Prijs voor 'autodelen' Personeel koopt computerbedrijf Stand van Zaken KLM-partner Northwest Airlines uit rode cijfers Veilig neerstorten met vliegnabootser KLM Cargo voert hogere tarieven IATA niet door 'Aan hobby kom ik niet meer toe Bouwer heeft koper voor het Sylviuslab 'T GEMAK DIENT DE MENS WOENSDAG 20 OKTOBER 1993 20 a spierdijk. 071 -3 De KLM lijkt eindelijk financiële vruchten te kunnen plukken van de samenwerking met Nor thwest Airlines. De Amerikaanse luchtvaartmaatschappij maakte gisteren bekend dat in het der de kwartaal van dit jaar een net towinst is geboekt van 112,3 miljoen dollar, het eerste posi tieve kwartaalresultaat in twee jaar. In de overeenkomstige pe riode van 1992 was er nog een verlies van 19,7 miljoen dollar. Volgens Northwest is de op gaande lijn vooral toe te schrij ven aan de ingrijpende sane ringsmaatregelen en aan de sa menwerking met de KLM. De Nederlandse maatschappij nam in 1989 een belang van 20 pro cent in Northwest voor 400 mil joen dollar. Die investering le verde tot nu toe alleen maar fi nanciële stroppen op en is in middels volledig afgeschreven. Dal zich nu eindelijk een om mekeer aftekent, is mede te danken aan de vorig jaar geslo ten luchtvaartovereenkomst tussen Nederland en de Vere nigde Staten. De KLM en North west konden daardoor hun sa- erking aanzienlijk intensi- Op de gezamenlijke vluchten die de twee maatschappijen uit voeren tussen Amsterdam en de Amerikaanse steden Boston, Detroit en Minneapolis zijn spectaculaire resultaten ge boekt. De vervoerscapaciteit ging met dertig procent om hoog en desondanks steeg de bezettingsgraad van de vlieg- tuigstoelen met zes procent punten. De totale bezettings graad bij Northwest daalde in het derde kwartaal ten opzichte van dezelfde periode van 1992 van 74,6 tot 70,9 procent. amsterdam KLM Cargo Nederland verhoogt de tarieven voor vrachtvervoer per 1 november met ongeveer 5 procent. Afhankelijk van de be stemming en goederensoort, komt dat neer op een bedrag tussen de 5 en 20 cent per kilo. Dit is aanzienlijk lager dan de verhoging van 27 cent die in IA- TA-verband was overeengeko- Volgens KLM is de door IATA voorgestelde verrekening moei lijk uitvoerbaar. Bovendien vindt de Nederlandse lucht vaartmaatschappij dat de af zonderlijke bedrijven zelf het initiatief tot een tariefsverho ging kunnen nemen, afhanke lijk van de marktomstandighe den. De luchtvaartmaatschappijen hebben de laatste jaren te ma ken gekregen met sterk geste gen kosten voor verkeersleiding en landings- en overvliegrech- ten. Nadelige koersinvloeden hebben de bedrijfsresultaten verder gedrukt. Maatregelen om de kosten omlaag te brengen en de produktiviteit te verbeteren bleken niet voldoende om het effect van de lage tarieven die in de markt worden gehanteerd, te compenseren. De IATA lucht vaartmaatschappijen hebben daardoor over 1992 een record- verlies van 2,5 miljard gulden geleden. Bij KLM Cargo vertoont het vrachtvervoer de laatste maan den weer een opgaande lijn. In september werd zelfs een groei gehaald van 22 procent. Op veel bestemmingen kwam hierdoor de marktvraag meer in overeen stemming met de aangeboden capaciteit. De tariefsverhoging van 5 procent ligt in de lijn van deze ontwikkeling, aldus de KLM. Voor mensen die zelf geen auto willen kopen, maar er toch binnen 24 uur een tot hun beschikking willen heb ben, bedacht Kamsteeg's Auto Rental in Oegstgeest een