'Kok is volledig van de pot gerukt' Binnenland Begrafenis Manke Nelis Boeing lijkt El Al in bescherming te nemen Vijftienhonderd keer van harte' Aantal ongevallen in en om huis neemt af Bijklussers zaak van universiteit zelf Boeing biedt slachtoffers hoge schadevergoedingen Hoorzitting Bijlmerramp oppervlakkig VRIJDAG 15 OKTOBER 1993 n Nederlands Persbun XTC kan lever beschadigen rotterdam Tussen het slikken van XTC-pillen en ernstige lever beschadigingen bestaat een 'meer dan waarschijnlijk' verband. H. Metselaar van het levertransplantatieteam in het Rotterdam se Dijkzigt Ziekenhuis zei dit gisteren naar aanleiding van erva ringen met enkele jonge patiënten in zijn ziekenhuis. Overigens had geen van decadenten lang of buitensporig grote hoeveelhe den XTC gebruikt. Kamer achter deal Philips en RABO den haag De overeenkomst tussen Philips en de RABO-bank kan fiscaal door de beugel. De Tweede-Kamercommissie voor fi nanciën heeft dat gisteren geconcludeerd na overleg met minis ter Andriessen (economische zaken) en staatssecretaris Van Amelsvoort (financiën). De kern van de deal is dat Philips oc trooien en licenties verkoopt aan de RABO-bank. met een terug koopgarantie. Het gebruik van de octrooien en licenties wordt vervolgens van de RABO gehuurd. Negende donor week begonnen utrecht Fractievoorzitter Bolkestein (WD) heeft vandaag in Hilversum het startsein gegeven voor de Nationale Donorweek 1993. Op de bijeenkomst ging een nieuwe voorlichtingsfilm in première en werd een rondreizende publiekstentoonstelling in gebruik genomen. Tijdens de donorweek (dit jaar voor de ne gende keer) probeert de Stichting Donorvoorlichting het donor codicil, en daarmee het belang van orgaan- en weefseldonatie voor transplantatie, onder de aandacht van het publiek te bren gen. Het thema is 'Donor worden, dat doe je voor elkaar'. Kop Kelten-god mogelijk in Nederland dublin Een uit het Ierse Cloghane verdwenen eeuwenqude ge beeldhouwde kop van de Keltische god Crom Dubh is mogelijk in Nederland. Het hoofd verdween op 18 of 19 augustus uit een muur van een kerk in Cloghane, een plaatsje op het schiereiland Dingle. Volgens de conservator van het Nationaal Museum van Ierland is er een duidelijke aanwijzing dat het hoofd is meegeno men door een Nederlandse toeriste. Bijna helft van scholieren is racistisch utrecht Bijna de helft (44,8 procent) van de scholieren op HA VO en VWO heeft racistisch ideeën. Zo willen zij liever geen Turkse buren en vinden zij dat allochtonen zich moeten aanpas sen aan de Nederlandse samenleving. En 15 pocent vindt zelfs dat allochtonen niet dezelfde rechten moeten hebben als au tochtone Nederlanders. Dat blijkt uit een onderzoek onder 2.800 scholieren uit de hoogste klassen van VWO en HAVO, waarop psycholoog G. Kleinpenning vandaag in Utrecht is gepromo veerd. Extra belasting op autotelefoonnet den haag De PTT moet 7,5 procent extra belasting betalen over de winst van het autotelefoonnet. Dat staat in het wetsvoorstel dat minister Maij (verkeer en waterstaat) gisteren.naar de Twee de Kamer heeft gestuurd. Het wetsvoorstel moet een einde ma ken aan de monopoliepositie van de PTT. Als de Tweede Kamer akkoord gaat, zal door middel van aanbesteding worden geko zen voor een bedrijf dat naast de PTT een autotelefoonnetwerk mag aanleggen en exploiteren. Sleutel tegen autodiefstal almelo Texas Instruments in Almelo denkt letterlijk en figuur lijk de sleutel te hebben gevonden voor de oplossing van het we reldwijde probleem van autodiefstallen. Het bedrijf voorziet het contactsleuteltje van de auto van een minuscuul zendertje, dat een signaal afgeeft om het ontstekingssystetm te laten werken. Volgens het nieuwe systeem is er geen andere manier