Vrees voor zuiveringen Albanezen in Kosovo Buitenland Aftreden Cédras onzeker NASA zet 'telefoonbeantw oorder' buitenaardse wezens uit Mag ik even afrekenen? Haïtiaanse minister van justitie vermoord Italië in ban van onthullingen over coupplannen Verdachten moord Hani ook schuldig bevonden Piramide als goklokaal VRIJDAG 15 OKTOBER 1993 Algemeen Nederlands Persbureau AP Associated Press ie Presse Agentur CPD Gemeenschappeli|lie Persdienst he Independent IPS inter Press Service RTR Reuter De nieuwe spiraal van geweld die deze week is ontstaan in het kleine, arme Caribische ei landstaatje Haïti maakt het onzeker of juntaleider Raoul Cedras vandaag zal terugtre den. Dat is op 3 juli bij het VN- vredesakkoord overeengeko men. Cédras zei gisteren dat hij bereid was ontslag te ne men als het parlement een amnestiewet aanneemt die al le coupplegers tegen president Aristide straffeloos maakt. Maar diplomaten taxeerden zijn opmerkingen als een ver- tragingstaktiek. Het terugtre den van Cédras moet de weg vrijmaken voor de terugkeer van Aristide op 30 oktober. De 'hardliners' in de Haïti- aanse politiek blijven zich ech ter verzetten tegen het herstel van de democratie. De ge vreesde politiechef van Port- au-Prince, Michel Francois, wiens knokploegen deze week voorkwamen dat Amerikaanse VN-militairen voet op Haïti- aanse bodem konden zetten, wil zijn macht niet opgeven. ,,lk ben een Haïtiaan en ik zal in mijn land sterven", zei hij tegen een radiostation. Fran cois, een van de rijkste man nen van Haïti, moet op grond van het vredesakkoord ontslag nemen. Hij weigerde eerder een diplomatieke functie in Chili. londen steve connor the independent 'Buitenaardse wezens, als jullie daar ergens zijn, bel ons dan niet want onze telefoon is afgesloten' De harde werkelijkheid van een wereld in recessie is nu ook doorgedrongen tot het meest idealistische project van het Amerikaanse bureau voor de ruimte vaart, namelijk om contact te maken met buitenaardse levensvormen. Een Amerikaanse senator heeft een con grescommissie ervan overtuigd dat er een eind moet komen aan een vele mil joenen dollars kostend NASA-program- ma om 'intelligente' signalen uit de ruimte op te vangen. Senator Richard Bryan betitelde NASA's SETl-programma Search for Extra-Ter restrial Intelligence, oftewel Speurtocht naar Buitenaardse Intelligentie) als het najagen van marsmannetjes en een ver spilling van belastinggelden. „We moe ten ons eerste groene mannetje nog binnenhalen hield de senator zijn col lega's voor. Het SETI-project, dat een jaar geleden werd gelanceerd, gebruikt een van 's werelds meest geavanceerde radiotele scopen om de hemelen af te speuren naar zwakke radiosignalen die van intel ligent leven afkomstig zijn, waarschijn lijk in de vorm van een enkele continue toon met een frequentie van tussen de een en drie gigahertz. „We hebben al miljoenen aan dit pro ject uitgegeven en er is nog niemand op aarde geland met het verzoek: 'Breng me naar uw leider'. En er hebben nog geen vliegende schotels toestemming gevraagd om te landenaldus Jim Mul- hall, de persvoorlichter van de demo cratische senator uit Nevada. NASA is begrijpelijkerwijs gepikeerd over de beëindiging van het project. „We zoeken niet naar kleine groene mannetjes of grote blauwe vrouwen zegt John Rummel, een aan het SETI- programma verbonden wetenschapper. „We bestuderen natuurkundige feno menen die de signalen van intelligent leven in de ruimte zouden kunnen zijn." Volgens Rummel betekent de toe name van commerciële microgolf signa len van aardse herkomst dat het SETI- project over enkele tientallen jaren niet langer mogelijk zal zijn. vertaling margreet heslinga Krim-republiek kiest president KIEV DPA De Krim-republiek wil een ei gen president kiezen. Daarmee riskeert zij een nieuw conflict met de centrale Oekraïnse rege ring in Kiev. Het parlement van het schiereiland besloot op 16 januari 1994 presidentsverkie zingen te houden. Tot die ver kiezingen vervult parlements voorzitter Nikolaj Bagrov die functie. De Krimtataren mogen veer