Oegstgeest beschermt milieu tegen bouwers Veel Voorschotenaren kampen met schulden Zonnevylle zet 'bliksemcarrière' vrijwel zeker voort in Leiderdorp Kom de volgende keer gezellig bij ons eten. Regio Springplank wil snel zekerheid over lokalen Rechter toont begrip voor Leiderdorpse dief Koningin Emma kan niet verhuizen -Holland Casino DINSDAG 19 OKTOBER 1993 14 plv -chef janet van d Het basketbalveldje in het Hotzpark in Oegstgeest. Mochten er noodlokalen in het park komen, dan dreigt het veldje te verdwijnen. loek zuyderduin De Oegstgeester basisschool De Springplank aan de Jan Wolker slaan wil snel zekerheid over de plaats van de zes noodlokalen. „We hebben eerst onze voor keur uitgesproken voor het grasveld achter de sportzaal, maar het Hotzpark vinden wij ook best", aldus directeur F. Faassen. „Als de lokalen maar op loopafstand staan. En als ze er maar komen." Het enige na deel van de lokalen op het bas ketbalveldje in het Hotzpark is volgens Faassen de verhoogde kans op vandalisme. „Het ligt nogal afgelegen." De Joris de Witteschool voelt niets voor het basketbalveldje, omdat het voor de kinderen van die school wel te ver lopen zou zijn. „Wij liggen toch een stukje verder dan De Springplank en wij vinden het Hotzpark te ver weg", aldus directeur J. Moole- naar. „Bovendien verliezen de kinderen uit de buurt dan hun speelterrein." Omwonenden van het Hotz park willen hun basketbalveldje niet afstaan aan De Springplank en de Joris de Witteschool. Zij leverden vorige week een petitie Bromfietsster breekt sleutelbeen voorschoten Een 16-jarige meisje is gisteravond gewond ge raakt toen ze met haar brommer onderuit ging op het fietspad van de Leidseweg in Voorschoten. Ze kwam van de Voorschoter- weg, reed de Leidseweg op en verloor door onbekende oorzaak de macht over het stuur. Ze raakte de trottoirband en kwam ten val. Het meisje is met een gebroken sleutelbeen naar het AZL overgebracht. Zakkenroller actief in Winkelhof leiderdorp» Een 29-jarige vrouw uit Warmond is gistermiddag rond vijf uur bij Albert Heijn in de Winkelhof in Leiderdorp be stolen van haar handtas. In de tas zaten een portemonnee met 100 gulden, diverse pasjes en autopapieren. De Warmondse had de tas in een winkelwagen gezet. In een onbewaakt ogenblik heeft de winkeldief zijn slag geslagen. Tweetal bekent inbraken in Oegstgeest zoetermeer/oegstgeest Twee mannen die negen inbraken in Haaswijk hebben gepleegd, zijn in Zoetermeer tegen de lamp gelopen. De 20-jarige man uit Etten-Leur en de 21 -jarige Rijswij- ker bekenden in totaal veertig inbraken, waaronder de negen in Oegstgeest. Het duo wordt voorlopig vastgehouden. De Rijswij- keren de inwoner van Etten-Leur sloegen in de nachten van 14 op 15 september en van 5 op 6 oktober toe in Oegstgeest. Doel wit waren woningen aan het Richard Holpad, de Haaswijklaan, de Hélène Swarthlaan, de Peter van Anrooylaan, de Johan Wa- genaarlaan en de Aafje Heynislaan. Een bovenluikje werd bij de woningen opengewrikt, waarna het raam eronder kon worden 'opengehengeld'. De buit bestond steeds uit bankpasjes, betaal kaarten en geld. Het duo ging ook op rooftocht in Zoetermeer en Leidschendam. den haag/leiderdorp» ruud sep Diefstal in een drankwinkel, verschillende inbraken in kel derboxen en ook nog eens een keer een boot gestolen. „Een fors aantal hele vervelende za ken, waarvoor we normaal een forse gevangenisstraf geven", verzuchtte politierechter E. Timmermans. De 27-jarige Lei derdorper die gisteren voor al deze vergrijpen terecht stond, kwam er echter van af met een boete van duizend gulden. Om dat hij het laatste jaar zo mooi op het rechte pad zit. De Leiderdorper pleegde zijn inbraken in Leiderdorp samen met twee vrienden, die inmid dels wel tot celstraffen zijn