Bollenstreek traag met gescheiden inzameling Herfstpad in Voorschoten Over leven GEBIOLOGEERD 'Overheid moet minder natuurterreinen kopen' 2 VRIJDAG 15 OKTOBER 1993 -356439. PLV -CHEF Pas over een jaar twee bakken bij alle huizen Het duurt nog een jaar voordat alle gemeenten in de Duin- en Bollenstreek het huisvuil gescheiden inzame len. Alleen Noordwijk, Noordwijkerhout en Hillegom ha len de door het Rijk vastgestelde datum van 1 januari. Voorhout wil half februari beginnen en Lisse in mei. De inwoners van Katwijk, Rijnsburg en Valkenburg hoeven waarschijnlijk pas vanaf de tweede helft van volgend jaar het afval in verschillende bakken te gooien. LEIDEN/REGIO De Duin- en Bollenstreek loopt ver achter bij de Leidse regio en de Rijnstreek, waar alle ge meenten het afval al gescheiden ophalen, zo blijkt uit een over zicht van de provincie Zuid- Holland. Volgens een woord voerster van het Vuilafvoerbe- drijf Duin- en Bollenstreek heb ben de acht betrokken gemeen ten afgesproken zo veel moge lijk tegelijk te beginnen. Dat dat pas laat gebeurt komt doordat het soms lang duurt voordat ge meentebesturen een besluit ne men, bijvoorbeeld omdat ze willen onderzoeken wat het beste systeem is. Zo heeft Kat wijk eerst proef gedraaid in een wijk. Naar aanleiding van die proef is een onderzoek gehou den. Vermoedelijk maakt de ge meenteraad deze maand een keuze. Ook speelt een rol dat de Duin- en Bollenstreek het huis vuil nergens gescheiden kan op slaan. Het overslagstation in Voorhout heeft maar één hal, voor al het vuil. Voor 1 januari moet er een aparte ruimte zijn voor het groente-, fruit- en tuin afval. De medewerkster van het vuilavoerbedrijf noemt ook de lange levertijden voor contai ners en vuilniswagens een re den voor de latere invoering. Woordvoerders van de bedrij ven Kliko in Veenendaal en Sulo in Ittervoort die dergelijke bak ken leveren doen dit argument echter af als 'flauwekul'. „Voor een bestelling van 11.000 bak ken geldt bij ons een levertijd van vier tot zes weken. Dat lijkt me redelijk", zegt een mede werkster van Sulo. Volgens directeur W. Ach ter- berg van Kliko waren de levertij den eind vorig jaar wel extreem lang. Sinds begin dit jaar zijn de problemen echter voorbij om dat het bedrijf er twee nieuwe machines bij heeft. „Het pro bleem is meer dat het in som mige gemeenten zo lang duurt voordat een besluit is genomen. In Katwijk bijvoorbeeld, daar kunnen ze maar geen beslissing nemen." Warmond en Sassenheim val len niet onder het Vuilafvoerbe- drijf Duin- en Bollenstreek en halen wel het huisvuil al ge scheiden op. Uit het overzicht van de pro vincie blijkt verder dat er ook andere grote verschillen zijn. Zo scoort de Bollenstreek wel goed bij het inzamelen van oud pa pier. Gemiddeld wordt er 50 kilo per inwoner ingeleverd. In de Rijnstreek is dat 30 kilo, in Lei den 44 kilo. Dieptepunt is de gemeente Voorschoten, waar per inwoner in 1992 slechts zes kilo oud papier werd opgehaald. Een woordvoerder van deze ge meente reageert echter uiterst verbaasd: „Volgens mij heeft de provincie een fout gemaakt." Hij heeft alleen de beschikking over gegevens van 1990, waaruit blijkt dat per inwoner bijna 25 kilo werd ingezameld. „In 1992 was het misschien iets minder, maar veel kan dat niet schelen." Een mogelijke verklaring voor het lage cijfer in het provinciale overzicht is dat in Voorschoten het ophalen van oud papier he lemaal is overgelaten aan ver enigingen. De papierbakken in de gemeente zijn ook eigendom van clubs en instellingen als het Rode Kruis. Door de edu catieve tuin inVoorscho- ten loopt nu een 'leer zaam herfst- pad'. FOTO //••V. HIELCO KUIPERS