Je nieuwe slaapkamer hoeft niets te kosten. Ontvoering Amsterdam nog omgeven met vragen 'Elke zondag is hier autoloos, behalve dit keer' Twee doden en gewonde bij steekpartij in disco 't Bruisende woonwarenhuis. Binnenland Vluchtelingenwerk houdt aan huizen asielzoekers Schoorstenen storten ter aarde Dode bij botsing van twee auto's met trein Tegoedbon van Veilig Verkeer losse flodder MAANDAG 18 OKTOBER 1993 Politie schiet overvaller neer eindhoven Een 23-jarige overvaller op een benzinestation in Eindhoven is zaterdagavond neergeschoten door de politie. De man werd tweemaal in zijn zij getroffen door politiekogels. Hij is na een operatie buiten levensgevaar. De Eindhovenaar dwong de pompbediende van een benzinestation onder bedreiging van een wapen geld af te geven. Korte tijd later ontdekte een politie patrouille de verdachte, die op een fiets probeerde te ontkomen. De man vluchtte de hal van een flatgebouw binnen. Vrijwel on middellijk daarna schoot hij gericht op de politieauto. De daarin zittende agenten schoten terug en raakten de man twee keer. Acht supporters gearresteerd enschede Voor en na de voetbalwedstrijd FC Twente-Ajax heeft de politie gisteren in Enschede de handen vol gehad aan het in toom houden van vernielzuchtige en vechtlustige supporters. Acht van hen zijn aangehouden wegens openlijke geweldple ging. Drie raddraaiers moeten voor de rechter verschijnen. De anderen kregen een boete. Ze gooiden met stenen en vernielden auto's. In totaal was de politie met 150 mensen paraat. Dlegale taxichauffeur klemgereden eindhoven» Enkele Eindhovense taxichauffeurs hebben in de nacht van zaterdag op zondag een „illegale" collega klemgere den en hem belet drie passagiers te vervoeren. De man had geen taxivergunning. Nadat de politie de zaak had gesust, weigerde een van de chauffeurs zich te verwijderen. Toen de politie hem wilde aanhouden, dook hij in zijn wagen, van waaruit hij een noodoproep uitzond. Even later verschenen enkele tientallen taxichauffeurs. De politiemannen moesten de wapenstok ge bruiken om zich de woedende chauffeurs van het lijf te houden. In dat tumult zag de weigerachtige taxi chauffer kans weg te ko men, met achterlating van zijn taxi. De politie heeft later zowel die wagen als de illegale taxi overgebracht naar het politiebu reau. De chauffeur meldde zich een uur later. Hij is na een ver hoor weer heengezonden, evenals de illegale taxibestuurder. Hirsch Ballin ziet 'slag' met misdaad den haag Justitie staat aan de vooravond van een slag met de georganiseerde misdaad om de macht in de samenleving, heeft justitieminister Hirsch Ballin zaterdag gezegd in een vraagge sprek met De Volkskrant. Volgens hem is de situatie zeer ernstig. Tientallen misdadige organisaties proberen door te dringen in de legale samenleving, of zijn daar reeds in geslaagd. Zij strek ken hun tentakels uit naar geliefde bovengrondse sectoren als de horeca, de bouw, de vuilverwerking en de autohandel. cl| dokkum anp a| d Een steekpartij in een disco- 3 theek in Dokkum heeft zater- dagmorgen het leven gekost aan twee mensen uit deze plaats, een 26-jarige vrouw en r^een 27-jarige man. Een andere dj bezoeker raakte gewond. Hij d werd in de schouder gestoken, ei maar kon na behandeling in het d ziekenhuis naar huis. De politie rs heeft in de disco een 42-jarige man uit Leeuwarden aangehou den. Hij heeft bekend de dode lijke steken te hebben toege bracht. De Leeuwardenaar kon vol gens de politie niet verkroppen dat de vrouw de relatie met hem