Goede bedoelingen op weg naar de hel Van vredebewaarders tot gehate figuren Gruwelen Somalia rekenen af met Amerikaans internationalisme Feiten &Meningen VRIJDAG 15 OKTOBER 1993 Amerikanen sloten ogen voor fouten in Operatie Herstel Hoop Temidden van het geroep om interventie in Somalia vo rig jaar om deze tijd, opgewekt door de televisiebeelden van hongerende kinderen, was er één stem te horen die bijna vreemd cynisch klonk. Dat was de stem van de Amerikaanse ambassadeur in Kenya, Smith Hempstone. „Doe het niet", zei hij. „Wie Bayrut leuk vond, wordt gek op Muqdisho." Al die tijd luisterde niemand. LONDEN RICHARD DOWDEN Ondanks de klucht van de mili taire landingen in Muqdisho in december, bewonderden de meeste commentatoren liever het edele idealisme van de red dingsactie, dan dat ze vraagte kens zetten bij de planning die was gemaakt of niet was ge maakt. De lijst fouten begon met de be slissing om vanaf zee te landen. De mariniers hadden niet in de buurt van Muqdisho hoeven komen: het hongergebied be vond zich 150 kilometer naar het westen, in het Jubadal. Zij hadden daar vanuit Kenya kun nen komen, het gebied kunnen beveiligen en de mensen in staat kunnen stellen zich te voe den en zaden te planten. Door bij de hoofdstad aan land te ko men vulden zij een machtsva cuüm en namen zij de verant woordelijkheid voor de toe komst van het land. Waarom? Wilde George Bush zijn presi dentschap beëindigen met tele visiebeelden van mariniers op morele kruistocht? Vormde Mu qdisho een betere achtergrond dan de Kenyaanse grens? Een mythe De hongersnood was in ieder geval in augustus 1992 over zijn hoogtepunt heen. Hoewel de hulporganisaties 10 lot 20 pro cent van het voedsel kwijtraak ten door diefstal en als smeer geld, kwam tegen oktober vol doende eten in het hongerge bied terecht om het aantal do den scherp te laten dalen. De Amerikaanse bewering dat de interventie een einde heeft ge maakt aan de hongersnood is een mythe. Dat geldt ook voor de uitspraak dat de Amerikanen vrede heb ben gebracht in Muqdisho. Er gold al sinds maart 1992 een wapenstilstand in de stad. Het was een gewapend staakt-het- vuren en de haven was dicht, waardoor duizenden tonnen graan in de opslagloodsen ble ven liggen. Maar gaarkeukens van het Rode Kruis hielden de hongersnood op een afstand. Dan waren er de tactische fou ten. Door een vertraging in de aankomst van de mariniers kre gen de krijgsheren de tijd om hun zware wapens te verbergen. De mariniers kwamen schie tend aan land alsof Muqdisho een zwaar verdedigde vijande lijke positie was. Zij behandel den niet alleen journalisten en hun Somalische bewakers als gevangenen, maar maakten de vergissing ze te scheiden: de blanken aan de ene kant, de So- maliërs aan de andere. Somalië- rs voelen zich snel beledigd. Cultuur De mariniers voerden slecht overleg met de hulporganisaties die er werkten en er waren geen duidelijke afspraken, er was geen beleid wat betreft de ont wapening en, het ergste van al les, geen behoorlijke informatie over de Somalische cultuur en geschiedenis. De man die de leiding had was Robert Oakley, destijds de speciale afgezant van de VS. Hij was een paar da gen voor de mariniers in Muq disho aangekomen, met toe stemming van generaal Moha- med Farah Aideed. De generaal verwelkomde hem met een om helzing en deelde propagandis tische pamfletten uit waarop te lezen stond: 'VS vriend VN indringer'. De scheiding tussen de Verenig de Staten en de Verenigde Na ties ging om ontwapening. Het Amerikaanse mandaat was een veilige omgeving in te stellen voor de levering van humanitai re hulp. De heropbouw van het Amerikaanse soldaten op patrouille ten zuiden van de hoofdstad Muqdisho. Een hachelijke onderneming, zo zal later blijken. land was een zaak van de VN. Maar heropbouw kon niet plaatsvinden voordat de strijd groepen waren ontwapend en tot een politiek akkoord waren gekomen. Zowel VS als VN zei den dat dat de verantwoorde lijkheid van de ander was. „Ont wapening", aldus Oakley, „trekt je teveel naar de structuur van het land het maakt je tot een duidelijke imperialist." Gene raal Aideed en zijn mannen ke ken toe en wachtten, hun uitge breide wapenarsenaal verbor gen. In mei droegen de VS in naam de contole over aan de VN en in juni liep de poging tot een poli tieke overeenkomst vast. Op 5 juni