ver oordeeld. Maar voor de 27-jari ge die zich gisteren voor zijn daden moest verantwoorden, gelden een groot aantal ver zachtende omstandigheden. Zo had hij zichzelf op 4 augustus vorig jaar vrijwillig bij de politie gemeld om alles op te biechten. Bovendien heeft hij zich sinds dien rustig gehouden, heeft hij werk gevonden, een woning, en een vriendin met trouwplan- VVD'er verlaat Ameland na acht jaar leiderdorp roy klopper vervolg van voorpagina De voornaamste kandidaat voor de vacante burgemeesterspost in Leiderdorp, Michiel Zonne vylle, onthoudt zich van elk commentaar op zijn waar schijnlijk naderende benoe ming. Het oud-lid van de Leidse gemeenteraad, dat gisteren zijn vermoedelijk laatste begotings- debat op Ameland leidde, wilde gisteravond zelfs niet kwijt of hij op de hoogte is van een unanie me voorkeur voor zijn persoon. Zonnevylle is sinds 1 juli 1985 burgemeester op het waddenei land. Hij werd op 9 juli 1950 ge boren in het Zeeuwse 's Heer Arendskerke in de gemeente Goes. Hij doorliep het Goese ly ceum en studeerde vanaf 1969 rechten in Leiden. In zijn stu dententijd was hij mede-op richter van de Liberale Studen tenvereniging Nederland en had een bijbaantje als mede werker van de toenmalige voor zitter van het Europese Parle ment, de inmiddels overleden liberaal Cornelis Berkhouwer. Daarna was hij nog twee jaar medewerker van het inmiddels eveneens overleden WD-ka- merlid Annelien Kappeyne van de Coppello. Zonnevylle 'debuteerde' in 1976 in de Leidse gemeente raad, als student. Hij was toen met zijn 25 jaar het jongste raadslid in de Sleutelstad. Na mens de WD-fractie was hij woordvoerder voor onder meer ruimtelijke ordening, openbare werken, verkeer, algemene be- Michiel Zonnevylle, hier in functie als burgemeester van Ameland, is waarschijnlijk de nieuwe eerste burger van Leiderdorp. Hij was eerder raadslid voor de VVD in Leiden. foto Leeuwarder courant Aannemers moeten afval in Morsebel scheiden Bouwpuin, hout, metaal, chemisch afval, kunststof en papier. De aannemers die in de Oegstgeester Morsebel 183 woningen bouwen, hebben zich verplicht het bouw afval gescheiden af te voeren en zo mogelijk opnieuw te gebruiken. Gisteren hees wethouder T. Kohlbeck (PvdA- /milieu) de 'schone bouwvlag' in de nieuwbouwwijk. Die wordt onmiddellijk gestreken als de vrijwilligers van de werkgroep milieu Oegstgeest merken dat de aannemers zich niet aan de afvalregels houden. oegstgeest liesbeth buitink Het strijken van de vlag is vol gens Kohlbeck de zwaarste straf voor de projectontwikkelaars. Eurowoningen en Peter Stolk bouwen 53 villa's en 60 luxe ap partementen, woningbouwver eniging Buitenlust zet 70 sociale huurwoningen neer aan de rand van de nieuwbouwwijk. Kohlbeck neemt aan dat de dreiging van publiekelijk ge zichtsverlies genoeg is om de projectontwikkelaars en hun aannemer te dwingen de regels na te leven. Daarnaast hebben Eurowo ningen, Peter Stolk en Buiten- lust echter ook een borgsom 500 gulden per woning betalen. Als de vlag van één van de drie ontwikkelaars wordt gestreken, herstelt de ge meente Oegstgeest de gemaakte fout op kosten van de betreffen de aannemer. De gemeente ver wacht echter niet dat dat nodig is en denkt dat de borgsom aan het eind van de bouw volledig kan worden teruggestort. De controle op de afspraken wordt gedaan door de werk groep milieu Oegstgeest, een actiegroep die vooral naar be wustwording streeft. De ge meente schakelt de werkgroep voor het eerst officieel in, maar werkgroepvoorzitter K. Krijgs held hoopt ook in de rest van de Morsebel bij de bouw betrok ken te kunnen zijn. „Wij streven ook naar energiezuiniger wonen met 140 handtekeningen in bij de gemeente, in een poging de noodlokalen tegen te houden. De gemeente heeft nog