Kroeglopen door fiscus groot succes Stand van Zaken NS sluiten eigen opleidingsschool Overheid moet extra werk scheppen voor werklozen Ook deze personen- bus huur je bij cm] MultiRent Nieuwbouw Sony Music Sony 11Ül&Uibm*- i fulfil' VRIJDAG 15 OKTOBER 1993 22 1-3564421 Gemiddeld drie zwartwerkers De nieuwe aanpak van de belastingdienst die is begon nen met de 'Actie Dienblad' heeft in de horeca duidelijk vruchten afgeworpen. Er wordt in de Leidse regio veel minder dan in het verleden met zwart betaald personeel gewerkt. Dat zei J. Ernens hoofd van het horeca-team van het Leidse belastingkantoor op een bijeenkomst van Ho reca Nederland in Hillegom. HILLECOM. RUDOLF K Het Leidse horacateam introdu ceerde vorig jaar een nieuwe werkwijze, die inmiddels lande lijk navolging krijgt. Geïntrodu ceerd als 'Actie Dienblad' is die methode inmiddels het vaste patroon geworden. Belasting ambtenaren gingen voortaan tijdens openingstijden op be zoek om zelf waar te nemen hoe er werd gewerkt. Dat gebeurde aangekondigd, terwijl ook met de eigenaar werd gesproken. De resultaten van de eerste ronde van deze 'actie Dienblad' waren niettemin schokkend. Bij hon derd willekeurig gekozen eta blissementen werden gemid deld drie zwartwerkers per zaak aangetroffen. Ernens: ,,Het werkte in feite heel eenvoudig. We bezochten zaken en telden simpelweg hoe veel mensen er rondliepen en vroegen daarnaast de loonbe lastingverklaringen op. Als het aantal verklaringen niet over eenstemde met het aantal men sen was dat aanleiding daarop terug te komen." Volgens Er nens bleek bovendien dat veel loonbelastingverklaringen slecht waren ingevuld. De bezoeken hebben een heel ander karakter dan de traditio nele controles van de belasting dienst. Die worden, afhankelijk van de aard van een bedrijf, jaarlijks tot eens in de vijf jaar gehouden. Dan wordt de boek houding vergeleken met de aangifte. Bij de bedrijfsbezoe ken wordt alleen de feitelijke si tuatie van dat moment in ogen schouw genomen. Daar wordt dan een rapport van gemaakt. In zo'n rapport wordt bijvoor beeld ook geconstateerd dat een kroegbaas toevallig op dat moment hulp heeft van een M In veel cafés werken 'goede vrienden' van kroegbazen. 'goede vriend'. ,,Dat kan na tuurlijk. Maar als die vriend bij het volgende en het daaropvol gende bezoek er weer is, is dat toch aanleiding om verder te vragen. Hoewel sommige men sen kennelijk wel hele goede vrienden hebben", zo reageerde een lid van het horeca-team op vragen uit de zaal. De ondernemers vroegen ver der naar de aanpak van hasjco ffeeshops door de belasting. De eigenaren van die zaken moe ten wel inkomsten- en vennoot schapsbelasting betalen, maar geen omzetbelasting (BTW) over hasj en'weed omdat soft drugs nog steeds illegaal zijn. Op de opmerking hoe de belas tingdienst dan zonder facturen inkomen of winst kan bepalen, beaamde Ernens: ,,Dat is inder daad heel moeilijk. Wij zijn er Kosten wegen niet langer tegen baten op Na meer dan honderd jaar leidt de Hoofdwerkplaats van de Ne derlandse Spoorwegen in Haar lem geen leerlingen meer op. „Het is een weloverwogen be slissing geweest, maar je sluit hiermee toch een tijdperk af en dat geeft pijn in de buik. Het is jammer maar het kan gewoon niet meer; de spoorwegen ko men los van de overheid. We werken naar een commerciel bedrijf toe en moeten overeind zien te blijven. Zelf opleiden is onbetaalbare luxe geworden." Hoofd personeelszaken Jan van den Dries laat duidelijk merken dat het geen lichtvaar dige beslissing is geweest om de eigen vakschool te sluiten. ,,We waren wel genoodzaakt te kij ken wat zelf opleiden kost en wat het opbrengt. Nou, deze voorziening vergt bijna drie mil joen gulden per jaar. Daar staan baten, goed opgeleide mensen, tegenover. Maar door de afslan king van het bedrijf hebben we daar steeds minder van nodig. Nu krijgen nog vijftien leerlin gen les. En dan is makkelijk uit te rekenen dat de opbrengst bij lange na niet opweegt tegen de uitgaven." Daarom