De hel dreigt voor Radomir Simunek Sport Murphy wil stoppen als volleybalcoach Handbalsters eindigen als derde tijdens Holland-toernooi WIE ZEI DAT 1 MAANDAG 18 OKTOBER 1993 25 CHEF AD VAN KAAM. 071-356464. PLV -CHEF ROB ONDERWATER. 071-356463 Vertrouwen lijkt weg De Belgische veldrijder Paul Herijgers op weg naar de zege in de wereldbekerwedstrijd die gisteren in Eindhoven werd verreden. Radomir Simunek kromde onmiddellijk na aankomst over zijn stuur en was mi nuten lang niet aanspreek baar. Zijn hoofd zakte diep tussen de smalle schouder tjes na de veldrit in Eind hoven. Omdat Nederland se woorden hem te kort schoten, wees de Tsjech met zijn vinger op zijn lin ker zij om aan te geven dat daar die 'verdoemde' pijn zat. EINDHOVEN FRED SEGAAR GPD-VERSLAGGEVER De steken waren het gevolg van een val die hem niet alleen de overwinning kostte, maar ook zo'n slordige tweeduizend gul den, zijnde het verschil tussen de eerste en de tweede prijs in een wereldbekerwedstrijd. Die in Eindhoven, nummer twee in de reeks, werd gewonnen door de Belg Paul Herijgers, vorige week in Eschebach ook al win naar. Simunek eindigde, net als een jaar geleden, als tweede. Tóen kreeg hij de hoon van het publiek over zich heen en priemde Adrie van der Poel, uit ergernis over Simuneks zuinige wijze van koersen, een middel vinger in de lucht. Nu kreeg hij een applaus zoals hij dat al ja ren niet meer heeft gehad. Si munek (31) is immers de marte laar van het pelotonnetje cyclo- crossers geworden sinds hij een gevangenisstraf van anderhalf jaar tegen zich hoorde eisen wegens het veroorzaken van een verkeersongeluk waarbij drie mensen de dood vonden. De hel dreigt nu voor hem. Geen genade Twee jaar heeft de renner met het rattekoppie kunnen genie ten van de vrijheid, een woord dat hij vóór de fluwelen revolu tie in het voormalige Oostblok land alleen kende van horen zeggen. Met harde hand wordt hij nu achter de tralies gezet. Al thans, daarvan gaan de meesten in Tsjechië uit. De rechtbank in de hoofdstad kende geen gena de met de man die op 19 no vember 1992 op de weg Praag- SCHIEDAM ANP De Nederlandse handbalsters zijn tijdens het Holland-toer nooi als derde geëindigd. In Schiedam werd Frankrijk zater dag met 23-20 verslagen. In de finale won Roemenië met 24-22 van Noorwegen. Voor Nederland waren twee Pilzen in zijn BMW op de ver keerde weghelft terecht kwam en daar frontaal tegen een Skoda botste. De oud-wereldkampioen zelf, zijn vrouw Jana en zijn drie maanden oude zoontje, liepen slechts lichte kneuzingen op. De drie inzittenden van de te genligger kwamen allen om het leven, tevens raakten twee men sen zwaargewond. In hoger be roep ging er niets van de straf af. De rechter kende geen me delijden met iemand die de maximumsnelheid heeft over schreden in de mate als Simu nek die avond zou hebben ge- daanrOp een strook waar 90 als grens gold, zou hij 150 hebben gereden. Het argument dat hij als sportman van grote betekenis is voor de eer en meerdere glorie van zijn land, zou voorheen wellicht tot strafvermindering van de drie tegenstanders in het vierlandentoernooi te hoog ge grepen. Het sterk verjongde team van coach Bouwer kon de Francaises wel aan. In de wedstrijd om de derde plaats startte Oranje overdon derend. In vier minuten werd vier keer gescoord, zonder een hebben geleid. Sinds president Vaclav Havel een democratie leidt in Tsjechië, gaat die kans aan hem