Den Boer een kijkje neemt, gelooft zijn ogen niet. Allereerst staat daar de lijn voor groot brood, met een capaciteit van 3200 broden per uur. Dan is er een lijn voor kleinbrood, met 15.000 broodjes per uur. En ten slotte, om het proces te vervol maken, heeft men een Franse lijn, waar elk uur nog eens dui zenden pistoletjes, stokbroden en andere varianten worden ge bakken. Alles is geautomati seerd en zo efficiënt, dat er voor die immense produktie slechts zeven mensen per ploeg nodig zijn. „We praten hier dan ook over een van de modernste bakkerij en van ons land", zegt Henk Boers, die sinds oktober 1989 algemeen directeur van het be drijf is, dat ook deel uitmaakt van het samenwerkingsverband Saba (Samenwerkende Bak kers). Over het Nederlandse brood kan Henk Boers kort zijn. „Er zijn in Nederland geen slechte bakkers en dus bestaat er hier ook geen slecht brood. De in dustriële bakkerij, die goed geoutilleerd is, maakt kwalita tief een uitstekend produkt. Op de keper beschouwd werken wij ook nagenoeg hetzelfde als de ambachtelijke bakker, alleen in het groot. Er is hooguit een ver schil in tijd te constateren; de industriële bakkerij bakt wat eerder". De directeur van A.A. den Boer gelooft heilig in de kwali teit van ons brood. „Kwaliteit zal het altijd winnen. Ook daar om ben ik een hartstochtelijk pleitbezorger van de ambachte lijke bakker. Ik ben van mening In de moderne industriële bakkerij is alles geautomatiseerd en zo efficiënt, dat er per uur 15.000 broodjes uit de len. dat de industriële bakkerijen er alles aan moeten doen om die ambachtelijke bakker te behou den, en ik zeg dat ook uit eigen belang. De ambachtelijke bak ker, die terecht zo wordt gepre zen om de kwaliteit van zijn brood, zorgt er mede voor dat de industrie voortdurend aan dacht besteedt aan de kwali teitszorg. Een mooi voorbeeld is Engeland. Daar waren op den duur bijna alle ambachtelijke bakkers verdwenen in verband met de oprukkende industrie. Dat had slecht brood tot gevolg, omdat de concurrentie van de ambachtelijke bakker wegviel. We moeten dus zuinig zijn op elkaar: we hebben elkaar nodig om het beste brood te blijven maken". Volwassen worden De industriële bakkerswereld in Nederland, die aan de ene kant wordt beheerst door de Saba en aan de andere kant door Quality Bakers (Meneba), bevindt zich in een periode van fusies en overnemingen. Volgens Henk Boers is dat proces voorlopig nog niet ten einde. „De industriële bakker is volop in beweging. We praten over een tak die van oudsher uit familiebedrijven bestaat. Het industrieel produceren vroeg om een omschakeling in het denkpatroon en dat is een ont wikkeling die nog steeds gaande is. Aspecten als centraliseren, specialiseren, logistiek en distri butie zijn aan de orde van de Eer we kunnen geniet van een vers bolletje of een bruine boter ham moet er heel wat werk wor den verzet. dag. Simpel gesteld zijn we in feite alle maal bezig volwas sen te worden". Twintig wagens Kijken we bijvoor beeld naar de distri butie, dan zien we dat A.A. den Boer 3200 balen meel per week verwerkt, waarvoor zij twintig vrachtwagens heeft rijden. „Wij begin nen zo Iaat mogelijk met bakken, opdat we het brood vers kunnen aanleveren. Dat vraagt een goe de organisatie, want bij de laatste klant willen we vóór half negen 's ochtends zijn gearriveerd. oto g pd Logistiek gezien heeft dat de laatste jaren heel wat aanpassingen ge vergd, want je mag tegenwoor dig niet meer 's ochtends vroeg op willekeurige tijden bij je klanten komen voorrijden, met het oog op eventuele overlast. Omdat de meeste klanten in de binnensteden zijn gevestigd, zul je dus weer allerlei ontheffingen nodig hebben. Kortom, er komt veel meer kijken bij het bakken van brood dan de