geen keuze gemaakt tussen de par keerplaats voor de school, het grasveld achter de sportzaal en het Hotzpark. Bovendien is nog het wachten op de beslissing van het ministerie van onder wijs of de lokalen voor subsidie in aanmerking komen. nen. „Hoe moet dat nou, als je in de gevangenis zou belan den", vroeg een strenge Tim mermans aan de Leiderdorper. „Je bent ontzettend stom bezig geweest, hè? Komt dat nou alle maal door die gokverslaving?" Dat had er inderdaad mee te maken. Maar ook de verslaving was voorbij, en alle schulden waren afbetaald. Officier van justitie K. Ver schuur eiste in eerste instantie nog zestig uur dienstverlening. De rechter liet zich echter over tuigen door de hulpverlener die de Leiderdorper onder zijn hoe de heeft. De man heeft het al heel zwaar om weer in een nor maal werkritme te komen. Als hij dan in het weekeinde ook nog eens onbetaald aan de slag moet, zou dat wel eens te veel kunnen worden. Met duizend gulden boete plus een voorwaardelijke gevan genisstraf van twee maanden kwam de berouwvolle inbreker er redelijk af, zo vond Timmer mans. „Maar dat doen we maar één keer, hoor. Laat er geen tweede keer komen." Dat zou zeker niet gebeuren, zo kon de Leiderdorper haar verzekeren. stuurlijke aangelegenheden en politie. Meteen na zijn studie begon Zonnevylle als beleidsmedewer ker van de Vereniging van Ne derlandse Gemeenten (VNG). In 1981 trad hij in dienst bij de di rectie politie op het ministerie van binnenlandse zaken. Op het Friese eiland Ameland werd hij in 1985 de enige full-time be stuurder. Hij beheert er de por tefeuilles ruimtelijke ordening en financiën. De laatste jaren werkte hij met een minder heidscollege, en ondervond daarbij de nodige oppositie. Twee jaar geleden sleepte Zon nevylle pas na veel vijven en zessen de gemeentebegroting door de raad, vorig jaar heeft hij zelfs met zijn portefeuille ge zwaaid om de gemeentereke ning er doorheen te krijgen. Gisteren presenteerde hij even wel een begroting die op Ame land doorgaat voor 'Monacees'. Geen lastenverzwaring voor de burgers en een overschot van Zonevylle werd indertijd door de Friese Commissaris van de Konigin H. Wiegel verzocht te solliciteren naar de burgemees terspost op Ameland. Voor die tijd toonde de Leidenaar al be langstelling voor soortgelijke banen in diverse Zeeuwse ge meenten en op Terschelling. Voor zijn vertrek vanuit Lei den naar Ameland liet Zonne vylle weten Ameland niet als een eindpunt te zien. „Maar ik paar jaar weer weg te zijn." De vraag of hij zichzelf ziet als ie mand met een bliksem-carriére, beantwoordde hij in 1985 be vestigend: „Maar ik ben er ook vroeg mee begonnen. En je rolt van het een in het ander." oegstgeest De plaquette van koningin Emma aan de Louise de Colignylaan in Oegstgeest is in te slechte staat om te verhuizen naar het Emmaplein. Het plein is net opnieuw bestraat en de plaquette zou de bekroning van die reconstructie moeten worden. De afbeelding is echter vrij ernstig be schadigd en de gemeente vreest dat de plaquette de verhuizing niet overleeft. Het Emmaplein krijgt daarom niet het origineel, maar een afdruk van de plaquette op het muurtje midden op het plein. De afbeelding aan de Louise de Colignylaan zou daar bij op haar plaats blijven, zodat er twee plaquettes van koningin Emma op een steenworp afstand zijn te zien. De gemeente wil alleen nog onderzoeken hoe duur die verdubbeling is. foto loek zuyderduin Spreekuur budgetconsulente overvol voorschoten»judy n Een dermate groot aantal Voor schotenaren kampt met schul den, dat het storm loopt op de spreekuren van de budgetcon sulente op het gemeentehuis. Wie hulp nodig heeft, komt op een wachtlijst en moet drie we ken tot een maand wachten. „Dat is gewoon niet goed. Als iemand in