Spaar op zeker. 'Publieke omroep krijg je niet weg' Werken voor de TV een oude jeugddroom Rtv show Ai Albert van den Heuvel weg bij NOS: Lorenzo Lamas rekent af met Falcon Crest HILVERSUM ANP/BERT P Aan de vooravond van zijn ver trek wenst hij een ferm af scheidswoord uit te spreken: „De publieke omroep krijg je niet weg." Dat ze daar bij RTL maar goed nota van nemen. Al- bert van den Heuvel (61), vice voorzitter van de NOS en oud voorzitter van de VARA, verlaat deze maand de omroep. Hij wil bij zijn afscheid niet de indruk wekken, als zou het in Hilver sum allemaal fantastisch gaan. Helemaal niet. Het publieke be stel staat onder grote druk, maar het gaat wel de goede kant op. En de kwaliteit loopt ook geen gevaar. Sprak NOS-voorzitter Max de Jong drie jaar geleden nog van een mission impossible, Van den Heuvel houdt het op het begin van een nieuwe situatie. „De omroep werkt nog steeds ineffi ciënt. Er zijn nog steeds te veel bestuurders en directeuren. Toch is de afgelopen twee jaar samenwerking op gang geko men. Die nieuwe structuren zijn nog niet van beton en je moet veel geloof hebben een bord kartonnen woning te nemen, maar verandering blijkt niet on mogelijk te zijn." Dat omroepen vandaag de dag ook niet altijd optimaal meewerken verbaast hem niets. „Veranderingen gaan niet van zelf. Hilversum is nog vaak een kippenhok. Soms is het tempo in de verandering ook angst aanjagend langzaam, maar dat is wellicht oude-mannen-onge- duld. Omroepen zullen hun pleidooi voor behoud van iden titeit omschijven als zorgvuldig heid. Ik ben geneigd daar een minder positief woord voor te gebruiken. Aan de andere kant: wij doen het beter dan in Joego slavië." Tien gidsen Hij benadrukt daarbij dat Ne derland de werkelijkheid niet uit het oog moet verliezen. „De Nederlandse omroep is een na tionale omroep in een typisch Nederlandse stijl. We zijn met ons tienen. Dat is wat veel van het goede, maar het staat de publieke kant helemaal niet in de weg. Het levert ons bijvoor beeld tien gidsen op. Nergens in Europa is die informatie zo goedkoop te verkrijgen." Van den Heuvel stelt wel grenzen aan pluriformiteit. „Er moet een einde komen aan al die verschillende winkeltjes die allemaal voor hun eigen leven opkomen. Pluriformiteit moet worden gevonden in een geza menlijk, zich van de commercie onderscheidendprodukt." De liefde voor het publieke bestel lijkt ook na twintig jaar Hilversum onveranderd groot. „Onze omroepverenigingen kunnen twee dingen uitstekend. Zij zetten de band met het pu bliek door. Niemand moet on aardig doen over de verenigin gen. Verder voeren geheel ver schillende mensen een fantasti Albert van den Heuvel: „Ik heb een afkeer omroep heb." sche, nooit uitstervende discus sie. Arie van der Veer van de EO en Arend-Jan Heerma van Voss van de VPRO zijn elke week in één kamer bezig met het ge bruik van de media. Dat kun je niet verzinnen. Dat is hogere stijl Artis: beesten die in ver schillende kooien thuis horen, lopen samen in de wei. Het zou vreselijk zijn als deze mannen zouden worden vervangen door grijze midden-muizen." Die typische omroepstructuur is naar zijn mening ook geen geïsoleerd verschijnsel. „Wij kennen veel niveaus in de sa menleving waar enerzijds de identiteit wordt bewaard en er anderzijds wordt samenge werkt. Denk aan onze coalitie kabinetten. Harmonie is ook niet het wezen van de Europese cultuur. Disharmonie is het we zen. Het grote moment in de Europese cultuur is ook niet dat we een geloofsbelijdenis had den, maar dat we daar juist aan twijfelden en ruzie over maak ten." Afkeer Hij heeft een duidelijke afkeer van