'Geweld tegen vrouwen bestrijden' Kerk Samenleving WOENSDAG 20 OKTOBER 1993 REDACTIE* DICKV BUITENLAND KORT Reclamecampagne 1 Vier Duitse bisdommen wil len met een reclamecampag ne het imago van de Rooms- Katholieke Kerk verbeteren. Het gaat erom vooroordelen te bestrijden en bij de bevol king belangstelling voor de kerk te wekken, aldus bis schop Karl Lehmann van Mainz. De komende drie jaar trekken de bisdommen Lim burg. Mainz. Spever en Trier drie miljoen mark (ruim 3,3 miljoen gulden) uit voor affi ches, bijscholing van kerke lijke medewerkers en bio scoopreclame. De campagne is voorbereid door een recla mebureau in Frankfurt dat ook voor het ministerie van milieu en de P IT werkt. De directe aanleiding werd ge vormd door de sterke stijging van het aantal mensen dat de kerk verlaat en de discus sie over de kerkelijke belas ting. Reclamecampagne (2) „We kunnen God niet als héilvarine of zeep verkopen", zei bisschop Franz Kamp- haus van Limburg gisteren bij de presentatie van het project. De kerk wil mensen overtuigen, niet overreden, zei bij. Geweld op school, problemen in het huwelijk of het gezin, de verzorging van hulpbehoevenden en psychi sche problemen, dat zijn vol gens Kamphaus zaken waar de kerk hulp kan bieden. „Wij hebben meer te bieden dan prikkelende onderwer pen. Geld, macty, de seksue le moraal en de plaats van de vrouw - het zijn voor ons slechts obstakels die vaak verhinderen dat het geloof tot de mens doordringt", zei Lehmann, die ook voorzitter van de Duitse bisschoppen conferentie is. Dom van Fukia Uil een 'innerlijke drang om te bidden' is een 43-jarige man in de nacht van zondag op maandag de Dom van de Duitse stad Fulda binnenge reden. Dit zei hij tegen de politie nadat hij gisteren in lauterbach in de deelstaat Hessen werd aangehouden. De man. een werkloze ont- werper, werd in november vorig jaar in een psychiatri- sche inrichting opgenomen omdat hij aan godsdienst waanzin leed. Hij zou in de nacht van zondag op maan dag in een kerk hebben wil len bidden om een uitweg uit zijn zorgen te vinden. Toen de kerk van Lauterbach ge sloten was. reed hij naar Fulda. Daar ramde hij met zijn Mercedes de voordeur van de Dom, waarna hij door het middenschip naar het hoofdaltaar reed. Halverwege keerde hij zijn wagen en reed naar buiten. Op het hoofdal taar liet de man een biljet van 10 mark en een gebro ken achteruitkijkspiegel ach ter. Hirschler Bisschop Horst Hirschler van Hannover is gisteren geko- zen tot hoofd van de Vere nigde Evangelisch-l.utherse Kerk in Duitsland. Tijdens de synode van de kerk in Bad Lilsen verwierf Hirschler, die de enige kandidaat was, 65 van de 73 stemmen. De bis schop van Hannover volgt bisschop Gerhard Muller op. die volgend jaar met pen sioen gaat. Hirschler zit sinds twee jaar in het hestuur van de Evangelische Kerk in Duitsland (EKD), waarbin nen de VELKD met ruim 12 miljoen leden het grootste verband van regionale ker ken is. Hij is sinds 1990 vice- voorzitter van de Lutherse Wereldfederatie. Vorig jaar werd hij benoemd tot uitge ver van het Deutsches Allge- meines Sonntagsblatt. Vernieuwingen pas mogelijk als ongelijkwaardigheid verdwenen is Vernieuwing in de kerk is pas mogelijk als eerst het ge weld tegen vrouwen wordt aangepakt. Pas dan is er een einde gekomen aan de ongelijkwaardigheid tussen man nen en vrouwen in de kerk. teren in Kampen na afloop van de tweedaagse vrouwenconfe rentie. Deze ging vooraf aan de theologische conferentie van de WARC over kerkelijke vernieu wing, die tot zaterdag in de IJs- selstad wordt gehouden. Dat betoogde dr. Nyambura Njoroge, secretaris van het wouwenbureau van de Wereld bond van Hervormde en Gere formeerde Kerken (WARC), gis- „Pas sinds