Burgers ontzien in Jacobswoude Vroeger een koeiestal, nu een toplocatie iASËiiüni Macho moet onbetaald werken Dino's smaken best Succes voor Woubrugse koersballers Rijn- en Veenstreek Boete voor Alphenaar Baggerstort in Braassem veel duurder Grond onder woningen aan Havenstraat is niet vervuild Alphenaar krijgt jaar celstraf voor diefstallen en bedreiging WOENSDAG 20 OKTOBER 1993 17 Isolatiemateriaal in brand alphen aan den run Kinderen hebben gisteravond waarschijnlijk een brandje gesticht in een in aanbouw zijnde woning aan de Paltrokmolen in Alphen. In een spouwmuur was isolatiemateri aal in brand gestoken. De politie heeft het vuurtje geblust. De schade bleef beperkt. Hooge Burch zoekt vrijwilligers zwammerdam De werkgroep recreatie van de Hooge Burch in Zwammerdam zoekt een aantal vrijwilligers voor de begeleiding van verstandelijk gehandicapten in de regio. Aanmelden kan bij Mieke Wieser van de stichting Thuiszorg Groot Rijnland, tele foon 01720-38007. Ramuze geeft concert hazerswoude-runduk Het Rijnwoudse amateur-symfonieorkest Raptuze en en zanggroep Kameleon geven op vrijdag 22 oktober een concert in Het Anker aan de Chopinlaan in Hazerswoude- Rijndijk. Op het programma staan naast werken van Schubert, Accolaij en Raymond ook enkele negro-spirituals. Het concert begint om 20.00 uur, de toegang bedraagt 5 gulden. paul de vlieger „Ik heb te veel de macho uit gehangen met dat pistool. Ik dacht dat ik heel wat voorstelde, dat ik Jezus was. Maar toen na een dag of drie er allerlei tare verhalen over me de ronde gingen in het dorp, heb ik 'm weer verkocht." Die verklaring legde een 20-jarige inwoner van Nieuwkoop gis teren af ten overstaan van de Haagse politierech ter. De man stond terecht voor verboden wapen bezit. Daarnaast werd hem bedreiging en mis handeling ten laste gelegd. Alle feiten waren gepleegd in augustus vorig jaar. Op een mooie zomeravond had hij een an dere Nieuwkoper een vuistslag gegeven waarbij een ring voor een flinke jaap in de wang van het slachtoffer had gezorgd. Een echt duidelijke ver klaring had de Nieuwkpper niet voor de stomp. „We sarden elkaar een beetje over en weer. En toen sloeg ik hem. Ik was vrij agressief in die tijd", aldus de man. Ongeveer diezelfde tijd had de Nieuwkoper ook met een geladen pistool staan zwaaien in aanwe zigheid van een aantal vrienden. 'Moet ik soms even schieten, klootzakken', zou hij daarbij vol gens degene die aangifte had gedaan, hebben ge roepen. Maar inmiddels zou die verklaring alweer zijn ingetrokken. „Mijn vriend werd door de poli tie min of meer gedwongen om dit te zeggen. Hij zou er vandaag ook zijn om dat hier te komen vertellen, maar hij heeft zeker geen Lijd om te ko men", aldus de Nieuwkoper. Officier van justitie M. van der Bel had geen goed woord over voor het gedrag van de man, maar hield haar eis niettemin mild. Daarbij liet ze een rol spelen dat de man een blanco strafblad had, dat de feiten al een jaar geleden waren ge beurd en dat de man inmiddels een 'ander leven' was begonnen en een eigen bedrijfje was begon nen. „Twee maanden onvoorwaardelijk om te zetten in 90 uur dienstverlening plus als stok ach ter de deur twee maanden voorwaardelijk", zo luidde haar eis. Politierechter G. Haverkate von niste overeenkomstig. Als een van de weinige gemeenten in de regio heeft Ja cobswoude besloten de gemeentelijke belasting in 1994 niet of nauwelijks op te trekken. Vrijwel alle heffingen voor de kleine 11.000 inwoners blijven hetzelfde. Alleen de rioolrechten stijgen met 14 gulden per gezin tot een bedrag van 118 gulden. Dat staat te lezen in de gemeen tebegroting van Jacobswoude die gisteren werd gepre senteerd. loman leefmans Het college van B en W van Ja cobswoude vindt dat het 'kri tisch' met de gemeentefinanci- moet blijven omgaan, maar dat de situatie momenteel 're delijk rooskleurig' is. Er wordt /oor 1994 een positief saldo ver dacht van enkele duizenden guldens. Dat de financiële positie van Jacobswoude vooralsnog in ba lans is, komt onder meer door een aantal investeringen zijn verschoven naar 1995. Het uwe gemeentehuis, dat ove rigens niet 7 maar 10 miljoen gaat kosten, is er daar een van. Een