commerciële omroep. Ook al zat hij, zo geeft hij toe, in de eerste dagen van RTL 5 wel voor de buis. „Omroep bedrijven vanuit een winstoogmerk leidt tot een verkeerd gebruik van de structuur. Commerciële bedoe lingen staan haaks op een abso luut onafhankelijke journalis tiek. En als het maken van winst alleen telt, dan is er geen ruimte voor het experiment. Artistici teit wordt dan beknot in plaats van bevorderd. Een commer cieel station kan natuurlijk pu bliek werkzaam zijn. ITV heeft dat in het verleden laten zien. Een commerciële structuur biedt echter nooit de garantie dat het zo blijft. CNN is op som mige momenten niet veel meer dan een propagandazender. Daarom heb ik een afkeer van commercie", aldus Van den Heuvel. Een belangrijk deel van zijn bestuurlijke activiteiten stond in het teken van de radio. „De ra dio blijft een schitterend instru ment. Het heeft fantastische mogelijkheden. Niets leent zich beter als begeleidend medium of, in lelijke termen, als behang. Het is snel en goedkoop. En het schept sfeer." Naar zijn mening is er de laatste tijd voor de radio weer sprake van bloei. „De laatste anderhalf jaar zijn wij weer be zig aan de herontdekking van de radio. Lange tijd is de radio op de bagagedrager van de fiets meegereden en ging alle aan dacht naar de televisie. Dat heeft voor een groot aantal ra diomakers, bijvoorbeeld de knarren van de vorige generatie als Jan de Troye en Arie Kley- wegt demotiverend gewerkt. Nu is er een omslag." De erkenning blijkt naar zijn smaak uit de vele veranderin gen. „De klassieke zender Radio 4 is op weg naar een vergaande stroomlijning. Radio 3, de po pulairste zender, bewijst dat we er voor het gehele publiek zijn. En het vlaggeschip, actualitei tenzender Radio 1, staat aan de vooravond van belangrijke re dactionele vernieuwingen Het luisterpubliek heeft voor die structurering wel een prijs Als u niet alleen een hoge rente wilt, maar er bovendien zeker van wilt zijn dat uw spaargeld in goede handen is, vertrouwt u het natuurlijk toe aan een goede bekende. Aan een bank die dicht bij u in de buurt zit, die u kent: de Rabobank. Loopt u maar eens binnen. Als de grootste spaar bank van Nederland weten we precies hoe u meer uit uw spaargeld haalt zonder dat u risico's loopt. Rabobank Q betaald. Radio 2 is de zender gebleven waar omroepen onaf gebroken hun identiteit willen uitdragen. „Daardoor onthou den wij het grote publiek een tweede brede publiekszender met een aanbod van hoogwaar dige easy-listening cultuur. Toch is er een grote vraag naar een recreatie-zender waar ook het Nederlandse luisterlied te horen valt. Het ziet er naar uit dat de commercie een dergelijk aanbod gaat doen. Jammer, want wat je kwijt bent, krijg je niet meer terug." Deze keuze raakt volgens Van den Heuvel de zwakten van ons bestel. „Zo oud als de versnip pering, is de veronachtzaming van het grote publiek. Het schijnt bij de publieke omroep te horen vooral in aanbod te denken en de vraag uit het pu bliek al snel als onzedelijk te kwalificeren. Het zou beter zijn een dergelijk aanbod wel te doen en wel zo edel mogelijk." Dat brengt hem bij een ander knelpunt. „Nederland kent geen traditie in populaire cultuur. Amusement gedijt bij de publie ke omroep slechts moeizaam. Wij zijn geen goede amuseer- ders. En als we het leren, dan verkopen wij het aan de com merciële omroep. Van den Heuvel verwacht dat de strijd tussen de omroepen nog wel even zal doorgaan. „Dat hoort bij deze periode. De kwaliteit loopt niet echt gevaar. Ik geef ze een zeven. Wel zou het mij een lief ding zijn als alle omroepen een negen willen ha len." 