Sport De Goey begint een mirakel te worden Matthaus in opspraak De Roode alsnog ziekenhuis in Arbiter staakt Altior-SJZ UDWS verpest afscheidsfeest van Ton Kamphues Twente straft arrogantie Ajax af MAANDAG 18 OKTOBER 1993 chef ad van kaam. 071 -356464. plv -chef rob onderwater. 071 -356463 Van Basten voetbalt over zes weken Antwerpen Marco van Basten kan over uiterlijk zes weken weer voetballen in het eerste elftal van AC Milan. Die verwachting is uitgesproken door de Belgische chirurg prof. Marc Martens, die de enkel van de Nederlandse spits zondag onderzocht in een kli niek bij Antwerpen. Martens, die in juni kraakbeen en vergroeiingen verwijderde uit de linkerenkel van Van Basten, was opgetogen. De dokter gaf hem toestemming vanaf deze week voluit mee te trainen op het complex Milanello, met de selectie van AC Milan. De eerste da gen zal dat echter onmogelijk zijn omdat Van Basten, die giste ren in gezelschap was van haptonoom Ted Troost en Milan- dokter Tavana, bij Martens arriveerde met flinke griep. Rob Maas mist Porto uit Rotterdam Rob Maas mist vrijwel zeker de wedstrijd van Feye- noord bij FC Porto, in de tweede ronde van het Europese toer nooi van de landskampioenen. De middenvelder viel in het duel met Willem II uit met een liesblessure. Volgens de medische staf is hij niet op tijd fit. Feyenoord reist maandag waarschijnlijk met zeventien spelers naar Portugal. Ook aanvoerder John de Wolf is geblesseerd. Fraser en Van Gobbel, geschorst in de competitie, zijn in Europees verband wel beschikbaar. Als Maas toch mee gaat, blijft de IJslander Gunnlaugsson thuis. Trainer Louis van Gaal maakt pas vandaag na de ochtendtraining de selectie van Ajax bekend voor de eerste Europese wedstrijd tegen Besiktas, woensdag in Amsterdam. Eerste thuiszege Porto oporto Met Feyenoord-trainer Geert Meijer als aandachtig toeschouwer behaalde FC Porto zaterdag de eerste thuiszege van het seizoen. Nieuwkomer en hekkesluiter Setubal werd moeizaam met 2-0 verslagen. De doelpunten vielen in de laatste vijf minuten. Meijer, die met Feyenoord woensdag het eerste Europese duel in Oporto afwerkt, kreeg alle gelegenheid om de zwakke punten van de Portugese tegenstander te ontdekken. FC Porto speelde een povere wedstrijd en had over geluk niet te kla gen. Tourdirectie wil Indurain dagvaarden Valencia Tourdirecteur Jean-Marie Leblanc wil Miguel Indurain en ploegleider José-Miguel Echevarri dagvaarden. Dat heeft de sponsor van de drievoudig Tourwinnaar, Banesto, bekend ge maakt. De Société du Tour de France wil via de rechter Indurain dwingen de naam van Credit Lyonais, één van de vier hoofdsponsors van de Tour, op de gele trui te dragen. Indurain maakt de laatste weken in de lucratieve Spaanse criteria echter alleen publiciteit voor Banesto, evenals Credit Lyonais een bank instelling. Toptijd Rousseau op marathon Reims Vincent Rousseau zorgde gisteren in Reims voor de beste wereldseizoensprestatie op de marathon. De Belgische beroeps militair, twee weken geleden ook al mondiaal kampioen op de halve afstand, won in 2.09.13. In zijn officie"le marathondebuut, eerder dit jaar liep hij als haas al de Rotterdam marathon uit, verbeterde Rousseau het nationale record. Gerard Kappert wierp zich in Frankfurt op als de vijfde Neder lander voor het EK marathon volgend jaar in Helsinki. Met 2.14.23 bleef de atleet uit Liederholthuis ruim