Leidsch Dagblad EG: 400.000 banen weg in autobranche EN VINKEN 'Verzet in Congres VS tegen ingrijpen in Haïti BOSPEEN Thatcher memoires zijn nauwelijks memoires 3 BEL: 071-128030 Filmer Fellini in ernstige toestand in ziekenhuis Bollenbedrijf door brand verwoest GOED NIEUWS X MAANDAG 18 OKTOBER 1993 951 OPGERICHT 1 MAART 1860 NR 40289 LOSSE NUMMERS ƒ1,60 Autoloos 3 De autoloze zondag in Veenendaal is een flop geworden. Het was zelfs drukker dan normaal. Viertal spant nylondraad over de weg alphen aan den run De politie heeft vannacht vier AJphenaren aangehouden die ervan worden verdacht gister avond in de Emmalaan, Tol straat en Brittenruststraat een nylondraad over de weg te heb ben gespannen. De draad hing op ongeveer een halve meter boven de weg. „Het was levens gevaarlijk. Als een bromfietser daar met volle snelheid tegen- aanrijdt, zijn de gevolgen niet te overzien", aldus een woord voerder van de Alphense politie. Niemand liep gisteren overi gens letsel op. Na de melding van voorbij gangers werd een van de vier na een achtervolging door de poli tie in de Emmalaan aangehou den. Drie anderen werden in de loop van de nacht van hun bed gelicht. De daders zijn 17, 18, 20 en 35 jaar oud. De vier wordt poging tot doodslag aangere kend. Zij worden nog vastge houden op het Alphense poli tiebureau. Vroegere Leidse wethouder Kret (65) overleden Quick Boys nu grootste belager Rijnsburgse Boys Feyenoord en Rijnsburgse Boys zijn nog altijd ongeslagen. Het verschil tussen de Rotterdamse lijstaanvoerder van de eredivisie en de Rijnsburgse zaterdagama teurs zit hem in het aantal ge speelde wedstrijden. Feyenoord boekte gisteren tegen het onfor tuinlijke Willem II zijn negende zege op rij. Rijnsburg, dat zater dag niet in actie kwam, heeft pas vijf duels achter de rug. Leider Rijnsburgse Boys, dat door de afgelasting van de lasti ge uitwedstrijd tegen FC Lisse een vrij weekeinde had, zag Quick Boys oprukken naar de ongedeelde tweede plaats in de eerste klasse A. De Katwijkers deden goede zaken door Rozen burg met een duidelijke neder laag (3-0) naar huis te sturen. Quick Boys is nu weer de beste van het vissersdorp, want Kat wijk hield aan de streekderby tegen ARC slechts één punt I In de hoogste afdeling van het I betaalde voetbal kan Ajax na de 2-1 nederlaag tegen FC Twente Hoewel Marcel Harteveld (Quick Boys) zelf niet scoorde, bezorgde hij doelman Perry Hoogstad van Rozen burg een onplezierige middag op Nieuw Zuid. foto loek zuyderduin voorlopig slechts dromen van dam komt, bedraagt nu al drie Willem II met fabuleuze reddin- de koppositie. Het gat met punten. Doelman Ed de Goey gen Feyenoord, dat zondag naar het bewaarde de ongeslagen status Olympisch Stadion in Amster- van de Rotterdammers tegen Protest Somalia 5 Honderden aanhan gers van Aideed heb ben geprotesteerd tegen de komst van VN-chef Boutros Chali. Minister D'Ancona /t D'Ancona wil door I I een financieringsre geling het aankopen van kunst door particulieren aantrekkelijker maken. Nog geen abonnee? ABONNEE -SERVICE In augustus al getroffen door beroerte De Italiaanse filmregisseur Fe derico Fellini is in het weekein de met hartproblemen opgeno men in een Romeins zieken huis. Zijn toestand is ernstig Dr. Gianfranco Turchetti, Felli ni's persoonlijke arts, zei dat de 73-jarige regisseur vanochtend buiten bewustzijn was. Fellini werd in augustus al ge troffen door een beroerte, waar door hij was verlamd aan zijn linkerzijde. Volgens de dokter heeft de fil mer geen tweede beroerte ge had. Verder onderzoek is echter noodzakelijk. Later vandaag wordt eën medisch bulletin ver wacht. De regisseur van klassiekers als La Dolce Vita en Amarcord was juist met de revalidatie be gonnen in ziekenhuizen in Noord-Italië en Rome. Gisteren werd hij onwel tij dens een bezoek aan zijn vrouw, de actrice Giulietta Ma- sina, in Rome. Hij werd