Leidsch Dagblad 'Openbaar Ministerie moet onder de loep' M. Zonnevylle (WD) voornaamste kandidaat burgemeester Leiderdorp Leger Rusland laat Sjevardnadze barsten Noodtoestand in Moskou ten einde Zakenman in Keulen wil Lenin kopen GOED NIEUWS Verontwaardiging over uitzending Paul de Leeuw Politie haalt dief uit kast Bedrijfsvereniging Vervoer halveert premies Ziektewet 1 DINSDAG 19 OKTOBER 1993 OPGERICHT 1 MAART 1860 NR. 40290 LOSSE NUMMERS ƒ1,60 Verraad 2 Verraad. Zo doet Ge orges Habash het vre desakkoord tussen Israël en de PLO af. Arafat heeft zijn volk verraden. Haïti 7 De Haïtiaanse militaire leider Cedras is niet van plan plaats te maken voor Aristide voor er een amnestieregeling is. Stelling 8 Recent werk van de Amerikaanse fotografe Nan Goldin is te zien in Stelling Gallery. PvdA en CDA vinden dat te veel fouten worden gemaakt Er moet een extern onderzoek komen naar het functio neren van het Openbaar Ministerie (de officieren van justitie), omdat te veel fouten worden gemaakt. Daaruit moet blijken of het beleid effect heeft, of het huidige per soneelsbeleid voldoet en hoe de administratie kan wor den verbeterd. Het gebeurt namelijk te vaak dat de rech ter een zware misdadiger moet vrijlaten omdat de officier van justitie een fout heeft gemaakt. steunt het PvdA-voorstel. ,,Het is een bijna tragische si tuatie: het Openbaar Ministerie (OM) werkt hard aan verbete ringen, toch blijven er dingen misgaan. Daarom is het goed dat er van buitenaf eens met een frisse blik naar wordt geke ken", aldus PvdA-woordvoer- DEN HAAG GPD-ANP De PvdA zou dat voorstel van middag doen bij de behande ling van de justitiebegroting. De PvdA wil dat het onderzoek wordt gedaan door een kleine groep van bestuurlijke en poli tieke zwaargewichten. Het CDA ster Kalsbeek. Volgens Kalsbeek zijn de offi cieren van justitie teveel konin gen in hun koninkrijkjes. Ze wil onderzoeken of van bovenaf kan worden opgelegd dat be paalde officieren zich op de veel voorkomende zaken storten ter wijl anderen zich op zwaardere zaken concentreren. Eerder dit jaar stak een inter ne stuurgroep onder leiding van de Amsterdamse procureur-ge neraal Van Rand wij ck de hand al in eigen boezem. De stuur groep erkende dat het OM te veel ernstige fouten maakt en dat op papier overeengekomen afspraken niet worden nageko men. Ook zou binnen het OM sprake zijn van een te grote vrij blijvendheid, in die zin dat de gemiddelde officier van justitie als een individu werkt en geen inmenging of correcties van col lega's duldt. Kalsbeek vindt overigens ook dat er op dit moment „teveel in het strafrecht wordt gedumpt. Carpoolstroken mogen alleen worden gebruikt door auto's met meer dan één passagier. Prachtig. Maar wie moet dat controleren en sanctioneren? De politie. Niet dus." Kalsbeek vraagt de minister of de Inspec tie Rechtshandhaving het straf recht wil doorlichten op wat erin moet blijven en wat daar buiten bestraft kan worden. LEIDERDORP ROY KLOPPER Michiel Zonnevylle, oud raadslid voor de WD in Lei den en sinds 1985 burge meester van Ameland, is de voornaamste kandidaat om de nieuwe burgemeester van Leiderdorp te worden. De vertrouwenscommissie die gesprekken heeft gevoerd met sollicitanten, heeft de 43-jarige Zonnevylle una niem als de nummer één naar voren geschoven. Daar door is de kans bijzonder groot dat hij ook wordt be noemd. Een welingelichte bron