Baptisten vieren jubileum met jaar van evangelisatie Kerk Samenleving Gospelkoor steekt handen uit de mouwen Felicitaties voor paus 'Grove communicatiestoornis' ten grondslag aan conflict encycliek Raad van Kerken heeft meer begrip voor politiek van CDA Harrewijn: Raad laat zich inpakken door top CDA MAANDAG 18 OKTOBER 1993 BUITENLAND KORT Cubaanse bisschoppen President Fidel Castro van Cuba heeft indirect gerea geerd op kritiek van de Cu baanse bisschoppen. De re gering wil de problemen van het land alleen met die personen bespreken die achter de revolutie staan. „Maar we zullen niet luiste ren naar diegenen die de vijand in de kaart spelen en daarmee het volk en de na tie verraden." Castro's op merkingen stonden in een antwoord aan vijf protes tantse kerkleiders die hem tot een dialoog over de Cu baanse economie opriepen. Die dialoog moest wel met en niet tegen de regering worden gevoerd, hadden ze eraan toegevoegd, daarmee afstand nemend van de rooms-katholieke bisschop pen. Die hadden vorige maand in een herdeflijk schrijven de communisti sche partij opgeroepen het monopolie op de politieke macht op te geven. Smeergeldaffaire Het Vaticaan heeft de Itali aanse justitie 'loyale mede werking' toegezegd bij het onderzoek naar smeergel den die mogelijk via de bank van het Vaticaan zijn verdwenen. Het openbaar ministerie in Milaan, dat het onderzoek naar corrup tie leidt, had afgelopen vrij dag het Vaticaan om inzage gevraagd van de boeken van het 'Instituut voor Reli gieuze Werken' (IOR), zoals de bank officieel heet. In het omkopingsschandaal- Enimont is justitie op zoek naar nog zo'n 100 miljoen gulden. Slechts enkele uren nadat Italiaanse kranten over het verzoek van justitie melding hadden gemaakt, kwam het Vaticaan zater dag met de verklaring uit waarin het medewerking toezegde. Lourdes Behalve artsen en vertegen woordigers van de Rooms- Katholieke Kerk nemen ook joden en moslims deel aan een internationale confe rentie over wonderen in het Franse Mariabedevaarts- oord Lourdes. Ongeveer 450 deskundigen bezinrten zich van 21 tot 25 oktober op wonderen en weten schappelijk onverklaarbare genezingen, berichtte Radio Vaticaan afgelopen vrijdag. Bij het medisch bureau in Lourdes zijn sinds 1947 1300 gevallen van onver klaarbare genezingen ge meld. Daarvan zijn er 18 als wonder erkend. Voor het laatst gebeurde dat vier jaar geleden, maar het medisch bureau berichtte vorige maand een nieuw wonder op het spoor te zijn. Het ging om een 58-jarige in woner van Chartres, Jean Salaun, die na een bezoek aan Lourdes zijn al jaren verlamde benen weer kon gebruiken. Zwitserse kerken Het conflict tussen de Zwit serse overheid en de kerken over het kerkasiel voor ruim 100 vluchtelingen uit Koso vo, spitst zich toe. De pro testantse kerken, de rk bis schoppenconferentie en de joodse gemeenten hebben bij de regering in Bern ge protesteerd tegen het be sluit tot uitwijzing van de vluchtelingen, die in 18 kerkgebouwen asiel hebben gevonden. De kerkgenoot schappen hebben erop ge wezen dat de meerderheid van de bevolking in Kosovo, die van Albanese afkomst is, door de Serviërs wordt onderdrukt. Kerkasiel is dan een gerechtvaardigd middel van verzet. BEROEPINGSWERK NEDERLANDSE HERV. KERK De Unie van Baptisten Gemeenten wil in 1994 en 1995 uitdrukkelijk aandacht besteden aan evangelisatie. Met