Vakbondsbestuurders wentelen zich in groepsegoïsme Oud-premier Thatcher: 'Alleen ik kon dit land redden' Feiten &Meningen NU WEGLEGGEN, STRAKS GENIETEN. BM SPAARBANK Een unieke fles wijn cadeau bij een helder spaaraanbod. MAANDAG 18 OKTOBER 1993 Zaterdagavond 30 januari 1993 schuift FNV-voorzitter Johan Stekelenburg aan tafel bij Paul Witteman. De smaakmaker van de VARA wil weten wat de reactie van de vakbe weging is op het eerder die week door de Tweede Kdmer goedgekeurde kabinetsbesluit VVAO-aanspraken van werknemers te beperken. Het antwoord luidt kort en bondig dat het WAO-gat moet worden gerepareerd en dat de werkgevers voor de kosten daarvan moeten opdraaien. Zij toonden zich immers de meest hartstochtelijke supporters van die onzalige plannen, die al anderhalf jaar in de lucht hadden gehangen. Boontje komt om zijn loontje. Als Witteman ad rem tegenwerpt of er dan niet minder geld in de be drijven zal overschieten om de werkgelegenheid in stand te houden, komt er een ont hutsende reactie uit Stekelenburgs mond: „Dan zal de werkgelegenheid inderdaad zak ken in de prioriteit." Terug van weggeweest, leek het. Ruim tien jaar geleden, begin jaren tachtig, woedde er binnen de Industriebond FNV èen bik kelharde richtingenstrijd tussen voorzitter Arie Groenevelt en een groep spraakmakende be stuurders en medewerkers van de bond. Terwijl door de econo mische crisis in de industrie ve le duizenden werknemers per maand hun baan verloren, hield de jonge garde vast aan het dogma dat de bond in de strijd tegen de werkloosheid het wa pen van de loonstrijd niet mocht neerleggen. Groenevelt koos voor loonmatiging zonder harde garanties te eisen dat dit zou leiden tot meer werk. De oppositie, gegroepeerd rond het tandem Stekelenburg/Vreeman, bestreed die koerswijziging te vuur en te zwaard. Zij vonden dat de bond in ruil voor loon werk moest eisen. Groenevelt verdedigde het uitgangspunt dat dit geen auto matisme is dat je kunt afdwin gen. Hij klampte zich, wat al te laat, vast aan het credo van de Duitse bondskanselier Helmut Schmidt: minder loon is meer winst is meer investeringen is meer werk. Dit hartverscheu rende conflict heeft indertijd ge leid tot een complete verlam ming van het beleid van de In dustriebond FNV, de toonaan gevende bond in de marktsec tor, die geen antwoord had op de dramatische toename van de werkloosheid. Het heeft vele diepe wonden geslagen en het heeft de bond z'n vooraan staande positie in het maat schappelijke krachtenveld ge kost. In feite kre^g Groenevelt toen een rekening gepresenteerd die hij niet had voorzien. Halverwe ge de jaren zestig had de me- taalbedrijfsbond van het NW, inleidend kader bij opening Het Is droef gesteld met de Nederlandse vakbeweging. De grondleggers van de 'moderne' vakbeweging streefden een sterk centraal geleide organisatie na. Al jaren is daarvan ech ter geen sprake meer. Een vanuit een almachtige centrale ge dirigeerde Federatie Nederlandse Vakbeweging (FNV) zou ook niet meer van deze tijd zijn. Vandaar dat binnen de FNV al ja ren stevig wordt gevochten over de beste organisatievorm. Bij dat alles is de FNV echter iets heel belangrijks verleerd: ant woorden bedenken op de belangrijkste sociaal-economische problemen van deze tijd. In een serie artikelen maken Frans Nypels en Kees Tamboer een analyse van de problemen. Bo vendien dragen ze een oplossing aan. Die zal pijn doen, maar het is de enige begaanbare weg. Frans Nypels is hoofdredac teur van deze krant, Kees Tamboer werkt als economisch re dacteur bij Het Parool. Samen publiceerden ze in het verleden al veelvuldig over de Nederlandse vakbeweging. de ANMB, een groep jonge, am bitieuze sociologen binnenge haald om het vakbondsbeleid van een ideologische lading te voorzien. Welhaast ongehin derd leverde de denktank in de jaren zeventig munitie voor maatschappij-kritische nota's als Fijn is Anders en Breien met een Rooie Draad. De schok was groot. Vakbondsbeleid mocht niet langer alleen om de