Timman vol goede moed na remise Men s World Championsh Final Hfêk 'RTA-iNror Samen Sterk leidt in damcompetitie Haarhuis maakt het Lendl moeilijk Sport Arnold Stam leert de kneepjes van het vak Heeren grijpt zilver op WK run-bike-run 'Haasgroeit uit tot marathontopper MAANDAG 18 OKTOBER 1993 Toronto Blue Jays geven voordeel weg toronto De Toronto Blue Jays hebben hun voorsprong in de World Series snel prijsgegeven. Op de klinkende overwinning op de Philadelphia Phillies van zaterdag (8-5) volgde gisteren een 6- 4 nederlaag in de Skydome in Toronto. Devon White, de 30-jari- ge middenvelder van Toronto, had zaterdag de fans nog in ver voering gebracht met een homerun in het tweede deck van het rechtsveld en in totaal drie punten. De in de Bronx in New York opgegroeide Jamaicaan stond aan de basis van de overwinning van de Blue Jays. ,,lk heb misschien een reputatie als verdediger, maar ik kan een tegenstander pijn doen", grijnsde White na de overwinning in de met 52.011 toeschouwers afgeladen Skydome. John Olerud sloeg eveneens een homerun en scoorde twee keer voor de Blue Jays, die hun titel verdedigen. Maar de Phillies, voor de eerste keer in tien jaar in de World Series, sloegen giste ren keihard terug. Griekse handballers laten het afweten bielefeld» De Griekse handballers zijn niet geïnteresseerd in de EK-kwalificatie. Griekenland, dat vrijdag in Athene met 25-24 van Nederland verloor, kwam gisteren niet opdagen tegen Duitsland. Het duel zou in Bielefeld worden gespeeld. De ont moeting stond te boek als thuiswedstrijd voor Grieken. Oor spronkelijk zou de wedstrijd op 10 oktober in Athene worden af gewerkt. Wegens verkiezingen voor het Griekse parlement werd de ontmoeting verplaatst. Omdat de tegenstander niet opkwam, boekte Duitsland een reglementaire overwinning van 10-0. De kans bestaat dat de Europese Handbal Federatie (EHF) Grieken land uit de kwalificaliegroep schrapt. In dat geval komen alle Griekse resultaten, dus ook de nederlaag in en tegen Nederland (24-22), te vervallen. Nederlandse turnsters in achterhoede Deventer Aan de wereldkampioenschappen ritmische sport- gymnastiek, die begin november in het Spaanse Alicante wor den gehouden, nemen geen Nederlandse turnsters deel. Tijdens het Alfred Vogel-toernooi in Deventer voldeed geen van de drie aan de kwalificatie-norm van gemiddeld 8.90 punt per onder deel. De 17-jarige Astrid Kosters eindigde in het sterk bezette toernooi als beste Nederlandse op de 28ste plaats. Haar beste onderdeel was het lint (8.650). Jerney van de Bosch eindigde in het totaalklassement als 33ste, Linda Scigliano als 39ste. Het toernooi werd gewonnen door Maria Petrova. De 17-jarige Bul gaarse is al Europees kampioene en in het bezit van de Europa Cup. Pools team wint motorzesdaagse Assen assen Het Poolse Trophy-team heeft de 68ste motorzesdaagse in Assen gewonnen. In de Drentse blubber eindigde Ierland als tweede, Nederland als derde. De Junior Trophy was voor het or ganiserende land. In het individuele 500cc-klassement werd Ge rard Jimmink eerste. De afsluitende motocross beëindigde de rijder uit Kolhorn zaterdag als derde, genoeg voor de eindzege. In de 250cc-klasse behield Jan van Oorschot de leiding, ondanks een valpartij. Zijn voorsprong op de Fransman Peterhansel slonk van 4 minuten naar 45 seconden. Henk Knuiman schreef de 125cc-klasse op zijn naam. Bij de viertakten zegevierden de Zweed Sven-Erik Johansson (350cc) en de Italiaan Fabio Farioli (500cc). Klerlc's-ploeg