ij Al het huisvuil komt nu nog terecht in één grote hal in Voorhout. FOTO JAN HOLVAST VOORSCHOTEN NIEK FAAS De gemeente Voorschoten heeft voor de eerste keer een zoge noemd herfstpad ontwikkeld. De afdeling groen werkte nauw samen met de Stichting tot be houd van oud, groen en leef baar Voorschoten, die de aanleg van het project betaalde. Het 'leerzame pad' is aangelegd in de educatieve tuin aan de Prins Bernhardlaan 78 naast het Bur gemeester Berkhoutpad in Voorschoten. In het kader van de natuur- en milieu-educatie schreef P. Eikhuizen het lesboekje voor de groepen 7 en 8 van het basison derwijs. Daarin staat een spe ciale route beschreven. De Voorschotense leerlingen moe ten onderweg vragen beant woorden en opdrachten maken. Als eersten liepen vanochtend de leerlingen van de groepen 7 en 8 van de Gevers Deijnoot- school over het herfstpad. Dat deden ze nadat voorzitter Wijckerheld Bisdom van de stichting het eerste herfstpad- lesboekje aan wethouder J.W.E. van de Poel overhandigde. 's Middags waren de leerlin gen van Het Kompas aan de beurt kennis te maken met veel beplantingen op kleine schaal. In de tuin staan onder meer ge- Elke dag worden we er weer mee geconfronteerd. Of het nu om het gescheiden inzamelen van afval, het gebruik van bestrijdingsmid delen of het aanwijzen van be schermde gebieden gaat, het milieu vraagt voortdurend de aan dacht. In de rubriek '10 over Groen' worden elke week tien wil lekeurige vragen over het milieu gesteld aan min of meer bekende regiogenoten. Deze week het woord aan H.B. Wolkers, bedrijfs leider van Albert Heijn in winkel centrum Kopermolen, Leiden. Op welke manier werkt uw su permarkt mee aan een schoner milieu? Op gigantisch veel manieren. Er gebeurt veel meer dan je direct ziet. Op het gebied van verpak kingen zijn grote vorderingen gemaakt. Ons bedrijf denkt voorts goed na over het schei den van vuil. Het gevolg is dat er nog maar één afvalcontainer wordt gevuld tegen vier contai ners vroeger. Het plastic dat er nog is, wordt apart verzameld voor hergebruik. Onze nieuwe koelinstallaties gebruiken in vergelijking met de oude ma chines veel minder energie. We maken deel uit van een groot concern dat zich verantwoorde lijk voelt voor wat gebeuren moet. Hoe groot is cle vraag naar milieuvriendelijke produkten? Er zijn heel weinig mensen die daar speciaal naar vragen. We hebben die produkten wel, zoals de eco-aardappel. Maar dat is geen hardloper. Al onze groenten worden overigens milieubewust geteelt. Gewoon door de boer die met zijn knecht nog wiedt. Worden we voldoende opgevoed om het milieu schoon te hou den? We moeten elkaar bewust ma ken van de noodzaak te ijveren vooreen schoon milieu. De overheid heeft een voorlichten de rol, de onderlinge sociale controle is echter onmisbaar. Alleen roken, dat is bij jonge mensen niet uit hun hoofd te praten. Ze zeggen gewoon 'we weten het wel'. En denken dat het roken hen niet deert, dat ze toch wel oud worden. Waarover zou u de noodklok willen luiden? Een paar jaar geleden zou ik daar gelijk antwoord op hebben gegeven. Nu ben ik niet over tuigd meer van broeikaseffect en gaten in de ozonlaag. Ik denk niet zwart-wit meer. Ik ben door de wetenschappers die elkaar tegenspreken nu in een grijs ge bied terecht gekomen. le lies, pijlkruid, sigaren en riet van oevers en weilanden, maar ook typische duinplanten als helmgras. Voorts veel planten uit het landgoedbos en natuur lijk bomen als eiken, elzen en berken. Eikhuizen die gemeentelijk groen-ontwerper is: „Het is de eerste keer dat we zoiets organi seren in Voorschoten. Het doel is de educatieve tuin die we hier hebben meer in de