Leider Haïti eist amnestiewet 4 iiiimmmiiiiiiiv iiiiiiiftuiiftifttiiii R'lüiN! „Belasting betalen over m'n spaarrente? Waarom zou ik?" Goed verhaal is m de VS huis waard Buitenland Verdrag van Schengen twee maanden uitgesteld Italiaanse regering van plan geheime dienst te hervormen Bhutto opnieuw premier Karadzic is uit op Groot-Servië Kurdische partij PKK zet Turkse pers onder druk [DINSDAG 19 OKTOBER 1993 S Presse ANP Algemeen Nederlands Persbureau DPA Deutsche Presse Agentur CPD Gemeenschappeli)ke Ind The Independent IPS Inter Press Service RTf Mannen en vrouwen blijken minder vaak vreemd te gaan Vijftien jaar cel voor ex-lid RAF stuttgart» Ingrid Jakobsmeier, voormalig lid van de extreem linkse Duitse terreurgroep RAF, is gisteren tot vijftien jaar gevan genisstraf veroordeeld wegens haar aandeel in een aanslag op het Amerikaanse militaire vliegveld Ramstein in augustus 1981. De 39-jarige is schuldig bevonden aan poging tot moord op 17 mensen. De rechtbank sprak haar vrij van betrokkenheid bij de .mislukte aanslag op NAVO-generaal Kroesen in september 1981 in Heidelberg. Spaanse generaal gedood bij aanslag madrid Een generaal van de Spaanse luchtmacht is vanmorgen in het centrum van Madrid doodgeschoten. Zijn chauffeur raak- 1 te ernstig gewond. Enkele minuten na de aanslag ontplofte in 1 éen ander deel van de Spaanse hoofdstad een autobom. Het is niet bekend of daarbij slachtoffers zijn gevallen. De politie ver moedt dat de aanslagen het werk zijn van de Baskische afschei- 1 'dingsbeweging ETA. Schietpartij in Fort Knox: 3 doden 'fort knox» Een ontevreden werknemer van een trainingscen- 1 trum op de legerbasis Fort Knox in de Amerikaanse staat Ken tucky heeft gisteren drie mensen gedood en vervolgens zichzelf in het hoofd geschoten. De schietpartij, waarbij ook twee men sen ernstig gewond raakten, lijkt te maken te hebben met de werksituatie. Dat zegt de federale politie FBI. Sandinisten bezetten kathedraal Managua» Sandinistische oud-militairen hebben gisteren de ka thedraal van Managua bezet. Met hun actie willen de ex-militai- ren de regering van Nicaragua ertoe dwingen bepaalde toezeg gingen na te komen. Bij de bezetting is geen geweld gebruikt. Ruimteveer Columbia gelanceerd cape Canaveral Na twee afgebroken pogingen is gisteren het Amerikaanse ruimteveer Columbia gelanceerd vanaf de raket basis Cape Canaveral in Florida. De zeven bemanningsleden zijn vertrokken voor een twee weken durende medische onder- zoeksmissie, de langste die de shuttle ooit heeft uitgevoerd. De astronauten zullen onder meer nagaan wat de gevolgen van langdurige gewichtloosheid zijn. Sekteleider zette aan tot zelfmoord hanoi Een blinde, manke sekteleider in een afgelegen gehucht in het noordwesten van Vietnam wordt ervan beschuldigd dat hij 52 volgelingen heeft aangezet tot zelfmoord. Dat hebben Vietnamese media gisteren gemeld. De zelfmoorden zouden op 2 oktober hebben plaatsgevonden in de provincie Son La, 230 kilometer ten westen van Hanoi. Iran en Turkije gaan drughandel te lijf Nicosia» Iran en Turkije hebben gisteren een akkoord onderte kend over wederzijdse veiligheidszaken en de bestrijding van drugsmokkel. De overeenkomst werd in Iran ondertekend door de Turkse minister van binnenlandse zaken Gazioglu en diens Iraanse collega Besharati. Air France staakt vluchten na protest parus» Demonstranten die actie voeren tegen plannen voor ver mindering van het aantal arbeidsplaatsen bij de luchtvaartmaat schappij Air France hebben gisteren startbanen van het vliegveld Charles de Gaulle bezet. De actie had tot gevolg dat de maat schappij alle vluchten