Drank vaak boosdoener 'Er was geen sprake van rancune' Koevoetenteampakt leiders inbrekersbende Randstad Nieuw land in zee komt beter in zicht Geen vergunning: provincie grijpt in 'Anti-jachtgroepen letten heel goed op' WOENSDAG 20 OKTOBER 1993 CHEF WILLEM SPIERDIJK. 071 -356439, PLV.-CHEF MEINDERT VAN DER KAAIJ. 071-356442 Geen zeehaven bij Hoek van Holland GGD: vereenzaming blijft toenemen Vervolg van voorpagina Dementerende ouderen en drugsverslaafden vormen slechts een klein deel van het totaal aantal probleemge vallen waarmee de Gemeentelijke Geneeskundige Dienst (GGD) in Leiden de afgelopen jaren te maken kreeg. De grootste groep bestaat uit alcoholisten en, in iets mindere mate, uit ex-pscychiatrische patiënten en mensen met enorme psychische problemen die daarvoor niet onder behandeling staan. GGD-arts I. de Nooii: ..Helaas heb ik d< DEN HAAG MONICA WESSELING De kans dat er na 2015 wordt gebouwd voor de kust Hoek van Holland en Kijkduin, is weer groter geworden. Zes ge meenten. waaronder Den Haag en Rotterdam, gaan ac tief plannen maken. De mi nisters van ruimtelijke orde ning en van verkeer en water staat zijn ook voorstanders, maar vinden dat de gemeen ten, provincie en de stichting Nieuw-Holland samen het plan verder moeten uitwer ken. Het idee om tussen Hoek van Holland en Kijkduin een lap grond van 17 bij 2,5 kilo-, meter (4000 hectare! op te spuiten is al een aantal jaren oud. De afgelopen maanden heeft de stichting Nieuw-Hol- land, waarin een groot aantal investeerders en bedrijven zitting hebben, een onder zoek laten verrichten naar de haalbaarheid van het plan. De nieuwe kustlocatie kost onge veer 4,5 miljard gulden. Uit het onderzoek blijkt dat het plan kans van slagerf heeft als het Rijk bereid is mee te beta len. De ministers laten zich nog niet uit over die bereidheid geld op tafel te leggen, maar tonen zich volgens de Zuid hollandse gedeputeerde voor economische zaken, 1. Günther, zeker niet onwelwil lend. De zes gemeenten, Den Haag, Rotterdam, Monster, 's REGIO ANNET VAN AARSEN Het is een jaarlijks terugkerend ritueel maar nu zijn de messen scherper geslepen dan ooit. De behandeling van de nota lacht en Wildbeheer is er de aanlei ding van dat natuurorganisaties heftiger dan in voorgaande ja ren protesteren tegen de jacht bij de opening van het nieuwe jachtseizoen. De jagers zijn op hun hoede nu bijvoorbeeld de Dierenbescherming beloningen uitdeelt aan mensen die tips ge ven over jachtactiviteiten en de vogelbescherming met een grootschalige campagne is be gonnen. „Ik heb de mensen op het hart gedrukt de eerstkomende tijd een beetje terughoudend te zijn", reageert voorzitter Jan Podlman van de wildbeheer eenheid Duin- en Bollenstreek. .,Je weet gewoon dat die anti groeperingen heel erg oplet- Op zich moet dat niet zo'n probleem zijn maar Poolman heeft de indruk dat natuurorga nisaties vooral zullen gaan let ten op 'ziekgeschoten' wild dat niet wordt opgehaald. ,,ln prin cipe zal een jager er alles aan doen om ziekgeschoten wild binnen te halen maar het lukt incidenteel wel eens niet. Zeker nu we sinds begin dit jaar geen hagelpatronen met lood meer mogen gebruiken. Het nieuwe materiaal is lichter waardoor de kans groter is dat het wild ziek geschoten wordt." Grote scharen critici van de jacht komen de jagers in de Duin- en Bollenstreek overigens niet tegen. „Dat komt volgens mij ook omdat we hier niet van die grootschalige jachtpartijen hebben als in het oosten van het land. Het valt hier dus wel mee, al kom je af en toe een in dividu tegen die roept dat je een dierenbeul bent. Ik ga altijd met zo iemand in gesprek en dan draait hij meestal al snel bij als hij hoort wat de gevolgen zijn van onverstandig wildbeheer. De opstelling van passanten komt in veel gevallen door de roodkapje-verhalen' van de na- tuur-organisaties. Die spelen puur in op emoties." Het geschil tussen jagers en organisaties voor natuurbe scherming is een strijd die al