naderde een Pakistaanse compagnie in witte vrachtwa gens en landrovers van de VN het radiostation van Aideed. Ra diostations zijn in Afrika een le ger waard. Aideed dacht (mis schien ten onrechte) dat de Pakistani's het station probeer den in te nemen en zijn man nen lokten hen in een hinder- laag, waarbij 24 blauwhelmen werden gedood. Een paar dagen later verklaarde de gepensio neerde admiraal Jonathan Ho- we, de Amerikaanse speciale af gezant, generaal Aideed tot een gezocht man. Ruggesteun Van toen af aan werd politieke mislukking op militaire misluk king gestapeld om de generaal te vangen of te doden. Ameri kaanse vliegtuigen en oorlogs schepen voerden aanvallen uit op wat 'bolwerken van Aideed' werden genoemd. Op 17 juni zei president Bill Clinton: „De ruggesteun, de militaire rugge steun, van Aideed is gebroken." De luchtaanvallen en bombar dementen waren erger dan de mislukkingen. Voor iedere So maliër die de Amerikanen do den, krijgen ze een familie als hun gezworen vijand. In de So malische cultuur is wraak inge bakken in de sociale omgang. Zelfs gezworen vijanden van Ai deed zjjn woedend om wat zij zien als Amerikaanse moord partijen op vrouwen en kinde- Wat Clinton ook zegt over ver plichtingen ten opzichte van Somalia, Amerika gaat ervan door. En misschien is de situatie onherstelbaar. Iedere VN-macht foto afp hocine zaouaft die achterblijft zonder Ameri kaanse gevechtsmacht wordt de zee in gedreven. Dat is niet al leen een nederlaag voor de VS en de VN, niet alleen een trage die voor Somalia. Als de VS suc ces hadden gehad, hadden ze door kunnen gaan naar andere humanitaire interventies: in Sudan, Liberia, misschien in Angola. Nu zal Amerika zich wel twee keer bedenken. VERTALING: LUUTJE NIEMANTSVERDRIET VN-troepen durven zich alleen rfog in gepantserde voertuigen in Muqdisho te vertonen MUQDISHO RICHARD DOWDEN THE INDEPENDENT ledereen die zich afvraagt hoe de Amerikaanse interventie in Somalia van een barmhartige missie kon uitlopen op een ramp, moet eens een bezoek brengen aan het Benadirzieken- huis in Muqdisho en luisteren naar wat Binti Ali Warderye is overkomen. Een groot deel van haar linker arm is afgescheurd en haar borsten vertonen sneden en zijn verschrompeld door granaat- vuur. Ze is nog niet geopereerd: er zijn niet voldoende chirurgen en apparatuur. In een andere kamer vlakbij die van haar ligt haar 8 jaar oude zoon, Hassan Mohammed Aden, met maag- wonden opgerold op een deken. De rest van het gezin is dood. Ali Warderye kan nauwelijks praten, maar boze familieleden en vrienden zullen u vertellen hoe haar huis op 3 oktober werd geraakt door raketvuur van een Amerikaanse helikop ter. Haar man en vier andere kinderen waren niet allemaal op slag dood. Het huis werd om 9 uur 's avonds geraakt, maar de gevechten gingen het grootste deel van de nacht door, dus lag ze in de rommel naar het gehuil van haar kinderen te luisteren tot ze doodgingen. De volgende dag werd ze in een kruiwagen naar het ziekenhuis gebracht. Meer dan 500 Soma- liërs, onder wie veel vrouwen en kinderen, kwamen in de ge vechten om het leven of raakten gewond. Een Malaysische en 16 Amerikaanse soldaten vonden eveneens de dood. Hoewel het de Amerikaanse slachtoffers waren die president Clinton dwongen om een da tum te noemen voor de terug trekking van de Amerikaanse troepen, kan de hoge Somali sche tol niemand weet hoe veel precies van evengrote invloed zijn geweest. Niet alleen hebben de duizenden familiele den van de doden en gewonden er een reden mee gekregen voor wraak, maar de Amerikanen hebben andere Somaliërs, die tot nu toe niet anti-Amerikaans waren, van zich vervreemd. Niet iedereen steunt krijgsheer gene raal Mohamed Farah Aideed. VN-troepen durven zich nog slechts in gepantserde en extra- beveiligde voertuigen in de stra ten van Muqdisho te vertonen. Een paar maanden geleden was het vrij gemakkelijk om in het kasteelachtige onderkomen van de VN te komen. Nu is er een fijnmazig ambfelijk veiligheids net. Binnen woont het perso neel van de VN in bunkers, 's avonds bang voor sluipschut ters, overdag voor mortieraan vallen. Een groot deel van de begroting gaat op aan de verde diging van eigen lijf en leden. Een enorm stuk woongebied rond het VN-hoofdkwartier in de oude Amerikaanse ambassa de is met de grond gelijkge maakt om sluipschutters