Kamer wil snel wettelijke aanpak vrouwenhandel ONTHULLEND 'De nood is ontzettend groot aan onze keukentafel' Paarse coalitie spreekt maar weinig kiezers aan Binnenland Eerste Mariniers keren terug uit Cambodja 'Nieteerste keer dat een Nazi wordt onderscheiden VRIJDAG 15 OKTOBER 1993 Ontmoeting Kooijmans met Arafat den haag Het ministerie van buitenlandse zaken bereidt een ontmoeting voor tussen minister Kooijmans en PLO-leider Arafat in Tunis. Contacten met de PLO op hoog niveau waren tot voor kort taboe, maar sinds het vredesakkoord tussen de PLO en Israël is ondertekend, is dat over. Kooijmans' voorganger, Van den Broek, heeft Arafat ook ontmoet maar dat was als EG- voorzitter. Sinterklaas moet gevangenis in zutphen Een 58-jarige man uit Wijhe is gisteren door de recht bank van Zutphen veroordeeld tot 219 dagen celstraf, waarvan 180 dagen voorwaardelijk met een proeftijd van twee jaar. De rechtbank acht bewezen dat de man jarenlang met vier minder jarige jongens ontucht heeft gepleegd. De man speelde Sinter klaas en de jongens Zwarte Piet. Na huisbezoeken konden jon gelui zich douchen bij de man thuis. Hij hielp ze dan met inze pen en smeerde ze in met lotion, ook op intieme plaatsen. Later werden de contacten voortgezet. Jongen bekent moord op leeftijdgenoot Apeldoorn Een 16-jarige jongen uit Apeldoorn heeft bekend een leeftijdgenoot, die tijdelijk verbleef in Jongenshuis Nieuw Veldzicht in Apeldoorn, te hebben vermoord. Hij deed dit uit wraak. Het slachtoffer is een paar weken geleden in een vijver in Apeldoorn gevonden. Hoewel uit sectie bleek dat de jongen was verdronken, dacht de politie meteen aan een misdrijf. Zeeman na redding alsnog overleden hollum Een opvarende van de Deense coaster Maria, die giste ren met vier andere bemanningsleden door de reddingboot Jo hannes Frederik van Ameland van boord is gehaald, is kort daar na aan zijn verwondingen overleden. Hulp van de arts die door een helikopter van de marine aan boord van de Frederik was ge bracht, mocht niet meer baten. De Deense kustvaarder, met als thuishaven Kopenhagen, kwam tien mijl ten noordwesten van Hollum op de Noordzee door een schuivende lading kopererts in moeilijkheden. Het 818 ton metende schip maakte zware slagzij. Kas ministerie van landbouw leeg den haag De directeuren van het ministerie van Landbouw mo gen geen enkele financiële verplichting meer aangaan, omdat de kas op Landbouw geheel leeg is. Ten aanzien van lopende beta lingsverplichtingen moeten ze ,,een terughoudend regime toe passen" en rekeningen later dan gepland te betalen. De op 30 maart van dit jaar afgekondigde personeelstop blijft van kracht. Ziekenhuisbacterie breidt zich uit emmen Het Scheperziekenhuis in Emmen heeft gisteravond een opnamestop voor twee verpleegafdelingen aangekondigd in ver band met de aanwezigheid van de 'ziekenhuisbacterie'. Deze bacterie is resistent voor antibiotica en kan ernstige infecties veroorzaken bij zieke patiënten. De bacterie werd vorige week ontdekt bij een patiënt uit een buitenlands ziekenhuis. Intussen zijn drie verpleegkundigen en een andere patiënt dragers van de bacterie. Nog eens 100 medewerkers en patiënten worden on derzocht. Veel kantoorruimte staat leeg Amsterdam F.r moeten geen nieuwe kantoren meer worden bij gebouwd, want er staat nu al 2,6 miljoen vierkante meter kan toorruimte leeg. Ondanks de eerste, prille signalen van econo mische opleving zal de leegstand van kantoren nog met tien tot vijftien procent toenemen. Dat zei C. Hakstege, vice-voorzitter van de Raad van Bestuur van het Bouwfonds Nederlandse Ge meenten gisteren tijdens een congres van het fonds in Amster dam. den haag anp De populariteit *van de paarse coalitie', een regering van PvdA, WD en D66 en dus zonder het CDA, is onder de kiezers niet