'Is dit wel een kinderfilm?' Nan Goldins fascinatie voor 'derde geslacht' Amsterdam krijgt centrum Arabische kunst en cultuur Cultuur Kunst Strop dreigt voor Haagse instellingen Kunstbeurs PAN succes 'Inspraakavond' over Rudi Fuchs DINSDAG 19 OKTOBER 1993 den haag anp Voor een aantal kunstinstellin gen in Den Haag dreigt een strop van in totaal enkele mil joenen guldens. Er is een voor stel van de directeur dienst kunst en cultuur in voorberei ding waardoor de instellingen met terugwerkende kracht van af 1992 overschrijdingen op het personeelsbudget zelf moeten betalen. Het gaat om kosten van ziek tevervanging, zwangerschaps verlof en wachtgeld. Voorheen werd dat door de gemeente be taald. Volgens een woordvoer der geldt al vanaf 1992 het uit gangspunt dat de verschillende gemeentelijke diensten zelf overschrijdingen op hun perso neelsbudget moeten bekosti gen. De gemeentelijke kunstin stellingen kregen onlangs te ho ren dat dit ook voor hen opgaat. Het college van b. en w. moet hierover nog een besluit nemen. Volgens directeur H. Muider- man van het centrum kunstzin nige vorming het Koorenhuis heeft de maatregel directe ge volgen voor de activiteiten. Het personeelsbudget is daar dit jaar met zes ton overschreden, vorig jaar was dat iets minder, De Koninklijke Schouwburg heeft over 1993 een overschrij ding van drie ton en het Haags Historisch Museum van 60 mil le, volgens een verontruste Mui- derman. „We zijn bij de voorbe reiding op de begroting nooit i op de hoogte gesteld." Eerste project van instituut vormgeving amsterdam anp Het Nederlands Vormgevings- instituut houdt op 30 en 31 ok tober in de RAI in Amsterdam een conferentie getiteld „Doors of Perception". Het is het eerste project waarmee het nieuwe in stituut naar buiten treedt. Het Vormgevingsinstituut is de komende jaren vooral co producent van tentoonstellin gen en evenementen. Zo is het betrokken bij een Duitse ten toonstelling met Nederlandse ontwerpen, getiteld „Made in Holland - Design aus den Nie- derlanden" in Keulen. De ten toonstelling wordt van half ja nuari tot en met april 1994 ge houden, gelijktijdig met de in ternationale meubelbeurs in Keulen. Hedda Gabler niet in schouwburg leiden» De Voorstelling Hedda Gabler die het Vlaamse gezel schap De Korre volgende week dinsdag, 26 oktober, in de Leidse schouwburg zou geven, gaat niet door. De voorstelling zou op 25 oktober in première gaan, maar regisseur Karst Woudstra is sa men met zijn spelers tot de conclusie gekomen dat het artistieke niveau van deze Ibsen-produktie niet aanvaardbaar is. Zevende Cinekid begint morgen met kerstfilm Als het aan Cinekid ligt, valt kerst dit jaar in de herfstva kantie. De zevende editie van het film- en televisiefestival voor de jeugd opent morgen in de Meervaart in Amster dam met een vroege première van 'The Muppet Christ mas Carol'. Deze poppenfilm van Brian Henson zal vanaf 16 december in de bioscopen te zien zijn en wordt op Ci nekid buiten competitie vertoond. Zoals elk jaar dingen vijftien nieuwe kinder- en jeugdfilms uit een groot aantal landen mee naar de Cinekid Awards. Een Nederlandse bijdrage ontbreekt dit jaar helaas. Van de vier Nederland se jeugdfilms die in produktie zijn, was er geen enkele op tijd klaar voor deelname aan Cinekid. Het geselecteerde aanbod om vat zowel films voor de aller kleinsten als films voor de cate gorie 12-16 jaar. Het parmanti ge 'Lotta uit de Kabaalstraat' naar