Leiden Garage Boommarkt alleen na sloop pand Rijnland Leden roepen Sleutels halt toe 'Aandacht kind moeilijk vast te houden' Omstreden standpunt SGP versplintert klein rechts Rouwstoet Amnesty door Leiden Ook deze Vectra huur je bij Cel voor stelen boxershorts Voorleesoma 's m bibliotheek Merenwijk Chauffeur opgepakt DINSDAG 19 OKTOBER 1993 chef gert visser, 0 '.-chef hans koenekoop, 071 -356429 Wachtlijst a Het loopt storm op I de spreekuren van de budgetconsulente in het gemeentehuis van Voorschoten; wie hulp no dig heeft, komt op een wachtlijst. Sluisje a f- Het sluisje bij het I 3 cultuur-historisch museum in Aardam kan worden gerestaureerd. De gemeente Ter Aar stelt er 57.000 gulden voor be schikbaar. Walenkamp ziet hoogheemraadschap graag verhuizen Een nieuwe parkeergarage op de Boommarkt kan alleen worden gebouwd als het huidige pand van het Hoog heemraadschap van Rijnland tussen Boommarkt en Breestraat wordt afgebroken. Wethouder Walenkamp (CDA/verkeer) heeft Rijnland daarom verzocht uit te zien naar een nieuwe vestigingsplaats in de stad. Het hoog heemraadschap is al geruime tijd op zoek naar een op lossing voor de ruimteproblemen. Nog dit jaar hoopt Rijnland te beslissen of het verhuist of uitbreidt aan de Boommarkt. klein om een garage met ruim 300 plaatsen op te bouwen. Een parkeerkelder van die omvang onder eventuele nieuwbouw van het hoogheem raadschap op het parkeerterrein is volgens Walenkamp niet mo gelijk. De garage zou dan veel te duur worden. Overigens moet de gemeenteraad nog beslissen leiden gert visser Volgens een woordvoerder van het hoogheemraadschap is de keuze nog helemaal open. Dui delijk is in elk geval dat de par keergarage niet kan worden ge bouwd als het pand van Rijn land blijft staan. Het parkeerter rein aan de Boommarkt is te Krap Het hoogheemraadschap zegt al jaren krap te zijn gehuisvest. De 250 medewerkers van de bin nendienst die in Leiden werken, zijn ondergebracht in verschil lende panden aan de Breestraat en de Langebrug. Het hoog heemraadschap zou hen graag in een pand onderbrengen. Het huidige gebouw aan de Bree straat - dat ongeveer 10 jaar ge leden werd neergezet - is daar voor echter te klein. Het personeelsbestand van Rijnland is de afgelopen jaren flink gegroeid door de voortdu rende uitbreiding van taken voor het hoogheemraadschap. Ook de komende jaren zeil het hoogheemraadschap er nog nieuwe taken bijkrijgen, ver wacht een woordvoerder. Walenkamp zegt plaats te we ten voor het hoogheemraad schap 'in de buurt van het sta tion'. Hij wil Rijnland graag voor Leiden behouden. Woord voerder C. Meijer van Rijnland sluit echter ook niet uit dat het hoogheemraadschap geheel uit Leiden vertrekt. Wanneer Rijnland beslist uit te breiden op het parkeerterrein aan de Boommarkt, is de bouw van een parkeergarage hier defi nitief van de baan. Dan wordt een andere locatie gezocht, zegt Walenkamp. Met name de plaatselijke ondernemers en de projectontwikkelaar van het winkelcentrum 'Sleutelhof hechten veel waarde aan een garage op de plaats. Vermoedelijk geen deelneming aan verkiezingen leiden aad rietveld SGP en GPV doen volgend voor jaar niet mee aan de gemeente raadsverkiezingen in Leiden. Ook deelneming van de RPF is zeer onwaarschijnlijk nu de tra ditionele samenwerking van de drie 'splinters' in duigen is ge vallen. In hun eentje meedoen aan de stembusstrijd zien de principiële partijen niet zitten. „Da's zonde van het geld", zegt SGP'er J. Boudewijn. Veel contacten hebben de vertegenwoordigers van de par tijtjes sinds de vorige verkiezin- gen niet gehad. Ze zien en spre- ken elkaar alleen als de stem busgang in zicht komt. Maar dat na de discussies in de SGP over de positie van de vrouw j verdere samenwerking onmo- I gelijk is, is zonneklaar. „Na die trammelant in de SGP is het afgelopen", zegt C. Kistemaker van de RPF. ,,Ik zou j natuurlijk kunnen zeggen: om wille van de samenwerking stappen we daar overheen. Maar hun idee van over de po sitie van vrouwen zetten wij ver van ons. Ik stap daar niet meer overheen." Ook voor het GPV is een lijst- verbinding met de staatkundig gereformeerden nu