buitenstaander wellicht geneigd is te denken". Rode stoofpeer Mosselen eten vooral gezellig De nieuwe stoofpeer Karmozijn is een bijzondere. Hij is name lijk van binnen rood. Na een kwartiertje koken heb je mooie rode peertjes, zonder toevoe ging van kleurstoffen. Kook je de peertjes 25 minuten, dan heb je een mooie perenmoes. Deze frisse peer smaakt heel lekker in combinatie met vanil- le-vla, aldus de Haarlemse groenteman Van der Linde van het Plesmanplein, die de Kar mozijn onlangs in zijn assorti ment heeft opgenomen. Kaasexpresse Wie relaties eens met iets an- derse wil verrassen dan het geijkte bloemetje kan een kaas pakket verzenden via de Kaas expresse. Hierbij zijn 130 kaas speciaalzaken aangesloten. De winkels zijn te herkennen aan het Kaasexpresse-vignet. Meer informatieael. 02152-57210 Mosselen eten is niet alleen lek ker en gezond, maar vooral ge zellig. Ongestraft kan er uit de pan gegeten worden. Het koken van mosselen is op zich heel eenvoudig. Op de zogenaamde verwaterplaatsen in de Ooster- schelde zijn de mosselen al zandvrij gespoeld. De mosselen hoeven thuis al leen afgespoeld en gecontro leerd te worden. Tik even tegen de open schelpen. Sluit de schelp zich weer, dan is deze goed. Blijft de schelp open staan, dan moet hij weggegooid worden. Het koken gaat als volgt: Neem een grote pan met een dunne bodem. Doe stukjes prei, wortel en ui in de pan. Voeg een scheutje droge, witte wijn toe en flinlc wat peper. Vul de pan driekwart met mosselen. Zet de pan op een hoog vuur. Laat het vocht tot drie keer toe omhoog komen (tussendoor weer laten zakken). De mosselen zijn klaar als de schelpen open staan. Kook de mosselen niet te lang, want dan worden ze taai. En voor wie er iets bijzonders van wil maken, volgt hier een recept van Hendrina van Cra- nenburgh van Restaurant-Au- berge 'De Campveerse Toren' in Veere. GEGRATINEERDE MOSSELEN MET SAFFRAANSOEP Nodig voor 4 personen voor de SOEP: 1.2 kg mosselen; 4 g in witte wijn geweekte saffraan; 1.2 liter room; 2 eetl. olie; pe perkorrels. Voor het BOU QUET: 2 sjalotten; 1/2 prei; 1/2 wortel, bleekselderij; laurier blad. Voor de SABAYONNE (soort saus): 3 eidooiers, 1.5 I witte wijn, 3 eetl. gesmolten boter, peper en zout. Mosselen wassen en ontbaar den. Bouquet snijden en was sen. In een pan olie verhitten en mosselen laten schrikken, het bouquet toevoegen en geheel afblussen met witte wijn. Mos selen omschudden en als ze gaar zijn afgieten. Vocht zeven en bewaren. Mosselen uit de schelp halen, enkele mosselen in schelp laten voor garnering. Als alles goed is gegaan, zien de gegratineerde mosselen met saffraansoep er zo uit. Het vocht samen met de saf- voegen en geheel op smaak brengen. Mos- fraan en room laten inkoken, selen over 4 diepe borden verdelen, de sa- Geheel op smaak brengen. Voor bayonne er overheen scheppen. Het geheel de sabayonne eidooiers en witte goudbruin gratineren en schep als laatste wijn in een pannetje met ronde de soep langs het ontstane eilandje, bodem au bain mar ie verwar men. Het geheel luchtig en gaar kloppen. Gesmolten boter toe- Peper komt oorspronkelijk uit tropisch Azië, waar de besvruchtjes in trosjes aan klim planten groeien. Spaanse pepers noemen we zo, omdat de Spaanse ontdekkingsreizi gers ze uit Amerika meenamen naar Euro pa. Deze pepers zijn prachtig glanzende vruchtjes, die wat betreft vorm, grootte, kleur en scherpte enorm van elkaar kunnen verschillen. Ze lijken erg veel op paprika's, en zijn daaraan zeer nauw verwant. De vruchtjes zijn van binnen hol en er groeien aan wittige zaadlijsten een heleboel platte pitjes in. Zowel die pitjes als het vruchtvlees kunnen heel scherp zijn. De bij ons meest algemene Spaanse pe per wordt tegenwoordig ook hier in kassen