een evangelisatiejaar wil de Unie herdenken dat de eer ste zeven Nederlandse baptisten zich in 1845 in het Drentse dorp Gasselternijveensekanaal lieten dopen. week over het plan, dat is c steld door de evangelisatie' de Unie. De i De algemene vergadering de Unie, waarbij ongeveer tach- missie heeft de gemeenten tig gemeenten met 12.000 leden schreven te streven naa zijn aangesloten, beslist deze duidelijke verkondiging boodschap van verlossing in Je zus Christus onze Heer, opdat Gods Koninkrijk daarin haar uitbreiding zal vinden, mensen tot hun doel zullen komen en Gods Naam verheerlijkt zal worden'. De evangelisatiecommissie streeft naar een persoonlijke be nadering van de Nederlanders. Zij denkt daarbij aan tentcam pagnes, evangelisatiediensten, straatevangelisatie, evangelisa- tiemarkten, huisbezoek, boot acties en concerten. De actie zou zich moeten concentreren op de periode van 12 februari tot 27 mei 1995. De baptisten willen samen werken met de Evangelische Al liantie, die met ingang van 1994 jaarlijks een evangelisatieweek houdt. De eerste keer wordt die week van 20 tot 27 maart ge houden. Veluw, kandidaat te Nijkerk GEREFORMEERDE KERKEN Beroepen: te Nijmegen (ten behoeve van het pastoraat m het Academisch Ziekenhuis St. Radboudziekenhuis): mevr. M W. Bakema, kandidaat te Beuningen die dit beroep heeft aan- Bedankt: voi ter te Goes. Beroepbaarstelling: mevr. M.W. Ba kema, kandidaat te Beuningen. GEREF. KERKEN VRIJGEMAAKT Beroepen: te langeslag RJ. Vreug- denhil, kandidaat te Emmeloord. GEREFORMEERDE GEMEENTEN Bedankt: voor Aalst en voor Hoog vliet: A.J. Gunst te Tholen. ardingen: F.a. Pet- alphen aan den run De leden van het Alphense gospelkoor 'His revelation' lieten zich afgelopen zaterdag van een andere kant zien. Op het ter rein voor de plaatselijke Salvatori-kerk werd een Auto-wasdag gehouden om geld in te zamelen voor de activiteiten van het koor. Passerende bestuurders konden hun voertuig voor een tientje weer laten glimmen. Het evangelisatie-aspect ontbrak echter niet. Elke tiende automobilist kreeg een vrijkaartje aangeboden voor het gospelfestival dat op 29 oktober in Waddinxveen wordt gehouden. foto ben debruyn vaticaanstad Paus Johannes Paulus II heeft het afgelopen weekeinde felici taties uit de hele wereld gekre gen ter gelegenheid van de 15e verjaardag van zijn verkiezing. Het was op 15 oktober 1978 voor het eerst in 455 jaar dat de kardinalen niet een Italiaan tot paus kozen. De Amerikaanse president Bill Clinton prees de paus voor diens inzet voor vrede en vrij heid. De Italiaanse president Oscar Luigi Scalfaro bedankte de paus voor het verdedigen van de mensenrechten en de Poolse president Lech Walesa liet weten dat Polen zijn her wonnen onafhankelijkheid aan de Poolse paus had te danken. De paus ontving zaterdag slechts één gast: de Russische schrijver Aleksandr SolZjenitsyn. Het was de eerste maal dat bei de Slaven, die zich fel tegen het communisme hebben verzet, elkaar ontmoetten. Tijdens het pausschap van Karol Wojtyla kwam er een eind aan het communisme. Veel po litici en historici schrijven dit voor een deel aan de paus toe, die in de jaren tachtig de verbo den Poolse vakbond Solidar- nosc zijn volle steun gaf. Terwijl de paus over de gehele wereld politieke leiders heeft opgeroe pen de meningsvrijheid te res pecteren, heeft hij deze