groot. Uit een opiniepeiling van het onderzoeksbureau NIPO blijkt dat bij slechts negen pro cent van de kiezers een paars kabinet op de eerste plaats staat. Alleen onder de D66-aanhang is de paarse coalitie populair der. Met 26 procent staat deze combinatie op één. Van de WD-stemmers ziet 6 procent iets in de paarse coalitie, bij de PvdA-aanhang is dat 13 pro cent. Opmerkelijk is dat de tweede voorkeur van D66-kiezers uit gaat naar een combinatie van D66, CDA en WD (25 procent), terwijl slechts twaalf procent een voorkeur heeft voor een ka binet van D66 met CDA en PvdA. Deze combinatie wordt in de totale kiezersgroep door tien procent van de ondervraag den als eerste voorkeur opgege ven. Een coalitie van PvdA, D66 en GroenLinks is ook populair. Van de ondervraagden geeft veertien procent dit op als eerste voor keur. Bijna driekwart van de kiezers van GroenLinks kiest daarvoor, maar ook onder PvdA-kiezers is het de meest ge liefde combinatie. Overigens is de kans dat zo'n combinatie een meerderheid van stemmen in de Tweede Kamer haalt zeer klein. ;en Nederlands Persbureau GPD Gemeenschappeli|ke Persd'enst valkenburg «anp De eerste 448 Nederlandse mariniers uit Cambodja zijn gisteren aangekomen op de vliegbasis in Valkenburg. De militairen hebben meegedaan aan de grootste en duurste vredesmissie van de Verenig de Naties. Volgende week ar riveren de overige Nederland se militairen die naar Cam bodja zijn uitgezonden. De Nederlanders behoorden tot de in totaal 22.000 deelne mers aan de vredesmissie. De militairen werden onder meer betrokken bij de verkiezingen in mei van dit jaar, het repa triëren van vluchtelingen en het controleren van de men senrechten. Op onderdelen kan de aanwezigheid van de vele VN-militairen succesvol worden genoemd. Zo was de opkomst bij de verkiezingen met 91 procent erg groot. Daar staat tegenover dat het banditisme op het platteland voortduurt en dat door de te genwerking van de Rode Kh mers het ontwapenen van de strijdende groeperingen niet is gelukt. foto anp frans vanderunde Aparte CAO topambtenaar den haag* anp De ambtenarencentrale voor hoger personeel CMHF voelt veel voor het voorstel van het ministerie van binnenlandse za ken om voor topambtenaren een aparte CAO af te sluiten. Het gaat volgens directeur-ge neraal H. Pont van Binnenland se Zaken om een groep van 200 topambtenaren. De top moet bereid zijn van ministerie te verwisselen, zodra een beroep op hun wordt gedaan. De top managers onderscheiden zich van andere ambtenaren, door dat voor hen feitelijk geen ar beidsduur geldt. De CMHF wil de arbeidstijdverkorting van de topambtenaren inruilen voor andere arbeidsvoorwaarden. 'Alleen Wet tegen schijnhuwelijken niet voldoende den haag «gpd De Tweede Kamer stemt in met de Wet tegen de schijn huwelijken, maar vindt dat deze wet alléén onvoldoende is om de vrouwenhandel tegen te gaan. Volgens de Ka mer moet zeer snel wetgeving volgen om bemiddelaars en vrouwenhandelaren aan te pakken. Dat bleek gisteren tijdens de behandeling van het wetsvoorstel dat schijn huwelijken moet tegengaan. den haag «anp Het wetsvoorstel is bedoeld om het gat in het toelatingsbeleid te dichten. Volgens Justitie wor den jaarlijks ongeveer 10.000 huwelijken gesloten met als enig doel het krijgen van een verblijfsvergunning. Nederland se mannen dwingen geronselde buitenlandse vrouwen tot een schijnhuwelijk om hen in de prostitutie te laten werken. Maar er zijn ook Nederlandse vrouwen die voor grote som men geld trouwen met buiten landse mannen om hen zo aan een verblijfsvergunning te hel pen. Staatssecretaris Kosto van justitie wil schijnhuwelijken voorkomen. Vreemdelingen moeten verplicht bij het hoofd van de plaatselijke politie een verklaring over hun verblijfssta tus halen. De verklaring moet