uitgesloten. GPV-voorzitter B. Wiersma ziet in het weren van vrouwen een 'publiciteitsstunt' van de SGP. Waar zijn partij niet aan mee wenst te doen. „Dan geven wij wel een stemadvies aan onze achterban." Boudewijn is ook van plan het bij een stemadvies te laten. ,,De RPF heeft ons buiten de deur gezet", zegt de SGP'er. „En de SGP is te klein om zelfstandig mee te doen. Dan zeg ik liever tegen onze kiezers: stem maar op het CDA. Dan doe je nog iets nuttigs met je stem. Wij zijn al tijd goed geweest met alle men sen van het CDA." Boudewijn vindt het wel ver velend dat zijn partij vrouwen volledig van de actieve politiek heeft uitgesloten. „Ik persoon lijk heb geen bezwaar tegen vrouwen op de lijst. Maar in Putten heeft de SGP in septem ber een democratisch besluit genomen. Vervelend, meer kan ik er niet over zeggen. Maar misschien is het over vier jaar weer anders." Kistemaker kan nog niet zeg gen of de RPF op eigen kracht een gooi naar een raadszetel doet. Maar hij acht die kans zeer klein. „We hebben het al drie keer samen geprobeerd en geen zetel gehaald. De RPF in Leiden heeft zegge en schrijve 20 leden. En het kost nogal wat om aan de verkiezingen mee te Hij vindt het wel 'verrot jam mer' dat de christelijke splinters weer niet vertegenwoordigd zullen zijn in de Leidse raad. „Want er zou weieens wat dui delijkheid mogen komen", vindt Kistemaker. „Maar soms moet je gewoon nuchter en rea listisch zijn." De kleine christelijke partijen hadden tot 1978 een zetel in de gemeenteraad. Bij de laatste drie verkiezingen, in 1982, 1986 en ,1990, haalden zij het net niet. In 1990 kreeg de combina tie 1,9 procent van de stemmen. Dat was net niet genoeg voor een plaats in de gemeenteraad. De Leidse Amnesty-groep houdt morgen een symboli sche 'rouwstoet', die om 13 uur begint op de Nieuwe Beestenmarkt en voert rich ting Stadhuisplein. Daar overhandigt een lid van de mensenrechtenorganisatie een boek aan burgemeester C. Goekoop. Ook staat er op het plein een stand, waar nadere informatie te ver krijgen is over deze en an dere acties van Amnesty In ternational. Met deze manifestatie herdenkt de Leidse afdeling de moord op Domigos Se- gurado. Deze Indonesiër is op 12 november in zijn land doodgeschoten door rege ringstroepen, toen hij mee liep in een vreedzame mars voor onafhankelijkheid. Amnesty opent op 20 okto ber aanstaande de wereld wijde actie 'Politieke Moor den/Verdwijningen', die tot eind juli 1994 loopt. Het parkeerterrein aan de Boommarkt met op de achtergrond het krappe onderkomen van het hoogheemraadschap van Rijnland, foto henk bouw Al AN 'Bouwen tegen zin omwonenden Vijf Meilaan verkeerd' leiden erna straatsma 'oningbouwverenigir eutels heeft van h< Auto- en Motorverhuur MultiRent (-/uw** w geen toestemming gekregen om subsidie aan te vragen voor de bouw van 60 huurwoningen aan de Vijf Meilaan. Het bestuur vreest dat de eventuele bouw van het complex daardoor een stuk duurder zal uitvallen. Tijdens een gisteravond ge houden vergadering stemden 26 leden tegen de voortgang van het bouwplan en 24 voor. De meerderheid wil een uitein delijke beslissing over de bouw van het complex van in totaal 120 woningen laten afhangen van de mening van de buurtbe woners. Een aantal buurtbewo ners is ernstig verontrust over de voorgenomen bouw van 60 sociale-huurwoningen en 60 so- ciale-koopwoningen. De leden vinden dat de wo ningbouwvereniging een beslis sing over de bouw niet moet la ten afhangen van een besluit van de gemeente. Een beslissing moet genomen worden na raadpleging van omwonenden. Zijn zij tegen de bouw van het complex dan moet de corpora tie niet bouwen. Ook al zou dit indruisen tegen een gemeente lijk besluit om wel te bouwen. „Als er gebouwd wordt tegen de zin van omwonenden ben je verkeerd bezig", klonk het giste ren in de vergaderzaal van ver zorgingshuis Haagwijk. „De ge meente drukt alles door wat ze wil, maar daar hoeft De Sleutels toch niet in mee te gaan? Dit is een dubieus project vanwege de de tegenstand van omwonen- Huren Een vertraging van bouwvoor- bereidingen leidt er wellicht toe dat de huren van de nieuwe wo ningen zo n vijftien