direct opgenomen in de intensive-ca re van het Umberto I-zieken huis in de Italiaanse hoofdstad. In zijn lange carrière won de bekendste Italiaanse regisseur vier maal de Oscar voor de bes te buitenlandse film. Eerder dit jaar werd hij voor zijn hele oeu vre beloond met een speciale Oscar van de Amerikaanse film industrie. A.J. Kret, voormalig wethouder van Leiden en oud-burgemees ter van Sassenheim, is zaterdag avond op 65-jarige leeftijd over leden. Kret was al enige tijd ziek. Hij kwam in 1966 voor de Anti Revolutionaire Partij in de i Lgidse gemeenteraad. Van 1970 I tot 1974 was hij wethouder van verkeer en stadsontwikkeling. In 1974 maakte hij de overstap naar Sassenheim. Daar was hij I een van de motoren achter de j forse uitbreiding van het dollen dorp. In 20 jaar tijd is het aantal woningen daar ongeveer ver- dubbeld. Verder speelde hij een. belangrijke rol bij de dorpsver- 'n Sassenheim. kleine 15 jaar burge- i zijn geweest nam hij in mei 1989 afscheid als voorzit ter van de Sassenheimse ge meenteraad. Hij maakte des tijds gebruik van de VUT-rege- ling. Kret wordt alom omschre- I ven als een bekwaam bestuur- "j der. Hij was ridder in de orde van Oranje-Nassau. Klappen vallen bij toeleveranciers Van de huidige 940.000 banen bij bedrijven in de Eu ropese Gemeenschap die auto-onderdelen leveren, zul len er tot het jaar 2000 meer dan 400.000 verdwijnen. Dat staat in een nog geheim rapport dat is gemaakt in op dracht van de Europese Commissie. De Britse zakenkrant Financial Times citeerde er vanochtend al uit. londen afp/aMpmen doordat de vraag naar au to's nogal is ingezakt. De auto producenten zijn sterk aan het bezuinigen en dwingen hun toeleveranciers tot forse kortin- Pagina 9: Necrologie. De produktiviteit in de Japanse auto-industrie is 2,5 maal zo groot als die in de EG. Met het schrappen van ruim 400.000 ba nen wordt dat verschil ver kleind, maar nog lang niet weg gewerkt. Volgens het nog geheime rap port zijn de toeleveranciers op het ogenblik de zwakke schakel in de Europese auto-industrie. Het zijn vooral kleine en mid delgrote bedrijven die er maar weinig kaas van hebben gege ten hoe ze hun concurrentiepo sitie kunnen verbeteren. De Europese, auto-industrie heeft momenteel forse proble- vestigde toeleverancier Poly- norm van Volkswagen te horen gekregen dat er 35 procent goedkoper geleverd moet wor den. Rolynorm, dat de winst in de eerste helft van dit jaar met ruim de helft zag zakken naar 6,1 miljoen gulden, gaat dan ook 80 banen schrappen. Bij be drijven als Robert Bosch, Man- nesmann en Magneti Marelli speelt hetzelfde. noordwuk» Het bollenbedrijf van G. de Groot aan de Bronsgeester- weg in Noordwijk is in de nacht van zaterdag op zondag volledig verwoest. De brand brak even na drie uur uit, vermoedelijk in het voorste gedeelte van het pand. Enkele minuten later stond de vijf jaar oude schuur in lichterlaaie. De oorzaak van de brand is nog niet bekend. Evenmin is duidelijk hoe groot de schade precies is. Bij de brand is asbest vrijgekomen. De dienst milieu van Noordwij- kerhout bekijkt vandaag hoe dit verwijderd moet worden. Het vuur werd in de nacht van zaterdag op zondag geblust door de korpsen van Noordwijk en Noordwijker- hout, die gistermiddag en -avond nog tweemaal moesten uitrukken omdat de vlammen weer waren opgelaaid, foto hielco kuipers washington hans De kans dat de Verenigde Sta ten militair ingrijpen in Haïti is klein. De Republikeinse opposi tieleider, senator Robert Dole, zei een wetsvoorstel te zullen indienen waardoor president Clinton voor verder optreden tegen de militaire junta in Haïti uitdrukkelijke instemming van het Congres nodig heeft. En het is allerminst zeker dat hij die zal krijgen. De Veiligheidsraad gaf de Amerikanen zaterdag de vrije hand om desnoods geweld te gebruiken om de democratie in j Haïti te herstellen. Maar veel