boeken van Astrid Lind- gren, is een mooi voorbeeld van een heerlijk simpele en toch niet kinderachtige kleuterfilm. Het andere uiterste wordt ge vormd door films als 'Le petit Prince a dit', winnaar van de Publieksprijs Cannes 1992. Een prachtig gefilmd verhaal over een vader, een moeder en hun dochter die niet lang meer te le ven heeft. Een film waarbij de kijker een paar stevige emoties te verstouwen krijgt, en die on getwijfeld de vraag doet rijzen: is dit nog wel een kinderfilm? Het bewijst in ieder geval dat in die laatste leeftijdscategorie het onderscheid tussen 'jeugd' en 'volwassen' uiterst vaag is. 'Le petit Prince a dit' wordt eind oktober uitgebracht door Cine- mien, en niet als jeugdfilm. Nog scherper komt die kwes tie aan de orde bij 'Kinderspie- Ie', de enige film op Cinekid die niet voor kinderen te zien zal zijn. Met 'Kinderspiele' filmde de Duitse regisseur Wolfgang Becker zijn jeugdervaringen met een autoritaire vader van zich af. Kinderen spelen welis waar de hoofdrol, maar de sfeer is uiterst naargeestig en de va dermoord op het eind neemt het laatste sprankje hoop weg. Mag je dat een veertienjarige aandoen? De gewetensproble men van ouders die worstelen met de vraag 'Jurassic Park, ja of nee' verbleken hierbij. In Duitsland kreeg 'Kinder spiele' in 1992 de Prijs van de Filmkritiek. De filmkeuring stel de vervolgens een leeftijdsgrens van 16 jaar vast, een beslissing waar de regisseur nogal verbol gen over was. Cinekid-program- meur Harry Peters heeft die leeftijdsgrens voor de vertoning op het festival toch overgeno men. In de eerste plaats omdat hij zelf vindt dat voor een jeugdfilm hiermee de grens is bereikt, en ook een beetje om de aan deze film gekoppelde fo rumdiscussie te prikkelen. De enige kinderen die 'Kinderspie le' te zien krijgen, zijn de zoge naamde commentatoren. Zij krijgen de opdracht om forum lid en regisseur Becker op kriti sche vragen te tracteren. Vorig jaar traden die com mentatoren voor het eerst op en de formule bleek een groot suc ces. Vijf kinderen in de leeftijd van 12 tot 16 jaar zien een aan tal films en bereiden (onder be geleiding) ontmoetingen met de filmmakers voor. Bij sommige regisseurs zijn die gesprekken al berucht geworden door de scherpe vragen die ze moesten beantwoorden. Het idee is in middels ook door enkele bui tenlandse kinderfilmfestivals overgenomen. Het speciale thema van Ci nekid is dit jaar 'Geluid in de film'. Vooral bij kinderfilms al tijd een gevoelig punt, al was het alleen maar vanwege de pe perdure nasynchronisaties die vaak nodig zijn. De Meta Sound-studio zal aan de hand van fragmenten uit de nieuwe Disney-film 'Aladdin' demon streren hoe zoiets in zijn werk gaat. Ook kinderen krijgen de kans om mee te doen. Daarnaast verzorgt het Film orkest Max Tak de voorstelling 'De reizende droom', waarbij op ouderwetse manier geluid bij een aantal klassieke kinder- en jeugdfilms wordt gemaakt. Cinekid 1993 wordt van 20 t/m 27 oktober gehouden in de Meervaart in Amsterdam. Een gedeelte van het programma is tijdens de herfstvakantie te zien onder de titel 'Cinekid op loka- tie' in 20 steden, waaronder Den Haag, Gouda, Haarlem, Rotterdam, en Utrecht. De grootste kunstbeurs in ons land, PAN Amsterdam, die van 9 tot en met 17 oktober in de Rai is gehouden, is een groot succes geworden. Er kwamen ruim 29.500 bezoekers, bijna een kwart meer dan vorig jaar. Nederlandse musea hebben