poen gaan, de hele samenleving moest in socialistisch^ zin her vormd worden. Districtsbe stuurders werden met toegan kelijke teksten de barricades op gestuurd, maar ze konden niet ontkomen aan het gevaar dat versimpeling al te gemakkelijk leidt tot ongenuanceerde kreto logie. Lieveling De industriebond van Arie Groenevelt mocht dan wel uit groeien tot de lieveling van links Nederland, binnen de wereld van de vakbeweging stuitte het nieuwe populisme op afgrijzen. De bond raakte geïsoleerd en alle hervormingsvoorstellen zakten weg in het drijfzand van het collectieve wantrouwen. Binnen de Verbondsraad van het NW, later de Federatieraad van de FNV, werd niet meer zinnig gepraat over de werkelij ke problemen van de vakbewe ging. Men luisterde niet meer naar elkaar, iedereen ver schanste zich in zijn eigen loop graven. Een psychologisch bij effect was dat de industriebond sectarische trekken ging verto nen en allengs meer ging lijken op een naar binnen gekeerde burcht. Toen Groenevelt, tijdens de recessie die het gevolg was van de tweede oliecrisis, het roer wilde omgooien, werd dat bin nen zijn eigen kerk ervaren als verraad aan de bevlogen leer stellingen, die een decennium lang zo hartstochtelijk beleden waren. De bond schudde op zijn grondvesten en dreigde zelfs te scheuren. Het heeft in de jaren daarna bloed, zweet en vooral veel tranen gekost om de trotse bond van zijn revolutio naire ballast te ontdoen. Treuri ge jaren waren dat, waarin in terne zuiveringsacties meer ton gen losmaakten dan de strijd te gen de werkloosheid. Opnieuw vinden massa-ont slagen plaats in de Nederlandse industrie. Weer worden pleidooien voor loonmatiging stelselmatig verdacht gemaakt. De verleerde vaardigheden van de FNV (1) De NMS Spaarbank heeft voor nieuwe spaarders tijdens de spaaractie een bijzonder aantrekkelijk aanbod. Naast uiteraard een degelijk persoonlijk advies en een goede rente ontvangt u een uniek welkomst geschenk. Indien u een eerste spaarbe- drag inlegt van minimaal 250,-krijgt u een bijzondere fles wijn met een opvallend zwevend etiket. De fles is in een beperkte genummerde oplage speciaal vervaardigd voor nieuwe klanten van de NMS Spaarbank. Kom langs bij het agentschap van de NMS Spaarbank of bel 06 - 0250019 (gratis) voor het adres van de dichtstbijzijnde NMS-agent. De NMS Spaarbank is een onderdeel van de ING Bank. De NMS, de bank die u kent. mag zelf concluderen waar vakbeweging nu staat. De waar schuwingen, eipd vorig jaar, vaa de onafhankelijke rekenmeea ters van het Centraal Planbul leg vatbaar: er hangt een reced sie in de lucht, zonder loonma| tiging van betekenis zou d( werkloosheid weer sterk toenej men. Het kabinet nam di waarschuwing ter harte en on dernam een uiterste poging ora door middel van verlaging van collectieve lasten, de weg vrij t maken voor de nullijn. Die po ging vond weinig weerklank. N de stijging van de loonsom pe werknemer met 5,3 procent vo rig jaar wijzen alle signalen eron dat dit jaar een gemiddelde toe] name van ten minste 3,5 pro cent uit de bus zal rollen. En da bij een uiterst magere groei van de arbeidsproduktiviteit van minder dan één procent pa jaar. Wie de gulden regel over| treedt dat de toename van d reële loonkosten die van de af beidsproduktiviteit niet ma) overtreffen, weet waar de rekej ning terecht komt. In het eerst kwartaal van 1993 was de ge middelde werkloosheid 54.00| hoger dan een jaar eerder in één klap werd de daling van dj werkloosheid sinds begin 199| ongedaan gemaakt. En het einj is nog lang niet in zicht: dit ei komend jaar dreigt het lege] van anderhalf miljoen mensej die al jaren aan de kant staarj werklozen en arbeidsongeschik ten, met ten minste tweehorJ derdduizend werklozen te won den uitgebreid. De crisis van dj jaren tachtig is kennelijk snq vergeten. Morgen in deel 2: In de moder ne vakbeweging wordt kenne lijk niet meer nagedacht. Vak bondsbestuurders lopen ziel het vuur uit de sloffen, maa het gaat alleen maar over d| cijfers