Maaldrift toch bedrijfsterrein 'Politiek Leiderdorp is gênante vertoning' 'Die mensen zijn stom, dit is pas een aquavilla' Regio CD doet in Leiderdorp mee aan verkiezingen Agrarische School Oegstgeest voelt zich thuis op eigen eiland Terug in de tijd WOENSDAG 20 OKTOBER 1993 Snelkraak in Wassenaarse sportzaak wassenaar Bij een snelkraak in een sportwinkel aan de Luifel- baan in Wassenaar is vanochtend een onbekend aantal jogging pakken gestolen. De daders gooiden rond kwart voor zes een trottoirtegel door de winkelruit en sloegen razendsnel hun slag. Meisje loopt nekletsel op wassenaar Ben 14-jarig meisje uit het Brabantse Dommelen liep gistermiddag rond half vier nekletsel op bij een aanrijding op de Rijksstraatweg in Wassenaar. Het slachtoffer zat in een personenauto, die met volle snelheid op een voorganger reed. De 21-jarige bestuurder uit Valkenswaard had te laat in de gaten dat er voor hem werd geremd. Beide auto's werden zwaar be schadigd en moesten worden weggesleept Provincie komt Wassenaar tegemoet leiderdorp roy k De politieke groepering Cen trum Democraten (CD) heeft plannen om deel te nemen aan de raadsverkiezingen van 2 maart in Leiderdorp. Het partij bestuur wil nog geen namen van mogelijke kandidaten prijs geven, maar bevestigt dat er vergevorderde plannen zijn om ook in Leiderdorp met een lijst te komen. Voorzitter M. Giesen van het kringbestuur van de CD laat desgevraagd weten nog niet veel kwijt te willen over de plan nen van zijn partij om naar de gunst van de Leiderdorpse kie zer te gaan dingen. „Ik herken de geluiden over deelname van de CD aan de raadsverkiezin gen. Maar nadere gegevens ver strek ik pas op de dag dat de lijst met kandidaten wordt aan gemeld." Veel zittende Leiderdorpse politici betreuren de eventuele komst van de partij die het min derhedenbeleid als belangrijk ste item heeft. PvdA-fractie- voorzitter V. Molkenboer wijst er wel op dat ook bij eerdere verkiezingen al geluiden waren over deelname van de CD. Hij moet nog zien dat de partij dit keer echt deelneemt. „Maar als het gebeurt, is dat weer een be wijs dat deze partij vooral in speelt op onvrede", aldus Mol kenboer, doelend op de recent aan het licht gekomen financië le schandalen op het gemeente huis. Ook WD-fractievoorzitter P. Muller vraagt zich af of de CD werkelijk gaat meedoen aan de verkiezingen. „Ik zit er bepaald niet op te wachten, maar de Kieswet biedt hiervoor helaas wel de gelegenheid." De WD- voorman wil nog niet vooruitlo pen op de houding die de raadsleden moeten aannemen jegens een eventuele CD'er in hun midden. „Als het zo ver komt, moeten we daar maar eens over denken. Komt tijd, komt raad." R. Jolly meldt namens D66 dat het hem 'zeer zou verbazen' als de CD een raadszetel ver werft. „Die partij mikt toch vooral op problemen die in gro te steden spelen. Dergelijke kwesties kennen we in Leider dorp helemaal niet." Het militaire terrein Maaldrift langs de Rijksstraatweg in Wassenaar mag vrijwel zeker worden gebruikt voor de vestiging van bedrijven. De provincie stelt wel als voor waarden dat het terrein wordt omgeven door groen en dat er alleen bedrijven komen die elders te veel milieu hinder veroorzaken. De grond die de bedrijven in de dorpskern achterlaten, wordt bebouwd met huizen. Met het besluit van Gedepu teerde Staten, het dagelijks be stuur van de provincie, komt een einde aan een lange discus sie tussen provincie en gemeen te Wassenaar over het gebruik van het terrein. De provincie wilde aanvankelijk niet aan de aanleg van een bedrijventerrein meewerken omdat het terrein in de 'bufferzone' tussen Leiden en Den Haag ligt. Wassenaar kent in de be bouwde kom een aantal bedrij ven dat daar eigenlijk niet thuis hoort. Het militair terrein zou, gezien de meer geïsoleerde lig ging, een veel betere plek zijn. Tot voor kort echter stond het bestemmingsplan 'gewone' be drijven niet toe. GS gaan nu toch met wijziging van het plan akkoord. Op dit moment ligt er nog munitie op het 3,2 hectare grote terrein. Die wordt de komende maand verplaatst. Op zichzelf zijn GS niet erg blij met de nieu we opslagplek, het militair ter rein De Kom in de duinen van Wassenaar. Maar een andere lo catie heeft Defensie vooralsnog niet voorhanden. Wassenaar