Leiden Gemeente maakt haast met Haagse Schouwbrug Goekoop bestrijdt uitlatingen Van Rij over Groenoordhallen Kwartje kan 65 gulden besparen 'Ik haal de spullen zelfs uit vuilniszakken Geen welstandcommissie WOENSDAG 20 OKTOBER 1993 Bedrijven A CL m'!'taire terrein I O Maaldrift langs de Rijksstraatweg in Wasse naar mag vrijwel zeker worden gebruikt voor de vestiging van bedrijven Belastingdruk -y De belastingdruk in I Jacobswoude blijft nagenoeg gelijk, alleen de rioolrechten gaan wat om- Van verdeeldheid in het Leidse college van B en W over de toe komst van de Groenoordhallen is burgemeester C. Goekoop niets bekend. Dat directeur A. de Jong met zijn opdracht aan drie projectontwikkelaars om een plan te maken voor de hal len te ver is gegaan, zoals wet houder T. van Rij (PvdA/ruim telijke ordening) vorige week beweerde, ontkent Goekoop. ,,lk kan die uitspraken van Van Rij niet plaatsen. Maar we zul len het daar volgende week dinsdag, als de wethouder terug is van vakantie, zeker over heb ben." Van Rij schokte vorige week de directie van de Groenoord hallen met zijn uitspraak, dat er verdeeldheid heerste binnen het college en dat een plan voor de toekomst van de hallen de gemeenteraad 'voorlopig niet zou bereiken'. In het college zou ernstige verdeeldheid heersen. De directie van de Groenoord hallen zou ten onrechte project ontwikkelaars hebben inge schakeld. ,,Er had een organisa tiebureau aan het werk moeten worden gezet", zei Van Rij. Volgens de burgemeester ra ken de opmerkingen van Van Rij kant noch wal. „We hebben indertijd het besluit genomen dat drie projectontwikkelaars zouden worden uitgenodigd om hun visie op de toekomst van de Groenoordhallen te geven. Op dit moment werken twee werkgroep aan een plan van aanpak: een praat over de pla nologische veranderingen die nodig zijn, de andere bereid de zelfstandigheid voor. Dinsdag wordt daar in B en W voor het eerst over gepraat. En dan kost het nog een paar weken." In de algemene beschouwin gen bij de begroting voor 1994 wordt de lezing van Goekoop op de gang van zaken bevestigd. „In 1993 werden drie project ontwikkelaars uitgenodigd om hun visie te tonen op de toe komst van de Groenoordhallen. Het college gaf hen een aantal uitgangspunten mee", staat er. Van Rij suggereerde in de com missie voor volkshuisvesting en ruimtelijke ordening, dat de op drachten aan de projectontwik kelaars buiten B en W om wa ren verstrekt. Betrokkenen verklaren de uit latingen van Van Rij uit mogelij ke angst voor grootschalige kan toorontwikkeling op het terrein van de Groenoordhallen. De wethouder zou vrezen dat kan toren aan de Willem de Zwijger laan de ontwikkeling van kanto ren aan de Schipholweg en el ders in het stationsgebied zou dwarsbomen. JE ZIT ALTIJD GOED Door het grote aantal parkeerwachters dat actief is steeds vaker geld in de parkeermeter/automaat. forse verhoging v MET EEN LENING VAN DE GKB Natuurlijk gaat u voor uw lening i naar een vertrouwd adres. Zoals de GKB Leiden dus. Daar maken ze uw persoonlijke lening of doorlopend krediet prima in orde voor u. Snel, zonder poespas en tegen i aantrekkelijke voorwaarden. Kom maar langs. Op werkdagen van 9.00 - 12.30 uur en donderdagavond van 17.30- 19.30 uur. Of bel voor informatie. Z~NK GOED VOOR *OTB UW LENING Gemeentelijke Kredietbank Leiden Breestraat 24, Postbus 11300, 2301 EH Leiden tel. 071-167777 Foutparkeerder ontkomt niet aan boete De gemeente maakt haast met de bouw van een nieuwe Haagsche Schouwbrug. Volgens een woordvoerder van de gemeente wordt 'onder de meest hoge druk' gewerkt aan het bestek van de nieuwe brug. Met de bouw, die on geveer een jaar in beslag neemt, hoopt men onmiddellijk na de winter te beginnen. De nieuwe brug kost zeven miljoen gulden. Leiden heeft inmiddels van ambtenaren van de provincie de toezegging gekregen dat er een bijdrage komt voor de nieu we brug. Alle andere bruggen in de omgeving hebben