tien parlementariërs leveren. Ook de Krimduitsers, Grieken, Armeniërs en Bulgaren willen ieder een eigen afgevaardigde. De parlementsverkiezingen worden op 27 maart volgend jaar gehouden, tegelijk met die voor het Oekraïnse parlemen t. venetië» Het is een bijna jaarlijks terugkerend ritueel. De Venetianen kijken er ook niet meer van op als het beroemde San Marcoplein blank komt te staan. De overstromingen in noord-ltalië zijn dit jaar overigens wel erger dan normaal. Het waterpeil van het Alpen- meer Lagio Maggiore heeft gisteren door het aan houdende extreem slecht weer de recordwaterhoogte van 1907 met een centimeter overschreden. Het meer staat nu 197,21 centimeter hoog. Ook het nabijgelegen Como-meer is buiten zijn oe vers getreden. Talrijke kleine gemeenten rondom Lago Maggiore zijn nog slechts met amfibie-voertui gen te bereiken. In de steden Locarno en Ascona zijn zo'n duizend mensen geëvacueerd. foto ansa Raadslid mag niet met urine gooien Antwerpen Een gemeenteraadslid van het Vlaams Blok in Ant werpen is gisteren door de Antwerpse rechtbank veroordeeld tot twee maanden voorwaardelijke gevangenisstraf en een boete van tienduizend Belgische frank (ruim 500 gulden) voor het uit gieten van een pot urine over de hoofden van enkele stadgeno ten. Ze was het zat dat nachtelijke kroegbezoekers telkens haar huisgevel uitkozen als publiek urinoir. Onder het motto „een koekje van eigen deeg, zeikerd" kreeg een student in hoge nood een 'douche'. Hij liep tijdelijk oogletsel op. Menem met succes geopereerd buenos aires De Argentijnse president Carlos Menem (63) heeft gisteren een gecompliceerde spoedoperatie aan zijn halsslag ader goed doorstaan. Artsen deelden na de ingreep van 2 1/2 uur mee dat de president het ergste achter de rug had. Menem werd gisteren onwel. De snelle ontdekking van de storing in de naar de hersenen voerende ader heeft volgens hen erger voorko- Kardinaal bidt tegen Madonna sanjuan» Kardinaal Luis Aponte van Puerto Rico bidt dat de Amerikaanse popster Madonna eind deze maand niet het eiland zal bezoeken voor het geven van een concert. „Madonna zal een negatieve invloed hebben op de Puertoricaanse jongeren," zo zei de aartsbisschop. Hij heeft de rooms-katholieken opgeroe pen geen produkten van Pepsi, de sponsor van het optreden, meer te kopen. Liefdesdrankje van rendierhoorn Stockholm Een Zweedse firma komt met een nieuw middel op de markt dat de seksuele potentie moet verhogen: een schijfje rendierhoom in wodka. De firma hoopt dat Bloedhoom-Wodka de dorst kan lessen van met name Aziaten naar liefdeselixers. De zogeheten bloedhoorn, afkomstig van traditioneel in juni ge slachte rendieren, brengen omgerekend ruim tweehonderd gul den per kilo op, met uitschieters naar driehonderd gulden. WASHINGTON/PORT-AU-PRINCE Rtr-AFP-DPA-UPI Het geweld in Haïti houdt aan. Kort nadat de Amerikaanse president Bill Clinton gisteren de Haïtiaanse militaire junta met harde maatregelen dreig de als zij niet wil meewerken aan de herinvoering van de de mocratie, vermoordden gewa pende mannen minister van justitie Guy Malary. Volgens ooggetuigen werd Ma lary in de hoofdstad Port-au- Prince doodgeschoten in zijn auto, dichtbij de Kerk van het Heilige Hart, waar vorige maand ook een andere nauwe medewerker van Aristide koel bloedig werd vermoord. De lijf wacht en chauffeur van de mi nister kwamen eveneens om het leven. Aangenomen wordt dat beide moorden het werk zijn van zogenoemde attachés, knokploegen van militairen en politie en aanhangers van de voormalige dictator Duvalier. Malary was één van de sym bolen van het nieuwe Haïti. Aan hem was de taak toebedeeld een nieuw rechtssysteem .te ontwerpen en wetgeving te ma ken voor de modernisering van leger en politie, één van de be langrijkste onderdelen van het VN-vredesakkoord waartoe mi litairen en Aristide op 3 juli in New York besloten. Aanhangers van de militaire junta bezetten gisteren het Haïtiaanse parle ment en hielden parlementari ërs korte tijd in gijzeling. Als lid van het overgangskabi net werkte de 50-jarige