achter de komma. D| echte problemen hebben ze i lang uit het oog verloren. Deze serie is opgenomen in lie deze week verschenen 14d\ Jaarboek voor het democra tisch socialisme, uitgegevei door De Arbeiderspers en d Wiardi Beekman Stichting. IS BN 90 295 2313 1. LONDEN CEES VAN ZWEEDEN VERVOLG VAN VOORPAGINA Thatcher was in Parijs toen haar de uitslag bereikte van de stem ming die onder Conservatieve Lagerhuisleden was gehouden over haar leiderschap. De cijfers waren een enorme domper. Zij, de premier die drie verkiezin gen had gewonnen, had 204 stemmen gekregen. Dat was 52 stemmen meer dan Michael Heseltine, haar uitdager, maar niet genoeg voor een regelrech te overwinning. Thatcher was gewond en een tweede ronde zou onafwendbaar zijn. ,,Ik ging iets anders aantrek ken dan het zwarte wollen pakje met de bruin-zwarte kraag dat ik droeg toen het slechte nieuws ons bereikte. Hoewel ik enigszins verward was, was ik wellicht toch minder van de kaart dan ik had gedacht. Het bewijs ligt misschien in het feit dat ik andere kleding die verve lende herinneringen losmaakt, nooit meer droeg, terwijl ik dat zwarte wollen pakje nog steeds draag... Ik stuurde een bood schapper vooruit naar president Mitterrand met de mededeling dat ik later zou komen (voor een ballet-uitvoering) en dat ze maar vast zonder mij moesten beginnen. Om acht uur verliet ik de am bassade met Peter Morrison (een medewerker) en met een noodvaart reed de grote zwarte Citroen ons door de lege straten van Parijs, die waren ontruimd voor de presidenten Bush en Gorbatsjov... Zo'n 20 minuten later kwamen we aan in Versail les, waar president Mitterrand mij opwachtte. 'Natuurlijk zou den we nooit zonder jou zijn begonnen', zei de president. En met zijn overweldigende char me begeleidde hij mij naar bin nen, alsof ik zojuist de verkie zingen had gewonnen in plaats van verloren." Bij terugkeer in Londen drong echtgenoot Dennis erop aan het niet op een tweede ronde aan te laten komen, en ontslag te ne men. Thatcher aarzelde nog, en begon aan een reeks van verga deringen met ministers om de steun voor haar te peilen. Die steun viel tegen. „Zo nu en dan moest ik toch een traan wegpin ken als ik eraan dacht hoe ver schrikkelijk alles was." Sleutel De zee van tranen kwam echter later, nadat de kogel door de kerk was. „Woensdag 28 no vember was mijn laatste dag als premier. Alles was nu ingepakt. Vroeg in de ochtend was ik van de flat (de etage in Downing Street 10 die de premier be woont) naar de werkkamer ge gaan om voor de laatste keer te controleren of er iets was ach tergebleven. Het was even schrikken toen ik merkte dat ik er niet meer in kon, omdat ik de sleutel al van mijn sleutelring had gehaald. Om 9.10 uur liep ik de grote trap af. Net als op de dag dat ik voor het eerst kwam, stond het voltallige personeel van nr. 10 paraat. Ik schudde de hand van mijn persoonlijke se cretaressen en anderen die ik door de jaren heen zo goed had leren kennen. Sommigen waren in tranen. Ik trachtte mijn tra nen tegen te houden, maar ze namen de vrije loop toen ik de gang uitliep en iedereen stond te applaudisseren, net zoals ze dat 11,5 jaar geleden bij mijn binnenkomst hadden gedaan." Maar uit alle andere hoofd stukken welt het beeld op van een vastberaden, zegevierende dame, die korte metten maakte met Russische partijleiders, Ar gentijnse generaals en Britse vakbondsleiders. Nadat de IJze ren Dame haar oorlog om de Falklandjes had gewonnen, stel de Enoch Powell (een ultra rechtse Conservatief) haar in het Lagerhuis de volgende reto rische vraag: „Is de edelachtba re dame zich bewust dat er nu een rapport is ontvangen van de openbare analist over een be- 'Maggie' Thatcher op de Britse onbijttelevisie met haar me moires. foto reuter andre ca- mara paalde stof die onlangs aan een analyse is onderworpen en dat ik een kopie van het rapport heb ontvangen? Het rapport toont aan dat de geteste stof be staat uit ijzerhoudend metaal van de hoogste kwaliteit, dat