Leidsch Dagblad Zes oorlogsbodems VS blokkeren Haïti Jagers in het nauw Camera's voor vliegtuigen El Al Politie ontmantelt hasjfabriek Bel gratis 06-0329 TV-kijken gaat ten koste van leesplezier GOED NIEUWS aSSiSl»! |ooM ZATERDAG 16 OKTOBER 1993 OPGERICHT 1 MAART 1860 NR. 40288 LOSSE NUMMERS 1,60 CAO politie 3 Onderhandelaars van bonden en ministeries hebben gisteren een ak koord bereikt over een CAO voorde politie. Leiden te arm om rit profronde te organiseren leiden tim brouwer de koning De profronde van Nederland komt volgend jaar niet naar Leiden. Aad van der Luit van de sector Sport en Rekreatie liet dat gisteren weten aan organisator Herman Brink- hoff van de nationale wieler ronde. Volgens de woord voerder van de gemeente is het niet verantwoord dat Lei den zich garant stelt voor de kosten, die hij voor een start en finishplaats schat op mi nimaal 70.000 gulden. „We betreuren het ten zeerste dat Leiden zich niet kan aanmelden als etappe plaats", zegt Van der Luit, die gisterochtend nog uitvoerig overleg voerde met wethou der Joop Walenkamp. „Om je in te kopen bij de organisa tie, moet je als gemeente om te beginnen 40.000 gulden exclusief BTW neertellen. De rest van de kosten heb ik niet eens al te hoog geraamd. Maar zonder sponsors die 70.000 gulden ophoesten, kan een arme gemeente als Leiden zich dit niet permitte ren. Hoe wieier minded wij ook zijn." De start van de profronde werd dit jaar in de Sleutel stad gehouden. Daarmee was minder geld gemoeid, omdat het alleen het vertrek en niet de publicitair aan trekkelijke (en dus dure) aan komst van de eerste etappe betrof. „Naar aanleiding van die start verzocht Brinkhoff ons om in 1994 een complete etappe t§ organiseren. Hoe wel wij nu niet op dat ver zoek ingaan, neemt hij toch nog een keer op." den haag De jagers zitten in het nauw. Begin deze week begon de Dierenbescherming een publieks campagne om dierenleed bij de jacht aan de kaak te stellen. En gisteren kozen de regeringspartijen CDA en PvdA voor een verbod op de plezierjacht in Ne derland. Met name het jagen op onschadelijke trek vogels, waaronder diverse eendesoorten, is volgens de fracties niet meer verantwoord. Staatssecretaris Gabor van natuurbeheer noemt in zijn nota Jacht er Wildbeheer jagen op wild aanvaardbaar, als daar mee een redelijk doel wordt gediend. Daaronder verstaat Gabor de bestrijding van wildschade, maar ook de verkoop van wild voor consumptie en de jacht om het genoegen. De Tweede Kamer debat teert maandag over Gabors jachtnotST Buitenkant toestel voortaan vanuit cockpit zichtbaar Rechters Milaan willen boeken Vaticaan inzien den haag gpd De Israëlische luchtvaartmaat schappij El Al gaat al haar vlieg tuigen uitrusten met televisie camera's, waardoor alle vitale onderdelen aan de buitenkant van het vliegtuig vanuit de cockpit te zien zijn. El Al heeft het revolutionaire systeem ont wikkeld na de vliegramp in de Bijlmermeer. Gesuggereerd werd toen dat de bemanning van het verongelukte vliegtuig anders zou hebben gereageerd, als ze had geweten dat het rampvliegtuig twee motoren had verloren. Het Visual Observation System (VOS) brengt de moto ren, vleugels, hoogteroeren, lan dingsgestel en kleppen in beeld, zowel van de voor- als de ach terkant. Op een scherm in de cockpit zijn tegelijkertijd vier beelden te zien. Het systeem is voorzien van infrarood stralen, zodat het ook bij nacht en slecht weer kan' worden ge bruikt. Het VOS kan ook goede diensten verlenen bij ijsafzet ting of bij het parkeren op druk ke luchthavens. Gezagvoerder A. Oz, hoofd van het vliegbedrijf van El Al, kondigde de ingebruikname van het nieuwe systeem giste ren aan tijdens de tweede dag van de hoorzitting van de Raad voor de Luchtvaart over de Bijl merramp. Pagina 3: 'Normale landing was uitgesloten'. eelco van der li 'Der Rudi' gaat maar door. De ideeën- machine draait nog op volle toeren. Rudi Carrell 40 jaar in het vak. 