Haagweg Groen' betoncentrale Actie tegen Vijftig wetenschappers testen infraroodcamera's Brand bollenschuur mogelijk aangestoken Leiden Regio Publiek niet welkom bij aardbeving bij Estec Justitie is rovende Oosteuropeanen zat WOENSDAG 20 OKTOBER 1993 Veiling Katwijk en "Rijnland' oneens over lozingsnormen katwijk Het Hoogheemraadschap van Rijnland is bereid de dwangsom van vijfduizend gulden per dag (tot een maximum van 250.000 gulden), die zij de Coöperatieve Groenteveiling Katwijk heeft opgelegd, tot 1 maart 1994 op te schorten. Dit heeft het hoog heemraadschap gisteren laten weten op en spoedzitting bij de Raad van State. De groenteveiling heeft daar schorsing gevraagd van de dwangsom, die is opgelegd om dat een aantal lozingsnormen wordt overschreden. De veiling is absoluut niet tevreden met de handreiking van het hoogheem raadschap. dat wil dat de veiling zowel een recirculatiesysteem als beluchtingsinstallaties plaatst. Tot het eerste is de groenteveiling bereid, maar tot het tweede niet. De veiling stelde in haar ver weer dat er geen zekerheid be staat over de werking van be- luchters en ook over de hoogte van de kosten verschillen vei ling en hoogheemraadschap van mening. Het schap komt tot een totaal van vier ton, de veilig tot drie ton ineens en twee ton per jaar. De uitspraak is maandag. VRIJE TIJD Tentoonstelling De hal van het Stadsbouwhuis aan de l.angegracht staat tot 3 december in het teken van an tieke kinderboeken en oud speelgoed. Jan Boogerd en Ine ke Maschkow houden een ten toonstelling. die onder meer be staat uit 19e eeuwse prent- en kleurboeken, een toverlantaarn, een antieke stereokijker met fo to's, oude speelgoedauto's, poppen en een aantal fluitjes van een cent. Voor meer infor matie: jan Boogerd. Hoge Mors- weg 77 in Leiden, tel. 071- 765690. Kledingbeurs Bij buurthuis 't Spoortje aan de Bernhardkade is morgen een kledingbeurs en een kindervrij markt. Zij die willen verkopen moeten zich van tevoren aan melden bij het buurthuis, tele foon 220866. Vijf gulden per ta fel, kinderen gratis. De verkoop op de beursdag is van 11.00 tot 14.00 uur. Vrijmarkt In Dienstencentrum Merenwijk (Rosmolen 6) wordt zaterdag 23 oktober een vrijmarkt gehouden voor 55-plussers van 11 tot 15 uur. Er worden wafels gebakken en er is een loterij. Grootste rampenbestrijdingsoefëning in regio NOORD WUK IRENE NIEUWENHUÜSE Ruim vijfhonderd mensen en zestig voertuigen doen op 30 oktober mee aan de grootste rampenbestrijdings-oefening, ooit in de regio gehouden. De oefening heet Rijnostec en zal plaats hebben op het terrein van de Estec in Noordwijk. Verschillende organisaties, waaronder de Regionale Brandweer Rijnland, de ge meentelijke brandweerkorp sen uit de regio Rijnland en Zuid- en Midden Kennemer- land, het politiekorps Hol lands-Midden alsmede de ge meenschappelijke genees kundige diensten in de regio Rijnland zijn bij de operatie betrokken. Maar ook een ge neeskundig peleton van het Rode Kruis Korps, een militai re geneeskundige eenheid en de landelijke Organisatie Tot Uitbeelding van Slachtoffers (LOTUS) zijn van de partij. Ervaring Doel van de oefening is erva ring op te doen voor situaties, waarbij vele verschillende dis ciplines samen moeten wer ken. Voorts worden alle plan nen en procedures tijdens de oefening getest op hun opera tionele waarde. Sinds twee jaar heeft het ministerie van binnenlandse zaken alle disciplines ver plicht het materieel, de man schappen en de procedures op gezette tijden (eens per vier jaar) gezamenlijk uit te proberen. Het is volgens BZ van groot belang dat bij het bestrijden van een ramp er 'eenheid van opvatting' heerst. De oefenonderstelling op 30 oktober is een aardbeving. Op het terrein van de Estec (het Noordwijkse ruimte- vaartcentnim