Leiden Conflict bij sociale dienst 'De corporatie is een onderneming geworden' Ondernemers moeten bussen koopzondag betalen MINI-MIDI SETS WAANZINNIG LAAG GrEPRIJSD! Oldtimers steeds populairder Lege Valkenier krijgt nog gewoon subsidie MAANDAG 18 OKTOBER 1993 CHEF GERT VISSER, 071 -356430, PLV -CHEF HANS KOENEKOOP, 071 -356429 leiden erna straatsma De mc heeft eind september de hulp ingeroepen van De la Mar. De commissie zag zich genood zaakt haar werk neer te leggen, omdat de directie voortdurend te weinig informatie zou ver strekken. In een brief aan de wethouder schrijft de commis sie dat er zich 'al enige tijd schermutselingen voordoen' over de informatievoorziening. „Tot op heden zijn deze conflic ten altijd gesust, zonder dat er ooit van een structurele verbe tering sprake is geweest." De commissie zegt haar werk niet langer naar behoren uit te kun nen voeren. ,,We hebben de in druk dat de directie medezeg genschap niet serieus neemt." Directe aanleiding voor het conflict is het niet tijdig aanle veren van een aantal stukken. Zo zou de directie verzuimd hebben te reageren op een nota over deeltijdwerk. Daarin wordt onder meer voorgesteld om te lefonische spreekuren te hou den en meer flexibele werktij den in te voeren. De commissie verwijt de directie verder dat er niet op tijd informatie is ver strekt over het verminderen van het aantal bijstandsmaatschap- pelijk werkers en het schrappen in de kosten van het personeels- restaurant. Inmiddels zijn er verkiezin gen gehouden voor een nieuwe medezeggenschapscommissie. De nieuwe commissie zal over een aantal weken het werk van de oude mc overnemen. Hoofd sociale zaken, A. Vermeulen, heeft er vertrouwen in dat het conflict snel wordt opgelost. „Want er is geen spra- De medezeggenschapscommissie van de sociale dienst heeft het overleg met de directie opgeschort na een reeks conflicten. Wethouder H. de la Mar (GroenLinks) is ver zocht te bemiddelen tussen beide partijen. ke van een inhoudelijk conflict. Uit de brief aan de wethouder blijkt dat het alleen om proce durele zaken gaat. We zullen even moeten afwachten hoe het gesprek met de wethouder af loopt." Op de door de mc gespuide kritiek over een gebrekkige in formatievoorziening wil Vermeulen niet ingaan. „In zo'n bedrijf als dit heb je altijd te maken met veel informatie-on verdracht. Ik denk dat daar goe de afpraken over gemaakt moe ten worden. Verder lijkt het me niet zinvol om daar in de krant al te diep op in te gaan." Vorige week werd bekend dat de medezeggenschapscommis sie van de reinigingsdienst het vertrouwen in haar directrice, A. van Gorsel, heeft/jpgezegd. De medezeggenschapscommissie van deze dienst voelt zich even eens 'niet serieus genomen' door de directie. Directe aanlei ding voor het opstappen van de commissie is een conflict over een andere wijkindeling. H. de la Mar, als wethouder sociale zaken en milieubeheer verantwoordelijk voor beide diensten: „Ik denk dat beide diensten over heel mondige mc's beschikken." De wethouder denkt dat het cónflict bij de sociale dienst voortvloeit uit de 'andere rolop vattingen' die beide betrokken partijen hebben. „Directie en medezeggenschapscommissie hebben veschillende stijlen. Er zijn mooie methodes voor om het probleem op te lossen. Ik ga nu nog niet noemen welke, maar we komen we komen er wel uit, denk ik." Het gesprek tussen wethou der, mc en directie is waar schijnlijk nog deze week. leiden Klassieke auto's en oldtimers mogen zich in een groeiende belangstelling verheugen. Dat bleek in het afgelopen weekeinde op het derde Super Oldtimer Festival, dat in de Groenoordhallen werd gehouden. Er kwamen omstreeks 10.000 bezoekers (meer dan vorig jaar), die zich vergaapten aan onder meer oude Rolls Royces, spectaculaire Amerikaanse modellen uit de jaren vijftig en een fraaie Bugatti 