kort zijn i binnen de WARC in staat om hun stem te laten horen", aldus Njoroge. „Heel lang hebben mannen voor ons gesproken, zelfs als het over onderdrukking van vroüwen ging." Ze consta teert dat vrouwen de laatste tien jaar een belangrijker plek krij gen binnen de Wereldbond. Dat blijkt onder meer uit het feit dat de WARC in 1990 voor het eerst een vrouw als voorzitter kreeg, de Amerikaanse hoogle: ne Dempsey Douglass. De vijftien deelneemsters, af komstig van alle continenten, deelden hun ervaringen als wouwen binnen de kerk, be spraken de theologische bijdra ge die vrouwen aan de oecume nische beweging hebben gele verd en woegen zich af hoe ze de betrokkenheid bij de volgende WARC-assem- blee in 1997 zouden kunnen vergroten. Vooral wouwen uit de Derde Wereld legden uit dat zij - ook binnen de kerk - met alle moge lijke vormen van onderdrukking te maken krijgen: ze worden het slachtoffer van seksisme, klas senstrijd en racisme. „De WARC moet deze vormen van onder drukking aanpakken", meent Njoroge. Nog miljoen nodig voor restauratie Katwijkse kerken KATWIJK De twee monumentale Gods huizen van Katwijk aan Zee, de Oude en de Nieuwe Kerk, staan er na ingrijpende restauraties weer uitstekend bij. Na het op tellen van uitgaven en inkom sten resteert volgens een over zicht van het College van Kerk voogden echter een tekort van ruim een miljoen gulden, dat de komende jaren nog bijeen moet worden gebracht. De grote opknapbeurt van de Nieuwe Kerk aan de Voorstraat heeft in totaal 3,8 miljoen gul den gekost, waarvan ongeveer 2,4 miljoen is gesubsidieerd. Voor het herstellen van het inte rieur en het exterieur van de Oude Kerk werd in totaal ruim 2,1 miljoen uitgegeven, waar een som van ongeveer 900.000 gulden aan subsidies tegenover stond. De hervormde gemeente moest zelf voor de restauratie van haar eigendommen zo'n 2,6 miljoen gulden bijeen brengen. Van het nog openstaande miljoen heeft penningmeester drs. L.K. van Rijn van het Colle ge van Kerkvoogden ondertus sen geen slapeloze nachten. Hij verwacht dat voor een deel van dit bedrag alsnog subsidie wordt verkregen omdat de bouwkosten door onvoorziene tegenvallers boger uitvielen. Ook de rijksbijdrage zou derhal ve moeten worden verhoogd. Het bedrag dat dan nog over blijft ('Ik verwacht zo'n zes ton') is volgens Van Rijn redelijk te overzien. „Ie moet niet vergeten dat we nu over twee gebouwen beschikken die zeker weer 30 jaar mee kunnen. Het nage slacht mag daar ook wel wat aan betalen." Hij prijst zich ver der gelukkig dat de hervormde gemeente de ingrijpende res tauraties inmiddels achter de rug heeft. Van Rijn: „Gelet op de huidige financiële problemen van de rijksoverheid zou ik niet graag in de schoenen staan van gemeenten die nu nog met der gelijke operaties moeten begin- Oecumenische voorman Brouwer overleden NEW YORK CNS-ANP Dr. Arie Brouwer, één van de oecumenische leiders in de Ver enigde Staten, is in zijn woon plaats Teaneck (New Jersey) op 58-jarige leeftijd aan kanker overleden. Hij was van 1985 tot 1989 secretaris van de Ameri kaanse Raad van Kerken (NCC). hij plaatsvervan- -generaal van de Kerken. Brouwer, wiens ouders uit Nederland kwamen, was eerst predikant in de Reformed Church of America. Van 1977 tot 1983 was hij secretaris-gene raal van deze kerk, die door Ne derlandse emigranten is opge richt. Brouwer was van 1979 tot 1983 lid van het centraal comité (bestuur) van de Wereldraad. Daarv gend Wereldraad De Oude Kerk aan de Katwijkse Boulevard. FOTO HIELCO KUIPERS BEROEPINGSWERK NEDERLANDSE HERVORMDE KERK iamslag: D. Heuvel- n te Urk; te Stolwijk: Joh. Post te Ederveen; te Helmond: W.A. Hordijk te Workum-lt Heidenskip. Aangenomen: naar Groningen: dr S.W. Bi|l te