beheerst schaatsmarathon Arnold Stam is hel nieuwe ma rathonseizoen begonnen zoals hij het oude afsloot. In maart won de 24-jarige Klerk's-schaat- ser de Finse alternatieve elfste dentocht. Na het zomerreces van zeven maanden moest het complete peloton opnieuw het hoofd buigen voor Stam. Tijdens de opwarmronden op de nieuwe semi-overdekte ijs baan De Smelt in Assen toonde de boomlange Brabander zich heer en meester. Hij ontglipte in de finale uit de kopgroep van zes man en reed solo naar de fi nish. Fausto de Marreiros en Piet Kleine legden beslag op de tweede en derde plaats. De marathon in Assen was een generale voor de KNSB- competïtie, die aanstaande za terdag in Amsterdam begint. Punten waren er derhalve niet te verdienen, maar als de offi cieuze openingswedstrijd mo del staat voor de toekomst, wordt het dit seizoen een pun ten festijn voor de ploeg van Klerk's. Het team heeft verre weg de beste schaatsers in huis. Verwacht mag worden dat dallas anp Irma Heeren heeft het zilver be machtigd op het WK run-bike- run in Dallas. Bij de mannen werd Rob Barel vierde en ex- marathoncrack Cor Lambregts zevende in Texas. De titels gingen naar de Ca nadese Carol Montgomery en de Australiër Greg Welch, die beiden de 5 kilometer lopen, 40 kilometer fietsen en 5 kilometer lopen aflegden in nieuwe re cordtijden. Heeren is in de internationale run-bike-run ook wel duathlon genoemd, een wijwei onbe schreven blad. De 26-jarige po- litie-agente uit Middelburg won drie nationale titels (veldlopen, run-bike-run, triathlon) en ver raste de Europese top op de run-bike-run. In de Verenigde Staten, het mekka van de du athlon en triathlon, was de 1 meter 65 kleine atlete een 'no body'. Dat veranderde tijdens de we reldtitelstrijd, die onder zware omstandigheden gehouden werd, een temperatuur van 32 graden en warme wind. Heeren kwam na de eerste vijf kilome ter als vijfde binnen. „Het eerste looponderdeel ging vreselijk hard", zei ze. „Ik had de indruk dal sommigen zich over de kop liepen." Die taxatie bleek haarscherp. Bij de mannen vocht Rob Ba- rel tot de laatste kilometer mee om de medailles. De dertigplus ser, een triatleet bij uitstek door zijn zwemcapaciteiten, werd vierde op 1 miuut 3 van win naar Welch, die het traject af legde in 1 uur 28 minuten en 23 seconden. Hij had 22 seconden voorsprong op de Zwitserse Eu ropese kampioen Dallsberger. Kasparov nog half punt verwijderd van PCA wereldtitel Jan Timman en Anatoli Karpov hebben na drie turbulen te weken hun tweekamp om de FIDE-wereldtitel hervat. De dertiende partij eindigde gisteren in Jakarta na 27 zet ten in remise. Karpov behield twee punten voorsprong, 7,5 - 5,5. In Londen remiseerden Short en Kasparov za terdag in de achttiende partij na 33 zetten in een stand waarin de wereldkampioen met zwart licht, maar geen doorslaand voordeel bezat. Door remise kwam Kasparov op 11,5 punten. Nog een halfje en hij prolongeert de (PCA) wereldtitel, nog één punt en hij is zeker van 5/8ste deel van 1,7 miljoen pond sterling. jakarta/londen Timman bracht met wit tegen Karpov de rustige Reti op het bord, een opening waarin wit met stukken het centrum onder controle wil nemen. Karpov was verrast, verslond tijd maar vocht op klassieke wijze terug. De Rus arriveerde drie minuten te laat in het conferentiecentrrum van het Hilton-hotel. Timman was ruim op tijd, zag er relaxed uit in tegenstelling tot zijn oppo nent die een gejaagde indruk maakte. Wellicht had de Moskoviet