Timmer heeft 't hem weer gelapt Binnenland /Buitenland Staatsman van allure Vredesprijs ondanks oplaaiend geweld Gorbatsjov van Afrika ZATERDAG 16 OKTOBER 1993 Philips-baas krijgt van politici alle medewerking voor financiële truc Philips invents for you. En ook voor zichzelf bedenkt het wel eens wat. Via een even ongebruikelijke als geheime transactie met de RABO-bank bleek onlangs dat de kwakkelende Eindho- vense multinational de afgelopen zomer honderden miljoenen guldens heeft binnengehaald. Daaraan kleven met dank aan minister Andriessen (economische zaken) ook nog eens grote belastingvoordelen. Een poging tot reconstructie van een deze week achteraf door de Tweede Kamer goedgekeurde operatie, die eigenlijk 'staatsgeheim' had moeten blijven. dicht, omdat hij in het krappe jaar dat hij nu de Philips-kas beheert enige controle heeft ge kregen over de gigantische schuldenberg. Die bedraagt zo'n 16 miljard gulden en be dreigt het voortbestaan van het bedrijf. Over al dat geleende geld moet Philips immers elk jaar honderden miljoenen gul dens rente betalen. Wat Philips nodig heeft is cash, cash en nog eens cash, benadrukt Eustace steeds weer. Als dat onvoldoen de uit de verkopen van TV's en koffiezetters komt, dan maar op een andere manier. Philips besluit een deel van zijn kennis, octrooien en licen ties die in de produktie worden gebruikt, te verkopen aan een bank en vervolgens terug te hu ren. Ongebruikelijk in Neder land, maar naar verluidt geen noodsprong. Philips heeft meer dan een miljard gulden overge houden aan de verkoop van het belang dat de Eindhovense fir ma had in MEC, een samenwer kingsverband met het Japanse elektronicaconcern Matsushita. Bronnen rond het concern zeggen ook niets te weten van eventuele betalingsmoeilijkhe den bij Philips. Zulke geluiden hoorden ze vorig jaar wel. Dat was vlak voordat Philips de CAO openbrak om de loonkosten te beperken. Dat Philips eerder dit jaar op de rand van het faillisse ment balanceerde en door deze constructie is gered, is waar schijnlijk uit de lucht gegrepen. Wel krijgt de financiële positie den haag wilco dekker Zomer 1993 zoeft geregeld een zilvergrijze Jaguar de regenach tige residentie binnen. Het is de bolide van Jan D. Timmer, baas van Philips. Het voedt de hard nekkige geruchtenstroom dat de Eindhovense multinational in Den Haag hengelt naar staatssteun. Hoge functionaris sen binnen Philips ontkennen dat echter in alle toonaarden. Timmer praat op diverse minis teries over voorwaarden voor de industrie, wordt gezegd. Want die kunnen een stuk beter. Hoeveel beter blijkt later in een uitzending van de VPRO- radio. Minister Andriessen heeft ervoor gezorgd dat het in chro nische geldnood verkerende Philips een flinke injectie krijgt. Philips heeft een deel van zijn kennis (octrooien van en licen ties op uitvindingen) verkocht aan de RABO-bank, om het ge bruik van de kennis vervolgens terug te huren. De opbrengst voor Philips be draagt tussen de 400 en 800 miljoen gulden. Naar schatting dan, want RABO noch Philips het e zeggen. Ook minister An driessen mompelt slechts dat hij „wel wat gedaan heeft voor Philips". Algemeen wordt aangenomen dat Dudley Eustace, Philips' fi nanciële topman, het brein is achter de opmerkelijke sale and lease-back-constructie. De Brit worden grote kwaliteiten toege- flinke op kikker. De Philips-kennis is niet in guldens uitgedrukt op de ba lans. Alles wat de onderneming ervoor krijgt, is mooi meegeno men. Behalve natuurlijk dat er belasting over zo'n bedrag moet worden betaald. En het is na tuurlijk zuur om grofweg een derde van de waarde van de kennis die je jarenlang voor veel geld hebt opgebouwd bij de fis cus te moeten inleveren. Maar gelukkig, ook dat is bij Philips geen probleem. De grote verlie zen uit het verleden mag het bedrijf van de belasting aftrek ken; dat is de zogenoemde fis cale verliescompensatie. En daar blijft het niet bij: er valt via de fiscus nog meer voor deel te halen. De