'Oudere vuilnisman moeten aftrainen' Nieuw pad biedt garantie voor veilige duinwandeling Engelsman moet schade vergoeden Leiden Regio DINSDAG 19 OKTOBER 1993 CHEF GERT VISSER, 071-356430, PIV -CHEF HANS KOENEKOOP. 071 -356429 Vervangend werk is moeilijk te vinden „Na je veertigste mag je jezelf een 'oude' vuilnisman noemen. Je moet eigenlijk boven de vijftig niet meer ach ter de wagen lopen." A. de la Rie, medewerker van de ge meentelijke reinigingsdienst en tevens vakbondsman van de AbvaKabo in Leiden, vindt dat een vuilophaler na het bereiken van de middelbare leeftijd moet gaan afbou wen. dit naar aanleiding van een on derzoek over de belasting van oudere vuilnismannen. Het ministerie van VROM, de Nederlandse vereniging van rei- nigings- en afvalverwijderings deskundigen (NVDR) en FNV werkten hiervoor samen met de LORD (Landelijk Orgaan van Reinigingsdirecties). Zij onder zochten of de mensen hun afval het beste in een wijkcontainer, mini-container of een gewone vuilniszak kunnen doen. PETER TE LINTEL HEKKERT „Uiteraard niet te snel hè. Er moet gewoon een verlichting van je werk komen na een be paalde leeftijd. Je loopt normaal toch zo'n dertig of veertig kilo meter op een dag. Daarbij til je ongeveer 13.000 kilogram aan vuil en dat onder alle mogelijke weersomstandigheden", aldus De la Rie. Het werk is zwaar, zegt hij, en een vuilnisman kent geen vaste tijden. „In Leiden is het elke dag markt. We moeten daar eerst langs en dan nog de wijk in. Ook moeten we bij festi viteiten op zon- en feestdagen altijd klaarstaan." De la Rie is het eens met mi nister B. de Vries (sociale zaken) die vorige week betoogde dat vuilnismannen 'op leeftijd' minder belast en omgeschoold moeten worden. De minister zei Kracht De zak komt er in het onder zoek het slechtst af. Die bezorgt de werknemer volgens de on derzoekers de meeste lichame lijke problemen en klachten. De la Rie kijkt er toch anders tegen aan. „Het zwaartepunt ligt wat mij betreft vooral op de wijk- containers. Het legen van die dingen kost de meeste kracht. Dan komen de mini-containers, die zijn goed voor je rug, maar belastender voor je schouders, armen en benen", aldus De la Rie. „Ik heb 20 jaar achter op de vuilniswagen gelopen, zeven daarvan heb ik met mini-con tainers gewerkt. Die vond ik be lastender dan vuilniszakken. Maar ja, het hangt toch heel erg af van je lichamelijke gesteld heid. Iemand die een zwakke rug heeft zal toch meer proble men ondervinden bij een zak dan bij een container." Het probleem van oudere vuilnismannen die willen af bouwen is volgens De la Rie dat goede vervangende banen moeilijk te vinden zijn. Boven dien: „Ineens moet je admini stratief werk doen, terwijl je al tijd op de straat zat. Voor oude ren is het sowieso moeilijker omscholen. Je kunt zo'n oudere wel een baan als opzichter ge ven, maar met het oog op de vergrijzing kom je dan met tien opzichters te zitten. We hebben er nu al drie." Ziekteverzuim Leiden hanteert tegenwoordig een seniorenplan. Dat is een VRIJE TIJD Reinigingsman A. de la Rie: „Reinigers kan je vergelijken met topsporters. Plotseling stoppen kan grote problemen opleveren, foto jan holvast aantal jaren geleden ontstaan na overleg tussen de vakbonden en de gemeente over de ar beidsvoorwaarden. De stad wil in haar plan het ziekteverzuim