voorbij. Niettemin heeft de renner een gratiever zoek ingediend. Simunek, wei nig spraakzaam over de proble men die thans zijn leven be heersen, denkt onder de straf uit te komen. „Zijn advocaat kent mensen in de top van het parlement", weet Gerry van Nuland, de Bra bantse manager van Simunek. „Hij heeft zijn hoop op die man gevestigd en zegt dit seizoen ze ker nog te kunnen crossen. Zelf heb ik het idee dat het alleen om uitstel van de straf gaat, maar Radomir zelf heeft goede hoop op gratie". Zoals zijn gezicht gisteren in Eindhoven stond, verwacht hij weinig goeds van de toekomst. „Ich weiss nicht', antwoordt het vroegere brekebeentje op alle tegentreffer te hoeven incasse ren. Daarna stokte de produk- tie, vooral omdat een aantal break-outs niet werd afgerond. In de laatste twintig seconden van de eerste helft mislukte een truc van Bouwer. Hij wisselde keepster Robben voor een veld- speelster om de voorsprong van 9-7 uit te bouwen. Een fout van vragen die betrekking hebben op zijn penibele situatie. Treurig Als hij zou kunnen zeggen wat hij denkt, dan komt er vermoe delijk een treurig verhaal uit zijn mond. Gerry van Nuland: „Wat denk je? In de bloei van je leven, eindelijk de mogelijkheid heb ben wat geld te verdienen en dan dit... Vreselijk. Je moet we ten dat hij enorm van z'n vrij heid genoot, omdat-ie weet wat armoede is." Als staatsamateur rausde Ra domir Simunek met zijn maten uit de Tsjechische selectie in een bestelbus van Oosteuropese makelij heel Europa door. De wagen werd volgeladen met renners en materiaal. De ritten naar het vrije Westen duurden dagen. Als Simunek aan de start verscheen was hij gebroken. Kossen gaf de tegenstander bal bezit en een tegentreffer: rust stand 9-8. In de tweede helft was de pro- duktiviteit van De Kok en Van Tilburg van beslissende invloed. De Kok scoorde zeven keer uit sprongschoten, Van Tilburg be nutte vijf strafworpen, toege- Vaak knorde zijn maag van de honger. Behalve die ongemak ken werd 'Rado' getroffen door twee knie-operaties. Net nadat hij was hersteld van die kwets uren, leek zijn loopbaan in '87 op de klippen te lopen door een verwaarloosde angina. Als ge volg daarvan bleken zijn hart spieren te zijn aangetast. Geld verdiende hij in die tijd nauwe lijks. een kwart van de start- en prijzengelden moest hij afdra gen aan het Sportcomité. Dat veranderde na de fluwelen re volutie. De bestelbus maakte plaats voor een Chrysler Voyager en daar kwam later een luxe BMW bij. Zijn flatje in Pilzen verruilde hij voor een landhuis in op het vlakke land. De afbetaling leek geen problemen op te leveren, want de nieuwe wereldbeker cyclus beloofde hem duizenden guldens op te leveren, zeker kend door de scheidsrechters Duijdam en Helleman. Bij de tussenstand 15-15 profiteerden Boriceanu en Van Iersel van één van de tijdstraffen aan Franse zijde. De finale tussen Roemenië en Noorwegen was van hoog ni veau. Noorwegen leek lange tijd vanaf het moment dat hij zich tot een acupuncturist wendde. De behandelingen namen de ergste zenuwen vooraafgaande aan belangrijke wedstrijden bij hem weg. „Alles wat hij heeft, dreigt hij nu kwijt te raken", aldus Van Nuland, die een contract voor hem regelde bij het Belgische horlogebedrijf Saxon. „Of hij dat kan behouden, weet ik niet". De coureur zelf knikt en schudt vooral, stamelt zo nu en dan 'ja', 'nein' en doch'. Op de vraag wat hij vindt van zijn landgenoten die