worden overlegd bij de huwe lijksaangifte. De ambtenaar van de burger lijke stand kan weigeren het hu welijk te voltrekken als er be middelaars in het spel zijn, de documenten vals zijn of als er sprake is van prostitutie of een reeks van huwelijken op rij. Als het huwelijk achteraf „schijn" blijkt te zijn, kan de officier van justitie het alsnog nietig verkla ren. Behalve D66 en Groen Links zijn alle partijen het erover eens dat de voorgestelde wijziging van het burgelijk wetboek nodig is om schijnhuwelijken tegen te gaan. Zij vinden echter dat tege lijkertijd het strafrecht moet worden aangepast om bemid delaars en vrouwenhandelaren aan te pakken. Kosto zei toe dat daarover wetgeving in de maak is, maar dat duurt de Kamer nu al veel te lang. D66-kamerlid Wolffensperger betoogde dat de wetgever zich niet moet mengen in het burge lijk recht om te trouwen. Als de wetgever wil tegengaan dat vreemdelingen een verblijfsver gunning proberen te krijgen via een schijnhuwelijk, dan moet dat bij de aanvraag van de ver blijfsvergunning gebeuren, vindt Wolffensperger. Als die aanvraag is gebaseerd op een schijnhuwelijk, kan deze wor den afgewezen, stelde hij voor. GroenLinks vindt het wets voorstel discriminerend voor paren waarvan één van de par tijen vreemdeling is. Volgens kamerlid Brouwer wordt om tal loze niet-romantische motieven getrouwd zoals het ontlopen van de dienstplicht, belasting voordelen of pensioenvoorzie ningen. Haar partij heeft er gro te moeite mee dat de overheid zich nu alleen op huwelijken met een verblijfsrechtelijk oog merk concentreert. Rechtsongelijkheid uit WAO wil deze rechtsongelijkheid uit de WAO halen. Het PvdA-kamerlid Leijnse wees Wallage op de ongelijk heid. Het gaat om arbeidsonge schikte ambtenaren die een nieuwe baan in het bedrijfsle ven vinden. Vallen zij daar op nieuw uit, dan geldt deze groep voor de marktsector als een 'nieuw geval', waardoor zij een lagere uitkering krijgen. Voor arbeidsongeschikte werknemers die ambtenaar worden, bestaat hetzelfde probleem. Staatssecretaris Wallage (sociale zaken) past de Wet Arbeids On geschiktheid aan, heeft hij aan de Tweede Kamer laten weten. In de nieuwe WAO die sinds 1 augustus van kracht is, behou den de bestaande arbeidsonge schikten hun oude (hogere) uit kering. Ook als zij een andere baan vinden en opnieuw ar beidsongeschikt raken, veran dert hun uitkering niet. Wallage Spoorwegvakbond FSV zegt vertrouwen in NS-directie op utrecht anp De spoorwegvakbond FSV heeft tijdens een ledenvergadering gisteren in Utrecht het vertrou wen in de hoofddirectie van de Nederlandse Spoorwegen opge zegd, omdat de vrees voor ont slagen onder NS'ers groot is. De FSV wil dat de directie duidelijk maakt waar het spoorwegperso neel aan toe is, nu NS zelfstan dig worden. Daarmee doelt de bond vooral op eventuele gevol gen van het afstoten van de on rendabele NS-lijnen, waardoor banen op de tocht staan. De FSV wil ook duidelijkheid over de toekomstige financiering van NS door de overheid. Voorge steld wordt om de reorganisatie 'Sporen naar '96' zes maanden uit te stellen om het personeel de kans te geven zich te laten informeren. De bond bereidt acties „met een publieksvrien delijk karakter" voor om zijn ei sen kracht bij te zetten. Boeren in problemen door overvloedige regen assen-groningen gpd De overheid zal niet veel kun nen doen voor de noordelijke boeren die door de overtollige regenval gedupeerd raken. Dat liet minister Bukman van landbouw gistermiddag weten tijdens een werkbezoek aan boeren in Groningen en Drenthe. Met eigen ogen kon hij constateren dat de aardap peloogst grotendeels als verlo ren kan worden beschouwd, terwijl ook de oogst van de sui kerbieten in gevaar is. De emoties werden akkerbou wer O. Nijboer uit Nieuwediep, gelegen op