procent ho ger worden. Dat betekent dat de huurwoningen aan de Vijf Meil aan niet 700 maar 800 gulden per maand gaan kosten. Deze prijsstijging zou het gevolg zijn van het afbouwen van de rijks subsidies. De Sleutels wil nog voor het eind van dit jaar subsi die te krijgen voor het project omdat de rijkssbijdrage volgend jaar een stuk lager is. Directie en bestuur reageer- den haag/leiden ruud sep Bijna drie maanden had hij in voorarrest gezeten, maar vorige week was hij bij gebrek aan cel ruimte vrijgelaten. De 30-jarige Leidenaar die op 8 juli na een diefstal in het Leidse winkelcen trum De Kopermolen een ver koper bedreigde, kon daardoor verstek laten gaan toen zijn zaak gisteren voor de rechter kwam. Desondanks veroordeel de politierechter E. Timmer mans de man tot een celstraf I van zes maanden. De Leidenaar stal op 8 juli sa- men met een vriend een stapel boxershorts bij een herenmode zaak in De Kopermolen. Een nagesnelde verkoper kreeg de Leidenaar nog te pakken. Maar toen deze zijn vriend toeriep de man met een mes te lijf te gaan, liet de geschrokken verkoper de winkeldieflopen. Zes dagen later werd de Lei denaar alsnog door de politie gepakt en in afwachting van zijn proces achter slot en grendel gezet. Als een goede bekende van justitie hem wacht nog een celstraf van zes maanden voor een drugsdelict werd zijn voorarrest tot twee maal toe verlengd. Een week voor de zit ting moest hij echter plaats ma ken voor een andere crimineel. De advocaat van de Leidenaar was wel verschenen. De rechter veroordeelde de afwezige ver dachte tot zes maanden cel, met aftrek van voorarrest. Student verhindert diefstal leiden» Een 30-jarige Leidse student heeft gistermorgen de dief stal van een taperecorder uit het laboratorium aan de Cleve- ringaplaats verhinderd. Hij greep een 31-jarige Leidenaar vast, die de recorder had gepakt en trachtte ermee weg te fietsen. De politie nam de dader over. De man is een goede bekende van de politie. Bekeuringen voor rijden zonder gordel leiden De politie heeft gistermiddag bij een verkeerscontrole op de Tjalmaweg in Stevenshof diverse bekeuringen uitgedeeld aan automobilisten voor rijden zonder gordel. Verder werd gecon troleerd op technische gebreken aan auto's en de aanwezigheid van rijbewijs en kentekenbewijs. Deze overtreders kregen een tweede kans: zij mogen hun rijbewijs op het politiebureau tonen of de gerepareerde auto komen laten zien. Het ging in totaal om 20 overtreders. Brandweer komt vaak in actie leiden De Leidse brandweer heeft het gisteren druk gehad met het blussen van allerlei kleine brandjes. Aan de Marnixstraat en Doezastraat stond de inhoud van containers in brand, aan de Ir. Driessenstraat onstond brand in een schuurtje. Bij een woning aan de Veilingkade onstond een keukenbrand, waarschijnlijk vanwege een smeulende peuk in een afvalbak. De schade bleef beperkt. Bij een woning aan de Morsstraat raakte een houten muur vannacht in brand, omdat een kachel er te dichtbij stond. Ook hier was het vuur snel geblust. leiden «emielfangmann Ze moet zelf nog het meeste la chen. Oma J. van Voorthuijzen heeft er duidelijk schik in als ze rustig voorleest uit 'Ben je be toeterd, opa' van Mieke van Pol. De oma's voor de Openbare Bi bliotheek in de kinderrijke Me renwijk werden 'gecharterd' door C. Kathmann van het Ou derenwerk tijdens de gymles in het dienstencentrum naast de bibliotheek. Ze onderhouden deze middag samen in de bibliotheek aan de Rosmolen gedurende een uurtje zo'n acht tot vijftien kleuters, het wisselt dit uur. De luister hoek is gemaakt bij een mede delingenbord van de jeugdafde ling op de eerste verdieping. Twee grote en vijf kleine stoe len, een paar kussens en een glaasje water. In dit boek gaat het om korte grappige geïllu streerde verhaaltjes, waarbij je ook even kunt wegdromen. Twee jongetjes houden er de aandacht heel lang vol, andere kinderen zijn later bezig met andere zaken. Een meisje buigt een tijdje naar een kussen alsof ze een oosterse godsdienst be oefent, een ander kijkt naar haar moeder en zusje die een eindje verderop zitten, een der de is zelf verdiept in een