ja ren voortduurt. „Maar ik vind dat natuurbescherming en jacht goed samen kunnen gaan, zelfs samen moéten gaan. De jacht maakt een belangrijk deel uit van natuurbescherming", stelt Poolman echter. „Jagen alleen voor het plezier, dat kan tegen woordig echt niet mee. Daar ben ik .van overtuigd." Een voorbeeld waarbij ,een jachtverbod slecht uitvalt, is volgens hem makkelijk te noe men. „Kijk naar het gebied van de Amsterdamse Waterleiding - 3500 hectare groot - waar hon derden vossen zitten. Er is daar hooguit plaats voor twintig exemplaren. Het gevolg? Er zijn steeds minder vogels in het ge bied te vinden." Gravezande, Hoek van Hol land en het samenwerkings verband Westland, nemen de handschoen op. De nieuwe strook grond voor Zuid-Holland biedt ruimte voor 20.000 woningen, 700 hectare glastuinbouw, 400 hectare recreatiegebied en 1600 hectare natuur. Haven weg Aanvankelijk was het ook de bedoeling bij Hoek van Hol land een zeehaven te maken als 'dependance' van de Rot terdamse haven. Daar blijkt echter noch bij de zes ge meenten, noch bij de Rotter damse haven ook maar enige belangstelling voor te zijn. Ook het idee om de nieuwe kustlocatie te gebruiken voor de stort van afvalstoffen, is door de gemeenten verwor pen. De provincie wil deze optie duidelijk wel openhou den. Nu de haven en de stort plaats vooralsnog niet door gaan, is het geschatte verlies opgelopen tot 2,5 miljard gul den. Volgens Günther bete kent dit geenszins dat de plannenmakerij gestopt moet worden. Er zijn allerlei manie ren te bedenken om het nieu we land meer winstgevend te maken. Zo wordt gedacht aan de aanleg van een grote jacht haven voor Hoek van Holland in combinatie met een groot recreatieterrein. Maar ook de Bollenstreek zelf ondervindt volgens Poolman overlast van een toestroom van vossen. „Ik zie er soms wel vijf in een week dood langs de pro vinciale weg liggen. Dat is al een indicatie. De vossen pakten de afgelopen tijd zelfs jonge lam meren. En de kinderboerderijen lijden ook veel schade." Vossen horen op zich in de duinen thuis, vindt hij, maar er moeten er niet te veel komen. Het is niet alleen slecht voor andere dier soorten maar ook veroorzaakt de vos overbrenger van de zwartrandziekte bij hyacinten - veel schade in de bollenteelt. „De schade loopt in de ton nen", stelt Poolman, die bin nenkort weer met de terreinbe heerders waaronder Amster dam - om de tafel wil gaan zit ten om het probleem aan te kaarten. In de Tweede Kamer zijn in middels voorstellen gedaan om bepaalde vogelsoorten nietr meer te bejagen. Het gaat onder andere om de krakeend, maar ook om de patrijs. „De jacht daarop verbieden kan in de Bol lenstreek absoluut niet. De pa trijsstand is hier heel erg hoog en ook deze vogels brengen veel schade toe aan de bollen. In het vroege voorjaar als de bollen net opkomen pikken ze alles Jan Poolman: „Er zitten heel veel vossen in het duin. Ik zie er soms wel vijf in een week dood langs de provinciale weg liggen. Dat is al een indicatie." ARCHIEFFOTO DICK HOGEWONING LEIDEN HERMAN JOUSTRA De GGD krijgt alleen te maken met de meest schrijnende ge vallen van vereenzaming en verwaarlozing. Er zijn de afgelo pen jaren ongeveer 250 gevallen geregistreerd. Deze mensen zijn niet altijd in een bepaalde groep onder te brengen. „De scheids lijn is niet altijd duidelijk", zegt J. de Nooij, hoofd van de afde ling sociaal medische zorg van de GGD. „Er is vaak sprake van overlapping. De mensen gaan bijvoorbeeld steeds meer drin ken omdat ze stemmen horen." „Helaas heb ik het gevoel dat het eind nog lang niet in zicht is", zegt De Nooij verder. „De getallen zeggen niet alles, om dat het om de bij ons bekende gevallen gaat. Deze mensen melden zich niet uit zichzelf. LEIDEN PAUL VAN DER KOOU Een koud en halfdonker boven zaaltje in Leiden. Op een bankje zitten voorlieden van de Nieu we Partij, het overgelopen PvdA-Kamerlid mevrouw M. Ockels en voorzitter B. Blase. In een kring eromheen wat