de grens tussen de Drentse en Oostgroningse veen- kolonieën, gistermiddag even te veel toen hij Bukman zijn deels ondergelopen aardappelland liet zien. Terwijl het maar bleef regenen, wees hij de bewinds man de zorgvuldig gegraven geulen aan op het bouwland. „Een week lang zijn we hier met drie man bezig geweest om die geulen uit te graven. Maar je krijgt het water onmogelijk meer weg", zei hij geëmotio neerd. Nijboer vocht tegen zijn tranen, wat ook Bukman niet ontging. Flij gaf de ontredderde boer een schouderklopje. In de bus van het openbaar vervoerbedrijf DVM, waarmee noordelijke boerenbestuurders, politici én minister Bukman door het Groningse en Drentse land toerden, had Nijboer al verteld van zijn problemen. „Ik heb nu een klein deel van de aardappeloogst binnen. Negen tig procent moet als verloren worden beschouwd. 45 hectare aardappelen en 28 hectare bie ten zitten nog in de grond. Dat Met kaplaarzen loopt minister Bukman over het ondergelopen land van boer Huizinga in Zeerijp. een slordige 400.000 gulden. Om nog wat te kunnen doen. hebben we tien droge da gen nodig." De bestuurders van de land bouworganisaties drukten Buk man op het hart dat het slechte weer de spreekwoordelijke druppel is die de emmer doet overlopen. Immers, het Haagse en Europese landbouwbeleid heeft de agrarische stand reeds in grote problemen gebracht. „Als dit beleid niet drastisch verandert, blijft er geen boer meer over", klonk het in de bus. Boerin Sina Ottens vertelde over de slapeloze nachten, waarmee veel boerengezinnen op 't ogenblik kampen. Veel agrariërs dreigen volgens haar overspannen te raken door de grote financiële zorgen. Tegen Bukman zei ze: „U weet niet half hoe groot de nood aan de keukentafel is." Akkerbouwer C. Westerdijk uit Westeremden overhandigde de minister tijdens de busreis de jaarstukken van zijn bedrijf. Daaruit blijkt dat zijn onderne ming sinds vorig jaar in de rode cijfers zit. Vorig jaar bedroeg het 'negatieve inkomen', zoals het in landbouwkringen heet, voor al door de ingestorte pootgoed- foto anp markt vijftigduizend gulden. Door de slechte weersom standigheden dreigt het verlies over dit jaar nog hoger uit te vallen. „De prijzen zakken on der onze voeten weg. Regering kom over de brug. Het gaat om onze overleving", hield Wester dijk de bewindsman voor. Vriendelijk doch dringend werd Bukman gewaagd de financiële stukken na lezing in Den Haag wel weer terug te sturen. „Het zijn de originelen." In Zeerijp werd halt gehou den om de drassige kleigrond van boer Huizinga in ogen schouw te nemen. Uiterlijk half drie moest Bukman de dienst auto weer in om tijdig voor landbouwzaken in Den Haag te zijn, zodat acht minuten over bleven voor het bezoek aan dit bedrijf. Het werd een kwartier, maar met de getroffen boer Huizinga kon Bukman nauwe lijks een woord wisselen omdat reporters en cameramensen van radio en televisie alle aan dacht van de bewindsman opeisten. Voor de journalisten hield Bukman steeds hetzelfde relaas: „Het beeld van de ondergelo pen landerijen kende ik uit de krant. Het is goed om de ellen de met eigen ogen in je op te kunnen nemen. Het is inder daad een diep treurige toe stand". Bukman wees er verder op dat de financiële middelen van het rijk beperkt zijn. „Maar dat er behoefte is aan compen satie is duidelijk. Als kabinet zullen we gaan bekijken in hoe verre wij een geringe bijdrage kunnen leveren aan de oplos sing van dit probleem", aldus de bewindsman. Later op de middag werd in Appingedam een persconferen tie gehouden. Bukman was toen al verdwenen. Voorzitter P. Boonman van de Algemene Boeren- en Tuindersbond toon de zich geërgerd over de „af standelijke houding" van minis ter Bukman. „Jonge boeren ne men hier op den duur geen ge noegen meer mee", klonk het dreigend. den