heeft de unanieme voor dracht van de Amelandse burgemeester aan deze krant gemeld. Commissaris van de Koningin S. Patijn laat via een woordvoerder weten 'ab soluut niet te willen ingaan op namen'. Wel wordt op het Haagse provinciehuis mee gedeeld dat Patijn 'het altijd treurig vindt als een vertrou wenscommissie zich niet aan haar geheimhoudingsplicht houdt'. „En blijkbaar is dat zegsman. De voordracht, vanwege de unanimiteit in de vertrou wenscommissie gesteund door Patijn, ligt al weken op het bureau van minister Da- les van binnenlandse zaken. Oorspronkelijk was het de bedoeling om eind oktober de naam van de nieuwe bur gemeester in de openbaar heid te brengen. Het minis terie kan nog niet melden of de procedure wordt versneld de de naamste kandidaat is uitge lekt. Een ingewijde op Ame land meldde vanochtend dat Zonnevylle vandaag bij de minister is uitgenodigd. Naar verluidt heeft hij ook gesolli citeerd op een andere vacan te burgemeesterspost in Zuid-Holland. Pagina 14:'Bliksemcarrière' WD'er voortgezet in Leider dorp. Ed de Goey A Q D°elman De Goey I -7 is een van de best betaalde voetballers bij Feyenoord. Hij is zijn geld dubbel en dwars waard. Rattenplaag in Oude Wetering OUDE WETERING LOMAN De Botenwijk in Oude Welering gaat gebukt onder een ratten plaag. Het gaat om de bruine rat, de meest voorkomende soort in Nederland die vooral ziektes naar andere dieren kan overbrengen. De gemeente Alkemade gaat op korte termijn de plaag te lijf door in de walle kanten van een sloot kunststof buizen met vergiftigd voer in te graven. Wijkbewoners meldden de laatste tijd regelmatig dat ze rat ten hadden gezien. Daarop schakelde Alkemade de afdeling dierenbestrijding van het minis terie van VROM in. Deze heeft besloten op diverse plaatsen 'vangpijpen' in te graven. Deze methode heeft als voordeel dat kinderen er niet bij kunnen en het gebruikte middel niet slecht is voor het milieu. Omdat de ratten vrijwel direct na het eten van het voer doodgaan, bekijkt de afdeling openbare werken van de gemeente dagelijks of er kadavers liggen. 'Deze dagen beslissend voor Georgië' moskou/tbilisi Rtr/, Rusland laat de Georgische pre sident Eduard Sjevardnadze barsten. Het Russische leger is niet van zins zich te mengen in de burgeroorlog in Georgië, on danks een dramatische oproep I daartoe van Sjevardnadze. De J Georgische president is na zijn nederlaag in de provincie Ab- chazië ook aan de verliezende hand in de opgelaaide strijd met zijn verjaagde voorganger Zviad Gamsachoerdia. Sjevardnadze stuurde giste ren zijn premier, Otar Patsatsia, naar Moskou om bij de Russi sche eerste-minister Viktor Tsjernomyrdin aan te dringen op militaire steun. Maar Russi sche officieren spraken zich vol gens het persbureau Itar-Tass categorisch uit tegen de inzet van Russische troepen in Geor gië. Sjevardnadze wees gisteren tijdens een bijeenkomst met groep intellectuelen op de noodzaak van Russische hulp de aanhangers van Gamsa choerdia tegen te kunnen hou den. Hij kwam daarmee terug op eerdere uitlatingen dat het leger geheel in staat is verloren gebieden terug te winnen. „Ons Vrouwen Kenya lijken immuun voor HIV-virus nairobi frans van den houdt correspondent Een onderzoeksteam van Keny- aanse, Canadese en Nederland wetenschappers heeft bij 25 vrouwen in Kenya mogelijk een tegen AIDS ontdekt, kunnen leiden tot de ontwikkeling van een