Het zit Katwijk niet mee Quick Boys kleurt weer een beetje bij RCL ontbeert branie in derby Vierde verlies voor Noordwijk Sport Van der Lee naar EK judo De vv Leiden kan ook bij SV'35 het tij niet keren IBUTIE MAANDAG 18 OKTOBER 1993 De Sleutels verrast koploper LEIDEN .RUUD PATTIAPON RCL ontbeert de branie van een koploper. In plaats van als lijst - aanvoeder met een rijk verleden in de vierde klasse de knoet te hanteren, lijkt de Racing zich te willen aanpassen aan het in die afdeling gebruikelijke niveau. De meest prominente plek in de laagste KNVB-klasse lijkt der halve (nog) niet weggelegd voor RCL, dat kennelijk is geschrok ken van de hoge klassering. In elk geval kon de ploeg van Leo Holl in het duel tegen De Sleu tels, dat met 2-1 verloren ging, niet duidelijk maken waarom het zo hoog staat genoteerd. Tenminste, er gaapte tussen RCL en De Sleutels op de rang lijst tot voor zaterdag een gat van tien plaatsen, maar op het veld was er niets van te merken. Sterker nog, de wedstrijd was van een zo abominabele kwali teit, dat de meeste toeschou wers het al snel voor gezien hielden. Dat was zowel aan de spelers van de gastheer als die van de bezoekers te wijten. Bei de ploegen bakten er bitter wei nig van en het publiek mag blij zijn dat het op een totaal van tien minuten leuk voetbal is vergast. Veel te weinig, wanneer het gaat om een heuse derby waar bij de belangen bepaald niet klein waren. De Leiderdorpers willen namelijk zo gauw moge lijk terug naar een hogere klasse en de Vlietbewoners willen een afdaling naar de Leidse afdeling voorkomen. Tegenstrijdige be langen, waarmee - over het ge heel genomen - beter door De Sleutels werd omgegaan dan door RCL. Een speler als Marcel Groenendijk steekt er in deze malaise dan al gauw met kop en schouders bovenuit. De aan voerder van de Sleutels strooit tenminste nog met leuke passes en heeft ook nog eens creatieve ideeën, die helaas niet altijd door zijn medespelers worden opgepikt. Toen Groenendijk met een geblesseerde knie hetveld moest ruimen voor Ben de Roo, die reserve zat wegens te laat komen, leek er ook een stukje kwaliteit te zijn ingeleverd. Maar het optreden van De Roo bleek een impuls voor de orga nisatie bij De Sleutels, wat niet van RCL gezegd kan worden. Daar werd vaak als een kip zon der kop gevoetbald. De goede voornemens zijn er, maar een vervolg zat er meestal niet in. Holl speelt met een riskant sys teem, dat nauw luistert. Valt er een radertje uit, of worden de tactische opdrachten niet naar behoren vervuld, dan wordt het systeem al snel een ondoorzich tig geheel. RCL ging collectief in de fout, zonder dat er werd ingegrepen. De Racing ging na de openings treffer van Edwin Grootendorst en de gelijkmaker van Leide- naar Afrim van Es op jacht naar de volle winst en speelde al snel na het beginsignaal met slechts drie verdedigers achterin, man- tegen-man. De snelheid van Van Es blijkt voor De Sleutels dan weer een belangrijk wapen in de counter. Na een vrije trap van Hans van Eijgen mikte de rappe aanvaller de bal knap dia gonaal langs doelman Siera (2- 1). Zo vlak voor tijd werd het voor RCL een ondoenlijke zaak om nog de gelijkmaker te force ren. Arbiter Blom, op enkele missertjes na goed fluitend, maakte vlak daarna een einde aan de wedstrijd. Een actie die nog maar door de -helft van de eerst aanwezige toeschouwers werd meegemaakt. RCL - De Sleutels 1-2 (1-1) 22. Grootendorst 1-0, 41. Van Es 1-1, Van Es 1-2. Scheidsrechter: Blom. Toe schouwers: 300. Geel: Hansen (De Sleutels), Oosterlee (RCL) RCL: Siera: Siere, Nieuwenhuizen, Vis ser, Brasker, Van Tongeren, Planje, Oosterlee, Nieuwenhuizen, Grooten- Kozakken