aardig gekocht op deze beurs. Al voor de opening ging een zeldzazme 17de-eeuwse vouw- waaier voor een onbekend be drag naar het Rijksmuseum in Amsterdam. Hetzelfde museum kocht enkele dagen later een Ja panse schildering van een bloeiende magnolia-tak voor de afdeling Aziatische kunst. Het Amsterdams Historisch Museum kocht een paar zilve ren kastanjevazen. Een bordje met een beschildering van een Japanse theeceremonie kwam in het bezit van Het Prinsenhof in Delft. Een Japans tabaks doosje uit de zeventiende eeuw met een afbeelding van twee parende paartjes ging naar het seksmuseum 'Venustempel' in Amsterdam. Concerten Oleta Adams in Nederland den haag Oleta Adams, die met haar Window of Hope' op het ogenblik niet van de Nederlandse radiozenders af te branden is, komt voor een serie concerten naar ons land. Op 24 november treedt zij op in het Utrechtse Vredenburg, 26 november is zij in Groningen, in het Haagse Congresgebouw staat zij op 29 no vember en de dag erna in Carré, Amsterdam. De voorverkoop begint komende zaterdag. Extraatje door Eros Ramazzotti delft De tournee van Eros Ramazzotti is met één concert uitge breid. Behalve op 22 oktober (Maastricht) en 24,25,26 oktober in Rotterdam (Ahoy'J, geeft hij op 26 november een concert in Thialf, Heerenveen. Intussen is hij dan in Scandinavië geweest, waar hij eveneens razend populair is. De voorverkoop voor het concert in Heerenveen begint komende zaterdag. Voor de con certen van de Italiaan in oktober zijn ook nog enkele plaatsen beschikbaar. Sikulu weer in Nederland leiden De Zuidafrikaanse musical Sikulu, is na het succes van het vorige seizoen, terug in Nederland. Op zondag 31 oktober is de wervelende show te zien in de Koninklijke Schouwburg in Den Haag. Kaarten hiervoor zijn te koop bij het uitbureau van K O, Oude Vest 45, Leiden, telefoon 141141. Wervelende dansen en indrukwekkende liederen. De Zuidafrikaanse musical 'Sikulu' staat er borg voor. foto pr Amerikaanse fotografe is waar travestieten zijn beeldende kunst RECENSIE ROOS VAN PUT Expositie The Other Side, nieuw werk van de fotografe Nan Goldin Te zien t/m 7/11 in Stelling Gallery, Kruisstr 1b, Lei den Do t/m za 14 00-18.00 uur. zo. 14 00-17 00 uur Catalogus 'The Other Side, f95.00. Bestaat er zoiets als 'het derde geslacht'? Je bent dan man noch vrouw, of je kleedt je als vrouw terwijl je van nature man bent, of je verwisselt operatief van geslacht. Volgens de foto grafe Nan Goldin is het derde geslacht het meest ideale wat er bestaat. Een vriend, nu vrien din, van haar heeft haar het ver schil tussen een mannelijk en vrouwelijk orgasme beschreven. Voor Goldin was dit 'een rijk dom die benijdenswaardig is, dat te beleven binnen één leven en de wereld ervaren te hebben in twee verschillende gedaan ten'. Stelling Gallery toont in de nieuwe lokatie aan de Kruis straat recent werk van deze Amerikaanse fotografe, waar travestieten en transseksuelen uit New York, Boston, Manilla en Bangkok de geportretteerden zijn. 'The Other Side' is de naam van de 'Drag Queen' bar in Bos ton in de jaren zeventig. Nan Goldin fotografeert nu al meer dan twintig jaar deze personen. Zij fotografeert niet zomaar mensen in een nachtclub, bar of op straat. De personen die een hoofdrol spelen in haar werk zijn veelal intieme vrienden, bij na dagelijks vertoeft ze in hun gezelschap en haar camera regi streert en documenteert. Sommige vrienden zijn trans- seksueel, anderen kleden zich nu eens als vrouw dan weer als man. Ook zijn er personen bij die alleen in het nachtelijk leven travestiet zijn, zij treden op in nachtclubs en bars. Weer ande ren leven permanent als 'Drag Queen'. Op de tentoonstelling is een bijzonder sprekende foto te zien van 'Anna at home with her fa mily' (Manilla 1992). 