belangstel ling te krijgen. We hopen dat de leraren in de lessen op school er verder over praten en dat de leerlingen nog eens terugkomen met hun ouders." Glastuinbouw niet uitbreiden ROTTERDAM De Zuidhollandse Milieufedera tie hekelt de door Gedeputeer de Staten voorgestelde uitbrei ding van de glastuinbouw in het zuiden van de nu nog lan delijke Hoekse Waard. De 1000 hectare glasareaal extra bete kent volgens de milieufederatie een onaanvaardbare extra be lastingvan het milieu. Het plan zou haaks staan op het van kracht zijnde natuur- en land- schapsbeleid. Dat houdt onder meer in dat de locatie Am bachtsheerlijkheid Cromstrijen gericht moet zijn op instand houding van de rust, de open heid en van voldoende fourage- gebied voor ganzen. De vorige keer bespraken we het idee van een Amerikaan (hij heet David Duffy) om het geven van namen aan nieuw ontdekte dier- en plantesoorten commer cieel te gaan exploiteren. Dit zou erop neerkomen dat een bedrijf, instelling of privë- persoon tegen betaling een zelf gekozen naam verbindt aan een organisme, een naam die offi cieel en definitief is en wereld wijd wordt vastgelegd. Een hypothetisch voorbeeld. In de krant staat dat in Mali een tot dan toe onbekende gazelle- ondersoort is waargenomen. Een zojuist uit Mali naar ons land teruggekeerde ontwikke lingswerker leest het bericht, en weet direct het perfecte huwe lijkscadeau voor Marianne, de verpleegster die hij in Afrika ontmoet heeft en de vrouw met wie hij op het punt staat in het huwelijk te treden. Hij raad pleegt de tarievenlijst van de Stichting 'Geef Ze Een Naam', en besluit dat een eeuwige blijk van zijn liefde voor zijn bruid hem best 20.000 gulden waard is. Zo gebeurt het dat hij haar na voltrekking van de huwe lijksplechtigheid een fraaie pla quette kan overhandigen met daarop de afbeelding en weten schappelijke beschrijving van een sierlijke gazelle die voort aan wereldwijd luistert naar de naam Gazella dama mariani (familie Gazella, soort dama. ondersoort mariani). Nog een voorbeeld. Vogelkundi- gen maken melding van een ex treem snel vliegende zeearend De bouwer van supersone vlieg tuigen Concorde is er als de kip pen bij om het dier voor een lief bedrag geregistreerd te krijgen als Haliaeëtus pelagicus concor dii. Het idee van meneer Duffy is een tweesnijdend zwaard. Het geld dat de naamgeving tegen betaling oplevert kan worden gebruikt voor verder weten schappelijk onderzoek. En stel dat Greenpeace een vers gevon den doch met uitsterven be- dreigdedolfijne-ondersoort adopteert en z'n leden oproept om via een extra donatie mee te doen aan het verzinnen van een naam voor het beestje - dan zit het met het voortbestaan van dat dier voorlopig wel goed. En de mogelijkheid om een plant of dier een naam te geven, als het ware te adopteren, sti muleert ongetwijfeld de public ke belangstelling voor de na tuur. Dat is één snijkant van het zwaard. De andere kant daarvan maakt het idee in de praktijk juridisch ingewikkeld. Maar ook onweer staanbaar voor de creatieve geesten onder ons, en vooral voor degenen die met iemand een rekening te vereffenen heb ben. Wat let je om een bloed zuiger naar je ex-vrouw te laten vernoemen? Een mestkever naar je werkgever? Een bruikik ker naar een zanger die je niet aanstaat? Een parasiet naar de minister van financiën? Nieuwe lagere dier (ondersoor ten zoals weekdieren en insek- ten worden aan de lopende band ontdekt, en over nog niet beschreven planten struikel je letterlijk in de jungle. Om over organismen die nog lager op de rangorde staan, zoals virussen en bacterieën maar te zwijgen. Weet u nog iemand naar wie u een vervelende ziekte