binnen de voör de landenploeg vereiste 2.16. Kappert werd in Frankfurt vierde. Mieke Hombergen, de nationale kampioene van 1990 en 1992, finishte bij de vrouwen als derde in 2.38.19. munchen dpa/sid Een Nederlandse toerist be schuldigt Lothar Matthaus van vreemdelingenhaat. De mid- denvelder van Bayern München en het nationale Duitse team zou hem twee weken geleden bij de traditionele Oktoberfees ten diep hebben beledigd. „Jij bent kennelijk vergeten door Adolfzou Matthaus hebben gezegd. De toerist is met zijn verhaal naar het weekblad Der Spiegel i gestapt, dat het vandaag publi ceert. Matthaus ontkende zater- dag na het duel met Borussia Mönchengladbach (3-1) discri- merende taal te hebben gebe zigd, maar gaf toe dat hij des tijds in München een pittige discussie met een bezoeker had gevoerd. Het was op de dag na de wedstrijd tussen Bayern en FC Twente. Volgens Der Spiegel, dat zich beroept op een gedetailleerde verklaring van het slachtoffer, heeft Matthaus het volgende te gen een vijftig-jarige Nederlan der gezegd: „Ach, ook nog Ne derlander. Dat zijn toch alle maal rotzakken. Jij bent kenne lijk vergeten door Adolf (Hit ler)." Matthaus zou de man eer der gevraagd hebben te stoppen met het maken van video-opna men, omdat hij zijn privéleven wilde beschermen. De Duitser zou zich daarbij zorgen hebben gemaakt om zijn zoon Loris. Geen geluk /i Het geluk liet Kat- 2 I wijk in de steek za terdag bij ARC. De lands kampioen morste een punt: 1-1. Ontglippen 1 Q uv3 een 3-0 I Z7 voorsprong tegen Unitas nog bijna uit han den. Het werd met han gen en wurgen 3-2. Telstar-spits vijfmaanden uitgeschakeld velsen-zuid martin hoekstra Ron de Roode ondergaat deze week in het Leidse Academisch ziekenhuis zijn eerste nabehan deling aan een kwaadaardig ge zwel in de onderbuik. Twee tes ten wezen afgelopen week uit dat de HCG-waarde in zijn bloed rond de 130 schommelt. Bij zo'n grote waarde is er kans op uitzaaiing, waardoor de Tel star-aanvaller alsnog chemo therapie moet ondergaan. De Leidenaar is voor vijf maanden uitgeschakeld. „Hij zit nu in een donkere tunnel, maar aan het einde schijnt de zon", sprak clubarts Ron Peters gisteren hoopvol. Anderhalve maand geleden zag het er naar uit dat De Roode, die in de zomer aan een kwaadaardig gezwel in zijn rechter-testikel was geholpen, voor lange tijd zou zijn uitge schakeld. Het bed in het zieken huis was al besproken voor zijn eerste chemo-kuur. Volkomen onverwacht echter daalde de HCG-spiegel in zijn bloed, waardoor de nabehandeling voorlopig afgeblazen kon wor den. De Roode kon zich weer geheel aan voetballen wijden, maar moest wel elke maandag bloed laten prikken. In het geval de HCG-waarde drastisch toe nam, zou er alsnog een chemo therapie moeten plaatsvinden. De 28-jarige aanvaller maakte zodoende op 25 september na een afwezigheid van ruim een maand zijn rentree in de hoofd macht van Telstar. In het duel tegen Eindhoven nam hij als in valler de tweede treffer voor zijn rekening. Toegejuicht door sup porters en op de schouders van zijn medespelers verliet hij in tranen het veld. Afgelopen maandag bleek bij de wekelijkse controle dat de HCG-waarde in zijn bloed op eens weer tot 130 was opgelo pen. „Dat is nog niet heel erg hoog, maar wel zodanig dat er kans op uitzaaiing is", aldus dokter Peters. Een tweede con trole op vrijdag wees hetzelfde uit. De spelersgroep van