Brandwond geneest met gekweekte huid Weerman Mare Putto, lulletje rozenwater bij Paul de Leeuw Hortus: geen vertrouwen meer in faculteitsbestuur 'Geef nuchtere automobilist gouden speldje' Randstad Provinciale raad: heel grote woningbouwlocaties zoeken DINSDAG 19 OKTOBER 1993 CHEF WILLEM SPIERDIJK. 071 -356439. PLV -CHEF MEINDERT VAN DER KAAIJ, 071-356442 Stichting wil verbod op jacht in duingebieden Berkheide en Coepelduinen moet zo snel mogelijk wor den stilgelegd. Dat schrijft de stichting Duinbehoud uit loeiden in een brief aan staatssecretaris Gabor van natuurbeheer. Volgens de stichting is de jacht in de duingebieden illegaal omdat er geen vergunning in het ka der van de Natuurbescher mingswet voor is afgegeven. Wel heeft Staatsbosbeheer toestemming gegeven voor de jacht. Het duingebied tussen Wassenaar en Noordwijk, een oppervlak van duizend hectare, is begin vorig jaar aangewezen als beschermd staatsnatuurmonument. Dat betekent volgens Duinbe houd dat voor de jacht een vergunning op grond van de Natuurbeschermingswet noodzakelijk is. De wildbe heereenheid Hollands Duin die in het gebied jaagt zou op grond van oude afspraken de toestemming hebben gekre gen. Volgens Duinbehoud is dat in strijd met de wet. De ge maakte afspraken dateren van augustus 1993, toen een wildbeheerplan werd vastge steld. Dat is ruim een jaar na de bescherming van het ge bied. Het beheerplan wordt door Duinbehoud bovendien als slecht beoordeeld. Staats bosbeheer zou vorig jaar hebben toegezegd dat de jacht zou worden aangepast aan de nieuwe status van het gebied. Volgens Duinbehoud wordt nu door tien jagers il legaal gejaagd op uit oog punt van natuurbeheer on schadelijke dieren als konij nen en vossen en op waarde volle vogelsoorten waaronder de houtsnip. Duinbehoud vindt het onbegrijpelijk dat de staatssecretaris dat toe staat. LEIDEN. PAULV Om te ontkomen aan miljoe nenbezuinigingen willen het Rijksherbarium en de Hortus Botanicus een aparte status krij gen binnen de Leidse universi teit. Hun budget moet dan di rect van het College van Bestuur komen en niet langer van het bestuur van de faculteit der wis kunde en natuurwetenschap pen. In dat bestuur hebben Rijks herbarium en Hortus alle ver trouwen verloren na de voorge stelde bezuiniging van 70 pro cent irf tien jaar. Wetenschap pelijk directeur prof.dr. P. Baas noemt die bezuiniging ronduit 'belachelijk': „We zijn dan niet eens in staat meer om de zaak te beheren, laat staan dat we ef ficiënt onderzoek kunnen doen." En dat vindt hij extra zonde omdat 'de collecties van zijn in stituut tot de belangrijkste in de wereld behoren': ,.0p het ge bied van onderzoek van de plantenrijkdommen van Zuid- oost-Azië en Nederland is het instituut leidinggevend." Ook het onderzoek zou in hoog aan zien staan, gezien het binnen slepen van een aantal presti gieuze onderzoeksbeurzen Wat de zaak voor Baas nog vreemder maakt is dat zijn in stituut zoveel harder wordt aan gepakt dan andere onderdelen van de faculteit: 70 tegen 10 procent korting. Oftewel, terug naar een-derde van het perso neelsbestand. „En dat terwijl er voor onze taken al geruime tijd geld is gereserveerd." Voordat Baas naar buiten kwam met zijn plan, heeft hij het nodige voorwerk gedaan. Zo bestookte hij de faculteitsraad, die 28 oktober over de voorge stelde bezuinigingen praat, met informatie. De leden kregen in formatiepakketten toegezonden en waren welkom op een aparte voorlichtingsmiddag. De weten schappelijk directeur hoopt dan ook dat die faculteitsraad het fa culteitsbestuur terugfluit en zijn instituut volledig spaart of net zo kort als de andere onderde len van de