sluit de NS de vrijwel nieuwe in 1986 ge bouwde en modern ingerichte vakschool. De leerlingen die er nu op zitten krijgen een begelei ding tot hun examen, daarna is het definitief afgelopen. In ruim een eeuw zijn duizen den jonge mensen door de spoorwegen in Haarlem tech nisch geschoold. Van den Dries schat dat meer dan de helft van alle personeelsleden in eigen huis een opleiding hebben ge volgd. „De school voorzag ja renlang in een behoefte. We hadden veel vaklui nodig, maar ook veel andere bedrijven in de ze regio zaten te springen om technische mensen. Door ze zelf op te leiden maakten we een eind aan de personeelste korten waarmee we kampten. Eind jaren zeventig leverden wij hiermee ook een bijdrage aan de grote jeugdwerkloosheid. In de hoogtijdagen zaten tachtig leerlingen op school. Zeker, dat werd door de directie als een morele plicht gezien. Dat speel de mee, je had ook een ideolo gische doelstelling." Eind vorig jaar verklaarde di recteur ir. Paul Leenders nog dat ondanks alle reorganisaties bij de spoorwegen de vakschool open bleef, omdat altijd behoef te is aan jonge vakmensen! Van den Dries: „Hieruit blijkt dat de ontwikkelingen veel sneller gaan dan werd verwacht. We hebben vorig jaar zelfs nog overwogen leerlingen te gaan werven voor de school. Geluk kig hebben we dat niet gédaan. We hebben bepaald wat tot on ze kerntaken behoort en dat is het onderhoud, van treinen. Daarnaast doen we voortaan nog uitsluitend wat puur nood zakelijk is. Lesgeven hoort daar duidelijk niet bij!" De Hoofdwerkplaats heeft de eerstkomende jaren geen leer lingen meer nodig. „Dat komt door de inkrimping van de werkzaamheden. En moet de vakschool dan in de mottenbal- len? Nee. want we kunnen als het nodig is bij andere oplei dingsinstituten terecht die het minstens even goed doen als wij. Als we geen leerlingen heb ben hoeven we daar geen be roep op te doen en als die er wel zijn maken we er gebruik van. Het aantal maakt niet uit. Een heel flexibel systeem en wij hoe ven dat hele onderwijsapparaat niet meer in stand te houden." Van den Diest heeft goede hoop ook niet erg gelukkig mee." De horeca-ondernemers en belastingteam stonden, on danks het regelmatige bezoek, gisteren nog onwennig tegen over elkaar. „Het hol van de leeuw", zo omschreef een van de ondernemers het belasting kantoor. Terwijl een ander dui delijk liet blijken er aan te moe ten wennen om consequent als 'klant' te worden omschreven. FOTO ARCHIEF „Ik ben er aan gewend dat een klant tegen betaling een bepaal de tegenprestatie krijgt, hoe moet ik dat in dit verband zien." Volgens Ernens was die verhouding toch vergelijkbaar. „Indien u zich open en eerlijk opstelt, kunt u rekenen op een redelijke behandeling. Als dat niet zo is kunnen wij niet an ders doen dan maatregelen ne- hiervoor tijdelijk worden aange steld. Dit plan om uitkeringsgelden in te zetten voor tijdelijke ba nen, werd ontvouwd door voor zitter W. Veeneman van de re gionale werkgeversorganisatie voor Noord- en Zuid-Holland NCW West. Hij bepleitte tevens het op richten van een Ontwikkelings maatschappij Randstad. Daar voor is volgens hem 450 miljoen gulden aan kapitaal nodig. De overheid moet bij grote op drachten extra werk scheppen. Ongeveer tien procewnt van de normale aanneemsom. Dat zou bijvoorbeeld moeten gebeuren bij het bouwen van tunnels of het aanleggen van wegen. Op die manier kunnen verfraaiin gen of inpassingen in het land schap worden aangebracht. Dat extra werk moet dan uitgevoerd worden door werklozen, die CDi bij Multicopy De Multicopy-keten van snel- drukkerijen heeft met Philips een samenwerking gesloten voor de toepassing van CD-In- teractive (CDi). CDi is een sys teem waarbij beeld en geluid op compact-disc kunnen worden vastgelegd voor onder andere informatieve presentaties. Zo introduceerde Kodak eerder al een systeem om foto's vast te leggen op CDi. Multicopy heeft in al zijn ves tigingen een presentatie van de mogelijkheden die CDi vooral voor