Telstar werd gisterochtend op de hoog- Ron de Roode. foto archief te gebracht, kort voordat Hans Kraay jr. in het programma 'TV sport' het trieste nieuws wereld kundig maakte. Ron de Roode moet in de komende drie maanden vier kuren van een week ondergaan. Daarna zal hij nog zeker twee maanden nodig hebben om weer op krachten te komen. langeraar gerard baas medewerker De wedstrijd tussen Altior en SJZ in de vierde klasse A is giste ren na 45 minuten bij een stand van 0-0 gestaakt. Als officiële reden vermelde scheidsrechter Van de Boor uit Rotterdam dat een speler van SJZ weigerde zijn naam te noemen toen die een gele kaart kreeg uitgereikt. Het ging daarbij om Peter van de Maat die op die manier protesteerde tegen de aan de thuisclub toegekende penalty. Trainer Dick Blijleven van Altior: „Het is goed dat de wed strijd gestaakt i^. De sfeer was goed tussen de spelers, maar ik had een bang vermoeden voor de tweede helft. De scheids rechter was te autoritair en had de zaak niet in handen". De schuld van het staken ligt hoogwaarschijnlijk bij SJZ. De Zoeterwoudenaars, met wie het in de competitie niet al te best ging (één punt uit vijf wedstrijden) vrezen voor eventuele sanc ties, twee punten in mindering, van de bond. Altior-SJZ 0-0 (gestaakt in de 45e minuut). Scheidsrechter: Van de Boor. Toeschouwers: 200. Gele kaarr Leers, Lommers (Altior). Plooy en Van de Maat (SJZ). Feyenoord blijft dankzij fabuleuze doelman ongeslagen De vraag was gekscherend bedoeld, maar Willem van Hanegem ging er gretig op in. Als het zo doorgaat, sta je met de winterstop al op de Coolsingel? Van Hanegem: „Het zal koud zijn, maar als we zoveel geluk blijven hou den dan gebeurt dat inderdaad. Het zal toch niet gebeu ren dat we volgende week al vijf punten los staan van Ajax?" Feyenoord-stadion met zijn 27.000 toeschouwers op z'n kop. Willem Il-coach Jan Reker vatte het later kort en krachtig samen: „De uitslag van de wed strijd? Ed de Goey-Willem II 2- 0." Reker vond het net als Van Hanegem onvoorstelbaar wat de boomlange doelman pres teerde tegen zijn aanvallers. Mohamed Sylla, Ernie Stewart en Hans van Arum mochten hem vanuit alle hoeken en stan den belagen, kregen drie keer zelfs een vrije doortocht, maar stuitten alle keren op de armen, benen en andere ledematen van De Goey. Daardoor had Feyenoord ge noeg aan een kopballetje van John van Loen, in de vijfde mi nuut al, en een briljant moment van Regi Blinker om de buit voor de negende keer dit sei zoen binnen te halen. De moeizame strijd, die Feye noord in het verdere deel van de wedstrijd voerde, baart Wil lem van Hanegem geen zorgen met het oog op de Europa Cup- klus in Portugal. Hij heeft vorig jaar vaak genoeg gezien hoe de Rotterdammers 'onderstebo ven' werden gespeeld zonder dat dat desastreuze gevolgen had. De medische staf van Feye noord acht het vrijwel uitgeslo ten dat middenvelder Rob Maas woensdag kan meespelen in de Europa Cup I-wedstrijd tegen Porto. Maas liep gisteren een zware liesblessure op toen hij in botsing kwam met Willem II's Hans van Arum. Feyenoord neemt veiligheidshalve al een extra speler mee naar Porto, omdat John de Wolf nog altijd rotterdam marcel van der kraan gpd-verslaggever Feyenoords oefenmeester, die afgelopen weekeinde voor het eerst alleen op de bank zat om dat Geert Meijer in Portugal de tegenstander van woensdag in het Europa Cup I-toemooi