1 1 en leren motorvest, I j daaronder een felle M JÈ rode blouse en lang, sluik haar: acteur Lorenzo La mas lijkt in niets meer op Lance Cumson, de oogverblindende hartenbreker uit de serie Falcon Crest. Lamas is elke donderdag avond te zien in de nieuwe RTL 5-serie Renegade, waarin hij als de eigentijdse dolende ridder Reno Raines de strijd tegen on recht aanbindt. Voor Lorenzo Lamas was zijn rol in Renegade een tweede op stapje naar een succesvol carri ère. Nadat hij jarenlang in Fal con Crest te zien was geweest, bleek het voor hem moeilijk een andere rol te krijgen. Lamas: „Renegade gaf mijn carrière een nieuwe dimensie. Na Falcon Crest zag iedereen mij als Lan ce, en het bleek heel moeilijk om van dat imago af te komen. Ik deed wel speelfilms in het buitenland, maar in mijn eigen land lukte het niet echt. Geluk kig is die moeilijke periode nu voorbij. Ik hoorde van mijn agent overigens dat Falcon Crest in Europa nog steeds te zien is. Een vreemd idee, voor mij is die tijd al weer zo lang geleden." Karate Renegade is een pure actiefilm, waarin nogal wat spektakel voorkomt. Lamas, die gespecia liseerd is in vechtsporten als ka rate en taekwondo, wil echter wel even benadrukken dat in de serie in zijn ogen geen 'onnodig geweld' voorkomt. „Het gaat vooral om de manier waarop je geweld in een film of serie por tretteert. En we hebben er wel degelijk over nagedacht, want ik hou zelf ook niet van overdre ven geweld.." „Ik ben zelf op mijn 21ste met vechtsporten begonnen. Er zit een hele filosofie achter, het is meer dan enkel schoppen en slaan. Ik begon allereerst met taekwondo, later werd dat kara te. Binnen drie jaar deed ik mee aan toernooien en wedstrijden. Karate geeft me kalmte, een rustig gevoel en een hoop ener gie. Je hebt veel discipline nodig en geduld met jezelf. Zaken die je ook in het dagelijks leven kuntbenutten." Die sportiviteit komt hem goed van pas tijdens de opna men, want de Renegade-acteurs doen de meeste stunts zelf. La mas gebruikt zelfs zijn eigen Ook partner Branscombe Richmond, een voormalige stuntman, gaat spectaculaire scènes niet uit de weg. Rich mond werkte, voordat hij zelf ging acteren, 19 jaar lang als stuntman. „We kunnen ons geen stunt coördinator veroor loven, en het komt dus goed uit dat we zo veel mogelijk zelf kunnen doen. Stunts hebben een gecalculeerd risico. Je loopt wel eens wat op, maar we zijn Lorenzo Lamas: „Renegade heeft mijn carrière een nieuwe dimensie ge geven." FOTO GPD geen dwazen. De keren dat je gewond raakt is meestal als je met mensen werkt die minder voorzichtig zijn. Bijvoorbeeld als acteurs een rol zo graag wil len dat ze liegen over hun capa-, citeiten. 'Ja, ik ben geweldig op een motor'. Vervolgens blijkt dat ze nog nooit op zo'n ding hebben gezeten. Op die manier is Lorenzo al eens een motor kwijtgeraakt." Richmond, tevens producer van spelshows voor kinderen, is gewend de 'slechterik' te spelen. Door Renegade kan hij ook eens een andere kant van zichzelf la ten zien. „Wel eens leuk", grapt hij. „Ik speel normaal moorde naars of verkrachters. Nu zijn de vrienden van mijn kinderen eindelijk niet meer bang voor me." Lamas werd voor de rol gevraagd door producer Steven Canall, bij wie hij auditie had gedaan voor een andere serie. Lamas: „Ik had hem een tape gegeven met een speelfilm, zo dat hij kon zien hoe ik over kwam. Twee dagen later belde Canall op: wie dat blondje was in de film, en waar hij er kon bereiken. Dat blondje was mijn vrouw. Het is geweldig om met Kathleen samen te kunnen wer ken. We hebben wel het geluk dat we niet alle scènes samen hoeven op te nemen, anders