fiscale verlies compensatie geldt maar voor een beperkt aantal jaren en houdt dus op een gegeven mo ment op. Philips heeft er daar om voor gekozen zijn eigen kennis te huren van de bank. Dat bedrag, lease-kosten, gaat van de winst af. Daardoor wordt minder winst gemaakt of meer verlies gedraaid. En dat scheelt opnieuw belasting. Daarvan profiteert Philips net zolang als het de multinational belieft de eigen kennis te huren. Nu moet nog een bank wor den gevonden die de kennis koopt en terugverhuurt. De RA BO-bank heeft er het meest oren naar, hoewel zo'n deal met een multinational doorgaans is voorbehouden aan de grote concurrenten ABN AMRO en ING. Bovendien betaalt de Rabo van de grote drie het meest aan belasting. Dat is belangrijk, want er zijn ook voor de bank fiscale voordelen te behalen. De bank betaalt honderden miljoe nen om de kennis te kopen. Dat gaat de bank jaarlijks afschrij- dat drukt de En aan de inkomstenkant kunnen weer huurpenningen worden geno teerd. De RABO-bank doet dus mee. Wellicht kan Philips met het RABO-geld zijn RABO- schulden afbetalen, maar het is niet bekend of dat is gebeurd. Hoogstwaarschijnlijk zouden de andere Philips-banken dat niet pikken. Nu rest er nog één hindernis: de belastingdienst. Bedrijven, zeker als ze zo groot zijn als Phi lips, komen vaak bij de fiscus over de vloer. De regels staan immers vast, maar bij de uit voering is een verschil in uitleg mogelijk. De inspecteur moet zich afvragen: is een bepaalde transactie gedaan met het doel te voorkomen dat er belasting moet worden betaald? In het geval Philips/RABO luidt het antwoord: ja. De belasting dienst accepteert de constructie dus niet. Nu wordt er zwaar geschut in stelling gebracht. Philips weet sinds jaar en dag de weg in Den Haag en vindt daar doorgaans een willig oor. In politieke krin gen is bekend dat Jan Timmer bij menig bewindspersoon een graag geziene gast is. De uitweg uit de impasse zetelt aan de Be- zuidenhoutseweg, in de per soon van minister Andriessen van economische zaken. An driessen wil het zo belangrijke Philips dolgraag helpen, maar wordt in dat streven veelvuldig gefrustreerd door de op staats steun gebeten waakhonden van de Europese Gemeenschap in Brussel. Andriessen ziet echter een kans. Hij heeft al eerder een ak kefietje bij de hand gehad waar in octrooien en kennis in klin kende munt konden worden omgezet: de befaamde 'schoe nendoos' met de technologie van de twee nieuwe DAF- vrachtwagens die hij begin dit r jaar in de DAF-crisis gebruikte. Bovendien, het te gelde maken van kennis is in conservatief boekhoudend Nederland wel ongebruikelijk, maar veel bui tenlanden doen er niet moeilijk Andriessen weet, naar ver luidt met hulp van premier Lubbers, de politieke baas van de fiscus (staatssecretaris Van Amelsvoort) te overtuigen. Oké, de operatie kost de staatskas ve le tientallen miljoenen guldens, maar levert op de lange termijn ook veel op. Niet alleen omdat het herstel van Philips wellicht wordt bespoedigd. De Eindho vense multinational zal immers ooit, in betere tijden, zijn kennis terugkopen van de RABO-bank. Ook die transactie moet weer aan de fiscus worden voorge- legd. Philips en de RABO-bank krij gen dus het groene licht. De partijen spreken echter af de transactie geheim te houden. Er is niets onoirbaars gebeurd, maar er hangt een pregnante lucht van verkapte staatssteun omheen. De deal is daarom in zeer selecte kring bedacht en uitgevoerd. Toch lekt er infor- De reacties van vakbonden, politiek en financiële wereld zijn overwegend positief, onder het motto 'wat goed is voor Phi lips, is goed voor ons'. Wel voelt menigeen, vooral onder de be leggers, zich licht in zijn kuif ge pikt. De Effectenbeurs ziet zich zelfs genoodzaakt te onderzoe ken of Philips koersgevoelige in formatie heeft achtergehouden. De Tweede Kamer daarentegen oordeelt dat de Philips-con- structie door de beugel kan. Het financiële brein Dudley Eustace heeft zich enige popu lariteit