Vijftien cent voor nekloge 'Zijn al die studenten cultuurloos?' Op de motor langs kinderdorpen Spelletjesfanaat begint tijdschrift Het Gesprek van de Dag 'Sweet' Dunbar is 'n beetje raar DINSDAG 19 OKTOBER 1993 Even is het stil op Texel als Jan Wolkers hoort dat de Leidse bioscoop Trianon te koop staat. De bioscoop waar hij als jongen zo vaak zat en die hij door zijn boek Kort Amerikaans 'histo risch maakte', zoals hij het zelf noemt. De onverbiddelijke bestseller begint zelfs met een beschrij ving van de bioscoop in oor logstijd, met een bijna naakte vrouw op het bioscoopdoek bo ven de ingang en een vluchten de Nederlander die in de hal van de bioscoop wordt achter haald door Duitsers. En dat alle maal voor de ogen van hoofd persoon Eric, de tekenstudent die het postkantoor aan de overkant binnengevlucht is. Toch hoeven we van Wolkers geen reddingsactie te verwach ten voor Trianon. „Laten de mensen in Leiden het zélf op knappen. Ik ben er tegen dat mensen zich achter bekende lieden gaan verschuilen. Als die weggaan, zakt het meteen weer in." „Nee, laat de wethouder van cultuur zich er maar flink mee profileren. Of is dat net zo'n lul- hannes als elders? En de stu denten, hoeveel zijn er wel niet in Leiden? 10.000? En allemaal cultuurloos? Of een filmliga, is er geen filmliga die hele goeie films kan vertonen? Dat zou toch schitterend zijn?" Want verdorie, de tent ziet er 'authentiek uit', vindt Wolkers: „Van binnen èn van buiten." Ideaal dus om er een kunsthal voor tentoonstellingen te ma ken, net als in Rotterdam. „Mis schien wel als een soort depen dance van de Lakenhal." Roemrucht Als ze het maar niet in handen laten vallen van projectontwik kelaars. Want dan kun je Mari- nus van der Lubbe net zo goed vragen om ook dit pand in brand te steken", refereert hij aan de bekende Leidenaar die de Rijksdag in brand stak. Zelf heeft Wolkers Trianon al dertig jaar niet van binnen ge zien: „Er draaiden altijd van die afgesloofdeflims die je zes maanden eerder al had gezien. Als ze nou eens Laurel en Har- dy-films zouden draaien, of Ci tizen Kane of een Hitchcock..." En dus reed hij Trianon keer op keer voorbij, denkend aan het roemruchte verleden. Aan de ja ren waarin het theater nog 'een beetje het Tuschinski van Lei den was', zoals Wolkers het noemt. En hoofdpersoon Eric verlekkerd naar de vrouw met een diamant in haar navel keek, boven de ingang. „Ja, ik heb er hevige dingen meegemaakt", klinkt het vanuit Texel. En dan: „Ik ben blij dat ik geen wethou der ben." W.K. Swagers (rechts) en W.F. Vermond:'De rijken konden vrijen, wij kregen nekkramp in Trianon'. foto jan holvast Een bezoekje aan het Trianon- theater was voor de Leidenaar W.F.A. Vermond (60) altijd een heel gedoe. Samen met zijn twee broers deelde hij één net pak en één paar nette schoe nen. En zonder net pak kwam je het eens zo chique theater aan de Breestraat niet binnen: „Want Jan de arbeider was niet welkom". Ondanks het nette pak had Ver mond altijd een zeer nederig plekje, net als zijn kroeggenoot W.K. Swagers (66). Helemaal vooraan, op nog geen twee me ter van het witte doek. 