ongeveer drie maanden geleden had verbroken. Sinds utrecht anp De tijdelijke opvang van asiel zoekers in woningen werkt goed en heeft veel voordelen. De Ver eniging Vluchtelingenwerk vindt daarom dat deze zogehe ten ROA-regeling moet blijven, al heeft de organisatie wel be grip voor de brandbrief van het NCIV, de christelijke koepel van woningcorporaties, aan premier Lubbers. Het NCIV zegt daarin af te willen van de regeling omdat die te omslachtig is. Volgens de regeling moet de asielzoeker na toewijzing van zijn asielverzoek de tijdelijke woning weer verla ten. Dat betekent twee keer ver huizen, terwijl door de snellere asielprocedures de tijd tussen de verhuizingen steeds korter wordt. Daarnaast is er het pro bleem om voldoende woningen te vinden. Dit jaar moeten de woningbouwverenigingen bo vendien dertigduizend asielzoe kers extra huisvesten. Vluchtelingenwerk heeft be grip voor de klacht. „Maar dat kan nooit leiden tot het afschaf- Kom naar KEA en doe mee met de katalogusprijsvraag. De wedstrijdformulieren vind je in ieder KEA woonwarenhuis. Deze week maak je in elke vestiging kans op een waardebon van f 2500,- aan slaapkamerartikelen en vele andere waardebonnen. Kom nü naar IKEA voor de katalogusprijsvraag. Amsterdamse na vier dagen gijzeling vrijgelaten Wel begrip voor problemen gemeenten fen van de ROA-regeling. De in tegratie gaat veel sneller als een asielzoeker voorlopig in een ge wone woonwijk tussen gewone mensen woont. Dat is voor de asielzoeker beter, maar ook voor het draagvlak in de maat schappij." Het weer moeten verhuizen na toelating geeft volgens Vluchtelingenwerk in de prak tijk geen problemen. Bovendien is geen sprake van versnelde asielprocedures. Het probleem zit hem verder niet zozeer in het aantal vluchtelingen, aldus de woordvoerster. „Het probleem is de krappe woningmarkt. De gemeenten hebben goed gerea geerd: tachtig procent doet zijn best om huizen te reserveren voor asielzoekers. Maar al die woningen moeten er in april zijn en het ziet er voorlopig niet naar uit dat dat lukt." Het ministerie van WVC kon nog niet reageren. „Als wordt gepleit voor het afschaffen van de ROA-regeling, moet de mi nister zich daar eerst goed over kunnen buigen", zei een woordvoerster. Een 29-jarige Amsterdamse is gisteren vrijgelaten na een ontvoering van vier dagen. In verband met de zaak zijn huiszoekingen verricht en zijn twee mannen en twee vrouwen aangehouden. De Amsterdamse politie ver wacht meer arrestaties. De twee gearresteerde vrouwen zijn gisteravond weer vrijgelaten. Over de achtergronden van de ontvoering wil de politie verder niets zeggen. amsterdam anp Het drama begon in de nacht van dinsdag op woensdag in de Staatsliedenbuurt. De vrouw werd gegrepen toen ze voor haar deur uit de auto stapte. De ontvoerders knevelden haar, trokken een kap over haar hoofd en sleurden haar in een auto. Haar echtgenoot sloeg dinsdagnacht alarm, waarna een 160 man sterk politieteam werd samengesteld om de zaak tot een goed einde te brengen. De afgelopen dagen is een aantal malen contact geweest met de ontvoerders. Ze eisten van de echtgenoot een losgeld van een half miljoen gulden. Berichten dat hij regelmatig grote bingo-avonden organi seert in de hoofdstad worden bevestigd noch ontkend. De po litie beperkt zich tot de om schrijving „zakenman". Een deel van dat bedrag is uitbe taald, waarna de vrouw gis terochtend om vijf uur werd vrijgelaten op het station Bo- venkarspel in Noord-Holland. De vrouw was totaal overstuur. Het slachtoffer