nog last van jetlag of van de ontwikkelingen rond het Witte Huis in Moskou. Karpov was lid van het parlement, een oer- communist, aanhanger van Brezjnev en tegenstander van Jeltsin. Na zijn terugkeer naar Moskou heeft hij door de roeri ge zaken in de Russische hoofd stad geen schaakbord gezien. Donderdagavond laat stapte hij in Jakarta uit het vliegtuig, Tim man was maandagavond al met zijn delegatie geland. De achttiende partij sudderde voort tot Timmans ambitieuze achttiende zet Pe5. Na een af ruil verwierf hij voordeel, dat hij vier zetten later vergooide. Zijn 22e zet Dc2 betekende de inlei ding voor de beëindiging van de schermutselingen, maar Tim man had sterker kunnen spelen. „Ik stond beter", zei Timman, „maar ik overzag iets. Het was een goede partij. Fouten zijn er niet gemaakt. Ik ben tevreden met de remise." De remise markeerde het be gin van de tweede speelhelft van twaalf partijen in Jakarta. De Indonesiche hoofdstad kwam uit de lucht vallen nadat Oman op de voorlaatste speel dag in Amsterdam was afge haakt. FIDE-president Campo- manes garandeerde daarna bei de grootmeesters de helft van het prijzengeld dat op 2,4 mil joen gulden lag. In Londen speelde Kasparov in de achttiende partij een soort kat-en-muis spelletje in het met 1000 toeschouwers volgepakte Savoy Theatre. Hij zocht met zwart zijn heil in een variant van de Najdorf in het siciliaans, die Gelfand met zwart ooit te gen hem speelde en die hij na de partij stevig afkeurde. Kaspa rov had zijn huiswerk gedaan en introduceerde op de dertien de zet de verbetering: a5 waar Gelfand destijds b4 speelde. Short was zichtbaar verrast Jan Timman maakte bij de hervatting van de WK-tweekamp in Jakarta een fittere indruk dan zijn opponent Anatoli Karpov. door de aanpak van zijn tegen stander. Hij koos voor de voort zetting van Kasparov tegen Gelfand. Daardoor ontstond de bizarre situatie waarin Short een partij van Kasparov na speelde en de zwartspeler aan gaf hoe zwart de nederlaag had kunnen ontlopen. Short kwam met enig voordeel uit de ope ning, maar met methodische zetten ontworstelde Kasparov zich. Na de afwikkeling rond de 26ste zet stond Kasparov een tikkeltje beter. Maar veelbete- kend was het nooit. Na 33 zet ten bood de wereldkampioen remise aan. Omdat beide groot meesters nog twee zetten de den, dacht menigeen dat de de ling pas na 35 zetten tot stand kwam, maar de twee extraatjes vormden onderdeel van de ana lyse. Beide partijen bereikten ove rigens nog geen overeenstem ming over het vervolg na de prolongatie van de wereldtitel door Kasparov. De man uit Ba- Stam, Nieuwvener Richard van Kempen, Yep Kramer, Kleine en Peter de Vries weinig kruimels voor de concurrenten overlaten. Na tien ronden werd de eer ste kopgroep van dit seizoen ge registreerd. Fausto de Marrei ros, Frans de Ronde. Lammert Huitema, Helge Josch, Kleine en Stam reden weg uit het peloton en sloegen razendsnel een fors gat. Het zestal verkreeg na vijf minuten een ronde voorsprong op de hoofdmacht. Met name door het controlerende werk van de ploeg van Stam en Klei ne werden alle uitbraakpogin- gen verijdeld. Stam, vroeger een tactische onbenul, liet een staal tje van boeren slimheid zien. Toen het peloton aan de eind sprint begon, slipte hij mee. Zijn medevluchters hadden ver volgens het nakijken. De overwinning van Stam was zijn tweede op kunstijs. Drie jaar geleden haalde hij voor het eerst de hoofdprijs bin nen in Den Haag. In de tussen liggende periode ontpopte