Markelo. GEREFORMEERDE KERKEN Beroepen: te Appelscha: mevr. J. El- dering-Schenkel. kandidaat te Pesse. Aangenomen: naar Woerden: drs F C. van Dijke te Oostkapelle. GEREF. KERKEN VRIJGEMAAKT Beroepen: te Ulrum: W.H de Groot, kandidaat te Ede; te Ermelo en te Zwolle-Centrum: H. van den Berg te Assen-Zuid. CHR. GEREF. KERKEN Beroepen: te Hengelo: Aangenomen: naar Barendrecht: A. van Heteren te Werkendam. NED. GEREF. KERKEN Beroepen: te Baarn e.o.: drs. J de Jonge te Hengelo (0). GEREFORMEERDEGEMEENTEN Bedankt: voor Emmeloord: J.J. van Eckeveld te Zeist; voor Scherpenzeel: C A. van Dieren te Stolwijk. DOOPSGEZINDE BROEDERSCHAP Beroepen: te Schagen: mevr. M. van der Burgt. kand. te Amsterdam, die dit beroep heeft aangenomen. OUD GEREF. GEM. IN NED. Bedankt: voor Urk: T. Klok te Kinder dijk. Leren en leven Onder de titel 'Leren en leven' is het eerste deel van een compleet nieuw Handboek voor bijbelonderwijs ver schenen. Het is met name bedoeld voor het geven van onderwijs uit de Bijbel op de Pabo en de basisschool, maar bet kan ook worden gebruikt voor andere vormen van •Bijbelstudie en Bijbelonderwijs. Op de zondags school, bijvoorbeeld. Het handboek is geschreven door drs. P. Cammeraat, sinds 1973 werkzaam als docent godsdienst aan de Christelijke Hogeschool 'De Driestar' in Gouda. Hij werd bij zijn werk begeleid door een redactie onder voorzitterschap van drs. I.A. Kole, directielid van deze hogeschool. Kenmerkend voor deze uitgave is dat de gerefor meerde belijdenisgeschriften er in zijn verwerkt. Er wordt geciteerd uit de geloofsleer zoals die is verwoord in de Heidelbergse Catechismus, de Nederlandse Ge loofsbelijdenis en de Dordtse Leerregels. Van het handboek zullen uiteindelijk vier delen ver schijnen bij uitgeverij De Groot Goudriaan in Kampen. In de eerste lijvige band worden de bijbelboeken Gene sis tot en met 2 Kronieken behandeld. Op een hele overzichtelijke manier zijn de bijbelboeken ingedeeld naar samenhangende lesstof. Elk bijbelgedeelte wordt uitgewerkt volgens betzelfde schema. Na het onder werp volgt een verwijzing naar de plaats van een paral- BOEKBESPREKING lel bijbelgedeelte, waarna aandacht wordt besteed aan de kerngedachte - verwoord in een bijbeltekst - de con text waarin het bijbelgedeelte staat en de keuzemoge lijkheden voor een lesdoel. Vervolgens komen aan de orde de feiltelijke uitleg, de geloofsleer en oudheidkun1 dige en aardrijkskundige gegevens. Zelfs een puntsge wijze leidraad voor het vertellen ontbreekt niet. Beslo ten wordt steeds met de 'Verwerking', waarin de bijpas sende psalmverzen worden gegeven en gespreksonder werpen worden aangedragen, evenals een opsomming van bijbelgedeelten die kunnen bijdragen aan een beter begrip van de les. De uitvoering van 'Lereft en Leven' is uitstekend ver zorgd. Door gebruik te maken van een uitgekiende lay out kan op elke pagina een enorme hoeveelheid infor matie worden uitgestort, zonder dat het handboek daarmee onoverzichtelijk wordt. De uitgave is verder zeer compleet. Het enige verwijt dat je de samenstellers hooguit zou kunnen maken is dat wel erg weinig aan de verbeelding van de gebruiker wordt overgelaten. Leren en leven handboek voor bijbelonderwijs, deel 1Genesis tot en met 2 Kronieken P. Cammeraat. - Kampen De Groot Goudriaan, 1993. - 782 p. ISBN 90-6140-323-5. Prijs 119,00 gul den. Leer mij hoe ik bidden moet De gemeente Woubrugge speelt een belangrijke rol in het leven van de Schot Alexander Comrie (1706-1774), die grote bekendheid genoot tijdens de nadagen van de zogenaamde 'Nadere reformatie'. Hij kwam op 20-jari- ge leeftijd naar ons land en studeerde onder meer in Groningen en Leiden. Comrie wilde predikant worden en meldde zich voor het