Jonge Democraten uit de Leidse regio. De voorlieden zijn naar Leiden gekomen om uit te leggen dat bijna alles anders moet in Ne derland. En dat wij burgers zelf mogen meesturen. Daarom zijn ze op deze dinsdagavond ook met open oren neergestreken in dat koude zaaltje. De Jonge Democraten heb ben de Nieuwe Partij uitgeno digd omdat ze haar ideeën vaag vinden. Positief denken, de kwaliteiten van de burger voor op laten staan. Wat moeten ze met dergelijke kreten? En dus leggen de voorlieden uit dat burgers zélf hun rijksbegroting mogen opstellen, als ze dan maar niet meer uitgeven dan er bij de overheid binnenkomt. Ook kunnen burgers simpele plannen opperen, waar ieder een in de partij serieus naar luistert. Niemand wil de ander onderuit halen, maar praat juist open door tot men er samen uit is. De Jonge Democraten zijn sprakeloos. „Gaat de partij niet teveel uit van de goede wil van mensen?", wil JD'er B. de Moor weten. Ook andere JD'ers twijfelen. Moet dit? Is dit te mooi om waar te zijn? Maar ook: is hun eigen D66 niet dè partij van de veran dering? Niet meer, meldt voor zitter B. Blase van de Nieuwe Partij. D66 wilde 25 jaar geleden wat anders, maar nu niet meer: „Nu draait de partij lekker en staat men niet meer open voor nieuwe ideeën." De Nieuwe Partij wel, dus. Natuurlijk, men weet nooit ze ker hoe al die plannen zullen uitpakken. Maar dat mag toch geen reden zijn om achterover te leunen? Nederland is ziek en moet beter worden. Kamerlid Ockels zei het rond Prinsjesdag al tegen het volk, toen ze net met veel kritiek uit de PvdA ge stapt was. Volgens haar is dat NOORDWUK RUDOLF KLEUN VERVOLG VAN VOORPAGINA P. Oostdam van het Noordwijk- se restaurant De Witte Raaf zegt de uitspraak van de Commissie Gelijke Behandeling te respec teren. „Ik ben er niet gelukkig mee, maar ik aanvaard de con sequenties. Dat heb ik ook in een brief geschreven aan de commissie. Ik heb ook me vrouw Van Aubel onze excuses aangeboden voor de gang van zaken." Toch vindt Oostdam dat hij niet verkeerd gehandeld heeft. Soms heb je drie probleemge vallen per week, soms kom je een paar weken niets tegen. Toch zegt mijn praktijkgevoel me dat het probleem flink aan het toenemen is. Onder meer door de verdere individualise ring van de maatschappij." De GGD krijgt de meeste mel dingen van probleemgevallen binnen via de wijkagenten. „Dat netwerk is voor ons van on schatbare waarde", aldus De Nooij. „Maar daarnaast zijn er natuurlijk ook wel eens familie leden die ons waarschuwen, of omwonenden." Waar nodig schakelt de GGD vervolgens andere hulpverle ners in voor een verdere behan deling van de gevallen. Het komt echter geregeld voor dat de verwaarloosde mensen hulp van de GGD weigeren. De namelijk een vastgeroeste partij vol macho's die vakkundig om zeep wordt geholpen. Als JD'ers kritische vragen stellen over haar gigantische ommezwaai van een partij die een sterke overheid wil naar een partij die dat juist niet wil, grijpt de voorzitter in. „Iemand mag zich toch ontwikkelen? Ergens naar toe groeien?", geeft deze organisatiedeskundige de zo veelste positieve draai aan de discussie. Ook op andere mo menten houdt hij de regie van de goed-nieuws-show strak in handen en lijkt Ockels zijn in- Hij blijft erbij dat hij Marijke van Aubel vanwege haar zwan gerschap lichter werk heeft aan geboden. En dat zou hij in een soortgelijk geval weer doen. „Ontbijtdiensten lijken mij minder zwaar dan serveerwerk dat tot 's avonds laat doorgaat. Bovendien is het serveerwerk bij ons fysiek zwaar. Er moeten flinke afstanden worden afge legd met zwaar serviesgoed." Oostdam ontkent overigens niet dat hij ook het argument van de representativiteit heeft gebruikt. Zo wees hij er tijdens lang niet in zicht is." Nooij: „En wanneer zij op dat moment geen acuut gevaar voor zichzelf zijn of voor hun omgeving, kunnen wij niets uit richten. Onze belangrijkste taak blijft de problemen in kaart brengen, en waar nodig hulp verlening