het een uizonderlijke spankracht bezit, zeer resistent is tegen slijtage en dat het gebruikt kan worden ten voordele van alle nationale belangen." Weinig lezers van Mijn Jaren in Downing Street 10 zullen aan de juistheid van die bewering kunnen ontkomen. Lubbers en Mitterrand zijn straks, als zij te rugtreden, grofweg even lang aan de macht geweest als That cher. Maar vergeleken met Thatcher zullen zij hooguit een voetnoot zijn in de geschiedenis der 20ste eeuw. Afgekalfd Thatcher begon vanaf de aller eerste dag te werken aan een in drukwekkend curriculum vitae. Op pagina 3 beschrijft zij de toestand die zij aantrof na haar zege in de algemene verkiezin gen van 1979. „In 1979 was Groot-Brittannië als land afge takeld ten gevolge van steeds zwaardere klappen in de voor afgaande honderd jaar. Begin- mische suprematie gestaag af gekalfd ten opzichte van eerst de Amerikaanse en daarna de Duitse concurrentie." De missie was die trend om te buigen, en Groot-Brittannië weer op te sto ten in de vaart der volkeren. Thatcher was ervan overtuigd dat er maar één persoon was die die missie kon uitvoeren: Zijzelf. Reeds in de inleiding ci teert ze de 18de eeuwse staats man Chatham: „Ik weet dat ik dit land kan redden en dat nie mand anders dat kan." Over de vraag of zij het land daadwerkelijk heeft gered, zijn de meningen verdeeld. Vast staat dat ze als geen andere Britse premier, Churchill wel licht uitgezonderd, haar stem pel op het land en zelfs de we reld heeft gedrukt. In haar eerste troonrede zette ze gelijk de trend. Gemeente huizen zouden worden ver kocht, de prijscontrole afge schaft, de vakbonden gemuil korfd. En uit de begroting die haar minister van financiën ver volgens indiende, bleek direct dat Margaret Thatcher geen pa pieren tijger was. Het laagste belastingtarief ging van 33 naar 30 procent, het hoogste van 83 naar 60 procent. De controles op het wisselverkeer, die beper kingen oplegden aan het bedrag aan vreemde valuta dat Britten konden kopen, werden in één klap afgeschaft. Haar economische hervor mingen droegen bij aan een diepe recessie, maar de verkie zingen van 1983 betekenden „de meest vernietigende slag die het democratisch socialisme in Groot-Brittannië ooit is toe gebracht". Over de reden van haar verpletterende overwin ning op de Labour Party had Thatcher weinig illusies. Kort tevoren had 'ze' de Falkland Oorlog gewonnen. „Overal waar ik kwam, bespeurde ik de roes van overwinning." Als een rode draad loopt door het boek haar oorlog met de collega-leiders uit de Europese Gemeenschap. 'Die oorlog be gon enkele weken na haar aan treden op een 'top' in Straats burg, toen Thatcher een deel van de Britse bijdrage aan de EG-kas terugeiste. Acht jaar én 714 pagina's later kregen de schermutselingen echter een meer principieel en blijvend ka rakter. Een groot aantal rege ringsleiders zette koers in de richting van een federaal Euro pa, waarin meer macht in Brus sel zou worden samengebald. Voor Thatcher was dat een ban vloek. De meeste in azijn geschre ven woorden in haar boek heb ben betrekking op dit Europese federalisme. „Oorzaak van dit federalisme", schrijft ze, „was het wijdverbreide wantrouwen van de kiezers jegens politici in' landen als Frankrijk en Italië. Als je niet echt vertrouwen hebt in het politieke systeem of in de politieke leiders van je eigen land, word je vanzelf toleranter ten opzicht van buitenlanders van klaarblijkelijke intelligen tie... Als ik Italiaan was, zou ik misschien ook de voorkeur ge ven aan bestuur vanuit Brus sel." Maar opmerkelijk genoeg wa ren de Italiaanse premiers ej genlijk de enigen die haar toog opwekten. Over hen schreef zq „Het was moeilijk onbekwaam heid van bedrog te onderschei den, maar ze waren beide i| overvloed aanwezig." Van d| Duitser Helmut Schmidt had z| daarentegen 'een hoge dunk' e| ook de Fransen Mitterrand (d| socialist) en Chirac (de gaullisl) kregen een hoog rapportcijfer „Vreemd genoeg mocht ik he( allebei." Hetgeen natuurlijk