Congresleden zijn huiverig voor weer een militair avontuur, na het debacle in Somalia. Dole zei dat Clinton 'heel voorzichtig moet handelen'. Ook is er in Washington kri tiek op Aristide, de priester die in 1990 na tientallen jaren van rechtse dictatuur de eerste de mocratisch gekozen president van Haïti werd. Volgens een uit gelekt CIA-rapport is Aristide 'mentaal instabiel', en zou hij zijn aanhangers tot geweld aan sporen. „Aristide heeft een boel tekortkomingen", zei Dole. „Ik zou geen Amerikaanse levens op het spel willen zetten om hem weer aan de macht te brengen". Maar volgens Clinton kunnen de Amerikanen in Haïti niet aan de zijlijn blijven staan. Niet al leen om de democratie te her stellen, maar ook omdat een burgeroorlog honderdduizen den vluchtelingen naar de VS zal leiden. Na de staatsgreep van 1991 weken al tienduizen den Haïtianen uit naar de VS. Zes Amerikaanse en twee Ca nadese oorlogsschepen hebben gisteren positie gekozen wateren rond Haïti. De VS heb ben ook honderden mariniers naar de basis Guantanamo op het nabijgelegen Cuba overge bracht. Die staan klaar om in dien nodig de duizend Ameri kaanse burgers in Haïti te be schermen. Zaterdag werd de bewaking van de Amerikaanse ambassade in de hoofdstad Port-au-Prince met 30 mari niers versterkt. De Haïtiaanse junta onder leiding van generaal Cedras maakte zaterdag duidelijk het in juli gesloten VN-akkoord aan haar laars te zullen lappen. Vol gens dat akkoord zou de in 1991 afgezette en in de VS in balling schap levende president Aristi- Marineblokkade VN tegen Haïti de op 30 oktober functie moeten worden hersteld en hadden de militairen vrijdag al moeten terugtreden. De VN-Veiligheidsraad be sloot daarom het in augustus opgeschortte olie- en wape nembargo tegen Haïti weer in te stellen. De VS en Canada kregen toestemming voor een zeeblok kade, die morgen om 5.00 uur Nederlandse tijd van kracht wordt. Er is in Haïti echter olie genoeg voor twee maanden en er zijn wapens genoeg. Wel be gonnen de Haïtianen dit week einde levensmiddelen te ham- Pagina 5: Jean-Bertrand Aristi de, de priester-president die kogels trotseerde. Bospeen, per bos Deze week krijgt u per kilo een korting van 2 - op alle vinken b.v.: i r Slavinken, kilo 12.90 1 QQ IJl 100 gram hegn s 's Lands grootste kruidenier blijft op de kleintjes letten. londen cees v Na weken van geruchten over de in houd ervan verschijnen vandaag in 18 landen de memoires van een vrouw die als geen ander haar stempel drukte op haar land en zelfs de wereld. In het Verenigd Koninkrijk en Amerika wordt een stormloop verwacht op het bijna duizend pagina's dikke boek van Margaret Thatcher. De vraag is alleen: waarom? Het boek heeft de Britse oud-premier al ruim 9 miljoen gulden opgeleverd, vooruit betaald door uitgever Harper Collins. De Sunday Times zou 1,8 mil joen gulden hebben betaald voor (voor- Jpublicatie in afleveringen. De krant verkocht de afleveringen weer door aan dagbladen in de hele wereld. De Daily Mirror zorgde voor beroering door zon der toestemming stukken te publiceren het blad een informant „zeer veel" betaalde. Ze schrijft het onomwonden in haar voorwoord: Mijn jaren in Downing Street 10 is tot stand gekomen mét be hulp van persberichten, kranteknipsels en herinneringen van derden. Margaret Thatcher, de vrouw die gedurende elf jaar het Britse eilandenrijk bestierde, hield tijdens haar bewind zelf geen dag boek bij. Haar langverbeide memoires zijn daarom weinig meer geworden dan een ideologische getinte beschrijving van elf jaar thatcherisme. In het boek nemen de wereldleiders Bush, Gorbatsjov en Kohl vanzelfspre kend een prominente plaats in. Van de Nederlandse politici verdienden 'An- dries' van Agt, Ruud Lubbers en Hans van den Broek een bescheiden plekje. In haar strijd om een eerlijker verdeling van de gelden van de Europese Ge meenschap had Thatcher