Taylor voelt zich een beetje Napoleon Veldrijders kiezen het wiel van mountainbikers Sport Wright denkt aan afscheid PSV roept Gica Popescu op het matje Geen zicht op kaartjes voor Polen Voorzitter van Sampdoria overleden Toch straf Van Hanegem Zeelenberg keert terug bij Honda Officier van justitie in beroep in Seles-affaire VRIJDAG 15 OKTOBER 1993 27 ROB ONDERWATER. C Noorwegen in zevende hemel oslo» De spelers van het Noorse voetbalteam zijn gisteren op het vliegveld van Oslo als helden ingehaald. De zege op Polen (3-0) en de daaraan gekoppelde (ongeslagen) kwalificatie voor het eindtoemooi om de wereldtitel leidden in alle geledingen van de bevolking tot groot enthousiasme. „Gefeliciteerd! We wisten dat jullie deze laatste, kleine stap zouden maken", liet minister-president Gro Harlem Brundtland in een gelukstele gram weten. Johan Jörgen Holst, de minister van buitenlandse zaken, liet zich evenmin onbetuigd. „Het nationale elftal draagt ertoe bij, dat we een plaats op de wereldkaart krijgen", jubelde de bewindsman. Russische titei voor Spartak moskou Spartak Moskou heeft zich voor de tweede opeenvol gende keer verzekerd van de Russische voetbaltitel. Het gelijke spel tegen Okean Nakodka (1-1) was gisteren voldoende het kampioenschap veilig te stellen. De voorsprong van Spartak op nummer twee Rotor Volgograd bedraagt vier wedstrijden voor het einde van de competitie tien punten. Weer een Casba-renner naar Almelo almelo Na Bennie Gosink verruilt ook zijn ploeggenoot Dennis van der Meiden de wielerploeg van Casba voor die van Löwik- Farnholt. In de ploeg uit Almelo ontmoet hij volgend seizoen bovendien Niels Bopgaard, die dit jaar een blauwe maandag voor Casba uitkwam. Daarna beleefde de voormalige topama- teur een kortstondig profavontuur bij de ploeg van Jos Elen, die onlangs aankondigde zich uit de wielersport terug te trekken. Versterking voor Unicum leiden» De Leidse tennisvereniging Unicum heeft zich gisteren verzekerd van de komst van twee nieuwe spelers. Wibo Plijnaar en Jeroen Looye, beiden afkomstig van het Amsersfoortse ALTA, zullen volgend seizoen voor de eersteklasser spélen. Zij nemen de plaats in van de Nieuwzeelander Michael Zoricich en Erik Bakker, die niet meer beschikbaar zijn. Plijnaar is een A2-speler en Looye heeft de kwalificatie BI achter zijn naam staan. Het team wordt gecompleteerd door Bionda Zonderop en Carlijn Buis. Zeventiende partij remise londen De zeventiende partij in de schaaktweekamp tussen de Rus Gari Kasparov en de Brit Nigel Short is gisteren in Londen na 41 zetten in remise geëindigd. Kasparov heeft in de strijd om het PCA-kampioenschap de leiding met elf punten tegen zes. Ian Wright overweegt een punt te zetten achter zijn loopbaan als international. De teleurge stelde spits van het Engelse elf tal, die woensdag pas in de tweede helft tegen Nederland in actie kwam, uitte zijn overwe ging gisteren in Londen.' „De nederlaag en de uitscha keling voor de Verenigde Staten is de grootste teleurstelling uit mijn carrière. De wedstrijd te gen Nederland was normaal ge sproken mijn laatste voor het Engelse elftal. Ik ga nu alle aan dacht richten op Arsenal", zei de 30-jarige aanvaller. Evenals bondscoach Graham Taylor en een deel van de En gelse pers wees Wright ook de Duitse scheidsrechter Assenma- cher aan als de schuldige voor het verlies» „Hij had Koeman rood moeten geven na zijn overtreding tegen Platt. Dat was het breekpunt van de wed strijd", meende Wright. eindhoven gpd Gica Popescu wordt vandaag op kantoor bij Kees Ploegsma verwacht. Daar moet de Roemeen eens verklaren waarom hij woensdagavond de volle 90 minuten mee speelde bij Roemenië-België. Bij PSV niemand beter of Popescu Voor de ploeg van Aad de Mos speelde Popescu vier weken geen minuut. Uit bij Karlsruher SC blesseerde hij zich bij het ne men van de strafschop die tot 2-1 leidde. De belangrijke WK-interland tegen België van deze week kon de Roemeen onmogelijk halen. Ploegsma: „Maar we moesten hem laten gaan, geblesseerd en wel, dat schrijven de reglementen