'Anna' staat in een huiskamer voor de Stelling Gallery toont in de nieuwe lokatie aan de Kruisstraat recent werk van de Amerikaanse fotografe Nan Goldin. foto loek zuyderduin spiegel en poedert haar gezicht. Op het tapijt zitten drie jonge kinderen televisie te kijken, ver der zijn in dezelfde kamer nog twee kleintjes te zien en een ou dere vrouw. De Aziatische tra vestieten zijn niet vervreemd van hun families, zoals veel van de westerse dat wel zijn. In Ma nilla verdienen zij het geld om de familie financieel te onder steunen of geheel te onderhou den. Een andere opvallende foto is die van 'Gody in the dressing room at the Boy Bar' (New York City, 1991). Je ziet 'Cody', naakt vanaf de heuplijn, ze heeft prachtig lang blond haar, zwaar rood aangezette lippen en ze kijkt zwoel provocerend de ca mera in. Het blanke lichaam steekt scherp af tegen de donke re achtergrond van de kleed ruimte, aan deze muur zie je fo to's van een evenzo blonde (van nature echte?) dame. De wijze waarop Goldin 'Cody' portret teert is uniek. 'Cody' zit duide lijk lekker in haar eigen vel, schaamt zich er dan ook niet voor om dit te tonen in een uit dagende pose. Zij pronkt met haar verschijning: 'ik ben een prachtig mens/man/vrouw en de,hele wereld mag dat zien'. De personages op de foto's zijn stuk voor stuk representan ten van een wonderlijke wereld, waar uitbundig opgebrachte makeup en bizarre kleding troef zijn. Het is alsof je binnentreedt in een theater waar de eigenzin nige hoofdpersonen gewoon zichzelf, man, vrouw of het 'der de geslacht' spelen, eigen codes en regels hebben en zich niet bekommeren om de samenle ving die hen niet of nauwelijks accepteert zoals ze zijn. Open lijk en bewust presenteren zij zich aan die samenleving. Of zoals Nan Goldin treffend in de catalogus de personages be schrijft: 'The people in these pictures are truly revolutionairy; they are the real winners of the battle of the sexes, because they have stepped out of the ring', ('de mensen op deze foto's zijn werkelijk revolutionair; zij zijn de echte winnaars van de trijd tussen de seksen, want zij zijn uit de ring gestapt'). amsterdam anp In Paradiso in Amsterdam wordt op 22 oktober een 'inspraakavond' gehouden over Rudi Fuchs en zijn directeurschap bij het Haags Gemeen temuseum. „Houdt de Dief! - Wonderkind of Total Loss - is de titel van de avond. Er zijn geen sprekers uitgenodigd. De bedoeling is dat het publiek via open microfoons zijn mening geeft over de budgetoverschrijdingen, die on der Fuchs' directeurschap (1987-1992) hebben plaatsgevonden. In het voorjaar bleek dat het tekort bij het Haags Gemeentemuseum over 1991 en 1992 was opgelopen tot ruim vier miljoen gulden. De affaire kostte de Haagse wethouder van kunst en cultuur, A. van den Berg, de kop. Fuchs was toen al benoemd tot directeur van het Stedelijk Museum in Amsterdam. In een onlangs verschenen rapport wordt het mana gement van het Gemeentemuseum een falend financieel beleid verweten. De voormalige di recteur zou niet effectief en evenwichtig leiding hebben gegeven. Een woordvoerster van Paradiso laat