het bedrijfsleven biedt. Ais kennismaking is het bovendien mogelijk met korting een CDi- speler te huren met daarbij en kele CD's, waaronder ook de ei gen presentatie. Multicopy wil met het nieuwe project vooral klanten trekken die nu nog brochures en pre sentaties laten drukken. Het is bijvoorbeeld mogelijk om op CD een combinatie van foto's, muziek en stem vast te leggen om op die manier een produkt of bedrijf als het ware met een videoclip weer te geven. De prij zen lopen uiteen van 1000 tot 10.000 gulden. Inlichtingen bij Multicopy Leiden 071-321101. dat hij voor de leerkrachten ge lijkwaardige functies zal vinden in de Hoofdwerkplaats. Over een nieuwe bestemming voor het gebouw aan de Oude Weg is nog niet nagedacht. „We kampen niet met ruimtegebrek, dus we hoeven er geen haast mee te maken. Auto- en Motorverhuur /uwsi revf /edèrven Dasa verscherpt bezuinigingen MÜNCHEN DPA De Duitse vliegtuigbouwer Da- sa, meerderheidsaandeelhouder van Fokker, gaat zijn sinds juli lopende bezuinigingsprogram ma aanscherpen. Binnen twaalf maanden moet er 200 miljoen mark zijn bezuinigd, zo heeft personeelsdirecteur Hartwig Knitter laten weten. Deze be sparing is 'bij lange na niet vol doende' om de voor dit en vol gend jaar verwachte verliezen op te vangen en daarom 'moet er overal worden bezuinigd', al dus Knitter. Zo gaat Dasa korten op de kerstgratificatie en de uitkerin gen bij jubilea. Ook de vrijwilli ge bijdrage aan sociale voorzie ningen gaat naar beneden en verder komt er een voor ieder een gelijke pensioenvoorzie ning. Al het leidinggevende per soneel wordt niet alleen tien procent gekort op de gebruike lijke tantième, maar ook op zijn salaris. Leidse Hoogvliet onderscheiden De Leidse Hoogvliet-vestiging heeft de onderscheiding 'Excel lent Detail '93' in de wacht ge sleept voor de introductie van de Kassamaat. De Kassamaat bestaat uit een computer en randapparatuur die klanten bij binnenkomst telt. Vervolgens wordt bepaald hoeveel kassa- personeel moet worden ingezet om de rijen niet te lang te laten worden. Als mensen niettemin toch te lang moeten wachten krijgen zij hun boodschappen gratis. Het systeem waarbij ie dere derde wachtende klant zijn boodschappen gratis krijgt werd in 1991 in Maassluis geïntrodu ceerd. In december van dat jaar volgde Leiden, korte tijd later werd de Kassamaat geïntrodu ceerd. De trofee Excellent Detail is ingesteld door het vakblad Supermarkt. De bedoeling van de onderscheiding is de aan dacht te vestigen op praktische oplossingen voor winkelproble men die ook door anderen kun nen worden toegepast. De Kas samaat werd daarbij door het Leidse filiaal van Hoogvliet in gezonden. Werk, werk, werk Ministers, Tweede-Kamerleden, wijze commissies, profes soren, ze zijn het er allemaal over eens. Het wondermiddel voor onze economie: werk, werk. werk. Als je al die mensen die nu langs de zijlijn staan maar voldoende onder druk zet, komt iedereen aan het werk en worden alle problemen van zelf opgelost. Alleen als je 100 procent bent afgekeurd voor alle vormen van werk, blijf je buiten schot. Alle anderen moeten blijven werken of weer aan de bak. Zelfs oudere werknemers tellen opeens weer volop mee. Er moet een flexibele pensioene- ring komen, zodat je ook na je 65ste nog kan blijven wer ken. Waar al deze mensen moeten gaan of blijven werken is mij echter niet duidelijk. Het verlagen van het minimumloon of de laagste cao-scha len lijkt een simpele oplossing om meer banen te creëren. Te simpel. He minimumloon - ooit ingesteld ter bescher ming van werknemers die met dit salaris een gezin moesten kunnen onderhouden - is in de loop van de jaren al behoor lijk verlaagd. Er wordt vanuit gegaan dat maar zeer weinig gezinnen geheel afhankelijk zijn van een minimumloon. Ik denk dat dat ook zo is. In de meeste gevallen zullen partners erbij werken om het hoofd boven water te kunnen houden. Het verlagen van het minimumloon zal er echter toe leiden dat nog meer partners aan het werk moeten