voor gisteravond en vandaag annuleerde. LOS ANGELES DPA Steeds meer Amerikanen gebruiken het geschreven woord om de gewenste prijs voor hun huis te vangen. Opstelwedstrij den met de eigen woning als inzet moeten ervoor zorgen dat de vraagprijs wordt ge haald of, beter nog, wordt overtroffen. Deelnemers moeten per bijdrage tussen de 25 en 100 dollar overmaken. Ook een echtpaar in Summit Valley in het zuiden van Califomië leest momenteel aandachtig opstellen. De man en de vrouw besloten tot de niet alledaagse verkoopme thode omdat ze hun huis, dat al twee jaar te koop stond, maar niet kwijt konden ra ken. Nu krijgt degene die het beste opstel schrijft de woning. Vanuit het hele land stromen de verhalen binnen. Tot de deel nemers behoren volgens het echtpaar een advocaat, enkele makelaars en een Califor- nische politicus. De bijdragen mogen ove rigens niet langer zijn dan 300 woorden en moeten beginnen met de zin: ,,Ik zou graag in een huis in Summit Valley willen wonen, omdat Het echtpaar hoopt op 8.500 deelnemers die bij de tekst 50 dollar moeten bijsluiten. Op die manier denken ze de verlangde 750.000 gulden te kunnen incasseren. De bedenkers van 'Een huis voor een op stel' wonen in Maine, in het noordoosten van de VS. Zij kregen, bij een tarief van 100 dollar per opstel, zo veel inzendingen bin nen dat de vraagprijs voor hun pension ruimschoots werd gehaald. Het echtpaar besloot daarop de laatste 2.000 deelnemers hun inschrijfgeld terug te sturen. Het succes van de opstelwedstrijd raakte snel bekend. Binnen de kortste keren gin gen op dezelfde manier woningen in New York, Minnesota en Georgia van de hand. In Colorado wisselde zelfs een restaurant keten via een opstel van eigenaar. Een probleem is dat de autoriteiten in sommige staten nogal sceptisch staan te genover zo'n overdracht van een woning. Maar tegenhouden kunnen zij het niet. Zo is het in Californië verboden je huis via een loterij te verkopen. Maar wedstrijden waarbij niet geluk, maar intellect en creati viteit de doorslag geven, zijn niet in strijd met de wet. Deskundigen waarschuwen echter eventu ele winnaars dat ze niet moeten denken voor slechts 50 dollar eigenaar te kunnen worden van een kapitale villa. De staat zal er niet voor terugdeinzen haar rechtmatige deel via een forse belastingaanslag op te eisen. Wapen-, olie- en financieel embargo weer van kracht Nazi-archief overgedragen aan Duitsland CtATUt Mrarcsfreffltfi. ÖELACAKIDAU «ji tl wwr eiKMKHf wS'YsL, O? 8*»> V"-<; Een Haïtiaanse vrouw passeert een muur waarop de verdreven president Aristide wordt uitgemaakt voor misdadiger. FOTO AP »L YNNE SLADKY parus» hans gertsen correspondent Het Verdrag van Schengen, dat het vrije verkeer van personen tussen negen van de twaalf EG- lidstaten regelt, gaat niet op 1 december in maar pas twee maanden later. Dat hebben de staatssecretarissen van Europe se Zaken gisteren in Parijs on der zware Franse druk besloten. Acht van de negen lidstaten, waaronder Nederland, wilden vasthouden aan de oorspronke lijke streefdatum van 1 decem ber, maar Frankrijk wenste daarmee onder geen enkele voorwaarde akkoord te gaan. Volgens Frankrijk functioneert het zogenaamde Schengen In formatie Systeem (SIS) door technische problemen nog steeds niet goed. Dat systeem moet voorkomen dat het weg vallen van de binnengrenzen leidt tot een toename van de grensoverschrijdende criminali teit en de illegale immigratie. Daarnaast wierpen de Fran sen nog een fors juridisch ob stakel op. Alvorens het Verdrag van Schengen in werking kan treden, wil Frankrijk haar Grondwet aanpassen op een ge voelig punt: het asielrecht. Die wijziging moet het onmogelijk maken dat alle asielzoekers die in een van de andere lidstaten zijn afgewezen, het in Frankrijk ophieuw proberen. Volgens de huidige Franse Grondwet is Frankrijk verplicht iedere asiel aanvraag in behandeling te ne men. De Nederlandse staatssecre taris Dankert die had gepro beerd de Fransen over de streep te trékken, zei na afloop 'enigszins teleurgesteld' te zijn. CHICAGO Rtr Minder dan één op de vier ge trouwde mannen en slechts on geveer één op de tien getrouw de vrouwen vrijt met een ander dan de vaste partner. Dit is de uitkomst van een onderzoek van de universiteit van de Ame rikaanse stad Chicago. Het on derzoek is gedaan tussen 1988 en 1992 en de resultaten daar van zijn gisteren gepubliceerd. De mate van trouw aan de partner blijkt veel groter dan in 1976 in het befaamde Hite-rap- port naar voren kwam. Onder zoekster Hite concludeerde dat de helft tot driekwart van de vrouwen in het begin van de ja ren zeventig met een ander dan de vaste partner vrijde. Sinds dien is wel veel kritiek geleverd op haar methode van onder zoek. Terwijl ontrouw een zeldza mer verschijnsel is dan eerder gepubliceerd materiaal zou doen vermoeden, trouwen mensen op steeds hogere leef tijd en is het aantal echtschei dingen groot. Geslachtsge meenschap voor het huwelijk komt steeds meer voor op jonge leeftijd. Al weet men dat veilig vrijen de overdracht van AIDS en andere ziekten kan verhin deren, is toch het gebruik van een condoom niet erg wijd ver breid. overnemen. Cédras had volgens het akkoord afgelopen vrijdag moeten aftreden. Cédras wees erop dat in dat akkoord is vastgelegd dat Aristi de het parlement bijeen moet roepen om een amnestiewet aan te nemen. Aristide heeft dat niet gedaan, zo zei Cédras. Hij beweerde onlangs nog op een regeling te hebben aangedron gen. De Verenigde Staten wijzen het voorstel van Cédras met klem van de hand. Alle partijen in het Haïtiaanse conflict moe ten zich houden aan de in juli gemaakte afspraken, vindt Was hington. De Amerikaanse ambassa deur bij de Verenigde Naties, Madeleine Albright, heeft mili tair ingrijpen in Haïti niet uitge sloten. De VN vertrouwen nog steeds op de ingestelde econo mische sancties en mogelijke onderhandelingen als middelen om de democratie in Haïti te herstellen, zo liet secretaris-ge neraal Boutros Boutros-Ghali in een vraaggesprek met de Franse krant Le Monde weten. Zes Amerikaanse en drie Ca nadese marineschepen kruisen momenteel voor de kust van Haïti om te voorkomen dat schepen het VN-embargo schenden. Ook Argentinië stuurt een oorlogsbodem, ter wijl Frankrijk en Nederland ma rineschepen hebben aangebo den. BERLUN Rtr De Verenigde Staten hebben de nazi-documenten die sinds de Tweede Wereldoorlog waren verzameld en opgeslagen in het Berlijns Documentatie Cen trum, gisteren formeel aan Duitsland overgedragen. De overdracht zal in augustus 1994 zijn voltooid, op het moment dat alle Amerikaanse troepen zich uit Berlijn hebben terugge trokken, zo meldde het Duitse ministerie van buitenlandse za ken. De Amerikanen zullen de do cumenten van het grootste ar chief in Duitsland met betrek king tot Hitiers Derde Rijk op microfilm zetten, zodat in Was hington een soortgelijk archief kan worden opgezet. Het docu mentatiecentrum beschikt over meer dan 25 miljoen gegevens, waaronder dossiers over vrijwel alle nazi-partijleden. Het ar chief, dat wordt betaald door de Duitse regering maar altijd on der Amerikaanse leiding stond, heeft veel bijgedragen aan de opsporing van oorlogsmisdadi gers. Rust ten einde in Muqdisho MUQDISHO AP Amerikaanse