verworven met het door voeren van wat meer openheid rond de altijd schimmig gehou Jan D. Timmer, graag geziene gast bij Haagse bewindslieden. den financiële positie van Phi lips. Nu blijkt wat iedereen eigenlijk al wist dat er gren zen zijn aan die openheid. Want hoewel de zaak op straat ligt, blijven de betrokke nen de kaken stijf op elkaar houden. De redenen liggen voor de hand: 'Brussel' moet niet worden geprovoceerd en nog veel belangrijker er mag geen run van andere probleembedrij ven komen die van Andriessen dezelfde hulp eisen. Het wach ten is dus op 4 november, als Dudley Eustace de resultaten FOTO DIJKSTRA FRED STEENMAN van Philips over het derde kwar taal presenteert. Iedereen zal in die cijferberg speuren naar de overblijfselen van een operatie die eigenlijk 'staatsgeheim' had moeten blijven. Sinds hij driejaar geleden met opgeheven arm door de poor ten van de Victor Vester-gevan- genis de vrijheid tegemoet liep, is Nelson Mandela aan een wa re zegetocht over de wereld be gonnen. Vorige week werd hij tijdens zijn bezoek aan Brussel nog met alle égards van een groot staatsman verwelkomd door de Europese Commissie en de Belgische regering. Met de Nobelprijs krijgt hij opnieuw erkenning voor zijn inzet de af schaffing van de apartheid in Zuid-Afrika vreedzaam te laten verlopen. Zowel zwarte Zuidafrikanen als westerse leiders prijzen hem om zijn vergevingsgezinde, verzoe nende opstelling jegens de rege ring, die er voor zorgde dat hij 27 jaar van zijn leven achter de tralies doorbracht. De progressieve Weekly Mail schreef onlangs: „Eén van de grootste bijdragen van Mandela aan de veranderingen in Zuid- Afrika is dat hij de manier waar op mensen met elkaar omgaan ter discussie heeft gesteld. Wie kan ontkennen dat de belang rijkste relatie in dit land die tus sen Mandela en president De Klerk is geweest?" Beide heren hebben zich sinds hun eerste ontmoeting positief over elkaar uitgelaten en elkaar over en weer 'integer' genoemd. Maar in de onderhandelingen die vrijwel direct na zijn vrijla ting begonnen, is wel duidelijk dat Mandela veel meer haast heeft dan De Klerk. Mandeia's haast wordt mede ingegeven door het feit dat hij in juli 75 jaar is geworden. Na dat hij 27 jaar in de gevangenis tot nietsdoen was veroordeeld, heeft hij niet veel tijd meer om zijn ideaal van een non-raciaal Zuid-Afrika te bereiken. Al tij dens zijn proces in 1964 kon digde hij aan: „U kunt er zeker van zijn dat ik,als ik vrijkom, zo goed als ik kan de strijd zal hervatten voor de afschaffing van de onrechtvaardigheden, totdat zij eindelijk voor eens en altijd zijn verdwenen. Mandela werd in 1918 geboren in Umtata als prins in het ko ninklijk geslacht van Tembu- land, dat nu in het thuisland Transkei ligt. In 1944 was hij een van de oprichters van de Jeugdliga van het Afrikaans Na tionaal Congres, toen een ge matigde zwarte organisatie voor vreedzame afschaffing van de apartheid. Mandela raakte in de jaren '60 meer en meer betrokken bij de harde strijd van het ANC, dat na bloedig optreden van de politie tegen zwarte jongeren zijn toe vlucht zocht tot geweld. Hij moest verschillende keren te rechtstaan. Tijdens een van die processen trouwde hij met Win nie Mandela. Nelson moest na een wapen vondst in 1964 terechtstaan we gens een complot om de rege ring omver te werpen. De rech ter veroordeelde hem tot le venslang. Mandela zat achttien jaar gevangen in de beruchte gevangenis op Robbeneiland, tot hij in 1982 werd overge bracht naar de Pollsmoorgevan- genis in Kaapstad. Mede omdat zijn vrouw Winnie de strijd tegen de apartheid on vermoeibaar voortzette, groeide zijn faam uit tot mythische pro porties en werd hij de bekend ste politieke gevangene van Zuid-Afrika, zoniet van de we reld. Zijn gevangenschap hield de opeenvolgende regeringen in Pretoria allengs meer in een po litieke wurggreep. Pas De Klerk durfde het in 1990 aan hem vrij te laten. En Man dela pakte moeiteloos de draad weer op. „Ik leg