Oekraïne juicht pausreis toe Kerk Samenleving De gemeente van Christus in Patio O NDER (f40, DINSDAG 19 OKTOBER 1993 KORTWEG Moker De Wassenaarse pater Frans Gijsen spreekt morgenmid dag in de radio-uitzending van Moker over zijn werk on der de straatkinderen in Bra zilië. De overdenking is van pastor J. de Groot van het Academisch Ziekenhuis Lei den. De uitzending is te be luisteren van 16.30 tot 17.00 uur en wordt komende zon dag herhaald van 19.00 tot 19.30 uur. Het programma is te ontvangen op de FM 105.7 en via de kabel op de FM 88.1. Philadelphia De aangepaste gezinsdienst van de afdeling Katwijk en omstreken van Philadelphia - de vereniging van ouders en vrienden van het afwijkende kind - wordt komende zon dag gehouden in de her vormde Bethelkerk aan de Brouwerstraat 4.5 in Rijns burg. De dienst wordt geleid, door ds. Tromp en begint om 15.00 uur. Jeugddienst Met als thema 'Zorg dat je erbij blijft' wordt komende zondag in het Maranatha- centrum aan de Poolster in Katwijk een jeugddienst ge houden. Voorganger is de hervormde dominee B.H. Weegink, Jaap van der Plas bespeelt het orgel en het jon gerenkoor Crossroads uit I laarlem zingt een aantal lie deren. Een kwartier voor aanvang van de dienst (18.00 uur) wordt begonnen met de samenzang. Curiekardinaal Silvestrini heeft 'veelbelovende aanwijzingen Voor een reis van paus Johannes Paulus II aan de Oekraï ne bestaan volgens curiekardinaal Achille Silvestrini 'veelbelovende aanwijzingen'. Het is echter nog niet mo gelijk om te zeggen op welke termijn die reis zal plaats hebben. Dit zei de kardinaal gisteren in Rome na zijn te rugkeer van een verblijf van een week in de Oekraïense hoofdstad Kiev. Oekraïne een bezoek van de paus toejuichen. Het mogelijke pausbezoek en de verbetering van de betrekkingen tussen de Katholieke en de Orthodoxe De voorzitter van de Vaticaanse congregatie voor de Oosterse kerken liet weten dat de bevol king, de geestelijkheid en presi- Kerk waren de belangrijkste on- dent Leonid Kravtsjoek van de derwerpen van gesprek tijdens Theoloog Gollwitzer overleden serlun dpa-anpvan de vredesbeweging was hij principieel tegenstander van de De linkse theoloog Helmut plaatsing van kernwapens. Gollwitzer, één van de bekend ste lutherse theologen in Duits- In West-Berlijn engageerde land, is zondag op 84-jarige hij zich eind jaren '60 met de leeftijd in zijn woonplaats Ber- studentenrevolutie. Verder nam lijn overleden. Hij ijverde voor hij het op voor de krakers in die een betere verstandhouding stad. In 1976 voerde hij het tussen Oost en West, weigerde woord bij de begrafenis van mee te doen in het front tegen RAF-terroriste Ulrike Meinhof, het marxisme en was één van die zelfmoord had gepleegd, de weinige hoogleraren in Gollwitzer werd in 1908 als Duitsland die aan het eind van zoon van een predikant in het de jaren '60 steun aan de radi- Beierse Pappenheim geboren, cale studentenbeweging gaven. Hij was predikant in Thüringen Gollwitzer maakte naam met en Berlijn-Dahlem, waar hij zijn verzet tegen de nationaal- Martin Niemöller opvolgde, die socialisten. Na de oorlog keerde door de nazi's was gearresteerd, hij zich tegen de herbewape- In 1936 trad hij toe tot de Be ning van Duitsland. Als actief lid kennende Kirche. het bezoek van de kardinaal. In Vaticaanse kringen wordt erop gewezen dat een pausreis naar de Oekraïne hoogstwaar schijnlijk niet voor 1995 moge lijk zal zijn. Volgens diplomatie ke kringen in Kiev