weten dat de inspraakavond niet is bedoeld als tribu naal. Het wordt zeker geen scheldkanonnade tegen Fuchs, zegt ze. Fuchs' kwaliteiten staan niet ter discussie. Wel verwacht ze dat de avond een levendig gesprek oplevert. Fuchs is door de organisatie uitgenodigd, maar is waarschijnlijk niet aanwezig. Hij ver blijft tot en met 22 oktober in België in verband met een internationaal congres van musea voor moderne kunst.. amsterdam cpd Toen de Marokkaan Abderazak Sbaïti en zijn Nederlandse vrouw Simone Meilof IJben in 1985 een Arabische boekwinkel openden in Amsterdam, kregen ze met een hardnekkig vooroor deel te maken. Marokkanen zouden niet lezen, zodat hun winkel vast geen lang leven was beschoren. Het tegendeel bleek waar: na de opening door bur gemeester Van Thijn beheert het tweetal nu ook officieel het eerste Centrum voor Arabische kunst en cultuur in ons land. In het fraaie pand van 'El Hizjra' aan het Singel is tevens de rijk gesorteerde boekwinkel onder gebracht. Sbaïti en Meilof IJben gingen samen van start in een onder komen aan de Frans Halsstraat, nadat eerdere partners geleide lijk allemaal waren afgehaakt omdat ze de weg naar succes te lang vonden. Namens haar echtgenoot vertelt Meilof IJben over de vele problemen in deze fase van pionieren: „We hadden bijvoorbeeld de grootste moeite de financiering rond te krijgen, want ook de banken waren sceptisch. Om een boekwinkel van niveau op te zetten, is ech ter altijd heel wat geld nodig". De opening in 1985 mag dan ook een klein wonder heten. Mede omdat de winkel zich niet beperkte tot Marokkaanse literatuur, werd het onderko men in de Frans Halsstraat al gauw een trefpunt voor lezers uit de hele Arabische wereld. „We barstten zo langzaam uit onze voegen", vertelt Meilof IJben tevreden. De groei werd niet alleen bevorderd door de hoge kwaliteit van het boeken aanbod. 'El Hizjra' haalde vanaf 1987 ook befaamde Arabische dichters, schrijvers, musici, beeldend kunstenaars en is lamologen naar Nederland en stimuleerde de kunstbeoefening door Arabische migranten. Vrijheid van meningsuiting staat bij 'El Hizjra' hoog in het vaandel, al ligt de voorraad van Rushdies 'Duivelsverzen' voor de zekerheid toch maar een beetje uit het zicht. „We verko pen echter ook een boek over koning Hassan en die ligt ook niet bij iedereen even goed", benadrukt Meilof IJben de open koers van de boekwinkel. Het aanbod varieert van in het Ara bisch vertaalde westerse sprookjes en spelletjes tot schit terende uitgaven over islami tische kunst en Arabische verta lingen van Homerus en Plato. Op de planken prijken ook op vallend veel Nederlandse, En gelse, Franse en Duitse vertalin gen van Arabische schrijvers. Met structurele subsidies van de gemeente Amsterdam en het ministerie van wvc kunnen Sbaïti en Meilof IJben aan de Frans Halsstraat ook lezingen, voordrachten van dichters en taalcursussen blijven organise ren. Voor 11 december (aan vang 15.00 uur) hebben ze bij voorbeeld Mohammed Jabri uitgenodigd: samen met Mo hammed Arkoun en Hassan Hannafi behoort hij tot de meest vooraanstaande Arabi sche en Marokkaanse filosofen van dit moment. Voor nadere informatie over 'El Hizjra' (Singel 300 A, Am sterdam) kan worden gebeld met telefoonnummer 020 - 4201517. De openingstijden van de boekhandel zijn van maandag tot en met vrijdag van 10.00 tot 17.30 uur en za terdags van 10.00 tot 17.00 uur.

Leidsch Dagblad | 1993 | | pagina 8