Gruwelen en verwondering Belgisch echtpaar verdiept zich in Koreaanse cultuur Cultuur Kunst Theatrale verwarring inStella' Disney schrapt filmscene na dodelijk ongeluk Oudheden doet mee aan museumbeurs in Parijs 2 I WOENSDAG 20 OKTOBER 1993 CHEF ANNEMIEK RUYGROK. 071-356472, PLV -< NRIJSDAM. 071-356472 Dubbelexpositie en Chinese knipsels voorhout/voorschoten Een dubbelexpositie van de uit Oegst- geest afkomstige Inez Kohier en Leni Venne is tot 15 december te bezichtigen in het gemeentehuis van Voorhout. Kohier maakt werken in gemengde technieken en is figuratief-expressief, de beelden van Venne hebben veelal de 'zittende vrouw' als onder werp. De expositie is tijdens kantooruren te bezichtigen. In de Voorchoter Dorpskerk is tot 12 november een expositie van ori gineel Chinees knipsel- en schilderwerk te zien. De kerk is vrij dags van 11-14 uur en zondags tijdens de diensten van 10 en 19 uurgeopend. Particulierenkunstbeurs op stapel voorschoten Op nadrukkelijk verzoek wordt volgende week een 'tussen-particulierenkunstbeurs' gehouden. Is de 'echte' Voorschotense particulierenkunstbeurs meestal in het Ambacht en Baljuwhuis, deze keer is de toren van de Dorpskerk tussen Voorstraat en Schoolstraat de ruimte waar betaalbare kunst wordt aangeboden en verkocht. Inbreng van schilderijen, teke ningen, prenten en (gezien de toegankelijkheid niet te zware) is mogelijk op woensdag 27 en donderdag 28 oktober van 17-20 uur, vrijdag 29 oktober van 16-19 uur en op de beursdagen zélf. Die zijn op zaterdag 30 (10-17 uur) en zondag 31 (12-17 uur). Panfluitles voor volwassenen leiden Wie wil kennismaken met de Zuidamerikaanse panfluit kan terecht op een cursus van 26 lessen bij Tuya, Kaasmarkt- school, Koppenhinksteeg 13. Muzikale voorkennis is nietnood- zakelijk en wie niet kan notenlezen is toch welkom. Over de cur sus is maandag 25 oktober van 9-11 en van 18-18.45 informatie in te winnen in het Tuya-lokaal. Leerlingen Fer Hakkaart in Lisse lisse Vijf (nog) onbekende kunstenaars, van wie vier leerlingen zijn van Fer Hakkaart van het Leidse teken- en schildergenoot schap Ars Aemula Naturae, laten hun werk zien in Artopa, Gre- velingstraat 50, in Lisse. Vanaf 21 oktober t/m 7 november zijn de werken van Riny Wisse, Rinie Otte, Nic de Tombe, Jan Arnol- dus en Gerie van Dijk daar te bekijken. Artopa is geopend don derdags van 13.30-16.30 uur en van 19.30-21.30 uur, zaterdag en zondag van 13.30-16.30 'Als een schelp' van Rinie Otte, sculptuur in marmer. Kennis en onkunde van artsen uit 17de eeuw bij Boerhaave Het 'bloed' druipt letterlijk langs de muur. Het stroompje vloeit naar wat armen en benen op de vloer: geampu teerde ledematen. De tentoonstelling 'Van piskijkers en heelmeesters' in museum Boerhaave in Leiden is zeer beeldend vorm gegeven. De expositie over de medische kennis van artsen, chirurgijns en kwakzalvers in de 17de eeuw is dan ook zowel grappig als gruwelijk. De behan delwijzen uit die tijd wekken respect op over wat deze heelmeesters wisten. Groter nog is de verwondering over hun patiënten. Ondanks de eveneens zeer aanwezige on kunde brachten zij het er toch levend vanaf. leiden letty stam Boerhaave toont medische za ken als instrumenten en hand boeken. Daarnaast geven schil derijen en gravures een beeld van de dokterspraktijk van toen. De tentoonstellingszalen zijn wel zeer toepasselijk. Hier lagen ooit de patiënten van het toen malig Caeciliagasthuis. Aan hun bed hield hoogleraar Herman Boerhaave colleges voor zijn studenten. De expositie in de ziekenzalen is opgedeeld in twee afdelingen: de chirurgijns die hun opleiding in de praktijk genoten samen met de 'specia listen' van die tijd. De andere zaal geeft een beeld van de apo thekers en de medicinae dok ters die een universitaire oplei ding hadden gevolgd. De rolverdeling tussen die twee groepen was zeer duidelijk voor de 17de eeuwse burger. Voor uitwendige zaken zoals et terende wonden,* een gebroken been of een ontstoken kies ging hij naar de chirurgijn. Was de vraag