hebben geëist dat zijn paspoort wordt ingeno men uit angst dat Simunek na een buitenlands verblijf plots onvindbaar is, schudt hij het vermoeide hoofd „Ik hou van mijn land, ik zal het nooit verla ten". de toernooizege te gaan beha len. Met uitblinkster Sundal, uitgeroepen tot beste speelster van het Holland-toernooi, werd een ruststand van 12-9 bewerk stelligd. In de slotfase had de Roemeense ploeg echter meer inhoud: 22-24. LEEUWARDEN GPD Peter Murphy heeft in kleine kring laten doorschemeren dal hij wil stoppen als bondscoach van het Nederlands dames vol leybalteam. Murphy wilde dat gisteren bevestigen noch ont kennen. omdat hij fatsoenshal ve morgen eerst de speelsters van het Nederlands team van zijn beslissing op de hoogte wil stellen. Het Nederlands dames team komt dan op Texel bijeen voor een trainingskamp van een week, ter voorbereiding op het WK-kwalificatietoernooi in het Hongaarse Szolnok. „Dinsdagavond, na de ge plande praatsessie met de hele ploeg, is er ongetwijfeld iets meer te melden", aldus Murp hy. „Op dit moment zeg ik niets." Over de uitkomsten van de evaluatie van het recente Eu ropees kampioenschap in het Tsjechische Brno, waar Neder land uiterst teleurstellend als zevende eindigde, wilde Murp hy gistermiddag evenmin iets kwijt. Ongetwijfeld omdat de con clusies die hij getrokken heeft, er niet om liegen. „Het is voor mij duidelijk, heel duidelijk. De evaluatie is glashelder, voor geen enkel misverstand vatbaar. Maar meer wil ik op dit mo ment niet zeggen, echt niet." Niet het magere resultaat in Brno op zich, maar het functio neren van het team heeft Murp hy de afgelopen weken aan het denken gezet. In Bmo consta teerde hij niet ten onrechte dat het falen van Oranje in belang rijke mate te wijten was aan een gebrek aan teamgeest en te wei nig saamhorigheid. Hij proefde bovendien dat het absolute vertrouwen tussen team en coach, de basis voor de successen de afgelopen jaren, ontbrak. Murphy voelde boven dien frustraties over de bestuur lijke onmacht van de volleybal- bond. Het budget voor het na tionale team was zo mager, dat de speelsters weer geacht wer den voor een marginale onkos tenvergoeding te trainen en spelen. Grote spanningen De spanningen liepen na het EK op. Spelverdeelster Vera Koe nen werd direct na de terugkeer uit Brno in een landelijk och tendblad de suggestie in de mond gelegd dat ze absoluut uitgekeken was op Murphy en dat haar mening de gevoelens van de rest van het team ver tolkte. Koenen kreeg veel over zich heen. „Ik heb nooit gezegd dat Peter weg moet en ben die mening nog steeds niet toege daan. Ik heb niet zo'n fantasti sche verstandhouding met Murphy, maar respecteer hem als coach wel degelijk. Boven dien spreek ik altijd uitsluitend en alleen voor mij zelf. nooit namens het team. Met twaalf speelsters heb je immers ook twaalf meningen. Maar de reac ties na het gewraakte artikele bewezen wel dat er veel stoom op de ketel zit." Manager Gert jan Kuipers be vestigt dat. Hij kwalificeert de praatsessie op Texel morgen in dramatische bewoordingen als" D-Day'. „We hebben het noor delijkste puntje van Texel opge zocht, daar stormt het immers wel vaker." Kuipers zegt geen flauw benul te hebben van de uitkomst van het gesprek. „De kans zit er in dat Murphy op stapt. Maar of hij dat doet? Er zijn in mijn optiek nog genoeg redenen om wel door te gaan. maar de keus is aan Murphy zelf." Kuipers geeft