heeft volgens de politie „behoorlijke verwon dingen" opgelopen doordat ze in het gezicht is geslagen. Uit de eerste verhoren blijkt dat de vrouw werd vastgehouden on der erbarmelijke omstandighe den. Ze heeft al die tijd een kap over haar hoofd gehad, terwijl haar handen en voeten steeds waren samengebonden met ta pe. Volgens de politie kreeg ze geen enkele bewegingsvrijheid. De vrouw, haar echtgenoot en familie zijn opgevangen door deskundigen en worden verder vanuit het commandocentrum in het hoofdbureau. Daarin wa ren voortdurend vertegenwoor digers aanwezig van de politie leiding en justitie. Om de veilig heid van de vrouw niet in ge vaar te brengen werd de ont voering geheim gehouden. Ver slaggevers die lucht hadden ge kregen van de zaak, werd drin gend gevraagd niet te publice ren. Over de achtergrond van de ontvoering wil de politie in dit stadium nog niets zeggen. Ook de identiteit van slachtoffer en daders wordt geheim gehou den. Wel gaat het in alle geval len om mensen met de Neder landse nationaliteit. De exacte plaats waar de vrouw werd vast gehouden is nog niet bekend. Het onderzoek werd geleid die tijd viel hij haar regelmatig lastig. Nog niet zo lang geleden deed de vrouw aangifte van be dreiging en verkrachting door de man. De verdachte ging naar de be wuste disco omdat hij wist dat de vrouw daar vaak kwam. Tij dens de zoveelste woordenwis seling met haar trok de man een stiletto en stak een paar maal op haar in. Ze werd onder meer in haar hart geraakt en overleed ter plaatse. Een 27-jarige man die de vrouw wilde ontzetten, werd door de verdachte in de hals geraakt. Ook hij overleed ter plekke. De verdachte wordt morgen voorgeleid aan de officier van justitie in Leeuwarden. ANP Algemeen Nederlands Persbureau CPD Gemeenschappelijke Persdier zaandam gpd Twee personenwagens zijn za terdagavond in Zaandam onder een dubbeldekstrein terechtge komen. Daarbij is een 67-jarige man uit Wormerveer om het le ven gekomen. Zijn echtgenote is met zeer ernstige verwondin gen naar het VU-Ziekenhuis in Amsterdam overgebracht. Een 76-jarige Zaandammer werd in een Zaans ziekenhuis opgeno- De auto van het echtpaar stopte voor de rode lichten van een overgang, toen de Zaan dammer er achterop botste. Omdat de slagbomen nog niet helemaal dicht waren, beland den beide wagens op de spoor baan. De Zaandammer pro beerde nog het echtpaar uit de auto te krijgen, maar toen hij de trein zag naderen verliet hij ijlings de spoorbaan. De machinist zag de wagens staan, toeterde en probeerde nog te stoppen. De remweg van de trein was echter te lang. De machinist raakte niet gewond bij het ongeval. Amsterdam Meeu wen vliegen schreeu wend op als de twee 105 meter hoge schoorstenen van de vuilverbranding in Amsterdan-Noord met een doffe dreun ter aarde storten. Met de twee pijpen ver dwenen de laatste resten van deze vuil verbranding, die is vervangen door een veel modernere vuil verwerkingsinstallatie in Amsterdam-West. Na de klap konden de vele belangstellenden nog eens de enorme afmetingen van de net gevelde schoorstenen van dichtbij bekijken. FOTO ANP COR MUL- haarlem sjaak smakman Veilig Verkeer Nederland is te vreden. Nog voordat het eerste T-biljet morgen wordt aangebo den aan de Tweede Kamer, heeft de nieuwe anti-alcohol- campagne alle media al uitge breid gehaald. In december zal WN tijdens de alcoholcontroles aan in totaal vijftienhonderd bestuurders die zo nuchter als een kalf achter het stuur zitten, een tegoedbon van dertig gul den geven. Met