be keek, begint zich langzaam maar zeker te realiseren dat hij met Feyenoord aan een fabu leuze reeks bezig is. De over winning op Willem II (2-0) heeft de Rotterdammers op één stap je van het record aller tijden (twintig punten uit tien wed strijden) gebracht. Met de topper tegen Ajax (zondag al) in het vooruitzicht lijkt het evenwel onwaarschijn lijk dat het record zal sneuvelen. Maar bij verlies in Amsterdam weet Feyenoord nu al dat de koppositie in de eredivisie niet verloren zal gaan. Van Hane gem, gisteren breedgrijnzend: „Ik kan het zelf ook allemaal moeilijk geloven. Ik zeg ook niet dat ik dit allemaal heb voor speld. Ik geniet er wel van. Elke dag zet ik wel acht keer teletekst aan op de televisie om naar de stand te kijken..." De trainer besefte dat zijn ploeg tegen Willem II hard on deruit had moeten gaan. De Til- burgse club kreeg in de Kuip tot z'n eigen verbazing handenvol kansen en zag Feyenoord één van zijn slechtste partijen af werken. Dat een afstraffing uit bleef had de landskampioen slechts te danken aan één man: Ed de Goey. De Oranje-sluitpost verkeert in de vorm van zijn le ven en zette alleen al door zijn fabelachtige reddingen het John van Loen scoort 1 -0 voor Feyenoord. Doelman Jansen van Willem II is niet blij. hinder ondervindt van een voetblessure. „Ik ben bereid om tegen Porto weer de spuit erin te zetten. Ik wil die wedstrijd voor geen goud missen," aldus de international. In totaal neemt Feyenoord zeventien spelers mee. Ulrich van Gobbel en Henk Fraser, beiden nog geschorst voor hun aandeel in de Helderse affaire, maken weer deel uit van de groep. Van Gobbel, die de twee duels tegen Akranes aan zich voorbij moest laten gaan, heeft zijn Europese schorsing erop zitten en zal tegen Porto weer in de basis staan. De technische leiding van Feyenoord heeft de Europese opponent de afgelopen weken intensief gevolgd. Directeur Wim Jansen heeft een spiona- getrip gemaakt, Geert Meijer zag FC Porto zaterdagavond aan het werk en Willem van Hanegem heeft het elftal van Tomaslav Ivic een half uurtje op de video aan het werk gezien. De Kromme: „Het was een band met een hele wedstrijd van Porto erop, tegen Benfica, maar ik kon het niet opbrengen om daar negentig minuten naar te gaan zitten kijken. Ik weet al genoeg. Het is een hele goede club met een kanjer van een spits, de Bulgaar Kostadinov. Dan kan ik wel uren naar de vi deo blijven kijken, maar daar door win je echt niet." Van Hanegem heeft meer in formatie van zijn 'vriend' Ruud Gullit gekregen. „Ruud vertelde me pas dat Porto voor hem de beste ploeg was, waartegen hij de afgelopen jaren heeft ge speeld. AC Milan heeft het vorig jaar vreselijk moeilijk tegen Por to gehad. Dat zegt eigenlijk al les. Het is een stugge tegenstan der met een geweldige verdedi ging. Je bent bijna verplicht om in de uitwedstrijd een goal te maken, want Porto komt met uitslagen als 0-0 en 1-0 steeds een ronde verder." Feyenoord De Goey. Schollen. Mei god. De Wolf en Refos;"Maas (23 (kir ré). Bosz en Witschge. laument (83. Ohiku). Van Loen en Blinker Willem II Jansen. Meijs, Hofstede. Smits en Bogers; Feskens, Van Geel en Van Hintum; Stewart, Sylla en Van Arum (58. Abdellaoui). zoeterwoude rob onderwater Ton Kamphues kon wel janken. De 39-jarige trainer van UDWS had zijn afscheid (hij verlaat de vierdeklasser en wordt vanaf morgen vervangen door Jan