ESIXXL H.A.H.? Rinnooy Kan: Senaat moet allochtonenwet blokkeren Voorwaardelijke celstraffen voor Britse voetbalvandalen Binnenland Een dode en vier gewonden bij botsing Jagen 'voor de lol' mag niet meer Kamer wil LPG-toeslag afschaffen InterHolland 'Rotondes prima, maar niet hèt middel tegen alle kwaad' Opnieuw levenslang geëist in moordzaak politieman DINSDAG 19 OKTOBER 1993 Lijk gevonden in stadsnomadenkamp amsterdam In een uitgebrande caravan in een stadsnomaden kamp in het Amsterdamse westelijk havengebied, heeft de poli tie gisteravond het lijk gevonden van een tot nu toe onbekende vrouw. De politie gaat vooralsnog niet uit van een misdrijf. Het kamp wordt bewoond door enkele tientallen stadsnomaden, mensen die in woonwagens of anderssoortige bouwsels leven. Een jaar geleden deed de gemeente een inval in het kamp om dat er allerlei ziekten waren uitgebroken. Een deel van de bewo ners is toen naar een andere plek verhuisd. Akkoord over CAO bij Defensie den haag Minister Ter Beek en een meerderheid van de ambte narenbonden zijn het gisteren eens geworden over een CAO voor het personeel bij Defensie. De regeling loopt van 1 juli dit jaar tot april 1995. De 110.000 medewerkers van Defensie krijgen met terugwerkende kracht vanaf 1 juli 1993 een loonstijging van 1,7 procent. Per 1 januari 1995 krijgen ze een half procent. Voor volgend jaar is geen salarisverhoging afgesproken, maar als CAO's in het bedrijfsleven daartoe aanleiding geven, worden de onderhandelingen heropend. 'Prikactie' van nierpatiënten utrecht Alle leden van de Tweede Kamer ontvangen deze week per post een 'aanpriknaald' die wordt gebruikt om nierpatiënten aan te sluiten op een kunstnier. Zo wil de Nierpatiëntenvereni ging LVD de aandacht van de politici vragen voor het wetsvoor stel orgaandonatie. LVD wil dat iedere Nederlander met of zon der donorcodicil automatisch orgaandonor wordt, tenzij de do norhouder daar vooraf bezwaar tegen heeft gemaakt. Volgens LVD is 65 procent van de Nederlanders het daarmee eens. Celstraf voor ontucht in zwembad den haag Voor ontucht in het Rotterdamse zwembad Tropicana heeft een 20-jarige verdachte uit Spijkenisse van het gerechtshof in Den Haag vijf maanden celstraf gekregen, waarvan drie voor waardelijk. Tegen de man was tien maanden waarvan vijf voor waardelijk geëist. De aanranding vond plaats tijdens een disco party in het zwembad. Vier meisjes werden door een groepje jongens verkracht en aangerand. Moord bij Gaasperplas opgelost amsterdam De Amsterdamse recherche heeft drie mannen op gespoord die begin deze maand een 28-jarige vrouw hebben doodgeschoten bij de Gaasperplas. Het drietal heeft een volledi- bekentenis afgelegd. De 23-jarige verdachte die de dodelijke schQten loste, ontsnapte bijna een jaar geleden met geweld uit de jeugdgevangenis in Zutphen waar hij een straf uitzat voor ge wapende overvallen. Het slachtoffer kwam de mannen tegen tij dens een uitje in centrum van Amsterdam en reed met ze mee naar de Gaasperplas. Moeder bekent dumpen baby in sloot kesteren De politie heeft in het weekeinde een jonge vrouw uit Kesteren, onder Veenendaal, aangehouden die heeft bekend haar baby direct na de geboorte in een sloot in Kesteren te heb ben achtergelaten. Het jongetje werd vrijdag gevonden door voorbijgangers. De baby is waarschijnlijk tijdens de geboorte ge stikt door zuurstofgebrek, zo heeft sectie uitgewezen. De vrouw hield haar zwangerschap verborgen. Ze heeft haar kind alleen ter wereld gebracht. Tweehonderd caravans in de brand echt» Twee loodsen met daarin tweehonderd caravans zijn gis teren in Echt, bij Roermond, volledig uitgebrand. De schade is bijna twee miljoen gulden. De brand brak uit tegen het middag uur, door nog onbekende