haag bert-jan klein De commotie in de joodse gemeenschap in Ne derland is hoog opgelopen over het besluit van het Israëlische instituut Yad Vashem de voor malige SS'er Alfons Zündler de Yad Vashem-me- daille toe te kennen. Het instituut besloot onder druk van de publiciteit het besluit voor onbe paalde tijd op te schorten om eventueel nieuw bewijsmateriaal te onderzoeken. De Israëlische ambassadeur in Nederland, Michaël Bawly, ver telt hoe zijn regering en hijzelf over de zaak- Zündler denken. „Het is niet de eerste keer dat een nazi de Yad Vashem-medaille krijgt." „De oorlog is natuurlijk nog steeds een bijzonder gevoelig onderwerp in Nederland. Veel mensen bewaren ook na al die tijd nog sterke herinnerin gen aan die periode in hun leven. Ik heb natuur lijk begrip voor de gevoelens en emoties rond de ze zaak", aldus Bawly. Bawly ontving gisteren een delegatie van ver ontruste joodse Nederlanders, die hun ongenoe gen kenbaar maakten over de toekenning van de Yad Vashem-medaille aan de voormalige SS'er Alfons Zündler. Zündler kreeg die onderschei ding, omdat hij 22 joden, voornamelijk jonge meisjes, had laten ontsnappen uit de Holland- sche Schouwburg in Amsterdam. De schouwburg was tijdens de Tweede Wereldoorlog één van de verzamelplaatsen van joden op weg naar de ver nietigingskampen. Wat is het standpunt van de Israëlische regering in de 'zaak'Zündler? „De Israëlische regering is officieel geen partij als het gaat om wie een Yad Vashem-medaille krijgt. Yad Vashem is een zelfstandig instituut en de Yad Vashem-commissie beslist over de toe kenning. Dat geldt ook in dit geval." Heeft de Israëlische regering toch niet een ver antwoordelijkheid als het gaat om zoiets gevoe- ligs? „Ik denk dat wij een rol kunnen spelen als tus senpersoon. Wij kunnen er zorg voor dragen dat al het bewijsmateriaal dat nodig is om een oor deel te vormen, bij Yad Vashem terechtkomt. Dat is ook de reden dat ik gisteren de delegatie heb ontvangen. Ik begrijp hoe gevoelig de zaak ligt. zeker na alle publiciteit van de afgelopen dagen." Vindt u het nou niet vreemd, een Yad Vashem- medaille voor een SS'er? De SS had een belangrijke rol bij de uitroeiing van de joden in de Tweede Wereldoorlog. „Het is natuurlijk niet de eerste keer dat een Duitser en zelfs een nazi, de Yad Vashem-medail le krijgt. Dat moet ook mogelijk zijn als vaststaat dat zo iemand met gevaar voor eigen leven joden heeft gered. Er zijn vele Yad Vashem-medailles uitgereikt en voor zover ik weet. heeft dat nog nooit tot deze emoties geleid." Maar een SS'er? „De man is voorgedragen en er zijn tot nu toe twintig getuigenissen vóór hem en geen enkele tegen U moet zich ook realiseren dat hij lid van de SS-Polizeidivision was, dat is geen vrijwilligers korps. De mensen in die divisie werden gedwon gen dienst te nemen. Hij is bovendien door de Duitsers ter dood veroordeeld en heeft de laatste oorlogsjaren in het concentratiekamp Dachau doorgebracht." „De tegenstanders zeggen dat hij vooral meis jes had vrijgelaten en wel in ruil voor seks. Bij de vrijgelatenen zaten ook enkele kinderen van twee of drie jaar: in dat geval kan er toch geen sprake zijn van seks of verkrachting? Nogmaals, er is op dit moment geen officiële getuigenis tegen Zünd Ier." Wat moet er nu gebeuren? „Ik heb van Yad Vashem begrepen dat zij het besluit over de toekenning van de onderscheiding aan Zündler willen opschorten. Zij zijn ook bereid om nieuw bewijsmateriaal nader te bekijken. Het is best mogelijk dat er meer over Zündler bekend wordt. Hij is recent weer opgedoken terwijl ieder een dacht dat hij dood was. Onze ambassade wil best een rol spelen om te zorgen dat die informa tie bij Yad Vashem terechtkomt. Maar dat is de enige rol die wij kunnen spelen."

Leidsch Dagblad | 1993 | | pagina 5