moeten voor een dergelijk bezoek eerst 'gun stige voorwaarden' worden ge schapen. Zo bestaan er span ningen tussen orthodoxen en katholieken over de teruggave van kerkgebouwen en andere kerkelijke bezittingen. De (met Rome) geünieerde of Oekraïens-katholieke kerk, die zich houdt aan de orthodoxe li turgie maar de paus als hoofd van de kerk erkent, werd onder Stalin gedwongen op te gaan in de orthodoxe kerk. Pas na de onafhankelijkheid van de Oek raïne en de herinvoering van de vrijheid van godsdienst werd de kerk na tientallen jaren vervol ging weer gelegaliseerd. Van de ongeveer 52 miljoen Oekraïners zijn er circa 5 mil joen katholiek. De meerderheid van hen behoort tot de geüni- eerden en woont in het westen van het land. Een kwart van de bevolking is lid van de ortho doxe kerk. Auto maakt rondje door Dom FULDA KNA Kennelijk uit baldadigheid is een autobestuurder in de nacht van zondag op maandag met een personenauto de Dom van de Duitse stad Fulda binnengereden. Hij liet zich daarbij niet weer houden door de ketting die het Domplein afsloot en de gesloten hoofdingang van de kerk. Volgens de recherche van Fulda reed de tot op heden onbe kende bestuurder door het middenschip van de kerk richting hoofdaltaar. Hij draaide zijn auto tussen de communieruimte en de zitbanken en reed vooruit de Dom weer uit. Op het altaar liet hij een biljet van 10 mark (11 gulden) en een afgebroken achter uitkijkspiegel achter. Volgens de bisschoppelijke voorlichter in Fulda komt de scha de neer op ongeveer 50.000 mark (55.000 gulden). De politie, die de kwestie hoog opneemt, heeft tot op heden geen aanwijzingen voor het motief van de dader. Aan de hand van gevonden onder delen van de auto is vastgesteld dat het om een groene Merce des ging, type W 123. REDACTIE DICK VAN DER PLAS. 071 -356443 BEROEPINGSWERK NEDERLANDSE HERVORMDE KERK Beroepen: te Ouddorp: J.G van Loon te St Maartensdijk; te Haarlem (part time) als pred. buitengew. werkz. (geest. verz. Stichting Herv. Diacona le Huizen te Haarlem): mevr. J.W. Steenbergen, kandidaat te Amster dam, die dit beroep heeft aangeno men; te Oosterhout (Gld) en Ressen en Lent: mevr. A.S. Sprotte, kandi daat te Diemen; te Nieuwerkerk aan den IJssel: M. Aangeenbrugte Barne- GEREFORMEERDE KERKEN Aangenomen: naar Spijkenisse D.A.J. Sonneveld te Wateringen- Kwintsheul Beroepbaarstelling: C.H de Valk. Neptunushof 5, 2931 XR Krimpen aan de Lek. tel: 01807-21608. Bisschoppen Bosnië en Kroatië tegen etnische opdeling zagreb «kna-afp De rooms-katholieke bisschop pen in Kroatië en Bosnië-Her- zegowina hebben zich uitge sproken tegen een etnische op deling van Bosnië in drie gebie den. Een dergelijke oplossing heeft tot gevolg dat de RK Kerk uit gebieden die door Serviërs en moslims worden gecontro leerd, verdwijnt. Dat staat in een gisteren in de Kroatische pers gepubliceerde verklaring, die is ondertekend door de aartsbisschop van Za greb, kardinaal Franjo Kuharic, en de aartsbisschop van Saraje vo, Vinko Puljic. Ze betreuren het dat de helft van de 830.000 Bosnische rooms-katholieken verdreven zijn en dat de meeste kerken zijn vernield. Wie de verwijsbordjes over het hoofd mocht zien, kan altijd nog op het geluid af gaan. De klanken van de oefenende AZL-cantorij gaan op de vroege zondagmorgen als een lokroep door de gangen van het Academisch Ziekenhuis Leiden. In de als kerkruimte ingerichte 'Patio O' van de nieuwbouw verzamelt zich de gemeente van de Heen wie niet op