nieuw verhuursysteem. Dat idee van 'autodelen' leverde het bedrijf de Pon Mobiliteitsprijs op. Kamsteeg deelt de prijs van 50.000 gulden met D P Onderzoek en Advies uit Den Haag. oegstgeest niek faas van 'Call-A-Car', brachten ons De Pon Mobiliteits Stichting is opgericht met als vraagstel ling 'Hoe blijft Nederland be weeglijk en leefbaar in de 21e eeuw'. De jury stelde vast dal voor zover bekend het initiatief van Kamsteeg het eerste in zijn soort in Nederland is over een onderwerp dat zowel de gewo ne burger als de politiek bezig houdt. Kamsteeg begon twee jaar ge leden met de 'maatgesneden autoverhuur' via een speciaal contract. Daarin is bepaaid hoe veel dagen de auto ter beschik king is en voor hoeveel kilome ter per jaar. Ook de keuze van De dubbel-inzending voor de tweejaarlijkse prijs liet 66 ande re achter zich. De inzending kreeg de titel mee 'Door delen op weg naar een verantwoorde mobiliteit'. De gedachte er ach ter is dat het mogelijk is zonder een auto te bezitten er toch over te beschikken. Manager B. Els- hout van Rental Auto: „Kam steeg en D P hebben onaf hankelijk van elkaar hun ideeen ingezonden. De jury heeft beide echter genomineerd vanwege de raakvlakken. De praktijk van Kamsteeg en de theorie van D P, met name van R. Theunis- sen die afstudeerde op het idee m a'MMÊÈHÊ/ÉÈmmKtui/OSJÊÊf^^» ,1,1V, .1, '.„m IJ**. De een droomde altijd al van een eigen bedrijf. Voor een ander was het ondernemerschap de laatste mogelijkheid om uit de werkloosheid te komen. Een derde zag het gat in de markt dat niemand anders opviel. Allemaal hebben ze gemeen dat ze er voor kozen hun eigen baas te worden. Vandaag: Mary van Ingen van 'Ingeding' een winkel in hobbymaterialen in Sassenheim. „Een eigen zaak beginnen zat er bij mij ei genlijk altijd al in. Mijn vader was midden stander, hij had een drogisterij. Een broer van me zit ook ih zaken. Jaren geleden heb ik ook de papieren gehaald om voor mezelf te kunnen beginnen. Maar het is er toen niet van gekomen, ook al doordat het gezin alle aandacht vroeg. Nu is het wel zover. Ik heb zelf altijd al heel veel op hobby-gebied gedaan. En ik greep altijd mis als ik in Sassenheim mate riaal wilde kopen. Dat werd helemaal erg toen ik een cursus creatieve handvaardig heid ging volgen. Op een gegeven moment kreeg ik echt het gevoel dat ik maar beter zelf een winkeltje kon beginnen. Zo ben ik op een gegeven moment zelfs naar panden gaan kijken. En veel eerder dan ik het zelf wilde, was ik er ineens serieus mee bezig. Vooral toen ik ook nog eens een geschikt pand vond, een verf- en behangzaak van een ouder echtpaar dat érmee wilde stop- l,l'n- Om de zaak financieel rond te krijgen ben ik toen een ondernemingsplan gaan ma ken. Daarin geef je aan welke omzet en winst je verwacht. Maar het was heel moei lijk om zo'n plan op te stellen. Er is weinig branche-informatie te krijgen over hobby- winkels. Uiteindelijk heeft de Starterswinkel me verder geholpen. Maar voor de banken was het uiteindelijk nog niet voldoende. Gelukkig heb ik de financiering zonder bankrondgekregen. Het ondernemingsplan is nu vooral van belang om na te kunnen gaan of de ontwikkeling van de winkel vol gens verwachting gaat. De zaak is in mei opengegaan. Op hobby- gebied de stille tijd van het jaar. Zeker in het begin, als er dagen zijn dat je nauwelijks iets verkoopt, hou je dan je hart vast. Maar het was toch een goede keus. Ik kon