gekweekt. De enigszins gebogen vruchten zijn 10 tot bijna 20 cm lang en hebben een doorsnede van 2 cm. Ze eindigen in een punt. De smaak is behoorlijk scherp, maar moet toch als 'gemiddeld' worden beoor deeld. Als vuistregel kunnen we aanhouden: hoe kleiner het vruchtje,'hoe scherper de smaak. Maar eigenlijk is het één familie, van grote zoete, ronde paprika tot kleine scherpe, puntige peper. Cayennepeper Zowel in het Latijnsamerikaanse herkomst- gebied als in de landen van het Verre Oos ten zijn van deze Spaanse pepers of cayen- nepepers erg veel verschillende rassen ge kweekt die in de herkomstlanden al lemaal hun eigen gebruik kennen. Soms worden ze vers gebruikt, soms gedroogd. De ge droogde vruchtjes kunnen daarna nog, met of zonder pitjes, tot poeder worden vermalen. Dat komt onder namen als cayennepeper of chilipeper in de handel. Wees bij het wer ken met scherpe pe pers altijd heel voor zichtig. De vluchtige sappen die bij het snijden vrijkomen, irriteren de huid. Sommige mensen zijn hier heel gevoe lig voor. Draag eventueel keuken- handschoenen tij dens het voorbereiden van de maaltijd. Ver wijder naar wens de pitjes uit de pepers: die zijn vaak heel scherp. Snijd de pepers in de lengte open en schraap er met de achter kant van het mes de zaadlijsten en de pitjes uit. Was na deze voorbereidingen uw handen grondig en was ook het mes en de snijplank. In Mexico onder scheidt men aan pe pers of 'chiles' on der andere de an- cho, mulato, pasilla, chilpotle en casca- bel. Deze donker roodbruine soorten worden vooral ge droogd. De smaak omvat veel meer dan alleen hete scherpte, is vaak juist vrij mildzoet of fruitig en doet zelfs wat aan pruimen of rozijnen denken. Vers gebruikte ras sen zijn de jalapeno, donkergroen en heel scherp, en de serrano, die kleiner en lichter groen is en nog scherper. In Suriname is vooral het ras Madame Jeanette bekend. De bolle, gele pepertjes zijn heel geurig en worden zowel vers als gedroogd en tot poeder gemalen toegepast. Lombok In Indonesië heten de pepers lombok. De vrij grote, tamelijk milde die wij Spaanse peper zouden noemen, heet merah en de kleine, zeer scherpe is de lombok rawit. De ze wordt ook gedroogd gebruikt. Bij het maken van sambal roostert men dikwijls eerst de verse pepers en wrijft ze daarna fijn. met pitjes en al. samen met de óverige ingrediënten. Dat kan zout zijn, garnalen pasta. suiker, knoflook of gefruite ui. In Noord-Afrika kent men een soortgelijk produkt als sambal: harissa, dat gewoonlijk van gedroogde pepers wordt gemaakt met knoflook, karwij-, komijn- en koriander zaad. De Indiase keuken brengt veel uiterst scherpe gerechten voort, die met allerlei specerijenmengsels op smaak worden ge bracht. Ook hier spelen kleine, zeer hete pe pertjes een belangrijke rol. Voor vindaloo worden ze met knoflook, gemberwortel, geelwortel, komijn, koriander en mosterd zaad fijngewreven. Men fruit het mengsel in hete olie en voegt nog wat zout toe. Buitengewoon scherp is de Oostafrikaan- se piri-piri. Verse, zeer hete pepertjes wor den gekookt in veel citroensap en dan tot pasta gewreven. Daarna kookt de brij in tot hij bijna droog is. Het mengsel is ook in poedervorm te koop. Enkele weken geleden hield ik vakantie op het eiland Guernsey ach, wat een heerlijk onbedorven oord is dat nog. Op een zon dagmiddag zaten we in de tuin van onze cottage, toen onze landlady, de dame van wie we de cottage gehuurd hadden, een schaaltje met enkele wijtingen kwam bren gen. Zó uit zee. Haar man was uit vissen ge weest en uit de goedheid haars harten mochten wij daarin meedelen. Hoe mooi, blank glazend als parelmoer (zoals men in Frankrijk zegt, waar poëtisch spreken over eten geen zonde is) en geu rend naar de wijde zee. We legden ze sim pelweg in een ovenschaal, met plakjes ci troen, peterselie en véél goede, lichtgezou- ten Guernsey-boter. En dat werd een koste lijk feestmaal, het visvlees blank en romig, zacht en delicaat van smaak, licht en gra cieus. En ik schaamde me een beetje. Voor de dis criminatie waarmee in Nederland de wij ting wordt bejegend. 