35. Er waren ook exemplaren van het Autotron uit Rosmalen te zien. De oudste auto op de show was een race-uitvoering van een Ford T uit 1912. „Daarvan rijdt er maar een rond in Europa", weet organisator Peter Straathof. Ondanks het feit dat er twee oldtimer-shows per jaar worden georganiseerd, waaron der een met Pinksteren in de Hobahohallen in Lisse, blijft de interesse van het publiek groot. De show voor oktober 1994 in Leiden staat alweer gepland. foto hielco kuipers peter te lintel hekkert De derde Leidse koopzondag van dit jaar is op zondag 19 december, het weekein de voor Kerstmis. Het is nog niet zeker of dan het openbaar vervoer in de stad gra tis is. Het SOL (Samenwerkingsverband Ondernemers Leiden) zoekt nog naar fi nanciële middelen om dat te bekostigen. De ondernemers moeten met ongeveer 150.000 gulden over de boeg komen bij busmaatschappij NZH. Twee jaar geleden konden bezoekers op dezelfde koopzondag gratis met de bus naar de binnenstad. De gemeente leverde hiervoor een eenmalige bijdrage. Voornaamste reden was mensen te sti muleren de auto te laten staan en het openbaar vervoer te nemen. Het werkte: het winkelend publiek reageerde mas saal en de bussen zaten stampvol. Vorig jaar moest iedereen gewoon weer betalen. Het was toen aanmerkelijk rustiger in de stad en voor de NZH. Als oorzaak hiervoor werd ook de concur rentie van omliggende gemeenten, die tegelijkertijd een koopzondag hielden, gezien. Een woordvoerder van SOL: Als ze een beetje slim zijn, doen ze het dit jaar een week voor of na ons. Leiden heeft toch altijd een stapje voor door de uitstraling, dat werkt in ons voordeel." In december is tevens de vierde en laatste koopzondag van dit jaar gepland: op tweede kerstdag. Dan bestaat er vol gens een woordvoerder van de gemeente 'veel animo voor uitstapjes naaf meubel winkels'. Gewonden 9 Bij drie ongelukken in Jacobswoude vielen* het afgelopen weekeindt in totaal zes gewonden. Kerfstok van snelkrakers blijkt langer De drie snelkrakers die vrij dagmorgen zijn ingerekend door de politie zijn vanochn tend voorgeleid aan de offi ciervan justitie. De Braban ders hebben inmiddels be kend dat de auto waarmeé de snelkraak in een sport zaak aan de Haarlemmer-' straat werd gepleegd, eer der in Eindhoven werd ge stolen. Het voertuig was voorzien van valse kente kens. Een dag eerder had den ze in de buurt vari Eindhoven een andere, eveneens gestolen, auto in de brand gestoken. Verder hebben ze toegegeven een uur voor de snelkraak in Amsterdam een nog onbe kende man bedreigd te hebben. VVD'ers blijven De fractie van WD in de Leidse gemeenteraad toont, gezien de groslijst, na vier jaar oppositie geen vermoeidheidsverschijn selen. De zes raadsleden die nu zitting hebben in de raad stellen zich allemaal beschikbaar voor een nieuwe termijn van vier jaar. Bij de WD doet W. Is- sendonk, voormalig voorlichter van de gemeente Leiden, een gooi naar een plaatsje in de raad. Issendonk is tegenwoordig woordvoerder van burgemees ter en wethouders van Wasse naar. Verder bevat de lijst van de liberalen geen opvallende nieuwe namen. Van de 26 kan didaten zijn er zeven rijksamb tenaren en drie persoonlijk me dewerker van een WD-Tweede Kamerlid. De liberale kandidaten pre senteren zich vanavond in res taurant Koornbrug aan de Nieu we Rijn aan de leden. Woningbouwvereniging Ons Doel 75 jaar leiden erna straatsma De penningmeester deed de verhuur, de secretaris de admi nistratie. Het bestuur van wo ningbouwvereniging Ons Doel was vroeger een klein clubje goedwillende vrijwilligers. Alle voorkomende werkzaamheden werden door hen zelf uitge voerd. Anno 1993, 75 jaar na de oprichting, heeft de corporatie een professioneel 'werkappa raat' en is het bestuur er voor de 'beleidpslannen'. Vice-voorzitter Wim de Bock heeft de afgelopen 25 jaren veel veranderingen