toe dat het de hoogste tijd is om de dingen die krom gegroeid zijn, morgen weer recht te praten. „Het sud dert al een tijdje. Niettemin hadden we gehoopt tot na het WK-kwalificatietoernooi in Hongarije gewoon door te kun nen gaan. maar als we over an derhalve week in Szolnok alle maal nog door dezelfde deur willen gaan. zal er nu gepraat moeten worden." Nederland treft in Szolnok op 28, 29 en 30 oktober als tegen standers Hongarije. Polen en Letland. De winaar van het toernooi plaatst zich voor het WK volgend jaar in Brazilië. Ne derland treedt niet op volle oor logssterkte aan. Vera Koenen werd een week geleden geope reerd aan de knie. Ze loopt nog op krukken en hoopt begin no vember weer speeiklaar te zijn als haar club Veenman Marti- nus in de Europacup voor be kerwinnaars moet aantreden. Haar vervangster is lettie Fok- kens van het Sneker Avéro OS. De volleybalbond poogt nog steeds om Henriette Weersing voor de duur van het kwalifica tietoernooi bij haar Italiaanse werkgever Isola Verde Modena los te peuteren. De kans van slagen acht Gert Jan Kuipers echter klein. De vervangster voor Weersing, Jacqueline Huis- zoon van Waddenbrrod Sudosa uit Assen, heeft wegens studie perikelen voor het toernooi in Hongarije bedankt. Leo Beenhakker over de hetze tegen bondscoach Dick Ad vocaat, ingezet door Vl-ad- junct-hoofdredacteur Johan Derksen in een column in die zelfde VI: „En ja hoor, daar zijn we weer. Onze journalistieke geurvreter, onze nationale trappelzak Johan Derksen komt de eer toe via zijn column van vorige week in dit blad de eerste smerige overtre ding in deze zo voorspelbare machtswedstrijd te hebben ge maakt. Dick Advocaat, die op dit moment Oranje moet voor bereiden op de allesbeslissende wedstrijd voorde WK-kwalifica- tie, wordt uitgerekend nu door deze niets ontziende via escort service in te huren 'houseboy' volledig geknipt en geschoren, opgebaard en ter aarde besteld. Geen bloemen, geen mu ziek en vooral geen toespraken. R.I.P". Idem: „Heb ik deze film al niet eens eerder ge zien? Het is alle maal zo waanzin niggoedkoop, zo ontzettend voor spelbaar. Er zijn in de voetbalwereld een aantal zaken die je nooit kunt winnen. Zonder enige terughou dendheid, complexen, zelfmede lijden en frustraties neem ik nog steeds alle verantwoordelijkheid voor het mislukte WK van 1990. Maar ik kon het nooit winnen Na Nederland-Engeland, doel man Ed de Goey in de Volks krant: „Ik heb dat engeltje op de lat ge- Ronald Koeman, over zijn be ruchte overtreding: „Zoiets is rood. Ik moest in een flits beslissen. Ik wilde 'm niet trappen, ik wilde het netjes hou den en trok hem aan zijn arm De Engelse bondscoach Graham Taylor: „Kan iemand me vertellen waarom topsclieidsrechterszo i nconsequen t zijn Bryan Roy, in het Algemeen Dagblad: „Ik heb een hoop geduld op moeten brengen, maar ik heb nooit aan mezelf getwijfeld Ronald de Boer, over Dennis Bergkamp in de Telegraaf: We liggen samen op een kamer, maar hebben niet gesproken over de kritiek die vooraf op Dennis bestond. Nu moest het gebeuren wist Dennis en hij deed het". Voormalig autocoureur Huub Rothengatter in de Telegraaf: „Als coureur was ik niets bijzon ders. Excuses als: ik heb pech ge had dat ik nooit voor een goed team heb mogen rijden, slaan nergens op. Iedere sportman komt uit eindelijk terecht in het vakje waarin hij thuishoort". Voormalig ploegge noot Mario Rots- aert, over de acroba tiek