om een auto aan de praat te loïjgen. vervolg van voorpagina De inspectieprocedures van El Al kwamen gisteren tot verba zing van enkele deskundigen nauwelijks aan de orde. Wol- leswinkel moest in zijn rapport wel concluderen dat de proce dures van El Al goed zijn. Boeing bevestigde immers dat El Al volgens het boekje werkt. En wie is Wolleswinkel om dat in twijfel te trekken? Voor de Raad voor de Luchtvaart lijkt daarmee de kwestie afgedaan. Voorbijgegaan werd aan het feit dat El Al een belangrijke klant van Boeing is. Uit het rap port van Wolleswinkel kan na melijk wel worden geconclu deerd dat het niet is uitgesloten dat El Al-inspecteurs de haar scheurtjes over het hoofd heb ben gezien. Letterlijk zegt hij „dat het totale systeem van vei- ligheidsbeheersing niet ade quaat was. Het was teveel af hankelijk van succesvolle in spectiemethodes. Of El Al een scheur over het hoofd gezien heeft tijdens de laatste inspec- Ven'oersbonden woedend op minister van financiën De vervoersbonden van FNV en CNV hebben gisteren woedend gereageerd op het plan van minister Kok (fi nanciën) om bedrijven in het wegvervoer alleen een vol ledige compensatie te geven voor de verhoogde dieselac cijns als de lonen in die sector volgend jaar worden be vroren. De bonden spreken van chantage. De werkgevers in de vervoerssector kunnen wel leven met Koks plan. utrecht-denhaag anp „Gelegenheidspolitiek van de ergste soort", vindt voorzitter W. Waleson van de Vervoers- bond FNV. „Volstrekt van de pot gerukt. Ik weet er echt geen andere woorden voor", aldus Waleson. Ook de CNV-bond zegt dat de minister buiten zijn boekje is gegaan. „Het kabinet moet eens op houden met dit soort onzin. Ze zijn nu zelfs bezig op decentraal niveau de arbeidsverhoudingen te verzieken. Want als wij met onze CAO-voorstellen bij de werkgevers komen, zeggen die dat er Financieel helemaal niets kan omdat ze anders de com pensatie mislopen". aldus Waleson. Hij constateert dat minister Kok daarmee dé CAO- onderhandelingen in de sector tot een „absolute farce" maakt. De Vervoersbond CNV vindt dat Kok zijn bevoegdheden als minister misbruikt door een be lastingmaatregel te verbinden aan het arbeidsvoorwaardenbe leid. Bestuurder A. Bot stelt dat de minister zich bemoeit met zaken waarmee hij niets heeft te maken. Ook Bot spreekt van een verkapte loonmaatregel. „In feite stuurt Kok de werkgevers nu met een lege portemonnee naar de onderhandelingstafel." De werkgevers in het wegver voer zijn wel tevreden, zo blijkt uit de reacties. De huidige CAO loopt op 1 januari af. De inzet van de werkgevers is het be perkt houden van de loonsver hoging, aldus een woordvoer ster van Transport en Logistiek Nederland. De EVO. de organisaties van de eigen v ervoerders, is ook te vreden. Wel stuurt deze organi satie nu een brandbriefje aan Kok en aan de Tweede Kamer. De eigen vervoerders hebben chauffeurs in dienst die onder tal van CAO's vallen. De EVO vindt het daarom niet terecht, dat de compensatie afhankelijk wordt gesteld van alleen de ver- voers-CAO. Directeur J. Weitenberg van het Nederlands Christelijk Werkgeversverbond maakt kanttekeningen bij de opstelling van Kok. „De arbeidsvoorwaar den zijn primair een verant- woordelijkheid voor werkgevers en werknemers", aldus Weie- tenberg. Amsterdam Zo'n tweehonderd mensen hebben gisteren op de begraafplaats St. Barbara in Amsterdam-West de begrafenis van Manke Nelis (Cornelis Pieters) bijgewoond. De zanger/bassist van het Amsterdamse le venslied overleed vorige week op 73-jarige leeftijd. Op de foto. familie en vrienden bij het met bloemen be dekte graf. FOTO ANP HERMAN PIETERSE tie, is niet met zekerheid te zeg gen". Boeing lijkt El Al echter in be scherming