praeparatoir examen bij de classis Leiden van de Gereformeerde Kerk in de Neder landen (de oude benaming van de Hervormde Kerk). Woubrugge was zijn eerste gemeente, waar hij op zon dag 1 mei 1735 werd bevestigd door de bevriende do minee Nicolaus Holtius van Koudekerk aan den Rijn. Tijdens de 38 jaar dat Comrie aan het dorp verbon den was, bracht hij de geloofsgemeenschap tot grote bloei. Ondanks vele beroepen uit andere gemeenten, bleef hij Woubrugge trouw tot 1773. In dat jaar verhuis de Comrie, die kampte met een slechter wordende ge zondheid, naar Gouda, waar hij anderhalf jaar later overleed. Comrie liet een aantal geschriften na. Eén van die verhandelingen is nu, onder de titel 'Leer mij hoe ik bidden moet', in hedendaags Nederlands herschreven door drs. C.R. van den Berg. Comrie wijst hierin een uitweg uit de impasse van twijfel en beproeving waarin een gelovige kan verkeren. Leer mij hoe ik bidden moet Alexander Comrie. - Kampen De Groot Goudriaan, 1993. - 136 p. ISBN 90-6140-2972. Prijs 24,50 DICK VAN DER PLAS COLOFON LF.IDSCH DAGBLAD Uitgave van Dagbladuitgeverij Damiate DIRECTIE BM Essenberg.J de Vries. Arnold (adi). HOOFDREDACTIE Jan-Geert Majoor, I Nypels. Henk van der Post (adj) HOOFDKANTOOR Rooseveltstraat 82,2321 BM Leiden Telefoon 071-356356 REGIOKANTOOR Kanaalstraat 26a Lisse Telefoon 02521-19353, Fax 02521 -196 POSTADRES ma -vrij van 8 30-17.00 ui Telefoon 071 -143545 ,54,2300 AB Leiden TELEFAX Advertenties 071 -323508 Fam. berichten 071 -323508 Redactie 071 -321921 82,85 119,50 321,65 28,75 HET WEER HANS VAN ES Gure buien Het oktobergemiddelde van de temperatuur, dat in de eerste helft van de maand nog circa één graad boven normaal lag, vertoonde de laatste vijf dagen een scherpe neerwaartse curve en ligt nu alweer onder de middenstreep. Gelet op de lange termijnprognose, die op nieuw te lage temperaturen in het vooruitzicht stelt, lijkt deze oktober de vierde koude maand in succes sie te worden. Vooral de vorst in de nacht (normaal plus 6 graden) heeft aan de snel dalende lijn bij gedragen. Maar ook de middag- temperatuur zat ruim onder het ge bruikelijke maximum van 14 gra den. We lagen voelbaar onder be heer van een 'koud' hogedrukge- bied. Een koud hoog dankt zijn bena ming aan zijn produktie van koude lucht in de lange nachten van het winterhalfjaar. Gestimuleerd door weinig wind en de kraakheldere lucht binnen het luchtdrukmaxi mum ontstond zo de eerste echte stralingsvorst van het winterhalf jaar. Inmiddels verandert de lucht drukverdeling ingrijpend. Tussen IJsland en Noorwegen komt er ruimte voor een nieuw koudetrans- port uit het hoge noorden, gestimu leerd door een venijnige depressie, op weg van Noorwegen naar Mid den-Europa, Het rustige hogedrukweer maakt vanavond al plaats voor beduidend meer wind en spoedig volgen gure buien van de Noordzee. Ook mor gen worden er regelmatig regen- en wellicht ook hagelbuien op de kust strook afgevuurd, waarbij de wind geleidelijk omgaat van noordwest naar noordoost. Toch ligt een te rugkeer naar echt depressieweer niet in het verschiet. Vanaf vrijdag wordt de belangrijkste blikvanger op de weerkaart een nieuw koud bloedig hogedrukgebied met een standplaats boven Zuid-Scandina- viê. Dan start een volgende cyclus met fris hogedrukweer. Omdat de kern verder van ons is verwijderd dan in de vorige perio de, blijft de koude noordooster flink doorstaan. Voor het gevoel mag het dan erg fris zijn met over dag 7 tot 9 graden; de stevige wind houdt de nachten voorlopig vorst- vrij. De zon komt terug, maar min- der uitbundig dan de afgelopen tijd door wolkenvelden, afkomstig van depressies ten zuiden van ons HET WEER IN EUROPA KNMI Weersvooruitzicht Geldig tot en met