leven de ge bouwen en het terrein en is zelf niet betrokken bij de oe fening) zullen daarom bran den en instortingen worden gesimuleerd. Er zal rookont wikkeling waar te nemen zijn. Publiek wordt op het terrein niet toegelaten. „Enerzijds jammer, omdat iedereen mag zien wat we doen, maar an derzijds is niemand erbij ge baat als de boel hier dichtslibt van de nieuwsgierigen", merkt M. Blok van Regionale Brandweer Rijnland tijdens de gistermiddag gehouden persconferentie op. Rampenstaf Op het oefenterrein wordt een speciaal crisiscentrum in gericht, waar de Gemeentelij ke Rampenstaf katwijk- Noordwijk beleidsbeslissin gen zullen nemen. Het is de eerste keer dat dit orgaan, dat bij een 'echte' ramp in het Noordwijkse gemeentehuis zal zetelen, in actie komt. Maar ook allerlei gemeentelij ke diensten, zoals de afdeling voorlichting, zullen tijdens de oefening worden ingescha keld. Het ligt in de bedoeling dat ieder uur er een bulletin naar 'buiten' zal worden gebracht. De oefening begint 's mor gens om 9 uur en zal naar verwachting om drie uur zijn afgelopen. Blok: „We zien de oefening als een groot leer proces, waar we allemaal ons voordeel mee kunnen doen." hout» De brand die het afgelopen weekeinde woed de in de bollen schuur aan de Bronsgeesterweg in Noordwijker- hout is mogelijk aangestoken. Een eerste onderzoek heeft duidelijk ge maakt dat het vuur niet is ontstaan dooreen technisch defect. Bij de brand is een flinke hoeveelheid as best vrijgekomen. Volgens een woordvoerder van de gemeente Noordwijkerhout ziet het er naar uit dat de eigenaar van de schuur dit schadelijke goedje zelf moet laten op ruimen. Comité 'Haagweg Groen' vindt dat burgemeester en wet- houder op 'uiterst onzorgvuldige wijze' een vergunning hebben verleend voor de bouw van een nieuwe beton centrale op het Wernink-terrein. De buurtbewoners ma ken bezwaar tegen deze toestemming en kondigen in een brief aan B en W nadere acties aan. 'Haagweg Groen' is tegen een verhuizing van de betoncentrale naar het Wernink-terrein omdat het bedrijf mogelijk hinder ver oorzaakt. De Leidse Beton Cen trale (LBC) is nu gevestigd aan de Zoeterwoudseweg en veroor zaakt daar al jaren grote stof- en geluidsoverlast. W.L. Planje, van het comité: ,,We gaan zonodig ook tegen de bouwvergunning in beroep bij de raad van State. En we den ken aan rigoureuzere acties. Het is krankzinning om een bedrijf dat tientallen jaren overlast ver oorzaakt in een woonwijk te verhuizen naar een andere woonwijk." De Haagweg-bewoners krij gen met de komst van de LBC een tweede betoncentrale voor hun deur. De LBC wordt ge bouwd op het terrein van de be toncentrale Wemink. Planje: „Daar hebben we ook al jaren last van. Cementstof waait re gelmatig weg en komt dan op de woonboten in de buurt te recht. Dat tast de verf van de boten aan, want er zit salpeter zuur in." In het bezwaarschrift tegen de bouwvergunning wijst het comité er op dat het bestem mingsplan voor het Wernink- terrein nog niet is gewijzigd. In maart van dit jaar heeft het co mité een bezwaarschrift tegen het nieuwe bestemmingsplan ingediend. Op dit bezwaar schrift heeft de gemeente nog niet gereageerd. Het verstrekken van de bouw vergunning zou verder onte recht zijn omdat de Raad van State nog een uitspraak moet doen over een bezwaarschrift tegen de hinderwetvergunning voor de nieuwe centrale. Het comité heeft hiertegen ruim een jaar geleden een bezwaarschrift ingediend. De gemeente probeert al zes jaar de LBC te verhuizen naar het Wernink-terrein. Volgens de gemeente is het Wernink-ter rein de enige geschikte locatie voor de bouw van een nieuwe betoncentrale. Zolang het Kanaal bestaat zijn er al mensen die proberen het over te steken. Het kortste stukje tussen Engeland en Frankrijk, het Nauw van