soldaten hebben gisteren het vuur geopend op een gewapende groep Somalië- rs die hun basis naderde. VN- soldaten uit andere landen heb ben in drie incidenten waar schuwingsschoten gelost. Vol gens een woordvoerster van het Amerikaanse contingent raakte niemand gewond. De scher mutselingen maakten een einde aan een periode van negen da gen van relatieve rust in de So malische hoofdstad Muqdisho. De Somalische militieleider Aideed kondigde vorige week een staakt-het-vuren af, nadat de regering-Clinton had laten weten dat zij niet langer op zijn arrestatie uit was. Aideed stelde ook een gevangen genomen Amerikaanse piloot en Nigeri- aanse soldaat in vrijheid. Het toegenomen geweld houdt mo gelijk verband met het niet in willigen van de eis van Aideed, dat ongeveer 70 Somalische ge vangenen worden vrijgelaten. De Haïtiaanse legerleider Raul Cédras maakt pas plaats voor de verdreven president Jean-Bertrand Aristide als het parlement een amnestiewet heeft aangenomen die de veiligheid garandeert van de coupplegers van 1991 en hun handlangers. Cédras stelde in een interview met de Amerikaanse kabelzender CNN Aristide verantwoordelijk voor de huidige crisis. new york-port-au-prince Intussen werd vanmorgen het wapen-, olie- en financiële em bargo tegen Haïti, dat de Vere nigde Naties op 27 augustus hadden opgeschort, opnieuw van kracht. De Veiligheidsraad stelde de sancties weer in nadat de militaire machthebbers in Haïti vorige week verdere me dewerking hadden geweigerd aan de terugkeer van Aristide. Cédras en Aristide kwamen af gelopen zomer in New York overeen dat Aristide deze maand weer de macht zou rome eelco van der linden correspondent De Italiaanse regering wil bin nen een maand de in opspraak geraakte inlichtingendiensten hervormen. Dit is bekend ge worden na spoedoverleg tussen president Scalfaro, premier Ciampi, diverse ministers, de le ger- en politieleiding en de di recteuren van de geheime dien sten. Scalfaro besloot tot het over leg nadat een functionaris van de civiele inlichtingendienst Was gearresteerd op beschuldi ging een (nep) bom in een trein te hebben geplaatst. Hij zou hebben samengewerkt met le den van de camorra, de Napoli- taanse maffia. Ook wilde de president 'helderheid' hebben over de banden van een gene raal van de carabinieri, de mili taire politie, met leden van de maffia.en over de aanhoudende stroom geruchten over een staatsgreep die zou worden voorbereid door een groep ge neraals van het Italiaanse leger. De hervorming die de rege ring voor ogen heeft, voorziet in de vorming van één veiligheids dienst, die'direct valt onder de verantwoordelijkheid van de premier. Van deze centrale or ganisatie zullen een civiele en een militaire dienst deel uitma ken die verantwoording schul dig zijn aan de minister van binnenlandse zaken en die van defensie. Zeker 500 leden van het huidige personeelsbestand zullen moeten afvloeien. Momenteel bestaan er twee aparte diensten: de militaire Sismi en de civiele Sisde. Deze organisaties overlappen elkaar en controle blijkt vrijwel onmo gelijk. Daardoor zijn de gehei me diensten altijd een broeinest geweest van corruptie en vriendjespolitiek. VS dreigen aan te vallen Gevangenenruil moslims-Serviërs BELGRADO-SARAJEVO AP-Rtr De leider van de Bosnische Ser viërs, Radovan Karadzic, heeft gisteren voor het eerst openlijk gezegd dat hij streeft naar de vorming van een Groot-Servië onder leiding van Belgrado. „Ons doel is de vereniging in één staat met één hoofdstad, en die heet Belgrado", zei Karadzic volgens het Joegoslavische pers bureau Tanjug. De Verenigde Staten hebben de Serviërs