reageert enthou siast op het besluit van GS, maar blijft 'voorzichtig' omdat er nog geen definitief besluit ligt. Eerst komen de statenleden op 6 november nog eens kijken in Wassenaar alvorens zich later die maand uit te spreken. „Het vogeltje zingt dus nog wat schor", zegt woordvoerder W. Issendonck. Niettemin is Was senaar hoopvol gestemd. En zo dra alle lichten op groen sprin gen, opent de gemeente het overleg met Domeinen - eige naar van de grond - over de aankoop van het terrein. Wassenaar heeft al enkele be drijven op het oog die voor ver plaatsing uit de dorpskern in aanmerking komen. Is sendonck: „Welke kan ik nog niet zeggen, wel dat het om mil- ieuhinderlijke bedrijven gaat, zoals de provincie verlangt." Slachter verlost van dwangsom den haag/zoeterwoude persbureau cerberus Pluimveeslachterij Den Hartog is af van de de gemeentelijke dwangsom van 250.000 gulden. M. van Wolferen van de geschil- lenafdeling van de Raad van State heeft het besluit van B en W van Zoeterwoude om het be drijf aan de Produktieweg een dwangsom op te leggen ge schorst. Vorige week voerde Den Hertog bij de Raad van Sta te een spoedprocedure tegen de gemeente. De dwangsom kon oplopen tot 250.000 gulden en werd op gelegd omdat het bedrijf vracht wagens met slachtkuikens twaalf tot vijftien minuten aan de bedrijfspoort zou laten staan. De nieuwe milieuvergunning van het bedrijf schrijft voor dat de wagens onmiddellijk bij aan komst het bedrijfsterrein moe ten oprijden omdat anders stankoverlast ontstaat. Staatsraad Van Wolferen overwoog dat Den Hertog tegen zijn nieuwe vergunning bij de Raad van State beroep heeft in gesteld. Van Wolferen stelde dat eerst deze beroepszaak moet worden afgerond. Dan pas staat vast of het vergunningsvoor schrift rechtmatig is. Bij Den Hertog worden dagelijks 54.000 kuikens geslacht die met acht vrachtwagens worden aange voerd. De omzet van het bedrijf is 50 miljoen gulden per jaar. Nieuwbouw op vertrouwd terrein aan Lange Voort oegstgeest wone klaslokalen niet toegerust. Chevalking is vijf jaar bezig geweest om het ministerie te overtui gen dat nieuwbouw een betere oplossing is dan telkens oplapwerk te verrichten. Dat lukte, de Haarlemse architect Kneppers maakte tekeningen voor een nieuw schoolge bouw dat veel adequater op agrarisch onderwijs is afgestemd. En tijdens de aanstaande bouw zijn er zelfs drie plaatsen waar de ASO tijdelijk heen kan. Twee daarvan zijn in de Leidse Merenwijk. Het gebouw van de Valkenier en dat van het Holtland College. „Dat zijn voor ons goede locaties want binnendoor via de Broekweg is het maar een kort stukje van onze tuinen die we tijdens de bouw zo veel mogelijk willen blijven gebruiken", aldus Chevalking. De derde potentiële verblijfplaats - de directeur geeft die locatie liever niet prijs - ligt in Oegstgeest, eveneens in de buurt van de school. Om zich op te maken voor een tijdelijke verhui zing, hoopt Chevalking dat de overheid snel met geld over de brug komt. „Maar misschien komt de minister wel geld te kort", beschrijft Cheval king het ergste scenario. „En het zou juist zo handig zijn als we binnen kort kunnen beginnen. Een van de huidige ge bouwen, de kassen en een deel van de tuin kun nen we blijven gebruiken. En nu er bij zwembad Poelmeer hiernaast ook ingrijpend wordt ver bouwd, zou onze nieuwbouw geen extra overlast veroorzaken", zegt Chevalking. De leiding van de Agrarische School Oegstgeest (ASO) hoopt dat begin 1994 een begin kan wor den gemaakt met de bouw van een nieuw onder komen op het huidige terrein. De ASO wacht ech ter nog op het groene licht van de minister van landbouw. Het is nog volstrekt onduidelijk wan neer dat wordt gegeven. Als het startsein er een maal is, wordt de weg vrijgemaakt voor een nieuw en speciaal op een agrarische opleiding ontwor pen complex. „Ik verwacht én hoop dat de eerste paal al in januari de grond in kan", aldus direc teur F. Chevalking. De ASO is nu al achttien jaar gevestigd in de 'veredelde' noodlokalen aan de Lange Voort, in de schaduw van de tv-mast tussen zwembad Poel meer en de bunker aan de Kwaaklaan. „We zitten op een soort eiland en dat zint ons wel. We heb ben de ruimte en dat is goed, want niet alleen een gebouw is belangrijk