eigen kracht kan lopen wordt geduwd, wie aan bed gekluisterd is wordt gereden. De dienst van Woord en Tafel wordt gehouden in een hal waar de dag ervoor nog een grote lunch plaatshad en doorgaans ook de recepties van het zieken huis worden gegeven. Voor de vie ring van de eerste dag van de week is de ruimte met wand- schermen verkleind, waardoor ook met zeventig kerkgangers nog een intie me sfeer wordt gecre- eerd. De tem- peratuurpro- blemen wor den onder vangen met een stapeltje dekens. Er zullen weinig diensten zijn waarin de do minee van het spreekge stoelte komt om de kerkgangers persoonlijk in te stoppen. De gemeente van de Heer be staat in deze ruimte uit patiën ten, hun familieleden en vrien den, en medewerkers van het AZL. Maar het werkelijke bereik van de predikant is groter dan de som van aanwezigen. De dienst wordt op de afdelingen van het ziekenhuis via het ka belnet rechtstreeks op de televi sie uitgezonden. Vooral voor de bedlegerige patiënten wordt daarmee de drempel verlaagd. Een belangrijk deel van hen ver blijft nog in panden verspreid over het uitgestrekte terrein, waardoor een persoonlijk be- HET WOORD Een andere kijk op geloofsbeleving. Deze week: de zondagse viering in het Academisch Ziekenhuis Leiden. Voorganger: dominee Ch. Schokker. zoek aan de kerkzaal een moei zame aangelegenheid wordt. Die situatie wordt anders als in de toekomst het complete pa tiëntenbestand in de nieuw bouw is onder gebracht. Behalve de i voorganger, de pianist en de cantorij heeft nog een ande re groep een belangrijk aan deel in de zon dagse viering in het zieken huis. De pa- tiëntenbegelei- ders zorgen er voor dat ieder een die niet op eigen kracht kan komen, naar Patio O wordt ge bracht. Al eer der hebben zij op de afdelin gen de briefjes opgehaald waarmee pa tiënten te ken nen geven dat zij in een bezoek aan de kerk dienst zijn geïnteresseerd. De dienst Geestelijke Verzorging van het AZL streeft in 1995, als iedereen in de nieuwbouw on der dak is, naar een groep van 130 vrijwilligers die ongeveer één keer in de zes weken dienst doen. Het ziekenhuis beschikt over zes pastores (drie van rooms- katholieke huize en drie pro testanten) en een humanistisch raadsman die gezamenlijk de dienst Geestelijke Verzorging vormen. Hun werkgebied be staal uit een voortdurend wisse lende gerrjeenschap van men sen met een zeer verschillende De kerkdienst in Patio O. achtergrond en overtuiging. In zo'n gezelschap bevat de zon dagse viering elementen uit de diverse geloofstradities. De dienst wordt in principe geleid door twee voorgangers, één protestantse en één rooms-ka tholieke. Bij een eucharistievie ring heeft de pastor van rk-hui- ze de eindverantwoordelijkheid, maar preekt zijn protestantse collega. Bij een dienst van Woord en Tafel is dat net omge keerd. Deze zondag staat dominee Ch. Schokker, het hoofd van de Geestelijke Verzorging van het AZL, er alleen voor. De herfstva kantie heeft ook zo zijn invloed op de beschikbaarheid van pas tores. Nog voor de aanvang van de dienst is Schokker druk met het begroeten van zijn gehoor van lopende en liggende patiën ten. Een aantal ziet hij voor de eerste en waarschijnlijk ook voor de laatste keer. De opna meduur in het ziekenhuis wordt zo kort mogelijk gehouden. „Al kennen wij elkaar niet of nau welijks, toch zou ik u willen aanspreken als gemeente van Jezus Christus", zegt hij, als hij even later in een witte toga ach ter het spreekgestoelte staat. De