oorzaak. In een mum van tijd stond de hele stalling in lichterlaaie. De brandweer van Echt, geassisteerd door de korpsen van Roermond en Montfort, had het vuur na een uur onder controle. Misbruik 06-11 minder door registratie amsterdam anp De proef met de automatische nummeridentificatie (ANI) bij de alarmcentrale in de regio Amsterdam-Amstelland is een succes. Het aantal plaagteie- foontjes is met meer dan de helft afgenomen nu bellers van het nummer 06-11 sinds vori ge maand automatisch worden geregistreerd. Dagelijks bellen 550 mensen in de regio Amsterdam-Am stelland 06-11, tegenover 720 eerst. Vóór ANI werd 06-11 da gelijks vijfhonderd keer door plagers gebeld, nu is dat nog maar 190 keer. Via het ANI-systeem kan worden vastgesteld waar het telefoontje vandaan komt. An der voordeel is dat mensen die alarm slaan, kunnen worden teruggebeld. Soms wordt in paniek onjuiste informatie doorgegeven en meteen daar na opgehangen. Over een half jaar wordt bekeken of de num merregistratie een succes is en of ANI landelijk kan worden ingevoerd. Bij de 06-11 -centra les in het land komen jaarlijks twee miljoen valse meldingen binnen. hoevelaken Een ongeval op de A1 bij de afslag naar de A28 bij Hoevelaken heeft gistermorgen het leven gekost aan ten minste één automobilist. Er zijn vier gewonden gevallen. Ze zijn overgebracht naar ziekenhuizen in Amersfoort. Volgens de politie boorde een vrachtwagen met aanhanger zich in een file. De automobilist die om het leven kwam, zat in de achterste auto van de file. Zijn auto, de vrachtwagen met aanhanger en vier an dere auto's vlogen direct in brand. De afslag van de A1 naar de A28 was lange tijd gestremd. foto anp den haag gpd lagen op wild en trekvogels om ze vervolgens op te eten mag, maar zomaar dieren doodschieten voor de lol wordt verboden. Alleen ja gers die werken voor na tuurbeschermers. lagere overheden of landbouwers krijgen in de toekomst een vergunning. Dat bleek gisteren bij de behandeling van de nota Jacht- en Wildbeheer van staatssecretaris Gabor. Waar wel en niet gejaagd mag worden en op welke soorten trekvogels is overi gens nog niet duidelijk. Een van de kamerleden stelde de 'oogstjacht' aan de kaak met de woorden dat het niet aangaat „om in het voorjaar fazantkuikens het veld in te jagen met de be doeling ze in het najaar de kerstpot in te schieten." Gabor zei de Kamer toe dat de jacht in natuurgebie den en op schadelijke trek vogels slechts bij uitzonde ring wordt toegestaan en dan mag er alleen worden geschoten door mensen die het wild beheren. 'Nieuwe werkwet houdt geen rekening met ingewikkeldheid van probleem De Eerste Kamer moet de nieuwe wetgeving blokkeren om allochtonen met voorrang aan werk te helpen. De wet, waarmee de Tweede Kamer enkele maanden gele den instemde, houdt namelijk op geen enkele wijze reke ning met de ingewikkeldheid van het probleem. Dat heeft VNO-voorzitter Rinnooy Kan vanmiddag f Amsterdam. den haag anp Het belangrijkste onderdeel van de wet is dat bedrijven hun in spanningen om allochtonen in dienst te nemen, ter inzage moeten leggen bij de Kamers van Koophandel. Met het aan de schandpaal nagelen van de achterblijvende ondernemingen wordt echter miskend dat de problematiek veel complexer is, aldus Rinnooy Kan tijdens een bijeenkomst over een regionaal initiatief van bedrijven om min derheden aan de slag te krijgen. De nu voorliggende wet noemt hij „een doel in zichzelf'. De Wet bevordering evenre dige arbeidsdeelname allochto nen doorkruist volgens Rinnooy Kan het 'minderhedenakkoord' tussen werkgevers en bonden om tot 1995 zestigduizend al lochtonen aan de slag te krijgen. Daarmee zou de werkloosheid onder allochtonen procentueel gelijk komen te liggen met de landelijke werkloosheid. De