terugdringen door 55-plussers eerst maar eens vier dagen te la- werknemers krijgen dan later vaak een vervangende baan. Ze gaan dan van het huisvuil in de veegdienst. Tot nu toe heeft dit beleid geleid tot een afname van het ziekteverzuim. „Dat roulatiesysteem is op ten werken in plaats van een zich wel goed, maar het is wel volle werkweek. De oudere een enorme omschakeling als je van de wagen ineens als veeg- werker aan de slag moet", meent De la Rie. „Reinigers moeten ineens iets anders doen, hun spieren anders ge bruiken. Als dat te snel gaat, kan dat grote problemen opleveren. Je kunt ze vergelijken met een topsporters: die moeten ook af trainen. De 55-jarige De la Rie houdt zich tegenwoordig zelf vooral met klachtenservice bezig en wordt een enkele keer ingezet voor kleinere ophaalklussen. „Ja, wanneer collega's een con tainer vergeten zijn, dan ga ik hem nog even ophalen." KATWUK PETER VAN DER HULST Om wandelaars in de duinen meer veiligheid te bieden, wordt vermoedelijk in novem ber begonnen met de aanleg van een voetpad tussen Katwijk en Noordwijk. Het anderhalve meter brede schelpenpad sluit aan op de voetpaden die uit de wijken Rijnsoever (Katwijk) en Vinkeveld (Noordwijk) komen. Om de aanleg van het pad mo gelijk te maken is Staatsbosbe heer inmiddels begonnen met het verwijderen van de afraste ring. De strandafslagen sluiten niet overal even goed aan op het voetpad. Daarom worden twee afslagen gesloten en de toegang tot een afslag wordt verlegd. Zo wordt het pad naar het strand bij de Noordduinen in Katwijk in zuidelijke richting afgebogen. Strandbezoekers kunnen dan rechtstreeks vanaf het parkeer terrein het pad betreden. De fietsenstalling die langs deze strandopgang ligt wordt even eens richting parkeerterrein Noordduinen verplaatst. Op de oude vuilnisbelt bij het parkeer terrein komt een uitkijkpost voor vogelaars. De meest noordelijke afslag op Katwijks grondgebied wordt afgesloten. Reden daarvoor is dat op die plaats de strandop gang door het hoogteverschil niet goed verbonden kan wor den met het voetpad. De vrees is dat voetgangers dan gebruik blijven maken van het fietspad. De strandafslag wordt daar om afgesloten en 200 meter in noordelijke richting verlegd. „Op die nieuwe plaats heeft het Hoogheemraadschap van Rijn land al een ingang. Daar kan het voetpad prachtig op aanslui ten", aldus E. Huge van Staats bosbeheer. De nieuwe afslag komt zo dicht tegen de volgen de opgang te liggen dat beslo ten is om dit meest zuidelijke pad op Noordwijks grondgebied eveneens te sluiten. De vergunningen voor de aanleg van het voetpad en het afsluiten van de strandafslagen zijn overigens nog niet ver leend. De gemeente Katwijk heeft bezwaren tegen het op heffen van de strandopgang op haar grondgebied. „Katwijk houdt in de Noordduinen nu maar één afslag over. Om de tweede afslag vanaf het parkeer terrein te bereiken moeten strandgangers verder lopen", al dus de voorlichtster. „Misschien heeft het er ook mee te maken dat de nieuwe strandafslag op Noordwijks grondgebied ligt", meent Huge. Om de snelheid van wielren ners in het duingebied af te remmen worden in opdracht van de provincie Zuid-Holland zogenaamde 'afrembochten' aangelegd. Nabij het parkeer terrein in de Katwijkse Noord duinen zijn werkzaamheden op dit moment in volle gang. NAGERECHT