voor. De afspraak was echter dat Popescu niet zou spelen. Hij mocht zich laten behandelen bij een acupuncturist die hij goed kent, maar normaal gesproken zou hij afgelopen zondag zijn teruggekeerd. In elk geval zou hij bellen en overleggen. Maar sinds hij weg is, hebben we niks meer van hem gehoord." Klas Ingesson belde gisteren wel. „Die speelde woensdag met Zweden tegen Fin land en heeft een spierscheuring opgelo pen." Ingesson is er dus zondag tegen FC Utrecht niet bij. Net als de al langer gebles seerden De Jong, Linskens en Van Tiggelen, die gisteravond opnieuw met het tweede elftal speelde. Daarmee is het blessureleed van PSV niet opgetekend. Wim Kieft moet de wedstrijd tegen FC Utrecht zeer waarschijnlijk ook af zeggen. De spits liep afgelopen vrijdag op de training een kuitbeenblessure op die tot dusverre zonder succes met inspuitingen wordt bestreden. Reserve-spits Erik Meijer is zeker niet beschikbaar. Bij de Limburger werd eerder al een slijmbeursblessure aan de knie vastgesteld, gisteren leverde nader onderzoek op dat Meijer ook een scheurtje in de kniepees heeft. Meijer is zeker voor enkele weken uitgeschakeld. Tegen FC Utrecht kan Aad de Mos ook op de backs Jan Heintze en Berry van Aerle geen beroep doen. Beiden zijn geschorst. Gica Popescu. foto archief Barkley denkt aan stoppen munchen sid Charles Barkley heeft aange kondigd volgend jaar een dikke punt te zetten achter zijn loopbaan. Als reden noemde Sir Charles zijn zwakke rug en het vertrek van Michael Jordan, die vori ge week abrupt opstapte. De 30-jarige power-forward zei verder dat hij zich in de toe komst meer wil gaan bezig houden met golf. Barkley zorgde zondag voor de nodige commotie toen liij tijdens de training van Phoenix Suns met ver lammingsverschijnselen in beide benen van de speel- vloer moest worden gehol pen. Achteraf bleek de op schudding voor niets te zijn geweest. Een beknelde- ze nuw en vermoeidheid bleken de oorzaak van het ongemak. Voordat hij Bobby Robson afloste in 1990 als bonds coach en nationale schiet schijf van Engeland stond Graham Taylor bekend als een fortuinlijke coach. Na de veelbesproken neder laag tegen Nederland (2-0) is zijn verkering met Vrou we Fortuna definitief uit. ,,Ik wil niet elke keer met excuses aankomen, maar zoals Napoleon al zei: 'Ik wil dat mijn generaals ge luk hebben'. Het is een zware tijd, maar ik overleef het wel", sprak de blijmoe dige Brit een dag na de ontmaskering in Rotter dam. Tijdens een speciale persconfe rentie in Londen benadrukte Taylor, dat hij zijn contract bij de Engelse bond op een waardi ge manier wil uitdienen. „Als je iets tekent, moet je dat respec teren", stelde de geplaagde coach, wiens verbintenis medio 1994 afloopt. „Ik kan op elk mo ment uit mijn functie worden ontheven, maar persoonlijk vind ik dat er altijd een bepaald fatsoen moet zijn." Taylor, die gedurende zijn ambtsperiode al meer dan eens onder zwaar media-vuur lag, kan niettemin enig begrip op brengen voor een eventueel De woede van Graham Taylor is inmiddels bekoeld. „Maar ik voel Engelsman zich terug in Londen ontvallen. ontslag. „Andere mensen beslis- derland (2-2 en 2-0) en de mis sen nu hoe we verder gaan. Ik lukte WK-missie het „sprookje wil mijn werk afmaken. Dat zal strafschoppen". In moeilijk worden, omdat ieder- de eerste wedstrijd verspeelde een nu emotioneel reageert. Engeland een voorsprong Ook ik voel me op dit moment 2-0, ondermeer door i leeg, heel erg leeg.' Taylor noemde de twee prachtige gevechten tegen Ne- cesvolle kalktrap van Van Vos sen. Taylor, en hij niet alleen in Engeland, houdt vol dat de overtreding van Walker op Overmars buiten het straf schopgebied werd ingezet. Bij een soortgelijke fout van Ronald Koeman tegen Platt in de tweede wedstrijd kende scheidsrechter Assenmacher slechts een vrije trap toe, tot woede van Taylor. De Duitse ar- amersfoort fred segaar gpd-verslaggever Sportbestuurders zijn net politi ci. Als de nederlaag dreigt, kie zen ze uit angst voor gezichts verlies partij voor de winnaar. Neem de