31 Man opgepakt bij wisselkantoren Onze Top 5 van deze week. Binnenland Ontvoerder loopt in Nederland snel tegen de lamp Kruiwagen valt in de prijzen Amnesty: Miljoen politieke moorden in afgelopen 10 jaar Simons wijst commissie alternatief genezen af Ingang station wordt kunstwerk Nieuw licht op moord kinderarts DINSDAG 19 OKTOBER 1993 3 Sla de kranten er maar op na. Ontvoe ringen in Nederland spruiten bijna al tijd voort uit het schemercircuit van de misdaad of hebben iets met per soonlijke- of familieproblemen te ma ken. Het zijn strafexpedities in de (rand)criminele sfeer, vanwege schul den of conflicten over drugtransacties. Of mensen hebben op het persoonlij ke vlak een rekening te vereffenen. Een vader haalt zijn kind weg bij de moeder of een ex-partner neemt wraak. Slechts af en toe gaat het om een klassieke mensenroof, uitsluitend bedoeld om geld af te persen. Rijk Nederland hoeft ook niet meteen in de stress te schieten, nu zich weer zo'n klassieke ontvoering lijkt te heb ben voorgedaan. ,,Op het moment dat er een ontvoering in het nieuws is, is de aandacht voor preventie altijd omge keerd evenredig aan het risico", zegt di recteur Arjo de Jong van het Haagse be veiligingsbedrijf l nterseco onder meer gespecialiseerd in ontvoeringen. De Jong, ex-politieman en voormalig veiligheidsmanager bij Heineken, re kent voor dat een welgestelde Neder lander weinig risico loopt. „Ga maar eens uit van een risicogroep van onge veer vijfhonderd tot duizend mensen en het statistisch gemiddelde van één ontvoering in de vier jaar". Tot de risicogroep behoren bekende Nederlanders die zowel privé als zake lijk behoorlijk wat geld hebben. Maar ook minder bekende rijken kunnen ten prooi vallen aan kidnappers als blijkt dat ze gemakkelijk te pakken zijn. „En naarmate de voor de hand liggende groep zich beter beveiligt, wordt het ri sico voor de iets minder bekende rijken groter". Het 'statistisch gemiddelde' destilleert De Jong uit het rijtje 'echte ontvoerin gen', vijf sinds 1977. Eerst kwam Maup Caransa, die na betaling van tien mil joen gulden werd vrijgelaten en wiens ontvoerders nooit zijn gevonden. Toen Toos van de Valk, de vrouw van de ho recatycoon. Zij viel in 1982 in handen viel van kidnappers die overigens wel door de politie werden gepakt. Een jaar later was Alfred Heineken aan de beurt. Hij werd samen met zijn chauffeur gek idnapt en na 21 dagen weer vrijgelaten. Van het losgeld is een deel nooit terug gevonden, terwijl de twee hoofdver dachten werden veroordeeld tot elf jaar gevangenisstraf. Ook de ontvoerders van de tienjarige Valérie, de dochter van Unigro-baas Al- bada Jelgersma (1987), werden door de politie getraceerd. De laatste grote mensenroof in Nederland, was die van Gerrit-Jan Heijn, die als enige door zijn ontvoerder werd vermoord. Ook in deze zaak was de politie uiteindelijk succes vol. „Het is in het verleden gebleken dat kidnapping minder lonend is dan je zou denken. De politie is in staat zo'n zaak grondig aan te pakken. Je moet van goede huize komen om een ontvoering tot een goed einde te brengen", conclu deert De Jong. Maar daardoor zullen criminelen zich niet altijd laten weer houden, denkt hij. „Een ontvoerder is iemand die zoekt naar het spectaculai re, die zichzelf wil bewijzen, wil scoren in het milieu". Voorspellingen over toe- of afname van het aantal kidnappingen zijn dan ook volstrekt speculatief, meent De Jong. Hij is wel enigszins bevreesd voor Oost- blok-criminelen die deze kant op ko men en ontvoering mogelijk zien als een