meegemaakt. Hij bekleedde in die periode alle bestuursfuncties bij Ons Doel en is overdag werkzaam op het ministerie van VROM. Een 'goedwillende vrijwilliger' die zich ontwikkelde tot expert. „Het volkshuisvestingsveld is compleet veranderd. De over heid trekt zich terug. Corpora ties moeten ondernemingen worden. Vroeger liepen woning bouwverenigingen geen enkel financieel risico, omdat alle kos ten gedekt werden door subsi dies van het Rijk. Dat is nu niet meer het geval. Als bestuurslid neem je nu beslissingen over grote financiële belangen. Je zit nu echt te 'besturen', met een professioneel werkapparaat dat alle stukken voorbereidt." „Ik denk dat het goed is dat corporaties in toenemende ma te een eigen beleid kunnen voe ren. Het enige moeilijke is d£t je dat toch vanuit een 'sociaal On dernemerschap moet doen. Er blijven voorwaarden van het Rijk; ik denk dan aan de marges waarbinnen je als corporatie de huur mag vaststellen. In die werkwijze zit een zekere contra dictie." Hoge bouwkosten Op 28 augustus 1918 wordt Ons Doel opgericht, door leden van de Christelijke Nationale Werk mansbond. Het eerste complex van vijftig eengezinswoningen aan de Kanaalstraat wordt in 1922 opgeleverd. Woningen in de Pioenstraat, Lindestraat en Leliestraat zijn drie jaar later klaar. Dan wordt er ook al ge klaagd over dure materialen en Het eerste complex van Ons Doel aan de Kanaalstraat was klaar in 1922. Links op de foto staat de 'bedrijfsbakfiets' van de woningbouwvereni ging. foto hoge bouwkosten: de regering bepaalt de kosten voor etage woningen op 2400 gulden. De Bock treedt in 1967 toe tot de gelederen van Ons Doel, dan inmiddels een 'neutrale' in plaats van een christelijke ver eniging. „Toen ik tot het be stuur toetrad was Ons Doel met 1400 woningen de grootste wo ningbouwvereniging. Het be stuur voerde zelf alle werk zaamheden uit met de hulp van een heel beperkt werkapparaat. Het waren allemaal goedwillen de vrijwilligers, maar deskun digheid hadden we best in huis hoor." Langzaam maar zeker geeft het bestuur steeds meer 'uitvoe rende taken' uit handen. De ad ministratie wordt als eerste in een stichting ondergebracht, de technische dienst volgt halver wege de jaren '70. De toewijzing van woningen verhuist in 1981 n^ar de gemeente, die dat cen traal regelt voor alle woningzoe kenden. „Voor die tijd had het heel duidelijk zin om lid te zijn van een woningbouwvereniging. Le den genoten immers de voor keur. Nu is dat niet meer zo. Ons Doel is het wel eens ge weest met de centralisatie van de woningtoewijzing. Als er schaarste is ve deren kun je het toch niet ma ken om die alleen toe te wijzen op grond van een lidmaat schap? Daardoor wordt het erg moeilijk voor mensen die van buiten Leiden komen en snel moeten verhuizen." Zelfstandig Omdat het Rijk woningbouw verenigingen zelfstandig wil la ten opereren en de subisidies daartoe langzaam worden afge bouwd, zijn fusies de laatste ja ren aan de orde van de dag. Kleine corporaties zoeken el kaar op om gezamenlijk kosten te besparen. Daarbij spelen ge meentegrenzen geen onverko- menlijk rol, omdat de woning toewijzing over een tijdje wel licht regionaal wordt geregeld. Ons Doel staat op zichzelf postitief tegenover samenwer king, maar vooralsnog is er geen sprake van fusieplannen. De fi nanciële toekomst van de ver eniging is rooskleurig, ondanks forse bezuinigingen van het Rijk. „In de huidige vorm, met in totaal 2400 woningen, kunnen wij doorgaan. Wat niet wil zeg gen dat we niet kijken naar ver breding. Ach, hoe dat soort pro cessen zich ontwikkelt is op voorhand nooit te zeggen. Ons financieel beheer is altijd dege- Cadeautje voor bewoners Het bestuur van Ons Doel heeft 75.000 gulden uitge trokken voor de viering van het 75-jarig jubileum. Twee derde van dat bedrag is uit gekeerd aan de verschillende