maand in de encycliek Splendor Verita- tis nog eens duidelijk gemaakt dat hij van rooms-katholieke theologen geen afwijkende me ningen duldt. erop gewezen 'dat we moeten oppassen, omdat we momenteel in een buitenge- i kwetsbare positie zijn'. De Nijmeegse moraaltheoloog prof. dr. H. Spee, die vorige week voor de KRO- radio kardinaal Simonis van 'subtiele druk' beschuldigde, was niet aanwezig bij het gesprek dat dekaan prof. dr. H. Haring met 'de moraaltheologen van de Katholieke Universiteit Nijmegen had over de pauselijke encycliek Splendor veritatis. Spee heeft slechts via een derde van dat gesprek gehoord; daarbij is 'een grove communicatiestoornis' opgetre den, zo zegt Haring deze week in KU- Nieuws. In het gesprek met de Nijmeegse mo raaltheologen had Haring de theologen Daarbij doelde hij op het dalende aan tal studenten en de zich nog steeds voortslepende discussie over het profiel van de faculteit, die kortgeleden met de Pastoraat Universiteit voor Theologie te Heerlen fuseerde. ,,Zo spreek je met collega's. Het was een overweging van algemene aard; geen door het aartsbisdom ingefluisterde richtlijn. Een ongelukkiger moment voor deze communicatiestoornis had Spee niet kunnen kiezen", zegt Haring. „We liggen toch al zo onder vuur." Het CDA heeft voor zijn huidige politiek meer begrip bij de Raad van Kerken ondervonden dan bijvoorbeeld in de tijd van de kruisraketten. „De Raad ziet nu in dat bepaalde maatregelen van het CDA genomen zijn in een perspectief waarbij het be lang van de armen voorop staat", erkende secretaris ds. W.R. van der Zee van de Raad van Kerken afgelopen zaterdag na afloop van de tweejaarlijkse ontmoeting met het CDA. Di recteur J. van Gennip van het wetenschappelijk bureau van het CDA sprak van eèn 'nieuw klimaat' tussen Raad en CDA. Tijdens de besloten ontmoe ting in Driebergen sprak de top van het CDA - inclusief Lubbers, Brinkman en Deetman - met vertegenwoordigers van de Raad en van de aangesloten kerken over de overdracht van normen en waarden. Daarbij ging het om de uitgangspunten voor een duurzame samenle ving en niet zozeer om de dage lijkse praktijk. Zo kwam de campagne van de Raad van Kerken tegen de verarming in Nederland slechts terloops aan de orde. Van der Zee toonde zich inge nomen met de opmerking van Lubbers dat het CDA bereid is de bevolking voor te bereiden op de noodzaak dat er een ein de komt aan de jaarlijkse stij ging van het inkomen. Verder had Lubbers gezegd dat de Eu ropese Gemeenschap, die voor al een economisch karakter heeft, ook een sociale en milieukant zou moeten hebben. Brinkman erkende dat hij met de oude woorden gerechtigheid en solidariteit in de praktijk niet zoveel meer kon, maar dat de inhoud ervan gehandhaafd blijft. Tijdens de bijeenkomst was er een gezamenlijk besef dat sommige formules verande ren, maar dat dat niet betekent dat de uitgangspunten worden opgegeven. AMSTERDAM «ANP De Raad van Kerken laat zich door het CDA inpakken. Dat zegt bedrijfspastor Ab Harre wijn van DISK-Amsterdam in een reactie op het besloten congres van de Raad met het CDA. Harrewijn is één van de drijvende krachten van de ker kelijke campagne tegen de verarming in Nederland. Afge lopen week heeft de Raad zijn volle instemming met deze campagne betuigd en voor nog eens drie jaar zijn steun „Daar tegenover staat het