gemakkelijke manier snel rijk te worden. Politie en justitie zijn in ieder geval voorbereid. De kennis die is opgedaan bij de grote ontvoeringen in de jaren tachtig, is niet verloren gegaan dankzij de inspanningen van een werkgroep ontvoeringsspecialisten. De ontvoerin gen werden geanalyseerd, geëvalueerd en er werden adviezen opgesteld, zoals de permanente stationering van enkele ontvoeringsexperts bij de Centrale Re cherche Informatiedienst, het aanwij zen van speciale officieren van justitie voor ontvoeringszaken en aandacht voor de nieuwste technische en tacti sche hulpmiddelen. De ontvoering van Gerrit-Jan Heijn was de laatste grote zaak in Nederland, maar de 'klassieke' ontvoering heeft sindsdien niet helemaal stilgelegen. Er werd in '91 een ontvoering van oud- Wastora-directeur Klaas Molenaar of mogelijk een van zijn familieleden be raamd, maar de politie waarschuwde de Joegoslavische criminelen dat ze hen in het oog had. Datzelfde jaar werd de Limburgse secretaresse van zakenman Melchior ontvoerd door Belgische cri - minelen die later het Belgische jongetje Anthony de Clerk kidnapten. De vrouw werd vrijgelaten toen de kidnappers er achter kwamen dat ze niet Melchiors dochter in hun macht hadden. Zaken man Pierre de Jonge uit Prinsenbeek werd in 1991 het slachtoffer van een slecht voorbereide ontvoering, en werd snel vrijgelaten zonder dat er losgeld werd betaald. En dan nu oktober 1993 de ontvoering van de Amsterdamse vrouw. Volgens de politie 'vooralsnog' een klassieker. Een onh'oercler is iemand die die zichzelf wil bewijzen, die wil scoren in het milieu Energiebedrijven willen minder C02 arnhem De Nederlandse energiebedrijven streven ernaar om in het jaar 2000 17,7 miljoen ton minder C02 uit te stoten dan in 1990. Tot dusver was het de bedoeling dat in 2000 een reductie zou zijn bereikt van 9,6 miljoen ton. Volgens de bedrijven, vere nigd in EnergieNed, dwingt het verwachte hogere energiever bruik tot de bijstelling. De bedrijven hebben hun plannen vast gelegd in het zogeheten Milieu Actie Plan (MAP). De nieuwe doelstelling betekent dat de MAP-toeslag op de energietarieven vanaf volgend jaar wordt verhoogd tot gemiddeld 1,8 procent te gen 1,1 procent nu. De vermindering van de C02-uitstoot moet onder meer worden.bereikt door zuiniger gedrag van de huis houdens. Uitvoering van het MAP kost jaarlijks ruim 550 miljoen gulden. PGGM financiert gevangenis Lelystad zeist Het pensioenfonds PGGM financiert de bouw van de spe ciale gevangenis in Lelystad. Het huis van bewaring, dat in het voorjaar van 1995 in gebruik wordt genomen, telt 408 cellen. Het project kost ongeveer 115 miljoen gulden. PGGM wordt niet de eigenaar van de gevangenis. Het geld wordt in de vorm van een hypotheek geleend aan Burg Holding uit Lage Vuursche. Deze projectontwikkelaar bouwt niet alleen het cellencomplex, maar wordt tevens eigenaar. Met het Rijk is afgesproken dat Justitie het nieuwe huis van bewaring voor een periode van 25 jaar huurt met vervolgens een optie tot koop. Deze lease-constructie is voor PGGM reden af te wijken van het principe geen openbare werken te financieren. Voorwaardelijke straf buschauffeur bamberg» Een Nederlandse touringcarchauffeur is gisteravond door een rechtbank in het Duitse Bamberg tot negen maanden voorwaardelijk veroordeeld. De rechtbank was van mening dat de bestuurder een ongeluk met negen doden en dertien gewon den had kunnen voorkomen wanneer hij voluit op de rem had getrapt. De 32-jarige chauffeur uit Amsterdam brak op 1 augus tus 1992 