KNWU. Jarenlang hebben de verantwoordelijken van de wielerunie het moun- tainbiken beschouwd als een trend. Mountainbiken, dat ver toonde volgens hen verdacht veel trekjes van een manie. Zoals kinderen die postzegels verzamelen. Gaat vanzelf weer Zelfs toen de veldrijders, sei zoenarbeiders pur sang toch, 's zomers op de mountainbike stapten, weigerde de KNWU coach Leo van Zeeland en zijn selectie serieus te nemen. Dat gebeurde pas toen het moun tainbiken door een machtig één-tweetje tussen UCI-baas Hein Verbruggen en IOC-heer- ser Antonio Samaranch een plaats kreeg in het olympisch programma. Toen, ja toen zag Gerrie van Gerweij, belangenbehartiger van renners èn wedstrijdorgani satoren, plotseling allerlei over eenkomsten tussen het vergrijs de veldrijden en het flitsende mountainbiken. Dus waarom niet gewoon samen in één wed strijd? Van Gerwen voorziet een lang en gelukkig huwelijk. Maar zoals het er nu voorstaat komt de liefde voorlopig van één kant. Medaille Marcel Gerritsen, zilveren me daille-winnaar vorige maand op het WK in Metabiéf (Frankrijk), heeft met verbazing kennis ge nomen van de toenaderingspo gingen van Van Gerwen. „Hij zegt dat de beide sporten veel gelijkenissen vertonen, maar ze zijn juist totaal verschillend." Hij noemt op: „Ten eerste is er de fiets. Die is heel anders. Ook de parcoursen zijn heel an ders. Mountainbike-wedstrijden worden verreden op zéér geac cidenteerd terrein met lange beklimmingen, vandaar ook de noodzaak van die kleine ver zetjes. Het is bovendien een duursport, de wedstrijden gaan over veertig of vijftig kilometer en duren twee tot drie uur. Veldrijden is explosiever. Je gaat als een speer van start en ziet wel waar je eindigt. Bovendien is het een puur individuele sport, van ploegenspel kan op zo'n lang parcours geen sprake zijn", aldus de inwoner van Hooglanderveen. Maar er is meer dan alleen het onderscheid op sportief ge bied. Het leventje van de moun- tainbikers is flitsender dan dat van de veldrijders, zegt Marcel Gerritsen. De deelnemers idem dito. Het zijn vrijbuiters, reizen in het kader van het wereldbe ker-circuit bijna de hele aarde over. Ze komen in één jaar op alle continenten. Het is net de wereld van Peter Stuyvesant. Veldrijders Dat is wel wat anders dan de veldrijders. Die moeten het doen met een dagje Diegem, Koksijde, Gieten, of, zoals zon dag, Eindhoven. In het kader van de nieuwe wereldbeker rij den ze daar hun eerste en enige Nederlandse wedstrijd die telt voor de wereldbeker, een nieuw 'fenomeen' voor het cyclocross- pelotonnetje. Naast deze reeks, naar een idee van de internatio nale wielerunie UCI, blijft ook het Super Prestige-circuit be- De vraag is waarom Verbrug gen zich nog zoveel moeite heeft getroost het veldrijden te reanimeren. Namens de UCI- voorzitter is Gerrie van Gerwen druk bezig beide disciplines te laten samenvloeien. Hij heeft er zelfs al een naam voor bedacht. ATBX, de lettercombinatie van ATB en BMX (fietscross). „Nu hij ziet dat het goed gaat met deze sport, kiest hij ons wiel", zegt Gerritsen, overigens een zeer verdienstelijk veldrij der. „Leo van Zeeland (de bondscoach) heeft zich daar nogal boos om gemaakt. Hij knokt al jarenlang om erken ning. Nu die er is, proberen an deren- een graantje me te pik ken." biter wees eerst naar de stip, maar wijzigde zijn beslissing op advies van zijn grensrechter. De Engelse bondscoach erkende donderdag dat het vergrijp op nieuw buiten de lijnen was be gonnen. maar onderstreepte nogmaals dat de boosdoener de rode kaart had moeten krijgen. Drie minuten later dompelde dezelfde Koeman uit een vrije trap Engeland in diepe rouw. „Tot aan de overtreding van Koeman op Platt was ik over tuigd van de goede afloop", be weerde Taylor, gezeten onder een enorme foto van het ge wraakte incident. „Ik voelde dat Engeland zich ging kwalificeren voor Amerika." De woede bij Taylor over het optreden van Assenmacher was vrijwel verdwenen. „De tijd van klagen is voorbij, ledereen heeft mijn reactie na de wedstrijd ge zien of gehoord. Het heeft geen zin