om samen een inkomen bij elkaar te schrapen waar je redelijk van kunt le ven. En ook zij zullen zich bij ons melden met de vraag: „Oké, wij moeten aan het werk, waar is dat werk nu?" Helaas geven al die onderzoeksrapporten die de laatste tijd zijn verschenen hierop geen antwoord. Alle aandacht is ge richt op de mensen die niet zouden willen werken, op het aanbod. Maar hoe zit het met de vraag naar werkzoeken den? Natuurlijk is er werk genoeg te doen. Luister maar eens naar de klachten uit de gezondheidszorg over de werkdruk. Tel daarbij op dat de vergrijzing toeneemt en je ziet een enorm potentieel aan werkgelegenheid. Ook binnen gemeentes ligt veel werk. Neem Leiden. Milieumaatregelen verbieden het gebruik van bestrijdingsmiddelen. Het gevolg is dat het on kruid op straat een halve meter hoog staat. Er zouden tien tallen mensen handen vol werk aan hebben om dit met de hand te verwijderen. Er is echter een klein probleempje. Er is geen geld voor. Bezuinigingen in de gezondheidszorg hebben direct gevolgen voor het aantal arbeidsplaatsen. Ook de gemeentes moeten met minder geld meer doen. Ie dere vorm van decentralisatie van taken van het Rijk gaat gepaard met een bezuinigingsronde. En het probleem wordt daarmee op het bordje van de gemeentes gelegd. Creatieve ambtenaren van het ministerie van Sociale Zaken en Werkgelegenheid hebben er het volgende op gevonden: de banenpool. Langdurig werklozen mogen hun uitkering terugverdienen door te gaan werken in de collectieve sector. Zij worden niet in dienst genomen door een Stichting en ontvangen een minimumloon. De instelling die een banen pooler in diens neemt betaalt daarvoor het luttele bedrag vam 3500,- per jaar. 'Fantastisch', denken ze bij het minis terie van Onderwijs en Wetenschappen, 'we schrappen de officiële banen voor ondersteunende functies op scholen, zoals bijvoorbeeld de conciërgetaken, en nemen er banen poolers voor in de plaats.' En opnieuw is een stukje regulie re werkgelegenheid verloren gegaan. We zullen ons erbij neer moeten leggen: volledige - niet kunstmatig gecreëerde - werkgelegenheid bestaat niet. Niet in Nederland, niet in Zweden en ook niet (meer) in de Oost bloklanden. Natuurlijk, fraudeurs moeten worden aange pakt. Maar door te accepteren dat er gewoon niet voor ie dereen voldoende werk is, kunnen we de heksenjacht op een deel van de uitkeringsgerech tigden stoppen. Op de langere ter- mijn levert dat niets op en alle energie die er in gaat zitten kun nen we misschien voor iets beters gebruiken. Bijvoorbeeld voor het zoeken naar échte stimulansen voor de economie. Voor het cre- eren van echt werk dat wat ople vert. Misschien kunnen we onze trots ook weer hervinden. De trots van een klein landje dat zijn zaken zo goed voor elkaar had dat we te gen onze medemensen die om wat voor reden dan ook niet meer mee konden komen, konden zeggen: 'Dank u voor uw bijdrage aan onze maatschappij, u hoeft niet meer, Karen van Grunsven, wij zorgen wel dat u niets te kort 'fr I.Up* Jk '4 fV;>< haarlem Om Japanse bezoekers duidelijk te maken waar Sony Mu sic Entertainment een nieuw complex gaat bouwen, plaatste het Haarlemse bedrijf deze week een bord op het braakliggende terrein langs de spoorlijn Amsterdam-Haarlem. Inmiddels is het bord weer verdwenen. Volgens de directie duurt het nog wel even voor de eer ste paal de grond in gaat. De bedoeling is dat in de Waarderpolder een produktiegebouw met kantoren verrijst. Sony kocht dit jaar 7,5 hectare grond van de gemeente voor 16,7 miljoen gulden. Het be drijf wil activiteiten die nu nog verspreid over het industriegebied plaats hebben in de nieuwbouw concentreren. Sony produceert en assembleert in Haarlem grammofoonplaten, compact discs, muziek- en videocassettes en maakt vbrpakkingsdrukwerk. FOTO UNITED PHOTOS DE BOER/NILS VAN HOUTS de praktijklokalen van de NS-bedrijfsschool. FOTO UNITED PHOTOS DE BOER/OLAF i Jan van den Dries, hoofd personeelszaken,

Leidsch Dagblad | 1993 | | pagina 22