verkiezingsprogramma van het CDA, dat een volstrekt fi- nancieel-economisch en geen sociaal uitgangspunt heeft. Het begint bij de mensen die het goed hebben. Dat is een verkeerd uitgangspunt", aldus Harrewijn. In het CDA-programma wordt over de sociale zeker heid gezegd dat er problemen met de financiering zijn omdat er geen voldoende draagvlak voor is. Sociale zekerheid is dus een kostenpost voor de rij ken en geen recht van de ar men, zo concludeert Harre wijn. COLOFON Uitgave van Dagbladuitgever Damiat DIRECTIE: B M. Essenberg, J. de Vries, HOOFDREDACTIE: Jan-Geert Majoor, Nypels, Henk van der Post (adj) HOOFDKANTOOR. 82.2321 BM Leiden Fax 02521-19610. Telefoon 071-356230 RUBRIEKSADVERTENTIES (Sleute ma.-vri). van 8.30-17.00 uur Telefoon 071-143545 ABONNEMENTEN Telefoon 071 -128030 bij vooruitb BTW) per kwartaal (post) ''er maand (Automatische incasso) KLACHTEN BEZORGING ma t/mvrij: 18.00-19.30 uur, zat 10.00-12.00 uur. Telefoon071-143241 82,85 119,50 321,65 HET WEER Vrij spel voor de zon In de loop van het afgelopen week einde kwam de atmosfeer geleide lijk tot rust. Na een periode van vier weken waarin ons land steeds een onderdeel vormde van een groot conflictgebied tussen koude en warme luchtmassa's, bracht een versterkend hogedrukgebied - tot 1040 millibar - een eind aan het natte regime. Zaterdag was er van een verbete ring nog niet veel te merken. Boven de kuststrook verhieven zich talrij ke buien, die bij gebrek aan stro ming ter plekke uitregenden. Re gionaal werd er nog ongeveer 10 millimeter hemelwater aan het ok- tober-totaal toegevoegd. Later op de dag verdwenen de buien op slag en zorgde naderende hogedruk voor een heldere avondhemel, die even na zonsondergang purper en roze oplichtte. Dit verschijnsel is de laatste twee jaren al vaak te zien geweest tijdens perioden met hel der, polair weer. In de stratosfeer, op een hoogte tussen 10 en 25 kilometer, zweven nog altijd wolken vulkaanstof van de Pinatubo-uitbarsting, verant woordelijk voor deze fraaie sche- meringsluchten. Het rustige, hel dere weer leidde zondagmorgen to^ de eerste vorstdag van het win terseizoen met minima tussen min 1 en min 3 graden in de oosthelft j van het land. In de middag krikte j de felle zon het kwik op naar 11 tot 12 graden. De mooie start van de 1 herfstvakantie krijgt nog een ver- volg. Een uitgestrekt hogedrukgebied, dat van Ierland via ons land naar j Oost-Europa reikt, blijft de komen de twee dagen het transport van droge, heidereen koude lucht sti muleren. Nog steeds vorstige nach ten dus met witberijpte velden in de vroege morgen, maar overdag heeft de zon alle ruimte. Bij weinig wind is het dan opwekkend herfstweer. In de tweede helft van de week verplaatst het zwaartepunt van hogedruk zich naar de oceaan en krijgt een storing boven de Noordzee meer vat op ons wee Dat betekent minder zon, mis schien wel weer een bui, maar der koude nachten. HET WEER IN EUROPA KNMI Weersvooruitzicht Geldig tot en met dinsdag. Engeland, Schotiand en Ierland wat meer wolkenvelden en misschien wat regen of motregen. Plaatselijk mist. Middagtemperatu- ren uiteenlopend van 9 graden langs de Engelse oostkust tot 12 graden in Perioden met zon, van tijd tot tijd ook wolkenvelden. Vrijwel overal droog. Maxi ma uiteenlopend van 9 graden langs de kust tot circa 6 graden in Luxem- Midden-Frank- Noord- rijk: regen. Verder perioden met zon en droog. Middagtemperatuur vandaag in de Vogezen ongeveer 6 graden, verder maxima meest tussen de 8 en 12 gra- Portugal en Madeira.