vrijwel louter tegenstanders. Alleen Van Agt toonde zich „redelijk". Lubbers was in 1988 haar favoriet als voorzitter van de Eu- ropse Commissie, maar hij stelde zich tot haar teleurstelling niet kandidaat „en de Fransen en Duitsers steunden Delors". Thatcher was erg op Lubbers gesteld. Ook met Van den Broek conser veerde ze graag, „hoewel ik het niet al tijd met hem eens was". De publicatie van de memoires is door een golf van geruchten vooraf ge gaan. Thatcher zou in haar memoires John Major hebben gebrandmerkt als een 'kortzichtige, politiek naïeve licht gewicht'. Deze duiding komt echter in geen van de 961 pagina's voor. Het oor deel dat zij velt over de meeste van haar collega-politici, zelfs de socialisten on der hen, is veel milder dan van haar ver wacht had kunnen worden. Het ontbreken van smakelijke scheld kanonnades is echter niet waarom Mijn jaren in Downing Street 10 teleurstel lend is. Qe memoires vallen vooral te gen omdat ze nauwelijks r Ze bevatten weinig persoonlijke obser vaties en nog minder nieuwe feiten. Pas in het laatste hoofdstuk, waarin Thatcher de paleisrevolutie beschrijft die haar in 1990 ten val bracht, lijkt de auteur enige afstand te nemen van de analyserende stijl. Terwijl haar partijge noten hun messen aan het slijpen wa ren, kreeg Thatcher steun van de colle ga-regeringsleiders in Europa en elders. Bondskanselier Kohl had, zo noteert Thatcher, warme woorden voor haar tij dens een internationale topconferentie in Parijs. „Gezien het feit dat de bonds kanselier en ik sterk verschillend dach ten over hoe de Europese Gemeenschap er in de toekomst moest uitzien en dat mijn vertrek een hindernis minder voor zijn plannen betekende, was dit zeer ge nereus van hem." HET WOORD IS AAN Bhartrihari Ergens geweest te zijn maakt veel gelukkiger dan ergens te VANDAAG Binnenland - Buitenland Feiten en meningen RTV Show VANDAAG OOK LEVEN EN WONEN PAGINA 27 HET WEER Vrij zonnig en koud Vannacht een enkele mistbank en temperatuur rond het vriespunt. Overdag zonnig Middagtempera- tuur 9 graden. Wind in hoofdzaak uit oostelijke richtingen, zwak tot matig. FNV doet vrije zaterdag niet in aanbieding oldenzaal gpd Er is geen sprake van dat de vakcentrale FNV de zaterdag 'in de aanbieding' zou hebben ge daan als normale werkdag. De hele discussie over de werking van de arbeidsmarkt moet wor den ontdaan van dit soort on zinverhalen. Dit zei FNV-voor- zitter Stekelenburg zaterdag tij dens de viering van honderd jaar vakbeweging in Oldenzaal. Om te helpen de structurele veranderingen in de economie in goede banen te leiden is de vakbeweging bereid terughou dend te zijn met de loonontwik keling, op voorwaarde dat daar voldoende plannen van de werkgevers tegenover staan, zo betoogde Stekelenburg. Op pagina 2 de eerste van een reeks van zes artikelen van Frans Nypels en Flip de Kam onder het motto: De verleerde vaardigheden van de FNV. NIEUWE ABONNEES ONTVANGEN DE KRANT DE EERSTE 2 WEKEN GRATIS. Ja, dat is goed nieuws. Dus neem ik nu een abonnement. Twee kleuters gemolesteerd voor vier piek Een 13-jarige Alphense jongen heeft zaterdagmiddag twee kinderen van vijf en zes jaar oud beroofd van vier gulden. Een van de kinderen werd in het gezicht geslagen en de an dere tegen de benen geschopt. De kinderen deden bood schappen en werden door de Alphenaar aangesproken. Aan de hand van verklaringen van getuigen kon de moeder de da der achterhalen. De politie heeft de jeugdige rover daarna ingerekend. Hij heeft inmid dels bekend. Hij kreeg een pro ces-verbaal en moet zich bin nenkort bij de kinderrechter verantwoorden voor zijn daad. Tel.: (I m romrolc br»orpng) Na de eerste 2 weken betaal ik mijn abonnement: 0 Per maand, automatisch i 28.75) j Q Per kwartaal 0 via acceptgiro 82,85) 0 automatisch 82.85) Nr. bank/giro: Handtekening; Of bd 071-128030

Leidsch Dagblad | 1993 | | pagina 1