'Neklo ge', heette dat in de volksmond. Naar de nekkramp die je er gra tis bijgeleverd kreeg. „En eigen lijk zag je er niks", kijkt Ver mond vijftig jaar terug. „Maar ja, wat was er verder? Bij Rex stierf het van de vlooien." „De beste films draaiden in Trianon", vult Swagers aan. „Al cazar, De Zwarte Panter, Zor- ro." Kwam Vermond pas na de Burenruzie Buurman A wil dat buurman B zijn struik wegsnoeit boven de brandgang. B beweert echter dat hij dat niet hoeft te doen omdat de brandgang zijn eigendom is. Buurman A reageert hier verontwaardigd op en controleert of de brandgang inderdaad eigen dom van B is. Daaruit blijkt dat de garage van buurman B voor een deel is gebouwd op grond van buurman A en C. Die buren willen dat B zijn garage tot op de grond af breekt. Burenruzie dus. Hele buur ten kunnen te lijden hebben van gezinnen die met elkaar overhoop liggen. De ontwik kelingen in de kwestie wor den veelal bij de melkboer en bakker uitgebreid bijgehou den. Het Gesprek van de Dag wil aandacht besteden aan dit soort conflicten door bei de partijen in de krant aan het woord te laten. Ruzies kunnen worden aan gemeld bij de redactie van het Gesprek van de Dag, Postbus 54,2300 AB Leiden of telefonisch van 916 uur: 071-356440. oorlog in Trianon kijken, Swa gers zat er al voor de oorlog, als jongen van een jaar of twaalf. Vijftien cent voor de nekloge, 7,5 cent voor tien sigaretten en af en toe wat pinda's: „Nougat, dat weet ik nog wel, was echte luxe." Een chinees had de spullen op een bord aan zijn nek hangen, zodat de nekkrampers ook tij dens de pauze ver verwijderd bleven van de 'rijke stinkerds' achterin de zaal. En dure kaart jes dat die hadden! „Ze betaal den wel een rijksdaalderweet Swagers nog precies. Want dat was zijn weeldoon in die tijd. Vrijen „Maar die lui kregen daarvoor wel een vierkant hokkie. Daar kon je lekker vrijen ook. Voor aan zag iedereen het", vult Ver mond aan. „Ik heb het één keer gepro beerd, maar kreeg niet veel kans", zegt Swagers. „Iedereen Ineens staan ze tegenover el kaar, zondagavond in het Haar lemse Cios-complex. 'Sweet' Lou Dunbar - de kolossale cen ter en grootste grollenmaker van de Harlem Globetrotters - en Koen, acht jaar, één meter twintig en voor de duvel niet bang. Voor de ogen van vader Jaap en nog zo'n tweeënhalf- duizend toeschouwers begin nen ze met hulp van een tolk aan de kant een gesprekje op de speelvloer. What's your name, buldert Sweet Lou geruststel lend. Koen, zegt Koen. Koen, piept Lou hem na tot genoegen van het publiek. How old are you, AToe/ï? Wantrouwend geeft hij antwoord. Acht. Vertrouwe lijk buigt Sweet Lou voorover. Versterkt door de microfoon lis pelt hij in Koen's oor: Are you married? Koen schudt nee. met z'n kaken stijf op elkaar. Gir lfriends? Onverschrokken knikt hij 'ja' dit keer. He's got a gir lfriend, brult Sweet Lou de zaal in. Die reageert met een in stemmend gehuil. had commentaar." Toch vond hij het 'extra gezellig met al die jongens': "Eerst ging je biljarten bij Rutecks aan de Stationsweg en dan naar de bioscoop." En 's maandags bracht zijn broer het nette pak weer naar de lom merd, waar het de zaterdag er op weer kon worden opgehaald met het nieuwe weekloon. Wat heeft-ie een bloed zweet en tranen gewerkt voor zijn weke lijkse uitje! In de veen. de kolen mijnen en de betonfabriek. „Hard werken. Altijd hard wer ken." Vermond heeft evenmin stilgezeten. Tuinders, dakpan- nenfabrieken: hij liep er de be nen uit zijn lijf. Tegenwoordig treffen de bio- scoopgangers van weleer elkaar in de snackbar, in het hoekje bij de gokkasten. Een beetje kijken, een beetje spelen. De sfeer van de nekloge: jongens onder el kaar. Alleen het witte scherm ontbreekt. Sterker nog, Swagers en Vermond zijn in geen twintig Geholpen door wat 'zachte' drang neemt Koen plaats achter de strafworplijn. Alle andere Globetrotters dringen nu om hem heen. Een rood-wit-blau- we basketbal wordt hem in han den geduwd. Shoot the ball. Koen, gromt Sweet Lou