Stam zich als een ware verzamelaar van tweede plaatsen. Meer dan tien keer finishte hij pal achter de Ze verwisselde voor het fietsen van schoeisel en ging op jacht naar de koplopers. Na veertig kilometer lag ze derde. „Ik ken de de tegenstand niet. Ik dacht: ik laat me niet gek maken, ik loop en fiets mijn eigen race." Die nuchtere strategie was lo nend. Op de laatste vijf kilome ter passeerde ze de Amerikaan se Reidel. Achter haar was de Amerikaanse Tormoen even eens bezig aan een opmars. Met 26 seconden voorsprong op Tormoen en 1 minuut 31 achterstand op de ongenaakba re Montgomery finishte Heeren als tweede. In één jaar werd ze de nieuwe Sybesma in de we reld van de dua- en triathlon. Sybesma, inmiddels gestopt, werd in 1990 wereldkampioene in de run-bike-run. Mont gomery voltooide in Dallas haar eerste run-bike-run. Wel werd ze vorig jaar in Disneyworld in Orlando tweede op het WK triathlon. st.andrews De kleumende Zweedse golfer Joakim Haeggman gaat diep door de knieën om zich zo goed mogelijk op de hoogte te stellen v: de ligging van de bal. In het winterse St. Andrews in Schotland nam zijn land het zaterdag in het kader van de Alfred Dunhill Golf Cup op te gen Australië. Zweden won, maar werd in de halve finale vervolgens uitgeschakeld door de Verenigde Staten, die in de eindstrijd Engeland versloegen. foto ai Vincent Rousseau blijft bij het internationa le lange afstandlopen verbazen. De 31-jari ge Belgische beroepsmilitair, veertien da gen geleden in Brussel wereldkampioen op de halve marathon geworden, zorgde giste ren in Reims met 2.09.13 voor de beste we- reldseizoenprestatie op de marathon. Rousseau bleek zich veertien dagen gele den, toen hij op de Grote Markt in Brussel de wereldtitel halve marathon veroverde, niet aan grootspraak schuldig te hebben ge maakt. De Waal kondigde toen aan dat hij in Reims, bij goede weersomstandigheden, de marathon binnen de 2 uur en 10 minu ten zou lopen. Hij hield woord. Rousseau beschouwt de marathon van Reims als zijn debuut op de langste officiële afstand. Op 18 april eindigde de Belg welis waar in 2.13.09 als vijfde in de -marathon van Rotterdam maar hij wil die race niet meetellen. In Rotterdam was Rousseau als haas aangetrokken maar hij besloot na der tig kilometer de wedstrijd toch uit te lopen. Rousseau wordt begeleid door Wilfried Meert, onder meer organisator van de Ivo van Damme Memorial in Brussel. Hij heeft de atleet geleerd zijn wedstrijden zorgvuldig te kiezen en het resultaat is er naar. Rous seau werd in maart op de renbaan Duindigt wereldkampioen veldloop bij de militairen. Verder verbeterde hij de Belgische records op de vijf en tien kilometer. Zijn prestatie in Reims betekende het derde nationale re cord. Hij loste Armand Parmentier af, die in 1983 in de marathon van Rotterdam 2.09.57 noteerde. Gerard Kappert was in Frankfurt, waar het met acht graden vrij koud was voor een marathon, de vijfde Nederlander die zich verzekerde van een startbewijs voor de Eu ropese titelstrijd van volgend jaar augustus in Helsinki. De atletiekunie vraagt voor uit zending naar de Finse hoofdstad een li- miettijd van 2.13.00. Omdat in Helsinki voor de eerste maal een landenklassement wordt opgemaakt mogen vijf lopers en loopsters starten, van wie er vier tellen. Bij de mannen is Bert van Vlaanderen op grond van zijn bronzen medaille bij het WK van augustus in Stuttgart reeds voorgeselec teerd. Tonnie Dirks (2.12.27) en Marti ten Kate (2.12.39) haalden de