Malary aan de terugkeer van de in sep tember 1991 verdreven presi dent Jean-Bertrand Aristide, ter wijl hij ook hielp bij de voorbe reidingen van een rechtszaak in de Verenigde Staten tegen oud- dictator Prosper Avril zaken die indruisen tegen de belangen van de machtige militaire lei ders van Haïti. President Clinton zei gisteren dat de VS zonodig „eenzijdig" zullen handelen om te bereiken dat het VN-vredesakkoord over Haïti wordt nageleefd en dat Aristide in zijn ambt terugkeert. Clinton noemde geen concrete maatregelen. Mogelijk dat Ame rikaanse oorlogsschepen gaan toezien op de naleving van de economische sancties inzake Haïti. Canada besloot gisteren zo'n 50 politieagenten uit Haïti terug te trekken. Berlijn samen met deelstaat Brandenburg Golf van arrestaties in Servische provincie Etnische Albanezen in de rusteloze Servische provincie Kosovo vrezen dat een campagne van zogenoemde 'etni sche zuivering' op handen is. Ze leiden dit af uit de re cente arrestatiegolf onder de Kosovanen en de uitzetting van internationale waarnemers van mensenrechtenorga nisaties. Eerder deze week waarschuwde Amnesty Inter national voor geweld in Kosovo. pristina marcus tanner the independent Volgens het etnisch-Albanese mensenrechtencomité in de hoofdstad Pristina zijn de afge lopen tijd zeven Kosovanen door de politie gedood. Ze wer den in de gevangenis vermoord of op straat neergeschoten. De Serviërs, die in de provincie een minderheid vormen, werpen te gen dat de politie-actie belang rijke sleutelfiguren heeft onder schept die een gewapende op stand aan het voorbereiden wa ren. Een van de gevangenen, Hazer Hazeraj, is volgens de Serviërs 'minister van defensie' van de zelf benoemde regering van de 'republiek Kosovo „Ze willen ons bang maken en paniek zaaien als voorberei ding op een etnische zuivering van Kosovo, dat vervolgens door Serviërs moet worden be volkt", meent de Kosovaanse dissident Adem Demaci. De mensenrechtenactivist Zenun Celaj: „Sinds de waarnemers van de CVSE (Conferentie voor Veiligheid en Samenwerking in Europa, red.) gedwongen wer den te vertrekken, heeft de on derdrukking veel ernstiger vor men aangenomen. De situatie was al niet florissant toen de waarnemers er nog waren, maar de Serviërs hielden zich nog in." Ibrahim Rugova, 'president' van Kosovo zegt dat de Serviërs het op de activisten van zijn partij hebben voorzien in een poging de schaduwstaat die de Albanezen in Kosovo hebben opgericht, te vernietigen. Onder de arrestanten van de laatste weken bevinden zich hoofdza kelijk activisten uit de pro-onaf hankelijkheidspartij LDK. Sinds Servië in 1989 de pro vincie Kosovo haar autonomie ontnam, hebben de etnische Al banezen meer dan negentig procent van de bevolking verkiezingen, staatsscholen en ziekenhuizen geboycot en beta len ze vrijwillig belasting aan de eigen 'regering'. „Sinds het vertrek van de CV SE zijn hele dorpen omsingeld en met bruut geweld uitge- kamtvertelt Rugova. Hij voor spelt dat de verwachte proces sen tegen Albanese activisten als een excuus zullen worden gebruikt om Kosovo met politie en soldaten te overspoelen. De etnische spanningen tus sen de 1,7 miljoen Albanezen in Kosovo en de Servische autori teiten die de provincie sinds 1912 hebben geregeerd, staan al zo lang op scherp, dat het niet duidelijk is of deze jongste straf- campagne daadwerkelijk een kentering betekent in het beleid van Belgrado. Sommige plaatselijke activis ten beschouwen de arrestaties slechts als een machtsvertoon van de Serviërs. „Telkens wan neer de wereld belangstelling in Kosovo toont, organiseren de Serviërs een showproces om de Albanezen als terroristen af te schilderen", zegt Ismet Hajdari. een journalist. Zolang Servië nog verwikkeld is in oorlogen in Bosnië en Kroatië zal Belgrado waar schijnlijk geen storm ontkete nen in Kosovo, temeer daar dit een eventuele opheffing van de internationale sancties tegen de rompstaat Joegoslavië zou kun nen verhinderen. vertaling: margreet heslinga Berlijn en de deelstaat Branden burg. die geheel rond de Duitse