de bon, in de vorm van een T-biljet, kunnen de gelukki gen een klein deel van de fris drankaccijns terugvorderen bij Veilig Verkeer Nederland die ze dit jaar hebben betaald. Een ge middeld gezin betaalt namelijk ook dit jaar weer ongeveer 150 gulden per jaar aan frisdrankac cijns, hoewel de Kamer vorig jaar al besloot deze indirecte belasting geleidelijk af te schaf fen. „We willen de Kamer op deze manier nog eens herinne ren aan dat besluit", zegt Mar jolein Eenink, woordvoerster van de WN. De actie wordt betaald door de gezamenlijke frisdrankfabri kanten. Hun belang is duidelijk: als de frisdrank een kwartje goedkoper wordt zal dat allicht de verkoop stimuleren. Het be lang van WN bij de actie is veel onduidelijker. Eenink komt niet veel verder dan de opmerking dat de organisatie het wel een originele invalshoek vond: geen opgeheven vingertje, maar een beloning van goed gedrag. Maar vindt ze het niet onjuist om normaal gedrag - geen alco hol in het verkeer - te belonen? Je maakt daarmee normaal ge drag bijzonder en daarmee fout gedrag automatisch normaler. „Ach", reageert Eenink in eerste instantie, „iedereen die kinde ren heeft weet dat je af en toe een complimentje moet uitde len". Inderdaad, maar dan alleen als ze iets bijzonders doen, niet als ze zich normaal gedragen. Tja, geeft ze toe, dat is ook wel weer waar. En, haast ze zich vervolgens te zeggen, „niemand bij WN vindt ook dat je nor maal gedrag moet belonen. Maar we vonden dit wel een origineel idee". Goed. Verwacht WN dat de actie enig effect heeft? Het rij den onder invloed is vooral zo hardnekkig omdat de kans dat je tegen de lamp loopt zo klein is. Bij de vele alcoholcontroles in december zullen er straks bij een of twee per provincie W- N'ers aanwezig zijn om ruim honderd mensen per provincie een bon te geven. Wie niet dr inkt in de hoop een T-biljet te krijgen, is dus niet goed bij zijn hoofd. Inderdaad, beaamt Een ink. „Maar je moet het ook zien als een spelletje. Het is gewoon grappig als je zo'n biljet krijgt." Volgens het persbericht past het afschaffen van de accijns in een beleid „om het gebruik van alcoholvrije frisdranken en dranken als gezond en veilig al ternatief te stimuleren". Denkt Eenink dan dat de Nederlander ook maar één pilsje, glas wijn of borrel minder zal drinken als de frisdrank goedkoper wordt. Nee, geeft ze eerlijk toe. Blijft dus de vraag waarom WN deze actie eigenlijk voert. Eenink: ,,Ach, elk jaar proberen we weer om het probleem van alcohol in het verkeer onder de aandacht te brengen. En wat ie verder ook van de actie Vindt, dét is ons gelukt: de telefoon heeft het hele weekeinde niet stil gestaan". bernisse gpd Secretaris Van Hoorn van de stichting Oud-Geervliet reageert onthutst bij het zien van de acht geschonden joodse grafstenen. De stichting heeft enkele jaren geleden met geld van een regio nale rotary-club de oude be graafplaats aan de Spuidijk op geknapt. „Er zijn geen nabe staanden meer van de mensen die hier begraven liggen die de graven zouden kunnen onder houden", zegt Van Hoorn. „Daarom hebben wij de morele plicht dat te doen. Het is dan Veenendalers houden van zondagsrust èn van hun auto veenendaal tonny meuerman Veenendaal zou op herhaling gaan. Op verzoek van burgemeester Brink, be stuurslid van de NCRV, èn de christelij ke omroep zelf zou het dorp één zon- dag de auto laten staan. Een herhaling dus van de autoloze zondag in novem ber 1973. Het zou heel rustig zijn in de ze overwegend orthodox-protestantse gemeente. In