donderdag. Engeland, Schotland, Wales en Ierland: Vandaag vooral in het zui den nog bewolking en re gen. Verder van het noor den uit opklaringen en morgen vrijwel droog. Mid- dagtemperatuur ongeveer 10 graden, morgen in Schotland enkele graden lager. België en Luxemburg: droog. Vandaag later op de dag en ook morgen meer bewolking en een enkele bui. Maxima ongeveer 8 Noord- en Midden-Frank- kans op ee 12 graden Portugal en Madeira: Portugal: Droog en flinke perioden met zon. Middagtemperatuur ongeveer 21 graden. Madeira: Wisselend bewolkt en droog. Maximumtemperatuur ongeveer 21 graden. Spanje en de Canarische Eilanden: Spanje: Perioden met zon en vrijwel overal droog. Aan de Costa's in het oos ten en zuiden meer bewolking en enkele regen- of onweersbuien. Middagtempe- raturen meest rond 20 graden, in An- dalusië en plaatselijk aan de Costa's in het zuiden ongeveer 25 graden. Canari sche Eilanden: Perioden met zon en droog. Maxima aan de zuidstranden on geveer 26 graden. Marokko en Tunesië: gend zonnig. Droog. Middagtemperatuur oplopend tot ongeveer 25 graden. Tune sië: Eerst flinke zonnige perioden, gelei delijk meer wolkenvelden en morgen in het noorden kans op een bui. Maxima aan zee ongeveer 26 graden. Zuid-Frankrijk: Af en toe zon, morgen ook wolkenvelden en een enkele bui. Middagtemperatuur morgen dalend naar ongeveer 12 gra den, aan de Middellandse Zeekust wat Mallorca en Ibiza: Vandaag droog en geregeld zon. Morgen ook wolkenvelden en een enkele regen- of onweersbui. Middagtemperatuur on geveer 23 graden. Italië, Corsica en Sardinië: Italië: Half tot zwaar bewolkt en vooral morgen een enkele regen- of onweers bui. Vandaag in het zuiden nog droog en flinke zonnige perioden. Maxima in het noorden dalend naar ongeveer 15 gra den, elders middagtemperaturen tussen de 20 en 25 graden. Corsica en Sardi nië Af en toe .zon en vooral morgen een regen- of onweersbui. Middagtempera tuur rond 24 graden, morgen iets lager. Griekenland en Kreta: Griekenland: Droog en tamelijk zonnig. Vandaag maximumtemperaturen van ongeveer 22 graden, op Kreta 25 gra den. Morgen iets hoger Turkije en Cyprus: Langs de Turkse west- en zuidkust en op Cyprus zonnig. Maxima van 19 graden rond de Dar^lanellen tot 30 op Cyprus. Duitsland: Vandaag vooral in het zuiden bewolkt en mogelijk een bui. Morgen ook elders een grote kans op een bui of regen. Middag temperatuur ongeveer 8 graden, van daag in het zuiden nog iets boven de 10 graden, 's Nachts plaatselijk lichte Zwitserland: Vandaag af en toe zon en vrijwel overal droog. Morgen tamelijk veel bewolking en een enkele, mogelijk fikse, regen- of onweersbui. Middagtemperatuur uiteen lopend van 10 graden in het noorden tot 15 in het zuiden, morgen kouderen tus sen de 7 en 13 graden. Oostenrijk: Vandaag nog kans op zon en een enkel buitje. Morgen meer bewolking en grote kans op een regen- of onweersbui Mid dagtemperatuur ongeveer 13 graden, morgen enkele graden lager. Polen: Eerst rustig en droog weer met flink wat zon. In de nacht en vroege ochtend lich te tot matige vorst en kans op mist Van daag in het zuiden meer bewolking en mogelijk wat regen. Morgen overal meer bewolking en wat lichte regen of motre gen" Tsjechië en Slowakije: Hier en daar zon. verder wolkenvelden en voornamelijk in Tsjechië kans op wat regen of motregen. Neerslagkans Minimumtemp. Middagtemp. Wind WEERRAPPORTEN DONDERDAG 21 OKTOBER 1993 Zon- en maanstanden Zon op 07.14 Zon onder 17.30 Maan op 13.37 Maan onder22.35 Waterstanden Katwijk Hoog water 06.58 19.14 Laag water 02.55 15.06 Weerrapporten 19 oktober 19 uur: Dublin Genéve Klagenturt wl 10 9 01 Casablanca onbew Johannesburg halfbew. Los Angeles onbew

Leidsch Dagblad | 1993 | | pagina 14