Boys verslaat kustploeg: 2-1 WERKENDAM CHRIS FOTO BEN DE BRUYN Jacques Key valt bovenop een Katwijk-speler. Links kijkt Henri Pouw toe. In het midden Paul Dijkman. Monique van der Lee is de Nederlandse vertegenwoordigster in het zwaargewicht tijdens het EK judo voor landenteams, dat komende weekeinde in Frankfurt wordt gehouden. Angelique Seriese is on voldoende hersteld van een blessure, die zij bij het WK in Hamilton opliep. Beide zwaargewichten hebben internationale allure. Naar ver wachting treft het tweetal elkaar tijdens de nationale titelstrijd, eind november in Den Bosch. Seriese liep in de halve finale van het mondiale toernooi een hamstringsblessure op. Volgens clubcoach Chris de Korte kunnen haar spieren pas einde deze maand opti maal worden belast. Seriese eindigde in Hamilton als tweede in de open klasse, Van der Lee werd derde in het zwaargewicht. Het geluk, dat het 'grote Oranje' tegen Engeland zo na drukkelijk toelachte, was de oranjehemden van Katwijk zaterdag niet zo gezind. De landskampioen controleerde de wedstrijd tegen ARC naar behoren en zette de thuis club met name in het laatste half uur vast op de eigen helft, maar in de afwerking zat het de formatie van Kees Guyt niet mee. Tweemaal troffen de Katwijkers het hout werk. Daardoor moesten zij met een gelijkspel genoegen nemen: 1-1. ben gehad is niet zo vreemd. Je speelt niet voor niets tegen de landskampioen. Zij liggen in hun ont-wikkeling drie stappen op ons voor. Een punt pakken tegen zo'n ploeg stemt tot te vredenheid.' Van Zwam had z'n vrije verdediger René Lammers opdracht gegeven zoveel moge lijk in te schuiven op het mid denveld om zo te trachten het achterin steeds één tegen één spelende Katwijk uit de buurt van het Alphense doel te hou den. Dat lukte voor rust heel aardig. De bal was veelvuldig op het middenveld te vinden en lange tijd was Tuinenburg, net als zijn collega Teun van Duy- venbode, werkeloos. NICK VERWOERD Voor ARC-doelman Remco Tui nenburg is het inmiddels de ge woonste zaak van de wereld ge worden, dat paal en lat hem een hand-je helpen. In de laatste drie ontmoetingen maakte hij dat al zeven keer mee. Scheve- ningen raakte driemaal het houtwerk van Tuinenburgs doel, Ajax deed dat tweemaal en Katwijk evenaarde dus die score van de Amsterdammers. Dank zij het fortuin van de goalie kon ARC zaterdag voor de derde achtereenvolgende keer met een 1-1 remise het veld afstap pen. Logisch dat trainer Wim van Zwam tevreden was. ,,Ik moet ARC een compliment maken. De jongens hebben hard ge werkt en scherp gespeeld. Dat wij het bij vlagen moeilijk heb- Agressief De eerste kans was zelfs voor de agressief acterende Alphenaren. Halverwege de eerste helft liet de niet in vorm zijnde Leen van der Marei zich de bal ontfutse len door Robin Leunissen, waarna Jacques Key een vrije schietkans kreeg. Hij vuurde over. Even later volgde Lam mers het voorbeeld van Van der Marei. De Alphenaar liet zich verrassen door Kees Kraayenoord, die Hans Zwaan bij de eerste paal vond. Tuinen burg redde. Na een half uur spelen was de sluitpost minder gelukkig, toen hij de bal twee maal opraapte. Dat mag al een paar jaar niet meer. De door de coulant leidende Reniers toege kende vrije trap werd na een tikkie-breed van Zwaan door uitblinker Marco de Ridder ko- gelhard in de bovenhoek gepe- geld: 0-1. Een beauty. De goal inspireerde de Kat wijkers blijkbaar, want het ging bij de bezoekers, zonder de om privé-redenen afwezige Marco van der Plas, meteen beter lo pen. Dat resulteerde in twee fraaie kansen. Reide keren was Zwaan erbij betrokken. De kop- sterke spits, die