al een doorvaartopening van tien me- ter vijftig. Hoewel de gemeente Katwijk Vast staat nu dat de doorvaart opening van de brug met twee meter wordt verbreed. Onder meer de Kamer van Koophan del en de provincie drongen daar op aan opdat grotere sche pen de brug kunnen passeren. In het bericht 'College wijst kritiek D66 op welstandcommissie af dat vorige week in deze krant stond, is een fout gemaakt. Waar welstandcommissie werd geschreven, was bedoeld de mo numentenbeheercommissie. De eerste beoordeelt alle nieuw- bouwplannen in de stad, de tweede ziet er vooral op toe dat zorgvuldig met het historisch erfgoed wordt omgegaan. De mo numentenbeheercommissie was daarom ook betrokken bij de nieuwbouwplannen voor het Vrouwenkerkpleih, waarbij D66 aanmerkingen op de procedure had. Bakker Bart zwicht voor gemeente Bakker Bart aan de Haarlem merstraat komt tegemoet aan de eisen van de gemeente en neemt maatregelen om-stank overlast voor de bovenburen te gen te gaan. Het bedrijf is tijde lijk gesloten om het plafond te isoleren. Daarmee komt een einde aan een jarenlange juridi sche strijd tussen gemeente en Bakker Bart. Twee weken geleden stelde de Raad van State de gemeente in het gelijk. Wanneer Bakker Bart niet onmiddellijk maatre gelen zou nemen, mocht de ge meente het bedrijf sluiten. Ambtenaar J. Vellekoop zegt dat de gemeente het pand na de verbouwing zal controleren om te kijken of de problemen zijn opgelost. Bakker Bart hoopt de winkel over veertien dagen weer te openen. Meer rook dan vuur leiden Met vijf auto's rukten politie en brandweer vannacht om half vijf uit voor een brandje in een studentenflat aan de Mors- weg. Buurtbewoners waarschuwden dat er rook uit een raam op de tweede verdieping kwam. De brandweer nam het zekere voor het onzekere en ontruimde een aantal huizen op de tweede ver dieping. Maar de brand stelde niet veel voor. De rookontwikke ling was wel enorm. De bewoner had een sigaret niet goed uitge maakt en daardoor was een bank in brand geraakt. Jongen (16) verdacht van verkrachting leiden De politie heeft een 16-jarige jongen uit Leiden aange houden op verdenking van verkrachting van een 14-jarig meisje. De jongen ging maandagavond met een vriend en vriendin op bezoek bij het meisje aan de Lage Rijndijk. Nadat vriend en vriendin vertrokken waren zou hij zich aan haar hebben vergre pen. Het meisje heeft gisteren aangifte gedaan. De jongen ont kent. Geldkist leeggeroofd leiden Uit een praktijk voor fysiotherapie aan de Rosmolen is maandagavond duizend gulden gestolen. In een onbewaakt ogenblik werd het kastje achter de balie waar de geldkist in stond opengebroken. Het kistje werd gekraakt en leeggehaald. De diefstal moet tussen zes en tien uur 's avonds zijn gepleegd. Fietser licht gewond na aanrijding leiden Een 70-jarige man uit Aerdenhout is gistermiddag met lichte verwondingen overgebracht naar het Diaconessenhuis na een aanrijding op het Nbordeinde. Een 34-jarige Leidenaar opende het portier van zijn geparkeerde auto op het moment dat de Aerdenhouter op de fiets voorbijkwam. Die zwenkte uit en werd geraakt door een van achter komende auto. negatief re- gaeerde, verwacht Leiden ook uit deze hoek een bijdrage. De schepen die van de Haagse Schouwbrug gebruik maken, vervoeren hoofdzakelijk materi aal en stoffen voor bedrijven in de Katwijkse en Rijnsburgse re gio. Op de plaats van de oude brug, die vorig voorjaar werd weggehaald, wordt een nieuwe ophaalbrug gebouwd. De nieu we brug wordt gedeeltelijk op de Oude fundamenten gereali seerd. De landhoofden blijven bestaan, alleen de pijlers zullen worden afgebroken. Voor het verkeer verandert er weinig. Uitgegaan wordt van twee rijstroken met een fietspad voor twee richtingen aan een zijde van de brug. Het huidige, aparte, fietsbruggetje verdwijnt in ieder geval. Aan beide zijden van de brug komt een voetpad. Onduidelijk is nog hoe de nieuwe brug gaat worden be