te nemen. Daarvoor is ook ruimte, aangezien de fou te constructie van de motorop hanging toch de belangrijkste oorzaak van het ongeluk is. Boeing wil zijn klant niet aan de concurrentie kwijtraken door hem openlijk aan de schand paal te nagelen. En dat roept weer vragen op of inzittenden van de 747 in de toekomst wel op de inspectie procedures van sommige lucht vaartmaatschappijen kunnen en mogen vertrouwen. El Al en de meeste andere maatschap pijen zijn nu extra alert. Maar wie garandeert de passagier dat iedere luchtvaartmaatschappij de motorophanging van haar 747's gedegen controleert? En wie weet zeker dat monteurs nooit een haarscheurtje over het hoofd zien? Herhaling van het ongeluk lijkt dus niet voor de volle honderd procent uitge sloten zolang de nieuwe motor ophanging niet in alle 747's is geïnstalleerd. maastricht gpd De gouverneur van Limburg, baron Van Voorst tot Voorst, en burgemeester Houben van Maas tricht hebben gisteren ruim 1.500 keer in heel Europa hun gelukwensen overgebracht. Schrif telijk wel te verstaan, in de vorm van kleurige felicitatiekaarten. In alle negen EG-talen wensen Van Voorst en Houben meer dan 1.500 'top-Europeanen' van harte proficiat met de bereikte ratificatie van het Verdrag van Maastricht. De politieke en monetaire integratie van de twaalf EG-lidstaten staat sinds deze week defi nitief vast, nu ook het laatste juridische obsta kel het Duitse Constitutionele Hof is ge slecht. Voor Van Voorst en Houben reden ge noeg de gelukwensen over te brengen aan een indrukwekkende hoeveelheid Europese VIP's. De wenskaarten zijn onder meer geadresseerd aan alle 24 EG-ministers van Buitenlandse za ken en financiën, de 518 leden van het Euro pees Parlement, de voltallige Europese Com missie en de complete sliert Europese instellin gen. Voorts vermeldt de verzendlijst niet nader genoemde 'Brusselse sleutelfiguren' en van zelfsprekend de namen van alle Nederlandse kabinets- en parlementsleden. Bovendien ploft de kaart dezer dagen op de deurmat van diplo maten, de nationale en buitenlandse pers en 'bijzondere relaties' van de provincie Limburg en de gemeente Maastricht. de privésfeer hoger op de agen da is komen te staan bij over heid, maatschappelijke organi saties, gezondheidszorg, media en consumenten. Alleen de banden met het bedrijfsleven kunnen volgens SCV-directeur Rogmans nog wat verder wor den aangehaald. Nog altijd hebben er volgens de stichting te veel ongevallen plaats die tot letsel, blijvende handicap of erger leiden. Jaar lijks stellen ruim 3 miljoen slachtoffers van een ongeval zich onder behandeling van een huisarts, fysiotherapeut, tand arts of specialist. In ruim 8 van de 10 gevallen gaat het om een ongeval in de privésfeer. Afge zien van het persoonlijke leed kosten die privé-ongevallen de maatschappij jaarlijks zo'n twee miljard gulden. amsterdam anp Het aantal dodelijke ongevallen in of om het huis en tijdens sport, spel en recreatie, is de af gelopen tien jaar met 7 procent afgenomen. Het aantal zieken huisopnamen daalde in die pe riode met 15 procent en het aantal poliklinische behandelin gen met 7 procent. Op jaarbasis levert dat een besparing op van ruim 225 miljoen gulden aan kosten in de gezondheidszorg en de sociale zekerheid. De Stichting Consument en Veiligheid (SCV) presenteerde die cijfers gisteren tijdens het jubileumseminar van de stich ting in Amsterdam. Thema van het seminar is 'Ongevallenpre ventie in de privésfeer; een an dere kijk op veiligheid'. In het 10-jarig bestaan heeft de SCV bereikt dat veiligheid in Maatregels voor behandeling van TBC verscherpen den haag anp Er moeten snel scherpere maatregels komen om de multiresistente tuberculose, waartegen geen medicijnen