zou het misschien een beetje benauwd worden. Iedereen heeft toch een beetje ruimte no dig, al is de relatie nog zo goed. Nu zien we elkaar bij de make up, we lunchen samen, en we praten over qns werk, maar het is niet té close. Het is geen ver plichting, het is samenwer king." Kinmont: „Ik geef toe, het is niet altijd makkelijk om in zo'n serie samen te werken. Cheyen ne, een computerfreak, en Reno kunnen geen relatie krijgen, dan is de spanning, de magie weg. Reno heeft in de serie dus zo nu en dan een vriendin, en dat soort scènes doet me toch altijd wel wat. Dan ga ik even een luchtje scheppen. Branscombe zegt altijd tegen me: maak je niet druk, zij is hier deze week, jij bent er de rest van je leven. En dat beurt me dan wel weer op. Ik ga ook niet zitten kijken. Denk je eens in, je voelt jezelf erg ongemakkelijk, maar voor je partner is het ook niet erg leuk als je daar maar staat. Als je speelt moet je er helemaal zijn, en niet hoeven dénken aan de gene die staat te kijken. Dat is geen werken, als iemand je als een havik staat te beloeren." STARDOM Het is kennelijk mode dat mensen van verschillende gene raties een relatie met elkaar aan gaan. Actrice Stephanie Bea- cham, die al op zodanige leeftijd is dat ze die niet meer durft prijs te geven, de zo veel jongere Jason Priestley van Beverly Hills 90210 aan de haak geslagen. Op zijn beurt schijnt Priestley zijn vrien- din Christine Elise te hebben ge dumpt. Relaties zijn tegenwoor- dig beperkt houdbaar, al wordt er nog zo hard geroepen dat ze nog i lang en gelukkig leefden. Nederland kan opgelucht ademhalen, want de onderdanen van Renée de Haan passen tegen woordig in strakke leggings. Dit verpletterende nieuws liet ze de ze week verspreiden en er is meer. Of beter gezegd minder, de gewichtige zangeres is kilo's afgevallen. Een organisator vroeg zich laatst af of hij wel de goede voor had. Ik had toch Renée de Haan geboekt?" Het klonk haar van De Haan als muziek in de oren. Hanny mag dan pikante lied jes zingen, dat betekent nog niet dat ze de teksten in praktijk brengt. Onlangs kreeg de zange res, onder meer bekend van een schone meezinger als 'Mijn kijk doos'een speciaal aanbod van een makelaar:Jij twintigdui zend gulden in de tas, als je met mij het bed in duikt." Als voor schot legde de makelaar 5.000 piek op de bar van de Rotterdam se sexclub Mayfair, waar Hanny een optreden verzorgde. Hanny ging niet op de avances van de makelaar in. Of Hanny daarbij als excuus aanvoerde dat ze'van avond hoofdpijn' had, daarover bestaat vooralsnog geen duide lijkheid. Het betere ellebogenwerk is op 10,11 en 12 december weer te zien in Ahoy'. Een jaar lang liet Leen Huizer types als René Froger en Anita Meyer hun gang gaan in het Rotterdamse tentoonstelling complex, maar dit jaar gooit hij er maar weer eens een ouderwet se Gala of the Year tegenaan. Lee Towers weet natuurlijk wat het is om glitter- en glamourachtige ga laconcerten in Ahoy' te organise ren. Hij heeft dat al acht keer ge daan, dus Lee weet van de hoed en de rand. Teneinde Ahoy' een theaterachtig aanzien te geven, heeft Lee Towers een reuzegor- d'ijn laten maken. Kosten: 120.000 gulden. De zingende zakenman, die ooit kraandrijver was, probeert ditmaal een tropisch sfeertje te creëren in Ahoy'. Dat wil zeggen: Lee Towers besloot zijn gala-concerten te voorzien van een kruidig Indisch tintje met daartussen oerhollands recht toe recht aan-werk van Piet Veerman. De Indische inbreng komt van 'crooner' Andy Tielman, de vroegere bandleider van de le gendarische Tielman Brothers, Thi Blue Diamonds, Wieteke van Dort, de Suara Maluku