vaccin te gen AIDS. Na jarenlang 1.700 prostitu- es te hebben onderzocht in de Majengo-sloppenwijk van Nai robi, kwamen de onderzoekers achter dat 25 vrouwen niet HIV-positief waren geworden, terwijl ze door hun werk wel vijf jaar lang aan het virus hebben blootgestaan. Volgens de Canadese coördi- lator van het onderzoek, Frank Plummer, zou dit erop kunnen wijzen dat de 25 vrouwen de zelfde genetische eigenschap pen bezitten. „Als uit verder on derzoek blijkt dat dit het geval cruciaal belang kunnen zijn voor de ontwikke ling van een vaccin tegen AIDS", aldus Plummer. Het onderzoek vindt plaats an de Universiteit van Nairobi, waar de Canadese onderzoeker al acht jaar verbonden is aan het door de Wereldgezondheids Organisatie (WHO) opgezette AIDS- en geslachtsziektencen- trum. Het project dat genoemde resultaten aan het licht heeft ge bracht, werd in 1985 opgezet. Van de 1.700 onderzochte pros tituees bleek toen 60 procent HIV-positief. Nu is dat gestegen tot 90 procent. leger is zo goed als uiteengeval len", aldus Sjevardnadze, die eraan toevoegde dat de komen de dagen beslissend zijn voor de toekomst van Georgië. Sinds hij vorig jaar de macht van Gamsachoerdia overnam, kampt Sjevardnadze met etni sche conflicten in zijn land. Vo rige maand moest hij Abchazië opgeven aan opstandelingen die nog twijfelen tussen een on afhankelijke staat en aansluiting bij de Russische Federatie. Sje vardnadze bleef tot het laatste moment in de provinciehoofd stad Soechoemi, maar hij kon de val van de stad en de inname van de hele provincie niet ver hinderen. Direct na die smadelijke ne derlaag begon de verdreven oud-president Gamsachoerdia een offensief. Gamsachoerdia keerde vorige maand terug uit ballingschap in het naburige Tsjetsjenië en hij is vastbesloten opnieuw de macht te grijpen in Georgië. Zijn aanhangers heb ben al tien steden in handen. Ze namen zondag de belangrijke steden Samtredia en Choni in het westen van Georgië in en belegeren nu Koetaisi, de twee de stad van de republiek. Het regeringsleger telt 4.000 k 5.000 man. Gamsachoerdia kan rekenen op ongeveer 2.000 „zviadisten", die voornamelijk zijn gerecruteerd in zijn geboor testreek Mingrelië. Zij krijgen de afgelopen tijd de steun van tien tallen strijders uit de Noord- Kaukasus, die eerder ook al te gen Sjevardnadze's troepen hadden gevochten aan de zijde van de Abchaziërs. Het gaat vooral om Tsjetsjenen en Ka- bardiërs. HET WOORD IS AAN Bulwer Wie geen aanspraak maakt op be wondering en populariteit heeft daardoor des te meer recht op ge negenheid. VANDAAG Binnenland - Buitenland - Cultuur Economie/Beurs Familieberichten Feiten en meningen - Gesprek van de dag - Info Programma's Randstad Regio Religie Sport HET WEER Verwachting van het KNMI tot morgenavond Toenemende bewolking Heldere nacht en minimumtempe ratuur om het vriespunt. Overdag eerst zonnig, later van het noord westen uit toenemende bewol king. Middagtemperatuur onge veer 9 graden. Eerst weinig wind, kracht 3 of minder, in de middag en avond tot matig of vrij krachtig toenemende westenwind, 4 a 5. Een zakenman in Keulen wil het gebalsemde lijk van Lenin ko pen en in een museum ten toonstellen. Dit zei hij gisteren in het Duitse blad Bild. Kunsthandelaar Pal Berkovics zei de Russische autoriteiten 1,1 miljoen gulden te hebben gebo den om de mummie van de 'Vader van de Russische revolu tie' aan