Calais is al op zeer ludieke manieren door waaghalzen overbrugd. Hoog tijd dus voor de studentenroeivereniging Njord om een poging te wagen. Louis Blériot deed j het met een vlieg- tuig, Engelandvaar ders ders stapten in 1940 in wrakke bootjes om aan de Duitse bezetter te ontkomen, zelfs zwemmers schrokken er niet voor terug om de 35 kilometer tussen Dover en Calais af te leggen. En straks I kun je door een tunnel. Je moet dus wel een extra element toe voegen als je besluit het 'Nauw' j over te roeien. En dat doen Nathalie Jaarsma, I Daan Groot, Samuel Griessen, Oscar Boeder en Jan-Paul Oly- slager dan ook. De vier met stuurvrouw van Njord gaat een nieuwe recordtijd neerzetten, mede om het 120-jarig bestaan j van de roeivereniging extra glans te geven. „Het huidige re cord staat op 3 uur en 35 minu- I ten, wij denken dat we daar on der kunnen komen", zegt Oscar I Boeder, het brein achter de j operatie. „In 1971 heeft een I Amsterdamse ploeg voor het j laatst een poging gewaagd om het Kanaal over te roeien in een J 'acht'. Maar die is voortijdig ge broken en gezonken." De studenten zijn al druk bezig I met voorbereidingen voor de Channel-crossing', die in juli 1994 zijn beslag moet krijgen. Terwijl de meeste Leidenaars zich overgaven aan de uitspat tingen van het 3 Oktoberfeest j roeiden de Njord-leden zich de blaren op de handpalmen tij dens een marathontocht over 110 kilometer op het meer van Génève. „Voor ons was het te vens een voorbereiding op de Kanaaloversteek", vertelt stuur vrouw Nathalie Jaarsma. „De andere ploegen hadden vijf roeiers en konden wisselen, ter wijl wij met vier roeiers continu moesten doorroeien. Daardoor zijn we, terwijl we in het begin nog op op kop lagen, uiteinde lijk tiende geworden. Geen slechte prestatie, temeer daar we nog nooit met elkaar geroeid hadden." Het Zwitserse avontuur geeft vertrouwen voor de toekomst. Niettemin is het roeien op spie gelgladde wateroppervlakken van kanalen en meren een hele andere zaak dan een tocht over de onberekenbare zee. Vandaar dat is gekozen voor de Zephyr (Westenwind), een degelijke houten roeiboot van bijna 30 jaar oud, die beter dan de su persnelle fiberglas roeiracebo- ten in staat is het geweld van de elementen te weerstaan. „De Zephyr wordt uitgerust met luchtzakken om zinken onmo gelijk te maken. Verder is er een pomp aan boord om het water dat naar binnen slaat snel af te voeren", vertelt Daan Groot. De zeedoop van de Zephyr zal plaatshebben in het voorjaar van 1994: dan zal langs de kust, van IJmuiden naar Schevenin- gen worden geroeid bij wijze van generale repetitie. Bij het oversteken van het Kanaal zal met nog meer factoren rekening gehouden moeten worden. „Het Nauw van Calais is een smal stuk waar het zeewater bij wijze van spreken doorheen wordt geperst. Je moet rekening houden met scheepvaart, met stromingen, met wind. Het zal niet makkelijk zijn om precies de juiste koers te varen die je zonder al te grote omwegen naar de overkant brengt", zegt Nathalie Jaarsma, die een cur sus navigatie gaat volgen. Het voordeel van de relatief korte afstand is wel dat bij goed weer de overkant te zien is. De be manning van een volgboot zal Het roeiteam van Njord zal volgend jaar proberen in hoog tempo het Nauw van Calais over te roeien. waken over het wel en wee van de Njordroeiers. Op 2 en 3 juli worden de Natio nale Studenten Kampioen schappen op de Amsterdamse Bosbaan afgewerkt. Dat zal de aanzet zijn tot de recordpoging. „Dan zal ook het roeiteam wor den gepresenteerd en worden de sponsors bekend gemaakt, en dergelijke. Waarschijnlijk gaan we roeien vanuit Dover, naar Calais toe. Dat is ook han diger voor de mensen die de re cordpoging willen bezoeken, die hoeven dan niet zelf het Ka naal over te steken en