om mijn standpunt met de zelfde woede en frustratie te blijven verkondigen. Ik concen treer me nu volledig op onze laatste wedstrijd tegen San Ma- Slechts bij een grote i ning van Engeland op het mi nistaatje en een nederlaag van Nederland in en tegen Polen gaan de Britten met de superi eure groepswinnaar Noorwegen alsnog naar het eindtoemooi. Geen mens in Engeland die nog in dat wonder gelooft. Zelfs een ras-optimist als Graham Taylor De KNVB heeft nog geen zicht op het aantal kaartjes dat de voetbalbond krijgt toegewezen voor de interland Polen - Ne derland. Dat duel wordt woens dag 17 november in het stadion van Poznan, waar 23.000 toe schouwers in kunnen, gespeeld. Bij een gelijkspel is het Neder lands elftal verzekerd van deel neming aan de eindronde van het WK, medio volgend jaar in de Verenigde Staten. De taxatie van reisorganisato ren en de politie is dat duizen den Oranje-supporters met het Nederlands elftal mee willen naar Poznan. Te meer omdat deze stad, die ongeveer halver wege Berlijn en Warschau ligt, vrij gemakkelijk per bus en ei gen vervoer is te bereiken. De toewijzing van voldoende toegangsbewijzen levert ver moedelijk geen onoverkomelij ke problemen op. Polen is al uitgeschakeld voor het WK. De belangstelling voor het Poolse nationale elftal is dan ook mini maal. Dat bleek afgelopen woensdagavond al toen Polen voor slechts 15.000 toeschou wers tegen Noorwegen speelde. Het merendeel daarvan kwam uit Noorwegen. Doelsaldo De overwinning die het Neder lands elftal woensdagavond be haalde op Engeland (2-.0) sluit een beslissingswedstrijd tussen de twee landen op voorhand uit. Woensdag 17 november spelen Nederland (in Polen) en Engeland (in Bologna tegen San Marino) hun laatste wedstrijd in groep 2. Op die avond valt de beslissing wie naast groepswin naar Noorwegen volgend jaar zomer naar Amerika gaat. Oranje heeft in Poznan tegen Polen genoeg aan een punt om zich definitief te plaatsen. Als het Nederlands elftal die wed strijd met 1-0 zou verliezen en Engeland wint met 6-0 van San Marino dan komen de twee lan den in punten en doelsaldo ge lijk. Dan eindigt Oranje toch als tweede in de groep omdat de Engelsen in dat geval een keer minder hebben gescoord dan Nederland: 25 tegen 26. Gerritsen, voor 25 uur per week werkzaam in een fietsen - zaak in Amersfoort, rust op dit moment uit van het mountain bike-seizoen. Twee uurtjes trai nen per dag, voorlopig blijft het daarbij. Hij werd tweede op het WK vorige maand, was eerder negende op het EK. „Het zat er dus best wel een beetje in. Maar dat ik die medaille haalde, nee, daar ga je vooraf niet van uit. „Ik weet nog goed dat ik vlak voor het WK totaal geen moraal had. Het was bar slecht weer, ik zag het helemaal niet zitten. Toen realiserde ik me wat ik er allemaal voor had gedaan. Kei hard trainen, elke dag weer. 'Dat gooi je nu toch niet weg', zei ik tegen mezelf. De mensen kunnen er nu niet meer om heen. Het is geen trend. Het wordt echt wat met deze sport." Koeman speelt rotterdam gpd Bondscoach Dick Advocaat kan op woensdag 17 novem ber in de wedstrijd tegen Po len, waarin Nederland zich kan kwalificeren voor de eindronde van het wereld kampioenschap voetbal, toch beschikken over Ronald Koeman. Na het duel met Engeland, waarin de aan voerder van Oranje zijn der de gele kaart incasseerde, werd algemeen aangenomen dat Koeman door de FIFA zou worden geschorst. Na vraag bij de wereldvoetbal bond leerde gisteren echter dat de derde gele kaart geen schorsing tot gevolg heeft. „Schorsing volgt na iedere tweede gele kaart," verklaar de een woordvoerder van de FIFA. Advocaat zal in Poznan wel Frank 'Rijkaard moeten Paolo Mantovani, de voorzitter en eigenaar van de Italiaanse voetbalclub Sampdoria, is gis terochtend op 63-jarige leeftijd overleden. Hij was enkele we ken ernstig ziek. Mantovani nam in 1979 de kleine club uit Genua over en bouwde haar uit tot een Europese topclub. Sampdoria won in 1991 verras send het Italiaans kampioen schap, nadat zij een jaar daar voor al beslag had gelegd op de Europa