boek en een vierde loopt met een stoel te sjouwen. „Maar het is ook moeilijk om de kinderen een uur de aan dacht te laten vasthouden", zeggen de voorleesoma's en jeugdbibliothecaris Mariet Rad der die het organiseerde. Ook groepen van Kindercentrum 'De Draaimolen' komen deze week. Streekromans OmaJ. van Voorthuijzen leest voor: „Bij mij thuis was er geen tijd om te lezen." foto henk bouwman mann vroeger zelf niet zo veel als nu. „Nee, ik kom uit een groot gezin, er was thuis geen tijd om te lezen. En ik zat in de oorlog op school, daar waren geen boeken. Mijn eigen kinde ren, die heb ik wel veel Pipi Langkous voorgelezen. De iets oudere J. van Voort huijzen las wel op school. „Als je eerder klaar was met rekenen of tekenen, dan mocht het. Maar we hadden geen biblio theek waar je boeken kon lenen. En titels uit mijn jeugd? 'Dat was het echter', 'Om een punt te slijpen', zulke titels." Naast voorlezen van kinderboeken zijn beiden nu liefhebbers van streekromans. Zoals die van Mien van 't Sant en J. Visser- Roosendaal. Ze hebben om de beurt zo'n kwartier, twintig minuten gele zen. „Je begon een beetje te hakkelen. Ik dacht, ik neem het maar over." „Ja, ik kreeg last van mijn keel." De voorleesoma. Een begrip dat straks vast een plaatsje krijgt in het debuLitwoordenboek van dit jaar. Als de grootmoeders weg gaan blijft een grote kar tonnen doos met een blikje se ven-up met kaaskleurige cornu- co's over. „Dat was de lunch van een jongen die hier al een kwartier tevoren was." De chips blijven over, het jongetje is zoek. Met zijn buik vast vol lees- en luistervoer. Ook woensdagmiddag (14- 15 uur) wordt er door voor leesoma's gelezen. Anderen le zen voor op vrijdag (11-12) en zaterdag (11-12.30 uur, ook vertoon jeugdvideo's en knut selen). Donderdag kinderboe ken weekfeest met schrijvers in Stadsgehoorzaal (11-16 uur). Ook tentoonstelling oude kin derboeken in biliotheek Me renwijk, Rosmolen 4. den teleurgesteld op de afwach tende houding van de leden. Willart: „Ik betreur dit zeer. We moeten ook kijken naar het be lang van toekomstige huurders. De Sleutels wordt er door uw beslissing niet slechter van, maar de nieuwe huurders beta len straks wel een stuk meer." Het bestuur hoopt volgende maand alsnog een mandaat te krijgen van zijn leden. In de tus sentijd wordt een hoorzitting georganiseerd om de mening van omwonenden van de Vijf Meilaan te peilen. Volgens H. Kwik, van Leefbaar Zuid-West, zijn er in de omgeving Mozart- straat/Valeriustraat bijna 900 handtekeningen tegen het bouwplan ingezameld. Een 49-jarige vrachtwagen chauffeur uit Soest is gistermid dag aangehouden omdat hij op een grasveld op de hoek van de Opaalstraat en het Barnsteen pad onzedelijke handelingen verrichtte terwijl twee kinderen van omstreeks 4 jaar oud toeke ken. Dit werd gezien door een 25-jarige Noordwijkse automo bilist die op de Dr. Lelylaan reed. De Noordwijker keerde, reed naar een benzinestation en waarschuwde de politie. Die kon de dader in eerste in stantie niet achterhalen, omdat deze inmiddels in zijn vracht wagen was weggereden. De ge tuige had echter het kenteken nummer genoteerd, waarna de chauffeur bij zijn volgende stop in Hoofddorp kon worden gear resteerd. De man heeft inmid dels bekend. De identiteit van de kinderen is niet bekend. Twee jaar cel voor neersteken ex-vriendin De rechtbank in Den Haag heeft een 35-jarige Leidenaar vanoch tend veroordeeld tot twee jaar gevangenisstraf. De man kreeg bovendien nog eens een jaar voorwaardelijk met een proef tijd van twee jaar. De leidenaar stak op 29 juli van dit jaar een ex-vriendin diverse malen met een aardappelschilmesje. Daar aan voorat ging een vier jaar du rende relatie met veel proble men tussen de Leidenaar en het slachtoffer. Toen zijn vriendin de verkering uitmaakte, werden de emoties de verdachte te veel. De Leidenaar ging naar de kapperszaak waar zijn vriendin werkte maar toen zij hem niet te woord wilde staan, ontstak hij in razernij en stak de vrouw diverse malen met het mesje. De vrouw raakte hierdoor ern- stig gewond. De officier eiste drie jaar cel straf.

Leidsch Dagblad | 1993 | | pagina 11