gelei delijk opstarten voor het nieuwe cursusjaar in september begon. De eerste maanden bleven ver achter bij de verwachtingen, maar september was juist heel goed. Be moedigend voor de komende tijd is dat er ook veel mensen voor cadeautjes komen. We verkopen materiaal voor origami, fili- graan-papier, stof voor patchwork, teken en schildermateriaal, styropor, klei- en boetseermateriaal en hobbyboekjes. Het is moeilijk alles in voorraad te nemen, maar we proberen wel een zo breed mogelijke basis te bieden. Een beetjer wrang vopr mijzelf is dat er nu eindelijk een winkel met hobbymateria len in de buurt is, maar dat ik zelf geen tijd meer heb om creatief bezig te zijn. De zaak slokt alle tijd op. Ik ben alleen op maandag ochtend dicht. De rest van de week moet ik er altijd zijn, het aannemen van personeel hét model is vastgelegd. Zo kost - als goedkoopste voorbeeld - het gebruik van een Volkswagen Polo gedurende vijftig dagen per jaar inclusief BTW ongeveer 200 gulden per maand. De brandstof komt voor eigen reke ning. Delen Elshout: „Er is een omslagpunt gaande bij mensen die het bezit van een auto veel te duur vin den. Als je de alsmaar duurder wordende afschrijving, verzeke ring, belasting en benzine optelt kom je uit tussen de 700 en 800 gulden per maand. Bij ons deel je de auto in feite met drie vier mensen. Wij beheren de auto en verdienen er uiteraard wat aan. Het contract houdt het midden tussen leasen en huren. Wij hebben op het ogenblik vijf tig van dit soort contracten." Met het hoofdkantoor van Kamsteeg's Rental Auto in Oegstgeest, zijn er vijf vestigin gen in de Leidse regio waar de bestelde auto kan worden ge haald. Voor klanten die een au to langer dan een week gebrui ken is er een haal- en brengser- vice. Onderzoekers verwachten overigens dat er een groot net werk ontstaat van car-depots. Die kunnen dan onderling au to's wisselen om pieken op te vangen. Plannen bestaan er voorts voor elektro-auto's in stedelijke gebieden en kortings regelingen voor leden in open bare parkeergarages. Elshout: „Kamsteeg is al in bespreking met andere autover huurbedrijven in de regio om samen te werken. Als de doel groep groter wordt kun je het toch niet meer alleen aan. In gezamenlijkheid moeten dan afspraken worden gemaakt over tarieven en service. Het auto- deelplan leeft ook bij de ge meente Leiden die het als een verlengstuk wil hanteren bij het autoluw maken van het cen trum. Dan kan je rekenen op een bredere promotie van het delen van de auto." Plan voor studentenhuisvesting zit er vooralsnog niet in. Om bekendheid te krijgen is het een na deel dat we niet in het centrum zitten. Van af het begin zijn we bewust bezig geweest naamsbekendheid op te bouwen. We heb ben op de Nacht van Sassenheim gestaan met een stand en we adverteren. Inmiddels weet ik dat geregeld geplaatste kleine ad vertenties nog het meeste opleveren. Maar het meest effectief is toch mond-tot-mond- reclame, dat mensen op aanbeveling naar je toe komen. En ja, die naam... Ingeding. Het is duide lijk waar die op slaat. Hij is bedacht door de vader van een vriendin van mijn dochter. Öie noemde haar 'Ingedingetje'. Voor de herkenbaarheid stond wel vast dat de win kel een naam moest krijgen. Het heeft heel lang geduurd voor we er uit waren. En toen we ervoor kozen, ws ik nog niet helemaal overtuigd. Maar als kinderen nu langs de zaak fietsen en ik hoor ze bellen en Inge ding