van de vorige week overleden wielrenner Geert de Vlaeminck in het Al gemeen Dagblad: „Geert klom dan op zijn fiets en reed moeiteloos op het achterwiel naar huis. Achthon derd meter, op een koersvélo! De laatste tijd oefende hij er serieus op. Hij moest en zou in eigen land op één wiel wereldkam pioen worden". Idem: „Bij het Belgisch kampioen schap voor ploegen vroegen we Geert of hij rustig wilde starten, omdat onze laatste man altijd moeite had om op gang te ko men. De Vlaeminck zei ja, maar ging er onmiddellijk vandoor. Die jongen was na tweehonderd meter al gelost. Bij de finish stond Geert hem uit te lachen. Zoiets vond hij prachtig". enk om je kuif W Bartho', 1 schreeuwde het publiek. Bartho Vlietstra, van BV Leiden, stapte inder daad ongeschonden de boks- ring weer uit. Zijn tegenstander, Seyhan Yavouz, was er slechter aan toe. De rechterarm van de Hagenaar ging in zijn tweede ronde tegen de Leidenaar maar liefst drie keer uit de kom. De eerste bovenarmluxatie zette Yavouz met behulp van het ringtouw eigenhandig weer in de schouderkom. Na de tweede en derde luxatie kon de Haagse bokser, ondanks enkele verwoe de pogingen, de arm niet meer in de juiste stand krijgen. Dok ter Wijkmans, de verplicht aan wezige arts, moest Yavouz te hulp komen. Maar aan het ein de van de tweede ronde kon ook hij niet voorkomen dat Ya vouz de handdoek in de ring moest gooien. Zaal 'Nabij' in Alphen aan den Rijn deed vrijdagavond op nieuw prima dienst als ruimte voor het boksgala. Het podium was middenin de zaal geplaatst met de ringtouwen in rood-wit- blauw geschilderd. Het publiek, circa 150 in aantal, kon plaats nemen rond de ring, op het po dium van de toneelvereniging of op de balustrade. De oogappel van Theo van der Louw, de trainer van Boxing Al phen, is Richard de Kruyf. De 18-jarige junior-kampioen van Zuid-Holland bokst in de A- klasse van het Zwaar-Weiter. „Binnenkort zijn de Nederland se kampioenschappen", glun derde Van der Louw in de pau ze. „Ik verwacht dan heel veel van Richard. Hij moet de titel kunnen pakken. Technisch is hij nu al een hele goede bok ser." De jonge De Kruyf stelde zijn meezwetende leermeester niet teleur. Ondanks de armoe dige opkomst van het talent: het hoofd schuchter weggedoken in de capuchon van een grijze sweater, won hij zijn partij te gen senior Dennis Slotergraaf. Driss Boukhalfa uit Leiden won zijn partij tegen Alphenaar Jim my van Gent met 0-3. De thuis- slee en hond zijn aanwezig om eventuele haperingen in de reis te verhelpen. Naar verwachting arriveren ze in de herfst van 1995 in de Japanse stad. De leden van de expeditie zijn voorbereid op temperaturen tot zestig graden onder nul. Het is niet de bedoeling dat er op het 16.000 km lange traject gebruik wordt gemaakt van gemotori seerd vervoer. De begeleiders van de Nederlandse schaatsploegen richten voor de Olympische Winterspelen, volgend jaar fe bruari in Hamar, een speciaal ontmoetingscentrum in. Ard Schenk, chef de mission na mens het NOC, en Egbert van 't Oever, chef d'equipe namens de KNSB, vonden in het Noorse stadje een geschikte locatie. Tijdens de vorige Winterspelen, in 1992 in het 1 ranse Albcrtville, kreeg het eerste zogeheten Hol land House vorm. De tot pleis terplaats omgebouwde garage had ook praktische betekenis, 30 kilometer scheidden kunstijsbaan en Olympisch dorp. In I lamar is die afstand nog geen drie kilometer. Het ontmoetingscentrum