bedden zijn in een halve cirkel rond de stoelen gegroe peerd. Het zijn vooral de wat oudere patiënten die de moeite hebben genomen om persoon lijk naar de dienst te komen. Steunend in de kussens maken zij met hun aanwezigheid de re aliteit van het ziekenhuis heel tastbaar. Het 'Heer, ontferm u over ons', dat direct na het ge bed door de cantorij wordt aan geheven, krijgt er een extra di mensie door. Daaraan vooraf gaand heeft dominee Schokker de noden van de patiënten op gedragen: hartekreten van men sen in nood, verontwaardigd soms over al het leed dat in on evenredige mate over hen lijkt te worden uitgestort. „Laat hen allen niet tevergeefs in het duis ter tasten, maar rustig worden in hun hart." De Dienst van het Woord be gint met de evangelielezing uit Mattheüs 22, vers 15 tot 22, met als 'Oud-Testamentisch tegen wicht' een passage uit Genesis 1, vers 26 tot 28. Centraal in de verkondiging staat het bekende bijbelverhaal van Jezus die door Farizeeërs en Herodianen wordt gewaagd of het geoorloofd is belasting te betalen. De poging om hem onderuit te halen wordt door Jezus gepareerd met de uitspraak: 'Geef de keizer wat des keizers is, en Gode wat Gods is'. Geen richtlijn, zo legt Schokker uit, voor het vaststel len van een houding ten op zichte van welke wereldlijke overheid dan ook, maar het aandragen van de kerngedach te: Wat God behoort, geef dat aan God. „En het is aan elke ge lovige zelf om dat in welke con crete situatie dan ook tastbaar te maken." Dan volgt de Dienst van de Tafel. „Doe het op de manier FOTO HIELCO KUIPERS zoals u het gewend bent", zegt Schokker voordat de schaal met het brood en de bekers met wijn rondgaan. Na afloop van de dienst zal hij de afdelingen be zoeken om ook daar, met de mensen die erom hebben ge vraagd, het avondmaal te vie ren. Afgesloten wordt met gezang 465, de verzen 1, 2 en 5. Dan splitst de gemeente van de Heer zich weer in patiënten die spoe dig naar huis kunnen, onder zoeken moeten ondergaan, een ingreep staat te wachten of die slecht nieuws hebben ontvan gen van hun behandelend ge neesheer. De tekst uit het twee de couplet van het slotlied echoot nog na in de ruimte: „Gij helpt de last ons dragen, Gij steunt bij elke tred, zelfs bij de zwaarste plagen, zijt Gij de God die redt." dick van der plas. door Jan Krvi$ HEINZ COLOFON LEIDSCH DAGBLAD Uitgave van Dagbladuitgeverij Damiate bv DIRECTIE B M Essenberg, J de Vries. G P Arnold (adj), HOOFDREDACTIE Jan-Geert Majoor. Frans Nypels, Henk van der Post (adj) HOOFDKANTOOR Rooseveltstraat82.2321 BM Leiden Telefoon 071-356356 REGIOKANTOOR Kanaalstraat 26a Lisse Telefoon 02521 -19353. Fax 02521-19610 POSTADRES Postbus 54.2300 AB Leiden TELEFAX Advertenties 071 -323508 Fam benchten 071-323508 Redactie 071-321921 ADVERTENTIES ma -vrij van 08 30-17 00 uur Telefoon071-356230 RUBRIEKSADVERTENTIES (Sleutels) ma -vri| van 8 30-17 00 uur Telefoon 071 -143545 ABONNEMENTEN Telefoon 071 -128030 bij vooruitbet. BTW) per kwartaal per kwartaal (post) per maand (Automatische incasso) KLACHTEN BEZORGING mat/mvri| 18 00-19.30 uur, zat 10 00-12 00 uur Telefoon 071-143241 82,85 119,50 321.65 28.75 HET WEER Mooie clagen in verschiet Hogedrukgebieden en de daarmee samenhangende gebieden met weinig bewolking zijn de afgelopen 3 a 4 maanden een zeldzaam ver schijnsel geworden op de West-Eu- ropese weerkaart. We moeten het weerdagboek terugbladeren tot de eerste week van juli om een helde re periode van meer dan