roepen weet ik dat dat in elk geval goed zit." Hobbywinkel Ingeding is gevestigd aan de Floris Schoutenstraat 4 in Sassenheim, te lefoon 02522-18364. tekst: rudolf kleun foto: dick hogewoning leiden» rudolf kleun Bouwbedrijf De Kempen uit Rijsbergen wil de nieuwbouw (Annex) bij het Sylviuslaborato- rium aan de Wassenaarseweg verkopen aan twee projectont wikkelaars uit Maassluis en Hil- legom. Zij willen het pand ver volgens afbouwen om er stu denten in onder te brengen. Maar volgens de betrokkenen verkeert het plan nog in een heel pril stadium. Zij wijzen er op dat er nog heel wat voetan gels en klemmen zijn verbon den aan een overname. Studen tenhuisvesting noemen zij ech ter een voor de hand liggende bestemming. „Daar is grote be hoefte aan in Leiden en boven dien kan in een situatie als deze de prijs ook laag uitpakken." De bouw aan de Wassenaar seweg ligt als gevolg van beta lingsproblemen al sinds eind ja nuari stil. Bouwbedrijf De Kem pen oefent sindsdien een recht van retentie uit op het gebouw. Omdat het bedrijf naar eigen zeggen nog ongeveer anderhalf miljoen gulden van zijn inmid dels failliete opdrachtgever ABS Eurospan moet ontvangen houdt de onderneming het pro ject in feite onder zich. Bij uit blijvende betaling biedt dat de mogelijkheid, met toestemming van de rechter, het gebouw te veilen of eventueel aan een ge gadigde te verkopen. Directeur J. Denier van De Kempen zegt weinig problemen te verwach ten om die toestemming te krij gen. J. van Ballegooijen, woord voerder van de curator van ABS Eurospan betwijfelt dat echter. Hij zegt dat de claim van De Kempen eerst maar eens defini- -tief moet worden vastgesteld. Hij wijst er op dat het conflict tussen De Kempen en ABS Eu rospan nog steeds inzet is van een arbitragezaak. Die arbitrage is als gevolg van het faillisse ment voorlopig geschorst. De curator moet nog besluiten of hij die procedure overneemt. Van Ballegooijen: „Het is dan ook de vraag in hoeverre hel re- tentierecht rechtsgeldig is." Vol gens Van Ballegooijen inventa riseert de curator nu nog de ver schillende procedures waarin ABS Eurospan was verwikkeld. Daarbij gaat het voornamelijk om het Sylvius Lab. Een ander wat groter conflict speelt zich af rond de leverantie van het dak Hij kan rollen, kantelen en om hoog. Even een stukje 'heavy turbulentie' nabootsen is geen enkel probleem. En net zo ge makkelijk imiteert het apparaat een vliegtuig in nood. In op dracht van de KLM ontwikkelde Van Halteren Metaal het bewe gingssysteem van de vliegsimu- lator voor cabinepersoneel. Het bedrijf uit Bunschoten gaat de boer op met dit revolutionaire model. „Ik ben er van overtuigd dat er voor ons meer uitrolt", zegt projectmanager ingenieur Ed Noorlander. Met behulp van een vliegsi- mulator kan het KLM-personeel oefenen 'op het droge'. De leer lingen zitten in een normale passagierscabine, die met be hulp van een aandrijfsysteem alle mogelijke vliegbewegingen maakt. „Je krijgt echt het gevoel dat je vliegt. Daar stond ik van te kijken", aldus Noorlander. Niet alleen het opstijgen en da len wordt nagebootst, maar de simulator imiteert ook een brand, turbulentie of zelfs een crash. Het huidige 'motion-system' van de KLM-simulator voldoet niet meer. Voor de bewegingen is te veel kracht nodig en daar door slijt het apparaat eerder. Van Halteren is volgens Noor lander 'niet te flauw om iets te ondernemen' en maakte een ontwerp