lage rente helpt ook. Waar Jacobswoude wel geld 'oor uittrekt in 1994 is de even tuele reconstructie en verbete ring van het 99 kilometer lange wegnet van de gemeente. Voor al de Vierambachtsweg en de Boddens Hosangweg in Wou- brugge zijn daar hard aan toe. Daarom geeft Jacobswoude 58.000 gulden meer uit aan we genbouw dan in 1993. Bij elkaar gaat bijna 4 ton op aan de stra ten en wegen. Verder gaat er meer dan 3,4 ton zitten in de eerste fase van het zogeheten gemeentelijk rioolplan. Tevens wordt begon nen met het vervangen van de straatverlichting in Leimuiden. Voor de plaatsing van 'energie zuinige armaturen' wordt 45.000 gulden gebruikt. B en W verwachten niet al leen het volgende jaar, maar Jacobswoude 'helpt' Kok De gemeente Jacobswoude heeft gisteren een begroting voor 1994 zonder tekorten gepresenteerd. De afdracht van inkomsten aan het Rijk zit de gemeente echter niet zo lekker. „Met ingang van 1994 heeft de gemeente Ja cobswoude de twijfelachtige eer om de heer Kok voor 215.000 gulden mee te hel pen de rijksbezuinigingen naar evenredigheid te ver werken", schertst het college in de aanbiedingsbrief bij de begroting. ook het jaar daarna een begro ting zonder tekorten te kunnen presenteren. Pas halverwege de jaren negentig worden weer 'ga ten' van enkele tonnen in het Jacobswoudse huishoudboekje verwacht. alphen aan den run Nog nooit zat Euro Cine ma in Alphen aan den Rijn zo lang achter el kaar afgeladen als in de laatste drie weken. Rond de 8000 Alphenaren hebben inmiddels Steven Spielbergs kassucces Jurassic Park ge zien. En de stroom bezoekers blijft. De voor stellingen voor aanstaande zaterdag zijn al bijna uitverkocht en een flink aantal mensen heeft al gereserveerd voor de andere voorstel lingen in de komende twee weken. Het succes van de dinosaurus-film blijft niet beperkt tot de bioscoop. Heel wat mid denstanders proberen in het kielzog van de film een graantje mee te pikken van de dino- gekte. Zo ook de Alphense banketbakker Va- lentijn. Voor 55 gulden maakt de bakker een speciale Jurassic-Parktaart, inclusief de nodi ge dino's. De dinosaurus-taart is 'wel wat prijzig' geeft bakker Paul Egberts ronduit toe. „Maar het maken van zo n taart kost veel tijd. En we hebben er nogal wat speciale apparatuur voor nodig. We gebruiken voor het opmaken van de taart zelfs een klein compressortje." De hoge prijs van de dino-taart is voor de echte fans in elk geval geen beletsel. Sinds Jurassic Park eind september in première ging, ver kocht Valentijn minstens tien taarten per week. Egberts: „Afgelopen zaterdag verkoch ten we er zelfs twaalf op één dag, maar daar van gingen er tien naar dezelfde klant. Die heeft de taarten weggegeven als relatiege schenken." Voor de 10.000ste Alphense be zoeker van Jurassic Park heeft de bakker een gratis dinosaurus-taart klaar staan. De geluk kige bioscoopganger wordt dinsdag of woensdag verwacht. Voor de voorstellingen op deze dagen zijn nog kaarten te koop. foto ben de bruyn woubrugge De teams van de Koersbalgroep Woubrugge hebben gisteren de strijd om de B en W-cup - ooit beschikbaar gesteld door het gemeentebestuur van Woubrugge - beheerst. Het tweede team won in sporthal Oudendijk de wisselbeker en het eerste team de tweede prijs. Het tweede team van Alkemade behaalde brons, gevolgd door Leimuiden/Rijnsaterwoude. Aan de strijd namen 32 teams deel. Daarmee is het toernooi het grootste op dit gebied in Zuid-Holland, na het Zuidhollands kampioenschap. Voor de teams die uit zes personen bestaan, stond in de ochtenduren de voorronde op het programma. Van de 32 teams plaatsten zich er zes voor de finale. eoto ben de BRUyn den haag/alphen aan den run paul de vlieger Een 19-jarige inwoner van Al phen aan den Rijn is gisteren door de Haagse politierechter veroordeeld tot een boete van 500 gulden. Daarnaast moet hij een kleine 1000 gulden schade vergoeding betalen aan een 45- jarige plaatsgenoot die hij in ok tober van het vorig jaar een ge- scheurde lip heeft geslagen. De jeugdige Alphenaar had op 9 oktober 1992 amok ge maakt met een automobilist op de Burgemeester Bruins Slotsin- gel. Volgens het slachtoffer was de jongen op de weg gaan