wat er aan scheelde niet zo duidelijk of haperde er iets inwendig, dan wendde hij of zij zich tot de dokter. De burger liep toen vrij lang door met zijn kwalen. Om toch van zijn dagelijks brood verze kerd te zijn, was de chirurgijn tegelijkertijd ook vaak barbier. Het scheerbekken was immers net zo gemakkelijk te gebruiken voor het aderlaten. Gravures van vaak anonieme makers to nen meteen waarom de inrich ters van de tentoonstelling za ken zo plastisch hebben ver beeld. De kunstenaars laten het bloed letterlijk spuiten. Zagen De 'Amputatie van een onder been', een prent uit een chirur gijnshandboek, is ronduit gru welijk. Voortvarend zaagt de chirurgijn in het getroffen li chaamsdeel. Eén helper houdt de patiënt in bedwang. Die was weliswaar dronken gevoerd maar ongetwijfeld op slag weer nuchter nadat de tandjes zijn vlees ingingen. Het is dan ook vast geen werkverschaffing dat een tweede man het been vast houdt. Het kolentestje met ijzers op de voorgrond vertelt meer dan duidelijk dat de stomp werd dichtgebrand. Een later handboek raadde aan deze attributen uit het zicht van de patiënt te houden. Op de chirurgijnsafdeling zijn ook voorbeelden van 'specialis ten' die geenszins te vergelijken zijn met wat we nu onder die noemer verstaan. Zo is er een gravure van 'De kopster'. Deze zette verwarmde glaasjes op het lichaam van de gekwelde. De huid werd vacuüm gezogen en ook het bloed liep naar die plaats. Soms kreeg de patiënt ook kleine sneetjes in zijn li chaam zodat de glaasjes zich vulden met bloed. Ook deze manier van aderlaten werd heil zaam bevonden. Piskijken De universitair geschoolde me dicinae doctoren genoten min der aanzien. Hun mogelijkhe den om een diagnose te stellen waren beperkt tot het voelen van de pols en het bekijken van urine. Een prentmaker heeft weer niets aan duidelijkheid te wensen overgelaten door een man bij nog dampende bakken van dit vocht neer te planten. Met alleen die middelen om de inwendige kwaal te bepalen za ten de doktoren er dan ook nog wel eens naast. Terwijl de pa tiënt hen toch fors moest beta len. Schilderijen uit die tijd drij ven dan ook duidelijk de spot met deze geleerde heren. Plantewortels, kristallen, ge droogde insecten, poeders van narwaltand en rhinoceroshoorn en zelfs gebalsemd mensen vlees waren de ingrediënten voor medicijnen. Een goede apotheker moest de natuur dan ook kunnen lezen als een boek. Het Haags apothekersgilde liet in 1660 een houten kast voor simplicia oftewel grondstoffen Een gravure toont aan dat het amputeren van een been in vroeger tijden een gruwelijke marteling was (foto boven). Het slachtoffer werd dronken gevoerd om de pijn nog enigszins te verzachten. Veel hielp dat niet. Vandaar dat hij stevig moest worden vasgehouden. Op de voorgrond de ijzers waarmee de wond werd dicht gebrand. foto» pr maken in de vorm van een ko lossaal boek. Ook toen al had je patiënten die doe-het-zelfden. Zo was er Jan de Doot, een smid uit Am sterdam, die zichzelf verloste van zijn blaassteen. Het ding, ter grootte van een fors kippeëi, en het 'operatiemes' zijn te be wonderen in een vitrine. In 1655, vier jaar na de ingreep, vereeuwigde Carel van Savoy de blozende en weldoorvoede De Doot. Ondanks de harde 'bewij zen' als het schilderij, de steen en het mes met recht een won derbaarlijke genezing. De tentoonstelling "Van pis kijkers en heelmeesters' is tot 11 april 1994 te bezichtigen in museum Boerhaave, Lange Agnietenstraat 10, Leiden, dinsdag t/m zaterdag 10-17 uur, zon- en feestdagen 12-17 'De piskijker' van Johan Adriaensz. van Staveren (kopie naar Gerard Dou), is voorgesteld als een charlatan, gehuld in zwie rige fantasiekleding. Met een the atraal gebaar houdt hij een urinaal tegen het licht om de inhoud te bestuderen. foto pr recensie wunand zeilstra 'Stella' van J.W. von Goethe door Fact Regie: Peter Pluymaekers. Spel Marcel Faber, Lisette Merenciana, Ben Ramakers, Saskia Rinsma en Kathenka Woudenberg, Gezien: 19/10, LAKtheater, Leiden Geen alledaagse keuze