'En nog een wijting voor de poes', hoor je in de viswinkel als men zalm. kabeljauw of slibtongetjes heeft gekocht. In Nederland is wijting kattevoer. Ik misgun het mijn poes allerminst van alle dieren hebben katten de meest kieskeu rige smaak, en ze is er verzot op. Terecht. Maar het is dwaasheid om op wijting neer te zien. We klagen wel dat alles zo duur is, maar veronachtzamen alle heerlijke dingen die niét duur zijn, zoals stoofvlees, kool en ook wijting. Met een enkele uitzondering vin den koks ook wijting vér beneden hun waardigheid, behalve misschien voor een vulling, maar die moet meestal ook van zalm of dure garnalen zijn, want anders trekt de restaurantbezoeker er zijn neus voor op. De domoren. Kappers De Nederlandse naam wijting is van oud- Germaanse afkomst en betekent zoveel als 'witte vis': de als parelmoer glanzende blan ke kleur van het visvlees was ook onze voor ouders niet ontgaan. De Franse naam mer- lan komt uit het Latijn: merula, wat 'merel' betekent. Zag men er een 'merel van de zee' in? Tot in de negentiende eeuw noemde men in Frankrijk een kapper een 'merlan', een bijnaam afkomstig uit de achttiende-eeuw- se pruikentijd, toen kappers even wit be poederd waren als een wijting die door bloem was gehaald voordat deze gebakken werd. Men beschouwde in Frankrijk wijting als zeer heilzaam voor de gezondheid, vooral voor kinderen, mensen met een zwakke maag, zieken en herstellenden om de lichtheid van zijn visvlees. Bij alle onzin die men vroeger beweerde en geloofde omtrent voedsel was dit een wijze gedachte. Franse koks hebben nooit neergekeken op de bescheiden wijting. De grote Escoffier geeft in zijn Guide Culinaire 22 recepten voor wijting en wereldberoemde driester renkoks als Paul Bocuse en het Parijse won der Joël Robuchon zetten zonder schroom wijting op hun menukaart. Fransen weten hem wél naar waarde te schatten. Kop Er zijn drie soorten wijting (en enkele vari anten): de Noordz.eewijting, die we hier het meest zien, de Middellandse-Zeewijting en de wijting uit de Atlantische Oceaan. De visman vraagt meestal of hij de kop eraf moet snijden. Dat mag, maar vraag die er wél bij. Trek er met wat groenten en kruide rij. plakje citroen en/of wat witte wijn in 20 minuten een visbouillon van en pocheer daarin de wijting. Want de smaak van wij ting is wel fijn, maar ook zacht en subtiel en kan een steuntje van een kruidige visbouil lon goed gebruiken. De neutrale smaak van wijting kan met alle mogelijke sauzen verlevendigd worden, van een eenvoudige botersaus of kruidenmayo naise tot een rinse tomatensaus of fluwelige roomsaus. Wijting heeft van zichzelf zó wei nig calorieën en nauwelijks vet, dat de saus wel wat royaler kan zijn. Recept Een van de lekkerste recepten is de aller- klassiekste Merlan l'hótelière, wijting op de manier van de vrouw van de hotelhou der. En dan daarvan de versie die ik vond in een Proven^aals kookboek van het eind van de vorige eeuw. waarin de fijne, zachte vis smaak ideaal gezelschap vindt in groene tuinkruiden en olijfolie. Haal de wijtingen door bloem met wat zout en bak ze in olijfolie. Neem ze uit de pan, fruit in de achtergebleven olie een gesnip perde sjalot, voeg er gehakte kervel, peter selie en dragon aan toe. wat citroensap en visbouillon en giet dit over de vis. Eenvou dig en alle eer aan de vis. 5U-* WINA BORN, culinair publiciste

Leidsch Dagblad | 1993 | | pagina 23