bij elk luchtduel Jan Wouters op z'n rug had zit ten, legde eerst de bal met het hoofd panklaar voor Pim Lan- geveld, die op Tuinenburg stuit te en daarna slaagde Zwaan er zelf niet in de Alphense goalie koppend, na een voorzet van De Ridder, te verschalken. Tui nenburg hield in deze fase de Racing, zonder het gekwetste duo Bos/Van Arnhem, op de been. Johan Boer, die verwoede duels uitvocht met zijn bewaker Ken neth Braaf, bracht ARC na rust al vlot helemaal terug in de wedstrijd. Bij de eerste paal kopte hij op aangeven van Lam mers knap raak: 1-1. Het offen sief dat Katwijk daarna ontke tende leverde vooral via acties van de levensgevaarlijke De Ridder de nodige mogelijkhe den op. Zo trof Zwaan na een voorzet van de linkerspits de onderkant van de lat en knalde De Ridder zelf verschrikkelijk hard op de paal. Eenmaal had Katwijk wel geluk. Dat was toen Van der Marei de doorgebroken Key terugtrok en Reniers geen kaart trok. „Rood had gekund',' zei Kees Guyt achteraf. ,,Maar voor het overige ontbrak voor ons de fac tor geluk. We zijn uit het dal aan het komen, maar de beloning voor ons beter wordende spel hebben we niet gehad. Jammer.' ARC - Katwijk 1-1 (0-1). 30. De Ridder 0-1, 54. Boer 1-1. Scheidsrechter: Re niers. Toeschouwers: 1100. Geel: Braaf (Katwijk). ARC: Tuinenburg: Van der Weiden (Bloemheuvel), Lammers, Wouters, Hoogendoorn; Dijkman, Kooy, Boer, Van der Vlist; Key, Leunissen. Katwijk: Van Düijvenbode; Van Zeist, Pouw, Langemaat, De Kroon; Van der Marei, Langeveld, Braaf; Kraayenoord, Bij Noordwijk is het lek nog steeds niet boven water. On danks een sterke eerste helft lie pen de Noordwijkers in Wer kendam opnieuw tegen een ne derlaag op (2-1). De vierde al weer in het nog prille seizoen. Geen punten dus voor Noord wijk, wel complimenten. Jan Everse, trainer van tegenstander Kozakken Boys: „Noordwijk is een goed voetballend team. Het heeft in mijn ogen meer inhoud dan Rijnsburgse Boys, dat nota bene de ranglijst aanvoert." ,,We hebben in de eerste helft verzuimd de wedstrijd te beslis sen," vond collega Schipper. „In die periode kregen we vier uit gespeelde kansen. Dat zijn er heel wat, zeker in een uitwed strijd. Van die vier benutten er maar een, en dan weet je dat je in de tweede helft moeilijkhe den kunt verwachten." Van een ongelukkige nederlaag wilde Schipper niet weten. „Dat werd ook gezegd na de wedstrijden tegen Quick Boys en Marken. Ik geloof daar niet in. Geluk dwing je af. Wij hebben dat niet ge daan. Zo simpel is dat." Kozakken Boys had iets goed te maken voor de eigen aan hang, die vorig seizoen verwend is met successen. De 5-1 neder laag in Rijnsburg (Everse: „Maar we hebben daar wel zeventig minuten gedomineerd") en het bekerverlies tegen Excelsior (6-0) hadden voor een gespan nen sfeertje in Werkendam ge zorgd. Om zijn jonge ploeg weer op de rails te krijgen vroeg Ever se zelfs jeugdtrainer Steef Buys zich weer beschikbaar te stellen voor het eerste. De oud-ama teurinternational en ex-speler van Excelsior maakte halverwe ge het tweede speldeel zijn ren tree als laatste man. Scheurwater Mede door de blessures van Pa trick Scheurwater en Frank Aboikoni verscheen Noordwijk voor het eerst in dit seizoen met twee spitsen (Fred Bloem en Rocky Pitti) binnen de lijnen. Daarnaast had de defensie een gedaanteverwisseling onder gaan. Ted Verdonkschot was tot laatste man gebombardeerd, Martin van Kins stond rechter vleugelverdediger en Rene van Staveren voorstopper. Schipper: „Ik wil dat Van Staveren meer aan de bal komt. Die jongen is dynamisch, kan door zijn inzet anderen stimuleren." Kozakken Boys had in de eer ste helft weinig in te