hun dekking te ontnemen. Iedere Somaliër weet inmiddels dat de VN haar besluiten niet met geweld kunnen uitvoeren. Kofi Annan, ondersecretaris voor VN-vredesmissies, heeft gewaarschuwd dat als de Ame rikanen in maart vertrekken, de hele operatie wordt verzwakt en „helemaal uiteen kan vallen". Dit is de eerste keer dat een VN- functionaris heeft toegegeven dat, tenzij er tegen de tijd dat de Amerikanen vertrekken een po litiek akkoord is, de VN-troepen de zee in kunnen worden ge dreven. Als hij voor hij weer naar New York vertrekt een bezoek aan het ziekenhuis in Muqdisho zou willen riskeren, dan zou Annan te weten komen dat er sinds 3 oktober weinig kans is op een politiek akkoord. De VN hebben de strijd om de harten net zo goed verloren als de strijd tegen generaal Aideed. WASHINGTON PETER PRINGLE THE INDEPENDENT Een enkel beeld van het lijk van een soldaat dat door de straten van Somalia werd gesleept, zet te Amerika op zijn kop. Plotse ling wilden de Amerikanen al leen maar hun jongens terug. Het vestigen van een stabiele regering in Somalia deed er niet De kracht van dit enkele beeld was meetbaar. In een opiniepei ling werd de vraag of Ameri kaanse troepen zich onmiddel lijk zouden moeten terugtrek ken door de helft van degenen die de beelden hadden gezien met 'ja' beantwoord, vergeleken met 33 procent van degenen die ze niet hadden gezien. Ge vraagd naar wat een belangrijk doel van de VS in Somalia zou moeten zijn, zei 96 procent dat ervoor moet worden gezorgd dat de Amerikaanse gevange nen worden vrijgelaten en 89 procent dat de troepen zo spoe dig mogelijk naar huis terugke ren. Slechts 43 procent noemde de instelling van een stabiele re gering in Somalia de oor spronkelijke reden om na afge lopen mei in Somalia te blijven en de VN-troepen te helpen. Opgezette buiken Vorig jaar hadden de Amerika nen wekenlang beelden gezien van uitgemergelde Somaliërs met door vliegen bedekte opge zette buiken, die met duizenden tegelijk stierven terwijl plaatse lijke krijgsheren hun uitgeputte voedselvoorraden plunderden. Toen George Bush in december aankondigde dat hij als laatste gebaar van zijn presidentschap mariniers naar het gebied stuurde, kreeg hij overweldigen de steun van het publiek. Slechts weinigen stelden vragen bij zijn motieven, hoewel die verre van duidelijk waren. Was dit een oprecht humanitair ge baar of een mooie actie ten af scheid? Weinigen dachten aan de mogelijkheid dat het zou mislukken, in ieder geval niet hardop. Vanuit de Hoorn van Afrika kwamen beelden van jui chende Somaliërs, die de solda ten verwelkomden die voedsel en graan brachten. Vorige week juichten de Soma liërs weer, maar de beelden wa ren die van dat bijna-naakte Amerikaanse lijk, zo schokkend dat kranten en tijdschriften ze niet op hun voorpagina's wil den hebben. Maar zij drukten wel het gehavende gezicht af van de neergeschoten Ameri kaanse helikopterpiloot Michael Durant, doodsbang starend in de camera die door zijn Somali sche bewakers werd vastgehou den. Onvermijdelijk raakte Du rant een andere Amerikaanse fobie aan: gijzelaars. Opnieuw zijn de Amerikanen overweldigd door oorlogsbeel den. net als een kwart eeuw ge leden in Vietnam. Een stroom beelden van de do de en gewonde soldaten uit de strijd in Muqdisho op zondag 3 oktober, verhalen over hun laatste minuten in doosangst, de begrafenissen op Arlington, de gesprekken met de nabe staanden, en de ontdekking van hun laatste brieven naar huis, waren genoeg om fervente in ternationalisten onmiddellijk te veranderen in isolationisten. Dat gevoel wordt versterkt door de knoeiboel die leidde tot de dood van de soldaten. Het wa ren leden van het elitaire Ran ger Battalion die in een hinder laag liepen en uren moesten wachten op hun redding. Oud strijders herinnerden zich hoe het First Ranger Battalion in 1944 bij het Italiaanse Anzio door een slechte planning werd vernietigd en hoe twee com pagnieën in Korea om dezelfde reden werden verslagen. Het gevolg van al deze onbarm hartige herinneringen is dat de meeste Amerikanen geen zin meer hebben in een strijd in So- pialia, en waarschijnlijk ook niet meer in Bosnië of Haïti of enig ander ver land waar de president ze heen wil sturen om de nieuwe wereldwanorde te keren. Gemiste kansen Naar de gevolgen op de lange termijn van dit plotselinge en alom