de resterende jaren van mijn leven in uw han den", kondigde hij in zijn eerste rede na zijn vrijlating aan. den haag jaco van lambalgen De Klerk en Mandela zijn niet de eerste Zuidafrikanen Luthuli kon de prijs niet in ontvangst nemen, omdat de die de Nobelprijs voor de vrede hebben gewonnen. autoriteiten zijn paspoort hadden afgenomen. In 1960, het jaar dat 69 zwarten tijdens een demonstra- In 1984 kende het comité in Oslo de prijs toe aan aarts- tie tegen de beruchte pasjeswetten in Sharpville door bisschop Desmond Tutu. In dat jaar overspoelde een de politie werden doodgeschoten, werd de prijs toege- nieuwe golf van protest tegen de apartheid Zuid-Afrika. kend aan de toenmalige ANC-president, Albert Luthuli. johannesburg anp-gpd De Zuidafrikaanse president De Klerk en ANC-leider Mandela golden als de grootste kanshebbers voor de Nobelprijs voor de vrede. Maar de laatste dagen leken hun kansen te zijn afgenomen als gevolg van het oplaaiende geweld in Zuid-Afrika. Zo wer den eind vorige week nog in twee zwarte woonwijken bij Johannesburg de stoffelijke resten van zes mannen gevonden die als gevolg van politiek geweld om het leven waren gekomen. Alleen al de eerste negen maanden van dit jaar heeft het geweld bijna 3.100 mensen het leven gekost, aldus een woordvoerder van de onafhankelijke Mensenrechtencom missie. Volgens een schatting van de com missie zijn sinds de vrijlating van Mandela in 1990 al meer dan 11.000 personen ge dood. Medewerkers van de Stellenbosch Uni versiteit bestempelden in augustus Zuid- Afrika nog als het gewelddadigste land ter wereld. „Ik geloof niet dat een van tweeën (Mandela en De Klerk) daadwerkelijk heb ben bijgedragen aan het herstel van de rust in de straten en de woonoorden", zo stelde Willie Esterhuyse van de universiteit. „Maar door Zuid-Afrika op de weg naar een poli tieke regeling te houden, hebben ze de grootste bijdrage geleverd die maar moge lijk is om een blijvende vrede te bereiken." Het ANC is blij met de toekenning van de vredesprijs aan Mandela en liet weten dat de ANC-leider op zeer korte termijn terug keert van een drieweekse rondreis door de Verenigde Staten en Europa. De Merk zei overweldigd te zijn door het besluit van het Nobelcomité en liet weten de prijs in 'alle nederigheid' te accepteren. Hij verklaarde de prijs als stimulans te be schouwen. Aartsbisschop Desmond Tutu, het hoofd van de Anglicaanse kerk in Zuid-Afrika, zei opgewonden te zijn over de toekenning van de Nobelprijs aan Mandela en De Klerk. „Ze hebben samen gewerkt om een einde te maken aan één van de vreselijkste tragedies van de huidige tijd: apartheid," zo vond Tutu, die zelf in 1984 de Nobelprijs voor de Vrede won. De Anti-Apartheidsbeweging Nederland (AABN) oordeelde dat Mandela na de toe kenning van de prijs 'tot de kampioenen van de vrede' mag worden gerekend. Voor De Klerk en Mandela hun 'onder handelde revolutie' begonnen, dreigde Zuid-Afrika onstuitbaar op een burgeroor log af te stevenen. Dat gevaar is ijog steeds niet bezworen, maar de absolute zekerheid waarvan men nog geen vijfjaar geleden uit ging, is geweken. Vijfjaar geleden had men evenmin kun nen voorspellen dat De Klerk en Mandela samen een uitweg uit het labyrint zouden zoeken. Wat deze onwaarschijnlijke venno ten tot hun historisch compromis heeft be wogen, wasset inzicht dat de regering noch het ANC de confrontatie kon winnen, en dat alleen onderhandelingen uitzicht boden op een vreedzame oplossing. De relatie tussen de twee is zeker in het jaar na de vrijlating van de ANC-leider gero mantiseerd. Sommige media gingen zelfs zo ver vriendschap te suggereren tussen twee mannen die niets gemeen hadden dan het besef dat ze geen andere keuze hadden dan te onderhandelen. De werkelijkheid is dan ook minder rooskleurig: beiden zijn politici die verschillende kiezers en belan gen vertegenwoordigen. De kloof tussen de voormalige onderdrukkers en onderdrukten kan niet alleen worden overbrugd door twee heren