werkgevers hebben de ef fectiviteit en uitvoerbaarheid van de nieuwe wet laten onder zoeken. De uitkomsten daarvan zijn volgens de VNO-voorzitter „vernietigend". Uit het onder zoek blijkt verder dat de uitvoe ring van het minderhedenak koord in absolute aantallen op koers ligt. Dat de evenredig heidsdoelstelling niet zal wor den gehaald, ligt aan de sterke groei van de allochtone be roepsbevolking. „De wet kan daar niets aan veranderen", al dus Rinnooy Kan. Het onderzoek wijst verder uit dat de uitvoering van de wet veel geld kost. De invoering kost de bedrijven 236 miljoen gul den. Jaarlijks onderhoud van het systeem vergt nog eens 147 miljoen. den haag gpd De LPG-toeslag in de motorrij tuigenbelasting moet verdwij nen. Zo moet het gebruik van deze milieuvriendelijke brand stof worden gestimuleerd, vindt een kamermeerderheid. De LPG-toeslag voor een nor male middenklasse auto is nu 1100 gulden per jaar. Met in gang van 1994 komt er 121 gul den bovenop. De toeslag levert de schatkist jaarlijks zo'n 500 miljoen gulden op. Er rijden nu 450.000 auto's op LPG. De Ka mer wil de LPG-toeslag voor ko mend jaar al laten vervallen voor bestelauto's, vrachtwagens en bussen op autogas rijden. Het plan kost de Staat zo'n 23 miljoen gulden. De Kamer wil verder voor an tieke auto's (ouder dan 25 jaar) in de toekomt geen wegenbe lasting meer heffen. Datzelfde geldt voor elektrische auto's, vuilsniswagens, kolkenzuigers en straatveegwagens en dieren ambulances. 'n Extra Small of Extra Large huis-aan-huis verspreiding? Of het nu gaat om 1.500 of 1.500.000 folders, lokaal of interregionaal; InterHolland Verspreiders besteedt de grootst mogelijke zorg aan uw opdracht. Bel voor een offerte en vraag naar Frans Kolderman. Alleen aanvaller politieman moet zitten amsterdam gpd BEL 023-421531 VERSPREIDERS - Huis-aan-huis met effekt. Eén maand voorwaardelijk en 750 gulden boete. De veroor deelde Britse voetbalsupporter slaat de handen biddend voor het gezicht. Hij is blij: „Die boe te betaal ik van het geld dat ik in de cel heb uitgespaard. Voor waardelijk? Ik ga nooit meer te rug naar dit land." Van de acht Britten die gisteren in Amster dam terechtstonden voor de rellen vorige week aan de voor avond van de voetbalinterland Nederland-Engeland hoefde er maar één terug zijn cel in voor mishandeling van een ME'er. Het is natuurlijk maar de vraag wie rouwig moet zijn om de rancune van de 26-jarige magazijnbeheerder bij de Bri tish Army uit Newcastle. Ook de naam van de Britse premier John Major daverde gisteren vergezeld van de term 'asshole' door de hal van het Amster damse gerechtsgebouw. Hij heeft zijn landgenoten laten val len en gecriminaliseerd met zijn „belachelijke" excuses aan pre mier Lubbers over de hooligans, vindt ook een 22-jarige Engelse staalsnijder die op 2 juni Noor wegen is uitgegooid na voetbal rellen. „Daardoor waren we al lemaal al veroordeeld." De staalsnijder komt er ook vanaf met een maand voor waardelijk en 750 gulden, terwijl de officier van justitie drie maanden cel had geëist. Verge lijkbare eisen en veroordelingen als in Rotterdam, waar afgelo pen vrijdag al hooligans moes ten voorkomen tijdens snel recht-sessies. Alleen de vader van twee kinderen kreeg twee weken onvoorwaardelijk boven op een maand voorwaardelijk. Maar hij had dan ook behalve zijn verwoestingen aan café-in ventarissen een ME-er een glas tegen zijn knie gegooid. De andere hooligans hadden een willekeurige voorbijganger met een terrasstoel in elkaar ge slagen, maar dat werd milder den haag theo den boer Uit een onderzoek van de stichting Weten schappelijk Onderzoek Verkeersveiligheid blijkt dat vervanging van kruispunten door mini- rotondes met voorrang heeft gezorgd voor hal vering