organiseren voor deze mensen. Wij moeten ook de hulpverleners motiveren. Want vaak kijken die elkaar aan. Ze strument. Zij zit in de Tweede Kamer en dat is natuurlijk han dig voor een partij die pas deze zomer is opgericht. Of, zoals het kamerlid dat zelf noemt, 'je moet zaken van binnenuit èn van buitenaf veranderen. Dqt gaat veel sneller'. Als zij het voor het zeggen had in Nederland, legt de over heid niet langer alles op en ko men er eindelijk eens begrijpe lijke wetten: „Nu zitten we met gestapelde wetten waar nie mand nog iets van begrijpt en waarin het doel compleet is on dergesneeuwd." de zitting op dat De Witte Raaf tot de 'top 500' van Nederland hoort en dat dit representativi teit vereist. „Maar als ze inder tijd had gezegd dat ze zich ge discrimineerd had gevoeld, hadden we de zaken anders op gelost." Oostdam zegt dat hij hoe dan ook binnen het restaurant an der werk had gezocht. „Binnen de mogelijkheden die er zijn in De Witte Raaf." Volgens Oost dam was er geen sprake van verstoorde verhoudingen. „Er was geen rancune, nu ook niet." indruk dat het einde nog FOTO JAN HOLVAST vinden het vervelend en lastig wéér diezelfde alcoholist bij zich te krijgen." „Maar ik redeneer zo: hoe die probleemgevallen zich ook ge dragen, ze zijn altijd te be schouwen als slachtoffer van de omstandigheden. Het zijn maatschappelijk gewonden. Daarom gaan wij er steeds op af." „Terwijl simpele oplossingen vaak de beste zijn, moeten in Nederland altijd eerst de dikste rapporten worden geschreven", is haar ervaring. „Neem nu de vrachtwagens. Om te controle ren of ze hard rijden, zijn er he le stapels voorstellen, met alle haken en ogen vandien. Mijn voorstel is: laat ze niet inhalen." Hoe ze daar aan kwam? Van een cameraman, die haar met Prinsjesdag volgde en er tijdens een minuutje uitpuffen over be gon. Prachtig toch, dat meeden ken? Samen sterk. Geen gedoe over progressief of rechts. Terugblikkend erkent Marijke van Aubel dat de werkverhou dingen binnen de Witte Raaf niet slecht waren. „Er zijn nooit klachten geweest. Dit is echter iets dat voor mijn gevoel niet door de beugel kan en dat be vestigt deze uitspraak." Bestuurder F. Gastkemper van de Horecabond FNV die Marijke van Aubel heeft bijge staan vindt de uitspraak vooral van principieel belang. Niet eer der heeft de Commissie Gelijke Behandeling zich over een soortgelijk geval in de horeca Bij huiszoekingen in koffiehui zen en woningen in Den Haag en Amsterdam zijn dinsdag avond de leiders van een om vangrijke inbrekersbende aan gehouden. Zij stuurden tiental len jongeren op pad om door het hele land paspoorten, che ques, geld en sieraden buit te maken. De groep is actief ge weest in onder meer Tilburg, Breda, Leeuwarden, Amsterdam en Den Haag. Dit heeft het poli tiekorps Haaglanden dinsdag bekend gemaakt. Tijdens de invallen zijn in elk geval drie van de vier hoofdver dachten gearresteerd en vier van hun 'hulpjes'. Uit de verho ren dinsdagavond moet duide lijk worden hoeveel leden de LEIDSCHENDAM» De provincie grijpt voortaan sneller in als bedrijven geen goede milieuvergunning heb ben. De snellere actie heeft niet alleen te maken met de belas ting voor het milieu, maar ook met de oneeerlijke concurrentie die ontstaat als bedrijven zon der vergunning wel gewoon draaien. Dat hebben gedepu teerde staten, het dagelijks be stuur van de provincie, gisteren En dan is het tijd om af te sluiten en leden te werven. Want de Nieuwe Partij wil nog voor de verkiezingen van vol gend jaar nieer leden hebben dan het CDA. Al was het alleen maar om te laten zien dat het anders kan in Nederland. Aar zelend verdwijnen de formulie ren in juten tasjes. Als we maar niet denken dat de Jonge De mocraten overstag zijn. Ze to nen gewoon belangstelling. Wil len de informatie thuis nog even nalezen. Het is ook zo an ders wat de Nieuwe Partij wil. Of lijkt dat alleen maar zo? gebogen. Volgens hem is de Ziektewet in de horeca de 'stan