hoofdstad ligt, gaan in het jaar 1999 samen. De naam van de nieuwe deelstaat staat nog niet vast, wel dat de hoofdstad de garnizoensstad Potsdam wordt, nu al hoofdstad van Branden- burg. De zes miljoen inwoners kun nen zich in een referendum nog uitspreken over de plannen, zo is in Potsdam bekendgemaakt. Het samengaan maakt onder meer een betere aanpak moge lijk van de infrastructurele pro blemen van Berlijn, dat nu door zijn „ingesloten" ligging nauwe lijks over achterland beschikt. Brandenburg, een deel van de voormalige Duitse Democrati sche Republiek (DDR), werd één van de zestien deelstaten na de hereniging van Oost- en West-Duitsland in 1990. De Duitse bondsstaten hebben op verscheidene gebieden autono mie, bijvoorbeeld criminaliteits bestrijding. onderwijs en milieubeleid. Berlijn kreeg in 1990 de status van stadstaal, zoals Hamburg en Bremen. Vóór de val van de Muur in 1989 was het oostelijke deel de hoofdstad van de DDR. ACHTERGROND ROME EELCO VAN DER LINDEN CORRESPONDENT Aanval Serviërs op stad Maglaj De plannen zijn onthuld door de 34-jarige Donatella Di Rosa, echtgenote van een luitenant-kolonel van het Italiaanse leger. De vrouw zegt vanaf 1991 aanwezig te zijn geweest bij vergaderingen en diners waar hoge militairen en personen uit rechts-extremistische kringen niets minder dan de strategie en de financiering van een machtsovername 'naar het model-Pinochet' bespraken. Di Rosa zegt met de belastende informatie naar buiten te zijn gekomen omdat ze zich bedreigd voelde en zelfs voorzag gearresteerd te worden. Mevrouw Di Rosa lichtte de rechtbank van Florence in en schreef een brief aan de president van de republiek, maar vreesde niet geloofd te worden. In een serie persconferenties heeft ze nieuwe details prijsgegeven en dat heeft zoden aan de dijk gezet. Zowel de rechtbank in Florence als de militaire rechtbank in Rome heeft een officieel onderzoek ingesteld. Vijf hoge militairen lopen de kans te worden beschuldigd van hoogverraad. Een van hen, generahl Monticone, Italiës's jongste generaal en hoofd van de prestigieuze snelle interventiemacht, is geschorst. Mevrouw Di Rosa had met deze generaal een liefdesaffaire en hoorde van hem de coupplanen. De generaal ontkent alles en noemt Di Rosa een duivels wezen. „Samen met haar echtgenoot heeft ze me 700 miljoen lire (840.000 gulden) afgetroggeld. Pas nadat ik het paar had aangegeven bij de rechtbank, vorig jaar november, is het coupverhaal naar buiten gekomen", Oude tijden herleven in Italië. Maar misschien is het beter te zeggen dat die tijden nooit echt veranderd zijn. In 1964, in 1970 en in 1974 bestonden er plan nen tot een staatgreep, steevast uitgedacht door bok kige militairen, 'ontspoorde' geheime diensten, rechts-extremistische groepen en de maffia. En nu, in de nadagen van het 'regime' dat Italië 45 jaar heeft geregeerd, is het weer raak. In het voorjaar van 1994 zal, eindelijk, een Italiaanse Pinochet opstaan. aldus de generaal. Hel geld was volgens de vrouw echter bijeengebracht door de samenzweerders waartoe zij zichzelf en haar man ook rekent en gereserveerd voor de aanschaf van wapens. Generaal Monticone had het beheer erover omdat hij woonachtig is in het Noorditaliaanse Udine, een kruispunt van de internationale wapensmokkel. Italië smult al weer enige tijd van deze 'welles-nietes- feuilleton'. De justitie begint echter steeds meer interesse te tonen, vooral omdat de vrouw bijna dagelijks nieuwe details te berde brengt. Hoewel haar onthullingen tegenstrijdigheden bevatten en gr twijfel bestaat over haar intenties, is de hoop toegenomen dat er na de aanpak van de corruptie en de maffia ook eindelijk licht geworpen kan worden op de destabiliserende activiteiten van het zogenaamde 'parallelle Italië'. De aanslagen die nog steeds met de regelmaat van de klok plaatsvinden, en als doel het stagneren van het vernieuwingsproces lijken te hebben, wijzen bovendien naar dat subversieve Italië, waarin met name de (militaire) geheime diensten een hoofdrol vervullen. Na de laatste aanslagen en ook nadat