faculteit. Mocht dat niet lukken, dan kan hij terugvallen op het plan van de aparte status: „Ook voor het College van Bestuur van de Universiteit kan dat aardig zijn, zo'n vlaggeschip vlak onder zich te hebben", filosofeert hij. Een vlaggeschip dat men recht streeks subsidieert en dat men dan ook rechtstreeks kan con troleren: „Want ook het College van Bestuur let heel wel op de centen." De Hortus en het Rijksherbarium willen een aparte status binnen de universiteit om te ontkomen aan de bezuinigingsplannen van het bestuur van de faculteit der wiskunde en natuurwetenschappen. archieffoto jan holvast Oegstgeestenaar wil wel wat meer respect van cabaretier Sneltram stopt in Nieuw-Vennep De sneltram krijgt ook haltes in Nieuw-Vennep en Hoofddorp. De provincie Noord-Holland heeft een voorstel hiertoe van de provinciale CDA-fractie aan genomen. Dit betekent dat de inwoners van de Haarlemmer meer een vlotte verbinding krij gen met Schiphol en Haarlem. De sneltram is onderdeel van de zogeheten Zuid-Tangent, een traject dat langs de lijn Haarlem-Hoofddorp-Schiphol loopt. Tussen IJmuiden en Weesp gaat ook een sneltram rijden. Wanneer de sneltram een feit is, is nog niet precies bekend. De diensten zullen in elk geval de eerste jaren nog met bussen worden gereden. Wellicht besluit hoge-snelheidslijn BRUSSEL/DEN HAAG GPD Minister Maij-Weggen van ver keer voert dinsdag 26 oktober in Brussel overleg met haar Vlaamse collega Kelchtermans over de hoge-snelheidslijn (HSL). De bekendmaking giste ren van Vlaamse zijde dat daar bij definitieve besluiten vallen, kon woordvoerster E. Timmer van het ministerie van verkeer en waterstaat in Den Haag gis termiddag echter niet bevesti gen. „De resultaten van de tracé- onderzoeken zijn er nog niet. Het is dus afwachten wat er ko mende dinsdag uitkomt", aldus Timmer, die wel benadrukt dat ook Maij-Weggen snel besluit vorming wil. De bewindslieden ontmoeten elkaar op het kabinet van de Belgische federale minister van verkeer, Guy Come. Op het kabinet van Kelchter mans werd gisteren verklaard dat extra uitstel van besluitvor ming niet mogelijk is. Zowel Maij-Weggen als de Vlamingen willen de discussie rond de ho- ge-snelheidstrein voor het eind van dit jaar afhandelen. Dit .om te voorkomen dat de HSL in 1994 - zowel voor Nederland als Vlaanderen een verkiezingsjaar - inzet wordt van verkiezings strijd. Een eventuele beslissing volgende week moet daarna in beide landen nog worden goed gekeurd door regering en parle ment. OECSTGEEST ED BLAAUW Weerman Mare Putto, wekelijks acterend als lulletje rozenwater in 'De Schreeuw van de Leeuw'. Onverstoorbaar laat hij zich voor een miljoenpubliek af snauwen, afbekken en uitlachen door cabaretier Paul de Leeuw. „Nou ja, een beetje meer res pect van Paul zou ik wel wil len." Binnen enkele weken is de weerman uit Oegstgeest uitge groeid tot een meelij opwekken de stuntelaar die zich en public zo hulpeloos in de maling laat nemen. „De reacties die ik in mijn omgeving krijg, zijn wisse lend. De ene helft zegt: je houdt je goed staande bij die Paul de Leeuw. De andere helft vindt dat ik me laat gebruiken. Ik stel: er kijken elke week twee mil joen mensen naar dat televisie programma en ik hoop eigenlijk dat er toch kijkers onder zitten die denken: verrek die jongen heeft misschien meer in zijn mars. Ik zie dat programma als een soort springplank." Het liefst zou Putto, die zich zelf als een semi-professionele weerman beschouwt, a la Erwin Kroll en John Bernard dagelijks het weerpraatje op de televisie verzorgen. Hij heeft al eens ge solliciteerd bij RTL. Maar het klikte van geen kant tussen hem en Bernard. „Die man begon flauw tegen me te doen door te vragen naar de achtergrond en uitleg van ingewikkelde compu ter-modellen. Hij wilde techni sche analyses hebben. Nou en dat interesseert me helemaal niets." Toch stopt hij zelf ingewikkel de woorden in zijn dagelijkse weerpraatje voor Radio Noord- Holland. 