werkelijkheid waren er juist veel meer automobilisten. Veenendaal zondagmorgen. De inwo ners gaan ter kerke. Keuze te over in de vele gebouwen. Hier is nog weinig te merken van de ontkerkelijking. Dominee Juffer preekt in de Oude Kerk aan de Markt voor veel broeders en zusters. Hij behandelt de Galatenbrief van Paulus. „In het leven gaat het om de keuze tus sen kind en slaaf. Leven of geleefd wor den door de wet", verkondigt hij. Geen woord over de autoloze zondag, waar mee andere plaatsgenoten zich bezig houden. Twee werelden, lijkt het. De kerkgangers zijn massaal gekomen. Op de fiets, maar evenzeer met de auto. De actie doet hun weinig of niets. Auto loze zondag? Prima, maar niet op deze manier, zeggen ze. Ze hebben kritiek op burgemeester Brink, het brein achter de actie. „De zaak heeft een smerige bij smaak", meent een vrouw. „Aan de ene kant dit initiatief, aan de andere kant staat deze burgemeester doodleuk toe dat twintig populieren worden gekapt voor de modelvliegclub." Een man, heel vriendelijk: „Geen auto rijden. Uitste kend. Maar ik kan me niet aan de indruk onttrekken dat de burgemeester dit doet ter ere van hemzelf. Dat komt de zon dagsrust niet ten goede". Ook niet-kerkgangers die deze morgen hun hond uitlaten, schudden wijselijk met het hoofd. Positieve geluiden zijn er niet. Overal hangen plakkaten van 'Smoesje', protesten tegen de burge meester. Ook hangen er spandoeken ten faveure van de actie. Het dorp is ver deeld. Nee, de burgemeester heeft het bij veel Veenendalers verknald. Toen de NCRV, zfjn NCRV, met het idee van een auto vrije proefplaats in Nederland ter meer dere glorie van het programma 'De tijd stond even stil' op de proppen kwam, zag Brink er wel wat in. Goed doel èn propaganda voor zowel zijn omroep als zijn gemeente. Drie vliegen in één klap. Maar de klap miste doel. Gisteren scheurden de auto's mogelijk nog harder dan voorheen door het dorp, de NCRV zal er - zeker bij de iets strengere gelovi gen - niet populairder op zijn geworden, en wat baat het Veenendaal zelf? Kortom, de zaak flopte compleet. De christelijke partijen ter rechter zijde van het CDA vreesden dat de rust door de autoloze zondag zou worden ver stoord. Ze kregen warempel gelijk. Om streeks elf uur 's morgens staan leden van de fietsersbond ENFB, zoals afge sproken, voor theater De Lampegiet te wachten voor opnamen en interviews. De NCRV-mensen keuren de locatie af en zeulen de fietsfanaten mee naar de Kerkewijk. Pal voor de gereformeerde Brugkerk. De opnamen hebben plaats precies op het moment dat de kerken uitgaan. Over tact gesproken. Verstoring van de rust? Redactrice Ina Metselaar kijkt verbaasd. „Natuurlijk niet. We doen het ter wille van die rust." De boze blikken van passanten vertellen een ander verhaal. Margot van der Ha ring, voorlichtster van de gemeente Vee nendaal, voelt de spanning beter aan. „Oppassen dat u niet te veel hoedjes in beeld brengt", adviseert ze de regisseur. De kerkgangers reageren niet of boos op vragen. „Rotzooi", roept iemand. „Een jongere fietst een fotograaf bijna van de sokken. Eikel, scheldt deze even luid als ongegeneerd tussen het passe rende kerkvolk. Een jochie ziet een noti- tiebloc. „Schrijft u autonummers op?". Als het kerkvolk thuis is, zijn de straten leger. Het beeld wijkt niet af van een normale zondag. Sommigen vertellen dat het zelfs drukker is. Bij het sportpark Panhuis staan veel auto's, amper fietsen. Bij sporthal De Vallei is het helemaal niet druk. De benzinestations krijgen veel