bewonerscommissies. De overige 25.000 gulden is be stemd voor het maken van een 'groen-plan'. De huurders van Ons Doel mochten het feestelijke ex traatje per wijk zelf een be stemming geven. In wijken met een bewonerscommissie heeft deze een belangrijke rol gespeeld bij die keuze. In de overige wijken konden de bewoners zelf kiezen uit een groot aantal mogelijkheden. Die keuze theeft een uit eenlopend resultaat opgele verd. In een aantal wijken worden van het geld kado- bonnen gekocht voor alle huishoudens. De bewoners van het Schuttersveld en de Valeriusstraat besteden de subsidie aan een goed doel: respectievelijk het Koningin Wilhelminafonds en het Ro nald McDonaldhuis. In de binnenstad is van het geld een buurtfeest gehouden. De resultaten van het groen plan zijn in april be schikbaar. Ons Doel wil on der meer onderzoeken of de corporatie kan samenwerken met de gemeente bij het on derhouden van 'openbaar groen'. Ook manieren om buurtbewoners zelf hierbij te betrokken worden bekeken. lijk geweest. De algemene be- drijfsreserve zal naar verwach ting nog bliiven groeien. Dat het goed gaat, Komt wellicht omdat we vroeg zijn begonnen met re novaties van ons bezit, in de tijd dat het Rijk de kosten nog voor honderd procent dekte. En ver der hebben we geen echte pro bleemcomplexen. Breestraat 148 Leiden leiden emiel fangmann Hoewel basisschool de Valke nier sinds twee maanden geen enkele leerling meer telt, krijgt de school in de Merenwijk nog gewoon doorbetaald van het ministerie van onderwijs. Hoe vreemd ook, het is gewoon vol gens de regels. De Raad van Sta te besloot immers vlak voor de grote vakantie dat de met op heffing bedreigde school nog dit schooljaar open mocht blijven, waarbij werd uitgegaan van de 110 leerlingen van oktober vorig jaar. Daarmee werd een stevige ju ridische en financieel-econo- misch basis onder de Valkenier gelegd. In de praktijk meldden zich in augustus slechts vijf leerlingen, die de school na en kele dagen weer verlieten. De lege gebouwen hebben nog geen andere bestemming gekre gen. Dat ligt aan het ministerie dat, volgens een voorlichter, volgende week praat over het stopzetten van de financiering. Het schoolbestuur, de Protes tants-Christelijke Schoolvereni ging, gaat er vanuit dat het nog het hele schooljaar recht op fi nanciering heeft. Over de beste ding van hel geld valt te praten, vindt ze. Nu kan ze extra's doen en enkele ex-docenten van de Valkenier betalen, die op andere scholen van de Vereniging als boventallig personeel werkzaam zijn. En natuurlijk moet het ge bouw onderhouden worden. Bestuursvoorzitter A. van den Berg spreekt wel van 'kapitaal vernietiging' als hij het over de lege gebouwen heeft. De feite lijk niet meer bestaande school krijgt nu geld voor gebouwen onderhoud en voor materiaal als 'gummen en potloden' en personeel. Om hoeveel geld het gaat en wat er over blijft kan Van den Berg niet zeggen. „Maar we gaan natuurlijk niet van het geld op reis." Het ministerie is er zelf min of meer de oorzaak van dar de school open mocht blijven, vindt Van den Berg. Het voor nemen van het ministerie om de school te sluiten, ging niet door omdat het ministerie de stukken niet op tijd af had voor de Raad van State. Omdat de school er al van uit ging dat ze dicht moest, verloor ze het overgrote deel van haar leerlingen. Mede door deze strategie houdt Van den Berg aan de bekostigirtg vast. .An ders zou het ministerie nog be loond worden, doordat ze in ju ni traag reageerden." BOEKENWURM - Bij een diefstal uit een boekwinkel aan de Haar lemmerstraat is vrijdagmiddag voor 1500 gulden aan bockenbon nen gestolen. De diefstal werd pas zaterdagochtend opgemerkt. De boekenbonnen lagen in een lade onder de toonbank en moeten tussen twee en vier uur 's middags zijn meegenomen.

Leidsch Dagblad | 1993 | | pagina 7