vriende lijk. Koen gooit al z'n achten twintig kilo's in de strijd, maar veel verder dan een machteloos pisboogje komt hij niet. Een stapje dichterbij brengt Koen wel verder, maar nog steeds niet hoger. Dan wordt hij onder ge joel van het publiek opgetild door het complete Trotters- team. Resoluut dunkt hij de bal door de ring. Een donderend applaus is z'n beloning. Zwemmend in een extra-large T-shirt en met een polsbandje van Sweet Lou als haarband wordt hij weer terug naar de kant gestuurd. Is that your father?, galmt Sweet Lou hem ongelovig na. Yo dad, you owe me twentyfive guilders for the T- shirt. Voor vader de gewenste bankbiljetten tevoorschijn heeft jaar in Trianon geweest. Het is nog steeds te duur, con stateert Vermond stilletjes. Al troost hij zich met de gedachte dat hij alles op TV ziet. Toch krijgt een actie voor het behoud van Trianon direct zijn steun: „Erverdwijnt toch weereen oud stukje Leiden", legt hij uit. Mooie tijd Ook Swagers heeft wel wat over voor het behoud van de bio scoop: „We hebben daar de mooiste tijd meegemaakt", zegt hij. „Het was crisistijd, maar ik zou die tijd zo willen terugheb ben. Had je je portemonnee in de kroeg laten liggen? Je kreeg hem een week later terug! Moet je nu proberen. Je was ook veel amicaler onder elkaar. Had je geen geld? Dan lapten we onder elkaar." getoverd, grist Dunbar de porte monnee al uit zijn handen. l£t me see. Wat zoeken levert al snel een geeltje op. Put it in your pocket, Koen. Koen heeft ineens geen tolk meer nodig. Hij from melt de buit bliksemsnel in z'n broekzak. De zaal loeit. Na afloop is de ster nog altijd nauwelijks onder de indruk. Hij heet Koen Esselman en woont in Hillegom, vertelt hij. Sinds een paar weken basketbalt hij bij de mini's van Hillegom '85. Een lagere ring en een kleinere bal zorgen ervoor dat hij daar wel degelijk scoort, aldus vader Jaap, zelf een niet onverdienste lijk speler van het vierde heren team van Hillegom. Wat vond Koen eigenlijk van Sweet Lou Dunbar? liven denkt hij na. Hen beetje raar, luidt de conclusie. Er is' meer nodig dan een hand vol overgewaaide Globetrotters om Koen Esselman van z'n stuk te krijgen. RENS KOLDENHOF Hoofdrol voor Hillegomse Koen bij Globetrotters „We nemen niet veel mee. Als we maar wat met kleren kun nen variëren van warm tot koud", zegt de Leiderdorper Fred de Zoete. Samen met vriend René Verleg vertrekt hij in februari voor een monsterrit naar Nepal. Op motoren wel te verstaan, beschildert door de Amsterdamse kunstenares Ast- rid Engels. De reis wordt een soort sponsortocht voor SOS- kinderdorpen, een organisatie die in 122 landen 310 projecten heeft opgezet voor in totaal 160.000 kinderen. De tocht door Italië, Grieken land, Turkije, Iran, Pakistan, In dia en Nepal voert zo zegt De Zoete natuurlijk langs een aantal van deze kinderdorpen. „Maar we willen onderweg van alles 'meepikken'. Rijden op ka melen, wandelen in de Hima laya. Dat soort dingen." Met de rit, die drie maanden gaat duren, gaat voor hem een lang gekoesterde wens in ver vulling. „Ik liep al jaren met het idee rond maar ik dacht dat het voorlopig niet uitvoerbaar zou I zijn. Ik heb een gezin en dan doe je dit soort dingen toch niet zo snel. René bleek eigenlijk ook al lang met hetzelfde idee te spelen. We wisten het niet eens van elkaar. Maar toen we erach ter kwamen zijn we toch maar eens gaan kijken wat de moge lijkheden waren." Wat een kleinschalig project moest worden, groeide toen al snel uit tot een gigantische ope ratie. BMW Nederland stelde na enige aarzelingen