te schaffen. „Dan kun nen we hem in het mooiste mu seum van Keulen aan de hele wereld tonen", zei hij. De man beloofde dat de waardigheid van het lijk behou den zal blijven en dat de exposi tie wordt opgeluisterd met kunst en muziek uit Rusland. I.eidsch Dagblad moskou De Russische president Boris Jeltsin heeft giste ren de noodtoestand opgeheven die hij twee weken gele den instelde tijdens de 'opstand' van het ontbonden parle ment. Ook de avondklok is buiten werking gesteld. De po litie liet weten dat verscherpte veiligheidsmaatregelen van kracht blijven. Wel mocht de Kantemirovskaya-tankdivisie (foto) terugkeren naar de kazerne. Burgemeester Joeri Loe- zjkov heeft de politie opgedragen de afgezette leden van het Russische parlement uit hun dienstwoningen in Mos kou te zetten. De televisie toonde beelden van huilende vrouwen en kinderen van afgevaardigden die zeiden ner gens naar toe te kunnen. Volgens autoriteiten in Moskou zijn tijdens de noodtoe stand drie personen gedood, onder wie een soldaat. Twaalf mensen raakten gewond. Wegens crimineel gedrag werden 1.218 personen ingerekend; 35.000 Russen werden door de politie opgepakt omdat zij de avondklok hadden ge schonden. De autoriteiten verbanden ongeveer 7.500 Moskovieten uit de Russische hoofdstad, waar zij zonder geldige papieren verbleven, en namen grote aantellen wa pens in beslag. foto afp michael estafiev NIEUWE ABONNEES ONTVANGEN DE KRANT DE EERSTE 2 WEKEN GRATIS. Moslims hebben digd gereageerd op het pro gramma van Paul de Leeuw waarin de cabaretier afgelo pen zaterdag als Bob de Rooy een bezoek bracht aan een moskee in Amersfoort. Het bestuur van de moskee is met name verbolgen over het fragment waarin 'Bob de Rooy* oneerbiedig met de ge bedsketting speelt. De imam, die het filmpje vooraf heeft gezien, had gevraagd of deze passage kon worden ge schrapt. De programmama kers hebben dit verzoek niet ingewilligd. Wel werden en kele andere passages ge schrapt. De moslims die tijdens de opname in de moskee zaten, waren niet van tevoren inge licht over de komst van 'Bob de Rooy\ Toen ze de uitzen ding zaterdag op televisie za gen, hebben diverse moskee- gangers klachten ingediend bij de imam. 'Er wordt gespot met ons geloof, 'Grappen maken terwijl wij bidden is ongepast' en 'Wij gaan toch ook geen Turkse liederen zin gen in een Nederlandse kerk? zo luiden enkele reacties. De penningmeester van het bestuur U. Aydin: „Om com motie te voorkomen, hadden we onze moskeegangers vooraf moeten inlichten. We hebben onze toestemming gegeven, nu kunnen we niets meer ondernemen." Bij de VARA kwamen na af loop van de uitzending 40 te lefoontjes binnen. „Dat zijn er iets meer dan normaal. Het waren zowel positieve als negatieve reacties. Sommigen vonden dat moslims werden gediscrimineerd, anderen waren van mening dat de uit zending afrekende met het vooroordeel dat een moskee een gesloten bolwerk is." Pagina 16: Mare Putto: Lulle tje rozenwater bij Paul de Leeuw. Eigenlijk had de politie de strijd al opgegeven. De zoektocht naar een man die in het Leider- dorpse verpleeghuis Nieuw Bui tenzorg een portemonnee had gestolen, leek verder zinloos. Hij had de wijk genomen naar het Meubelplein. Daar werd, op aanwijzing van personeel, een zaak doorzocht, maar vergeefs, zo leek het. Vlak voordat de af tocht zou worden geblazen, keek een van de agenten nog even in een kast