van het aantal ongelukken. Het aantal doden en gewonden daalde spectaculair: onder Inzittenden van auto's met maar liefst 95 pro cent, onder voetgangers 85 procent, bromfiet sers 65 procent en onder fietsers met 30 pro cent. Bij elkaar een gemiddelde daling van 71 procent. Een leek is vorige week wellicht van verbazing van zijn stoel gevallen bij het vernemen van die resultaten. Zo niet secretaris De Wit van de werk groep Rotonde. „Eigenlijk is het wel logisch. Te ken maar eens een kruispunt en trek dan de lij nen voor alle routes die het verkeer op de kruising kan nemen. Dan kom je in totaal op twaalf pun ten waar de stromen met elkaar in conflict ko men. Een rotonde waarop je voorrang hebt en die maar één rijstrook heeft, kent nog maar vier van die conflictpunten". Uit oogpunt van verkeersveiligheid is de mini- rotonde dus verreweg te verkiezen boven het tra ditionele kruispunt met verkeerslichten. Maar leidt zo'n rondje niet tot verkeersopstoppingen? De Wit: „De verkeersafwikkeling verloopt juist be ter. Het verkeer stroomt gemakkelijker door. Dat gaat goed totdat je in de buurt komt van zo'n 27.000 passages per etmaal, hoewel dat ook af hangt van het soort verkeer. Daarboven heb je grote kans dat de afwikkeling vermindert. Maar dan praat je wel over hele drukke knooppunten". In dat geval kan een rotonde met twee rijstroken uitkomst bieden. „Maar dat is nog niet goed on derzocht", tekent De Wit daarbij aan. „Zo zou de verwerkingscapaciteit volgens Engelse en Franse onderzoeken twee keer zo groot worden". Het beroepsvervoer was niet erg gelukkig met de eerste mini-rotondes die in Nederland hun intre de deden. Sommige gemeenten maakten er naar eigen inzicht een fraai cirkeltje van, zonder zich te bekommeren om de vrachtwagenchauffeurs. Die moesten maar zien of ze hun combinatie er doorheen konden wringen. Protesten uit die hoek leidden ertoe dat nu ook een vertegenwoordiger namens de wegvervoerders zitting heeft in de rotonde-werkgroep. Die zal dan ook met nieuwe aanbevelingen voor de maten en uitvoering van de rotondes komen. De streekvervoerders mochten ook in de werk groep aanschuiven. Zij zijn vooral beducht voor het tijdverlies, omdat in sommige trajecten de bus vertraging opliep omdat hij voor de rotonde stond te wachten. „Ach", relativeert De Wit, „op sommige punten zal wel enig nadeel optreden, maar op andere punten boeken de streekvervoerders juist weer tijdwinst dankzij een rotonde. Bovendien: ik denk dat in dit geval de verkeersveiligheid toch wel op weegt tegen de eventuele nadelen voor het open baar vervoer". Hoe remmend werkt een rotonde nou precies op de gemiddelde rijsnelheid, wilden ze bij de pro vincie Zuid-Holland wel eens weten. Afremmen, rotonde nemen, en weer optrekken kost dertien seconden extra bij een gemiddelde snelheid van tachtig kilometer per uur, ervan uitgaande dat de rotonde zonder oponthoud kan worden gepas seerd. Een bus is 22 seconden kwijt. Een automobilist die niet harder dan tachtig rijdt, zal gemiddeld zeventig kilometer per uur rijden als hij om de twee kilometer een rotonde pas seert. Irritant? Midden in de polder moeten stop pen voor een rood licht terwijl er niets aankomt kost meer tijd. Het provinciebestuur richt zich nu op snelle in troductie van rotondes die veel goedkoper zijn dan een kruispunt met stoplichten, zegt L. For- tuijn van het bureau verkeer van de provincie Zuid-Holland. Maar bovenal roemt hij de ver keersveiligheid. „Wegverkeer is tweehonderd keer zo onveilig als vliegverkeer. Dat verschil is zo ver schrikkelijk groot, daar moeten we echt wat aan doen." Waarom dan zo lang gedraald? In het bui tenland zijn rotondes al jaren gemeengoed. „Maar niet zo veilig als deze. Technisch zijn ze veel beter