brengen te gen het geconcentreerd spelen- KATWIJK ROB V Het komt nogal eens voor dat het verwachtingspatroon bij de supporters van Quick Boys ho ger is dan het prestatieniveau van de spelers. Zeker de laatste weken. Dat kan ook niet anders bij een legioen dat een kam pioenschap wil en een ploeg die net bezig is uit een dalletje te kruipen. Het zou goed zijn als beide partijen wat nader tot elkaar kwamen. De supporters moeten wat lager in de boom gaan zit ten en de voetballers wat hoger. Aan dat laatste werd afgelopen zaterdag al druk gewerkt. Quick Boys speelde heel aardig en won afgetekend van Rozenburg met 3-0. Als beloning klonk er een bescheiden en beschaafd applausje vanaf de tribunes op Nieuw Zuid, waar de ontevre denheid bij vlagen chronisch lijkt. Terwijl de supporters de over winning als een makkelijk en verplicht nummer beschouw den, wisten trainer Hans van der Zee en zijn spelers wel be ter. Zij beseften dat de laatste weken weinig hoop- en rustge vend waren geweest. Van der Zee sprak in het programma blad zelfs van een 'dal' waarin zijn ploeg verkeerde en verder bekende hij 'wel eens beter te hebben geslapen dan de afgelo pen dagen'. Na afloop was er binnen de selectie dan ook sprake van ze kere opluchting. Zonder over dreven gelukkig te zijn consta teerde de trainer dat Quick Boys weer iets uitstraalde. Van der Zee: ,,Je hoort mij niet zeggen dat we een hele goede wedstrijd hebben gespeeld, maar er wa ren wel goede periodes bij en bovendien was er nu scherpte." Na de belabberde prestatie bij Volendam (3-3) van twee weken geleden _en de uitschakeling voor de districtsbeker vorige week voelden de voetballers en de coach zich geroepen om eens rond de tafel te gaan zit ten. Afgelopen donderdag werd na de training een praatsessie georganiseerd die om 21.00 uur begon en pas na middernacht was afgelopen. De spelers en trainer vertelden elkaar de waarheid en luchtten hun hart. Van der Zee: ,,Ik hou de inhoud liever intern." Aanvoerder Hans van der Plas: ,,We hebben el kaar de waarheid even gezegd." Spits Fred Kanbier: „Het was vooral een discussie over tech nische zaken over hoe elkaar aan te spelen en hoe vooral be ter te gaan functioneren." Hoe dan ook: op het veld ver taalde de ronde-tafelconferentie zich in vechtlust, spelvreugde en - het belangrijkste - een overwinning. Volgens Van der Zee is niet te bewijzen dat het gesprek de basis legde voor de 3-0, maar het lijkt duidelijk dat er enig verband was. Van Dijk De terugkeer van Ronald van Dijk (na een schorsing van twee weken) in de defensie van Quick Boys was ook een oor zaak. De jonge verdediger was enorm fel en geconcentreerd en groeide uit tot een van de uit blinkers in de wedstrijd die de thuisploeg begon zonder de ge blesseerde Jaap van Duyn, maar met de nog immer niet honderd procent fitte Gert Aandewiel als libero. Het natuurtalent dat op alle plaatsen inzetbaar is, was bij zijn eerste inschuif-actie al suc cesvol. In de tiende minuut ca ramboleerde de bal voor zijn rechter nadat Rozenburg bij een scrimmage voor het doel aan een tegentreffer was ontsnapt. Vanaf twintig meter volleerde de 24-jarige Aandewiel de bal knap en beheerst onder de lat: 1-0. De fraaie goal gaf de thuis club vleugels in een beginfase die in niets deed denken aan een vormcrisis. De blauwwitten speelden snel, agressief en wa ren in de combinatie zorgvul dig. Dat laatste bewezen de spitsen Marcel Harteveld en Fred Kanbier in de vijftiende minuut. De snelle en stevige Harteveld werd weggestuurd door Edwin Otte, de rech terspits wachtte keurig op be weging in de 'zestien' en vond de instormende Kanbier die met rechts