twee motoren beschikbaar, Astrid Engels greep haar kwasten om m twee maanden tijd de rijwielen te veranderen in ware kunstwer ken en een flinke schare spon sors diende zich aan. Beroemdheden Het blijft niet bij de reis op zich. Zo worden de twee motoren voor de tocht tentoongesteld, eerst op de MotorRai in Amster dam en vervolgens in een aantal galleries door het hele land. Bij terugkeer uit Nepal per vlieg tuig naar Frankfurt komt er een motoroptocht van de Duit se grens naar Amsterdam. „Daarvoor schrijven we heel motorminnend Nederland aan", zegt De Zoete. „Boven dien vragen we een aantal be roemdheden of ze mee willen rijden. Pieter van Vollenhoven bijvoorbeeld, ook een BMW-rij- der. En mensen als Rob de Nijs Fred de Zoete (links) en René Verleg gaan op de motor naar Nepal. „We willen onderweg van alles 'meepik ken'. Rijden op kamelen, wandelen in de Himalaya. Dat soort dingen." foto pr en Marco Bakker." De motoren van de twee Nepal-gangers worden in mei geveild. De op brengst is voor SOS kinderdor pen. De Zoete is zelf al zo'n vijftien jaar 'financiële peet' van een kind in Ladak, een gebied in het grensgebied tussen Pakistan en India. „De filosofie achter SOS- Kinderdorpen spreekt me aan. De kinderen die op deze manier worden opgevangen komen in een soort gezin terecht, met een moeder. Ze krijgen alles wat ze nodig hebben: voeding, aan dacht, onderwijs, onderdak... Met die gedachte in het achter hoofd vonden we dat we met onze reis eigenlijk iets voor SOS-kinderdorpen moesten doen." Inmiddels zijn de voorbereidin gen in volle gang. De Zoete en Verleg zijn zich aan het inlezen over de landen waar ze door rij den: ze krijgen een sleutelcur sus van Gerjo de Jong, de BMW- dealer in Alphen, die het project steunt: ze hebben veel gesprek ken met motorrijders die verge lijkbare reizen hebben gemaakt. „Bij die groep halen we de meeste informatie", zegt De Zoete. „De mooiste verhalen krijgen we te horen. Zo blijkt Iran ontzettend gastvrij te zijn. Als je daar in een dorpje binnen komt rijden, maken ze bij het vuur gezellig een plaatsje vrij. We willen gewoon naar de mensen gaan. Het is dus niet de bedoeling dat we reserveren in het Hilton. We hebben echt zo iets van 'we zijn twee malloten uit het westen en we willen jul lie en jullie land leren kennen'." Een aantal plannen blijkt niet uit te voeren. Zo moesten De Zoete en Verleg hun plan om een omweg te maken maken door China, van de lijst schrap pen. „Daar kom je niet zomaar in op de motor. Of je moet ont zettend veel geld betalen voor een escorte. Wat we nu gaan doen, is naar de grens van Pakistan en China rijden om de Chinezen douane een hand te geven." ANNETVAN AARSEN Sporters, berenliefhebbers en bodypiercers hebben er al een en sinds het begin van oktober zijn ook spelletjesfanaten geze gend met een eigen tijdschrift. Gejus van Diggele is de beden ker en oprichter van het Het Spel, een kwartaaluitgave over oude en nieuwe legpuzzels, kaart-, bord- en andere tafel spelen. Het tijdschrift dat ook in het Engels verkrijgbaar is, is niet alleen voor de verzamelaar be doeld maar voor iedereen die weieens een gezelschapsspel op tafel heeft liggen. De Hazerswoudenaar realiseer de zich anderhalfjaar geleden dat informatie over spelletjes zeer schaars is. De reclameman uit Hazerswoude-Rijndijk stelde toen een marktonderzoek in om uit te vinden of er vraag is naar een tijdschrift op dit gebied. Verzamelaars bleken inderdaad geïnteresseerd te zijn. Maar of mensen die op zichzelf niet zo thuis zijn in de spelletjeswereld