'Ik verwacht convec- tieve bewolking en divergentie', zegt hij dan. Hij legt uit: „Con- vectieve bewolking is bewolking die ontstaat door opwarming van de lucht ter plekke en met divergentie bedoel ik dalende luchtbewegingen aan de achter zijde van buien. Je begrijpt er nog niets van? Ik kan er niets aan doen. Ik gebruik nou een maal af en toe moeilijke woor den. Nou ja, de laatste tijd hou ik het simpel op de radio." Radio is mooi, maar televisie vindt hij mooier. 'Het maakt niet uit hoe, als ik maar met mijn hoofd op de tv kom' - dat lijkt zijn streven. „IJdelheid was de drijfveer, daar kom ik eerlijk voor uit. Toch heb ik ambiva lente gevoelens als ik mezelf te rugzie. Want ik word bij vlagen wel erg on-serieus en onaardig behandeld. Maar ja, dat is het risico als je bij Paul in zijn show komt." Telkens is het voor Putto een volslagen verrassing hoe De Leeuw met hem omspringt op het toneel. „Er is een draaiboek. 'Vierkante centimeter wordt vierkante meter' Uitgebreide derdegraads brandwonden kunnen vaak goed genezen als ze worden bedekt met gekweekte huid. Volgens de huidarts R.G.C. Teepe kan via deze methode uit een betrekkelijk klein stukje gezond huidweefsel van de patiënt binnen drie weken voldoende huid worden gekweekt om - als het moet - het hele lichaamsoppervlak te bedekken. Morgen promoveert Teepe op dit onder werp aan de medische faculteit in Leiden. hebben. Een klein weefselstukje uit bijvoorbeeld de oksel of de lies is voldoende. Uit één vier kante centimeter is maar liefst één vierkante meter te kwe ken." Inmiddels zijn er in Be verwijk zeventien patiënten, in Groningen drie of vier en in Rotterdam drie patiënten be handeld met gekweekte huid. Gekweekte huid biedt, zo blijkt, voordelen boven de tot nu toe vaak gebruikte behan delmethode met huid van over leden donoren en verschillende biologische materialen. Deze materialen zijn wel geschikt voor wondbedekking, maar voor permanent herstel is ver volgens meestal transplantatie van eigen huid nodig. Tot dus ver werden daarvoor vaak ge spleten en uitgerekte stukken eigen huid gebruikt. Gekweekte huid slaat echter eveneens aan, LEIDEN ANNET VAN AARSEN De techniek die Teepe heeft on derzocht is overigens niet nieuw. Ze werd in de jaren ze ventig in de Verenigde Staten ontwikkeld en daar voor het eerst in 1981 toegepast. „In 1985 zijn we er voorzichtig mee in Nederland begonnen, in het brandwondencentrum in Be verwijk. We waren daarmee de eerste in Europa", aldus Teepe. „De huid werd in het acade misch ziekenhuis van Leiden gekweekt. Het is een methode die, als ze goed wordt gebruikt naast de bestaande behande lingstechnieken, een additio neel voordeel oplevert." Teepe: „Het gebruik van ge kweekte huid heeft ontzettend veel betekenis voor mensen die bijna geen eigen huid meer over wijst het onderzoek van Teepe uit. „Mits de techniek op een goe de manier wordt toegepast. Het kweken zelf vergt bijvoorbeeld een enorme inspanning. Het kweekteam en het operatieteam moeten ontzettend goed op el kaar zijn afgestemd. Als je ge kweekte huid een dag te vroeg aanbrengt, slaat het niet aan. Een dag te laat slaat de huid ook minder goed aan", aldus Teepe. „We hebben in de afgelopen ja ren een aantal teleurstellingen moeten verwerken. De resulta ten waren wisselend omdat het allemaal zo nauw kijkt." De pa tiënten-werden tot jaren na hun behandeling met gekweekte huid gevolgt. Volgens Teepe was het resultaat uiteindelijk een 'gladde, soepele en plooiba re huid'. Ook gekweekte huid afkom stig van iemand anders is bruik baar, vooral bij de behandeling van slecht genezende zweren aan het onderbeen, het zogehe ten 'open been'. De gekweekte cellen worden uiteindelijk ver vangen door eigen huidcellen, maar intussen stimuleren ze het herstel volgens Teepe in sterke mate. 