Cup voor bekerwin- In totaal behaalde Sampdoria onder Mantovani zes hoofdprij zen in 12 finales, waarvan de in de verlenging verloren eindstrijd om de Europa Cup van 1992 tegen Barcelona het meest tot de verbeelding spreekt. Mantovani hield als een van de weinige voorzitters in het internationale topvoetbal de financiële balans scherp in de gaten. Sampdoria is de enige topclub uit de Serie A die in de vijf jaren met winst draaide zonder terug te vallen op een multi-national. Deze zomer versterkte hij de ploeg met Ruud Gullit en David Platt, maar hield op de transfer markt toch vijftien miljoen gul den over. Mantovani was vooral een aimabel mens, bij wie fair- play hoog in het vaandel stond. Voor de meeste spelers (zoals Mancini en Vialli) was hij een vaderfiguur. Zelf beschouwde hij de landstitel van 1991 'als een soort kleinkind'. De unieke sfeer, die bij voorbeeld Gullit deed besluiten om naar Samp doria te gaan, is vooral de ver dienste van Mantovani. zeist De tuchtcommissie van de KNVB heeft Gert van Hanegem voor vier wedstrijden geschorst. De middenvelder van hoofdklasser Hol land werd schuldig bevonden aan het trappen van een tegenstan der in het turbulente duel met RCFI. De zoon van Feyenoord-trai- ner Wim van Hanegem werd vrijgesproken van de beschuldiging, dat hij na afloop tegen de rug van de scheidsrechter zou hebben getrapt. aen beschikken overeen fabrieksmotor van Honda. Die toezegging heeft de motorcoureur vanuit Japan gekregen. Manager Jan Huberts had ook nog aanbiedingen van Apriliaen Yamaha. Voor Huberts is de hernieuwde samenwerking met Honda het bewijs dat de Japanners nooit het vertrouwen in Zeelenberg, die in de kwart-literklasse uitkomt, hebben verloren. De 26-jarige wegracer boekte zijn beste resultaten in 1990 en 1991 op een Honda. In die periode stond hij tien keer op het erepodium. In mei 1990 op de Nürburgring op de hoogste trede toen hij geschiedenis schreef door als eerste Nederlandse motorcoureur in de 250cc-klasse een Grand Prix te winnen. „Het is een heerlijk gevoel dat Honda nog alle vertrouwen in me heeft, want de afgelopen twee seizoenen met Suzuki en Aprilia waren be paald niet indrukwekkend", drukte Zeelenberg zich eufemistisch uit. filderstadt De officier van justitie gaat in beroep tegen de straf die een rechtbank in Hamburg Günther Parche heeft opgelegd. De aan valler van Monica Seles werd af gelopen woensdag door de rechter tot twee jaar voorwaar delijke gevangenisstraf veroor deeld. De president van de recht bank, Elke Bosse, beargumen teerde de uitspraak door te stel len dat de man op het moment van de daad niet volledig toere keningsvatbaar was. Het open baar ministerie had een onvoor waardelijke gevangenisstraf van twee jaar en negen maanden geëist. Het bestuur var tennisbond WTA had gisteren zijn diepe teleurstelling laten blijken over de uitspraak. In een verklaring van voorzitter Pam Shriver en directeur Ge rard Smith noemt de WTA de uitspraak „jammerlijk en schok kend". De bond sprak de hoop uit dat de officier van justitie tegen de uitspraak in beroep gaat. „Het is schandalig dat een man die met voorbedachte rade li chamelijk letsel toebrengt, er zo vanaf komt. De hele tennisge- meenschap is ontsteld over de beslissing van de rechter." Günther Parche, die Seles op 30 april met een keukenmes in de rug stak, verliet de gevange nis gisteren. Hij werd opge wacht door een leger journalis ten en fotografen maar weiger lentaar te geven. Opnieuw boksavond in Alphen Vanavond wordt in gebouw Nabij in Alphen de jaarlijkse boks avond van Boxing Alphen gehouden. Op het programma staan twaalf partijen. Namens de organiserende vereniging komen vier boksers in de ring: de A-klassers Dennis Craanen en Richard de Kruyf, junior Jimmy van Gent en debutant Wilbert van der Helm. De delegatie van boksvereniging Leiden bestaat uit: Bartho Vliet- stra - die na vier jaar zijn rentree maakt - Ronald vanb Bregt, Zafer Akbulac, Driss Boughalfa ert Houssin Barroudi. De avond begint om 20.00 uur.

Leidsch Dagblad | 1993 | | pagina 27