- Portugal: Droog weer met afwisselend zon en wolkenvelden. Middagtempera tuur uiteenlopend van 19 graden aan de Costa Verde tot circa 23 in de Algarve. Madeira: Wisselend bewolkt en droog. Maximumtemperatuur ongeveer 23 gra- Spanje en de Canarische Eilanden: Spanje: Op de meeste plaatsen droog en geregeld zonneschijn. Aan de Costa's vooral morgen bewolkt en vrij grote kans op buiige regen, mogelijk met onweer. Middagtemperaturen ten noorden van Madrid meest tussen 15 en 19 graden. Maxima langs de Costa's uiteenlopend van 21 graden aan de Costa Brava tot circa 24 graden aan de Costa del Sol. Canarische Eilanden: Perioden met zon en droog. Maxima aan de zuidstranden ongeveer 26 graden. Marokko en Tunesië: Marokko: Perioden met zon, vooral in het noorden af en toe ook wolkenvelden. Vrijwel overal droog. Middagtempera tuur van 21 graden in het noorden tot rond 25 graden verder naar het zuiden. Tunesië: Vrij zonnig. Maxima aan zee te gen de 30 graden. Zuid-Frankrijk: Perioden met zon. In het zuidoosten van tijd tot tijd ook wolkenvelden en met na me morgen buiige regen, mogelijk met onweer. Middagtemperatuur tussen de 14 en 17 graden, aan de Cöte d'Azur rond 20 graden. Mallorca en Ibiza: Vandaag wat zon en meest droog. Mor gen bewolkt en enige tijd buiige regen, mogelijk met onweer. Middagtempera tuur ongeveer 23 graden. Italië, Corsica en Sardinië: Italië: In het noorden half tot zwaar be wolkt en van tijd tot tijd buiige regen, mogelijk met onweer. Verder naar het zuiden droog en vrij zonnig. Geleidelijk iets lagere temperaturen, met morgen maxima in het noorden tussen 14 en 19 graden, elders rond 25 graden. Corsica en Sardinië: Af en toe zon en mogelijk een regen- of onweersbui. Middagtem peratuur vandaag rond 25 graden, mor- Neerslagkans Minimumtemp. Middagtemp. WEERRAPPORTEN DINSDAG 19 OKTOBER 1993 Zon op 07.11 Zon onder 17.34 Maan op 12.08 Maan onder20.21 Waterstanden Katwijk Hoog water 05.20 17.46 Laag water 01.18 13.29 Weerrapporten 17 oktober 19 uur: i lager. Griekenland en Kreta: Griekenland: vandaag zonnig en mid dagtemperaturen rond 28 graden. Mor gen in het zuiden nog weinig verande ring, in het noorden kans op een bui en maxima dalend tot circa 23 graden. Kreta: Vrij zonnig. Vanmiddag tempera turen rond 28 graden, morgenmiddag iets lager. Torkijeen Cyprus: Vooral langs de Turkse zuidkust en op Cyprus zonnig. Maxima vandaag van 24 graden rond de Dardanellen tot 31 gra den op Cyprus, morgen rond de Dar danellen beduidend lager. Duitsland: In het zuiden vrij veel wolkenvelden en vandaag misschien nog wat regen. In het midden en noorden droog en vrij zonnig. Maxima ongeveer 8 graden, morgen in het zuiden iets hoger, 's Nachts minimumtemperaturen rond het Zwitserland: Aan de zuidzijde van de Alpen meest be wolkt en van tijd tot tijd regen. In het noorden naast wolkenvelden ook af en toe zon en meest droog. Middagtempe ratuur uiteenlopend van 8 graden in het noorden tot 14-graden in het zuiden. Oostenrijk: Half tot zwaar bewolkt en vooral in het zuiden van tijd tot tijd regen. Maxima in de dalen tussen de 7 en 13 graden. 34 25 28 14 39 22 15 37 26 0.8 18 15 14 12

Leidsch Dagblad | 1993 | | pagina 8