met zijn bus door de vangrail bij een uitwijkmanoeuvre op de snelweg Würzburg-Nürnberg. Hij kwam op de andere weghelft terecht en botste op een Tsjechische touringbus. De rechtbank achtte de chauffeur schuldig aan negen gevallen van dood door schuld en het toebrengen van lichamelijk letsel aan dertien personen. Amnesty International schat dat de laatste tien jaar meer dan een miljoen mensen het slacht offer zijn geworden van politie ke moorden en verdwijningen. Alleen al in Irak zijn in de twee de helft van de jaren tachtig honderdduizenden mensen, voornamelijk Koerden, in het geheim geëxecuteerd en begra- Dat staat in het rapport 'Poli tieke moorden en verdwijnin gen' dat Amnesty morgen over handigt aan de fractievoorzit ters in de Tweede Kamer. De mensenrechten-organisa tie start deze maand een we reldwijde campagne tegen poli tieke moorden en verdwijnin gen. Ze wil daarmee de daders voor het gerecht krijgen, getui gen en risicogroepen bescher men en familieleden van de slachtoffers hulp geven. Ook pleit de organisatie voor de aan stelling van een hoge commis saris voor de mensenrechten bij de Verenigde Naties. In het Amnesty-rapport staat dat in 1992 politieke moorden zijn geconstateerd in zestig lan den en verdwijningen in meer dan twintig landen. In Guate mala, Angola, Oeganda, Soma lië en tal van andere landen is het aantal slachtoffers tot vele tienduizenden of zelfs honderd duizenden opgelopen. Amnesty zal zich met haar actie recht streeks wenden tot de regerin gen van de betrokken landen. „Het zijn de regeringen die de opdracht geven tot moorden en verdwijningen, zij kunnen er ook een einde aan maken", al dus de organisatie. Ook gewapende oppositie groeperingen als Lichtend Pad in Peru en de Koerdische Arbei derspartij in Turkije maken dui zenden dodelijke slachtoffers, zo staat in het rapport. Amnesty meldt ook enkele „hoopvolle ontwikkelingen". Zo zijn in Marokko sinds 1991 meer dan driehonderd verdwe nen gevangenen vrijgelaten. Sommigen hadden meer dan achttien jaar in geheime gevan genschap doorgebracht. Ook het besluit om een internatio naal hof de oorlogsmisdadigers uit het voormalige Joegoslavië te laten berechten is voor Am nesty een positieve ontwikke- ling. Alle regeringen en internatio nale organisaties krijgen bin nenkort van Amnesty een veer tien-puntenprogramma voorge legd dat een einde moet maken aan de praktijken van moorden en verdwijningen. Aanval politie op witwassen crimineel geld Staatssecretaris Simons voelt niets voor het idee van de Ge zondheidsraad om een com missie in het leven te roepen die de kwaliteit van alternatieve ge neeswijzen moet gaan bewa ken. Dat moeten de betrokke nen zelf, inclusief patiënten en verzekeraars, maar doen. De Gezondheidsraad kwam gisteren na tien jaar studie m?t een achthonderd pagina's tel lend rapport. In 1983 vroeg de toenmalige staatssecretaris Van der Reijden de raad advies uit te brengen over de alternatieve ge neeswijzen. Het zou dan moe ten gaan om onderzoek naar de effecten ervan, bewaking van dê kwaliteit en Voorlichting aan de patiënt. De raad vindt dat er een apar te commissie moet komen die de kwaliteit van de alternatieve geneeswijzen gaat bewaken. De Gezondheidsraad meent voorts dat gericht onderzoek moet worden gedaan naar de effecti viteit van alternatieve' ge neeswijzen. Blijken deze me thoden te werken, dan moeten zij worden erkend. Simons wil daar niet aan. Hij vindt dat de betrokkenen zelf de kwaliteit van de alternatieve ge neeswijzen maar in de gaten moeten houden. Dat