en trof daarin de man, een 30-jarige Gronin ger, aan. Rond één uur was de man door een vrouwelijk perso neelslid betrapt in een van de toiletten van Nieuw Buitenzorg, waar hij éen portemonnee met 100 gulden uit een tas had ge stolen. De vrouw vroeg de man zijn zakken leeg te maken, maar hij wist zich los te rukken en verdween in de richting van de Meubelboulevard. Op het bureau bleek dat de Groninger nog een straf van vier maanden in zijn woonplaats te goed heeft. Ja, dat is goed nieuws. Dus neem ik nu een abonnement. i Voorletters:m/v Postcode: i Plaats: amsterdam gpd De premies voor de Ziektewet gaan komend jaar drastisch omlaag. De Bedrijfsvereniging voor het Vervoer heeft al een halvering aangekondigd. Onder deze bedrijfsvereniging vallen de bijna 300.000 werknemers bij PTT, spoorwegen, burgerlucht vaart, het streekvervoer en het beroepsvervoer over de weg. Voor de werknemers maakt de premiedaling overigens niets uit. Bij het vaststellen van de pre mies gaan de bedrijfsverenigin gen ervan uit dat de Eerste Ka mer in december akkoord gaat met de Wet Terugdringing Ziek teverzuim. Door deze wet be staat er straks geen ziektewet uitkering meer gedurende de eerste zes weken (in kleine be drijven twee weken) dat een werknemer wegens ziekte ver stek laat gaan. Onder de huidige Ziektewet wordt nu nog vanaf de derde ziektedag 70 procent van het loon vergoed door de zieken- geldkassen. Als dat straks ver valt, worden werkgevers geacht de loondoorbetaling voor eigen rekening te nemen. Wettelijk zijn ze dan overigens slechts verplicht tot betaling van 70 procent van het laatstgenoten salaris, zij het dat dit niet lager mag uitvallen dan hel wettelijke minimumloon. Vakbonden doen er alles aan om in CAO's vast te leggen dat tijdens ziekte het volledige loon wordt door betaald. De besparing die de wet te weeg brengt, werkt door in de premies. Het voordeel zal ver schillen per bedrijfstak, maar er wordt overal op een belangrijke daling gerekend. De Bedrijfsver eniging voor het Vervoer gaat uit van een gemiddelde daling van 5,4 naar 2,7 procent. Gemiddeld komt de premie in het vervoer uit op 2,3 pro cent. Werknemers zullen daar van 1 procent voor hun reke ning moeten nemen, werkge vers 1,3 procent. Nu is van de gemiddelde premie van 5,4 pro cent ook 1 procent voor reke ning van de werknemers en be talen de werkgevers 4,4 procent. De premiebesparing moet de werkgevers in de gelegenheid stellen voorzieningen te treffen voor het doorbetalen van (min stens 70 procent van) de lonen. In veel gevallen zullen ze er een verzekering voor sluiten bij par ticuliere verzekeraars. Omdat de bedrijfverenigingen (meren deels samenwerkend in het GAK) dat straks niet zelf meer mogen doen, zijn tussen be drijfsverenigingen en particulie re verzekeraars al samenwer kingsverbanden ontstaan. De Bedrijfsvereniging voor het Vervoer dringt er bij de Eer ste Kamer op aan geen vertra ging te laten optreden in de af handeling van het wetsvoorstel. Zou de Kamer er voor 1 januari toch niet uit komen, dan drei gen grote problemen omdat dan noch de oude noch de nieuwe Ziektewet fatsoenlijk kan worden uitgevoerd. Na de eerste 2 weken betaal ik mijn abonnement: Q Per maand, automatisch 28.75) 0 Per kwartaal 0 via acceptgiro 82,85) I automatisch (ƒ82,85) Nr. bank/giro: i Handtekening Of bel 071-128030 8 712141 400053

Leidsch Dagblad | 1993 | | pagina 1