Band en Sandra Reemer. De muzikale omlijsting komt voor rekening van het Metro- pole Orkest onder leiding van Jerry van Rooyen en Harry van Hoof. Dal wordt dus aanstekers aan en han den in de lucht. Rabobank. Aangenaam. Pernille la Lau presenteert Postcode Bingo AMSTERDAM Bij Joop van den Ende Produk- ties in Aalsmeer kwam de sol licitatiebrief van Pernille la Lau voor een stageplaats op de afdeling Internationaal Management als een ge schenk uit de hemel. De 22-jarige HEAO- studente zou vier jaar geleden omroep- ster worden bij Van den Ende's commer ciële station TV 10. Dat avontuur liep slecht af en voor Pernille was de droom voorbij. Haar presentatietalent waren ze al die jaren in Aalsmeer niet vergeten. Haar adres wel. En dat was vervelend, want er werd iemand gezocht voor Post code Bingo. De sollicitatiebrief viel in de bus en het probleem was opgelost. Per nille la Lau loopt komend jaar niet alleen stage op de afdeling Internationaal Management, ze presenteert ook elke zondagavond bij TROS en Veronica het programma Postcode Bingo, waarin de trelddngen van de Nationale Postcode Lo terij plaatsvinden. „Ik had me de avond voor het stagege- sprek tot één uur 's nachts voorbereid op de vragen die ze zouden kunnen stellen. Dan kijk je de volgende dag wel even gek op als blijkt dat ze een oude band hebben bekeken en je vragen een programma te presenteren. Op het moment gaat al mijn aandacht uit naar Postcode Bingo. Mijn studie staat op een wat lager pitje. Ik stort me nu voor honderd procent op het pro gramma", vertelt Pernille. „Ik vind het zo fantastisch dat ik dit mag doen." Jeugddroom De kersverse presentatrice is enthousiast, energiek en tot alles bereid om van haar nieuwe baan een succes te maken. Wer ken voor televisie is voor Pernille la Lau geen bevlieging, maar een oude jeugd droom. Ze zette haar eerste stappen in de omroepwereld via Club Veronica, de jon gerenafdeling van de omroep. „Ik heb de televisie-opleiding van Club Veronica ge volgd en een jaar lang meegewerkt aan het tv-programma. Zodra ik uit school kwam ging ik aan de slag. Bellen, produk- tiewerk doen, teksten schrijven, inter views houden. Vooral de variatie die het werk biedt trekt me enorm aan. Ik vind het heerlijk om veel verschillende men sen te ontmoeten." Eén keer heeft Pernille la Lau Club Ve ronica mogen presenteren. „Simone Wal raven kon een keer niet en toen mocht ik het doen." Pernille geeft lachend toe dat ze steeds jaloers is geweest op Simone Walraven. Ze had de smaak van TV-werk goed te pakken toen ze na een jaar bij Club Veronica plaats moest maken voor nieuwe talenten. „Ik heb me direct inge schreven bij een modellenbureau in de hoop opdrachten voor bij voorbeeld re clamefilmpjes te krijgen. Via het model lenbureau heb ik vier jaar geleden een screentest gedaan voor de baan als om- roepster bij TV 10." TV 10 kreeg geen vergunning van het Commissariaat voor de Media om in Ne derland uit te zenden en Pernille besloot commerciële economie te gaan studeren aan .de HEAO. Haar studie heeft ze een jaar onderbroken om te reizen. „Ik heb een half jaar met mijn vriend in Japan ge zeten. Daar verdienden we ons geld met de verkoop van keramiek. Later zijn we onder meer naar de Filippijnen, Thailand en India geweest." Voor Pernille stond wel vast dat ze terug zou keren naar Ne derland om haar studie af te maken. „Ik wil nog steeds mijn opleiding afronden, maar het zal nu wat langzamer gaan. Ge lukkig verleent de school alle medewer- king." Pernille la Lau: „Ik vind het zo fantastisch dat de Postcode Bingo mag doer FOTO

Leidsch Dagblad | 1993 | | pagina 14