kunnen er een vakantie in Frankrijk aan vastknopen", zegt Oscar Boe der. Als de roeiers in Dover klaarstaan is het een kwestie van wachten op gunstige weers omstandigheden. Desnoods wordt een week gewacht. Het is de bedoeling de kosten van de recordpoging zo laag mogelijk te houden. „Maar sponsors kunnen we best nog gebruiken. Als zich een grote sponsor aandient zouden we misschien nog wel een snellere boot kunnen inzetten", aldus Boeder. En dat is natuurlijk nooit weg als je probeert een plaats in het Guiness Book of Records te veroveren. Lelyviaduct Het tweezijdige fietspad onder het Dr. Lelyviaduct, de toegang tot de Mors, is al bijna een jaar onbegaanbaar. Het pad bestaat voornamelijk uit kuilen, hopen zand en stenen, waar meestal werklieden met schoppen over heen lopen. Tijdens spitsuren proberen honderden scholieren en milieubewuste volwassenen op weg naar hun werk zich in twee richtingen hierlangs te wringen. En dat is een hachelij ke aangelegenheid. De situatie bestaat al lang om dat NS hier druk bezig is met de verdubbeling van de spoorlijn Den Haag Leiden. „En tordie tijd konden wij niets doen", ver telt J. van Veen van de gemeen te. Het leed is gelukkig bijna ge leden. NS zijn klaar met de werkzaamheden en de gemeen- FOTO HENK BOUWMAN te is druk bezig om een goed stuk fietspad aan te leggen. „Dat kan binnen enkele weken voor elkaar zijn", zegt Van Veen. Rest de waag waarom de fietsers zo lang hebben moeten lijden onder de situatie. Auto mobilisten zouden waarschijn lijk binnen een week al het ge meentehuis of het hoofdkan toorvan NS hebben bestormd. Maar de fietser heeft kennelijk een oneindig incasseringsver mogen. Frank Buurman en Lonun Leefmans tel: 071 -356425 'Kust voor Katwijk en Noordwijk ideaal voor onderzoek' derzoek is in handen van TNO. In de Katwijkse strandpost houden Noorse, Franse en Ca nadese onderzoekers nauwlet tend de manoeuvres van de Ty- deman in de gaten. Op een van de camera's is de zeespiegel nauwelijks zichtbaar, terwijl de voorsteven van het schip twee maal zo groot dan in werkelijk heid is afgebeeld. Een tweede lens staat gericht op kleine lam pen die in een bepaald patroon bij het voormalige REM-eiland zijn geplaatst. Ook deze licht bundels worden vertekend weergegeven. De onderzoekers willen nu bepalen welke atmos ferische omstandigheden ver antwoordelijk zijn voor het ver troebelde beeld en in welke ma te. Het zijn met name leger het onderzoek wordt bekostigd door de NAVO, de Amerikaanse Marine en de deelnemende lan den en industrie die zeer ge- interesseerd in de uitkomsten van het onderzoek. De weten schappers testen de infrarood camera's namelijk niet alleen, maar kijken ook naar de be trouwbaarheid van bestaande rekenkundige modellen die de atmosfeer boven zee kunnen beschrijven. Daarnaast willen de onder zoekers nieuwe modellen ont wikkelen die met name de at mosfeer in de eerste tien meter boven zee in kaart kunnen brengen. Daarover is tot nu toe weinig bekend, terwijl juist op deze hoogte veel gebeurt, zoals het breken van golven, de pro ductie van waterdruppeltjes en buiging van het licht. Met de nieuwe modellen kunnen in een later stadium goede came ra's ontwikkeld worden waar mee de marine in een vroeger stadium een excocetraket kan ontdekken. Ook bij het opspo ren van illegale olielozingen op zee en het voorspellen van mist kunnen de rekenkundige mo dellen een belangrijke rol spe len. Het is niet zonder reden dat juist de kust van Katwijk en Noordwijk is gekozen voor het verrichten van de metingen. De strandpost en het voormalige REM-eiland liggen gunstig ten opzichte van elkaar voor het houden van de metingen. De onderlinge afstand bedraagt ruim tien kilometer. Daarnaast is Nederland uitermate geschikt vanwege het wisselvallige