limiet drie weken geleden in de verregende marathon van Amsterdam. John Vermeule voegde zich vo rige week zondag in Eindhoven met 2.13.08 bij de kandidaten voor Helsinki. Met Kappert is het vijftal dat bondscoach Matty de Vught kan selecteren in wezen compleet. Ten aanzien van de nummers vier en vijf geldt namelijk dat zij binnen de 2.16.00 moeten hebben gelopen. De Vughts keuze kan de komende maanden nog rui mer worden. In Eindhoven noemde de Bra bander met Jan van Rijthoven, Aart Stigter, Michel de Maat, René Stam en Jos Sasse naast Kappert de namen van een aantal at leten, dat hij in staat acht binnen de 2.16.00 te lopen. Op die 2.16 was Kappert in Frankfurt weggegaan. De atleet uit Liederholthuis wist, toen hij op de halve marathon in 1.06.00 doorkwam, dat hij in zijn opzet zou slagen. Kappert schuwde in de kopgroep het werk niet, maar moest na 29 kilometer de Duitser Stephan Freigang laten gaan. De winnaar van hel olympische brons in Bar celona zegevierde in 2.11.53. Kapperts 2.14.23 betekende een verbetering van zijn persoonlijk record (2.17.53, Amsterdam 1991) met precies drieeneenhalve minuut. Mieke Hombergen was het grootste ge deelte van dit jaar uitgeschakeld door een stressfractuur. De atlete uit Drunen is in middels volledig hersteld. Hombergen liep in Frankfurt, waar zij in het tweede gedeelte de wind tegen had, een vlak schema, dat re sulteerde in een tijd die slechts 64 seconden boven haar persoonlijke beste tijd die zij 51 weken geleden in het Italiaanse Carpi liep. De dertiende marathon van Peking lever de door Hu Gangjun voor de eerste maal een Chinese overwinning bij de mannen op. Bij de vrouwen ging de winst, na tweede plaatsen in de afgelopen twee jaar, naar de Chinese Li Yemei met 2.30.36. De Etiopi- sche wereldrecordhouder Belayneh Densi- mo (2.06.50), die in de vergetelheid verdwe nen leek, liet in Peking weer van zich horen door in 2.1111 als derde te eindigen. koe wil vluggeren en een soort Master Chess spelen. Discussië ren over de kritieke momenten uit de voorgaande partijen waarbij het publiek suggesties mag doen, gevolgd door twee vluggertjes met een half uur be denktijd per partij voor elke speler. Short peinst daar niet over. „We hebben een contract afge sloten over 24 partijen", zei hij zaterdag. „Ik wil die 24 partijen spelen. Kasparov kreeg in 1984 gratis les van Karpov. Ik geniet van deze les." De Brit doelde op de eerste tweekwamp tussen beide K's in Moskou, die na 48 partijen werd afgebroken. Kasparov is een beetje boos op Shorts kwajongenuitspraak. „Wij spelen om een serieuze zaak. Om de wereldtitel. Als die vergeven is, heeft de match haar zin en betekenis verloren. In dat geval kunnen we het publiek beter vermaken met rapid par tijen." Hoofdsponsor The Times dubt en wikt. Maar neigt naar de kant van Short. leiden» bertho smit dammedewerker Na twee rondes in de hoofd klasse van de Dambond Mid den Holland staan het Hazers- woudse Samen Sterk (13-3 te gen Excelsior) en de standaard- acht van Zoetermeer (14-2 te gen de eigen reserves) ongesla gen aan kop. Katwijk raakte le gen Boskoop (7-9) de draad vol ledig kwijt en strijdt voorlopig op het tweede plan. Samen Sterk - Excelsior: 13-3 Kees de Gelder zette de toon met een snelle zege. De Hazers- woudenaar produceerde een dubbele dreiging, tegenstander Arielom had maar voor de helft een antwoord klaar. Nieuweling Peter Slagter wacht intussen nog steeds op zijn eerste winst voor de titelkandidaat. Aan het vierde bord