daardoplossing' bij zwanger schap. De bond en Marijke van Au bel beraden zich nu over verde re stappen. Mogelijk eisen ze een vergoeding voor gederfde inkomsten. P. Oostdam zegt dergelijke stappen ook te voor zien, maar is daar verder terug houdend over. Het zet volgens .hem wel de motieven voor de procedure in een ander dag licht. bende precies telt en hoe om vangrijk de buit is. Tijdens de huiszoekingen trof de politie een groot aantal gestolen che ques, paspoorten en rijbewijzen Aan de invallen ging een on derzoek vooraf door een spe ciaal rechercheteam; het zoge noemde 'koevoetenteam'. De inbraken in Den Haag werden steeds gepleegd met behulp van een koevoet of door middel van 'flipperen', een methode waar bij een slot wordt geopend met een flexibele kaart, bijvoorbeeld een bankpasje. In de koffieshops hield de po litie nog vijftien andere perso nen aan van wie wordt vermoed dat ze illegaal in Nederland ver blijven. besloten. Als voorbeeld van de nieuwe gedragswijze is gisteren meteen in Leidschendam een illegale sorteerinrichting ontruimd. Daar wordt al twee jaar lang zonder vergunning afval aange voerd en gesorteerd. Het bedrijf handelt in bouw-, sloop- en tuinbouwafval. Na de ontrui ming is afval afgevoerd naar be drijven die wel over de juiste vergunningen beschikken. De kosten van de hele operatie worden verhaald op het bedrijf. Drijfzand op strand van Scheveningen DEN HAAG t GPD Een stuk strand onder de S.che- veningse pier is gisteravond af gezet nadat daar drijfzand was geconstateerd. Drijfzand is le vensgevaarlijk, mensen kunnen er door worden verzwolgen. Om acht uur gisteravond meldde een vrouw de politie te lefonisch dat ze 's middags on der de pier 'tot aan de billen' in het zand was weggezakt. Ze had zich hieruit ternauwernood j kunnen bevrijden. Volgens de J politie zijn renovatiewerkzaam- heden aan de pijlers van de pier oorzaak van het drijfzand. Er i was zand verwijderd dat vervol- j gens bij het weer opspuiten niet j voldoende werd'aangestampt'. Meer lichte geweldpleging en diefstallen DEN HAAG ANP Het aantal diefstallen, vernielin gen en lichte geweldplegingen is in 1992 opnieuw gestegen. Dat gebeurde nadat de sterke stijging die zich tussen 1976 en 1984 aftekende, in de jaren daarna daalde. Het Centraal Bu reau voor de Statistiek (CBS) komt tot die conclusie naar aanleiding van de nieuwe En quête Rechtsbescherming en Veiligheid. Bij deze enquête zijn - steek proefsgewijs en verspreid over het jaar - interviews afgenomen onder mensen in Nederland van vijftien jaar en ouder. Daar bij werden vooral veelvoorko mende delicten als diefstal, ver nieling en geweldpleging geme ten. Met behulp van de uitkom sten van de nieuwe gegevens zijn de cijfers voor de jaren 1976 tot en met 1992 opnieuw bere kend. Uitgesplitst naar het soort de- j liet, laat de enquête zien dat de j lichte geweldsdelicten tot 1984] stegen tot duizend, waarna het j bijna stabiel bleef. Hetzelfde geldt voor de diefstallen, al is daarbij pas in 1986 sprake van een stabilisering op 1.800. Het aantal vernielingen steeg van 1976 tot 1982 van 737 naar 1.613 gevallen. Daarna was er enige daling, maar 1992 liet weer een stijging naar 1.520 ge vallen zien. Uit het nieuwe onderzoek blijkt tevens dat 8 procent van de Nederlandse bevolking her haaldelijk via de telefoon wordt lastiggevallen. Vrouwen zijn daarbij twee maal zoveel het slachtoffer als mannen. De telefonische overlast bleek overigens 65 procent van de slachtoffers 'in het geheel niet bezig te houden'. Slechts 6 pro cent meldt het bij de politie en 14 procent bij de PTT. Niemand zegt dat het zijn of haar hele le ven beheerst. Wildbeheereenheid voorzichtig Nieuwe Partij op bezoek in Leiden De voorlieden van de Nieuwe Partij, kamerlid mevrouw M. Ockels en voorzitter B. Blase (midden): „Simpele voorstellen zijn vaak de beste." FOTO HENK BOUWMAN Eigenaar De Witte Raaf biedt ex-werkneemster excuses aan

Leidsch Dagblad | 1993 | | pagina 18