diend. Er komt geen huisje. Voorlopig wordt er van uitge gaan dat de bediening door de brugwachter van de Stevenshof- brug wordt uitgevoerd. In de toekomst is het ook mogelijk om dat vanuit een centraal punt te bedienen, zoals al met veel andere bruggen in Leiden het leiden aad rietveld Niet alleen hogere boetes dwingen bilisten ertoe geld in de parkeermeters te gooien. Met het aantal parkeerwachters is ook de pakkans voor foutparkeerders en andere overtreders gestegen. En dat leidt in '94 onherroepelijk tot daling van de inkom sten, zegt Gelderman. „Fiscalisering kent immers een sterk con currerend alternatief: betalen in de parkeer- apparatuur. Praktischer gesteld: betaal een kwartje en bespaar 65 gulden", schrijft de directeur in de toelichting bij zijn begroting voor volgend jaar. „De daling was verwacht", zegt Gelder man. „Wat wij alleen niet wisten, was wan neer die zich zou voordoen. In 1993 zie je nog stijging van de inkomsten, tot bijna twee miljoen gulden. In '94 verwachten wij een opbrengst van 1,4 miljoen gulden uit aanslagen. De inkomsten uit meters en au tomaten stijgt natuurlijk wel iets. Maar dat gaat met kwartjes en guldens." Naast de verhoogde pakkans is ook het strenge imago van Parkeerbeheer reden voor automobilisten om het parkeergeld te voldoen. „Wij staan als streng en hard be kend", weet Gelderman. „Het is ook een hard systeem. Net als met de belasting dienst is het met Parkeerbeheer ook moei lijk discussieren." Anderzijds is het beeld dat het publiek heeft van zijn dienst niet helemaal terecht, vindt Gelderman. „Een fors aantal aansla gen gaat toch niet door. Wij willen de wed strijd niet helemaal doodfluiten." In 1992 werden, min of meer tot verras sing van de dienst, 5700 van de 27.357 aan slagen door de 'slachtoffers' aangevochten. Van die bezwaren werd het merendeel er kend: 4110 aanslagen werden ingetrokken. En dan moest de dienst ook nog eens 1700 oninbare aanslagen in de vuilnisbak gooien. „Maar het is niet zo, dat een praatje met Parkeerbeheer er altijd toe leidt dat je je bon kwijtraakt", benadrukt Gelderman. 'Beroepsverzamelaar' stelt eeuw kindervermaak ten toon I: „Alleen ballen verzamel ik niet, die kun je niet opstapelen'. FOTO» JAN HOLVAST In een grote glazen vitrine, ver borgen achter speelgoedsol daatjes en kinderboeken, staat een vijftien centimeter hoge di nosaurus. Dit lijkt inspelen op de actualiteit, maar dat is be drog. Deze nepdino was er veel eerder dan de bloeddorstige beesten uit de Spielbergfllm. „Dat ding tikte ik zo'n twintig jaar geleden op de kop. Het komt uit het Geologisch Muse um in Londen." De man aan de andere kant van de tafel draagt een grote bril. Terwijl hij praat wriemelt hij met de letters van een oud leesplankje, die voor hem liggen. „Ik kan niet stilzit ten, ik moet altijd bezig zijn", z« excuseert hij zich. Jan Boogerd is nu 69 jaar en begint zich al aardig een 'be kende Nederlander' te voelen. „Mensen herkennen me wel eens op straat. Dat komt omdat ik verschillende malen in De Waag en De Lakenhal heb ge staan met mijn spulletjes. Dan zeggen ze: hé joh, jou ken ik van dat museum." De oogjes van de gepensioneerde verzamelaar beginnen te glimmen. Op zijn zestiende begon Boogerd met het aanleggen van een collectie oorlogsmateriaal uit de Tweede Wereldoorlog. Hiermee luidde hij voor zichzelf een nieuw tijdperk van verza melen, verzamelen en nog eens verzamelen in. Waren het eerst nog vooral oude pamfletten, uniformen en soldaatjes, nu komt vrijwel alles wat er maar te sparen valt bij hem i halve ballen dan, w je niet opstapelen' Leidenaar. Dozen Na zijn spulletjes jarenlang al leen maar opgeslagen te heb ben in dozen, hield hij in 1982 zijn eerste tentoonstelling in het Haagse Congresgebouw. Nu is hij toe aan zijn veertiende expo sitie. Die wordt gehouden in de bibliotheek van het Stadsbouw- huis te Leiden. Hierin staan 100 jaar kinderboeken en -speel goed centraal. Hetis