die redelijk, en niets meer dan dat met elkaar overweg kunnen. De prijs' waarmee het inzicht van De Klerk en Mandela wordt beloond, komt misschien te vroeg. Het slagen van de gi gantische operatie, tot standkoming van het nieuwe Zuid-Afrika, is nog lang niet verze kerd. Aan de inzet van De Klerk en Mandela zal dat niet liggen. Maar zij hebben niet al les in de hand. De snel gepikeerde Inkatha- leider Buthelezi is waarschijnlijk niet tot een positieve bijdrage in staat, maar zijn ca paciteiten als spelbreker mogen nooit wor den onderschat. PORTRET: FREDERIK DE KLERK Als president De Klerk de No belprijs voor de vrede niet wint, heeft hij dat alleen aan zichzelf te wijten schreef de Britse krant The Independent dinsdag nog venijnig. Het tekent De Merk, die weliswaar definitief de apartheid afschafte, maar ook steeds probeert het hervor mingsproces af te remmen als dat te snel gaat voor zijn blanke achterban. The Independent doelde op een incident vorige week vrijdag toen Zuidafrikaanse comman do's een huis in Umtata, de hoofdstad van het thuisland Transkei, binnenvielen en vijf jonge zwarten doodden. Geen van de jongeren bleek zich schuldig te hebben gemaakt aan welk vergrijp dan ook. De 57-jarige De Klerk (57), door vriend en vijand F. W. ge noemd, kwam in september 1989 aan de macht nadat zijn voorganger Botha in een waar koningsdrama aan de kant was gezet door zijn Nationale Partij. De Klerk, afkomstig uit een fa milie van politici en al sinds zijn jeugd lid van de partij, volgde Botha op als partijleider en een paar maanden later ook als pre sident. De Klerk gold tot dan toe als een behoudend pragmaticus. Het weekblad The Economist schreef over hem dat „als hij vooruitstrevende trekken heeft, dan heeft hij ze goed verborgen gehoudenAls president bleek zijn pragmatische inslag echter sterker dan zijn conservatieve ideeën en bepleitte De Klerk vol overtuiging een koers van ver anderingen. Het leverde hem de bijnaam Gorbatsjov van Afrika' De voorzitter van het Noorse Nobelcomité, Francis Sejerstedt, maakt bekend v foto omhoog van de winnaars De Klerk en Mandela. In zijn eerste rede als partijlei der in mei 1989 kondigde hij aan dat „de werkelijkheid ons leert dat de huidige situatie niet eeuwig kan blijven bestaan. De zaken moeten drastisch en snel den haag jaco veranderen." De apartheid anp moest verdwijnen. In februa 1990 zette hij de ee stap en verklaarde hij dat het Afrikaans Nationaal Congres (ANC), tot dan een terroristi sche organisatie, zou worden gelegaliseerd en dat de zwarte leider Nelson Mandela na 27 jaar gevangenschap zou worden vrijgelaten. Kort daarop begonnen onder handelingen tussen de regering en het ANC over de deling van de macht. Toen begon ook het grote touwtrekken tussen de re gering, die de blanken niet van zich wilde vervreemden, en het ANC, dat het allemaal niet snel genoeg kon gaan. Vrijwel vanaf de dag waarop hij aantrad, werd De Klerk achter volgd door de extreemrechtse partijen die eisten dat hij aftrad omdat hij de „blanken in de uit verkoop" had gedaan. Ook wankelde zijn positie toen ver halen bekend werden over de in de miljoenen lopende corruptie binnen verschillende ministe ries en het feit dat de politie partij koos bij het geweld in de zwarte woonoorden. Om zijn tegenstanders de mond te snoeren schreef De Klerk in maart vorig jaar alleen voor 1 blanken een referendum uit over zijn beleid. Geruggesteund door dat succes (70 procent steunde zijn beleid) kwamen de regering, het ANC en nog zo'n twintig partijen overeen dat er in april 1994 non-raciale verkie zingen worden gehouden. In een interview vorige maand zei De Klerk: „Als ik het allemaal over zou moeten doen, de grote beslissingen, de belangrijke her vormingen, dan zou ik het pre cies zo doen. Ik ben er nu, meer dan op de dag dat zij werden genomen, van overtuigd dat het de enige weg is en dat hier de hoop voor de toekomst ligt." PORTRET: NELSON MANDELA

Leidsch Dagblad | 1993 | | pagina 5