'Zuid-Holland is niet vol Oegstgeestenaar Mare Putto laat zich door Paul de Leeuw in de maling nemen: „IJdelheid is de drijfveer, daar kom ik eerlijk voor uit." foto loekzuyderduin maar daar houdt Paul zich niet of nauwelijks aan. Paul is een vakman. Maar bovenal, en dat meen ik oprecht, een zeer aima bel mens. Buiten het toneel is hij volstrekt anders. Er is voor mij geen enkele reden om mijn medewerking aan dat program ma op te zeggen." Mare Putto (26) studeert aan de Leidse universiteit al vijf jaar rechten, maar met de studie wil het niet zo vlotten. „Ik ben nog niet erg opgeschoten." Hij be studeert liever het weer dan de wetboeken. „Sinds 1977 hou ik het weer bij. Hele dagboeken heb ik er over vol geschreven. Een opleiding tot weerkundige heb ik niet gehad. Ik ben een echte autodidact." En die selfmade- weer voor speller v\e\ enkele jaren geleden in de smaak bij de cabaretier toen die het radio-programma 'De Leeuw wordt wakker' pre senteerde. „Er waren drie weer mannen uitgenodigd. En Paul vond dat ik het goed en origi neel deed. Het contact tussen ons is gebleven. Ik hoop dat Paul me blijft uitnodigen." Een dure gast is Mare Putto aller minst. „Ik doe het gratis en voor niets. Ik krijg alleen mijn reis kosten vergoed." DEN HAAG MONICA WESSELING Er moeten in Zuid-Holland een paar heel grote bouwloca ties worden gevonden. Her en der wat huizen neerzetten gaat ten koste van de kwaliteit van wonen en van het landschap. De Hoeksche Waard, Zoeter- meer-oost en het gebied tus sen Den Haag en Rotterdam (inclusief Ypenburg) komen als grote bouwlocatie in aan merking. Dat zegt de Provinci ale raad voor de ruimtelijke ordeningZuid-Holland. De raad reageert hiermee op de notitie 'Is Zuid-Holland vol? die het provincie-bestuur binnenkort uitbrengt. Net als gedeputeerde staten (het da gelijks bestuur van de provin cie) vindt de raad dat de wo- ningbouwproblemen van Zuid-Holland niet alleen op provinciaal vlak moeten wor den opgelost. Door samen te werken Noord-Holland en Utrecht zijn de problemen be ter op te lossen. GS hebben die samenwer king al handen en voeten ge geven door een plan te pre senteren voor gronduitrui! met Noord-Holland. De bollente- lers uit Zuid-Holland zouden nieuwe gronden kunnen vin den in de Haarlemmermeer. Daar wonen is niet plezierig door het lawaai van Schiphol. In ruil voor de grond zou Zuid-Holland extra moeten bouwen voor Noord-Holland. Deze ideeën zijn neergelegd in de onlangs uitgebrachte noti tie 'Keuzevarianten Duin- en Bollenstreek en Leidse regio'. Overigens bleken lang niet alle politieke partijen even geluk kig met de ideeën. In de woningbouwplannen wijken GS wel af van de raad. Onder meer wordt het nu nog gebruikte vliegveld Valkenburg genoemd. De dorpen in de Bollenstreek mogen, op een paar-grote locaties zoals Voor hout en Hillegom na, niet sterk meer uitbreiden. Zoeter- meer en de Hoeksche Waard worden in de plannen van GS niet eens genoemd. De raad vindt dat er bij het bouwen van nieuwe woningen en bedrijfsterreinen veel meer aandacht moet zijn voor groen en recreatie. Woon- en werk plekken moeten bovendien al tijd ontsloten zijn door een goed regionaal openbaar ver