kan door het opstellen van gedragsregels en een tuchtreglement. Voorts zou er een register kunnen ko men van erkende beroepsoefe naren. Als het fout loopt, heeft de geneeskundige hoofdinspec tie op basis van de huidige wet geving genoeg mogelijkheden om in te grijpen, aldus de be windsman. Over het onderzoek naar de effecten van de alternatieve ge neeswijzen is Simons ook af houdend. Volgens hem moet de wetenschappelijke wereld zelf maar uitmaken of zij dat onder zoek gaat doen. Hij wil zich daar niet in mengen. tiel» Een werknemer van metaalwarenfabriek Het Fort is bezig met het monteren van een bak op een kruiwa gen. De fabriek maakt een half miljoen kruiwagens per jaar, waarvan er vierhonderdduizend worden gëexpor- teerd. Voor die prestatie krijgt het bedrijf morgen uit handen van prins Bernhard de NEC-exportscepter. foto anp hans steinmeier Bij invallen in vijf geldwisselkantoren in Amsterdam heb ben de Fiscale Inlichtingen en Opsporings Dienst (FIOD) en de politie de afgelopen nacht 31 arrestaties verricht. Tijdens de operatie 'Gouden Kalf zijn ook geld en papie ren in beslag genomen. De invallen hadden plaats in kantoren in het centrum: Leids- estraat, Haringpakkerssteeg, Muntplein, Damrak en de Nieu- wendijk. Volgens de politie wor den de wisselkantoren vaak door misdadigers gebruikt om zwart geld wit te wassen. De ge meente Amsterdam kondigde een paar jaar geleden beperken de maatregelen af tegen de tien tallen kantoortjes aan de toeris tische doorgangsroutes. Dat hielp niet veel want er kwamen alleen maar meer wisselkan toortjes bij. De Amsterdamse politie uitte begin dit jaar al het sterke ver moeden dat criminelen een ste vige greep hadden gekregen op de wisselkantoren, of zelfs hun eigen kantoren opzetten. De vestigingen vallen niet onder het toezicht van De Nederland- sche Bank. Eerder dit jaar liet de Neder landse Vereniging van Banken weten dat in een aantal wissel kantoren in Amsterdam miljar den guldens worden omgezet. Sinds de banken met Justitie hebben afgesproken dat zij ver dachte transacties zullen mel den, voelen ze er niets meer voor om het geld van de wissel kantoren te accepteren. Als ge volg daarvan rijden elke week particuliere auto's met miljoe nen guldens aan vreemde valu ta naar België, Duitsland en Luxemburg. Daar kan het geld zonder problemen worden om gewisseld. Volgens de politie gaat het om een op zichzelf staand on derzoek, dat geen verband houdt met recente succesvolle acties tegen twee grote crimine le organisaties. Legerartsen tegen schending beroepsgeheim utrecht «anp De artsenorganisatie KNMG en de Nederlandse Officieren vere niging verzetten zich ertegen dat militaire artsen gegevens van patiënten zonder hun toe stemming moeten doorgeven aan derden. Zij vinden dat in strijd met het beroepsgeheim. In de praktijk komt het al ge ruime tijd voor dat militaire art sen gegevens doorgeven aan derden, maar dat wordt straks wet. In die wet, de Wet op de Geneeskundige Behandelings overeenkomst (WGBO) gehe ten, wordt een aantal rechten van patiënten vastgelegd, waar onder het toestemmingsvereis te. De wet maakt echter een uit zondering voor de Militair Ge neeskundige Dienst. Als moet, worden vastgesteld wie kan worden ingezet, is er geen ruimte voor dat toestemmings systeem, aldus de toelichting in de wet. De MGD-arts moet daarom over alle medische dos siers kunnen beschikken. Volgens Defensie is het echter niet zo dat de commandant in zage in de medische gegevens krijgt. Hij vraagt alleen of ie mand inzetbaar is of niet. CDA: Verkoop buitenlanders geen hasj meer DEN HAAG GPD Het CDA wil de verkoop van softdrugs in koffieshops aan buitenlanders verbieden op straffe van sluiting van de zaak. Het kamerlid Koffeman heeft dat vandaag voorgesteld tijdens de behandeling van de begro ting van Justitie. Met de maatre gel wal het CDA het drugtoeris- me indammen. De PvdA betwijfelt of het plan is uit te voeren. De koffieshop eigenaren wijzen het idee van de hand. Woordvoerder Jose- mans. „Hoe moeten we de na tionaliteit controleren? We heb ben geen enkele bevoegdheid om naar een nationaliteitsbe- wijs te vragen en ik heb er ook geen behoefte aan." Oen Boerenwit,-bruin J25§Tof -volkorenJheel, verpakt l./y ©cn PindakaasJ^rWTof-pindakaas <1-70 met noot JZ49Tpot 350 gram L./tj ©cn Perla Mokka koffie, snelflltermaling, pak 500 gram of c -7/^ 2 pakken 250 gram J5r7<r0./y ©Braadworst, o /lO kilo JJ4T5.99, 500 gram &F5'0.4y ©Bordeaux, een rode of witte wijn uit de Bordeauxstreek, fles 0.75 liter Aanbiedingen gelden t/m zaterdag 23 oktober a.s. 's Lands grootste kruidenier blijft op de kleintjes letten. Anonieme getuigen: Verdachte was vlak voor moord bij kinderarts' Justitie beschikt over nieuwe verklaringen die een rol kunnen spelen bij de oplossing van de moord op een Hummelose kin derarts nu 2,5 jaar geleden. On langs zijn bij de rechter-com- missaris in Arnhem drie anonie me getuigen gehoord, van wie er tenminste één beweert dat hij de vrouw vlak voor haar overlijden heeft gezien in het gezelschap van de 41-jarige man uit het Brabantse Haren die geldt als verdachte in de zaak. De man zelf heeft altijd ontkend dat hij de arts kende. Het tweetal zou op een bank je hebben gezeten voor de kerk in Haren, niet ver van de ouder lijke woning van de verdachte. Ook een vierde man, die inmid dels is overleden, zou slachtof fer en vermeende dader samen hebben gezien. Nadat een ken nis van hem de politie daarvan op de hoogte had gebracht, werd een buurtonderzoek inge steld. Voor justitie waren de nieuwe ontwikkelingen enkele maanden geleden voldoende aanleiding om het onderzoek nieuw leven in te blazen. Niet geheel duidelijk is waar om de getuigen pas tweeënhalf jaar na de moord een verklaring hebben afgelegd. Gezien het feit dat ze anoniem mochten ver klaren, staat wel vast dat angst voor represailles een rol heeft gespeeld. De arts was 41 jaar oud toen ze in februari 1991 om het leven werd gebracht. Ze was op weg van haar woonplaats Hummelo naar haar ouders in Hoofddorp, maar kwam daar nooit aan. Haar auto werd op 23 februari uitgebrand aangetroffen in de Ooypolder bij Nijmegen. Wan delaars vonden het ontzielde li chaam van de kinderarts op 17 maart 1991 in de Maas bij Ap- peltern. Cel voor agent na tip over inval almelo anp De rechtbank van Almelo heeft vanmorgen een 42-jarige hoofd agent veroordeeld tot drie maanden gevangenisstraf om dat hij vorig jaar een kennis tip te over een op handen zijnde huiszoeking door de fiscale re cherche. De inval vond plaats op verzoek van de Duitse poli- De hoofdagent heeft altijd ontkend de informatie te heb ben doorgespeeld. Hij is inmid dels geschorst terwijl een ont slagprocedure in gang is gezet. De kennis woont sinds enige tijd in het Duitse plaatsje Vre- den. Amsterdam Vier weken had Fabrice Hund nodig om de sombere, met graffiti bekladde gangen van het sta tion Amsterdam-Muiderpoort een nieuw gezicht te geven. Morgen worden de nu met felle fluorescerende kleuren beschilderde gangen officieel geopend. foto anp paul hoff

Leidsch Dagblad | 1993 | | pagina 3