de anti- corruptierechters hebben aangetoond dat de diverse inlichtingendiensten belastend materiaal hebben vernietigd en hun budget voor alles gebruikten behalve voor debescherming van de staat, heeft premier Ciampi besloten tot een rigoureuze reorganisatie. De minister van defensie, Fabbri, kondigde vorige week aan dat 300 agenten van de militaire dienst Sismi zullen worden weggezuiverd. De minister erkende expliciet en dat is voor het eerst in de Italiaanse geschiedenis dat er Italiaanse spionnen zijn die zich beziggehouden met activiteiten tegen de staat. Italië lijkt voorzichtig afscheid te nemen van zijn verleden, maar de vraag blijft of het oude Italië zich zonder slag of stoot zal overgeven. De leider van de lx*ga Nord, Umberto Bossi, laat al wekenlang weten een staatsgreep te vrezen en voert bovendien een felle polemiek met de Italiaanse legerleiding. De opperbevelhebber van de strijdkrachten. Canino, beschuldigde de Ix*ga ervan de eenheid van het land op het spel te zetten en kwalificeerde met de Lega sympathiserende militairen als 'verraders'. 1 Servische strijdgroepen hebben hun aanval op de belegerde plaats Maglaj gisternacht verhe- vigd. De door moslims beheer ste radiozender in Sarajevo heeft dit vandaag gemeld. Vol gens de zender werden drie mensen gedood en acht perso nen zwaargewond. De artillerie beschietingen hebben boven dien buiten het stadje grote bosbranden veroorzaakt. De moslimenclave in het noorden van Bosnië is al meer dan drie maanden omsingeld. Maglaj en het nabijgelegen Tesanj huizen naar schatting 143.000 Bosniërs. Moslims ver zochten opnieuw om voedsel en medicijnen, nadat door on voldoende medewerking van de Serviërs twee VN hulpkonvooi en gisteren de belegerde plaat sen niet hadden kunnen berei ken. Bosnische militairen vrezen een nieuw Servisch offensief, op grond van troepenbewegingen aan Servische zijde. johannesburg p van nuusenburg correspondent Het Hooggerechtshof in Johan nesburg heeft een Poolse im migrant en een voormalig par lementslid schuldig bevonden aan de moord op de zwar te leider Chris Hani. Beide ver dachten, Janusz Walus en Clive Der by-Lewis, zullen ook veroordeeld worden wegens verboden wapenbe zit. De derde verdachte, Gaye Derby-Lewis, de vrouw van de po liticus van de ex- treem-rechtse Konservatieve Partij (KP), werd vrijgesproken van alle aanklachten. Het drietal stond ook terecht wegens sa menzwering tot moord op een aantal andere prominente Zuid- afrikanen. onder wie Nelson Mandela, maar deze aanklacht werd niet bewezen geacht. Rechter Eloff zal op een nog na der te bepalen tijdstip de straf maat bepalen. Hani, de populaire leider van de Zuidafrikaanse Communisti sche Partij, werd op 10 april voor zijn huis dood geschoten. De moord ontketende ernstige ongeregeldheden, die aan tien tallen-mensen het leven hebben gekost. Flani's weduwe, Limpho, was donderdag getuige van de finale van het proces dat 10 dagen heeft ge duurd. De verdach ten hoorden het vonnis onbewogen aan, terwijl demon stranten voor het gerechtshof hun hoofden eisten. Rechter Eloff zei dat bewezen was dat Walus, een fanatie ke anti-communist, Hani met voorbe dachte rade had doodgeschoten. Hij accepteerde ook dat Derby-Lewis, volgens zijn eigen partijgenoten een rabiate racist, het moordwapen, een pistool met geluiddemper, geleverd had in de wetenschap waarvoor het gebruikt zou worden. Me vrouw Derby-Lewis werd we gens gebrek aan bewijs vrijge- sproke.n. Het ANC verwelkomde het vonnis tegen Walus en Clyve Derby-Lewis, maar betreurde dat mevrouw Derby-Lewis was vrijgesproken. Rechter bepaalt latei- de straf voor moordenaars las vegas Niets is te dol in het Amerikaanse gokparadijs Las Vegas. Vandaag opent in de woestijnstad in de staat Nevada het nieuwe hotel Luxor zijn deuren. Op de top van de piramide dient als lichtbaken, met een straal die op een onbewolkte dag wel zestien kilometer de lucht in schijnt. Het gigantische hotel annex casino heeft zo'n 700 miljoen gulden gekost. foto reuter neal lauren

Leidsch Dagblad | 1993 | | pagina 7