de eerste keer dat Boogerd de boekjes exposeert. „In de kast vond ik er een uit 1878: 'Het Dieren ABC'. Toen dacht ik, dat is wel leuk om te laten zien", zegt de i huis. „Be- int die kun grapt de laar. Hij loopt naar een vitrine en laat het leesmateriaal zien. „Ik haal dit overal vandaan, zelfs uit vuilniszakken. Niets van wat hier staat is gekocht of afkomstig uit mijn eigen jeugd. Mijn moeder heeft alles wegge gooid, behalve mijn allereerste, schoentjes." Achter het glas lig gen twee piepkleine muiltjes. „Het is toch zonde, dat al de ze dingen ooit weggegooid zijn? Er zijn nog allerlei mensen die het vreselijk leuk vinden, dat merk ik aan het enthousiasme als ze het speelgoed zien staan. Dan hoor je ze zeggen: goh, moet je dit eens zien. Daar heb ik ook nog mee gespeeld, ik wist niet dat die nog bestonden." Boogerd glimlacht en vervolgt: „Zo heb ik veel plezier aan het repareren en tentoonstellen van het spul." Naast allerlei prachtige pren ten- en kleurboeken uit de vori ge eeuw, staan in het Stads- bouwhuis ook verschillende za ken die de laatste jaren uit het oog verdwenen zijn. Zo is er een groot uitklapbaar circuspanora ma uit 1922. Verderop staat een Duitse versie van het spel Mens erger je niet (Mensch arger dich nicht). En een andere vitrine wordt opgesierd door een tover lantaarn, de voorloper van de film en de viewmaster. Fluitjes Spellenfreaks komen ogen te kort, want de oude ganzebord- spelen, puzzels en kaartspelen zijn niet op -de vingers van één hand te tellen. Zelfs een aantal 'fluitjes van een cent' ontbreken niet op de tentoonstelling. Boogerds' vriendin Ineke helpt hem vaak bij het expose ren van zijn hebbedingetjes'. Ze komt met een klein grif feldoosje aan: „Jan, moet je eens kijken wat een enig doos je." Hij pakt het kleinood aan en kijkt er even naar. „Ik heb eens weet, dat hij, „nou, zet e hartstikke mooi Een moment later heeft Ineke weer wat interessants gevon den. Het zijn bananensticker- tjes. „Die verzamel ik ook", zegt Boogerd. „Ik heb er al bijna dui zend." Zijn vriendin voegt daar aan toe: „Deze heb je nog niet, ze komen van een onbespoten banaan." heb", /egt ar bij hoor, Leiden stemt voorlopig niet elektronisch Leidenaars gaan volgend jaar wellicht voor de laatste keer op de ouderwetse manier stem men. Daarna buigen ambtena ren van burger/aken zich over de vraag of de gemeente zal overstappen op een nieuw elek tronisch systeem. In het houden van een proef met stemcomputers, zoals D66 onlangs voorstelde, ziet wet houder J. Walenkamp (bestuur lijke vernieuwing) niets. „Er is in andere gemeenten al zoveel ervaring opgedaan met dat sys teem, dat dat weinig zin heeft. Een proef is niet nodig, maar het is wel interessant om te kij ken of we kunnen overgaan op elektronisch stemmen. Dat Leiden nog niet overgaat op het nieuwe computerge stuurde systeem is een kwestie van geld. De aanschaf van stemmachines kost de gemeen te ruim 400.000 gulden. Voor dergelijke kosten is geen geld gereserveerd. Bloembollenactie voor Joegoslavië De werkgroep 'leiden steunt ex-Joegoslavië' begint 25 okto ber met en bloembollenactie. De opbrengst daarvan is be stemd voor hulp aan de bewo ners van het eiland Ciovo, ten noorden van Split. De bloembollen worden gro tendeels via scholen verkocht. Ze zijn ook verkrijgbaar aan de balie van het stadhuis en het stadsbouwhuis. Met het ingeza melde geld wordt directe huma nitaire hulp betaald. Op 20 november wordt in de Pieterskerk een grote manifes tatie gehouden die in het teken staat van de oorlog in voormalig Joegoslavië. Op Ciovo wonen duizenden vluchtelingen verspreid over het eiland. De meeste van hen ko men uit Bosnië. Ze zijn van ver schillende etnische afkomst. Door hun komst is de bevolking van het eiland verdubbeld. Er zijn daardoor problemen ont staan in de voedselvoorziening, het onderwijs, medische zorg en de werkgelegenheid.

Leidsch Dagblad | 1993 | | pagina 13