staan waarmee de doorgang werd be let. Toen de man in de auto daar iets van zei, had de jonge man hem uit zijn auto getrok ken en hem een vuistslag in het gezicht gegeven. De jongen zelf zei overigens dat hij was ge schrokken van het onnodig krachtige remmen van de auto en dat hij daarom boos was ge worden. loman leefmans Het uitbaggeren van de Leidse Vaart en de Haarlemmertrek vaart en het storten van die bagger in het Braassemermeer gaat het Hoogheemraadschap van Rijnland 1,7 miljoen gulden meer kosten dan de oorspron kelijke 2.9 miljoen die was be groot. Volgens Rijnland komt dat omdat er meer 'menskracht, onderzoek en nazorg' nodig is. De stortprijs stijgt hierdoor naar dertig gulden per kubieke meter bagger. De Leidse Vaart (tussen Rijnsaterwoude en Langeraar) en de Haarlemmertrekvaart (nabij Leiden) moeten verder worden uitgediept om voor een goede doorgang van de scheep vaart te zorgen. Rijnland was daar vorig jaar mee begonnen maar stopte in mei van dat jaar. Er moesten nieuwe vergunilin* gen komen want het elders stoi ten van waterbodems is vrijwel altijd milieubelastend. Nu de benodigde vergunnin gen er zijn om met het werk door te gaan, krijgt het hoog heemraadschap met een forse kostenstijging te maken. Dat komt in de eerste plaats omdat er een nieuwe 'baggerstort bv' moest worden opgericht, be staande uit de drie hoogheem raadschappen Rijnland. Delf land en Schieland en de provin ciale afvalverwerking. Kosten voor Rijnland: twee ton. Ook de stijging van het stort tarief stuwen de totale kosten omhoog. Rijnland betaalde aan Domeinen (de rijksinstelling die de historische eigenares is van het Braassemermeer) een gul den per gestorte 'kuub Nu gaat het storten dertig gulden per kubieke meter kosten. De grond onder de huizen te genover het terrein van ge meentewerken aan de Haven straat in Alphen aan den Rijn is niet vervuild. De vervuiling, die is ontstaan door een lekkende ondergrondse olietank, reikt niet verder dan de stoeprand aan de noordzijde van de straat. Dat blijkt uit het laatste onder zoek dat de afgelopen maanden in opdracht van de gemeente is uitgevoerd. Uit vorige onderzoeken was al gebleken dat de vervuiling aan de Havenstraat tot twaalf meter diep zit. Hoe ver de vervuiling zich in de loop der jaren had verspreid, kon toen nog niet worden vastgesteld. De ver spreiding blijkt nu vrij beperkt te zijn. De grond onder de hui zen aan de noordkant van de Havenstraat is schoon en hoeft niet te worden afgegraven. Wanneer de gemeente begint met de sanering van het terrein van gemeentewerken, valt nog niet te zeggen. Op dit moment loopt er nog een onderzoek naar de manieren waarop de vervuiling kan. worden aange pakt. Het gemeentebestuur moet vervolgens een besluit tie men. De vervuiling levert overi gens geen gevaar op voor de volksgezondheid. In de boven ste (wee meter grond /it geen olie, en door de vervuilde grond lopen geen waterleidingen. Bo vendien wordt er in de directe nabijheid van de Havenstraat geen drinkwater gewonnen. Het terrein aan de Haven straat wordt in de toekomst waarschijnlijk gebruikt voor de bouw van kantoren. De grond onder kantoren hoeft minder schoon te zijn dan de grond on der woonhuizen. loman leefmans Twaalf maanden gevangei straf. Daartoe werd gisteren i 32-jarige verslaafde man uit phen aan den Rijn veroordei De Alphenaar heeft een re winkeldiefstallen in zijn wo plaats op zijn kerfstok en stak een berging in brand, gen de man was twee jaar i straf geëist. De Alphenaar pleegde in afgelopen half jaar onder m een paar auto-inbraken, twee maal had hij geprobeerd drogis terij-artikelen te verdonkerema nen en bij diverse warenhuizen had hij wat broeken gestolen. Tijdens een van de diefstallen had de man twee beveiligheids- beambten die hem op heter daad betrapten met een mes bedreigd. De man werd tevens veroordeeld omdat hij een kel derbox aan de Eikenlaan in lich terlaaie probeerde te zetten. De 32-jarige was voor dezelfde soort vergrijpen als een eerder tot acht weken gevangenis ver oordeeld. Bij de politie had de verslaat de alles bekend. Maar op de 11 ting, twee weken geleden, liet hij via zijn tolk weten dat tr vanwege zijn