herfstweer en vormt de Noord zee een uitstekend gebied om de betrouwbaarheid van de al bestaande rekenkundige mo dellen aan zware testen te on derwerpen. De luchtverontrei niging die veroorzaakt wordt door steden en industriegebie den heeft een grote invloed op de atmosfeer. Ontwikkeling van nieuwe modellen kunnen het voor wetenschappers gemakke lijker maken om te constateren of de uitstoot van milieuvervui lende stoffen (zoals C02) boven zee afneemt. De excocetraket is in de moder ne oorlogsvoering een geducht wapen. Het geleide wapen dat zeer laag over het water scheert kan zelfs door de best uitgeruste marineschepen pas in een laat stadium worden opgemerkt. De verdere ontwikkeling van infra roodcamera's, waarmee raket ten onder meer worden waarge nomen, is voor het leger dan ook van het grootste belang. Om er achter te kunnen ko men hoe de camera's de beste ■prestaties leveren onder ver schillende atmosferische om standigheden (vochtigheid, temperatuursverschillen) hou den 50 wetenschappers uit ne gen landen in de komende drie weken voor de kust van Katwijk en Noordwijk een groot onder zoek. De eerste resultaten van het onderzoek, dat tussen de 10 en 15 miljoen gulden kost, zul len overigens pas over drie jaar bekend zijn. Voor het verrichten van accu rate metingen hebben de on derzoekers in de strandpost van Katwijk en op het voormalige REM-eiland voor de kust van Noordwijk infraroodcamera's en metereologische apparatuur opgesteld. Daarnaast worden gegevens verzameld door het Nederlandse Marineschip Hr.Ms. Tydeman, een Orion, een Lynx helicopter en een Amerikaans onderzoeksvlieg- tuig. De organisatie van het on- Vervolg van voorpagina OEN HAAG/BOLLENSTREEK PAUL DE VLIEGER „Een typische exponent van de rovende Oosteuropeanen", zo noemde officier van justie mr. F. Slits gisteren een 23-jarige Pool. De man wordt verdacht van een reeks inbraken en diefstallen in Noordwijkerhout, Noordwijk en Lisse. De buit bestond vooral uit'geld, kleding, gereedschap en dergelijke. Bij de autokraak in Noordwijkerhout had de man een com plete vakantie-uitrusting weggenomen. De eigenaresse van de wagen had alvast al haar vakantiespullen, inclusief camera en bui tenlandse valuta, 's avonds in de auto ge legd, in verband met haar vertrek de vol gende ochtend vroeg. De Pool liet via een tolk weten alle feiten min of meer te beken nen. Hij legde uit dat hij eigenlijk naar Ne derland was gekomen om in de bollen te werken, maar er hier niet in was geslaagd om aan de slag te komen. Hoewel hij had gereageerd op een advertentie in een Pool se krant waarmee een Hillegoms bedrijf personeel probeerde te werven. Om in zijn levensonderhoud te voorzien was de man vervolgens uit stelen gegaan. Inmiddels schaamde hij zich diep voor wat hij had gedaan en wilde hij zo snel mogelijk naar zijn vaderland terug, vertelde hij via zijn tolk. De eenzaamheid die de Pool, als gevolg van de taalbarrière, "in de gevangenis ervoer had hem inmiddels al tot een zelf moordpoging gebracht. Officier van justitie Slits maakte echter duidelijk dat wat hem betrof het nog wel even kon duren voordat de man naar Polen mocht afreizen. „Dit is de derde keer dat deze meneer hier staat. De eerste keer kwam hij er met 300 gulden boete vanaf, de tweede keer met 1000 gul den. Twee keer is hij op het vliegtuig naar Polen gezet en steeds komt hij gewoon weer terug. Het is nu tijd voor een forse straf. Hij moet als voorbeeld dienen. Want ik hoop dat hij eenmaal terug in zijn eigen land de boodschap wil uitdragen dat Ne derland weliswaar lankmoedig is, maar dat dit niet wordt geaccepteerd." De rechtbank doet over veertien dagen uitspraak. Een Noorse wetenschapper (rechts) test zijn infra-roodcamera. FOTO HENK BOUWMAN

Leidsch Dagblad | 1993 | | pagina 15