voersnet. Op de vraag of Zuid- Holland werkelijk vol is, ant woordt de raad ontkennend. „Wie beweert dat de provincie vol is en dat als uitgangspunt neemt, zet feitelijk de teloor gang van deze provincie in economisch en sociaal opzicht in gang." LEIDEN HERMAN JOUSTRA De anti-alcoholcampagne die Veilig Verkeer Nederland (WN) in samenwerking met de Ne derlandse frisdrankenindustrie voor december op de rol heeft staan, heeft behalve een flink aantal positieve reacties ook de nodige kritiek losgemaakt. Vol gens de critici is de kans van slagen van het project nagenoeg nul. WN is van plan een aantal nuchtere automobilisten bij al coholcontroles te belonen. Zij krijgen een T-biljet waarmee de zogeheten verbruiksbelasting op frisdranken kan worden te ruggevorderd. Dat is een bedrag van dertig gulden. WN en de Nederlandse frisdrankenindus trie menen dat alcoholmisbruik in het verkeer kan worden te ruggedrongen als de prijs van frisdranken daalt. Die wordt nu kunstmatig hoog gehouden door de heffing van verbruiks belasting. De Leidse psycholoog en pe dagoog S. Gerritsen, verbonden aan het pedagogisch adviesbu reau STIB (Samenwerkingsver band Training Informatie en Begeleiding) heeft de nodige er varing met volwassenen-educa tie. Hij meent dat volwassenen zich niet zo snel laten 'herop- voéden'. „Goedkopere fris drank, minder alcoholmisbruik? Dat is een leuk denkertje, maar volgens mij werkt zoiets niet", zegt hij. „Of mensen al dan niet alcohol gebruiken lijkt mij van meer dingen afhankelijk dan van de prijs van frisdrank en een eventuele beloning voor nuchter rijden. Zoals stoer doen. Bovendien hoort bij een gezellige sfeer volgens velen al cohol." Volgens Gerritsen is het geven van een beloning op zichzelf niet zo verkeerd. Het gaat alleen om de juiste beloning. „Een sys teem waarin voor een bepaald gedrag een beloning wordt ge geven, werkt alleen als iemand een hoge waarde toekent aan die beloning. Een bedrag van dertig gulden is voor menigeen aan de lage kant, ben ik bang. Met andere woorden, voor der tig gulden zal men zijn gedrag niet zo snel veranderen. En ze moeten een hoop moeite doen voor dat bedrag. Eerst moeten ze nog dat T-formulier in sturen." „Volgens mij moet je probe ren te bewerkstelligen dat men sen trots zijn op hun gedrag. Geef iemand bijvoorbeeld een goede aantekening als je hem nuchter achter het stuur aan treft. En geef hem dan een gou den speldje na een paar keer. Ik denk dat het verband tussen goed gedrag en de beloning dan bovendien een stuk duidelijker is. Duidelijker in elk geval dan een T-formulier." De woordvoerder van de Ano nieme Alcoholisten in Boskoop is iets positiever in zijn oordeel. „Omdat de actie waarschijnlijk wel enig effect zal hebben, hoe klein dat effect ook is. De leuke stappers - de mensen die nog aan de goede kant van de weg lopen zal ik maar zeggen - zul len er denk ik wel rekening mee houden." „Maar op de houding van verslaafden zal zo'n actie geen enkel effect hebben. Die trekken zich er niets van aan. Als zo ie mand het in zijn hoofd haalt om te gaan rijden, laat hij zich daarvan door niets en niemand weerhouden. Er is geen enkele rem meer." Volgens de woordvoerder is er bovendien sprake van een zeer grote groep verslaafden. „De mensen die we hier bij de AA krijgen vormen wat dat betreft nog maar het topje van de ijs berg. Dat zijn de mensen die uit zichzelf het idee hebben dat het niet goed gaat en zelf hulp zoe ken. Wat ik bedoel is dat het probleem veel groter is dan men beseft. Goedkopere fris drank zal dat probleem niet op lossen. En een beloning voor nuchter rijden ook niet."

Leidsch Dagblad | 1993 | | pagina 16