dan de oude rotondes. De aanvoerwe- gen staan haaks op de rotonde, die ook veel krap per is. Je moet gewoon de bocht om. Dat leidt tot een grote snelheidsvermindering, wat de veilig heid enorm bevordert." Ondanks de bezwaren van het beroepsvervoer lijkt de massale aanleg van mini-rotondes niet meer te stuiten. „Er zijn er al zo'n vijfhonderd", schat De Wit. „Daarnaast zitten er nu drie vier honderd in de pijplijn". Veilig Verkeer Nederland vindt dat een prima zaak, maar zegt dat rotondes niet het middel zijn tegen alle kwaad. „Want in de jaren zestig dach ten we dat van verkeerslichten ook." De ANWB wil de positie van de fietser in de rotonde goed geregeld hebben. Vooral vrachtwagens hebben daar soms helemaal geen zicht door hun beruch te 'dooie hoek'. amsterdam anp dit jaar spoorloos is. Hij wist met vijf andere gevangenen uit strafinrichting De Geerhorst in Maastricht te ontsnappen. De rechtbank in Utrecht ver oordeelde in juli alleen de 25-ja- rige verdachte tot twintig jaar cel. Zijn handlangers kregen zes jaar. Met de moord zouden zij volgens de rechtbank niets te maken hebben gehad. Volgens advocaat-generaal Koolschijn zijn de twee andere verdachten echter evenzeer aansprakelijk voor de moord, omdat ze erbij stonden en geen pogingen on dernamen hun maat te stop pen. Het hof doet 1 november uitspraak. Voor het 'koelbloedig vermoor den' van een 40-jarige politie man uit Wilnis is gisteren voor het gerechtshof in Amsterdam in hoger beroep opnieuw le venslang geëist tegen een 25-ja- rige man. Tegen de twee andere betrokkenen, een 23-jarige en 26-jarige man, werd twintig jaar cel geëist. De agent werd op 4 december vorig jaar in zijn nek geschoten in het hotel Residence in Vinke- veen toen hij probeerde de da ders van een gewapende bank overval in Utrecht te overmees teren. De 25-jarige verdachte was er niet omdat hij sinds april bestraft. „Het verwonden van een politieman, die door zijn werk is blootgesteld aan grote risico's, weegt extra zwaar", vond rechter Beins. Officier van justitie Steen brink hamerde op de ernst van het voetbalgeweld en wees erop dat de Engelsen „net als de poli tie goed voorbereid en georga niseerd" als een soort leger te werk waren gegaan. „Als ze 'Co- me togetherbegonnen te zin gen moest je oppassen", citeer de de officier een ME'er. „Van alles wat er hier met me gebeurd is begrijp ik niets", zei de 26-jarige hooligan. Daar stond hij, vrij man, maar zonder veters in zijn schoenen. En zon der enig idee waar zijn bagage, geld en paspoort voor de terug reis waren gebleven. Omdat hun raadsman het gebouw al had verlaten, maakten de hooli gans gretig gebruik van een aanbod van een andere advoca te een en ander uit te zoeken. MAGERE VARKENSLAPPEN 500 gram 36a 349 KILO van 1499: GRANNY SMITH HANDAPPELEN TAS 2,5 KILO 5P219 BRILLIANT FRITES kilozak vanTKT COB APPELMOES pol 720 ml. 79 NU 3 POTTEN v."3W 23 oktober 1993 PKK perst Turkse ondernemers af den haag-rotterdam gpd De politie heeft sterke aanwij zingen dat Turkse ondernemers worden afgeperst door de Kur- dische Arbeiders Partij (PKK). die in Turkije strijdt voor een onafhankelijk Kurdistan. Volgens de Rotterdamse poli tie lijkt het afpersen zich niet te beperken tot koffieshops. Aan giften zijn er nog niet, omdat de ondernemers de politie niet durven in te schakelen uit angst voor represailles. landen heeft nog geen keihard bewijzen dat de PKK mensen onder druk zet om hun kas te spekken. Er zijn weliswaar tien tallen meldingen binnengeko men. maar officiële aangiften zijn niet gedaan. In vijftig kof fiehuizen in Den Haag waar veel Kurden komen, zijn pam fletten uitgedeeld om te waar schuwen tegen intimidatie, be dreiging en afpersing door de PKK.

Leidsch Dagblad | 1993 | | pagina 5