van re gisseur Peter Pluymaekers om met 'Stella' van J.W. von GoetJie aan te komen. Vrijmoedig is hij met het stuk aan de gang ge gaan om er vooral veel theatrale verwarring mee te stichten. Tal van kunstgrepen haalt hij uit de kast om de hier tentoon gespreide chaos van verheven gevoelens vorm te geven. Soms letterlijk 'uit de kast', want dit meubelstuk dient menigmaal als verblijfplaats voor de perso nages. AJdus wordt vindingrijk met het verhaal omgesprongen, zodat het als het ware in een fantasiewereld wordt gesitu eerd. Het stuk kent twee versies, en regisseur Pluymaekers heeft er de zijne aan toegevoegd. Versie één eindigt harmonieus, versie twee tragisch en Pluymaekers forceert om zo te zeggen een droevig slot. Een zekere Fernando verlaat zijn geliefde Stella teneinde zijn vrouw Cacilie en dochter Lucie te gaan zoeken. Als hij na jaren bijna tegelijkertijd zowel zijn geliefde als zijn vrouw terug vindt, heeft hij een probleem. In de eerste versie (uit 1776) leef den de man en zijn twee vrou wen nog lang en gelukkig. Dat werd wat al te bar gevon den, zodat de tweede versie (van 1805) met zelfmoorden van Fernando en Stella eindigt. Bij Pluymaekers (1993) is het dochter Lucie die haar vader doodschiet, hetgeen ook een manier is om een droevig eind aan het stuk te maken. Achter deze nieuwe vondst moet je waarschijnlijk niets in houdelijks zoeken. Evenmin hoef je lang te zoeken naar die pere betekenissen van het re gieconcept. Voorop staat het spelen met de gevoelens van gekwelde per sonen uit een belegen stuk, waarbij de vorm van deze voor stelling balanceert tussen kol der, kitsch en katastrofe. En de spelers gaan verrassend flexibel met die uitersten om. beeldende kunst recensie onno schilstra :o's van Mark de Fraye en keramiek i Bieke van Gucht, t/m 15 november, t/m zo 11-17 uur, galerie Amber, Hooglandsekerkgracht 8, Leiden. Keramiek kent in Korea een eeuwenlange traditie, terwijl de fotografie er nog nauwelijks is jeworteld. Dat gegeven bepaalt iet belangrijkste verschil tussen het werk van de Belgische kera miste Bieke van Gucht en haar echtgenoot, de fotograaf Mark de Fraeye. Beiden hebben zich uitvoerig in de door hun zeer bewonderde cultuur van het Aziatische schiereiland ver diept, maar ieder op een eigen manier. Het resultaat daarvan is tot 15 november te zien bij Ga lerie Amber in Leiden. Juist omdat de keramiek in Korea zo'n belangrijke rol speelt, heeft Bieke van Gucht zich met lijf en leden kunnen onderdompelen in de cultuur van Korea, als medewerkster in ilaatselijke pottenbakkersate- iers. Haar porseleinen kom men, schalen en vazen sluiten dan ook nauw aan bij de Ko reaanse traditie. Mark de Fraeye is als fotograaf gedwongep meer afstand te bewaren. Zijn foto's van Koreaanse landschappen en architectuur zijn daardoor vanzelf in een meer westers idioom geconcipieerd. Deson danks is het werk van Van ducht en De Fraeye zeer aan el kaar verwant. In de sobere vaas- vormen van Bieke van Gucht weerspiegelen zich de verstilde, uitgebalanceerde composities van De Fraeye; omgekeerd ke ren de diepe kleuren in zijn fo to's terug in de glazuren van het vaatwerk. ziet, is men vaak verrast. Oost- Azië kent een totaal andere beeldcultuur dan wij, maar mijn instelling verschilt in wezen niet van de Koreaanse: het gaat mij om de perfectie die je in een ambacht, in dit geval de foto grafie, kunt bereiken. Fabrieken in Japan of Taiwan leveren enorme bijdragen aan de ont wikkeling van de perfectione ring van de fotografie, maar in Aziëe zelf wordt daar nog maar weinig mee gedaan. Pas sinds zeer kort begint men te begrij pen dat die fotocultuur ook voor henzelf van belang kan zijn.' In het werk van Van Gucht en De Fraye zijn alle overbodige elementen geëlimineerd. Daar door ontstaat streng, geconcen treerd werk dat nergens senti menteel is, maar toch ontroert. Voor Bieke van Gücht ligt de aantrekkelijkheid van Korea juist in die strengheid. Achter de Spartaanse discipline die men er huldigt, schuilt een ver rassend flexibele