helpen en die zich dus snel verspreidt, in te dammen. Deze vorm van TBC komt sporadisch in Nederland voor. Dat staat in een rap port van een speciale com missie dat vandaag in Den Haag is aangeboden aan staatssecretaris Simons (volksgezondheid), tijdens een symposium van de 90- jarige KNCV, de organisatie van tuberculosebestrijding. Centraal in de maatrege len staan adequate behan deling, bijscholing, beper ken van de 'import' van de ziekte en infectiepreventie in ziekenhuizen. den haag gpd De Tweede Kamer wil universi teiten niet tot in detail opleggen hoe zij moeten omgaan met bij verdiensten van bijklussende hoogleraren. Wat WD en PvdA en D66 betreft wordt er alleen een globale regeling opgesteld, waarbinnen universiteiten zelf hun beleid kunnen bepalen. Voor het CDA is het eigenlijk al voldoende de universiteiten slechts op te leggen dat er een regeling komt. De Tweede Kamer had giste ren een eerste, voorlopige be spreking met staatssecretaris Cohen (onderwijs) over het rap port van de commissie-Zeeval- king. Die heeft uitgezocht welke regelingen universiteiten heb ben voor bijklussende hooglera ren. Alle grote partijen in de Ka mer vinden dat in het tijdperk Totale aflwndeling duurt nog maanden amsterdam anp De Amerikaanse vliegtuigfabri kant Boeing heeft een groot aantal slachtoffers van de vlieg ramp in de Bijlmer naar Neder landse begrippen alleszins rede lijke schikkingsvoorstellen ge daan. Voor mensen die verwon dingen hebben opgelopen, gaat het om aanbiedingen van hon derdduizenden guldens. Ook mensen die naar Nederlands recht geen schijn van kans zou den maken op smartegeld, heb ben forse bedragen aangeboden gekregen. Dat zegt mr. Van den Biesen, die de zaken behartigt van 150 slachtoffers. Volgens hem heeft de helft van de mensen die een schikkingsvoorstel hebben ge kregen, dat inmiddels geaccep teerd. De totale afhandeling zal nog zeker drie tot vier maanden vergen, zo verwacht Van den Biesen. DEN HAAG JAN kuys Mr. G. Bodewes kijkt op van zijn papier. Het bevat geen vragen meer. De voorzitter van de Raad voor de Luchtvaart kijkt snel even naar links en rechts en constateert dat ook de overige leden van de raad zijn uitge vraagd. „Dank u, dan gaan we nu over naar enkele kleinere onderwerpen. Twee dagen, gisteren en vandaag, hoort de Raad voor de Luchtvaart in het openbaar getuigen en deskundigen om de oorzaak van de vliegramp in de Bijlmermeer boven tafel te krijgen. De raad buigt zich bijna kli nisch over een zo intens emotionele ge beurtenis als het neerstorten van een vlieg tuig. De hoorzitting is zakelijk. Tien heren in het grijs op een podium stellen vragen aan een wisselende reeks heren aan de tafel tegenover hen. Zo nu en dan krijgt een technische beschouwing ondersteuning van een dia-presentatie. Geen tijd voor emoties, geen gelegenheid voor betrokkenheid. Afstandelijkheid lijkt het devies. Uiteraard zijn er de woorden van mededogen jegens de slachtoffers en ook is er het besef dat zoiets nooit weer mag gebeuren. Maar voor het overige is het nuchterheid troef. Geen kwaad woord over mogelijke fouten in procedures, geen hul peloze blikken bij uitingen van onvermo gen, geen tevredenheid ook over zaken die naar behoren zijn afgehandeld. De zaak wordt 'sec' behandeld. Bodewes is een terughoudende voorzitter, die alles vooraf heel strak heeft geregisseerd. Zoals het een goed jurist betaamt, is alles voor zien, elke mogelijkheid getoetst en wordt niets aan het toeval overgelaten. De raad heeft immers alleen tot taak de oorzaken van het ongeluk op te helderen en aanbeve lingen te doen voor een veiliger luchtvaart. Betrokkenheid past niet binnen die op dracht. En daar is zelfs iets voor te zeggen. De ingebouwde gereserveerdheid