een reden hebben om een der gelijk blad te lezen, is nog niet duidelijk. Van Diggele bena drukt dat Het Spel is voortgeko men uit liefde voor spelletjes, zakelijk succes is minder be langrijk. „Ik heb er veel geld in gepompt, maar of de belang stelling groot genoeg is om de kosten er uit te halen, weet ik niet. In dat opzicht blijft het een experiment." Voor informatie over de artike len en de foto's beschikt hij over 'het circuit', zoals hij dat zelf noemt. Een kring van spelletjes verzamelaars uit Nederland en andere landen die elkaar onder meer via beurzen hebben leren kennen. Voor het eerste num mer is Van Diggele ook bij mu sea te rade gegaan. Alle mensen die bij het tijd schrift werken zijn vrijwilligers die uit liefde voor spelletjes aan het karwei begonnen zijn. Aan het uiterlijk van het blad is dat niet te zien. Aan Het Spel is veel aandacht besteed, het ziet er glossy-achtig uit, en het bevat veel foto's, waarvan vele in kleur, van oude bordspelen en kaarten. In het eerste nummer van Het Spel staat onder meer een arti kel over spelletjes en legpuzzels uit de Tweede Wereldoorlog met ruim 150 foto's van authen tiek spelmateriaal. In het artikel schrijft de oprichter van het blad dat in de oorlogsjaren veel spelletjes als propagandamiddel werden gebruikt. Kaartspelen werden speciaal ontwikkeld om het Duitse volk geestelijk voor te bereiden op de oorlog. Er waren ook spelen die in de laatste oor logsjaren de pro- oorlogsstem ming er in moesten houden. Maar ook de geallieerden ge bruikten spelen voor bepaalde doelen. In 1942 gaf fabrikant Parker Bros. bijvoorbeeld Spot ting uit, een bordspel gebaseerd op het herkennen van oorlogs vliegtuigen. In bezet Nederland waren anti-Duitse spelen en puzzels ten strengste verboden. Maar de Hazerswoudenaar maakt melding van een puzzel uit waarschijnlijk 1943 of 1944, met daarop de foto van de Oranje-familie, het enige hem bekende anti-Duitse spelmate riaal. Volgens de Hazerswoudenaar vragen veel mensen zich af of je met spelletjes wel een tijdschrift kunt vullen. Hijzelf raakt er niet over uitgepraat. „Veel mensen weten het niet, maar kaartspe len hebben een heel interessan te geschiedenis. Veel plaatsen in Europa hebben bijvoorbeeld hun eigen kaartsymbolen. In Italië gebruiken ze bokalen, munten, stokken en zwaarden in plaats van harten, ruiten, schoppen en klavers. En in Zwitserland bloemen, bellen, ei kels en wapens van edelen. Maar wat de symbolen beteke nen kan ik niet verklaren. De vorm van de kaarten kan ook variëren, Venetië heeft bijvoor beeld lange dunne kaarten." Het in Nederland bekende kaartspel stamt uit de tijd van Napoleon. „Hij wilde een uni form kaartspel voor de hele we reld, bedacht door een Franse kaartenmaker. Aldus geschied de en sindsdien is het Franse spel ook in ons land gebruike lijk." Volgens de Hazerswoudenaar is het bordspel een van de oudste vormen van gezelschapsspe len. „In Egypte is in een 6000 jaar oud graf van een farao een bordspel vergelijkbaar met gan- zebord gevonden. Alleen speel den ze niet met ganzen maar met slangen/' Nieuwe spelen worden bespro ken in een aparte rubriek. Het blad besteedt geen aandacht aan computerspellen omdat daar aparte tijdschriften voor zijn. De prijs van het eerste nummer is 7,50 gulden maar de daarop volgende nummers kos ten 9,90 gulden. Het Spel is bij een aantal lectuurwinkels en warenhuizen verkrijgbaar. TINEGRE WILLEMSEN Gejus van Diggele, bedenker en oprichter van het 'Het Spel': „Ik heb er veel geld in gepompt"

Leidsch Dagblad | 1993 | | pagina 17