voor een nieuw sys teem. „We hebben ervaring met schietsimulatoren voor het leger en willen niet stilstaan bij één produkt", aldus Noorlander. „We konden de KLM ervan overtuigen, dat we een passen de oplossing hadden gevon den." Miljoenen Begin maart kreeg het Bunscho- ter bedrijf de order van enkele miljoenen guldens. Het bewe gingssysteem word ontworpen met behulp van ingenieursbu reaus en is zo goed als klaar. Bovenop het frame is een knal gele constructie gemonteerd. Daar komt de passagiersruimte van de oude simulator boven op. „Wij kunnen overigens ook een prachtige cabine bouwen" zegt Noorlander. Het nieuwe apparaat beweegt efficiënter e is veelzijdiger dan de andere machine. „De besturing is heel vriendelijk. Het oude apparaat heeft een vast lesprogramma, maar met deze simulator kun je de verschillende onderdelen combineren." Andere maatschappijen met interesse in Van Halterens ding kunnen bij de KLM naar het apparaat komen kijken. Meer vliegtuigfabrikanten zul len zich bij Van Halteren mel den, denkt de projectmanager. „Ik ben ervan overtuigd, dat er voor ons meer uitrolt." Overigens kreeg het Bunscho- ter bedrijf onlangs een grote or der van het Zwitserse leger. Van Halteren mag vijftien schietsi mulatoren leveren voor de Ho witzer-kanonnen. Hiermee is tachtig miljoen gulden ge moeid. De KLM gebruikt de simula tor zeer intensief. „Zeven dagen per week", zegt instructeur vliegveiligheid Jochem Weeink. „We kunnen de theorie zo om zetten in de praktijk. Want je gaat natuurlijk geen vliegtuig charteren om dingen te testen. De oude simulator werd tien jaar geleden geïntroduceerd, maar is te mechanisch. Er zitten te veel bewegende onderdelen aan", aldus Weeink. „En hoe meer mechaniek zo'n systeem bevat, des te meer er kapot kan gaan." De simulator is volgens de in structeur een onmisbare scha kel in de opleiding van cabine personeel. Bovendien kunnen ook mensen met vliegangst trai ningen volgen in de simulator. van het gebouw, dat gedeeltelijk is betaald, maar nooit geleverd. De leverancier wilde voor de le vering boter bij de vis zien en ABS Eurospan wilde het restant pas na levering betalen. Verbazing Van Ballegooijen steekt overi gens zijn verbazing over de gang van zaken bij de bouw niet onder stoelen of banken. „Het is een vreemde constructie waar voor is gekozen. Je zou toch zeggen dat een universiteit ge woon een grote aannemer in schakelt, waarmee vervolgens direct contact is. Nu is gekozen voor een bouwbemiddelaar die vervolgens bouwmanagement moest gaan doen. Het is de vraag of ze dat aankonden of dat het uiteindelijk de omstan digheden waren waardoor het misliep." De universiteit besteedde de bouw van de Annex uit aan de kleine projectontwikkelaar Fi- bomij die vervolgens het bedrijf ABS Eurospan opdracht gaf voor de bouw. ABS Eurospan nam voor de uitvoering van het karwei bouwbedrijf De Kempen in de arm. De problemen ont stonden toen De Kempen en een aantal onderaannemers niet betaald kregen. Dat leidde tot rechtzaken en uiteindelijk tot het faillissement van ABS Eurospan. Na het faillissement werd bovendien duidelijk dat directeur P. van Koningsveld van Fibomij tevens de enige aandeelhouder was van ABS Eurospan. De twee bedrijfjes kwamen bovendien in het nieuws door veronderstelde malversaties in Luxemburg en een FIOD-on- derzoek tegen beide directeu ren. de directeur van ABS werd bovendien tot gevangenisstraf veroordeeld