'Met verstand is Rusland niet te bevatten, met een gewone maat niet te meten'. Een reisimpressie. Na 42 jaar weg bij de KLM: topman Sergio Orlandini. ,,De naam KLM moet niet te snel worden opgegeven." Gospeldisco in Alphen brengt het evangelie op een luchtige manier. Applausje voor de holy hip-hopper. Onze Taal: Verhoogd schaven. Kantoorparken in Engeland met veel groen, veel water en een vriendelijke architectuur. Een voorbeeld voor Nederland. Denkwijzen De noodzaak van Unieke vleermuis in gymzaal bovenkarspel gpd In een oud gymzaaltje in Bovenkarspel is een grote roze vleermuis aangetroffen. Deze soort is nog nooit eerder in West-Europa ge zien. Nederlandse zoogdierdeskundigen zijn opgetogen. Met een spanwijdte van liefst 41 centimeter is de roze vleermuis veruit de grootste vleermuizensoort van Europa. Het dier hoort thuis in war me streken: Griekenland, Turkije, Iran. Coordinator Verbeek van de vleermuiswerkgroep Noord-Hol land-Noord heeft zich over-het beest ontfermd. Volgens Verbeek, die de vleehnuis zo'n zestig meelwormen per dag voert, is het zoogdier kerngezond. Binnenkort wordt de vleermuis weer losgela ten. Het dier is sterk genoeg om op eigen kracht terug te vliegen naar het warme zuiden. Het openbaar laan heeft aan de juridische au toriteiten van het Vaticaan ge vraagd de boeken te mogen in zien van het IOR, het Instituut voor Religieuze Werken, ofwel de bank van het Vaticaan. De verdenking bestaat dat de bank betrokken is geweest bij de smeergeldoperatie die drie jaar geleden werd uitgevoerd door het chemie-concem Monte dison en bekend staat als de 'moeder van alle tangenti' (smeergelden). Montedison betaalde 180 mil joen gulden aan de regerings partijen, nadat de staat voor een zeer hoog bedrag de aandelen terugkocht van Enimont, een mislukte joint-venture van Montedison en het staatsche- mieconcern Enichem. Zo'n 100 miljoen gulden van de tangente werd betaald in de vorm van staatsobligaties. De rechters in Milaan vermoeden dat de IOR voor heeft gezorgd dat die obli gaties in handen kwamen van de politici. Akkoord 7 Ook Libanon zal zeer binnenkort een ak koord met Israël sluiten, zo willen hardnekkige ge ruchten in Bayrut. Lichtpuntje A Q Pe'er van Vossen I -7 kan weer lachen. Hij kreeg te horen dat een operatie aan zijn extra nekwervel niet nodig is. Gerard Reve ver- Z kiest België boven Nederland. „De Belg is een beter soort mens. Zacht moedig, niet zo inhalig." ARENTHALS CHAUDR0N ACCOUNTANTS EN BELASTINGADVISEURS Qticaal oóót-d(vUe>ie*i Clinton voert druk op militaire leiders op De Verenigde Staten hebben gisteren de druk op de mili taire leiders van Haïti opgevoerd. President Clinton be sloot tot een zeeblokkade van het Caribische eiland en stuurde zes oorlogsschepen. Die moeten toezien op de naleving van het VN-olieëmbargo. Dat wordt maandag van kracht als de militaire junta dan nog niet het veld heeft geruimd voor president Jean-Bertrand Aristide. den, maar hij maakte geen aan stalten om die afspraak na te komen. Aristide, de eerste democra tisch gekozen president van Haïti, die in 1991 door Cédras werd afgezet en in ballingschap in de VS leeft, moet volgens af spraak op 30 oktober in zijn functie worden hersteld. Clin ton stelde gisteren dat op Haïti „belangrijke Amerikaanse be langen in het geding zijn". De VS zullen optreden om te zor gen dat de VN-strafmaatregelen correspondent Ook is een compagnie soldaten op de Amerikaanse basis Guan- tanamo op hel nabije Cuba in staat van paraatheid gebracht, om indien nodig de duizend Amerikanen op Haïti te be schermen. De leider van de mi litaire junta, generaal Raoul Cé- dras, had op grond van een met de Verenigde Naties gesloten akkoord gisteren moeten aftre- Noord wij kse wethouder Barnhoorn weg paul de vlieger worden nageleefd. Verwacht werd gisteravond dat de VN de VS zullen machtigen om bij controle van het embargo ge weld te gebruiken. Clinton zei dat de VS bereid zijn ook alleen maatregelen te nemen „om de democratie te herstellen". Dinsdag maakten