Zoetemelk) wel anders voorge steld. Hij had gehoopt dat de spelers voor hem een stapje harder tegen Meerburg zouden lopen. Inplaats van harder lie- j pen de Leidse voetballer zachter en in een enkel geval helemaal niet. De 6-2 nederlaag was dik verdiend en triest voor Kamp hues. „M'n hart huilt," stamelde de oefenmeester. „Wat een slap zooitje. Dit had ik nooit ver wacht." Dat voorzitter Jan Ver mond na afloop nog een krat bier in de UDWS-kleedkamer zette, was dan ook vreemd en een tikkeltje ongepast. De spe lers verdienden een ferme draai om de oren, inplaats van het door de club beschikbaar ge stelde gerstenat. Vanwege drukke werkzaam heden kan hij de taak van trai ner niet meer uitoefenen. Kamphues werkt bij Sony-Mu- sic en krijgt met 1 november een uitgebreider takenpakket. „En daarbij moet ik een cursus team-building volgen. Jammer dat Kamphues die kennis meer in praktijk kan brengen, want UDWS hing hing visteren als los zand aan elkaar. En op de achtergrond speelde nog een aantal zaken, die voor Kamphues reden waren om het bijltje erbij neer te gooien. De trainer heeft moeite om de vuile was buiten te hangen („ik wil met stille trom vertrekken"), maar een aantal kwesties werd gisteren op tafel gegooid. Zoals het 'geval Ronald Hendrikse bijvoorbeeld. Kamphues: „Die heb ik twee weken niet meer gezien. Z'n vrouw belde vorige week af, terwijl hij op hetzelfde moment bij Sleutels stond te kijken." Ton Kamphues knapte in een eerder stadium al af van 'die dingen'. „Maar laat duidelijk zijn dat ik hier ook goede din gen heb beleefd. Het ging de juist aardig de laatste tijd, we werden overstelpt met compli menten." Maar er was ook een keerzijde. Gisteren bijvoorbeeld sjouwde de voormalige sjouwer van FC Amsterdam met de ver zorgingstas, omdat UDWS sinds vorige week niet meer in het be zit is van een verzorger. Jan Zoetemelk, gisteren een verbijsterd toeschouwer bij Meerburg-UDWS, wacht een schone taak. De 45-jarige Voor schotenaar traint momenteel de jeugd van Valken '68, maar UDWS kan daar probleemloos bij. „Ik wil al jaren met trainen stoppen, maar het komt er ge woon met van." Zoetemelk start morgen met de training. „Eerst Tom Kamphues ziet de ellende van zijn spelers aan. De trainer stapt op bij UDWS. foto loek zuyderduin maar eens kijken of er verdedi gers rondlopen, want die heb ik vandaag niet gezien." Tekenend voor de problemen bij UDWS is de aanwezigheid van Cees de Roode. De Roode is 41 jaar en heeft nog steeds een voorbeeldige mentaliteit, maar de benen kunnen het niveau niet meer aan. De routinier was allerminst schuldig aan het ver lies, zijn ploeggenoten des te meer. Binnen 20 minuten zat Meerburg (onder meer dankzij een puntgave hatrick van Jacco van Es) al op rozen. Symbolisch was de wissel na twintig minu ten van aanvoerder Arno Lan- cel. Kamphues: „We hadden vooraf een paar afspraken ge maakt, maar daarvan zag ik he lemaal niets van terug. Ik miste bij Arno de bezieling." Tot over maat van ramp mocht Robert Dros vlak voor rust met twee gele kaarten inrukken. Een wedstrijd was het op dat moment allang niet meer. UDWS was machteloos en Meerburg liet de mogelijkheid op een recorduitslag liggen. Of hadden de Zoeterwoude naars medelijden met Ton Kamphues? Meerburg - UDWS 6-2 (4-0) 4. Van Es. 14. Van Es 2-0. 18. van Es 3-0. 22 Bos 4-0. 75. Van Zaanen 5-0. 