Windhonden De schrik moet er in Sassen- heim nog steeds aardig inzitten, voor de tien windhonden van een Sassenheimse familie die regelmatig uitbraken en dan in alles hapten wat bewoog. Kan tonrechter Van Leeuwen had gisteren bij de zitting van het kantongerecht geruime tijd no dig om alle wandaden van het dartele tiental op te lezen. De meute zette zijn tanden in arge loze inwoners van Sassenheim, honden, katten en kippen wer den zonder pardon doodgebe ten, schapen opgejaagd en ver der onstonden er verkeersonge lukken als gevolg van het achte loos oversteken van de dieren. Moeder en zoon stonden gis teren bij Van Leeuwen slechts terecht voor de meest recente uitspatting van de flitsende troeteldiertjes met hun onver woestbare jachtinstinct. Een vrouw die nietsvermoedend met haar hondje in een Sassen- heims park liep te wandelen werd overvallen door de net weer uitgebroken horde. De kleine Fido werd met de bek opgepakt en enige tijd als speel bal gebruikt. Het schoothondje werd wel bevrijd, maar overleed aan inwendige bloedingen. „Dat is niet zo best, me vrouw", vond de kantonrechter. „De bazin van dat hondje zal net zoals U ook wel van hondjes houden en het moet haar erg veel verdriet hebben gedaan." De windhondenmoeder stel de niet goed te begrijpen waar om ze voor de rechtbank stond. „Ik was de bewuste dag niet eens thuis. Het huis was goed afgesloten. Mij kan niets verwe ten worden. Mijn zoon is nalatig geweest", zei ze, terwijl ze een kritische blik op haar jongste spruit wierp. Van Leeuwen wil de van geen schuld afschuiven horen. ,,U bent toch verant woordelijk, mevrouw. En de buurt moet het ook maar leuk vinden, wat de honden allemaal uithalen. Dat kan je niet maken tegenover de maatschappij." Afgezien van de eindeloze reeks overtredingen en boetes was er ook nog een verklaring van een controleur van de die renbescherming, die had ge constateerd dat de honden niet goed werden verzorgd en dat het huis vol uitwerpselen lag. De bazin sprak dat tegen. „Ik heb nog nooit iemand van de dierenbescherming gezien. Er liggen helemaal geen drollen in mijn huis. De honden worden heel goed verzorgd. En wat al die overtredingen betreft: het merendeel is mij onbekend." De windhondenliefhebster stel de al heel veel te hebben ge daan om de overlast van de meute in te perken. „Ooit heb ben we met de honden deelge nomen aan wedstrijden, maar dat gebeurt al lang niet meer. De dieren zijn gecastreerd of gesteriliseerd, worden gemuil korfd. Ik heb een schutting laten plaatsen. Het huis zit vol met extra sloten op deuren. Inmid dels heb ik nog maar één kind in huis, dus de kans op ont snappingen is uiterst klein ge worden. Daarbij zijn de honden nu zeven jaar of ouder, dus er zullen er de komende jaren veel Officier van justitie mevrouw Van Belzen was geschokt door het rapport. „Flet was heel nor maal geweest als een officier van justitie inmiddels had be sloten de honden in beslag te nemen en te laten afmelken. Nu ben ik ook een dierenliefheber en wat mij betreft mogen de honden doorleven. Maar het moet nu wel afgelopen zijn. Als het kon zou ik een voorwaarde lijke gevangenisstraf eisen, maar ik moet het noodgedwon gen laten bij een boete van 100 gulden, waarvan de helft voor waardelijk." Van Leeuwen was het roerend met haar eens. Ook hij 'had graag