knokploe gen van militairen en politie een poging om enkele honder den Amerikaanse en Canadese VN-militairen aan land te laten gaan onmogelijk. Woensdag schoten de zogenaamde atta chés de minister van justitie van Aristide's overgangsregering dood. Aanhangers van de militaire junta eisten gisteren dat alle blanken Haïti onmiddellijk ver laten, zo maakten radiostations in de Haïtiaanse hoofdstad Port-au-Prince gemeld. De Noordwijkse wethouder van financiën, economische zaken en toerisme P.J. Barnhoorn heeft ontslag genomen. Zijn be slissing op te stappen is een ge volg van een aantal interne strubbelingen binnen zijn partij Noordwijks Belang. Die strub belingen begonnen vorige week dinsdag toen Barnhoorn zonder overleg door zijn partij op een zo goed als onverkiesbare (vier de) plek van de kandidatenlijst voor de verkiezingen van vol gend jaar was gezet. Bamhoom is ^an mening dat hij politiek niet langer door zijn eigen partij wordt gedragen en dat hem daarom niets anders rest dan onmiddellijk op te stappen. „Iemand die een aan tal dolken in zijn rug heeft zit ten, kan wel proberen aan de tafel te blijven zitten, maar glijdt weg. Ontslag nemen was de enig juiste beslissing. HET WOORD IS AAN Leo Rikmenspoel Niet aan zijn leefregel, maa zijn gedrag kent men de m VANDAAG Binnenland - Buitenland - Cultuur Familieberichten Feiten en meningen Gesprek van de dag - Info Regio11,13,14,15 Religie12 Sport19,21,23 Zaterdag Bijvoegsel 29 t/m 35 VANDAAG OOK TOERISME PAGINA 25 HET WEER Vrij guur Wisselend bewolkt en voorname lijk in het noorden van het land en enkele buien, sommige met hagel Middagtemperatuur omstreeks 10 graden. Wind uit west tot noord west, matig, kracht 3 a 4, aan de kust af en toe vrij krachtig, 5. Het Interregionaal Recherche team (IRT) Noord-Hollan- d/Utrecht heeft met behulp van een niet nader genoemde han delsbank een omvangrijke drugsonderneming opgerold. Na een onderzoek van 2,5 jaar vielen politie en FIOD gisteren met 120 man binnen in een moderne Amsterdamse hasjfa briek en op 17 andere adressen in Amsterdam, Rotterdam en Enschede. Met de 16 aanhoudingen (14 Nederlanders en twee Britten) is Nu f2.300,- voordeel op de Golf Orlando dan hoort u precies welke schitterende aanbiedingen Volkswagen nog meer voor u in petto heeft. De Volkswagen voordeellijn Leidse pedagoog onderzoekt kijk- en leesgedrag kinderen leiden meindert vang Ouders maken zich terecht zorgen over het vele televisiekijken van hun kinderen. Vol gens de Leidse pedagoog C.M. Koolstra le zen kinderen die veel voor de buis zitten steeds minder en steeds slechter boeken. „Maar het opvallende is dat ouders niets doen om hun kinderen minder te laten kij ken. Integendeel, zij vinden het soms een ideale kinderoppas. Dan kunnen zij onder tussen rustig iets voor zichzelf doen." Koolstra promoveert dinsdag aan de Leidse universiteit op een onderzoek naar de invloed van televisie op het lezent Hij volgde drie jaar lang het kijkgedrag en de leesprestaties van 1.000 kinderen op 16 ba sisscholen in Zuid-Holland. Het zorgwekkende dat uit het onderzoek naar voren kwam was dat de verschillen tussen goede en slechte lezers door de te levisie steeds groter worden. „En dat bete kent ook dat kinderen met laagopgeleide ouders steeds minder gaan lezen", aldus de voormalige onderwijzer. „Hoogopgelei de ouders stimuleren hun kinderen nog vaak om te lezen. Bij laag opgeleide ouders heeft de televisie eigenlijk vrij spel." Daarnaast vermindert het turen naar de buis het concentratievermogen dat nodig is voor het lezen van een boek. Televisie is een snel medium met zeer vluchtige beel den. „Er is daardoor weinig tijd om over de beelden na te denken en dus verleren zij dat een beetje. Het verstand wordt als het ware op nul gezet en die manier van infor matieverwerking nemen zij over bij het le- Of de scholieren nu naar het jeugdjour naal of naar de Ninja Turtles kijken, het is beide even slecht voor het lezen. „Het is opvallend hoe