klandizie. „Ongelogen, ik draai een gro tere omzet dan anders", vertelt een kas saman. In grand café Strasbourg neemt de Hakenkruizen in Bernisse 'geen kwajongenswerk meer' heel triest te zien dat zoiets nu gebeurt". Van Hoorn heeft er nooit bij stilgestaan dat ook in Bernisse op Voorne-Putten kan gebeuren wat elders in het land al vele ke ren is gebeurd. „Ik denk dat het gewoon jong tuig is dat zich verveelt en al die publiciteit wel leuk vindt. Ik zie het als een groep waarschijnlijk dronken jongelui die op hun achtste wat vaker een pak slaag had moeten hebben. De geschonden graven in 'Geervliet liggen op de grootste en oudste joodse begraafplaats van Voorne-Putten. De begraaf plaats was in gebruik van 1781 tot in de Tweede Wereldoorlog. De daders hebben in de ker nen Geervliet en Heenvliet flink huisgehouden. Vrijwel geen straat is overgeslagen. Overal wemelt het van de hakenkrui zen, cirkels met rechte kruisen erin, afkortingen als 'JFN', 'ZFE', 'NFZ' en 'NZ', en kreten als 'ei gen volk eerst', 'Auslander raus' en 'white power'. Bank, bakker, slager, café, Ambachtsheren huis: bijna elke witte muur vol deed als kladbord. ,,lk vind dit afschuwelijk. Mis selijk. Het is haast onvoorstel baar dat dit hier gebeurt", klinkt het verontwaardigd uit de mond van een oude Geervlietse. „Ach, het zijn gasten die aan dacht zoeken, dus het is beter de boel schoon te maken en ze verder te negeren", vindt een jongere Heenvlieter. Het is niet de eerste keer dat beide dorpen met dergelijke graffiti zijn besmeurd. Ander half jaar geleden werden de twee kernen van Bernisse even eens met nazi-symbolen be werkt. Toen maakte vooral het bekladden van de hervormde kerk van Heenvliet met haken kruizen de emoties los. De da der of daders zijn nooit gevon den. Recentelijk zijn nog kreten in Zuidland gekalkt. „We had den wel een spoor dat er veel belovend uitzag, maar dat liep op niets uit", laat burgemeester Bosua van Bernisse weten. Ze wil er alles aan doen de daders deze keer wel voor de rechter te brengen. „Want ik beschouw dit niet meer als kwajongenswerk." drukte vanaf twee uur in de middag toe. Hier, zo dacht de NCRV in haar wijsheid, is het een prima plek om met geïnteres seerden te babbelen. Aan de Markt, pal tegenover de hervormde kerk. Pers, veel pers. Regionaal, landelijk. NCRV (uiter aard). NOS, RTL4, enzovoort. Waard Kees Lochtenberg wrijft zich in de han den. Zijn zaak loopt vol. Met hotemeto ten. Politici en vertegenwoordigers van allerslag belangen. Nou ja, wèl natuurlijk de voorstanders van de actie. Zoals Peter de Lange, voormalig Vitesse-keeper en nu voorzitter van de stichting horeca Veenendaal. „Goed doel", zegt hij, om er prompt aan toe te voegen, „en een goe de promotie voor het dorp". Zijn club laat tijdens deze middag twee paarde- trams door Veenendaal rijden. Tot groot vermaak van een handjevol plaatselijke jeugd. „Bedoeld voor de volwassenen", zegt De Lange eerlijk, „maar die zitten kennelijk allemaal in de auto". NCRV-presentator Philip Freriks had 't allemaal wel gedacht, zegt hij. „Nee, we gingen er niet van uit dat Veenendaal massaal de auto zou laten staan. Dit is een proef geweest op ware grootte, waaruit blijkt dat de mensen er niet aan willen. Ik heb heel wat smoezen gehoord vandaag. Over oude honden die niet kunnen lopen, zware sporttassen die niet per fiets zijn mee te nemen, noem maar op. En toch kreeg ik het idee dat de men sen zich een beetje schuldig voelden dat ze vandaag in de auto stapten."

Leidsch Dagblad | 1993 | | pagina 3