de gevangenis deur op een kier gezet, maar vonniste nu conform. „Eigenlijk zou U geen honden meer mo gen hebben", stelde hij. Het vonnis werd met enige opluch ting aanvaard. „Mijn zoon zal de boete betalen", verzekerde de moeder. Vreemdelingen De politie van Katwijk is niet makkelijk als het om vreemde lingen gaat. Het kantongerecht kreeg gisteren een reeks van processen-verbaal te verwer ken, die allemaal in het teken stonden van het verbergen van illegalen in het kustdorp. Een wat oudere Katwijker had het ook wel erg bont gemaakt. Hij had in Katwijk aan Zee negen Polen in caravans onderge bracht en die hadden er op de illegale camping een bende van gemaakt. Losse waterslangen en elektriciteitsdraden, overal rom mel, alles werd zelf geregeld door de Oosteuropeanen, die werk zochten in de bollenteelt. Ook werden 30 fietsen aange troffen, die vermoedelijk waren gestolen. „Ik had geen tijd om te controleren wat er allemaal gebeurde. Ik heb het gedaan uit menslievendheid. Ik heb een Poolse vriendin, ik ben veel naar Polen geweest. Ik wilde wat voor die mensen doen. Ik heb er geen cent voor gekregen. Het heeft me alleen maar veel geld gekost", aldus de Katwij- jcer. De politie kwam regelmatig langs, waarschuwde een paar keer en gaf uiteindelijk een pro ces-verbaal. „De politie wist dat er illegalen waren, maar wilde niet ingrijpen. Toen ik vroeg wat ik fout deed, zeiden ze dat ze dat nog moesten uitzoeken. Ik heb de Polen regelmatig ge zegd dat ze zich moesten mel den." De Katwijkse politie zocht het uit, de Polen werden naar huis gestuurd en de Katwijker had heel wat op te ruimen en uit te leggen. Het kostte hem uitein delijk 160 gulden boete op. Kantonrechter Van Leeuwen toonde zich menslievend bij di verse gevallen van illegalen die door familie of aanstaande Kat wijkse echtgenotes verborgen werden gehouden. Officier van justitie Van Belzen eiste steeds de gebruikelijke lage boete van 60 gulden, maar die werd dan door Van Leeuwen middels vrij spraak afgeserveerd, of hij stel de de uitspraak uit. Van de weeromstuit eiste de officier en kele malen per ongeluk 60 da gen in plaats van 60 gulden. „U bent wel erg streng", vond de kantonrechter dan. Het viel ook niet mee om het geluk te versto ren van een 21-jarige Katwijkse, die met haar inmiddels gelegali seerde Marokkaanse vriend voor de rechtbank stond. De idylle was in de bollenvelden begonnen. „Ik hou echt van haar", verzekerde de Marok kaan. En wat te denken van een Katwijker die een gevluchte Sy riër verborgen had gehouden. „Ik kon die man de deur niet wijzen. Hij maakte deel uit van ons gezin." De Syriër was in middels naar zijn met 'straffe hand geregeerde moederland teruggekeerd. De advocate van enkele ande re verdachten vond de Katwijk se vreemdelingenpolitie wel erg streng. „In Leiden heb ik nooit van deze gevallen. Er is sprake van rechtsongelijkheid." De vervolging van mensen die ille galen verbergen zou blijkens eerdere uitspraken onterecht zijn. „Als iemand er geld aan verdient, dan is het strafbaar, maar moet je je zus of je vriend gaan aangeven? Dat is niet rea listisch", vond de raadsvrouwe. De officier van justitie vond dat de gedachtengang niet deugde, maar de kantonrechter had be grip voor het standpunt. FRANK BUURMAN* Voor klap in het gezicht DEN HAAG/LEIDEN RUUD SEP Een 