twee da gen te vinden. Inderdaad is de de pressie-activiteit in al die tijd bij zonder groot geweest. Zones met hogedruk waren er wel, maar die verschenen meestal als 'trekhoog' - een mobiele rug van hogedruk tus sen twee slecht-weergebieden in. De weersverbetering tijdens de passage van zo'n systeem ligt meestal in orde van slechts 12 tot 48 uur. Na een onafzienbare serie regen storingen heeft de laatste dagen een omvangrijk luchtdrukmaxi mum postgevat boven het Europe se vasteland en de kraan voorlopig dichtgedraaid. Maandagmiddag werd in de kern boven Noord-Duits- land een luchtdruk van ruim 1042 millibar gehaald; bijna een record voor oktober. In de van oorsprong zeer droge poollucht was de lucht boven ons land volkomen wolken loos. Bij felle zonneschijn werd bo ven het westelijk kustgebied in de middag een relatieve vochtigheid van slechts 33 procent gemeten. Weinig vocht dus, maar ook weinig stofdeeltjes, waardoor het zicht zeer goed was. Het loont echt de moeite op dagen als deze een hoge plek op te zoeken - een duintop, de Euromast of een ander hoog ge bouw - om vandaaruit van een grandioos vergezicht te genieten. Wat dit aangaat; er liggen nog meer mooie dagen in het verschiet Op woensdag en donderdag wurmt zich een storing door de barrière van hogedruk heen Tijdelijk zal dat aanleiding geven tot meer be wolking en mogelijk een bui. Ko- i mende nacht is het nog koud, daarna blijft het minimum een nacht of twee boven het vriespunt. Het oude hoog boven Rusland ver dwijnt, maar op vrijdag staan de barometers boven onze omgeving opnieuw op mooi. De wind zoekt wederom de noordoosthoek op met aanvoer van droge en koude lucht uit Scandinavië. In deze luchtsoort krijgt de zon ruim baan, maar de temperatuur blijft aanhoudend te laag voor medio oktober. HET WEER IN EUROPA KNMI Weersvooruitzicht Geldig tot en met woensdag. Oenemarken: Rustig en droog weer met flinke zonnige perioden. Morgen van het westen uit toenemende bewolking, plaatselijk gevolgd door regen. Middagtempera- tuur rond 9 graden. Engeland, Schotland, Wales en Ierland: Vandaag rustig weer met flink wat zon, maar in Schotland en Ierland meer bewolking en af en toe re gen of motregen. Morgen in Engeland eerst nog zon nig, verder veranderlijk be wolkt en een enkele bui. Middagtemperaturen rond 10 graden. België en Luxemburg: Flinke perioden met zon en droog, voornamelijk in de Ardennen van tijd tot tijd ook wolkenvelden. Mórgen later op de dag van het westen uit toenemende bewolking maar op de meeste plaatsen droog. Maxima onge veer 8 graden. Noord- en Midden-Frankrijk: In het noordwesten vandaag overwegend zonnig Verder wolkenvelden maar vrij wel overal droog. Middagtemperatuur ongeveer 9 graden. Portugal en Madeira: Portugal: Droog en overwegend zonnig. Middagtemperatuur ongeveer 23 gra den. Madeira: Wisselend bewolkt en droog. Maximumtemperatuur ongeveer 23 graden. Spanje en de Canarische Eilanden: Spanje: Perioden met zon en vrijwel overal droog. Aan de Costa's in het oos ten en zuiden vandaag meer bewolking en enkele regen- of onweersbuien. Mid dagtemperaturen meest rond 20 gra den, in Andalusie en morgen ook aan de Costa's in het zuiden ongeveer 25 gra den. Canarische Eilanden: Perioden met zon en droog. Maxima aan de zuidstran- den ongeveer 26 graden. Marokko en Tunesië: Marokko: Langs de westkust perioden met zon en droog. Middagtemperatuur oplopend tot ongeveer 25 graden. Tune sië: Flinke zonnige perioden en