scoorde: 2-0. Sleutel Na dat flitsende begin viel Quick Boys ver terug (Van der Zee: „Dat tempo konden we niet volhouden.") en omdat Ro zenburg een zeer slappe indruk maakte, zat het duel al na twin tig minuten op slot. De sleutel was in handen van Jaco van der Hoeven zo bleek pas in de twee de helft die aantrekkelijk was, omdat Rozenburg nu ook be gon te voetballen. De rechter middenvelder vormde in zijn eentje het 'breekpunt' van de wedstrijd. Hij had zowel de 2-1 als de 3- 0 binnen bereik. Eerst kopte hij na een voorzet van Rozenbur ger Henri Hecker met een schit terende zweefduik de bal op zijn eigen doelpaal. Nog geen minuut later zou hij aan de an dere kant opnieuw het hout werk 'mee hebben'. Oog-in-oog met Perry Hoogstad produceer de hij een schuiver die via de binnenkant van de paal binnen- ketste. Het was de eerste com petitietreffer voor de nieuwe ling, maar wat belangrijker was: het stond 3-0 in plaats van 2-1 Een keurige overwinning die door de toeschouwers met veel instemming, maar met een schrale ovatie werd begroet. Het was zoals een supporter het met Op de achtergrond kijkt Martin Steenvoorden de bal r enig cynisme i te. „Het moe procent zijn." rdie zal voorlangs gaan. i afloop uitdruk- Quick Bo; hier altijd 110 As jick Boys - Rozenburg 3-0 (2-0). 10. Scheidsrechter: indewiel 1-0, 15. Kanbier 2-0, 63. Van Quick Boys: der Hoeven 3-0. T i 2100. (Heeringa), Van Dijk. Ruwaard; I'luimcraaff Fit der Plas; Vai 1, Kanbier.' de Noordwijk. Achterin hadden de Noordwijkers hun zaakjes keurig voor elkaar en voorin werden de nodige kansen ge creëerd. Fred Bloem verscheen tot twee keer toe oog in oog met Walter Londema, maar kon de lange sluitpost niet verschalken. De eerste keer deponeerde Bloem de bal naast het doel, de tweede maal pareerde Londema zijn inzet. In de vijftiende minuut nam Noordwijk de leiding door een goal van Pitti. De aanvaller snel de op links door de Werken- damse defensie en besloot zijn actie met een doeltreffende uit haal in de verste hoek. In de slotfase van de eerste periode leek Pitti dit kunststukje te her halen. Eric Gouda, ooit prof bij RKC, bracht echter op het laatste moment redding op de doellijn. Noordwijk imponeerde voor rust in de opbouw. De bal werd veelal knap rondgespeeld, zonder dat er een Werkendam mer tussen kon komen. Publiek Dat veranderde na de hervat ting. Kozakken Boys ging er van meet af aan veel feller tegenaan. Het verstoorde al in een vroeg stadium de aanvalsopbouw van zijn tegenstander en kreeg prompt de steun van het pu bliek. Na zeven minuten resul teerde de veranderde speelwijze in de gelijkmaker. Patrick Du- mee kopte op aangeven van Jacco van Oord fraai in. Vervol gens verwaterde het offensief van de thuisclub. Noordwijk verplaatste het spel weer naar de andere speelhelft, waar Bloem ook zijn derde scorings kans niet in een treffer omzette. Schipper reageerde door hem naar de kant te halen en Hein van Heek in te brengen. Nadat Arjan van Heusden met de voet redding had gebracht bij een schot van lohn Verbaan, was het dezelfde Verbaan die de wedstrijd besliste. Elf minuten voor het einde kopte hij de bal op aangeven van de zich dit keer goed gedragende Raymond Frehè achter Van Heusden. In valler Tim Gerlof raakte in de slotminuten nog met een ver dwaalde voorzet de lat en Van Heusden voorkwam dat de vrij voor hem opgedoken Patrick Leytens 3-1 op het scorebord bracht. Kozakken Boys-Noord wijk 2-1 (O-I) Schei Ter Leede mist te veel kansen VEENENDAAL- RON HOOCENDAM i zich i te pas- ef op- FOTO LOEK ZUYDERDUIN Ter Leede heeft moei in de tweede klasse sen. In Veenendaal bleek VR( middels een 4-1 