een acute schuldsitu atie komt, moet je daar alerter op kunnen inspelen", zegt J. Dool van de afdeling sociale dienstverlening en huisvesting van de gemeente Voorschoten. Forse uitbreiding van het aantal uren schuldhulpverlening is volgens de gemeente dan ook hard nodig. Toen het schuldhulp-project in januari 1993 van start ging, wist Voorschoten eigenlijk niet hoeveel mensen met geldpro blemen konden worden ver wacht. „We zijn uitgegaan van het beschikbare geld. Daarvoor kon een consulente voor acht uur per week worden aange trokken. Maar met deze uren komen we niet uit." Wie bij de budgetconsulente aanklopt, krijgt overigens geen geld mee. De hulp bestaat uit het opstel len van een maandbegroting, of, als de schulden hoog zijn opgelopen, het bemiddelen met schuldeisers over een betalings regeling. Volgens Dool weten de men sen steeds beter de weg naar de hulpverleenster te vinden. „De gemeente heeft er veel bekend heid aan gegeven. Bovendien vertellen veel mensen het door als ze goed geholpen zijn." Mo menteel is het passen en meten om de probleemgevallen bin nen redelijke termijn te helpen. en het gebruik van milieuvrien delijke materialen. We blijven vragen of Oegstgeest nog verder kan gaan dan nu het geval is." Krijgsheld hoopt wel dat er nog zogeheten ecologische projec ten in de Morsebel komen, zoals Alphen aan den Rijn het project Ecolonia heeft neerge zet. De 183 villa's, appartementen en sociale huurwoningen die nu verrijzen, bestaan voor een deel uit milieuvriendelijke materia len. „Daarover hebben we wel afspraken gemaakt met de pro jectontwikkelaars", verklaart J. Hermes, hoofd openbare ken van de gemeente. „In ande re gemeente maken ze daa aparte projecten van, maai doen we dat bij alle woning bouw." Bewonersraad Woningstichting Warmunda in Warmond krijgt een huurders- en bewonersoverleg, dat de be langen van de huurders moet beschermen. Zeven bewoners van Warmunda-huizen hebben zich gemeld om zitting te ne men in het overleg. Alleen in de wijk Lommerlust is nog nie mand gevonden die plaats wil nemen in het overleg. De huur ders gaan praten over alle ruim telijke-ordeningskwesties die hen raken en over huurverho gingen en groot onderhoud. „De consulente heeft vijftien cliënten in behandeling. Dat is veel te veel voor de acht uur dat ze werkt. Daarnaast is er een wachtlijst. Er staat heel veel druk op de ketel," aldus Dool. Volgens hem probeert de ge meente wel 'noodverbanden te leggen'. Als de schuldeisers bij wijze van spreken voor de deur staan en de budgetconsulente kan de cliënt niet direct helpen, dan wordt contact opgenomen met de schuldeisers over uitstel van betaling. „Zo proberen we het hoofd boven water te hou den." Het Voorschotense college van B en W overweegt om 10.000 gulden extra beschikbaar te stellen voor het komende jaar. Het project schuldhulpver lening kost de gemeente nu jaarlijks ongeveer 23.000 gul den. n de zalm moet u bij Holland Casino Scheve- ningen zijn. U kunt er uw beste vrienden uitnodigen voor een maandag- en donderdagavond live muziek. Dat kan zelfs tot in de kleine uurtjes Daarnaast kunt lopende drankjes in de verschil lende bars. En dan hebben wc het nog niet eens gehad over de sfeervolle speelzalen. Want daar staan maar liefst 6 Black Jacktafcls. Daarnaast kunt u uw geluk beproeven aan één van de 17 Roulettetafels. U hebt verder keuze uit Sic Bo, Punto Banco en Big Wheel. En ook de Jackpotclub met z'n 250 direct geld uitkerende speelauto maten is natuurlijk een geweldige trekpleister. Bedenk wel dat een mini- klcding en een geldig legitimatie bewijs voorwaarden zijn om bin nen te lopen. Bij deze bent u iedere dag vanaf 13.30 uur uitgenodigd. In de Holland Casino's kom je ogen tekort.

Leidsch Dagblad | 1993 | | pagina 14