vrijwel overal droog. Maxima aan zee ongeveer 27 graden Zuid-Frankrijk: Wolkenvelden, ook nu en dan zon en voornamelijk in de Alpen een enkele bui. Middagtemperatuur van 12 graden op het Centraal Massief tot rond 20 gra den aan de Cöte d'Azur. Mallorca en Ibiza: Half tot zwaar bewolkt en vooral van daag kans op buiige regen, mogelijk met onweer. Middagtemperatuur ongeveer 23 graden. Italië, Corsica en Sardinië: Italië: In het noorden half tot zwaar be wolkt en van tijd fot tijd regen. Verder naar het zuiden droog en flinke zonnige perioden. Maxima in het noorden rond 17 graden, elders middagtemperaturen wat dalend tot 24 graden morgen. Corsi ca en Sardinië: Af en toe zon en moge lijk een regen- of onweersbui. Middag temperatuur vandaag rond 24 graden, morgen iets lager. Griekenland en Kreta: Griekenland: In het noorden vooral van daag enkele wolkenvelden en een kleine kans op een bui Elders droog en vrij zonnig Koeler met morgenmiddag tem peraturen tussen 20 graden op de eilan den in het noordelijk deel van de Egeïsche Zee tot 23 graden elders. Turkije en Cyprus: Langs de Turkse westkust mogelijk en kele wolkenvelden, langs de Turkse zuidkust en op Cyprus zonnig. Maxima van 19 graden rond de Dardanellen tot 30 op Cyprus. Duitsland: In het zuiden vooral vandaag vrij veel wolkenvelden, maar vrijwel overal droog. In het noorden overwegend zonnig. Mid dagtemperatuur van 6 graden in het noorden tot rond 10 graden in het zui den. 's Nachts in het noorden op veel plaatsen lichte vorst. Zwitserland: Wolkenvelden en mogelijk wat lichte re gen of motregen, ook plaatselijk zon In het uiterste zuiden, bij Locarno, meest bewolkt en van tijd tot tijd regen Mid dagtemperatuur uiteenlopend van 10 graden in het noorden tot 15 in het zui- Oostenrijk: Wolkenvelden en plaatselijk wat regen of motregen. Hier en daar ook zonnige perioden. Middagtemperatuur in de da len tussen 10 en 15 graden. Neerslagkans Mimmumtemp. Middagtemp. Wind WEERRAPPORTEN WOENSDAG 20 OKTOBER 1993 Zon- en maanstanden Zon op 07.12 Zon onder 17.32 Maan op 12.58 Maan onder 21.26 Waterstanden Katwijk Hoog water 06 08 18.24 Laag water 02 05 14.21 Weerrapporten 18 oktober 19 uur: station weer wind temp m wind Amsterdam 03 6 6 90 De Bilt onbew 9 -1 0 Deelen onbew 9 0 0 Eelde ono3 8 4 0 Eindhoven no 3 9 0 Den Helder onbew. 08 8 5 0 Rotterdam ono3 9 0 0 Twentfe Vlis%ingen onbew. onbew ono3 ono7 8 10 3 3 0 0 Maastricht 9 0 0 Aberdeen windst 12 0 0 Athene onbew windst 29 20 17 11 0 0 ono3 9 •1 0 8oedapest n2 10 8 2 Bordeaux 17 11 4 Brussel no 5 10 2 0 Cyprus wnw2 32 20 0 Dublin onbew zzo3 11 3 0.2 Frankfurt no 3 9 3 0 Geneve 11 10 0.1 5 2 0.1 IS? zwaar bew ono3 n9 10 26 7 15 0.3 0 Klagenfurt rwaar bew o3 11 7 3 kopenhagen onbew wzw3 9 3 0 n 10 24 19 06 licht bew nol 18 13 0 half bew. wl 15 11 0.7 Londen onbew 13 4 0 Luxemburg ono8 7 0 Madrid half bew nnol 16 7 0 Malaga hchtbew zol 22 12 0 Mallorca regen 22 11 0.1 Malta 19 0 Moskou wnw2 5 3 9 München 7 5 2 Nice wl 20 15 1 Oslo zwaar bew. nl 7 7 0 ono3 9 6 0 Praag o5 6 0 nw3 26 19 0 Split nietontv Stockholm zwaar bew wzw 5 7 5 0 Warschau nl 9 -1 0 Wenen zwaar bew n2 8 5 2 Zurich 8 6 2 Bangxoh regen n2 33 24 0.5 zwaar bew o7 21 0 Casablanca zwaar bew nw 3' 13 0 Johannesburg zwaar bew windst 23 2 2, Los Angeles zw5 21 14 0 New Orleans ono3 28 18 0 New York nnw 7 20 15 0 Tel Aviv n5 34 26 0 22 17 0.2 Turns'0 hall bew nnw 6 nno3 12 28 6 15 0 0 20 5 12 10 0

Leidsch Dagblad | 1993 | | pagina 12