voor ons, maar de tuin en de kassen ook, dat zijn leslokalen voor ons", aldus Chevalking. Aan de kassen en tuinen waar bloemen en planten worden gekweekt, ligt het niet. Maar de huidige gebouwen lijken niet meer te redden. Het raamwerk is op diverse plaatsen door vocht weg gerot en voor nieuwe vakken in het agrarisch on derwijs zoals levensmiddelentechnologie, zijn ge- Woonbootbewoners in Voorschoten verjaagd door oprukkende nieuwbouw voorschoten judy nihof Met Kerstmis moesten ze de boom aan de wand vastmaken. En de ballen kwamen bijna naar beneden, als er weer een vrachtwagen voorbijreed. Al zes jaar woont H. Stikkelorum met vrouw en kinderen in een woonboot, die ligt afgemeerd aan een bouwterrein in Voor schoten. Uit het raam zien ze de ene woning na de andere om zich heen verrijzen. De nieuw bouwwijk Starrenburg rukt zo ver op dat de woonboot van de familie binnenkort een eind moet opschuiven. Want op het huidige stekje zijn zogeheten aquavilla's gepland, peperdure huizen met uitzicht op het wa ter. De gemeente legt speciaal voor de Stikkelorums en hun buren, ook woonbootbewoners, even verderop een waterpartij „Moet je kijken naar die vaas", zegt Stikkelorum, wij zend op een bos rozen die staat te trillen. Vanuit de knusse woonkamer van de boot is te zien hoe de vrachtwagens af en aan rijden. Het geluid ervan went nooit, klinkt het in koor. Zes jaar wonen-op een bouw- plek betekent ook: zes jaar rondom 'in de baggertroep zit ten'. Zelfs in de boot hebben ze er last van. „Overal zit zand." Ondanks de ongemakken hebben de Stikkelorums er nooit over gepeinsd om naar een andere plek te vertrekken. En uit Voorschoten willen ze al helemaal niet weg. „We hebben het hier naar onze zin. Het is gemoedelijk in Voorschoten. We kennen het halve dorp." Ze willen graag in Starrenburg blij ven. Vinden het wel jammer om op te moeten schuiven, maar ze zijn realistisch. „Je houdt' het niet tegen. Het is natuurlijk een geweldige plek om huizen neer te zetten. En ieder mens wil wo nen, hè? Ik hoop alleen wel dat het de laatste keer is dat we wegmoeten." In de 25 jaar dat ze in een woonboot leven, moesten ze al drie keer plaats maken voor nieuwbouw. Over de nieuwe ligplaats die In snel tempo verrijzen de woningen rond de woonboot van de familie Stikkelorum in Starrenburg. de gemeente gaat maken, is Stikkelorum best tevreden. Maar hij is bepaald niet blij met het plan van diezelfde gemeen te om de precariorechten te ver zesvoudigen. Dat komt neer op een stijging van de maandelijk se lasten met ruim 300 gulden. Die vertikt hij te betalen. „We houden onze poot stijf. Kijk, wij hoefden hier niet weg. Ze moe ten ons niet de dupe laten wor den van een verplichte verhui zing." Het wonen op een boot is volgens Stikkelorum toch al niet zo goedkoop als sommigen wel denken. „Je hebt een ijzeren bak die om de vijf jaar geteerd moet worden. Dat kost min stens vijfduizend gulden. En heb je slechte plekken dan ben je zón 10.000 gulden kwijt. En een hypotheek kun je niet krij gen, dus wordt het een per soonlijke lening. Dat is veel duurder." Ook de stookkosten zijn hoger dan voor een gewoon huis, en een verzekering afslui ten is duurder, vult zijn vrouw $traks op de nieuwe plek mo gen ze weer een schuurtje bou wen en een erfje inrichten. De fruitbomen, die worden uitge graven, gaan ook mee. „Ze heb ben nog geprobeerd om ons in een gewoon huis te krijgen, maar dat willen we nooit meer. De vrijheid van het wonen op een boot is onbetaalbaar. Als het mooi weer is, hebben we de deur altijd open. Het is hier net een eldorado, net een vakantie huis. Als ik hier aan mijn auto wil sleutelen, dan kan dat. Dat foto'henk hoef je in een echte straat niet te proberen. Dan worden de gordijnen opzijgeschoven." Stikkelorum kan het wonen in een boot iedereen aanraden. „Ze hadden in Starrenburg be ter allemaal singels kunnen gra ven voor woonarken, dan al die dure huizen te bouwen." Hij verklaart de kopers van de ton nen kostende aquavilla's voor gek. Kijkt om zich heen als een vorst over zijn landgoed. „Ik vind die mensen stom. Dit is pas een aquavillla." zoeterwoude Mutsjes, pofbroeken en wijde rokken. Huize Emmaus in Zoeterwoude ging gistermiddag even terug in de tijd tijdens een 