gisteren met lucht aanvallen gedreigd als ze niet ophouden met hun pogingen Sarajevo volledig van de buiten wereld af te snijden. De waar schuwing stond in een telegram dat minister Christopher (bui tenlandse zaken) gisteren aan de Servische president Milose vic heeft gestuurd. Sarajevo werd gisteren opnieuw zwaar bestookt. Daarbij kwamen zeker dertien mensen om het leven. Ook de gevechten tussen mos lims, Serviërs en Kroaten zou den op diverse plaatsen in Bos nië weer zijn opgelaaid. De Bosnische moslims en Serviërs beginnen morgen met een grote gevangenenruil. Dit heeft een functionaris van het Internationale Rode Kruis giste ren bekendgemaakt. De vrijla tingen uit 30 interneringskam pen in heel Bosnië loopt vrijwel parallel met de ruil van 5.500 Kroatische en moslim-gevange nen die vandaag begint. Een thuisbankier kiest dan voor het Postbank Obligatiefonds. He. nieuwe Postbank Obligatiefonds is een uitstekende en veilige belegging voor spaarders die hun zogeheten rentevrijstelling reeds hebben benut. Het fonds keert namelijk de rente-inkomsten uit in de vorm van dividend. Hierdoor profiteert POSTBANK u van uw fiscale dividendvrijstelling. Het rendement over de periode februari 1993 tot en met augustus 1993 is 8,2%*. Geïnteresseerden bellen even het gratis telefoonnummer 06-0400 en vragen naar de folder 'Beleggen volgens het boelqe'. Beleggen doe je gewoon bij de Postbank. van uw beleggingen kan fluctueren. In het verleden behaalde resultaten bieden geen garantie voor i ISLAMABAD Rtr-AFP-UPI Het parlement heeft Benazir Bhutto vandaag gekozen tot premier van Pakistan, drie jaar nadat ze deze functie verloor. De 40-jarige Bhutto kreeg 121 stemmen tegen 72 voor haar conservatieve rivaal, ex-premier Nawaz Sharif. Bhutto's Progres sieve Volkspartij (PPP) kwam op 6 oktober als winnaar uit de bus bij de parlementsverkiezingen, maar won niet genoeg zetels voor een meerderheid. Bhutto was van 1988 tot 1990 al pre mier, totdat zij haar plaats moest afstaan aan Sharif. Na een conflict tussen Sharif en ex- president Ghulam Ishaq Khan moesten beiden in juli aftreden. istanbul» jessica lutz regio-chefs van de kranten ont boden op het kantoor van de Vereniging van iournalisten. Daar wachtten twee gewapende PKK-leden hen op en brachten hen naar een kamp in de buurt van de plaats Silvan. De chefs kregen te horen dat hun 'bour- geoisie-kranten' de feiten ver draaien en daarom niet meer mogen verschijnen. Regeringswoordvoerder Aktu- na sprak gisteren in Istanbul met de hoofdredacties van alle kranten. Hij beloofde de journa listen en hun families te be schermen en eiste dat ze hun werk zouden voortzetten. Hoe veel journalisten daaraan ge hoor hebben gegeven, is ondui delijk. De correspondenten van het persbureau AA en van de staatstelevisie TRT zullen in ie der geval op hun post blijven. Zij hebben weinig keuze omdat ze ambtenaar zijn. correspondent De landelijke Turkse kranten mogen sinds gisteren niet meer verschijnen in de Kurdische provincies in zuidoost-Turkije. Dat heeft de Kurdische Arbei derspartij PKK bevolen. Wie geen gehoor geeft aan het bevel wordt tot doelwit verklaard. Ook de buitenlandse pers is de toe gang tot de regio ontzegd „om dat die zich beperkt tot het pu bliceren van verklaringen van de gouverneur en geen andere bronnen raadpleegt De meeste kranten hebben gisteren hun bureaus in Diyar- bakir gesloten. Het dagblad Oz- gnr Gündem, dat bekend staat om zijn sympathie voor de PKK en daarom van staatswege on der zware druk wordt gezet, gaat echter door met publicatie. Eind vorige week werden de

Leidsch Dagblad | 1993 | | pagina 7