is op loopafstand van het Viking schip. „Om relaties te ontvan gen, om een feestje te bouwen, otn persconferenties te geven", aldus Van 't Oever. „Wc zijn er heel tevreden mee. Deze ac commodatie is wat representa tiever dan die in Albertville." De luxe van het cruiseschip, dat af gelopen zomer in de haven van Barcelona lag afgemeerd, wordt niet geëvenaard. Minder te spreken is Van 't Oe ver over de kwaliteit van het Olympisch dorp, aan de weg van Hamar naar Elverum, op het terrein van een oude mu ziekschool. De Iissenaar con troleerde hoogstpersoonlijk de aanwezige geluidsisolatie. ..De wanden zijn nogal gehorig. Het is dus zaak om alle Nederlan ders bijeen te houden, liefst wat gescheiden van de rest. zod.it we zelf alles in handen hebben. Wc kunnen nu a.in hel «Ir.i.n- boek gaan werken." boksende Van Gent sloeg alle adviezen van de kant dan ook in de wind. 'Hou je dekking hoog Jim', riepen begeleiding en pu bliek hem toe. De Alphenaar wilde niet luisteren en verloor roemloos. De grote afwezige van het boks gala was Dennis Craanen. De Alphenaar is sinds een aantal partijen toegetreden tot de A- klasse van het middengewicht. Op de aanplakbiljetten was zijn partij in grote letters aangekon digd. Volgens Van der Louw was Craanen vrijdagavond 'mentaal niet klaar voor de wedstrijd'. „In overleg met Dennis hebben wij hem toen teruggehaald. Hij is net nieuw in de A-klasse en was teveel met de wedstrijd bezig. We moeten ervoor waken dat we Dennis niet te snel willen brengen. Niemand kan ijzer met zijn handen breken." Na de pauze won Ronald van Brecht uit Leiden al in de twee de ronde. Zijn tegenstander. Danny Pons van BV Van 't Hof. moest met een niet te stelpen bloedneus opgeven. Alphenaar Wilbert van de Helm maakte vrijdagavond zijn de buut in de ring. De spannende partij tegen John van Buuren die zijn tweede partij bokste, eindigde onbeslist. „Een goede uitslag", vond Van der Louw. Beide beginners hebben zich 200% gegeven." Op de dag dat vol gend jaar de Olym pische Winterspe len in Lillehammer worden ge sloten, vertrekt een milieu-ex peditie naar Nagano. Daar wor den de Winterspelen van 1998 gehouden. De trip moet worden gezien als een groet van de ene aan de andere stad. De expeditie neemt er de tijd voor. De groep, bestaande uit vijf mannen en een vrouw, wordt getrokken door sledehon den. Specialisten op gebied van De toeschouwers op Nieuw Zuid in Katwijk beleefden afgelopen zaterdag een primeur. Bij de ingang werden enkele heren in uniform gesignaleerd, voorzien van een vervaarlijke hond. Was het duel Quick Boys - Rozenburg een risico-wedstrijd, bezocht door honderden Engelse hooligans? Niet helemaal, of eigenlijk: helemaal niet. Het bestuur van de zaterdageersteklasser huurt voortaan voor thuiswedstrijden een professioneel team van vier veiligheidsbeambten in. Zij bewaken de toegangspoorten want daar glippen te veel toeschouwers doorheen die gratis de wedstrijd bezoeken, vindt het bestuur. Deze 'zwartkijkers' worden nu meteen aangepakt. Volgens Quick Boys kwam het iets te veel voor dat bezoekers de Katwijkse suppoosten passeerden met de mededeling: ik heb mijn seizoenkaart thuis laten liggen. De heren van de veiligheidsdienst deden hun werk naar behoren. Dat bleek uit het feit dat Quick Boys-bestuurder Jaap Sip staande werd gehouden, omdat hij zijn kaart niet bij zich had... FOTO LOEK ZUYDEFIDUIN

Leidsch Dagblad | 1993 | | pagina 25