24-jarige Vener van Britse afkomst moet 830 gulden schade vergoeden aan een 69-jarige Leidenaar. De Brit sloeg op 5 december vorig jaar de 69-jarige op het gezich tijdens een ruzie bij een ben zinepomp in Leiden. De Lei denaar maakte problemen toen de Engelsman op zijn motor voordrong bij het tank en. Aan de klappen van de motorrijder hield de Leide naar een pijnlijk oor, een ka potte zonnebril en een gebro ken horlogebandje over. De precieze toedracht van de ruzie werd tijdens de zit ting van de politierechter gis teren in Den Haag niet hele maal duidelijk. Hoe zwaar had de Leidenaar de Brit be laagd voordat hij zelf klappen kreeg? Had hij alleen maar een beetje staan duwen en trekken, of had hij de motor rijder geslagen voordat die uiteindelijk terug sloeg? De Engelsman betoogde het laatste, maar in alle schriftelij ke verklaringen ook die van hemzelf en van zijn vrien din was er slechts sprake van duw- en trekwerk. Twijfel Voor de onjuistheid van zijn schriftelijke opgave van het gebeurde had de Brit wel een verklaring. „Ik moest die on dertekenen. anders mocht ik niet weg. Ik heb gevraagd of ze mijn tekst wilden vertalen, maar die agent zei dat er ge woon stond wat ik had ge zegd." Zelf kon hij de in het Nederlands gestelde verkla ring nauwelijks begrijpen. Hij tekende, al had hij zo zijn twijfel bij de agenten. „Ze vonden dat ik zijn klappen maar moest incasseren. Ze zeiden: je bent te jong, je mag die oude man niet terug slaan." Politierechter E. Timmer mans hield echter vast aan de schriftelijke verklaringen. Zij gaf wel toe dat ook de leide naar zich onbesuisd had ge dragen, „maar uw reactie, het uitdelen van vuistslagen, is echt fout". Een geldboete, zoals de officier van justitie eiste, vond zij niet nodig. Maar de Brit moest in haar ogen wel de schade vergoe den die hij heeft aangericht. Die schade bestaat naast een vernielde zonnebril en een horlogebandje, plus 500 gul den vergoeding voor de zes maanden dat de Leidenaar met een zeer oor heeft rond gelopen. 'Same shit' De Engelsman wond zich op over zoveel onbegrip. „It's ail the same shit", voegde hij de rechter toe. „Ik heb het ver staan, maar ik beschouw die laatste opmerking als niet ge hoord", reageerde rechter Timmermans. „In Engeland zouden ze je meteen in de boeien slaan voor zo'n op merking", vertrouwde zij offi cier van justitie K. Verschuur toe nadat de verdachte de zaal had verlaten. Verkooptentoonstelling Het Rode Kruis houdt woens dag 27 oktober tussen 13 en 16 uur zijn jaarlijkse verkoopten toonstelling in het gebouw aan deApollolaan 1B. De verkrijgba re artikelen zijn vervaardigd door gehandicapten en bejaar den. Collecte Het Diabetes Fonds Nederland collecteert tot 21 november voor wetenschappelijk onder zoek naar bestrijding van sui kerziekte. Behalve geld kan het fonds ook nog collectanten ge bruiken. Aanmelden bij Bart Werk, 071-766241. Kledingbeurs Bij 't Spoortje, het buurthuis aan de Bernhardkade, is op donderdag 21 oktober een markt met kinderkleding en speelgoed. Aanvang 11 uur, ein de 14 uur. Stereografie Fotograaf Martin van den Oever houdt woensdag 20 oktober een lezing met een 3D-vertoning van Idassieke etnografische ste reo-opnamen in het Rijksmuse um voor Volkenkunde. Hij doet dit in opdracht van de stichting Audiovisuele Antropologie Ne derland (SAVAN). Geïnteres seerden zijn welkom vanaf 20 uur aan de Steenstraat 1. Inlich tingen: tel. 071134240. BURGERLIJKE STAND LEIDEN Geboren Lara dv. E.J. Visser en M C. Oudshoorn Bob Jan zv. C Keijer en C.L.E.H. van Spronsen Melissa Hen- drikaOekedv. H.A. Bos en M.J. Westen berg Kah Hiem zv. S.W. Li en W.Q. Xint Maurits Marcel Christian zv. M.C Verhoef en CG van Dusseldorp Jimmy zv. C.J. Ouwehand en C. Riet Emma Jean dv. A.D. Dol en P.G.M. Warmer dam Lucas zv. R J. Diepgrond en A.M.P. van Duinhoven Kelly dv. Chr. Alphenaar en HJ. van der Winden Jill Arlene dv J Ouwehand en J. van Os Patty Lyanne dv. P.J. Peters en M T. B Weijers* llona dv. J.B.J.M. Goddijn en G.E.L. Hendriks Jacobus Adrianus zv. J.J.F. Heemskerk en M A. van der Burg Nickky zv. A. Laterveer en M A, Smit Christopher Anthony Samuel-Walter zv R.A.H.J. Gilissen en P. Giles Suze Eli sabeth dv. E.J. van Eeden en M E.G. Bresser Klaas Alexander zv. A Noort en G.W. Snijder Thessa dv. R.F. Bosch en M. Peters Dirk Johannes Albertus zv. D. Mooiman en M.A.W. Salvini Niels Nicolaas zv. N. Noort en E.M. So- sef Suzanne Jozefina Maria dv. F P.T. van Veen en S E.M. Duivenvoorden Wouter zv S E. Dijkstra en E. Griffioen Anders Bjerkreim zv. P.P. Furnée en I.B.B. Furnée Cornelia Grietje dv. J.A. Nijgh en G. van Rijn Diederick Christi aan zv J.J. Jacobs en T E. van der Spek Marit Anne dv. H.W.H. Timmerman en A.C. van Gelderen Carmen dv. D. Vooijs en T.J.A.M. Ammerlaan Marifil Ie dv. C. Henzen en E.P.M Los Sarah dv. M. Bekkali en H. El-Daouass Mousad zv. M. Acherrat en M. Haras Mike zv. J Zwaan en C.G.M. van der Ham Mannus Krijn zv K. Verdoes en N.J. van der Meij Stefan Joannes zv. W.A.J.J. van Stijn en K.L. Turk Nikki Sue dv. G.J. Bizzoni Ruben zv H.P. Zweistra en E.P.D. Sonneveld Johan nes Christiaan zv. J H. Smink en A. Kie vit Maartje Catharina dv. J.C. Hoog straten en P.M. van Duijn Richard Leo nard Johannes zv. A R. van Duijn en M J. van den Oever Martijn Leon zv. P.J.A.M. Scharpff en H.J. van der Boor Gerardus Mattheus zv. T.M. van der Krogt en C.A. Cohen. Overleden H R. de Koning (1952) man C A M van der Meer 1906) geh gew met G.E. Lekanne gezegd Deprez C T. Sandifort (1909) geh gew. met C. Brit tijn S.H. Wu (1937) man T G Scheurwater 1921man A.A.C. Koot (1925) geh. gew. met T A Hoogweg M N. Baba (1935) man J van den Oe ver 1911man J van Vliet 1904) man F Bronsgeest (1926) man H. Ginjaar (1946) man M E Ambagts- heer 1906) gehgew. met H JNleu- wenkamp*MA Smeitmk 1925) man S. Chotoe (1951) echtgen. van H. Se wpal J.H.G. Wi|nands(1923) vrouw* H.J van Patera (1911) man F. Dikstra 1926) man K.H Vos 1898) man C.J. Berger (1926) man Gehuwd *H.E.J Flanderhijn en l H M Bakker *H Lievense en L.G. Bogert F.F.A.B. van Schoonderwoerd den Beze meren P.M. Bodenstaff Mineralenbeurs in Groenoordhal LEIDEN In het restaurant van de Groen oordhal achter de Willem de Zijgerlaan wordt zondag 24 ok tober een mineralenbeurs ge houden. Er zijn diverse kristal- groepen, mineralen en gesteen ten te zien. Ook bestaat de mo gelijkheid zelf sieraden te ma ken. De beurs, waarvoor een toegang van 2,50 gulden wordt geheven, duurt van 10.00 tot 17.00 uur. Om het duingebied te ontlasten, wordt het fietsenrek in de Noordduinen in Katwijk zuidelijke richting verplaatst. foto dick hooewoninc

Leidsch Dagblad | 1993 | | pagina 13