mentaliteit, die voor de kunst gunstig is: „Het denken in Azië is weliswaar tra ditioneel, maar de levenwijze wordt steeds westerser. Met die gespletenheid kan men leven, omdat de omgangsvormen an ders zijn. In Korea hoor je altijd bij een groep mensen die voor jou door het vuur gaat. Dat geeft meer verplichtin gen, maar voor het werken is het prettig. Wanneer je je aan de heersende normen houdt, zal iedereen je belangeloos hel pen. Je moet iets van je per soonlijke vrijheid inleveren, maar krijgt daar heel veel voor terug. De kunsten zijn er onder worpen aan heel strenge regels, maar het verrassende is dat je juist daardoor een heel per soonlijke uitdrukJdng kunt be reiken, door heel subtiel af te wijken van de regels. Het dwingt je om zorgvuldiger te zijn dan in Europa, waar de kunst meer op uiterlijke origi naliteit gericht is." burbank ap Filmmaatschappij Walt Disney heeft besloten een belangrijke scene uit de film The Program te halen, nadat de afgelopen week drie jongens die de scene naspeelden zijn aangereden door auto's. Een van de jon gens overleed, de twee ande ren raakten zwaargewond. In de betreffende scene, die ook werd gebruikt voor een trailer van de film, gaat een aantal dronken spelers van het rugbyteam van een highschool midden op straat liggen, ter wijl het verkeer voorbijraast. „Hoewel de scene in de film deze onverantwoordelijke ac tiviteit op geen enkele manier propageert, kunnen we niet negeren dat sommigen op het roekeloze idee kunnen komen om de scene na te spelen", zo stelde de schrijver-regisseur van de film, David Ward, in een verklaring. De film, die kort geleden in premiere ging, draait in 1.220 Amerikaanse bioscopen. De dodelijk getroffen jon gen, de 18-jarige Michael Shingledecker uit Polk in de staat Pennsylvania, ging met drie vrienden op straat liggen. Een van de andere jongens raakte zwaargewond. De moe der *van het slachtoffer gaf de film de schuld van de dood van haar zoon. „Michael zou dit zelf nooit verzonnen heb ben. Hij was avontuurlijk, maar niet stom", zei ze. De 17- jarige Micael Macia raakte zwaargewond toen hij werd aangereden na op straat te zijn gaan liggen in Long Island. In geen van beide gevallen is de chauffeur aansprakelijk ge steld voor de aanrijding. amsterdam/leiden anp De Nederlandse inzending voor de internationale museumbeurs in Parijs bestaat uit een ten toonstelling gebaseerd op het thema waterland. Er doen tien Nederlandse musea, waaronder het Rijksmuseum van Oudhe den in loeiden mee. De beurs - Salon International des Museés et Expositions (S1ME) - is be doeld voor museale deskundi gen, het museumpubliek en mensen uit de toeristenbran che. Deze vierde beurs is van 16 tot en met 23 januari 1994 voor de vierde keer plaats. Samensteller van de tentoon stelling is gastconservator Dan van Golberdinge. Uit de collec ties van de tien musea kiest hij objecten die illustratief zijn voor scheepvaart en visserij, de strijd tegen het water, de flora en fau na in waterrijke gebieden en vondsten uit zee. Zo zal Oudhe den onder meer de Nehalennia- altaren uit de Oosterschelde en riviervondsten uit de Romeinse tijd insturen. De nadruk van de Nederland se inzending zal op de toeristi sche waarde en de grote ver scheidenheid van de musea lig gen. Uit cijfers van het Neder lands Bureau voor Toerisme blijkt dat voor Franse toeristen de grote museum- en monu mentendichtheid van Neder land een belangijke drijfveer is om ons land te bezoeken. Overige musea die meedoen zijn Museum de Cruquius uit Cruquius, het Zeeuws Museum uit Middelburg, het Noordbra bants Museum uit Den Bosch, het Natuurmuseum uit Gronin gen, het Centrum voor Scheeps archeologie uit Ketelhaven, het Frans Halsmuseum uit Haar lem, het Noorderdierenpark uit Emmen, het Gemeentemuseum uit Arnhem en het Nederlands Scheepvaartmuseum uit Am sterdam. ,Pas sinds zeer kort beginnen Aziaten te begrijpen dat de fotocultuur ook voor henzelf van belang kan zijn. foto mark de fraeye

Leidsch Dagblad | 1993 | | pagina 21