maakte hij het Waddinxvener Rob van Es nau welijks lastig. Slagter zag zelfs geen heil meer in een 5 om 5 stand en bood knarsetandend remise aarr. „Peter moet nog een- beetje loskomen", zei woordvoerder Richard Stolwijk, die verder al zijn teamgenoten zag winnen, maar zelf, in de slotpartij, verantwoordelijk was voor de enige nederlaag. „Een domme blunder. Ik wilde te graag en te mooi winnen. Van der Eist hield knap het hoofd koel." Katwijk - Boskoop: 7-9 „Toch zonde, je moet kunnen winnen van zo'n team", analy seerde een verliezende Jan Jun- gerius. In zijn tweestrijd met Luiten deed Jungerius een aan vankelijk veelbelovende dam- zet. „Maar er zat een venijnig addertje onder het gras." Het vervolg bleek symptomatisch voor het hele treffen: de Bosko per combineerde het vijandige dam eerst van het bord en sloeg daarna onverwacht hard toe. De thuisclub presteerde het vervol gens om een 6-4 voorsprong onnodig uit handen te geven. Marco Dulfer raakte gewoonte getrouw in tijdnood en zag al zijn mooie plannen door een vallende vlag en Erik Hoogen- doorn vermorzeld worden. Het verlies van Frans de Jonge aan bord twee kwam vervolgens hard aan. Een ongebruikelijke rekenfout tegen Henk van Kla veren jr. betekende tempo-ach terstand en uiteindelijk een ne derlaag. Katwijker Jan Passchier stond daarom, in de laatste par tij, voor de taak om de stand alsnog naar een acceptabele 8-8 te tillen. Hij slaagde daar niet iïi en nam tegen Ruud de Kooter, ondanks een voorsprong van twee schijven, genoegen met re mise: 7-9. IJ DC - Rijnsburg 2: 7-5 „Ik geef mijn partij telefonisch op", zei Alphenaar Willem Meij er na afloop. Omdat de andere 'hangpartij', Richard Treur te gen Piet van Egmond, ongetwij feld in remise eindigt, komen beide teams alsnog met de schrik vrij: 8-8. „Dit puntverlies doet zeer en was eigenlijk niet nodig", vervolgde de Alphense .teamcaptain. „Vlak voor de tijdscontrole maakte ik een blunder en verspeelde mijn kansen tegen Adri van Delft. Treur zag, ook net voor het af breken, een winnende zet over het hoofd. Dat mag niet gebeu ren als je met 7-5 voorstaat." Rijnsburger Jan Schijf weet zijn verlies tegen HDC-kopman Erik Jan van Reenen aan een 'aanval van damblindheid'. „Ik speelde twee goede zetten, maar koos voor de verkeerde volgorde. Een dure blunder. Het is duidelijk het be sloot Schijf. „We maken ons geen illusies, het wordt dit sei zoen nog knap lastig." Ivan Lendl heeft zijn titel geprolongeerd in het tennistoernooi van Tokyo, dat een prijzengeld had van 1,8 miljoen gulden. Hij versloeg gisteren in de saaie finale de licht geblesseerde Todd Martin in twee sets, 6-4 6-4. Het was de 94ste toernooitriomf voor Lendl, die eerder dit jaar in München zegevierde. De eindstrijd was voor de 33-jarige Lendl, negende geplaatst, een warming up in vergelijking met zijn titanenduel in de halve finales tegen Paul Haarhuis. De Brabander verkeerde in blakende vorm. Hij versloeg op weg naar de laatste vier onder meer Ivanisevic en Medvedev en legde Lendl lang op de pijnbank. Zo lang dat de in Tsjechoslowakije geboren Amerikaan leek te bezwijken. Op 6-3 4-6 stond Haarhuis in de tiebreak van de derde set met 4- 1 voor en was hij drie klappen verwijderd van een plaats in de fina le. Enkele omstreden lijnrechterlijke beslissingen haaiden de con centratie uit het spel van de Nederlander. „Ik moet toegeven dat Lendl op die momenten een paar ongelooflijke winners sloeg", al dus Haarhuis.

Leidsch Dagblad | 1993 | | pagina 24