weinig selectief jonge kin deren kijken. Zij kijken naar kinderpro gramma's, maar ook naar spelshow's, kwissen of dramaseries zoals Goede Tijden Slechte Tijden. Net als de volwassenen ei genlijk." Wel waarschuwt Koolstra voor het groei ende verschil in leesvaardigheid tussen kinderen onderling. Want de gemiddelde aantallen verbloemen de individuele ge vallen waarbij het ene kind weinig televisie kijkt en veel leest en het andere dagelijks vier. uur achter de buis doorbrengt en slechts een minuut in een boek leest. „Ik denk dat met name scholen en docenten moeten zorgen dat bij alle kinderen lees plezier wordt ontwikkeld. Hoe moeizamer het lezen gaat, hoe eerder een kind weer wegvlucht naar de televisie." Uit het onderzoek blijkt dat het televisie kijken ook een positief effect heeft op het technisch lezen, het ontcijferen van de woorden. Dat is volgens Koolstra te dan ken aan het Nederlandse gebruik om bui tenlandse films en series niet na te syn chroniseren maar te ondertitelen. „Deze buitenlandse programma's dwingen de kinderen om de ondertitels in zeer korte tijd in zich op te nemen. Dat is een goede oefening voor technisch lezen." volgens de politie de complete onderneming opgerold. Eerder zijn in Marokko, Pakistan en Spanje al hasjtransporten on derschept. De belastingdienst heeft voor 40 miljoen gulden aan voorlopige aanslagen opge legd en beslag gelegd op 16 raspaarden, dure auto's, jetski's, onroerend goed en banktegoe den van twee ton. Een hoeveel heid hasj van 2.500 kilo die in de fabriek werd bewerkt, is ver brand. Het onderzoek begon met een tip in juli 1991 van de bank, die de politie attent maakte op Vervoerder mag boete verhalen op zwartrijder Een openbaar vervoerbedrijf mag op een zwart- of grijsrijder behalve de verschuldigde rit prijs ook de boete en admini stratiekosten verhalen. Dat heeft de Hoge Raad gisteren be paald in een proefproces van de Haagse Tramwegmaatschappij (HTM) tegen een passagier die 40 maal zonder kaartje was be trapt. De HTM concludeert uit de uitspraak dat ze nu zelf boetes mag afhandelen via een incas sobureau en het geld ook zelf mag houden. Daarvoor hoeft de kantonrechter niet meer te wor den ingeschakeld. In Den Haag worden jaarlijks zo'n 30,000 zwartrijders gepakt. De kantonrechter had de vor dering van de HTM voor wat betreft de boete en de admini stratiekosten afgewezen. Hij stelde dat die sancties van straf rechtelijke en niet van civiel rechtelijk aard zijn. Het ging wanprestatie (het reizen zonder geldig vervoerbewijs) uit een ci viele overeenkomst, aldus de kantonrechter. De HTM was het daarmee oneens en stelde sprongcassatie in bij de Hoge Raad. Daarbij wordt het hoger beroep met in stemming van de tegenpartij overgeslagen. Volgens het ver voerbedrijf is de reiziger wel de gelijk verplicht boete en admi nistratiekosten te betalen, om dat deze voortvloeien uit de door hem aanvaarde algemene voorwaarden die gelden op het moment dat een reiziger de tram instapt. De Hoge Raad stelde de HTM in het gelijk. De reiziger moet 40 maal de ritprijs (3,25 gulden) betalen, plus de boete en de kosten (3130 gulden). cliënten die Engelse en Schotse ponden met vele tonnen tege lijk en vervoerd in sporttassen kwamen omwisselen. Onder toeziend oog van politie en jus titie bleef de bank anderhalf jaar lang voor de bende wisse len. tot een totaal bedrag van 44 miljoen gulden. Ook een tweede bank die de mannen aan de ba lie kreeg en dat meldde, werd in het onderzoek betrokken. Het syndicaat opereerde als een modern geleide, middelgrote onderneming. Leidsch &~i Dagblad NIEUWE ABONNEES ONTVANGEN DE KRANT DE EERSTE 2 WEKEN GRATIS. Ja, dat is goed nieuws. Dus neem ik nu een abonnement. Postcodc:_ i Plaats: I Tel.: Na de eerste 2 weken betaal ik mijn abonnement: i 0 Per maand, automatisch i 28,75) Q Per kwartaal via acceptgiro (ƒ82.85) Q automatisch 82,85) Nr. bank/giro: Handtekening: Of bel 071 -128030 712Hr%00053

Leidsch Dagblad | 1993 | | pagina 1