77. Mink 5-186. Van Wetten 6-188. Bensaga 6- 2. Scheidsrechter Bosma. toeschou wers 123. Geel: De Roode (UDWS). Rood: Dros (twee keer geel l. enschede albert geesing gpd-verslaggever Het was een gepaste uitslag, de nederlaag (2-1) waarmee Ajax gistermiddag uit Enschede ver trok. De winnende vrije trap van Michel Boere- bach, diep in blessuretijd, viel in de categorie geluksgoals. FC Twente was niet minder blij met de sensationele ontknoping. Net als trou wens Feyenoord dat zeven dagen voor de com petitiekraker in de hoofdstad het eerste compe- titieverlies van de Amsterdamse rivaal met ge juich zal hebben begroet. Uit de in drie etappes (Arts, Vurens. Boere- bach) genomen vrije trap werd de bal door Pet- terson van richting veranderd en had doelman Van der Sar het nakijken. De frustraties bij Rijk aard liepen vervolgens zo hoog op dat hij meteen daarop Arts van de sokken liep. De clubarts van Ajax moest er na afloop aan te pas komen om de wond aan het scheenbeen van de Twentse nummer tien op vijf plaatsen te hechten. De gele kaart was voor Rijkaard de derde van het seizoen, zodat hij zondag ont breekt in de topper tegen Feyenoord. Hij mist op 17 november ook al de WK-interland tegen Polen, omdat hij woensdagavond na een ge miste doelkans zijn frustraties afreageerde op de Engelsman Paul Ince. De voorzichtige aanpak van beide ploegen had een verlammende uitwerking op de wed strijd. En kennelijk ook op Ajax. Het Amster damse sterrenensemble speelde met de voet op de rem en dacht met een minimale krachtsin spanning het duel naar zijn hand te kunnen zetten. Twente nam evenmin risico's, zodat de eer ste drie kwartier net zo goed overgeslagen had kunnen worden. Finidi George, de Nigeriaanse international vierde na de geslaagde WK-missie een week lang feest en keerde pas vrijdag in de Meer terug, maakte wél een bezielde indruk. Al drie minuten na de rust kreeg Ajax de re kening gepresenteerd voor de zwakke verto ning in het eerste part. Michael Mols, halver wege de vervanger van de hopeloos falende Polley, stond met z'n rug naar het doel, draaide handig weg van Silooy en schoot meteen raak (1-0). Ineens was Ajax klaarwakker en drukte het Twente volledig op de eigen helft terug. Toen was er bij Ajax wel de bereidheid een stapje extra te doen. maar veel meer dan een scljot tegen de paal van Litmanen leverde het imposante overwicht niet op. Petterson Met Petterson als extra aanvaller (voor Silooy) en met Alfien voor Overmars ging Ajax massaal op jacht naar de gelijkmaker. „De ploeg bezat in elk geval de veerkracht om terug te knok ken". zag Van Gaal toch nog een lichtpuntje. Het resulteerde in de terechte 1-1 van Rijkaard, nadat invaller Pahlplatz eerder had verzuimd Twente op 2-0 te brengen. „Toen hadden we tevreden moeten zijn met die 1-1", sipte Van Gaal. „Het is ongelooflijk dom als je dan nog zo'n tweede goal toestaat. Dat is nou typisch Ajax". „We hadden op één punt gerekend, maar we kregen er door een toevalstreffer twee", glom Rob Baan van trots. De trainer van Twente kan voorlopig weer even rustig adem halen. FC Twente: Boschkcr. /.wijnenberg. Paus, Iloogma en Karnebeek; Van Halst. Gaasbeek (61 Pahlplat/1Boerc- bach en Arts: Polley (46. Mols) en Vurens. Ajax. Van der Sar. Blind, Frank de Boer. Van den Brom en SUooy (55. Pettersson); Rijkaard. litmanen en Kreek: George, Ronald de Boer en Overmars (67. Allien)

Leidsch Dagblad | 1993 | | pagina 17