'Oudhollandse dag'. De bewoners van het verzorgingshuis, dat 25 jaar bestaat, kregen een wervelende show voorgeschoteld van kleding uit het begin van deze eeuw. Het is nog de hele week feest in Emmaus. foto henkbouwman PvdA-fractievoorzitter Molkenboer wil dat schuldigen opstappen leiderdorp roy klopper Dat de Leiderdorpse wethouder J. Veldstra (ruimtelijke orde ning) nog altijd op haar zetel zit, is geheel in strijd met de politie ke cultuur die haar eigen partij D66 altijd propageert. Het staat vast dat er van alles is misge gaan met de grondverkopen in Buitenhof. Na dit soort bedrijfs ongevallen moet je je conclusies trekken en wegwezen, vindt V. Molkenboer (PvdA), oppositie leider in de Leiderdorpse ge meenteraad. Wethouder Veldstra kwam in opspraak omdat grond in de wijk Buitenhof onder de prijs werd verkocht aan aannemers. Molkenboer vraagt zich af waar om Veldstra nog altijd niet het boetekleed heeft aangetrokken en is opgestapt. „Nu laat ze het blijkbaar op een debat aanko men, terwijl haar positie vooraf al onhoudbaar is. Als ik wethou der was geweest, had ik al we ken geleden mijn biezen gepakt. En dan te bedenken dat D66 al tijd de mond vol heeft van zui vere politiek." De leider van de grootste op positie-fractie vraagt zich af of de schade beperkt blijft tot één wethouder. „Cock Huigen (wet houder financiën/WD, red.) is in tweede lijn verantwoordelijk. Haar afdeling moet alle inkom sten controleren en had dus ook moeten toetsen of de opbreng sten van de grondverkopen in overeenstemming waren met de door de raad gevraagde prij zen." Het PvdA-raadslid wil op voorhand evenwel nog niet zo ver gaan ook het vertrek van Huigen te eisen. „Het rapport van VB-accountants over de grondverkopen moet duidelijk heid verschaffen over haar rol. D66-fractievoorzitter E. Grootaarts lijkt aan te sturen op het opdoeken van het hele col lege als 'zijn' Veldstra moet wij ken. Hij wijst op het zogeheten 'collegiaal bestuur', in gewoon Nederlands mede-verantwoor delijkheid van wethouders voor eikaars besluiten. Molkenboer vindt dit een kul-argument. „Dat is nou juist het probleem van deze groep wethouders. Er is geen collegiaal bestuur. Ze stemmen aan de lopende band verdeeld, dus die vlieger gaat niet op." Toch is het een buitenkansje voor de oppositie, zo vlak voor de raadsverkiezingen een colle ge naar huis te kunnen sturen. Molkenboer denkt daar wat ge- Fractievoorzitter V. Molkenboer v meenteraad: „Je schaamt je ervoi tiek." nuanceerder over: „Het zou mischien een aardig succesje zijn, maar niet in het belang van de gemeente. Dit dorp moet ook nog worden bestuurd. In de korte tijd die ons scheidt van de raadsverkiezingen, is er toch geen eer meer te behalen met een geïmproviseerd college. Ik zou het beter vinden als de Lei derdorpers dit college in maart afstraffen in het stemhokje." Overigens heeft Molkenboer niet de illusie dat de door amb tenaren gepleegde fraudes aan Leiderdorp waren voorbij ge gaan als de PvdA in het college had gezeten. „Dan was het ook gebeurd, maar wij waren er wel wat anders mee omgegaan. Dit bestuur heeft zich verstopt en is achter de feiten aangehold. Het had allemaal wat opener ge kund, B en W hebben last van koud water-vrees. Volgens Molkenboer is het hoog tijd dat de gemeente eens aan aan de slag gaat om ellende n de PvdA in de Leiderdorpse ge- r dat je deel uitmaakt van de poli- foto archief zoals die nu speelt in de toe komst te vermijden. Hij pleit voor het inschakelen van exter ne deskundigen die eens in de zoveel tijd een afdeling door lichten. „Het moet een onder deel worden van de bedrijfscul tuur, zodat het niet als kwaad willende controle wordt ge- De Leiderdorpse politiek staat intussen volledig in haar hemd, vindt Molkenboer. „Het is zo langzamerhand een gênante vertoning geworden. Je schaamt je ervoor dat je er deel van uit maakt." En over de ambtena ren: „Onder hen is op het mo ment ook veel ellende. Er wordt wel eens vergeten dat er natuur lijk ook nog velen zijn die hun werk goed doen. De buitenwe reld scheert ze echter allemaal over een kam. Het wordt lijd dat deze kwesties eens worden afgerond en dat de verantwoor delijken de enig juiste conclusie trekken."

Leidsch Dagblad | 1993 | | pagina 16