wegens BTW-frau- de. De universiteit hield zich tot het faillissement nadrukkelijk buiten het conflict tussen ABS Eurospan en de onderaanne mers. Daarna werd de Leidse advocaat E. Sprey gevraagd zich over de zaak te buigen. Woord voerder J. van Vliet zegt dat de universiteit zolang Sprey nog geen advies heeft uitgebracht geen commentaar op de zaak geeft. Hij zegt de 'geruchten' over de verkoop door De Kem pen te kennnen, maar ook daar wil hij vooralsnog niet op reage- HiFi - Foto - Video - TV Comshare met Allshare in Hoofddorp hoofddorp cor boos Dat Nederlanders een Ameri kaans bedrijf kopen is toch op merkelijk nieuws, meestal is het andersom, aldus Marieke van Swan. Zij is woordvoerster van computerbedrijf Allshare Solu tions BV dat zich recent in het Airport Plaza gebouw in Hoofd dorp heeft gevestigd. Het zat in Amsterdam. Het management en dertig medewerkers van het Amerikaanse software bedrijf Comshare Benelux participeren nu voor 45 procent in de nieu we organisatie Allshare Solu tions BV, doordat ze Comshare hebben gekocht. En dat is opge nomen in Allshare Solutions. Daarmee kwam het aantal per soneelsleden op tachtig. Het in ternationale software huis Alls hare BV heeft een belang van 55 procent in Allshare Solutions Hoofddorp. Directeur F. Peeters van Comshare: „We zochten een partner in Nederland waarmee we in één keer de kritische mas sa konden bereiken om de nog steeds groeiende massa opti maal te kunnen bedienen. Door het samengaan mét Allshare zijn we zowel verzekerd van een grotere organisatie voor de Ne derlandse markt als van de mo gelijkheid om nieuwe produk- ten te introduceren op de Belgi sche markt. Bovendien is sprake van meer betrokkenheid omdat management en personeel in het bedrijf participeren, waar van de klant profiteert." De activiteiten van Allshare liggen in het verlengde van die van Comshare. Beiden ontwik kelen en verkopen software-ap plicaties en verlenen ondersteu nende diensten. De nieuwe or ganisatie blijft tevens het volle dige assortiment van Comshare voeren. Als voordelen van het samengaan worden genoemd dat Allhare profiteert van de ex pertise van Comshare en krijgt meer flexibiliteit. Bijvoorbeeld bij het introduceren van nieuwe produkten en het uitvoeren van grote projecten. Omdat meer mankracht beschikbaar is kan de technische ondersteuning bij klanten worden uitgebreid. Alls hare heeft meer specialistische kennis op het gebied van hard ware en implementaties. Het heeft een eigen ontwikkelings afdeling. De jaaromzet van het bedrijf is ongeveer zestien mil joen gulden. Klanten zijn ondei meer Wolters-Kluwer, Unilever, Banque Internationale Luxembourg, DSM en de ge meente Amsterdam. Manager B. Elshout van Auto Rental bij het plastic kunstwerk dat behoort bij de 50.000 gulden die het bedrijf FOTO HIELCO KUIPERS is het gezegde dat zeker van toepassing is voor de programmeerwonders PPC en SHOWVIEW Met behulp van PDC start de videorecorder altijd op tijd. Tevens kunt u op simpele wijze programmeren via teletekst. Met SHOW VIEW kunt u de videorecorder heel makkelijk programmeren d.m.v. de code die in diverse TV-bloden staat vermeld. Dat betekend voor u dus geen ingewikkelde gebruiksaanwijzingen meer! Het Speet-team staat voor u klaar om deze nieuwe ontwikkelingen te demonstreren! IDMIIMIaJ PHILIPS VR-333 VIDEORECORDER 3 koppen en turbodrive. Incl. PDC 1199.-

Leidsch Dagblad | 1993 | | pagina 20