gebrekkige kennis van zowel hel Nedenands als zijn moedertaal misverstanden waren ontstaan. Volgens de Al phenaar had de politie gepro beerd hem een aantal zaken in de schoenen te schuiven wa.ir van hij zich niets van kon herin Zeilschool De Kaag bestaat veertig jaar i de kaag i kees van kuilenburg Zelfs een aap schoof jaren gele den aan aan tafel bij zeilschool De Kaag. Ook ging het dier "mee rpet zijn bazin als er gezeild moest worden. Tot het moment dat de instructeur midden op de plas in zijn nek werd gebe ten. Toen was het afgelopen en moest de aap voor straf binnen blijven. Deze anecdote en ande re sterke verhalen zullen zeker opduiken op de receptie die op de laatste zondag van oktober wordt gehouden. Die dag viert de zeil-, ski- en surfschool De Kaag het veërtig jarig besfaan. Eigenaar Lex van Rijn heeft alle oud-cursisten, medewerkers en relaties uitgenodigd voor de re ceptie. De 63-jarige Kagenaar schat dat hij in die afgelopen veertig jaar alleen al zo'n 50.000 cursisten met de watersport vertrouwd heeft gemaakt. Daar bij komt ook nog eens'een be hoorlijk aantal begeleiders en instructeurs. „Een gokje, ik schat dat er zo'n duizend gasten zullen komen. Maar als het er meer zijn, is het ook prima. Ze zijn welkom van 's middags drie. uur tot 's avonds elf uur", zegt Van Rijn. Na zijn ClOS-opleiding in Overveen gaf de toen nog Haar lemmer les op de Don Bosco- school en bij gymnastiekvereni ging DOS in Leiden. „Op een gegeven moment ging ik met groepjes leerlingen zeilen in de zomer. Op die vakanties ont stond het idee om zelf een zeil school te beginnen. Dat de keu ze daarbij op De Kaag viel was niet zo opmerkelijk. Waar vind je een mooier gebied dan hier", aldus de al vele jaren op het ei land wonende Van Rijn. Een primitieve start, zo herin nert hij zich. „Met vijf zeil bootjes. De cursisten sliepen in een koeiestal. In mei gingen de koeien naar de wei en werd de ruimte geschikt gemaakt. De eerste cursisten moesten zelf de Lex en Hetty van Rijn: „Vroeger werden de kinderen hier gedumpt door de ouders, nu kiezen ze zelf voor een zeilcursus. Dan zijn ze veel gemoti veerder." foto ben de bruyn slaapzakken vullen met stro. La ter sliepen ze in tenten en in zo merhuisjes." Geleidelijk aan groeide het bedrijf. Nu heeft Van Rijn een prachtige accommodatie. „In de afgelopen jaren hebben we aan de overkant van de stal drie winkels annex woonhuizen ge kocht. Die hebben we ingericht met slaapzalen, kamers, een re creatieruimte en dergelijke. Bij een beoordeling hebben we drie sterren gekregen. In het najaar hoop ik de laatste ster te krijgen. Dus kun je stellen dat het een toplocatie is", aldus een trotse Van Rijn. „Compleet met een vloot zeilboten, motorboten, ka no's, surfplanken en een authentieke botter. Lex en zijn vrouw Hetty kij ken soms glimlachend terug op die veertig jaar. Zoals de beleve nissen met die twee knaapjes uit Zandvoort. „Op een gegeven moment waren ze door hun zakgeld heen, maar ze kochten ze nog steeds volop snoep en patat. Dat vond ik merkwaardig en vroeg ze dan ook hoe ze aan dat geld kwamen. Voor een kwartje maakten ze de bedden op van hun mede-cursisten en verkochten ook hun beurten op de trampoline. Nu zijn het top hoteliers. Dat koopmanschap zat er dus al vroeg in. In de af gelopen zomer waren hun kin deren hier te'gast." Over de ervaringen met de jeugd is het echtpaar slechts po sitief. „Ze zijn veel gemakkelij ker hanteerbaar als vroeger. Zijn er problemen dan los je dat met een gesprek wel weer op. Dat was vroeger wel eens anders. Sommige kinderen werden bij ons voor een paar weken ge dropt. Dan konden pa en moe op vakantie. Begrijpelijk dat ze dan moeilijk doen. Werden wij met onwillige kinderen opge scheept. Dat was wel eens ver baal knokken om ze toch op het goede spoor te krijgen. Nu kie zen de kinderen bewust voor een dergelijke vakantie", legt Hetty van Rijn uit. Het is de bedoeling dat Van Rijn tot zijn 65ste jaar mee loopt. Dan neemt zijn zoon Qido de leiding over. „Al zal ik zeker ook daarna nog betrokken blijven. Maar wel op een lager pitje dan nu het geval is, want het is toch een intensief be staan."

Leidsch Dagblad | 1993 | | pagina 17