wilt ver noemen? Uw buurman mis schien? Erg veel kan het niet kósten, met zo'n ruim aanbod. Moeten er restricties aangaande belediging, laster of aantasting der goede smaak en zeden wor den ingesteld? Dat wordt nog een heel gedoe. Maar als u in tussen een Bekende Nederlan der weet die het verdient om zijn naam te lenen aan een nog onbekende levensvorm: stuur H.B. Wolkers in de Leidse kinderboerderij Merenwijk. „Leuke combinatie van groen en dieren." Waarbij vindt u dat u persoon lijk in gebreke blijft? Dat zou de auto zijn die ik ge bruik om van Zoetermeer naar Leiden te komen. Maar ik zou mezelf pesten om het niet te doen, want ik werk 50 uur en heb tijdrovende hobby's. In Zoetermeer loop en fiets ik uit sluitend, dat is trouwens sneller in de stad die met opzet zo is gebouwd. Wat is uw favoriete natuurge bied in de directe omgeving? Wat verder weg is dat de Eifel. Dat is een schitterend natuur gebied met wildparken. Je kunt daar heerlijk zwerven en dieren tegenkomen die je of bevesti gend aankijken of gewoon weg lopen. Direct in de buurt is de kinderboerderij leuk door de combinatie van groen en die- Is er voldoende groen in de Randstad? Naar mijn gevoel gaat dat goed. Persoonlijk vind ik het vrij knap dat er zoveel groen is. Als forens rij ik door hoofdzakelijk polder landschap en ik ben gefasci neerd door de veranderingen die zich daar telkens voordoen. Wat vindt u van kernenergie? Ik ben er niet weg van. Ik vind het een voor mensen onbe heersbaar iets. Je kunt controle ren wat je wilt, het gaat een keer mis. Het is wel schoon, maat als er iets gebeurt dan is het niet zo schoon meer. Valt het autoverkeer terug te dringen? Ik denk dan in de sfeer van el- FOTO HENK BOUWMAN kaar opvoeden. Zeggen dat de auto echt niet overal voor nodig is. Hij is echter niet meer weg te denken. Iets verplichten van bo venaf helpt niet, mensen zijn zelf verantwoordelijk. Wat wilt u verder nog kwijt? Laten we hopen dat we de voortuitgang die we boeken kunnen continueren. Niet in het extreme, maar bezig blijven. Wij overleven wel, maar onze kin deren en hun kinderen moeten ook leven. LEIDEN MONICA WESSELING Het aankopen van natuurterrei nen door de overheid is een in- effeciënte manier van natuur behoud. Het is veel goedkoper om particuliere grondbezitters als natuurvorsers aan te stellen. Landeigenaren kennen hun grond en zorgen er goed voor. Natuurbehoud door particulie ren is echter alleen mogelijk als zij een hogere vergoeding krij gen voor het in stand houden en verbeteren van de natuur en als ze minder belasting hoeven te betalen. Dat schrijven zeven organisa ties van landeigenaren in een rapport 'Natuurbeheer door particulieren, een betaalbaar al ternatief. Volgens de organisaties kan de overheid in 25 jaar tijd 7,4 miljard gulden besparen cVaor het natuurbehoud in handen van particulieren te geven. De overheid wil de komende jaren 170.000 hectare grond aanko pen en dit als natuurgebied in richten en laten beheren. De ze ven organisaties vinden dat de overheid de komende jaren 70 procent minder landbouwgron den en 50 procent minder bos sen moet aankopen. Een deel van het geld dat wordt bespaard door minder aan te kopen zou kunnen worden gebruikt om de subsidie voor particulieren te verhogen. De kosten van natuurbeheer kunnen nog verder worden ver laagd door vrijwilligers en werk zoekenden in te schakelen. Vo gelwachters. vissers, jagers en natuurkampcerders zouden zelf ook de handen uit de mouwen kunnen steken, vinden de op stellers van het rapport. Voor werkzoekenden zouden werker varingsplaalsen in bos en duin kunnen worden ingesteld.

Leidsch Dagblad | 1993 | | pagina 23