tegenwoordige sentiment Helikopterpiloot Michael Durant kijkt doodsbang in de camera die een van zijn Somalische bewakers vasthoudt. foto ap kan alleen maar worden gera den: een einde aan de Ameri kaanse deelname aan interna tionale vredesmissies, gemiste kansen om de failliete Verenig de Naties nieuw leven in te bla zen, een uitbreiding van het aantal kleine gebiedjes die poli tiek instabiel zijn, die op zich zelf geen grote gevolgen hebben maar allemaal samen een seri- r de wereld vrede kunnen vormen. Misschien meer dan welke Amerikaanse president vóór hem, kan de dienstplichtont- duikende president Clinton al leen maar zijn mannen de strijd in sturen als de Amerikaanse publieke opinie achter hem staat. Maar de Amerikaanse col lectieve herinnering zit nu zo vol met de spookachtige beel den van in gevaar verkerende soldaten in twijfelachtige con flicten van Vietnam tot Bay rut en Panama dat de presi dent de publieke opinie mis schien nooit achter zich krijgt. De stroom van verdriet, spijt en kritiek vindt over het hele land een uitweg, maar daarbij zagen de Amerikanen niet wat hun soldaten de tegenpartij hadden aangedaan. Zij kregen niet de beelden te zien van de 200 So maliërs die volgens schattingen van het Internationale Rode Kruis in de strijd waren gedood en van de honderden gewon den die met een tekort aan me dicijnen en bloedplasme in de ziekenhuizen lagen opgesta peld. Binnen enkele uren van de strijd, waarbij 17 Rangers wer den gedood en meer dan 70 ge wond raakten, maakten de tele visiemakers de schaamte en de pijn nog groter met een inter view met de net zo doodsbange familieleden van Durant. De laatste brieven die de gevalle nen naar huis schreven, werden gepubliceerd. In zijn brieven beschreef Richard Kowalewski, een 20-jarige Ranger, de laatste dagen voor zijn dood. „Ik bleef de hele nacht wakker. Ik slaap in de hoek van onze tent. Ik moet zijn omgerold en uren naar de sterren hebben liggen staren. Er zijn een paar n ten in bet leven van een die hem of haar echt aan het denken zetten. Een van die mo menten is wanneer je denkt dat het je tijd zou kunnen zijn... Ik ben zo voorzichtig als ik kan. Ik heb overal waar ik heen ga een geladen vyapen bij me. Ik aarzel geen moment om het te laten zien aan de Somaliërs die altijd in onze buurt zijn." Abrupt einde Zoals de voormalige presiden ten Lyndon Johnson en Richard Nixon hebben gemerkt zijn der gelijke beelden van een oorlog die is misgegaan veel sterker dan de woorden van een presi dent. In een kleiner geheel Kun nen ze abrupt een einde maken aan de carrière van een minister van buitenlandse zaken, zoals Cyrus Vance moest ervaren na de mislukte poging van Jimmy Carter om de gijzelaars te red den uit de ambassade van Te heran. Toen er beelden kwa men van de brandende trans portvliegtuigen die in een zand storm in de woestijn op elkaar waren gebotst, hield Vance de eer aan zichzelf en nam hij ont- slag. In een explosie van woede en bezorgdheid om de troepen die zich nog in Somalia bevinden, belden en schreven duizenden burgers naar hun afgevaardigde in het Congres en wilden zij we ten waardoor een gecontinueer de aanwezigheid van de solda ten werd gerechtvaardigd. Echt genotes van soldaten in Somalia die zijn vertrokken van Fort Drum in.de noordelijke staat New York hebben snel hun ei gen lobby gevormd en roepen op tot onmiddellijke terugtrek king van de Amerikaanse strijd macht. Voor veel Congresleden is het feit dat de Amerikaanse strijd macht moet opereren met de Verenigde Naties de beste reden om de Amerikanen thuis te houden. Niemand twijfelt eraan dat het fiasco van de VN-opera- tie in Somalia het voor Clinton nog moeilijker zal maken in het Congres steun te krijgen voor het sturen van 25.000 troepen om een eventueel vredesak koord in Bosnië te helpen on dersteunen. De eerste 250 Ame rikaanse troepen die deze week onder VN-mandaat op Haïti hadden zullen landen, zijn te ruggeroepen omdat daarvoor het 'toestemmingskader' ont brak, dat wil zeggen dat de plaatselijke politie ze niet wilde hebben. De nieuwe isolationistische stemming in het Congres werd het beste verwoord door de De mocratische senator Robert By- rd uit Virginia: „Ik zie in deze kamer geen VN-vlag. Ik heb de VN-vlag nooit gegroet. Ik groet de Old Glory, de Amerikaanse

Leidsch Dagblad | 1993 | | pagina 2