de vraa| oproept naar haar alomvatten de oordeel over de man op wij zij naar verluidt altijd het meeq van allen gesteld was geweest -4 Ruud Lubbers. „Ik mocht Lub bers graag", schrijft ze op pagi na 335. „Hij was een jongd praktische zakenman, die zij kwaliteiten aanwendde ten be hoeve van de Nederlandse poli tiek, hoewel hij net als de rege ringsleideers van andere klein landen in de Europese Gemeen schap naar het federalism neigde." Margareth Thatcher, Mijn ja ren in Downing Street 10; 96 pagina's, prijs: 65,00 gnldei Uitgeverij Balans, Amsterdam. Arie Groenevelt begin jaren zeventig, tijdens de grote staking bij Hoogovens, tussen zijn mensen. Pas veel later zou hij zich het credo van de Duitse bondskanselier Helmut Schmidt eigen maken dat loonmatiging banen oplevert. foto united photos de boer En opnieuw verklaart Johan Stekelenburg, toch het gezicht van de Nederlandse vakbewe ging, in het openbaar dat om het WAO-gat te repareren, dus om een materieel voordeel vast te houden, de strijd tegen de werkloosheid wel een tandje la ger mag. Vakbondsleiders ver wijten politici graag dat die re geren met de rug naar de sa menleving. Is het langzamer hand niet zo dat vastgesteld mag worden dat de vakbewe ging met de rug naar de toe komst opereert? Willekeur Waarvoor is eind 19de eeuw de vakbeweging opgericht? Om be staanszekerheid te bevechten. Honderd jaar geleden gold dat wie niet werkt niet zal eten. Wie ziek werd of te oud, wie een on geluk kreeg in het bedrijf waar hij werkte, verspeelde zijn inko men. Ging de werknemer dood, dan kwam er geen brood op de plank bij de nabestaanden. Ar beiders waren volkomen over geleverd aan de willekeur van hun bazen, die, als het ze uit kwam, lonen verlaagden of mensen ontsloegen. De oprichters van de vakbe weging hadden slechts één doel voor ogen: door het bundelen van krachten die bestaansonze- kerheid weg te nemen. Zo ont stonden er ziektekassen, scha mele pensioenregelingen en weerstandsfondsen om loon derving bij stakingsacties op te vangen. Eendracht maakt macht. Dat taaie gevecht heeft klinkende resultaten opgele verd. Nederland is, vooral na de Tweede Wereldoorlog, met me dewerking van politici en werk gevers, uitgegroeid tot het mooiste sociale paradijs van de wereld. Aan deze verzorgingsstaat hing wel een prijskaart. Die prijs werd betaald uit de opbreng sten van de in de marktsector opererende bedrijven. Jaarlijks was er het CAO-ritueel. Dan werd eerst de loonruimte vast gesteld. De verwachte stijging van de produktie per werknemer, de arbeidsproduktiviteit, werd door iedereen aanvaard als lei draad voor loonsverhogingen en verbeteringen van de sociale zekerheid. Overschrijding van die grens zou, zo wast iedereen die aan het spel deelnam, de vermogenspositie van het be drijfsleven aantasten en uitein delijk leiden tot afbraak van werkgelegenheid. Aan die een voudige economische wet ont trok iedereen zich evenwel jaar na jaar. Waarschuwingen dat dit zo niet langer kon, waren aan dovemansoren gericht. Dus volgde de ontnuchtering. Want als de reserves van het be drijfsleven uitgeput raken, mag de laatste werknemer het licht uit doen. De mensen die mas saal op straat gezet werden, kwamen in het vangnet van de sociale zekerheid terecht waar door die kosten exponentieel groeiden. Een vakbeweging die trouw blijft aan de idealen van haar oprichters zou alles in het werk moeten stellen om dit proces te keren. Wat is vandaag de groot ste bedreiging van de bestaans zekerheid van werknemers? Dat ze ieder ogenblik hun baan kunnen verliezen of dat hun kinderen niet aan de slag ko men. Soms lijkt het wel of het historisch besef van de nieuwe generatie vakbondsleiders is verdwenen onder een watten deken van matérialisme en groepsegoïsme. Een onsje min der sociale uitkeringen in ruil voor een pond bestaanszeker heid, is dat te veel gevraagd? Wie de cijfers laat spreken, De NMS Spaaractie loopt van 15 tot en met 30 oktober 1993.

Leidsch Dagblad | 1993 | | pagina 2