overwinning trefzekerder. „Het begint een beetje eentonig te worden, maar ook nu hebben we weer legio kansen onbenut gelaten", aldus trainer Wim van Hars kamp, die vond dat dat zijn ploeg niet slecht gespeeld had. Ter Leede zette van meet af aan de gastheer onder druk. Echter de kansen waren niet be steed aan Scheltus, maar vooral aan Vonk. Na een half ui: de Ter Leede in defensi zicht een 'gemakzuchtige ling', waarvan VRC goed profi teerde: 1-0. Het zelfde euvel diende zich pal voor rust aan bi] Faber, hetgeen de 2-0 beteken de. Na de rust mocht Bart Ot tenkamp inrukken, nadat hij een VRC-speler had gehaakt Toen de stand inmiddels tot 3-0 was opgevoerd kon slechts Bon we van Beelen nog wat terug doen, maar de nederlaag was toen al min of meer een feit VRC-Ter t^cdc 4-1 (2-0) 30. Versteeg, 42. Oudshoorn 2-0, 70. Versteeg 3 0 79. Van Beelen 3-1, Bfi. Versteeg I I Scheidsrechter Twillei Ottenkamp. a Bet DEN HAAG RON HOOCENDAM Het begint er akelig op te lijken dat Leiden het lachertje van de derde klasse begint te worden. Want ook in het vier punten duel tegen SV '35 kreeg de kwakkelende ploeg van trainer John Manuputty een 4-1 neder laag te verwerken. „Het is de slechtste ploeg die ik in mijn carrière ben tegen gekomen", aldus spits Rob Bink, die wegens een tekort aan trainingsarbeid slechts het laatste half uur mocht opdra ven en dat bekroonde met een doelpunt. Bink tilde de stand toen naar 3-1 en kon behou dens een goede kans geen ver andering brengen in de nadeli ge score. Het is volgens Bink een kwestie van mentaliteit. „Ja, als we achter staan dan gaan de koppies omlaag." De Leidse club begint op deze ma nier in een impasse te geraken, alhoewel er binnen de club nog geen reden is voor paniek. Gelet op de verrichtingen lijkt er voorlopig geen verandering te komen in het abominabele spel van de Morschclub. DaL vond ook SV'35-trainer Leon Booy.,,We kregen allemaal sterk de indruk dat de spelers van Leiden het duel liever zagen af gelast. Dat was voor ons een psychologische voorsprong. Wij hebben juist in een ontspannen sfeer naar de wedstrijd toe- geleefd. We waren daarom ab soluut niet bang dat we zouden verliezen, ondanks het gemis van twee belangrijke spelers." De Haagse trainer kon al snel hoop koesteren op een bevredi gend resultaat. Want na pak weg 5 minuten spelen om speelde de thuisclub de Leidse buitenspelval en kon Van Duijn ongehinderd de 1-0 achter doelman Peter Selier schieten. Selier, die ondanks een gebrek aan tijd uit solidariteit toch maar weer tussen de palen ging staan, had ongetwijfeld een an dere middag verwacht, want na een half uur spelen kon Vink uit een simpel opgezette counter voor 2-0 zorgen. Op de inzet van Leiden was op dat moment niets aan te merken. Het tempo daarentegen was aan de lage kant. De gasten waren sterker in het veroveren van de bal. De balcirculatie was daarbij van een beduidend beter niveau. Bovendien stak SV goalie Kok in goede vorm. De tekortkomingen van Lei den werden, behoudens enkele bevliegingen, ook door SV'35 blootgelegd. Evenwel zonder echte hoogstandjes. Na de pau ze bakte de thuisclub er ook bitter weinig van, maar zette al heel vroeg het scorebord op 3-0 dankzij alweer een onopletten heid in de Leidse defensie. Voor de Haagse trainer alle reden om lekker achterover te leunen Want de zege kwam met een tegendoelpunt van Bink nim mer in gevaar. Leiden mag zich terdege gaan voorbereiden op de 'kraker' met Oegstgecst, dat volgende week ongetwijfeld meedogenloos te werk zal gaan. SV35-Leiden 4-1 (2-0). 6 Van Duvn- 1-0, 29. Vi Bink 3-1. Biekmai i. De Vri I lijmai Mmw

Leidsch Dagblad | 1993 | | pagina 21