blijft ech ter niet beperkt tot de emotionele kanten van de ramp, maar strekt zich ook uit tot de feitelijke ondervragingen. Over de gebrekki ge communicatie tussen verkeersleiders en bemanning, en tussen verkeersleiders en de buitenwereld heeft Bodewes twee vi agen op papier. Daarna is het onderwerp blijk baar afgedaan, hoewel spontaan tientallen andere wagen rijzen. De zaal blijft met waagtekens zitten. Ook bijvoorbeeld over het wel en niet uit nodigen van bepaalde mensen. Het is inte ressant de gedachten van de leiding van de Luchtverkeersbeveiliging te horen over de relatie tusen gezagvoerder en verkeerslei der. Zeker zo belangrijk is de visie van di rect bij de ramp betrokkenen. Waarom zijn bijvoorbeeld direct betrokken verkeerslei ders niet opgeroepen? Waarom zijn dege nen die op Schiphol het vliegtuig hebben geïnspecteerd er niet? De terughoudendheid druipt ervan af. De gebeurtenis in het Haagse Congresgebouw is wel heel letterlijk een publieke hoorzit ting. Met als enig doel dat het publiek kan kennis nemen van enige feiten. De leden van de raad, de getuigen en de deskundigen zijn immers allemaal al lang en breed op de hoogte van alle bevindingen. Daarom ont breekt overduidelijk de behoefte bij de raad tot de bodem te gaan, de onderste steen boven te krijgen. Waarom zou de raad ook? Onderzoeker Wolleswinkel kwam tot glasheldere conclu sies. Boeing heeft schuld bekend en de vliegtuigbouwer heeft beloofd zo snel mo gelijk de constructie aan te passen. Wat meer valt er te zeggen? Spaar °P zeker. Als u niet alleen een hoge rente wilt, maar er bovendien zeker van wilt zijn dat uw spaargeld in goede handen is, vertrouwt u het natuurlijk toe aan een goede bekende. Aan een bank die dicht bij u in de buurt zit, die u kent: de Rabobank. Loopt u maar eens binnen. Als de grootste spaar bank van Nederland weten wc precies hoe u meer uit uw spaargeld haalt zonder dat u risico's loopt. Rabobank CS Rabobank. Aangenaam. van 'de ondernemende univer siteit' hoogleraren nevenwerk zaamheden moeten kunnen verrichten. Met de commissie- Zeevalking is iedereen het er ook over eens dat er wel duide lijke afspraken moeten zijn waarbij het uiteindelijk de uni versiteit is die bepaalt of en welk nevenwerk een medewer ker verricht. Shell maakt hardhout van zacht hout rotterdam gpd Shell heeft een methode ont wikkeld waarbij zacht hout, zoals van populieren, kan wor den veranderd in duurzaam hardhout. De ontwikkeling be vindt zich nog in de laboratori umfase. De Stichting Natuur en Milieu staat positief tegen over het project. In het personeelsblad Shell Venster van volgende maand meldt het bedrijf dat niet al leen populieren, maar bijvoor beeld ook de snel groeiende (sub)tropische eucalyptusbo men geschikt lijken voor het procédé. De combinatie van een verwerkingsindustrie en plantages acht Shell een goede manier om de kap van tropi sche regenwouden af te rem men zonder dat het betreffen de land economisch schade hoeft te lijden. Het procédé werkt als volgt: het ongedroogde, zachte hout wordt gedurende een half uur tot 200 graden Celsius verhit. Bij een houtdikte tot vier cen timeter gebeurt dat met stoom, bij dikker hout door elektrische verwarmingstech nieken. In de tweede fase ver dampt het water, terwijl tot slot door verhitting tot 180 graden het materiaal hard wordt gemaakt. Samen met Rijkswaterstaat test Shell op dit moment de duurzaamheid van het hout. Daartoe zijn anderhalf jaar ge leden kanaal- en slootbe- schociingen gemaakt. Tot nog toe, zegt Shell, lijkt het materi aal zich te gedragen als tro pisch hardhout. Het nieuwe hout kan niet alleen hardhout vervangen maar ook het geïm pregneerde zachte hout.

Leidsch Dagblad | 1993 | | pagina 3